×

Categories

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Vize Başvuru Formu Hakkında

Avrupa denilince akla ilk gelen ülkelerin başında Almanya geliyor. 20 ve 21. yüzyıllardaki sanayileşme sürecinin etkisiyle giderek gelişen ve büyüyen kıtanın en gözde ülkesi, halen çok yoğun ilgi görüyor.

Havayolu ile ulaşımın yanında kara yolculuğuyla da ülkeye seyahat eden çok sayıda insan bulunuyor. Lakin hangi yol tercih edilirse edilsin ulaşımdan önce sahip olunması gereken çok kıymetli bir evrak var.

Almanya ve tüm Avrupa’da geçerli olan Schengen Vizesine sahip olmayan bir kişinin seyahate başlaması mümkün değil. Bu nedenle ilk olarak vizeye başvurup, olumlu sonuçlandıktan sonra planlama yapılması gerekiyor.

Türkiye’de daha önce yurtdışı tecrübesi olmayan veya bu konulardaki resmi süreçlerle ilgilenmeyen kişilerin genel problemi, vize başvurusu ve akabindeki işlemlerin karmaşıklığıdır. Kâğıt üstünde karışık gözüken vize başvuru süreci aslında doğru bir yol haritasının takibiyle kolay ve hızlı olabiliyor.

Bunun için süreçler hakkında doğru bilgilere sahip olunması gerekiyor.

Almanya Schengen Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Almanya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Seyahat için ilk olarak Almanya Vize Başvuru Formu gerekir. Bu formun dijital olarak temini mümkündür.

Bunun için ‘Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilcilikleri’ sitesine giriş yapmak gereklidir. Burada ‘Ana sayfa – Vize & Konsolosluk Hizmetleri – Vize – Schengen-Vizesi’ şeklinde aşamaları takip edip ilgili Almanya Vize Başvuru Formu temin edilebilir.

Bu kısma gelindiğinde iki farklı başvuru formu türü göze çarpıyor. Bunlardan birisi Elektronik Vize Başvuru Formu diğeri ise Doldurma İçin Form başlığıyla yer alıyor.

Elektronik başvuru bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi cihazlar üzerinden gerekli bilgilerin doldurulduğu form türüdür. Alternatif vize başvuru formu veya doldurma formu ise çıktı alınarak elle doldurulmalıdır.

Buna göre tercih yapılarak Almanya Vize Başvuru Formu kolay bir şekilde temin edilmiş olur.

Ayrıca temsilciliğin dışarıdan çalıştığı ve hizmet aldığı bir firmada mevcuttur. İDATA firması üzerinden de ücret karşılığında vize süreci başlatılabilir. Bu durumda formun temin edilmesinin yanında doldurulması ile ilgili olarak ve aynı şekilde diğer istenilen belgelerin toplanması ve temsilciliklere iletilmesi gibi hususlarda profesyonel destek alınmış olur.

Almanya Oturum İzni ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Almanya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır? 2022

Almanya'ya seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahatlerinin amacına uygun bir Rus vizesi almaları gerekmektedir. Almanya vizesi alacak kişilerin bazı evrakları eksiksiz olarak hazırlamaları gerekmektedir. Bu belgelerden biri de Almanya vize başvuru formudur. Almanya vize başvuru formunu dolduracak kişiler formu nereden bulacağını merak ediyor. Aşağıda Almanya vize başvuru formu alacak olanlar için "Almanya vizesi başvuru formu nereden alınır?" sorusunun cevabı veriliyor.

Almanya vize başvurusu Almanya temsilciliklerine, Almanya vize başvuru merkezine ve seyahat acenteleri aracılığı ile yapılabilir. Başvuru için vize başvuru formu gereklidir. Vize başvuru formu aşağıdan alınabilir.

Almanya vize başvuru formu aşağıdaki yerlerden temin edilebilir.

  • Almanya vize başvurusunun yapıldığı vize başvuru merkezi,
  • Almanya’nın Türkiye temsilcilikleri
  • Almanya vize başvurusu için vize danışmanlık hizmeti almış iseniz danışmanlık hizmeti veren firmadan formu alabilirsiniz.

Almanya vize başvuru formu, Almanya Konsolosluğu’nun vize başvuru sahibini daha yakından tanımasını sağlayan bir formdur. Başvuru için bu formun doldurulması zorundur. Almanya vize başvuru formu doldurulmamış olan başvurular reddedilmektedir. Form doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Formun temin aşamasında da görüldüğü üzere iki farklı doldurma şekli vardır. Hızlı ve en çok tercih edilen tür elektronik ortamda yapılan işlemdir. Çünkü akıllı cep telefonu, bilgisayar ya da tablet ile bu işlemi kolayca yapabilme imkânı vardır.

Formun doldurulması esnasında nüfus cüzdanı ve/veya pasaport ve ilgili seyahat belgelerinin hazırda tutulması tavsiye ediliyor.

Elektronik bir şekilde Almanya Vize Başvuru Formu doldurma aşamasında 4 buton göze çarpıyor. Bunlardan ilki yeni başvuru formu olan butondur. Burada tüm kutucukların boş olduğu ve manuel olarak doldurulmayı bekleyen bir ekranla karşılaşılır.

Bu kısımda kişisel bilgiler, irtibat bilgileri, seyahat belgeleri, biyometrik veriler, seyahatle ilgili ayrıntılı bilgiler, giriş izni ve referans gibi bilgiler istenir.

Bunlar titizlikle doldurularak süreç ilerletilir.

İkinci buton yukarıdaki işlemlerin yapılışında yardımcı olacak ‘Asistan başlat’ seçeneğidir. Formun doldurulmasını daha kolay hale getirir.

Üçüncü buton ‘Bilgileri taşıma’ yani daha önce doldurulan bir formun olması durumunda aynı işlemlerin tekrar yapılmaması içindir. Son buton ise barkod bulunan belgelerin aktarımı için kullanılabilir.

Elle doldurulan form ise aynı işlemlerin manuel şekilde bir kalem aracılığıyla yapılmasıdır.

   Almanya Vizesi Başvuru Formunu  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

Almanya Vizesi Başvuru Formu nasıl doldurulur? 2022

Almanya vizesi alacak olan kişiler, vize başvurusu için gerekli olan şartları yerine getirmelidir. Bu şartlardan birisi de Almanya vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Almanya vize başvuru formu dolduracak olan kişiler bu formun nasıl doldurulacağını merak etmektedir. Bu yazıda Almanya vize başvuru formu dolduracak olan kişiler için “Almanya vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Almanya vizesi başvuru formu el ile ya da bilgisayar ile doldurulmalıdır. Başvuru yapacak olan kişiler formu Almanca ya da İngilizce olarak doldurulabilir. Form büyük harfler ile doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonra tarih atılıp imzalanmalıdır.

Almanya vizesi başvuru formundaki soruların hepsi eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Eksik olarak doldurulan formlardan dolayı başvurular kabul edilmemektedir. Başvurunuz konsolosluk tarafından geri gönderilmektedir. Almaya vize başvurusu formu teslim edilen diğer Almanya vize evrakları ile desteklenmelidir.

Formu doldururken aşağıdaki bilgilerin elinizde olması gerekmektedir.

  • Pasaport bilgileri
  • Başvuru sahibini davet eden kişi ya da organizasyon hakkında bilgiler
  • Almanya seyahat tarihleri
  • Seyahat edilecek olan yerler hakkında bilgi
  • Almanya’da Konaklama yerleri

Vize Türlerine Göre Almanya Vize Başvuru Formu

180 gün içerisinde 90 günü geçmeden Almanya veya Avrupa seyahatleri için Schengen Vizesine yani C Tipi bir vizeye ihtiyaç duyulur.

Başvuru formuna ilave edilmesi gereken bazı evraklar vardır. Çünkü malum olduğu üzere herkes aynı sebeple Almanya’ya seyahat etmiyor.

Bunun için başvuru formlarının temin edildiği aynı ekran üzerinden seyahat amacına uygun olarak farklı vize türleri için farklı evraklar istenilebilir. Bu evrakların ne olduğunu öğrenmek için başvuru yapacak kişi kendisiyle ilgili olan vize türünün üzerine tıklayarak bilgi edinebilir.

Bu kısımda;

Türk TIR Şoförlerine Vize

İş Seyahati

Fuar Ziyareti Vizesi

Ziyaret Amaçlı Vize

Turistik Amaçlı Vize

Öğrenci Gezileri İçin Vize

Sportif veya Kültürel Bir Etkinliğe ya da bir Kongreye Katılma Vizesi

Havaalanı Transit Vize (A Tipi) ve Transit (C Tipi) Vize gibi seçenekler vardır.

Bu butonların her biri kendi türü için yapılması gerekenlere dair başvuru öncesi kapsamlı bir şekilde bilgi kazanımını sağlıyor. Yer alan mevcut bilgilere göre yapılacak bir hazırlık başvurunun sağlıklı bir şekilde yapılmasına imkân tanır.

Bu sayede küçük bir hata nedeniyle başvurunun iadesi gibi bir duruma engel olunmuş olur.

Vize Türlerine Göre Almanya Vizesi Başvuru Formu Hakkında

Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerini yerine getirebilmek için Almanya vizesi almalıdır. Almanya vizesi alacak olan kişiler Almanya vize başvuru formu doldurmalıdır. Ancak Almanya vize başvuru formu türlerine göre farklılık göstermektedir. Bu yazıda vize türlerine göre Almanya vizesi başvuru formu hakkında bilgi verilmiştir.

Almanya vizesi kısa süreli ve uzun süreli Almanya vizesi olarak farklılık göstermektedir. Ancak iki tür vize başvurusu için Almanya vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Kısa süreli Almanya vizesi alacak olan kişiler, Almanya Schengen vize başvuru formu doldurmalıdır. Kısa süreli Almanya vize kategorilerine turistik, ticari, ziyaret ve transit vize türü gibi vize türleri girmektedir. Ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri bu vizeden muaf olduğu için doldurmasına gerek yoktur.

Uzun süreli Almanya vize başvurusu yapacak olan kişiler ise Almanya ulusal vize başvuru formu doldurmalıdır. Ulusal vize türlerine Erasmus, eğitim, aile birleşimi, çalışma gibi ülkede uzun süreli kalmayı yani 90 günden fazla kalmayı gerektirecek olan seyahat amaçları girmektedir. Almanya’da uzun süreli kalması gereken kişilerin mutlaka Almanya ulusal vize başvuru formu doldurması gerekmektedir.

Almanya Turistik Vize Başvuru Formu

Turistik bir amaçla Almanya seyahatine çıkacak olan her birey için ayrı başvuru formu doldurulması ve ayrı başvuru yapılması gerekir.

Almanya Vize Başvuru Formu içerisinde istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Daha sonra başvuru sahibinin şahsen imzası atılmalıdır. Ayrıca İkamet Kanunu’nun 54. Maddesi kapsamında istenilen ek belgede temin edilmelidir. Bu ek belgenin temini noktasında İDATA hizmet veriyor.,

Pasaport hazır olmalıdır. Eğer varsa son üç içerisinde alınan vizeler ait birer adet fotokopi istenir. 1 adet vesikalık resim, seyahat sağlık sigortası, vize harcı, uçuş ve seyahat rezervasyonu veya ulaşım sağlanacak diğer araçlar hakkında gerekli belgeler, seyahat planına ve konaklamaya ilişkin belgeler, Almanya’da geçirilecek süre zarfında masrafların ne şekilde karşılanacağının ibraz edilmesi gibi bazı sağlanması gereken belgeler vardır.

Bunlarla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi Almanya Vize Başvuru Formu temininin yapıldığı Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilcilikleri sitesinden veya İDATA temsilcisinden alınabilir.

Başvuru formunun doldurulması noktasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına elektronik olarak yapılan işlemlerde asistan kullanımı oldukça fayda sağlar.

Almanya Turistik Vizesi Başvuru Formu Hakkında

Almanya’ya turistik amaçlı olarak seyahat edecek olan kişiler, Almanya turistik vizesi almalıdır. Almanya turistik vizesi alacak olan kişilerin başvurularını yerine getirebilmek için bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir. Bu evraklardan birisi de Almanya turistik vize başvuru formudur. Almanya turistik vizesi başvuru formu dolduracak olan kişiler bu form hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Almanya turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler için Almanya turistik vizesi başvuru formu hakkında bilgi verilmiştir.

Almanya turistik vize başvuru formu Almanya Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden doldurulmalıdır. Başvuru için gerekli olan bilgiler doldurulmalıdır. Almanya turistik seyahatinizin hangi tarihlerde gerçekleşeceğini, turistik seyahatinizin amacını, Almanya turistik seyahati boyunca nerelerde konaklayacağınızı belirtmelisiniz. Form internet üzerinden birçok dilde doldurulabilmektedir.

Almanya turistik vize başvuru formu el ile ya da bilgisayar ile doldurulabilir.  Doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imza atılmalı ve imzalanmalıdır. Almanya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin Almanya turistik vizesi başvuru formu doldurması gerekmektedir.

Almanya turistik vizesi başvuru formuna kişisel bilgiler, aile bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat amacı, seyahat planı gibi bilgiler girilmelidir.  

Almanya Ticari Vize Başvuru Formu

Almanya seyahati için birbirinden farklı çok sayıda alternatif vize tercihi olabilir. Bunlardan bir tanesi de ticari vizedir. Ticaret amacıyla Almanya seyahatine çıkan bir kişinin de yerine getirmesi gereken bazı şartlar ve uygulaması gereken bazı işlemler bulunur.

Diğer vize türlerinde de olduğu gibi ticari vize için Almanya Vize Başvuru Formu gerekir. Bu formun temini Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilcilikleri veya İDATA aracılığıyla yapılabilir.

Bu form Schengen vizesi için doldurulması zorunlu olan form türüdür. Bunun dışında İkamet Kanunu’nun 54. Maddesi’nde geçen gerekli ek belgenin de temin edilmesi gerekir. Tüm bu belge ve formların eksik olmadan dikkatli bir şekilde doldurulması önemlidir.

Bunun dışındaki aşamalar Turistik vize ile hemen hemen aynıdır. Lakin bir firma tarafından Almanya’ya çağrılma durumunda bazı belgeler istenebilir. Aynı şekilde ülkede stand açılması gibi bir çalışma nedeniyle fuar belgesi istenebilir.

Firma sahibi ve ücreti çalışanlardan istenen kişisel belgelerde de bazı farklılıklar vardır. Bununla ilgili olarak Almanya’nın Türkiye’deki Dış Temsilcilikleri sitesindeki İş Seyahati belgesinde yazan bilgilerin ayrıntılı olarak incelenmesi yarar olur.

Almanya Ticari Vizesi Başvuru Formu Hakkında

Almanya’ya iş görüşmesi, kongre, konferans ve seminere katılmak için seyahat edecek olan kişiler, Almanya ticari vizesi almalıdır. Almanya ticari vizesi alacak olan kişilerin başvurularını yerine getirebilmek için bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir. Bu evraklardan birisi de Almanya ticari vize başvuru formudur. Almanya ticari vizesi başvuru formu dolduracak olan kişiler bu form hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Almanya ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler için Almanya ticari vizesi başvuru formu hakkında bilgi verilmiştir.

Almanya ticari vizesi alacak olan kişilerin hazırlaması gereken zorunlu belgelerden birisi Almanya ticari vizesidir. Almanya ticari vizesi alacak olan kişiler, Almanya ticari vize başvuru formuna seyahat amacı hakkında gerekli olan bilgileri girmelidir. Ayrıca Almanya’ya başvuru yapacak olan kişileri davet eden kişi, kurum ya da şirket hakkında bilgiler girilmelidir.

Almanya ticari vizesine bilgiler eksiksiz olarak girilmelidir. Almanya ticari vizesi başvuru formu el ile ya da bilgisayar ile doldurulabilir. Almanya ticari vizesi başvuru formu doldurulmalı doldurulduktan imzalanmalıdır. Form yıpranmamış ve kirlenmemiş olmalıdır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp