×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Finlandiya

Finlandiya Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Finlandiya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Finlandiya Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Finlandiya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Finlandiya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya Konsolosluğu

Form & Dilekçe

Finlandiya vize başvuru formu ve dilekçe örnekleri

Finlandiya Vizesi Hakkında

Finlandiya vize işlemine yenilenmiş bir pasaporta başlamayı tercih etmelisiniz. 10 yılda daha eski olan pasaporta Finlandiya Konsolosluğu vize başvurusu işlemini gerçekleştirmezken, aynı biçimde yıpranmış ve hasar görmüş pasaportla da Finlandiya vize başvurusu işleminde bulunmamalı.
Şöyle ki Finlandiya Konsoloslukları, vize başvuru işleminizi onaylamış olabilir, Finlandiya girişiniz ise ülkede bulunan sınırlı görevlinin sorumluluğunda. Önerilen şarta uymayan pasaport her daim seyahatiniz başarısız geçmesine sebep olacaktır.
Finlandiya vize için gerekli olan belgeyi eksiksiz ve doğru bir biçimde organize ederek Finlandiya Konsoloslukları yahut Finlandiya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezinden alabilirsiniz. Finlandiya seyahatiniz içeriğine göre vize başvuru işleminde bulunmalısınız. Finlandiya vizesi çıkma süresi belgelerinizin tamamlanması ve Finlandiya Konsolosluğu ek belge talebine göre değişiklik gösterecek. Finlandiya Avrupa Birliği ve Schengen grup ülkesidir. Türkiye’ye vizesi uygulaması olan ülke arasında yer alan Finlandiya ya gitmek isteyen Türkiye vatandaşının Finlandiya seyahati öncesi Finlandiya vizesi alması gerekecektir. Finlandiya vize alabilmek için Finlandiya vize başvurusu belgelerinin başarılı bir şekilde organize edilerek Finlandiya Konsolosluğu ya da Finlandiya Konsolosluğu yetkilendirdiği vize merkezinden alabilirsiniz.

Finlandiya Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? 

Finlandiya ziyareti yapacak Türk vatandaşları vizeye tabidir. Finlandiya vizesi, ülkeyi ziyaret edecek olanların seyahat nedenine göre kategorilere ayrılmıştır. Seyahat amacının belirlenmesi, vize işlemlerinin başlatılması için ilk adımdır. Finlandiya vizesi nasıl alınır sorusunun gerektirdiği koşullara uygun şekilde işlemleri başlatmak isteyenler, yetkili başvuru merkezlerinden randevu alarak işe başlayabilirler.

Vize başvurularını değerlendirip sonuçlandırma yetkisi sadece Finlandiya Konsolosluğu’na aittir. Ancak başvuru sürecinin yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla yürütülmesi, başvuruların olumlu sonuçlandırılması açısından önemlidir. Finlandiya vizesi için başta başvuru formu olmak üzere birtakım evraklar talep ediliyor. Evraklar, kişinin seyahat amacına göre Finlandiya vize türleri içinden hangisinin başlatılacağına göre belirleniyor. Turistik, ticari aile ziyareti şeklinde belirlenen kategorilerden, kişilerin seyahat nedenine göre doğru olana uygun hazırlıkları yapması gerekmektedir. Elinde, Finlandiya ziyareti için geçerli pasaportu bulunan Türk vatandaşları, diğer evrakları da kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde hazırlamak durumundadır.

Finlandiya vizesi almak zor bir iş değil. Önemli olan, sıralı işlemler bütününden oluşan süreci doğru şekilde yönetmek. Randevu alma, başvuru formu doldurma, evrak hazırlama, evrakların imzalanması ve teslimi olmak üzere vize alım sürecinin her aşaması, gerekliliklere uygun şekilde yapılmalıdır. Bu konuda yetkili vize merkezi desteğinden faydalanmak, işlemlerin hem daha hızlı hem de daha kolay şekilde bitirilmesini sağlayacaktır. Sürecin doğru şekilde başlatılması, olumlu şekilde sonlanması konusunda önemli rol oynamaktadır. Bunun için vize merkezimizden talep edeceğiniz destek doğrultusunda başvuru merkezi temsilcilerimiz, işlemleri başlatabilmeniz için gerekli desteği size sağlayacaktır.

Finlandiya Vizesi Almak İçin Neler Yapılır?

Finlandiya’ya belirli bir amaç ile seyahat edecek olan kişilerin seyahat amacına uygun olarak Portekiz vizesi alması gerekmektedir. Finlandiya bir Schengen ülkesidir. Bundan dolayı kısa süreli vize başvuruları Schengen kurallarına tabidir. Finlandiya vizesi alacak olan kişiler ‘’Finlandiya vize nasıl alınır’’ sorusunu merak etmektedir. Bu yazıda Finlandiya vizesinin nasıl alınacağı anlatılmıştır.

Finlandiya vizesi kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli vize başvuruları Schengen kategorisine girmektedir. Bu vize türleri 90 günü geçmeyen vizelerdir. Başvurular vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Uzun süreli vize başvurusu yani ulusal vize türleri 90 günü geçen vizelerdir. Bu vize başvuruları Finlandiya temsilciliklerine yapılmalıdır.

Kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeden vize başvuruları için Finlandiya vize randevusu alınmalıdır. Finlandiya vize randevuları Finlandiya Konsolosluğu ile iletişime geçilerek ve VFS Global isimli vize başvuru merkezi üzerinden alınabilmektedir.

 

Başvuru için seyahat amacına uygun Finlandiya vize başvuru formu doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra gerekli olan vize evrakları hazırlanmalıdır. Bu evraklar Finlandiya vize randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir. Finlandiya vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Finlandiya Ankara Büyükelçiliği ve Finlandiya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Finlandiya Vize Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya vizesi alacak olan kişiler, Finlandiya vize başvurusunun ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda ‘’Finlandiya vizesi kaç günde çıkar’’ sorusu cevaplanmıştır.

Finlandiya vize başvurularının sonuçlanması başvuru sahibinin durumuna ve Finlandiya vize türüne göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapacak olan kişinin eksik evrak beyanı, Finlandiya konsolosluğunun yüz yüze görüşmeye çağrılması gibi durumlarda ya da Finlandiya vize başvuru yoğunluğu durumuna göre uzayabilmektedir.

Finlandiya vizesini inceleyecek olan yetkili kurum Finlandiya Ankara Büyükelçiliği ve Finlandiya İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Finlandiya vize başvurusunu inceleyen bu kurumlar için belirli bir süre kısıtlaması yoktur. Ancak kısa süreli Finlandiya vize başvuruları ortalama olarak 5 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli Finlandiya vize başvurularının ise sonuçlanması 30 günü bulabilmektedir.

 

Finlandiya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, Finlandiya vize başvurularının daha hızlı sonuçlanması için bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Finlandiya vize başvurusu için dikkat edilmesi gereken en önemli durum gerekli Finlandiya vize belgelerinin eksiksiz olarak hazırlanmasıdır. Finlandiya vize belgelerinin eksik olması durumunda eksik vize belgeleri talep edilir ve vize sonuçlanma süresi uzar.

Finlandiya Vize Başvuru

Finlandiya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler seyahat amacına göre başvurularını farklı yerlere yapabilir. Finlandiya vize başvuruları aşağıdaki yerlere yapılabilmektedir.

 • 90 günü geçmeyen kısa süreli Finlandiya vize başvuruları Finlandiya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Başvuru yapacak olan kişiler VFS Global üzerinden yapılmalıdır.
 • 90 günü geçen Finlandiya vize başvuruları ise Finlandiya’nın Türkiye’deki temsilciliklerine yapılmalıdır.

Her iki başvuruda da başvuruları değerlendirme yetkisi Finlandiya Konsolosluğu’na aittir.

Finlandiya vizesi başvuru işlemi yapacak olan kişiler, Finlandiya vize işlemlerini randevu alarak gerçekleştirmelidir. Finlandiya vize başvurusu yapacak olan kişiler gerekli olan belgeleri Konsolosluğun istediği şekilde hazırlamalıdır. Başvuru sürecinde hiçbir başvuru sahibine imtiyaz ya da ayrıcalık tanınmamaktadır. Finlandiya vize başvurusunda bulunurken profesyonel destek alabilirsiniz.

Finlandiya vize başvurusu yapan kişilerin, Finlandiya’da da geçerli olacak Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Finlandiya seyahat masraflarını karşılayabileceğini evraklar ile kanıtlamalıdır. Başvuru sahibinin ayrıca Finlandiya vize başvurusu için adli sicil kaydını sunması gerekmektedir ve başvuru sahibinin sicilinin temiz olması gerekmektedir.

Finlandiya vize başvurusu için istenen belgeler eksiksiz olmalıdır. Eksik olan vize belgelerinden dolayı Finlandiya vize başvurusu reddedilmektedir.

Finlandiya Vizesi Türleri

Belirli bir nedenden dolayı Finlandiya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahat amaçlarına uygun Finlandiya vizesi alması gerekmektedir. Bu nedenle Finlandiya vizesi alacak olan kişiler için Finlandiya vize türleri ve açıklamaları verilmiştir. Finlandiya vize türleri aşağıda verilmiştir. Finlandiya vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılmaktadır.

Kısa Süreli Finlandiya Vizeleri

 • Finlandiya Turistik Vizesi: Finlandiya’ya turistik, tatil ve kültürel amaçla seyahat edecek olan kişilerin Finlandiya turistik vizesi alması gerekmektedir. Finlandiya turistik vizesi ile ülkede en fazla 10 gün kalınabilmektedir.
 • Finlandiya Ticari Vize: Finlandiya’ya iş görüşmesi yapmaya ve etkinliklere katılmaya gidecek olan kişilerin Finlandiya ticari vize alması gerekmektedir. Bu vize ülkede çalışma hakkı tanımamaktadır.
 • Finlandiya Ziyaret Vizesi: Finlandiya’da bulunan aile üyesini ve arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişilerin Finlandiya ziyaret vizesi alması gerekmektedir.
 • Finlandiya Transit Vizesi: Finlandiya üzerinden farklı bir ülkeye geçiş sağlayacak olan kişiler Finlandiya transit vizesi almalıdır.

Uzun Süreli Finlandiya Vizesi

90 günden fazla bir süre için Finlandiya’ya seyahat edecek olan kişilerin Finlandiya uzun süreli vizesi alması gerekmektedir. Uzun süreli Finlandiya vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Öğrenci vizesi
 • Aile birleşimi vizesi
 • Çalışma vizesi
 • Oturum vizesi

Finlandiya Turistik Vize

Turistik seyahatte bulunmak için Finlandiya’yı ziyaret edecek olan kişiler Finlandiya turistik vizesi alması gerekmektedir. Finlandiya turistik vizesi ülkede en fazla 90 gün konaklama imkanı vermektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri bu Finlanidya turistik vizesinden muaftır. Finlandiya turistik vizesi alacak olan kişiler için Finlandiya turistik vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

 • Finlandiya turistik vize başvuruları Finlandiya vize başvuru merkezi olan VFS Global isimli şirkete yapılmaktadır. Başvuru için VFS Global şirketinden randevu alınmalıdır.
 • Randevu tarihine kadar Finlandiya turistik vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve randevu tarihinde Mısır vize başvuru merkezi yetkililerine teslim edilmelidir.
 • Finlandiya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin randevu tarihinde vize ücretini ödemesi ve biyometrik parmak izi verisi verilmesi gerekmektedir.
 • Başvurular Finlandiya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri tarafından incelenmekte ve ortalama olarak 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Finlandiya turistik vizesi için istenen evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Evrakların eksik ve yıpranmış olması durumunda Finlandiya turistik vize başvurusu iptal edilmektedir. Finlandiya ticari vizesi alacak olan kişiler detaylı bilgi için Finlandiya temsilciliği ile iletişime geçebilir.

Finlandiya Ticari Vize

Finlandiya’ya ticari amaçlı olarak seyahat edecek olan kişilerin Finlandiya ticari vizesi alması gerekmektedir. Finlandiya ticari vizesi alacak olan kişiler, Finlandiya’da bir kongre, konferans, davet, iş görüşmesine katılacak olan kişilerin Finlandiya ticari vize alması gerekmektedir. Bu yazıda Finlandiya ticari vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Finlandiya ticari vizesi, başvuru sahibine ülkede çalışma hakkı vermemektedir. Bu vize ile ülkede sadece bir iş görüşmesi yapabilir ya da davetlere katılabilirsiniz. Finlandiya ticari vize alabilmek için davetiye almanız gerekmektedir. Finlandiya ticari vizesi aşağıdaki şekilde alınabilir.

 • Finlandiya ticari vizesi alacak olan kişilerin öncelikle Finlandiya’da bulunan ve başvuru sahibini davet eden kurumdan davetiye alınması gerekmektedir.
 • Başvurular Finlandiya vize başvuru merkezi olan VFS Global isimli şirkete yapılmalıdır.
 • Finlandiya ticari vizesi için gerekli olan evraklar, Finlandiya ticari vize randevusu tarihine kadar eksiksiz olarak hazırlamalıdır.
 • Finlandiya ticari vize için gerekli olan evraklar hazırlandıktan sonra randevu tarihinde Finlandiya vize başvurusu yapılacak yere teslim edilmelidir.
 • Finlandiya ticari vize başvurularını Finlandiya’nın Türkiye temsilcilikleri incelemektedir. Başvurular 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Finlandiya Transit Vize

Finlandiya transit vizesi, Finlandiya üzerinden aktarmalı olarak farklı bir ülkeye gidecek olan kişilerin alması gerekmektedir. Finlandiya transit vizesi alacak olan kişiler, Finlandiya transit vizesinin nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Finlandiya transit vizesi alacak olan kişiler için Finlandiya transit vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Öncelikle Finlandiya aktarmalı olarak farklı bir ülkeye gidecek olan kişilerin Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu var ise vizeden muaftır. Ayrıca asıl gidilecek olan ülke Schengen ülkesi ise transit vize alınmasına gerek yoktur.

Finlandiya üzerinden aktarmalı olarak farklı bir ülkeye gidecek olan kişilerin Finlandiya transit vizesi alması gerekmektedir. Finlandiya transit vizesi ülkede serbest dolaşım hakkı vermemektedir. Bu vize ile sadece Finlandiya üzerinden farklı bir ülkeye geçiş sağlanabilir.

Finlandiya’da 24 saatten az bulunma ve Finlandiya Havaalanından çıkamamak şartı ile Finlandiya transit vizesi almanıza gerek yoktur. Ancak bekleme süreniz 24 saati geçiyorsa Finlandiya transit vizesi alınmalıdır. Ayrıca Finlandiya’da bulunan havaalanı dışına çıkılacak ise vize alınmalıdır.

Finlandiya vizesi alacak olan kişiler, öncelikle asıl olarak seyahat edeceği ülkeye ait vize almalıdır. Ayrıca bu ülkeye ait vize ve uçuş bilgileri gerekli olan vize evraklarının arasına eklenmelidir. Finlandiya transit vize başvurusu Finlandiya temsilcilikleri ve Finlandiya vize başvuru merkezlerine gerekli evraklar hazırlanarak yapılabilir.

Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi

Finlandiya’da aile üyesi ya da eşi bulunan ve birlikte Finlandiya’da yaşamak isteyen kişilerin Finlandiya aile birleşimi vizesi alması gerekmektedir. Finlandiya aile birleşimi vizesi alçak olan kişiler, Finlandiya’da bulunan aile üyesinin yanında 90 günden daha fazla ikamet edecekse Finlandiya aile birleşimi vizesi almalıdır. Bu yazıda Finlandiya aile vizesi hakkında bilgi verilmiştir.

Finlandiya aile birleşimi vizesi alacak olan kişilerin Finlandiya’da bir aile üyesinin ya da eşinin bulunması gerekmektedir. Finlandiya’da bulunan aile üyesinin Finlandiya vatandaşı ya da Finlandiya oturum izni olması gerekmektedir. Yani Finlandiya’da bulunan aile üyesinin yasal olarak Finlandiya’da ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Finlandiya Aile birleşimi vizesi alacak olan kişilerin Finlandiya’da bulunan aile üyesinin başvuru sahibine davetiye vermesi gerekmektedir. Finlandiya aile birleşimi vizesi başvuruları Finlandiya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır.  

Başvuru için gerekli evraklar hazırlanmalı ve Finlandiya vize başvurusu yapılacak temsilciliğe teslim edilmelidir. Finlandiya vize başvurusu için randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır. Gerekli evrakların hazırlanarak teslim etmesi yeterlidir. Finlandiya aile birleşimi vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin Finlandiya resmi dili olan Finceyi iyi derecede bilmesi gerekmektedir.

Finlandiya Vize İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının başvuru için hazırlaması gereken bazı vize belgeleri gerekmektedir. Finlandiya vize başvurusu için istenen belgeler, Finlandiya vize başvuru türüne ve başvuru sahibinin durumuna göre farklılık göstermektedir. Ancak her vize başvurusu durumunda hazırlaması gereken vize evrakları bulunmaktadır. Bu yazıda Finlandiya vizesi alacak olan kişilerin hazırlaması gereken vize evrakları hazırlanmıştır.

Finlandiya vizesi için gerekli evrakların eksiksiz ve güncel olması gerekmektedir. Evraklar  Finlandiya Konsolosluğu’nun istediği şekilde hazırlanmalıdır.

Finlandiya vizesi için gerekli evraklar;

 • Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Pasaportun seyahat süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Pasaportta kimlik bilgilerinin yer almış olduğu sayfanın fotokopisi
 • Var ise daha önceden alınmış Schengen vizesi fotokopileri,
 • Finlandiya vize başvuru formu, eksiksiz olarak Finlandiya Konsolosluğu’nun istediği şekilde doldurulmalıdır.
 • Seyahat amacını açıklayan Finlandiya vize talep dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Aile bilgilerinin yer almış olduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finlandiya konaklama bilgileri
 • Finlandiya uçak rezervasyonları
 • Finlandiya seyahat masraflarını karşılayacağınızı gösteren belgeler
 • Finlandiya’da geçerli Seyahat Sağlık Sigortası
 • Mesleki belgeler
 • Başvuru sahibinin finansal belgeleri

Finlandiya Vize Ücreti

Finlandiya vizesi alacak olan kişilerin Finlandiya vize başvurusu için vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Kısa süreli Finlandiya vizesi ücreti Schengen ülkelerinin ortak kararı ile belirlenir. Uzun süreli Finlandiya vize ücretleri ise Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Finlandiya vize ücretleri vize başvurusu sırasında yetkililere teslim edilir. Finlandiya vize başvurusu, vize başvuru merkezine yapılmakta ise Finlandiya vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenmelidir. Ayrıca ek hizmet alınmış ise ek hizmet bedeli ödenmelidir. 0-6 yaş arasından Finlandiya Schengen vize ücreti alınmamaktadır.

Finlandiya vize başvurusu reddedilmiş ise Finlandiya vize harç ücreti geri ödenmemektedir. Başvuru sahibi Finlandiya vize reddine itiraz edebilir. Başvurunun reddedilmesi durumunda vize ücreti ödenmemektedir.

Vize Türü 18 Yaş Üstü İçin 6-12 Yaş Arası İçin 0-6 Yaş Arası İçin
Turistik Vize 80 Euro 40 Euro Vize Ücreti Alınmamaktadır.
Ticari Vize 80 Euro 40 Euro Vize Ücreti Alınmamaktadır.
Transit Vize 80 Euro 40 Euro Vize Ücreti Alınmamaktadır.
Aile Birleşimi Vizesi 80 Euro 40 Euro Vize Ücreti Alınmamaktadır.
Kısa Süreli Öğrenci Vizesi 80 Euro 40 Euro Vize Ücreti Alınmamaktadır.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

İZMİR

+90 216 345 44 66
Kıbrıs Şehitleri Cd.
Libabe Apt No.:66/2
Alsancak / İzmir

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp