×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Norveç Vize

Norveç Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Norveç Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Norveç Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Norveç 'de oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Norveç vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Norveç Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Norveç Vize Başvuru Formu, Norveç Vize Dilekçesi

Norveç Vizesi 2022

Norveç vize almak için dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunuyor. Bu detayların arasında da özellikle seyahat türü ilk sırada yer alıyor. Vize türü belirtilmediği takdirde vize reddi alma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hazırlamanız gereken vize evrakları arasında pasaportun yeri de çok önemlidir.

Vize işlemleri sırasında Norveç vize başvuru formu da büyük bir önem taşımaktadır. Kişiler başvuru formunda gerekli tüm bilgileri eksiksiz olarak yazmalı ve bu bilgilerin de doğruluğundan emin olmalıdır. Norveç vizesi sırasında yetkililer son derece titiz davranmaktadır. Bu nedenle başvuru formunda mutlaka vize türünü işaretlemeniz gerekir. Kaç gün Norveç’te kalacağınızı ve diğer tüm detayları açık ve net şekilde belirtmeniz gerekir.

Norveç vize alacak kişilerin mesleki, kişisel tüm evrakları dosyada bulundurması zorunludur. Fotoğrafların istenilen standartlarda olması gerekiyor. Bununla birlikte yaşı küçüklerin de mutlaka aileden izin belgesi alması aranılan koşullar arasındadır.

Norveç seyahatinden bir ay öncesinden başlamanız gereken işlemlerde her zaman yüksek standartlarda bir titizlik göstermeniz gerekiyor. Vize işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz zaman her zaman güncel evrak detayına önem vermelisiniz.

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç vize başvurularından, Norveç Büyükelçiliği ve Norveç Konsolosluğu sorumludur. Vize başvuruları, bu diplomatik temsilciliklere yapılmaktadır. Ancak, sürecin doğru işlemesi açısından başvuru merkezleri aracılığıyla Norveç vizesi başvurusu yapmak daha avantajlıdır. Yapılması gereken ilk iş, temsilciliklerden randevu almaktır. Sonrasında, hazırlanması gereken evrakların ne olduğu öğrenilmeli ve evraklar eksiksiz olarak istenen şekilde hazırlanarak randevu günü teslim edilmelidir.

Norveç vize nasıl alınır sorusunun cevabını doğru şekilde almak için Konsoloslukların yetkilendirdiği merkezler ile çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Vize merkezi, kişinin kendi amacına uygun şekilde vize alabilmesi için doğru çözümler üreterek süreci hızlandırır. Norveç vizesi almak için seyahat türü ve nedenin belirlenmesi gerekir. Çünkü evraklar, kişilerin amaçlarına uygun şekilde hazırlanır. Norveç vize türleri turistik, ticari ve aile ziyareti olmak üzere üç dala ayrıldığından, başvuru süreci de amaca göre şekillenmektedir.

Norveç vize nasıl alınır sorusunun cevabı olarak seyahat nedeni ön plana çıkar. Onun haricinde kişinin memur, öğrenci, ev hanımı ya da özel sektör çalışanı olması gibi mesleki durumu da önem arz etmektedir. Kişinin başvuru için kendi ihtiyacına uygun şekilde hazırlıklarını tamamlaması gerekir. Alanında uzman temsilcilerle çalışan vize merkezimiz, randevu almadan başvuru formunun doldurulması ve evrakların hazırlanmasına kadar sürecin her aşamasında destek sağlar. Hem zaman tasarrufu hem de başvurunun daha kolay ve doğru olarak yapılması açısından bizi tercih edebilirsiniz. Hizmetimizden faydalanmak için vize merkez temsilcilerimizden mail ile destek istediğiniz takdirde temsilcilerimiz sizinle iletişime geçecektir.

Norveç vize

Norveç vize süreci sonrası Norveç'e giderek bu görüntülere yakından şahit olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Norveç Vize Randevusu

Norveç için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır. Norveç Konsolosluğu ile iletişime geçerek;

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz,
 • Randevuya katılacak kişi sayısı
 • Norveç’i seyahat etme amacınız
 • Ve seyahat tarihinizi

içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Eğer Norveç’in dışında ziyaret edilmek istenen Schengen ülkeleri de varsa en uzun süre konaklayacağınız ülkenin konsolosluğuna, tüm ülkelerde eşit sürede konaklayacaksanız ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna randevu için müracaat edebilirsiniz.

Norveç Vize Başvurusu

Norveç vize başvurusu, Norveç’e seyahat amacına bağlı olarak farklı vize türlerine uygun olarak başlatılan bir süreci içerir. Seyahat amaçları doğrultusunda en uygun vize türü seçilerek başvuru yapılır.

Aile birleşimi, aile ziyareti, Erasmus, dil okulu, oturum izni ve daha birçok amaçla Norveç’e gitmek isteyenler, Norveç Schengen Vizesi’ne başvuruda bulunmak zorundadır.

Norveç Schengen Vize başvurusu, Norveç bir Avrupa Birliği üye ülkesi olduğu için 1995 yılından beri yapılabilmektedir. Schengen ülkeleri kapsamında olan Norveç’e vize başvurunuz Norveç Schengen Vizesi olarak da adlandırılabilmektedir.

Norveç vize

Norveç vize süreci sonrası Norveç'e giderek bu görüntülere yakından şahit olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Norveç vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Norveç vizesiiçin gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Norveç vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Norveç seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Norveç’te ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 • Norveç’te kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Ek olarak;

Başvuru sahibi eğer herhangi bir işte çalışıyorsa;

 • İş sözleşmesi
 • Son altı aylık döneme ait banka ekstresi
 • İşveren onay dilekçesi
 • Maaştan yapılan vergi kesintilerinin bir dökümü

Başvuru sahibi serbest meslek sahibi ise;

 • İşletme ruhsatının kopyası
 • Son altı aylık döneme ait iş yeri banka dökümü
 • Gelir vergisi beyannamesi

Başvuru sahibi öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi ve transkript
 • Kabul aldığı okul tarafından hazırlanmış davet mektubu

Başvuru sahibi emekli ise;

 • Son altı aylık döneme ait emeklilik beyanı

norveç vize

Norveç vize süreci sonrası Norveç'e giderek bu görüntülere yakından şahit olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Norveç Vizesi Ücretleri

Norveç vize alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de mutlaka bu vize işlemleri için gereken bedellerin yatırılmasıdır. Ücretler yatırıldıktan sonra alacağınız yatırıldı dekontunu da dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Vize evraklarınızı belirtilen randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edebilir ve on iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Norveç Ticari Vizesi Nedir?

Norveç ticari vizesi, Norveç’e ticari amaçla seyahat etmek isteyenlerin alması gereken bir vizedir. Norveç’e kısa süreli bir seyahat planlayanlar Norveç vize için başvuruda bulunarak süreci başlatabilirler. Ticari amaçla Norveç’e gitmek için Norveç Schengen ticari vize başvurusu yapabilirsiniz.

Norveç de diğer 25 Avrupa ülkesi ile beraber Schengen Bölgesi'ne dâhildir. Schengen Ülkeleri kendi sınırları içinde vize sahiplerine ücretsiz seyahat hakkı sunarlar. Dolayısıyla Schengen Vizesi de tam olarak bu seyahat hakkını tanımlamaktadır. Norveç Schengen vizesi sahibi olanlar, diğer Schengen üye ülkelerine de seyahat edebilme hakkı edebilmektedirler.

Norveç'e 90 günden daha uzun süreli olarak gitmek için ise Norveç Schengen ticari vize değil, Norveç ulusal vizesi almanız gerekmektedir.

Norveç Ticari Vize Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

Norveç’e ticari amaçlarla gitmek isteyenler için uygun olan Norveç ticari vize başvurusu, şu durumlarda yapılmalıdır:

 • Herhangi bir kongreye katılım sağlanacaksa,
 • Bir seminer kapsamında davet alındıysa,
 • Konferans için bir kurum ya da şirketle anlaşma sağlandıysa,
 • Ya da herhangi bir iş organizasyonu çerçevesinde davet alındıysa.

Umuma mahsus pasaporta sahip olan ve ticari açıdan yukarıdaki vb. amaçlarla Norveç’e seyahat etmek isteyenler Norveç ticari vize başvurusu yapmak durumundadır. Norveç ticari vizesi kısa süreli bir vize türüdür.

Norveç Ticari Vize Başvurusu

Norveç Schengen ticari vizesi olarak da bilinen bu vize başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde, Norveç'e ticari amaçla giriş yapabilmeye hak kazanırsınız. 180 günlük bir zaman diliminde 90 günden daha az süreli, yani kısa süreli bir vize türüdür. Norveç ticari vize başvurusu için gerekli prosedürler, seyahat amacı doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Schengen vizesini kaç kez kullanacağınıza bağlı olarak da tek, çift ve çok girişli Schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Norveç Ticari Vize Dilekçe Örneği

Norveç ticari vize başvurusunda bulunmak isteyenler için önemli evraklardan biri de Norveç ticari vize dilekçesidir. Norveç vizesi türüne göre değişen vize talep dilekçelerinde olduğu gibi bu dilekçe de seyahat amacı ve konaklama süresinin açık ve net bir şekilde ifade edildiği bir metni içermelidir. Bunların dışında kişisel bilgiler, varsa çalışılan şirketin/kurumun bilgileri, seyahat amacı doğrultusunda finansal duruma ilişkin bilgiler vb. tamamen gerçeği yansıtacak şekilde dilekçede beyan edilmelidir. Bunların dışında Norveç Ticari vize dilekçe örneklerinde de belirtildiği gibi bazı dilekçe yazım kuralları vardır.

Bir genel Norveç vize dilekçesi örneği, Norveç ticari vize dilekçesine uygun hâle getirebilmeniz için buraya yüklenmiştir: Norveç ticari vize için dilekçe örneği

Norveç Ticari Vize Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Norveç ticari vize talep dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:
 • Norveç ticari vize dilekçesi İngilizce ya da Macarca olarak yazılabilmektedir.
 • Norveç ticari vizesi için hazırlanan dilekçede mutlaka dilekçenin yazıldığı tarih de yer almalıdır. (Sağ üst köşede)
 • Seyahat amacınız doğrultusunda başvuruda bulunacağınız Norveç temsilciliği ve departman mutlaka belirtilmelidir.
 • Norveç vize talep dilekçesinde de tıpkı standart dilekçelerde olduğu gibi ad, soyad ve pasaport no. bulunmalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde seyahat tarihleri çok net bir şekilde yer almalıdır. Dilekçeyi, vize başvuru dosyası hazırlarken kanıtlayıcı ek belgelerle de desteklemeniz gerekmektedir.
 • Dilekçede belirtilen tüm konaklama ve seyahat tarihleri ile bu tarihleri destekler nitelikte olması beklenen uçak bileti, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası dekontlarındaki tarihler birbirinin aynısı olmalıdır.
 • Norveç’e seyahat etme planınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu ayrıntılar kullanacağınız ulaşım aracı, konaklayacağınız yer ve seyahat amacıdır. Seyahat sırasında nerelere gidileceği, neler yapılacağından bahsedilmesi yine önemli birer husustur.
 • Seyahat geçmişinize ilişkin ayrıntılara ve varsa daha önceki vize ret durumlarınıza ilişkin ayrıntılara dilekçede yer vermeniz kesinlikle dilekçeyi daha dikkate değer hâle getirecektir.
 • Dilekçede mutlaka mesleki durumunuza ilişkin ayrıntılar yer almalıdır.
 • Vize talebi için seyahat planına bağlı şekilde tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize seçeneklerinden de bahsetmeniz gerekmektedir.

Norveç'e Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Norveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Schengen vizesi almalıdır. 2001 yılı itibarıyla Schengen üye ülkeleri arasına girmiş olan Norveç’e Schengen vizesi ile seyahat edilmektedir. Bu yüzden umuma mahsus pasaport sahibi olan tüm başvuranlar Norveç Schengen vizesi almalıdır. Schengen üye ülkeleri arasındaki vize sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın:

Bunların dışında Oslo Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra Schengen dışı ülkelere seyahat edecek olanlar da Norveç transit vizesi almalıdır. İlgili Norveç temsilciliklerinden alınacak Norveç transit vize ile Schengen dışı ülkelere Norveç üzerinden gitmek mümkündür.

Norveç Transit Vize

Eğer Norveç üzerinden aktarma yaparken Schengen Bölgesi dışında yer alan başka bir ülkeye geçiş yapılacaksa ve havaalanından çıkış yapılırsa Norveç transit vize istemektedir. Bu yüzden Norveç’e ulaştıktan sonra Schengen dışı bir ülkeye geçiş yapmak için bu kısa süreli vize türüne başvuruda bulunulması gerekir.

Bunun dışında Norveç’ten gidecekleri ülkeye uçak yerine gemi ile ulaşımı tercih edecek olanlar da Norveç transit vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Norveç transit vizesi ile ülkede en fazla 3 günlük (72 saat) konaklama yapılabilmektedir. Bu süre sonunda Norveç’ten çıkış yapılarak, vizesi alınmış olan ve gidilmek istenen asıl ülkeye doğru yola çıkılmalıdır. Norveç transit vizesine başvuruda bulunabilmek için, iniş yapılmak istenen asıl ülkenin de vizesinin alınmış olması gerekir.

Norveç Türk Vatandaşlarından Transit Vize İstiyor mu?

Norveç aktarmalı bir yolculuk gerçekleştirirken havaalanından çıkış yapmadıkları takdirde Türk vatandaşlarının transit vize almaları gerekmez. Bu koşulun dışında başka bir Schengen ülkesine aktarma yaparken havaalanından çıkmadıkları ya da başka bir Schengen üyesi ülkeye seyahat etmedikleri takdirde transit vize almalarına gerek yoktur.

Norveç Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Norveç transit vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • C. kimlik kartı ve pasaport fotokopileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap hareketlerine ilişkin çıktı

Norveç Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Norveç Schengen turist vizesi, Norveç’e seyahat amaçları doğrultusunda farklı kategoriler için alınabilen bir vizedir. Norveç Schengen vizesinin turistik amaçlar için alınmak istendiğinde başvuru sürecinden teslimine kadar ne kadar zaman geçeceği oldukça merak edilmektedir. Gerek ilk kez vize başvurusu yapacak olanlar gerekse de daha önce başvuruda bulunanlar Norveç turistik vizesinin kaç günde çıkacağı hakkında yoğun bir araştırma sürecine girebilmektedirler. Bu yüzden makalemizde Norveç turist vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını vereceğiz.

Norveç Turistik Vize İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Norveç Schengen turist vize başvurusunda bulunmak isteyenler konsolosluk tarafından talep edilen şartları sağlayıp gerekli evrakları temin ederek süreci başlatırlar. Norveç turist vizesi başvurularının konsolosluğun çalışma saatleri ve resmî tatiller de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Buna göre Norveç turist vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı 7 ila 15 iş günü şeklinde verilebilir.

Bulunduğunuz yerdeki en yakın konsolosluğun çalışma saatlerini ve resmî/dinî bayramları göz önüne alarak başvuru sürecinizi başlatırsanız gecikme de yaşamamanız daha mümkün olacaktır. Turist vizesinin çıkma süresinde herhangi bir aksama meydana gelmemesi için seyahat tarihinizden bir ay öncesinden vize başvuru randevu almanız tavsiye edilmektedir. Norveç’e gideceğiniz tarihe üç ay ve daha fazla bir süre varsa, bu süre zarfında yapılan vize başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Ayrıca Norveç turist vizesi başvurunuzun reddi ile sonuçlanan süreç sonrasında vize sonuç tarihini izleyen ilk 8 günde itiraz hakkınız vardır. Bu yasal bir süredir ve Norveç turist vize reddi için itirazınızı bu süre içinde yapmanız gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan sürece itiraz hakkınız ortadan kalkacaktır.

Norveç Turistik Vize İşlemleri Dilekçe Örneği

Norveç turistik vize başvurusunda bulunmak isteyenler için önemli evraklardan biri de Norveç turistik vize dilekçesidir. Norveç vizesi türüne göre değişen vize talep dilekçelerinde olduğu gibi bu dilekçe de seyahat amacı ve konaklama süresinin açık ve net bir şekilde ifade edildiği bir metni içermelidir. Bunların dışında kişisel bilgiler, varsa çalışılan şirketin/kurumun bilgileri, seyahat amacı doğrultusunda finansal duruma ilişkin bilgiler vb. tamamen gerçeği yansıtacak şekilde dilekçede beyan edilmelidir. Bunların dışında Norveç Turistik vize dilekçe örneklerinde de belirtildiği gibi bazı dilekçe yazım kuralları vardır.

Bir genel Norveç vize dilekçesi örneği, Norveç turistik vize dilekçesine uygun hâle getirebilmeniz için buraya yüklenmiştir: Norveç turistik vize için dilekçe örneği

Norveç Turistik Vize Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Norveç turistik vize talep dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:
 • Norveç turistik vize dilekçesi İngilizce ya da Macarca olarak yazılabilmektedir.
 • Norveç turistik vizesi için hazırlanan dilekçede mutlaka dilekçenin yazıldığı tarih de yer almalıdır. (Sağ üst köşede)
 • Seyahat amacınız doğrultusunda başvuruda bulunacağınız Norveç temsilciliği ve departman mutlaka belirtilmelidir.
 • Norveç vize talep dilekçesinde de tıpkı standart dilekçelerde olduğu gibi ad, soyad ve pasaport no. bulunmalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde seyahat tarihleri çok net bir şekilde yer almalıdır. Dilekçeyi, vize başvuru dosyası hazırlarken kanıtlayıcı ek belgelerle de desteklemeniz gerekmektedir.
 • Dilekçede belirtilen tüm konaklama ve seyahat tarihleri ile bu tarihleri destekler nitelikte olması beklenen uçak bileti, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası dekontlarındaki tarihler birbirinin aynısı olmalıdır.
 • Norveç’e seyahat etme planınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu ayrıntılar kullanacağınız ulaşım aracı, konaklayacağınız yer ve seyahat amacıdır. Seyahat sırasında nerelere gidileceği, neler yapılacağından bahsedilmesi yine önemli birer husustur.
 • Seyahat geçmişinize ilişkin ayrıntılara ve varsa daha önceki vize ret durumlarınıza ilişkin ayrıntılara dilekçede yer vermeniz kesinlikle dilekçeyi daha dikkate değer hâle getirecektir.
 • Dilekçede mutlaka mesleki durumunuza ilişkin ayrıntılar yer almalıdır.
 • Vize talebi için seyahat planına bağlı şekilde tek girişli, çift girişli ve çok girişli vize seçeneklerinden de bahsetmeniz gerekmektedir.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi

Norveç’te yaşayan herhangi bir aile üyesi varsa, farklı bir ülkede yaşayan yakınları onları Norveç aile ziyareti vizesi ile ziyaret edebilir. Dolayısıyla aile ziyareti amaçlı vize başvuruları aileye mensup olan kişiler ve onların yakınları tarafından yapılabilir? Peki Norveç aile ziyareti vizesi için hangi derecedeki yakınlar başvuruda bulunabilir?

Norveç Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

Norveç’te oturum izni olan yakınlar ve arkadaşlar için alınabilen Norveç ziyaretçi vizesi, bordo pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları tarafından alınmalıdır. Norveç vize işlemleri başvuru sürecinin aksamaması açısından tüm şartların sağlanması ve gerekli evrakların beyan edilmesi gerekir.

Norveç de diğer 25 Avrupa ülkesi gibi Schengen üyesi bir ülkedir. Dolayısıyla standart bir prosedür olarak Norveç aile ziyareti vizesi alırken de parmak izi uygulaması vardır. Fakat başvuru tarihinden önceki 3 yıllık sürede bir Schengen vizesi alındıysa parmak izi uygulamasına tabi tutulmazsınız. Bunların dışında Norveç aile ziyareti vizesi işlemleri sırasında şu adımlar gerçekleşir.

 • Norveç’te yaşayan yakınlardan ya da arkadaştan davet mektubu beyan edilir.
 • İstanbul’da yaşayanlar Macaristan Konsolosluğu’ndan, Ankara ve çevre illerde yaşayanlar ise Norveç Ankara Büyükelçiliği’nden işlemleri başlatmalıdırlar.
 • Vize için gerekli tüm evraklar hazırlanmalı ve eksiksiz bir şekilde başvuru mercisine sunulmalıdır.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi İçin Kimler Başvurabilir?

Norveç vizesini aile ziyareti amacıyla almak isteyenler için önemli bir detay da kimlerin başvuruda bulunabileceğidir. Aile ziyareti vizesi başvurusunu sadece Norveç vatandaşları ya da oturma izni sahiplerinin birinci derece yakınları yapabilir. Buna göre Norveç Yabancılar İçin Ulusal Yasa’ya göre aile vizesine başvurabilecek birinci derece yakınlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Norveç Aile Ziyareti Vizesine Başvuru Yapabilecekler

Norveç’te yaşayan oturum izni sahibinin ya da vatandaşının;

 • Eşi ya da nişanlısı,
 • Evlat edinilen çocuklar da dâhil olmak üzere tüm çocuklar,
 • Reşit olan ancak başvuru sahibine bağlı olan ve Norveç'te yerleşik bir eğitim kurumuna kayıtlı olan çocuklar,
 • Başvurana bağımlı olan birinci derece akrabalar,

Not: Öğrenci izni, ücretsiz staj veya gönüllü hizmet sahipleri için aile üyeleri yalnızca ilk üç kategori olarak kabul edilir: eş, çocuklar ve evlat edinilen çocuklar.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu

Norveç aile birleşimi başvurusu, Norveç vatandaşları ile yapılan evlilikler sonrasında Norveç’te bir araya gelerek yaşayabilmeleri için yapılmaktadır. Norveç yasalarına göre yapılan bazı düzenlemeler doğrultusunda aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar hazır edilerek başvuru yapılabilir. Norveç oturum izni ile ortak prosedürler taşıyan aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunmak isteyenler evraklarını eksiksiz hazırlamalıdır.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Norveç aile birleşimi vizesi için yapılacak başvurular şahsen Norveç Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Norveç Konsolosluğu vize işlemleri için ilgili başvuru mercisidir. Norveç ülke yasaları gereği uygun şartlar taşıdığı belirlenen ve Norveç vatandaşları ile evlilik yapan Türk vatandaşları, Norveç aile birleşimi vizesi için Norveç Konsolosluğu’na gerekli tüm evrakları teslim etmelidir. Evrakların asılları ve fotokopileri hazırlanan dosya içerisinde yer almalıdır. Gerekli bütün belgelerin eksiksiz hazırlandığına karar verildiğinde Norveç Konsolosluğu’na başvuruda bulunulması mümkündür. Konsolosluğun adres ve iletişim bilgilerine Norveç Konsolosluğu resmî web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Avantajları

Diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında Norveç vizesi almak kolay mı? sorusu hemen akıllara gelmektedir. Şöyle ki, Norveç aile birleşimi vizesi alma süreci, diğer AB ülkelerine kıyasla daha hızlı ve basit ilerler. AB ülkeleri ile kıyaslandığında kendi vatandaşı olmayanları misafir etme oranlarında öne çıkmaktadır. Dolayısıyla hem vize başvuru süreci hem de yaşam standartları açısından vatandaşı olunmayan bir ülke olarak Norveç, Türk vatandaşları için oldukça avantajlıdır.

Norveç aile birleşimi vizesi için başvuru yapmak isteyenler, Türkiye’de yer alan Norveç konsolosluklarından randevu alabilmektedirler. Norveç aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar ile konsolosluğa yapılan başvurular değerlendirildikten sonra tarafınıza bilgi verilmektedir.

Norveç Aile Birleşimi İçin Gerekli Olan Belgeler
 • Norveççeye çevirisi yapılmış aile birleşimi vizesi başvuru formu (2 adet)
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse ebeveynleri ya da yasal vasisi tarafından doldurularak imzalanmış ve noter onaylı muvafakatname
 • 5 x 4.5 cm ebatında ve son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (3 adet)
 • Asgari bir yıl geçerli pasaport (aslı ile birlikte işlem yapılmış sayfalarının birer adet kopyası)
 • Evlilik yapmış olanlar için nüfus müdürlüğünden alınmış uluslararası evlilik ehliyeti evrakı
 • Yine evlilik yapmış olanlar için Norveç aile birleşimi mevzuatına uygun ve uluslararası geçerliliği bulunan evlilik cüzdanı, aynı zamanda fotokopisi
 • Varsa eski pasaportlar
 • Başvuru sahiplerinin çocuğu varsa her bir çocuk için ayrı ayrı bilgi dosyası
 • Doğum kayıt örneği belgesi
 • Evlenme ehliyetinin yanı sıra Türkiye’de yapılan nikâh törenine dair nikâh memurluğundan alınacak kanıt belgesi.
 • Tüm adres ve kişisel bilgileri de içeren nüfus kayıt örneği (tam tekmil vukuatlı)
 • 16 yaşında evli olanlar için evlilik yapıldığına dair mahkeme kararı. Bunun dışında 16 yaşındaki birey için anne ve babanın yazılı olarak noterde onaylattığı muvafakatnamesi
 • Norveç vatandaşı olan bireyin daha önce alınmış bir Türk vatandaşlığı yoksa Norveç doğumlu olduğunu kanıtlar belge
 • Başvuru sahipleri daha önce evlilik yapmışsa boşanma belgeleri. Evlilik sırasında eşin ölümü söz konusu olduysa ölüm belgesi. (Bütün bu evraklar Norveçceye çevrilmiş olmalıdır.)
 • Norveç’te ikamet eden başvuru sahibi, ikamet konumuna uygun olarak alınmış belgeyi o bölgedeki ilgili kuruma beyan etmelidir. Ayrıca Norveç oturum izni de bulunuyorsa o da aslı ve fotokopisiyle birlikte yine hazır edilmelidir.
 • Norveç aile birleşimi vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz
 • Norveççe konuşmak için dil yeterliliğini kanıtlar belge
Norveç Vizesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Norveç vizesi almak isteyenlerin araştırmaları sırasında en sık sordukları sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir.

Norveç vize istiyor mu?

ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve diğer çoğu Avrupa ülkesi vatandaşıysanız Schengen vizesi ile Norveç’i 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Schengen vizesine sahip olanlar Norveç’i vizesiz ziyaret edebilir. Ancak vatandaşlıkları Schengen üye ülkelerinden birinde olmayanlar Norveç Schengen Vizesi almak zorundadır. Ayrıca Norveç’e 90 günden fazla konaklayacak şekilde gidecek olanlar da Norveç Schengen Vizesi almak durumundadır.

Norveç vizesi nasıl alınır?

Norveç vize işlemleri, bir Schengen ülkesi olan Norveç’e seyahat etmek için Norveç Schengen vize başvuru süreciyle başlar. Schengen Bölgesi’nin bir parçası olan Norveç’e çeşitli amaçlarla seyahat edecek olan herkes Norveç vize işlemleri ile ilgili zorunlu bir prosedüre tabidir. 90 günden daha az süreli bir Norveç seyahati için, seyahat amacınıza ilişkin bilgilerin de yer aldığı bir dilekçenin yanı sıra gerekli evrakları tamamlayarak başvuruda bulunabilmeniz mümkündür.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin gözdesi olarak ön plana çıkan ülkelerin başında gelen Norveç, yılın her döneminde birçok turisti ağırlamaktadır. Aile ziyareti, iş, dil okulu, aile birleşimi, şoförlük ya da Erasmus gibi birçok amaçla Norveç’e seyahat edilebilmesi mümkündür. Bunun için Norveç Schengen vizesi için başvuruda bulunmak gerekmektedir. Norveç vize işlemleri ile ilgili sürecin başlangıcını başvuru için gerekli tüm koşulları sağlamak oluşturur.

Norveç vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Norveç vize başvurusu için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Norveç vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Norveç vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Norveç seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Norveç’te ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 • Norveç’te kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)
Norveç vizesi kaç günde çıkar?

Norveç vizesinin kaç günde çıkacağı, vize türünüze göre farklılık göstermektedir. Ayrıca Norveç Konsolosluğu tarafından istenen vize evraklarının temini de vize sonucu alma durumunu etkilemektedir. Konsolosluk randevu sistemi ile çalıştığı için aynı zamanda çalışma yoğunluğuna göre de Norveç vizesi için çıkış süresi değişiklik gösterebilmektedir.

Norveç Vizesi İstanbul içinde nasıl ve nereden alınır?

Norveç vizesine İstanbul’dan başvuru yapmak isteyenler İstanbul’da yer alan Macaristan Konsolosluğu veya Ankara Norveç Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirler. Şahsen yapılan başvurular için ilgili konsolosluk ya da büyükelçilikte bulunmak gerekmektedir. Ayrıca vize türünüz kısa süreli ise hem konsolosluk hem de büyükelçilikten işlemlerinizi halledebilirsiniz. Ancak Norveç uzun dönem vize başvurusu yapacaksanız Norveç Ankara Büyükelçiliği’ne gitmeniz gerekmektedir.

Norveç vizesi fotoğraf ölçüleri nedir?

Norveç vizesi için gerekli fotoğraf ölçüleri 3.5 x 4.5 cm şeklinde olmalıdır. Ayrıca biyometrik nitelik taşıması da istenen bu fotoğraf son 6 içinde ve beyaz fon kullanılarak çekilmiş olmalıdırç ve son 6 ay

Norveç vizesi Schengen vizesi midir?

Norveç 2001 yılından beri Schengen üye ülkeleri arasındandır. Bu yüzden Norveç vizesi aynı zamanda Schengen vizesidir. Norveç vize türü, 2001 yılından beri Schengen vizesi kategorisinde yer almaktadır.

Yeşil pasaport sahipleri Norveç'e giderken vize almak zorunda mı?

Eğer 180 gün içinde 90 günü aşmayacak bir seyahat gerçekleştirecek bir yeşil pasaport sahibiyseniz, vize almanız gerekmez. Ancak bu sürenin üzerinde bir seyahat planlıyorsanız Norveç vizesi almak durumunda kalırsınız.

Norveç D vizesi nedir?

Norveç D vizesi Norveç’e oturum izni ile gitmek isteyenlerin alması gereken bir vize türüdür. Norveç D vizesi Norveç’te oturma izni almak anlamına gelmez. Sadece Norveç’te oturum kartına sahip olunur ve belirli bir süreliğine Norveç’te konaklama imkânı verir.

Norveç aile birleşimi vizesi kaç ayda çıkar?

Norveç aile birleşimi vizesi için çıkma süresi birçok farklı faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Norveç’e aile birleşimi vizesi ile gitmek isteyenler, konsolosluğa başvurdukları tarihlere dikkat etmelidir. Çünkü konsolosluğun çalışma saatleri ve yoğunluğu da Norveç aile birleşimi vizesinin çıkma sürelerini etkilemektedir.

 

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp