×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Letonya

Letonya Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Letonya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Letonya Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Letonya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Letonya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Letonya Büyükelçiliği, Letonya Konsolosluğu

Form & Dilekçe

Letonya vize başvuru formu ve dilekçe örnekleri

Letonya Vizesi

 

Letonya Avrupa ülkelerinden biridir. Schengen grubuna dâhil olan bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarının vize alması ise zorunludur. Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaport sahiplerinin vize alması zorunlu durumlardan değildir. Kişiler bu pasaport sahibi olanlar 6 ay içinde 90 günlüğüne vizeden muaf tutulabilirler. Ancak Umuma Mahsus pasaport sahibi kişilerin ise vize alması zorunlu durumlardandır.

 

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

 

 

Letonya vizesinin alınabilmesi için kişilerin mutlaka gerekli evrakları hazırlaması gerekiyor. Bu evrak listesinin vizenin türüne uygun olmasına özen gösterilmesi de aranılan kriterlerden biridir. Sorunsuz bir vize süreci için evrak hazırlamaya büyük bir önem vermek gereklidir. Evrak listenizde olması gerekli olan standart evraklar şunlardır:

 

l Letonya vize başvuru formu

l Pasaport

l Nüfus cüzdan fotokopisi ve ikametgâh

l Biyometrik fotoğraf

l Seyahat sağlık sigortası

l Seyahat giderleri

l Başvuru sahibi çalışan ise gereklik evraklar

l Emekli ise emekliliğe dair belgeler

l Reşit olmayanlar için izin belgesi

Bu evrakların dışında da ek olarak evrak talebinde bulunulabilir. Letonya vize evraklarının güncel olması önemlidir. Özellikle fotoğrafın 4x5 ölçülerinde olmasına özen gösterilmelidir.

 

 

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Letonya vize evraklarını hazırladıktan sonra başvuru ücretini de ilgili bankalara yatırmanız gerekiyor. Bu ücretlerin güncel veriler üzerinden yatırılması son derece önemli bir detaydır. Bununla birlikte yatırım işleminden sonra sizlere verilen dekontu da listenize eklemeniz gerekiyor. Bu evrakların hazırlanması sırasında profesyonel destek de alabilirsiniz. Hazırlanan evraklarınızı Letonya Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na yatırmanız gerekiyor. Bu işlem için de önceden randevu almanız önemlidir. Letonya başvurusu sırasında mutlaka evrak listenizin tam olmasına özen göstermelisiniz. Pasaportunuzun güncel olması ve içinde boş sayfa olmasına dikkat edilmelidir. Seyahatiniz ile ilgili tüm belgeleri eksiksiz olarak memura sunmanız bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasındadır.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır? 

Herhangi bir nedenden dolayı Letonya’ya seyahat edecek olanlar, Letonya vizesi nasıl alınır? Sorusuna yanıt aramakta. Aslında seyahatin nedeni, alınacak vize türünün belirlenmesinde temel etken. Elinde geçerli bir pasaport bulunan kişi, vize alabilmek için seyahat sebebine göre takip edilmesi gereken noktalara dikkat ederek başvurusunu yapmalıdır.

Letonya’ya seyahat, turistik, ticari ya da aile ziyareti amacına yönelik olabilir. Vize işlemleri için bazı evraklar, seyahat sebebi farketmeksizin ortaktır. Ancak, Letonya vizesi için ortak evraklar haricinde seyahat amacına ve kişinin mesleki durumuna göre farklı evraklar da talep edilmektedir. Öğrenci, kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, ev hanımı ve işveren gibi meslek grubu ve statülerdeki çeşitliliğe bağlı olarak Letonya vize türleri de değişiklik göstermektedir.

Letonya vizesi için kişinin mesleki durumu ve seyahat amacına göre başvurusunu yapması, Letonya vizesi için atacağı ilk adımdır. Sonrasında yetkili kişiler tarafından kendisine verilen formu eksiksiz şekilde doldurup şahsen imzalamalıdır.

Başvuru formu ile kendisinden istenen evrakları doğru ve eksiksiz şekilde hazırlayan kişi, Letonya vizesi nasıl alınır sorusu için talep edilen tüm şartları karşılamış olur. Böylesine hassas bir noktada, sonrasında sıkıntı yaşamamak için konsolosluk tarafından yasal olarak yetkilendirilen bir kurumdan profesyonel danışmanlık desteği almak, vize işlemlerini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Randevu almadan başvuru formunun doldurulmasına, evrak takibinden sürecin ne zaman sonlanacağına kadar her aşamada alınacak uzman desteği, işlemlerin doğru şekilde ve daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır. Letonya vize işlemleri için zaman kaybetmemek adına Vize Merkezi uzmanlarımız ile iletişime geçip, süreci doğru şekilde başlatabilirsiniz.

 

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp