Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 20201vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Çek Cumhuriyeti oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Çek Cumhuriyeti vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu, Çek Cumhuriyeti Vize Dilekçesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

 

Çek vizesi alabilmek için kişilerin öncelikle gerekli tüm evraklarını hazırlaması ve vize ücretini yatırarak randevu tarihinde konsolosluk binasına gitmesi gerekiyor. Vize işlemlerinin sorunsuz şekilde yapılabilmesi için evraklarda eksiklik olmamasına mutlaka önem verilmelidir. Evrak listesinin tamamının kusursuz olması ve bu konuda kişilerin gereken özeni göstermesi gerekiyor. Çek vizesi için kişiler turistik, aile arkadaş ziyareti, ticari konularda vize işlemine başvurabilirler.

 

Umuma Mahsus yani bordo pasaportu olan kişilerin vize alması zorunlu olurken diğer pasaport sahiplerinin vize konusunda belli şartlar dâhilinde muaf tutulmaları sağlanmıştır. Kişiler eğer Çek üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmayı düşünüyorlarsa Schengen vizesi almak zorundadırlar.

 

Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Çek vize işlemleri standart prosedürlere bağlıdır. Kişiler süreci başlatmadan önce kurumlardan vize randevusu almak zorundadır. Vize randevusu hem evrakların teslim edileceği hem de vize memurlarının sizlere sorular soracağı bir görüşmedir. Bu görüşme sırasında vereceğiniz yanıtların hazırladığınız evraklara uygun olmasına ve vize türünüzün niteliğini yansıtmasına önem vermelisiniz.

 

Vize konusunda hazırlanması gereken evraklar her yıl standart olarak konsolosluklar tarafından duyuruluyor. Ancak bu süreçte en önemli konu mutlaka pasaportunuzun mutlaka vize bitiminden 6 ay sonra daha geçerliliğini koruması gerektiğidir. Eğer pasaport gerekli standartlarda değil ise kişiler bu süreçte bu belgeyi yenilemek durumundadır. Belgenin yenilenmesi sonrasında eski ve yeni tüm pasaportları mutlaka kurumlara vermelisiniz.

 

Vize Evrakları Nereye Teslim Edilir?

 

Vize evraklarının teslim edilmesi konsolosluk ve büyükelçiliklerde gerçekleştiriliyor. Tamamlanan dosyalarınızı randevu tarihinde kuruma şahsen ulaştırmalısınız. Bu süreçte sizlerden biyometrik parmak izi de isteniyor. Bu uygulama sonrasında evraklarınız alınıyor ve gerekli değerlendirmeler yapılıyor. Vizenizin verilmesi için ise 7-14 gün arasında bir süre veriliyor.

 

Bu süre kurumun ve sizin evrak dosyanızın durumuna göre uzayabilir. Genelde yoğun olan kurum vize işleminin sonlandırılmasında biraz yavaş kalabiliyor. Bu nedenle seyahat tarihinizin gelmesinden 1.5 ay öncesinden vize işlemlerine başlamanız tavsiye edilen konulardan biridir.

 

Vize ücretlerini yatırırken de gerekli standartları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Evraklar içerisinde mutlaka vizenizin türüne uygun şekilde vize harçlarının yatırıldığını gösteren dekontun bulunması da gereklidir. Vize işlemleri sonuçlandığında seyahatinize çıkabilirsiniz.

Çek Vizesi Nasıl Alınır?

Çek ülkesine gitmeyi düşünen kişilerin mutlaka geçerli bir pasaportunun olması ve vize türüne uygun evrakların hazırlanmış olması gerekmektedir. Çek vizesi alacak olan kişiler öncelikle konsoloslukların kendilerinden istemiş olduğu tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamak durumundadır. Vize evraklarını hazırlanmasından teslim edilme süreci ne kadar kişiler birçok önemli detaya dikkat etmek zorundadır.

Evrak hazırlama sürecinde sizlerden ek belgeler talep edilmesi vize alım sürecinin hızlanmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur da vize işlemleri sırasında ödenmesi gereken harçlardır. Vize harçları her yıl konsolosluklar tarafından güncel olarak yayınlanmaktadır. Eksik ya da yanlış bir şekilde yatırım yapıldığında kişiler bu durumdan kendileri sorumlu olduklarını bilmek zorundadırlar. “Çek vizesi nasıl alınır?” Sorusuna verilebilecek en önemli yanıt profesyonel bir destek alabilmenin önemlidir.

 

Çek Vize Türleri

Çek vize türleri vize alım sürecinde en önemli konular arasında yer almaktadır. Ne tür bir seyahat gerçekleştireceksiniz mutlaka buna uygun bir vize alma zorunluluğunuzun bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. Turistik vize, çalışma vizesi, oturma vizesi, aile birleşim vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi gibi birçok farklı vize türü bulunmaktadır.

Bu bize türlerinden herhangi birini seçerek vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Vize merkezi olarak sizlere bu konuda en iyi şekilde destek sunuyor ve vizenizi belirtilen tarihler arasında almanıza yardımcı oluyoruz. Dilerseniz bizlerden bu konuda destek alabilirsiniz.

 

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

İZMİR

+90 216 345 44 66
Kıbrıs Şehitleri Cd.
Libabe Apt No.:66/2
Alsancak / İzmir

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp