×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Gana

Gana Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Gana Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Gana Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Gana'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Gana vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Gana Başkonsolosluğu, Gana Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Gana Vize Başvuru Formu, Gana Vize Dilekçesi

Gana Vizesi hakkında kapsamlı bilgileri elde edebilmek için sitemiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Hangi amaçlarla Gana seyahatine çıkmayı istediğinizi net olarak belirtmeniz halinde vize başvurularınız değerlendirilmektedir. Böylece bordo pasaporta sahip olan kişilerin alması zorunlu olan vize detaylarını inceleme fırsatını elde edeceksiniz. Sizler de ziyaret, turistik, ticari veya transit geçiş sebepleriyle yapacağınız başvurularda en doğru şekilde adım atabilirsiniz.

Gana Vize Başvurusu ile ilgili öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri bizlerden elde edebilirsiniz. Evraklarınızın tam hazırlanması ve doğru içeriklere sahip olması önemli bir detay olacaktır. Pasaportlarınızın eski tarihli olmamasına, fotoğrafın güncel olmasına, başvuru formunun eksiksiz hazırlanmasına ve maaş bordrosu gibi maddi gelirleri gösterir belgelerin bulunmasına özen göstermelisiniz.

Afrika kıtası ülkelerinden biri olan Gana kıtanın Batı kısmında bulunuyor. Birçok farklı ülke ile komşu olan Gana’nın resmi dili İngilizcedir. Altın yatakları bakımından son derece zengin bir ülke olan Gana Dünya üzerinde fazla ziyaretçi alan ülkelerden biridir. Ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Umumi pasaport, hususi pasaport, hizmet pasaportu olanların vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bunlara ek olarak diplomatik pasaport sahipleri mutlaka 90 günü geçmeyecek şekilde vize muafiyetlerinden yararlanabiliyorlar. Gana vize türleri içerisinde tercih edilebilecek farklı kategoriler bulunuyor. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, ticari ve iş amaçlı vize bir gün turistik amaçlı vize, transit amaçlı vize olmak üzere farklı türleri vardır.

Gana’ya Vize Var Mı?

Gana’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Gana seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Ancak bazı pasaport sahipleri ve ülke vatandaşları Gana vizesinden muaf tutulmaktadır. Bu yazıda Gana’ya seyahat ederken vize alması gerekip gerekmediğini merak etmektedir. Bunun için ise ‘’Gana’ya vize var mı’’ sorusunu sormaktadırlar. Bu yazıda ise bu sorunun cevabı bulunmaktadır.

Gana’ya seyahat ederken vize alması gereken Türk vatandaşları şu şekildedir;

 • Hususi Pasaport sahipleri Gana’ya seyahat ederken vize almalıdır.
 • Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Gana’ya seyahat ederken vize almalıdır.
 • Hizmet Pasaport sahipleri Gana’ya seyahat ederken vize almalıdır.

Gana’ya seyahat ederken vize almasına gerek bulunmayan kişiler şu şekildedir;

 • Türkiye vatandaşı olup Diplomatik Pasaportu bulunan Türk vatandaşları 90 güne kadar Gana vizesinden muaftır.
 • Benin, Burkina Faso, Yeşil Burun Adaları, Mali, Nijer, Nijerya, Fildişi Sahili, Senegal, Gambiya, Sierra Leone, Gine, Kenya, Singapur, Esvatini, Liberya, Gine- Bissau, Togo vatandaşları 90 güne kadar Gana vizesinden muaftır.
 • Lesotho, Tanzanya, Uganda, Zimbabve, Malavi, Trinidad ve Tobago vatandaşları 30 güne kadar Gana vizesinden muaftır.

Gana Vize İstiyor Mu?

Gana, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Ancak bazı durumlarda vize muafiyet anlaşması vardır. Gana vizesi alacak olan kişiler ise ‘’Gana vize istiyor mu’’ sorusunu sormaktadır. Gana’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti ile Gana arasında sadece Diplomatik Pasaport için vize muafiyeti bulunmaktadır.

Gana’ya seyahat edecek olan hangi Türk vatandaşları Gana vizesi almalıdır;

 • Gana’ya seyahat edecek olan Hususi Pasaport yani Yeşil Pasaport sahipleri Gana seyahat amacına uygun vize almalıdır.
 • Gana’ya seyahat edecek olan Hizmet Pasaportu yani Gri Pasaport sahipleri Gana seyahat amacına uygun vize almalıdır.
 • Gana’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport yani Bordo Pasaport sahipleri Gana seyahat amacına uygun vize almalıdır.

Gana’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport yani Siyah Pasaport sahipleri 90 güne kadar Gana vizesinden muaftır. 90 günü geçecek olan Gana seyahatleri için ise seyahat amacına uygun uzun süreli Gana vizesi alınmalıdır.

Gana’ya seyahat edecek olan ve ikinci vatandaşlığı olan Türk vatandaşlarının ikinci vatandaşlığı olduğu ülkenin vize muafiyeti var ise Gana vizesi almasına gerek yoktur.

Gana’ya Vize Gerekiyor Mu?

Gana’ya seyahat edecek olan kişiler ‘’Gana vize gerekiyor mu’’ sorusunun cevabını merak etmektedir. Gana’ya seyahat edecek olan kişilerden bazı durumlarda vize alınması gerekirken bazı durumlarda vize alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Gana’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Gana seyahatinden önce Gana Konsolosluğu ile iletişime geçip vize alınıp alınmaması gerektiğini sorabilir. Gana’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının büyük bir bölümünün vize alması gerekmektedir.

Gana’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar Gana vizesinden muaftır. Ayrıca Gana’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının ikinci bir vatandaşlığı var ise ve bu ülkelerin vize muafiyeti anlaşması var ise Gana vizesi alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Gana’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları, Gana’ya seyahat etmeden önce Gana vizesi almalıdır. Gana’ya seyahat etmek isteyen kişiler Gana vize başvurularını Gana’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine, yetkilendirilmiş seyahat acentelerine ve vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Gana vize başvurusu için gerekli olan belgeleri eksiksiz ve güncel olarak hazırlamanız gerekmektedir. Eksik ya da güncel olmayan belgelerden dolayı vize başvurunuz reddedilebilmektedir.

Türkiye Gana’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Gana vatandaşları, Türkiye’ye giriş yapmadan önce seyahat amacına uygun Gana vizesi almalıdır. Gana vizesi alacak olan kişiler Gana vize başvurularını Gana’da bulunan Türk vatandaşlıklarına yapılmalıdır. Gana’dan Türkiye’ye seyahat etmek isteyen kişilerin merak ettiği soru ‘’Türkiye Gana’dan vize istiyor mu’’ sorusudur.

Gana’dan Türkiye’ye seyahat edecek olan kişilerin Gana vize muafiyeti yok ise vize alması gerekmektedir. Türkiye ve Gana arasında da sadece Diplomatik Pasaport sahipleri için vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır.

Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Gana vatandaşlarının ikinci ülke vatandaşlığı var ise ve bu ülkenin Türkiye vize muafiyeti anlaşması var ise seyahat edecek olan kişilerin Türkiye vizesi almasına gerek bulunmamaktadır.

Kısacası Gana’dan Türkiye’ye seyahat edecek olan kişilerin Diplomatik Pasaportu var ise vize almalarında gerek yoktur. Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri Türkiye seyahatleri için vize almalıdır.

Türkiye’ye seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını Gana’da bulunan Diplomatik temsilciliklere başvuruda bulunabilir. Bunun için eksik olan evrakları hazırlayarak yetkililere teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurular ortalama 7 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Gana’ya Vize Nasıl Alınır?

Gana, Batı Afrika’da bulunan ülkelerdendir. Başkenti Accra’dır. Togo, Burkina Faso ve Fildişi Ahili komşuları arasındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Demokratik başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeye Altın Sahili’de denmektedir. Gana turistik açıdan seyahat edecek olan Türk vatandaşları, ‘’Gana’ya vize nasıl alınır’’ sorusunu merak etmektedir.

Gana’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Diplomatik Pasaportu var ise Gana vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu süre 90 günü geçmemelidir. Hususi Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Gine vizesi almalıdır.

Gana vizesi ülkesine ziyarete gelecek olan kişiler vize başvurularını seyahat amacına uygun yapmalıdır. Gana vizesi alabileceğiniz Gana vize türleri şu şekildedir.

 • Gana aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Gana turistik vize
 • Gana iş ve ticari amaçlı vize
 • Gana transit vize
 • Gana eğitim vizesi
 • Gana çalışma vizesi
 • Gana dil eğitimi vizesi

Gana’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, seyahat amaçlarına göre vize türünü belirlemelidir. Vize başvuruları Gana temsilciliklerine şahsi ya da yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Başvuruları değerlendirme yetkisi Gana’nın Türkiye’deki Gana Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Gana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gana vize ücretleri de yatırıldıktan sonra kişiler evraklarını Gana Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na teslim etmesi gereklidir. Bu evrakları teslim ettikten sonra herhangi bir sıkıntı yaşanmamış ise vize alın süresi 5 iş günü ile sınırlandırılmıştır. Ancak araya hafta sonu, yılbaşı, dini ve milli bayramlar gibi tatiller girdiği zaman süre biraz daha uzayabiliyor. Bu nedenle seyahatinizden en az bir ay öncesinden vize işlemlerini başlatmanız önem arz ediyor.

Gana Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Belirli bir amaçla Gana’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de bulunan diğer ülke vatandaşları seyahat amaçlarına göre vize alması gerekmektedir. Gana’ya seyahat edecek olan kişiler başvuru yapmadan önce başvuru yapmanız gereken vize türünü belirlemelisiniz.

Gana kapıda vize uygulaması yoktur. Başvurular Gana Ankara Büyükelçiliği ve Gana İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılır. Başvurular şahsen bu temsilciliklere yapılacağı gibi yetkilendirilmiş acenteler ve Gana vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Gana vize başvurusu için evraklarınızı eksiksiz hazırlamanız gerekmektedir. Başvuruları acenteler ile yapacaksanız randevu almanıza gerek bulunmamaktadır. Ayrıca diplomatik temsilcilikler ile yapılacak olan başvurularda randevu alınıp alınmaması temsilciliğe bağlıdır. Gana vize başvurusu sırasında biyometrik veri talep edilmemektedir.

Gana vize başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Gana’ya seyahat edecek olan kişilerin Gana seyahatleri sırasında masraflarını karşılayacak ekonomik durumu olmalıdır.
 • Gana’ya seyahat edecek kişilerin Gana’da da geçerli olacak bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.
 • Gana vize başvurusu yapacak olan kişilerin Gana Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın önermiş olduğu aşıları yaptırmalıdır.

Gana Vize Başvuru Şartları

Gana seyahatlerinizin öncesinde alacağınız vizeler için başvurularınız yaklaşık 5 iş gününde yanıt bulmaktadır. Ama çeşitli aksiliklerden kaynaklı olarak bu sürelerin uzayabileceğini göz önünde bulundurduğunuzda 15 gün öncesinden başvuru yapmanız uygun olacaktır. Daha kısa sürede sonuç almak istediğinizde ise acil vize başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Ekpres vize başvurusunda ve diğer vize türlerinde farklı fiyatların olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle Gana Vize Başvuru şartları hakkında tüm detayları güncel olarak ekiplerimizden öğrenebilirsiniz. Gana vizesiyle hangi ülkelere geçebileceğinizi ve kalış sürelerini sizlerle paylaşmaktayız. Böylece vize ile ilgili muafiyetleri ve diğer haklarınızı hızla öğrenmenize olanak veriyoruz. Güncel bilgileri elde ederek Gana'ya ulaşabilmek için doğru bir adreste olduğunuzu vurgulamaktayız.

Gana Vize Evrakları Nelerdir?

Gana vize evrakları içerisinde kişilerin mutlaka pasaportun güncel olmasına önem vermesi gerekiyor. Son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaportun içerisinde iki tane boş yaprak yoksa bu belgenin yenilenmesi şartı bulunuyor. Aynı zamanda son 3 ay sonrasını da kapsaması gerekiyor.

Verilen fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve 2 adet olması büyük önem taşıyor. Bununla birlikte fotoğrafların mutlaka 35 x 45 milimetre ölçülerinde olmasına da özen gösterilmelidir. Vize başvuru formu evrak dosyasının en önemli bölgelerinden biridir. Bu evrak üzerinde vize türüne işaretlemeli ve bu vize türüne uygun diğer bilgileri de doldurmalısınız.

Çalışanların son 3 ayı kapsayan maaş bordrosunu emeklilerin de kendi emeklilik durumlarını gösteren kurum belgelerini mutlaka dosyaya eklemesi gerekiyor. Vize evrakları bunlarla da sınırlı değildir. Seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, dilekçe ve davetiye de istenilen evraklar arasındadır.

Gana’ya Giderken Hangi Aşıları Olmalıyım?

Gana sağlık açısından pek fazla gelişememiş bir ülkedir. Bundan dolayı ülkede birçok salgın ve hastalık bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı Gana’ya seyahat edecek olan kişilere yaptırması önerilen başılar bulunmaktadır. Bu yazıda ‘’Gana’ya giderken hangi aşıları olmalıyım’’ sorularını yanıtladık.

Gana’ya giderken yaptırılması gereken aşılar;

 • Covid-19 Aşısı: Gana’ya seyahat ederken tüm dünyayı etkileyen Covid-19 aşısını yaptırmanız gerekmektedir.
 • Kızamık Aşısı: Kızamık son yıllarda dünyada yaygın olarak görülmektedir. Bundan dolayı Gana’ya seyahat etmeden önce bağışıklığınız olduğunu bilmelisiniz.
 • Hepatit A: Gana’da bulunan kontamine su ve yiyeceklerden dolayı Hepatit A bulaşabilmektedir. Bundan dolayı Hepatit A aşısı yaptırmanız önerilmektedir.
 • Hepatit B: Kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temaslar ile bulaşan Hepatit B’den korunmak için Hepatit B aşısı yaptırmanız önerilmektedir.
 • Tifo Aşısı: Gana’da bulunan yiyecek veya sulardan tifo hastalığı bulaşabilmektedir. Gana tifo salgınının yüksek olduğu ülkelerdendir. Tifo aşısı ülkede 1 aydan fala kalmanız durumunda yaptırılması önerilmektedir.
 • Kuduz Aşısı: Gana’da kuduz tedavi imkanı düşüktür. Bundan dolayı ısırılmanız durumda tedavi edilmeniz zordur. Gana’ya gitmeden önce kuduz aşısı yaptırmalısınız.
 • Sarıhumma: Ülkeye girmeden önce 9 aylık ve üzeri herkesin Sarıhumma aşısı yaptırması gerekmektedir.
 • Ülkeye girmeden önce Polio aşısı ve Meningokok menenjiti aşısı yaptırmalısınız.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

İZMİR

+90 216 345 44 66
Kıbrıs Şehitleri Cd.
Libabe Apt No.:66/2
Alsancak / İzmir

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp