AŞI KARTI

Aşı Kartı

Dünya Aşılanıyor

Covid19 salgınına karşı korunmak amacı ile Çin ve Almanya tarafından çıkarılan Biontech ve Sinovac aşıları ile dünya sağlığına kavuşuyor. İğnelerin vücuda sağlamış olduğu antikorlar sayesinde artık Covid19 rahatsızlığını yenebilmek mümkündür. Ancak aşı olunması tedbiri elden bırakma anlamına gelmemelidir. Aşı ve güvenli tedbirler sayesinde salgını kontrol altına alıp, sağlık içinde yaşamak mümkündür.

Aşı Kartı Nedir?

Aşı kartı bebeklikten bu yana yapılan iğne enjektelerinin kayıt altına alınması ile oluşturulan tıbbi karttır. Aşı kartının genel amacı aşıların yapıldığına dair bilgi vermesi, aşı sıralama takibi sağlaması, planlama olanağı sağlamasıdır. Bunun yanı sıra aşı bilgileri, tarihleri ile bu karta kaydedilmesi çok önemli tıbbi bilgi içermektedir. Bu sayede bir insanın hangi aşılarını olduğunu veya olmadığını anlamak mümkündür.  Artık yetişkin insanlarda da aşı kartı uygulaması yapılmaktadır.  Salgınla birlikte tüm dünya vatandaşları aşı olma mecburiyetindedir. Covid19 sebebi ile artık yetişkinlerde aşı kartı bilgisini sunmak durumundadır.

Aşı kartı nasıl alınır? Covid-19 aşı kartı nedir, Ne işe Yarar?

Covid19 virüsüne karşı koruyucu olan aşıların iki dozu da tamamlanması ile birlikte aşı kartı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile aktif duruma geçmektedir. Ancak bu kartın sistemde görülebilmesi için aşıların tam olması gerekir. Aşı kimlik kartı Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Türk vatandaşları için adına düzenlenmektedir. Aşı kartlarının sisteme düşmesi ile yapılacak seyahatler daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Özellikle ülke dışı seyahatlerde iki doz aşılanmış vatandaşlar PCR testine tabi olmadan rahatça geçiş yapabilmektedir. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti kim kartlarında bulunan karekod aracılığı ile İngilizce ve Türkçe olmak üzere ekranda şu yazı belirmektedir. “Aşı kimliği T.C ________ kimlik numaralı ve ________ pasaport numaralı X tarafına aittir. Bu kimlik ______ tarihinde T.C sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” Bu ifade ile birlikte sağlıklı olduğunuzun beyanatını vermiş olup, Güvenli turizmi sağlamış olursunuz.

Aşı kartı çıkarma 2021

Aşısını tamamlayan her vatandaş HES uygulaması aracılığı ile Aşı Kartı çıkarma hakkına sahiptir. Ancak tek doz aşı olanlar için aşı kartı henüz oluşturulamayacağından sistem tarafından onaylanmaz. Bu yüzden bir ve ikinci doz aşılardan sonra aşı kartınızı HES uygulamasından kolayca çıkarta bilirsiniz. Ayrıca e-nabız uygulamasından da aşı çıkarmanız mümkündür. Bu iki uygulama sayesinde aşı kimlik kartınızı temin edebilirsiniz.

E-Nabız online aşı kartı alma ekranı

İki doz aşı tamamlandığında E-nabız aracılığı ile de aşı kartınız ulaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle E-nabız üzerinden oturum açmanız gerekir. Daha sonrasında Covid19 bilgilerine ait bir buton göreceksiniz. Bu butonu tıkladığınızda aşı bilgilerine kolaylıkla erişmek mümkündür.  Aşı kartı alma ekranına girerek aşı kimliğinizi oluşturup çıktı alabilir.

Aşı Kartı oluşturma

Aşı kartının oluşabilmesi için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar HES uygulaması ve E-nabız olarak belirlenmiştir. İki doz aşı vücudunuza enjekte edildiğinde sisteme kayıtlı olarak görünmektedir. Böylelikle kolayca aşı kartı oluşturma imkânı sağlayabilirsiniz.  Birinci doz aşı olan kişiler aşı kimliği oluşturma şansı bulunmamaktadır. Bu sizi korkutmasın. İkinci doz aşınızla birlikte sisteme aşı kimliğiniz güvenli bir şekilde düşecektir.  İsteğe bağlı olarak her iki sistemden de aşı kartı oluşturmak mümkün olduğu gibi iki uygulamada güvenli şekilde aşı kartınızı oluşturacaktır.

HES Uygulaması Üzerinden Aşı Kartı Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından kolay ve hızlı bir şekilde Aşı Kartı alabilirsiniz. Bunun için öncelikle HES uygulamanızı açın. Daha sonra pasaportlarım butonunu tıklayarak buraya pasaport numaranızı eklemeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra HES ana ekranınızda bulunan Covit19 aşı bilgilerinin bulunduğu butonu tıklamanız gerekecek. Bu ekranı açtıktan sonra önünüze çıkan aşı bilgilerinizi tıkladığınızda eğer iki doz aşınız tam ise aşı kartları bölümünü rahatlıkla açabilirsiniz.  Bundan sonraki adımda aşı kartı oluştur butonuna basmanız gerekir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta aşı kartının nereye kayıt edileceğidir. Pasaporta kayıt etmek istiyorsanız bu yönde bir seçim yapmanız gerekir. Ancak seçim yapmadan devam ederseniz kart otomatik olarak kimlik bilgilerinize yüklenecektir. Oldukça kolay olan uygulama sayesinde aşı kartınızı pasaport veya kimliğe aktarabilirsiniz. Böylece seyahatler sırasından sorunsuzca geçiş hakkı sağlayabilirsiniz. Aşı kadar kimlik kartının da tanımlanıp belgelerle sunulması çok önemli olduğu bir gerçektir.

TOP