×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

YUNANİSTAN OTURUM KARTI

Türkiye'nin hemen batısında bulunan Yunanistan adaları, kumsalları ve deniz tatili ile bilinir. Helen kültürünün izlerini taşıyan Yunanistan’ın başkenti Atina resmi dili ise Yunancadır. Ülke genelinde Akdeniz iklimi hâkim kent Kuzey kısımlarda karasallık baş gösteriyor. En bilindik şehirleri Atina ve Selanik'tir. Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Türkiye'den gelen ve kalıcı olarak yerleşmeyi amaçlayan kişilerden oturum vizesi istiyor. Yunanistan mülk satın alarak Yunanistan'a gelecek olan vatandaşlara 7 yıllık oturumdan sonra Yunan vatandaşlığına geçme imkânı tanıyor. Yapılan oturum izinleri başvuruları yaklaşık 2 ay içerisinde sonuçlanıyor.

Mülk Satın Alarak Oturum İzni Alma

Yunanistan, Maliye ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dışarıdan gelecek olan yabancıların 250 bin Euro üzerinde mülk satın alması gerekir. Mülk satın alma işlemi tamamlandıktan sonra Yunanistan’a gelecek olan kişiler burada 5 yıl süreli oturma izni hakkı kazanmış olurlar. Tüm bu aşamalar sırasında ülke kanunları gereğince bazı prosedürler takip edilir. Bu doğrultuda Türkiye’den Yunanistan’a oturum izni alarak gidecek olan vatandaşların ilgili birimler tarafından istenilen adli, sicil ve sağlık bilgileri ile ilgili tüm belgelerin teslim edilmesi gerekir. Konsolosluk makamları tarafından verilen 5 yıllık oturma süresi izni süresi bittikçe yenilenebiliyor. Oturum izninin her defasında yenilenebilmesi için alınan evin tapusunun mülk sahibi olması gerekiyor. Mülk sahibi kişiler oturum iznini elde ettiği gibi bu kişilerin yanında bulunan ve bakmakla yükümlü oldukları eşleri ve çocukları da oturum izni almış oluyor.

Yunanistan Çifte Vatandaşlığa İzin Veriyor Mu?

Avrupa Birliği ülkesi olan Yunanistan Türkiye’den gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çifte vatandaşlığa izin veriyor. Türkiye'den gidecek olan vatandaşlar gerekli şartları yerine getirdikten sonra her iki ülkenin vatandaşı da olabilirler. Aynı şekilde Türkiye çifte vatandaşlık konusunda nüfus müdürlüklerine bildirim yapılmasını öngörüyor.

Oturum İzni Ne Kadar Sürede Tamamlanır

Kalıcı olarak Yunanistan'da kalmak isteyenlerin başvuruları 8 hafta gibi bir zaman diliminde neticeye kavuşur. Mülk sahibi olarak oturum izni işlemleri mülk satın alındıktan sonra hemen 15 gün içerisinde müracaat edilmesi gerekir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp