Amerika Vize

Vize İşlemleri

Amerika Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Öğrenci & Değişim

Amerika öğrenci ve değişim programı vizesi

Çalışma

Amerika diğer vize işlemleri

Green Card

DS 160

Amerika online başvuru formu DS 160

Konsolosluk

Amerika büyükelçilik ve konsolosluk bilgileri

Amerika’ya seyahat edecek olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Amerika vize başvurusunda bulunmalıdır. Geçerli bir pasaportunuz varsa ve Amerika Birleşik Devleti'nin belirttiği şartları yerine getirebiliyorsanız Amerika vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Her ülkenin kendi ulusal çıkarlarına uygun belirlediği bazı vize kriterleri vardır. Ülkeye gelecek, ziyaret edecek kişinin kamu düzeni bozmamasını ve kamu sağlığını riske sokmamasını isterler. Aynı anda her devletin yasaklı yabancı listesi bulunmaktadır. Vize uygulamasındaki ülkeye problem yaratacak şahısların ülkelere girmesini önlemek amacıyla başlamıştır. Bunun haricinde vize başvuruları esnasında ekonomik olarak veya yük olabilecek şahıslar tespit edilirse ülkeye girmelerine yasak konarak izin verilmemektedir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi randevusunda ilk adım DS-160 vize başvuru formunu eksiksiz doldurmakla başlar. Daha sonra evrakların dosyalanmış olmasıyla süreç devam eder ve değerlendirme sonucunda da Amerika vizesi alınır. İkamet ettiğiniz şehirde bulunan veya o şehrin bağlı olduğu Amerika Konsolosluğu işlemleri randevu sonrası değerlendirmeye alınacak ve aynı konsolosluk düzeyinde Amerika vize işlemi sonucunuz çıkacaktır.

 • Başvuru formu eksiksiz tamamlanır.
 • U.S. Visa web adresine girilerek kullanıcı hesap oluşturulur.
 • Seyahat amacına uygun bu amaca göre vize türü seçilir.
 • Başvuru sahibinin sahip olduğu kimlik bilgileri girilir.
 • Pasaportun kişiye teslim edileceği PTT şubesi seçilir, onaylanır.
 • Vize başvurusu için harç ücretini ödeme yöntemi seçilir.
 • Vize başvurusu için oluşturulan randevu tarih ve saat seçilip onaylanır.

Amerika Vizesi Nereden Alınır?

Amerika vize başvurusunda bulunmak için Türkiye’de yaşadığınız ilin en yakın diplomatik temsilcisiyle iletişime geçilebilir. Bunun dışında vize başvurusu yapmak isteyenler konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru noktalarıyla da iletişime geçebilir, başvuru sürecini başlatabilirler.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vize başvuru süreci ve konsolosluk tarafından düzenlenen mülakata katılımınız sonrasında vizeniz onaylanırsa 3 iş günü içinde pasaportunuz en yakın PTT şubesine postalanır. Amerika vize işlemleri, başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterebilir ancak yaklaşık olarak 7 gün sürer de denebilir. Amerika vize sonucu hakkında yaklaşık bir süre verilebilir. Konsolosluğun yoğunluğu ve vize türü göz önüne alınarak değişiklik gösterebilse de 1 hafta içinde vize sonucu gelebilir. Amerika vizesi onaylandıktan sonra vizenin pasaporta basılarak tarafınıza ulaşması 1 haftayı bulabilir. Dolayısıyla vizenizin basılı olduğu pasaport yaklaşık 7 gün içinde gelir.

Amerika vizesi başvuru dosyanızı sisteme tam, eksiksiz, net ve doğru beyanlarla girip oluşturduysanız randevunuzu başarı ile aldığınızda genel ortalama gün sayı 3 ya da 5 iş günü arasında değişkenlik göstermektedir.. Resmî tatil süreci, toplum sağlığı ve ilgili durumlarda zaman aralığı farklılık gösterebilir. Güncel anlaşmalar, protokol ve Türkiye, ABD arasında hazırlanıp, imzalanmış belgeler vize durumlarında da anlık değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Amerika Vize işlemi başlamadan güncel olaylarda size uyan kriterlere bakarak, değerlendirerek başvurunuzu yapmanız.

Amerika Vize Başvurusu

Amerika vize başvuruları 2021 yılı itibarıyla devam etmektedir. Turistik amaçla Amerika’yı ziyaret etmek isteyenler resmî tatil günleri hariç hafta içi 08:30 ile 16:00 arasında konsolosluklarla iletişime geçebilirler.

2020 yılının ilk çeyreğinde Amerika vize başvuruları Pandemi önlemleri kapsamında durdurulmuş, ülkeye giriş ve ülkeden çıkış süreçleri askıya alınmıştı. 2021 yılı itibarıyla Amerika vize başvuruları artık açıktır.

Amerika vize başvurusu için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Amerika vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir.

Amerika Vizesi Başvuru İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika Vize İşlemi yapılırken belgelerinizin tam olmasının yanında ayrıca vize kategorisinin bazı ek talepleri de olabilir.
Daha öncesi ABD'ye seyahat ettiyseniz, son beş ziyaretiniz tarihleri belirtilmeli veya hatta varsa eski pasaport belgelerinin de içinde olmalı.
Uluslar arası seviyede gerçekleştirdiğiniz seyahatler tarih içeren döküm de belgelere eklenmelidir.
Mevcut firma veya da eğitim bilgilerinizi yanında önceki eğitim veya iş geçmişiniz hakkında bilgi verilmesi istenebilir.
Öğrenciler ve Değişim Ziyaretçi (F, J ve M) için I-200 veya SEVI Kimliğinizi sağlamanız istenecektir.
Dilekçe Tabanı Geçici İşçiler (H-1, H-2, H-3, W1, L, O, P, E2C) I-19'unuzun bir kopyası,
Diğer Geçici İşçi ise iş veren hakkında tüm bilgi Amerika Vize İşlemi anında bulundurmak zorundadır.
Eğitim, bilim, spor dallarında üstün yetenekleri olarak tabir edilen başvuru sahibi farklı statüden işlem görecektir.
Sponsor yardımıyla ile gidecekseniz muhakkak sponsor olan kişinin maddi ve kişisel durumu yeterliliği önceden teyit edin.

Amerika Vize Randevusu

Amerikan konsolosluğu çalışma yoğunluğuna ve tatil günlerine bağlı olarak 2 hafta ila 4 hafta sonrasına randevu verebilmektedir. Amerikan konsolosluğunun kaç gün sonraya randevu verdiğini belirtmek gerekirse iletişime geçtiğiniz tarihten sonra yaklaşık 50 gün içinde randevunuz oluşturulabilmektedir.

Amerika vize randevusunda ilk adım DS-160 vize başvuru formunu eksiksiz doldurmakla ve evrakların dosyalanmış olmasıyla bu süreç başlamış olur. İkamet ettiğiniz şehirde bulunan veya o şehrin bağlı olduğu Amerika Konsolosluğu işlemleri randevu sonrası değerlendirmeye alınacak ve aynı konsolosluk düzeyinde Amerika Vize işlemi sonucunuz çıkacaktır. Başvuru formu eksiksiz tamamlanır.

 • U.S. Visa web adresine girilerek kullanıcı hesap oluşturulur.
 • Seyahat amacına uygun bu amaca göre vize türü seçilir.
 • Başvuru sahibinin sahip olduğu kimlik bilgileri girilir.
 • Pasaportun kişiye teslim edileceği PTT şubesi seçilir, onaylanır.
 • Vize başvurusu için harç ücretini ödeme yöntemi seçilir.
 • Vize başvurusu için oluşturulan randevu tarih ve saat seçilip onaylanır.

Amerikan konsolosluğu ile iletişime geçerek randevu alabilmeniz mümkündür. Amerika için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 20 gün önce alınmalıdır. Amerika Konsolosluğu ile iletişime geçerek;

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz,
 • Randevuya katılacak kişi sayısı
 • Amerika’yı seyahat etme amacınız
 • Ve seyahat tarihinizi

içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Amerika vize başvuru formu (DS-160) (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 2. 2 adet fotoğraf (pasaport formatında)
 3. Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 4. Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 5. Amerika seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 6. Amerika’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 7. Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 8. Amerika’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

ABD Vize Ücreti 2022

ABD vize harç ücreti 2022 seyahat amacınıza uygun seçtiğiniz vize kategorisine göre hesaplanmaktadır. Belirtilen üzere vize kategori çeşitlilik arz ettiğinden dolayı ana başlıklar dosya isimleriyle anılmaktadır. Siz hangi kategoriye ait başvuruda bulunduysanız, o dosya başlığı üzerinden ücret hesaplama yapılacaktır.

 • B, C, D, F, M, I, ve J tipi gibi kısa süreli vizelerin ücreti 160 Dolar
 • H, O, P, Q, R ve L tipi gibi çalışma, staj veya benzeri vizelerin ücreti 190 Dolar
 • E ve K tipi gibi yatırım içerikli vize için ise 265 Dolar vizeler ücreti belirlenmiştir.

Amerika Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Amerika vizesi için banka hesap bakiyesinde ne kadar para olması gerektiği önemli bir konudur ve konaklanacak her bir gün için yaklaşık bir miktar belirlenebilir. Örneğin Amerika’da konaklanacak her bir gün için 90 ila 100 dolar hesabınızda olmalıdır. Bu yüzden bir haftalık Amerika vizesi ile ülkede konaklamanız hâlinde hesabınızda bulunması gereken miktar 650 ila 700 dolar civarında olmalıdır.

Amerika vizesi için hesabınızda bulunması gereken para miktarını yeterli seviyede tutarak bunu belgelemeniz durumunda diğer önemli evrakları da edinerek başvuruda bulunabilirsiniz. Amerika vizesi için gerekli evraklar içinde bulunması gereken banka hesap bilgileriniz imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmzalı ve kaşeli banka hesap hareketleri ve ayrıntılı bakiye bilgileri bulunan başvuru dosyaları konsolosluk tarafından özenle değerlendirilecektir.

Amerika vize başvurusu

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır?

Amerika Vize Türleri

 • (A, G, NATO) Diplomatik ile Resmî Vizeler.
 • (B) Amerika Turist vizesi ile Amerika İş, Turizm, Tıbbi Tedavi.
 • (C) ABD’den Transit Geçiş.
 • (D) Mürettebat Vizesi.
 • (E1/E2) Tüccar / Yatırımcı Vizesi.
 • (F/M) Akademik Eğitim ya da Dil Öğrencisi / Mesleki ya da Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri.
 • (G) ABDN tarafından tanınmış hükûmetlerin uluslar arası organizasyon sürekli temsilciliklerinde çalışan geçici temsilciler.
 • (J) Değişim Programı.
 • (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma ya da Staj Vizesi.
 • (I)Basın Mensubu ile Gazeteciler olarak ayrılmaktadır.
 • A, G, NATO Tipi - Resmî, Diplomatik Vizeler
 • A1 ve A2 vizeleri kapsamına dahil olabilmeniz için Türkiye’den resmî görev için gidiyor olmalısınız. Görev için gönderen kuruluşun devlet kontrolünde oluşu ya da kısmen devlete bağlı oluşu bu vize türüne başvuru için yeterli olmaz. Yapılan görevin de resmî olması şarttır.
 • Belirli uluslar arası etkinliklerde görev almak için ülkeye gidek çalışanlar (G4)
 • B Tipi - Turistik, Amerika Ticari Vize, Tıbbi Tedavi :İş toplantısı, konferans, seminer gibi. Seyahatler, turistik amaçlı tatil, tedavi görmek için veya ülkede bulunan bir yakını ziyaret etmek isteyen insanların başvurması gereken vizedir.
 • Amerika B1 Ticari Ziyaret Vizesi (Amerika B1 Ticari Vize için Gerekli Evraklar)
 • C Transit Vizesi : Adından anlaşıldığı üzere ülkede transit geçiş yapabilecek kişilerin başvurmaları gereken vize türü.
 • D Tipi Mürettebat Vizesi: Mürettebat Vizesine İhtiyaçı olan kişileri ise Şu Şekildedir; Pilot ya da uçuş görevlileri. Gemide kaptan, teknisyen veya tayfa. Aynı anda cankurtaran, aşçı, garson vs. personeller veya bir eğitim gemisi stajyer personel.
 • E1, E2, E3 Tipi – Amerika Yatırımcı Vizesi: Önemli iş girişim ve etkileşimlerde bulunan şahısların veya yatırım yapılan bir kuruluş faaliyetini geliştirmek, yönetmek için ülke giriş yapmayı planlayan kişiler tercih etmesi gerekli bir vize türüdür.
 • F/M Akademik Eğitim ya da Dil Öğrencisi : ABD F1-M1 vize, eğitim amacı ile genellikle onaylanmış bir kurs katılmak isteyen kişiler başvurması gerekli vize türüdür. Eğitim kurumu kabul alındıktan daha sonra kişi Öğrenci veya Değişim Programı Bilgi Sistemi kaydedilir. Seyahat edecek kişiler I-20 formu doldurması gereklidir.
 • J Tipi Değişim Program: İlgili ülkedeki değişim programına katılmayı düşünen kişinin başvuru yapması gerekli vize türüdür.
 • H, L, O, Q, R Tipi Geçici İşçi, Çalışma ya da Staj Vizesi :İlgili ülkenin geçici olarak çalışmak veya staj yapmak isteyen kişi için özel bir vize türü. Başvuru için işverenin, başvuru sahip için ABD Vatandaş ve Göçmen Hizmetleri tarafından onaylanmış bir I-129 dilekçe vermesi gerekir.
 • ABD Göçmen Vize: Amerika Turist Vize başvuru için DS-160 formu vize randevu tarihinden 3 gün önce doldurmalıdır. Amerika Vize başvurusu için gerekli olan fotoğrafın 5x5 cm formatında olması gerekmekte. Vize başvuru DS-160 form İngilizce dili ve 50’ye yakın soru bulunmaktadır. Amerika tüm vize kategori için şart konulan DS-160 formu eksiksiz, doğru şekilde beyanlarla doldurulmalıdır.

amerika vizesi

Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika Vizesi Başvuru Formu (DS-160)

Amerika Birleşik Devleti'ne seyahat etmek isteyen kişiler Umuma Mahsus, Hizmet ve Diplomatik, Hususi Pasaporta sahip Türk Vatandaşları, vize başvurusu yapmak için Amerika Vize Başvurusu Formu (DS-160) doldurmak zorundadırlar. Amerika Konsolosluğu etrafınca hazırlanmış olan DS-160 Form ile, Amerika vizesi başvurusu süresinde başvuru sahipleri hakkında konsolosluğun yetkililerine detaylı, doğru bilgi aktarımı sağlamak amaçlanmaktadır. Amerika vizesi DS-160 Form internet üzerinden online olarak elektronik ortamlarda doldurulmalı, yazı dili olarak İngilizce dili tercih edilmelidir. Amerika konsolosluğunca “Göçmen Olmayan Vize” kategorisi başvuruda bulunulması gereken kişiler DS-160 Formu doldurmak zorundadır. Amerika vize başvuru temel ve ilk adım DS-160 Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır. Amerika vize DS-160 Formu'nu eksiksiz şekilde dolduran, tamamlayan başvuru sahibi kişiler bilgilerin doğruluğundan emin olarak form kaydetmeli ve kaydettiği forma e-imzayı eklemelidir. DS-160 Formu onaylanma ardından başvuruda bulunan kişiye başvuru onay takip numarası verilir. Bu onay takip numarası ile başvuran kişi randevu sistemi giriş yaparak uygun olunan gün ve tarih randevusunu oluşturur. Vize randevusu ile başvuru yapan kişi İstanbul Amerika Başkonsolosluğuna veya Ankara Amerika Büyükelçiliği mülakatına katılarak vize takip onay dosyasını sunar. Vize takip dosyanın içerisinde başvuran kişinin onaylamış olduğu DS-160 Form Belgesi, alınan randevu belgesi ile mesleki iş durumuna uygun şekilde hazırlamış olduğu kişisel evrakları bulunmalıdır.

Amerika Vizesi Başvuru Formuorormmu Nereden Alınır?

Amerika vize başvuru formu, yani DS-160 formu Amerika konsolosluğunun yetki verdiği ilgili web sitesinde online olarak doldurulmaktadır. Dolayısıyla ilgili siteye erişim sağlayarak forma ulaşabilmeniz mümkündür.

Amerika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İlk öncelik başvuru formunda bulunan tüm yazıların İngilizce dilinde olmasına ve İngilizce karakterleriyle yazılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Başvuru formunu doldururken form yanına seyahat belgeleri ve pasaportu da almak gerek. Online olarak doldurulan formlar internet sitesi üzerinden aktif şekilde doğru bilgilerle eksiksiz doldurulmalıdır. Eğer herhangi bir sebepten form doldurma işlemi yarıda bırakılırsa kaydedip siteden çıkılmalı. Yarım bırakılan form tamamlanması için 30 gün içinde siteye tekrardan giriş yapılmalıdır. Eğer Amerika'ya aile veya bir grupla seyahat ediliyorsan, bunun için aile veya grup başvurusu da oluşturulabilir. Form doldurulurken Birleşik Devletler’de ikametgâhı olan, yaşayan tanıdıkların var olup olmadığı da sorulacaktır. Amerika da eğer yanına gideceğiniz, ziyaret edeceğiniz biri yoksa bu sorunun cevabı olarak konaklama bilgilerinizi girebilirsin.

amerika vize

ABD vizesi almanın en kolay yolu MyVize'den geçer.

Lakin tam hesaplamalar doğru şekilde yapılmalıdır. Amerika vize işlemi için ne kadar kalacağınız, organizasyon veya eğitimin içindeki yer ve statünüz de oldukça fazla önem arz etmektedir. Alınan bu vize harç ücretleri sadece Konsolosluk vize ücreti başlık altında alınır. Amerika vize için harcama yaptığınız diğer ekstra ücretler kargo, belge alım, danışmanlık ve benzeri ödeme haricî tutulmalıdır. Başvurunu olumsuz sonucu yani Amerika vize reddi veya başvurunuzdan vazgeçme durumunda ödediğiniz harç ücretleri iade edilmez.

ABD Turist Vizesi

ABD turist vizesi, Amerika’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyenlerin alması gereken vizedir. ABD turist vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra konsolosluklara vize başvurusunda bulunulabilir. Amerika vize işlemlerinde son durum başvuruların açık olduğu şeklindedir. Amerika vize başvuruları açıktır ve konsoloslukların çalışma saatleri dâhilinde vize başvurusu yapılabilir. 

Amerika, gerekli şartları sağlayan ve vize için gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak ibraz eden tüm başvuru sahiplerine turistik vize vermektedir. Amerika turist vizesi almak için gerekli koşullar hakkında daha fazla bilgiyi Amerika konsolosluğu ya da büyükelçiliğiyle iletişime geçerek alabilirsiniz. Peki ABD turist vizesi nasıl alınır?

Eğer Amerika turistik vizesi için turistik amaçlı bir seyahat düzenlemek istediğinizi belirterek başvuruda bulunursanız, başvuru belgelerinizi eksiksiz ibraz etmeniz durumunda Amerika vizesi almak kolaydır. Değerlendirme sürecinde konsolosluk gerekli tüm şartların yerine getirildiğine kanaat getirirse vizenizi pasaportunuza ekleyerek tarafınıza teslim ederler. Amerika turist vizesi ile Amerika’da 180 güne kadar kalınabilir. Ancak bu süre, Amerika vize mülakatı sırasındaki değerlendirmeler sonrası konsolosluk memurunun yetkileri dâhilindedir.

Amerika vize başvuruları 2021 yılı itibarıyla devam etmektedir. Turistik amaçla Amerika’yı ziyaret etmek isteyenler resmî tatil günleri hariç hafta içi 08:30 ile 16:00 arasında konsolosluklarla iletişime geçebilirler. ABD vize başvuruları konsolosluklara resmî tatiller dışında hafta içi çalışma saatlerinde yapılabilmektedir. Dolayısıyla şu anda ABD vize başvurusu yapmak isteyenler konsolosluklarla iletişime geçebilirler.

ABD turist vizesi randevu işlemleri yapmak isteyenler vize başvuru merkezlerine ve konsolosluklara müracaat edebilirler. ABD vize randevuları an itibarıyla açıktır.

Amerika Turist Vizesi B1 / B2

Amerika Birleşik Devleti'ne seyahat etmek isteyen kişiler Umuma Mahsus, Hizmet ve Diplomatik, Hususi Pasaporta Sahip Türk Vatandaşları, Amerika Vizesi' tabii tutulmuşlardır. Bu sebeple ilgili başvuru yapan kişiler, Amerika Birleşik Devleti'ne yapacakları yolculuk, seyahat öncesi vize prosedürünü tamamlamak ile yükümlülükleri vardır. Amerika Turist Vizesi Kategorileri Şunlardır;

 • Mesleki Toplantılar, Seminer ya da Konferanslara Katılım dahil üzere İş Seyahati, (B1 Vizesi)
 • Turistik ile Kültürel Amaçlı Yapılan Tatil Seyahati ya da Aile Ziyareti ve Tıbbi Tedavi Konuları Hakkında Ziyaret (B2 Vizesi)

Her iki kategoriye de iki farklı amaca hitap eden B-1/B-2 Ticari ya da Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vizesi olarak kategoriler ayrılmıştır.

Turistik Amerika Vizesi, “Göçmen Olmayan Vize” kategorisinde bulunmaktadır. Amerika Turistik Vize Tip B1/B2 Vize kategorisindendir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları çoğunlukla 10 yıllık olan çok girişli olan vize verilmektedir. Ancak Amerika vize ile seyahat edecek kişi senede en fazla 6 ay(180 gün) kadar süre Amerika'da konaklayabilir.

Gümrük giriş kapı sınırındaki memurlar başvuru yapan kişinin Amerika'da İkamet İzni süresini belirleme konusunda hak sahibidirler. Kişinin seyahat öncesinde vize işlemi için mesleki durumu uygun olarak bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Kânun olarak ikamet bilgileri, çalışma durumu, Amerika'daki konaklama tipi ve gerek görülmesi durumunda neden Amerika'ya seyahat etme istediğini belirtmek ve tüm şahsi belgeleri ile beraber kişi vize randevu günü ile saatinde Amerika Büyükelçilik veya da Başkonsolosluğunun önünde hazır bulunmalıdır.

Amerika B2 Vizesi Mülakat sırasında başvuru yapan kişinin sözlü şekilde beyan ettiği bilgiler yazılı olarak ibraz etmesi istenildiği takdirde ilgili belgeleri sunabilmesi gerekmektedir.

Amerika Ticari Vize

Amerika ticari vize (B1) Türkiye’de bir şirkete bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri içerisinde ticari ve kar amaçlı çalışmak isteyenlerin başvuracağı vizedir. Ayrıca seminer ve konferanslara katılmak için bir şirkete bağlı kalarak katılabilmenizi sağlayacak vize de Amerika ticari vizesidir. Bu vizeye başvuru yapanların hazırlaması gereken dosyalarda yapacağı işin ayrıntılarını, Amerika’da bulunacağı tarihleri içeren bir dilekçeyi ve eğer varsa gerçekleştireceği ticari amaçlı uygulamaya ait davetiyeyi de eklemelidir. Şirket sahibinin ise vizeyi almak isteyen çalışanına ve yolculuk hakkında hazırladığı dilekçeyi Amerikan Konsolosluğuna iletmelidir.

 Amerika ticari vize başvurusu yapacak herkesin bir form doldurması gerekir (DS-160). Bu forma Amerika Konsolosluğunun resmi internet sitesinden ulaşılabilir. Online şekilde doldurulmalıdır. Başvuru sahibi Amerika vize başvurusu günü getireceği dosyaların içinde olmalıdır.

 Vizeye başvuracak kişilerin dosyaları içinde bulundurması gereken belgeler; Amerika DS-160 başvuru formu, seyahat belgesi, talep dilekçesi, eğer varsa davetiye, iş faaliyet belgeleri, aile toplum kağıdı, banka hesabına ait özet, konaklama ve uçuş belgeleridir.

 Amerika ticari vize (B1) başvurusu için 160 dolarlık bir harç bedeli bulunmaktadır. Bu bedeli nakit ve kredi kartıyla Amerika Konsolosluğuna ödenmelidir. 5 iş günü içerisinde vizeniz onaylanır.

 Amerika Transit Vize

 Amerika üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmak isteyenler C tipi vize olan Amerika transit vize almalıdır. Başka ülkeye geçeceklerini kanıtlayacak bir seyahat planı sunulmalıdır. Aldıkları taktirde sadece geçiş amaçlı olarak Amerika’yı üçüncü bir geçiş ülkesi olarak kullanabilirler ve vize sahiplerinin serbest dolaşma hakları yoktur. Bu yüzden öncelikle serbest dolaşmanızı sağlayacak başka bir vizeniz olmalı. Ayrıca deniz taşıtınızı bir Amerika limanına yanaştırmak için de bu vizeyi almanız gerekmektedir.

 Amerika transit vizesi başvuruları Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğundan yapılmaktadır. Başvuru yapmak için önce internetten DS-160 belgesini doldurup çıktısını almak gerekir. Sonra ise randevu alıp DS-160 formunu, nüfus cüzdanınızın fotokopisini, pasaportunuzu, iki adet biyometrik fotoğrafınızı, uçak biletinizi, varsa vizenizi ve vize talep dilekçenizi yanınıza alıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru ücreti 160 dolardır ve eğer vize danışmanlığı almak isterseniz ayrıca 90 dolar ödenmelidir. Gerekli şartları sağladıktan sonra 3 iş günü içinde geri dönüş alabilirsiniz.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

 Çeşitli sebeplerden Amerika’da bulunan kişilerin eşlerini ve çocuklarının o kişilerin yanına gitmesini sağlayabilmek için çocuklar ve eş için çıkarılması gereken vize, Amerika aile birleşimi vizesidir. Bu vize diğer vize türlerine göre çok daha uzun sürelidir. Tabi ki vizeyi alabilmek için gelmek isteyen aile üyeleri ve Amerika’da bulunan üyenin sahip olması gereken belgeler vardır. Belgeleri sağladığı taktirde başvuru yapılabilir.

Amerika aile birleşim vizesi başvurusu için gerekli olan en temel belge boş bir sayfası bulunan en az 2 yıl geçerli pasaporttur. Ayrıca internetten Amerika vize başvuru formu (DS-160) İngilizce olarak güncel ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Biyometrik fotoğrafınızı, nüfus cüzdanınızın fotokopisini, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi de eksiksiz bir şekilde dosyanızın içine ekledikten sonra bir Amerikan Konsolosluğuna başvurabilirsiniz.

Vizenin onaylanma ve izin verime süresi yaklaşık olarak 3 aydır. Üç aydan sonra 4 ila 8 ay içerisinde gerekli ücretlerin yatırılmasıyla vizenizi alabilirsiniz. Ücreti ise her aile bireyi için 265 Amerikan dolarıdır.

Amerika Öğrenci Vizesi (F1, F2, M1, M2)

Amerika’da geçerli olan eğitim programına katılmak amacı Amerika’ya seyahat edecek kişilerin müracaatta bulunması gereken vize tip Amerika Öğrenci Vize (F1/ F2)’dir. Amerika’da yüksek lisans, üniversite eğitimi alacak olan öğrenci Amerika vizesi I-20’de belirtili kayıt tarihinden en az 120 gün öncesinden başvuru yapabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri bir eğitim kurumu kaydolup F1 ya da M1 öğrenci vize ile ABD’de eğitimleri başlayan öğrenci eş ve 21 yaşından daha küçük evli olmayan çocuklar F2 ya da M2 vizesine başvurmalı.
Eş ve çocuklar, SEVIS ücret ödemeleri şartı gerekmemektedir. Fakat öğrenci Amerika Birleşik Devletleri’de kaydolduğu okul I-20 Formu talep etmeli ve Amerika Birleşik Devletleri’ye gidecek olan her eş ya da çocuk için ayrı ayrı bu form doldurulmalıdır.
Buna ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri F1 ya da M1 vizesi bir eğitim kurumuna kayıt olan öğrencinin F1 ya da M1 vizesi bir kopyası veya F1 ve M1 vizesine sahip olan öğrencinin eşi için de evliliklerini kanıtlayacak evraklar başvuru esnasında ibraz edilmelidir.
F1 ya da M1 vizesine sahip olan öğrencinin küçük çocukları Amerika Birleşik Devletleri'ndeki okullara gitmesine izin verilmektedir.
F2, M2 Amerika öğrenci eş ve çocuklarına vize almak için gerekli evraklar:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ( güncel, 50X50 mm, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi.
 • Online doldurulmuş DS 160 Formu
 • I-20 Formu
 • I-539 Formu
 • SEVIS I 901 ödeme dekontu.
 • Transkript ve diplomalar.
 • TOEFL, SAT, GREm, GMAT gibi dil yeterlilik seviyesini gösteren belge.
 • ABD’deki eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin F1/M1 vizesinin fotokopisi
 • Başvuran Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eğitim kurumuna kayıtlı öğrencilerin eşi var ise evliliği kanıtlayacak evraklar.
 • Amerika'ya gidecek,seyahat edecek öğrencilerin masraflarını karşılayacak kişilerin belgeleri.

Amerika Birleşik Devletleri'ne öğrenci vizesi başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenci vizesi alma prosedürü altı adımdan oluşur:

 1. Davet formu I-20;
 2. I-901 SEVIS ücretini ödeyin;
 3. Öğrenci vizesi için fotoğraf çekin;
 4. DS-160 başvuru formunu doldurun;
 5. Bir röportaj için kaydolun;
 6. ABD Büyükelçiliği'nde bir röportaj yapın.

ABD Öğrenci Vizesi İçin Belgelerin Listesi

F-1 veya M-1 vizesi almak için aşağıdaki belgeleri toplamanız gerekir:

 1. Form I-20;
 2. 5x5 renkli fotoğraf;
 3. DS-160 formu;
 4. Uluslararası pasaport (Amerika Birleşik Devletleri'nden amaçlanan dönüşten sonra 6 ay daha geçerlidir);
 5. Vize ücretinin ödendiğine dair dekont;
 6. Mülakat için davet mektubu.

I-20 Formu

Bu özel bir davet formudur. ABD eğitim kurumlarının kendileri tarafından doldurulur ve verilir. Kayıtlı olduğunuzu ve bir Amerikan üniversitesinde sizi beklediğini onaylıyor. Ortaya çıkan I-20 formunu dikkatlice inceleyin. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için tüm tarihlere, kişisel ayrıntılara, damgalara ve imzalara dikkat edin. Bu formda gösterilen tutar banka hesabınızda olmalıdır.

I-20'yi aldıktan sonra I-901 SEVIS ücretini ödemeniz gerekmektedir. SEVIS, tüm uluslararası öğrenciler için bir kayıt sistemidir. SEVIS ücreti 350 USD'dir. Ücreti ödedikten sonra makbuzunuzu saklayın.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin DS-160 Formu

Bu, çevrimiçi olarak doldurup göndereceğiniz ankettir. Bu, elçilikte bir görüşme planlamadan önce yapılmalıdır. Kayıt bu sitede gerçekleşir. Formu doldurmak için pasaportunuz, fotoğrafınız ve I-20 formunda belirtilen SEVIS Kimliğinize ihtiyacınız olacak. Tüm sorular İngilizce olarak cevaplanmaktadır.

DS-160 formunu doldurduktan sonra mutlaka bir onay sayfası yazdırın ve mülakata giderken yanınızda götürün. Bir elçilik görevlisi, Form DS-160'ı doğrulamadan bir görüşme yapmayacaktır.

ABD Öğrenci Vizesi İçin Fotoğraf

Amerika öğrenci vizesi için bir adet 5x5 cm renkli fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle bu fotoğraf DS-160 başvuru formu doldurulurken siteye yüklenir. Ve elçilikte bir röportaj için basılı bir versiyon almanız gerekiyor. Fotoğraf gereksinimleri:

 • 6 aydan daha erken bir zamanda çekilmiş olmalı
 • Baş, fotoğrafın yüzde 50-70'ini kaplar
 • Beyaz veya açık renkli fon olmalı
 • Minimum görüntü çözünürlüğü 600x600 piksel, maksimum 1200x1200 pikseldir
 • Nötr yüz ifadeleri
 • Giyiminiz gündelik giyim olabilir

ABD Büyükelçiliği'nde Mülakat İçin Randevu

Online mülakat için randevu almanız gerekmektedir. Tarih ve saati kendiniz seçersiniz. Aynı sitede ayarlanabilmektedirler. Ayrıca kayıt sırasında aşağıdakilere de ihtiyacınız olacaktır:

 • Pasaport numarası;
 • Konsolosluk ücreti ödeme makbuzu numarası;
 • DS-160 Başvuru Onay Numarası (10 haneli barkod).

Alınan mülakat davetiyesinin çıktısı alınmalı ve sizinle birlikte ABD Büyükelçiliğine götürülmelidir.

ABD Büyükelçiliği'nde Bir Mülakat Randevusu İçin Neye İhtiyacınız Var?

Elçilikte yanınızda, şunlara sahip olmalısınız:

 1. Mülakat daveti
 2. Doldurulmuş Form DS-160'ın onayı(basılı onay sayfası)
 3. Renkli fotoğraf 5x5
 4. Pasaport ve varsa eski pasaportlar
 5. Anavatanınızla bağlantınızı doğrulayan belgeler;
 6. Eğitim seviyenizi doğrulayan belgeler (orijinal sertifika, notlar ve test sonuçları ile: A-level, SAT, TOEFL, GMAT, GRE, vb.)
 7. Mali sağlamlık belgeleri

Vatandaşlık bağlarını kanıtlayan net bir belge listesi yoktur. Ana konu, konsolosu eğitiminizden sonra ülkenize döneceğinize ikna etmektir.

Müsaitlik durumuna göre belgeleri kullanabilirsiniz:

 • Maddi bağlar (gayrimenkul, araba vb. belgeler)
 • Aile bağları (evlilik belgesi, çocuğun doğumu)
 • Profesyonel bağlantılar (çalışma, kamu kuruluşlarına katılım vb.).

Ayrıca mali sağlamlık kanıtı sağlamanız gerekir. Bir banka ekstresi genellikle yeterlidir. M-1 vizesi için, tüm eğitim süresi ve F-1 vizesi için sadece bir yıl için fonların mevcut olduğunu göstermelisiniz. Bir sponsor tarafından destekleniyorsanız, ilişkinizi kanıtlayan belgeler (doğum veya evlilik cüzdanı) sağlayın. Ek olarak, sponsorun kendisi hakkında kişisel bilgiler gereklidir: banka hesap özetleri, vergi beyannameleri, tasarruf defterleri.

Mülakatta uçak bileti, konaklama rezervasyonu vb. ibraz etmenize gerek yoktur.

ABD Öğrenci Vizesi Reddi

Amerika Öğrenci vizesi reddi ile karşılaşmanız olasıdır ancak bu oldukça nadir gerçekleşir.  Amerika öğrenci vizesi başvurunuz reddedilirse pasaportunuz görüşme sırasında iade edilecektir. Bunun dışında en yaygın öğrenci vizesi ret nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Vatandaşı olduğunuz ülke ile bağların eksikliği: Bu standart nedendir. Memuru, eğitiminden sonra eve döneceğine ikna etmelisin. Aksi takdirde, göçmenlik girişiminde bulunduğunuzdan şüphelenecektir. Kendi ülkenizle bağlantınızı teyit ederek niyetlerin saflığını kanıtlayabilirsiniz. Bir eşin, çocukların, mülkün veya kalıcı bir iş yerinin varlığına ilişkin belgeler uygundur.
 • Finansal iflas: Reddetmenin başka bir yaygın nedeni. Hesapta gerekli miktarın teyidi olmadan vize alamama olasılığınız yüksektir. Ayrıca konsolosun sponsorla ilgili soruları olacaktır: bağlantınız nedir, kişisel finansal bilgileri, iş yeri vb. Bütün bunlar önceden sağlanmalıdır.
 • Başarısız mülakat: Görüşme, Amerikan vizesi almanın en önemli adımlarından biridir. Davranışınız, görünümünüz ve İngilizce hakimiyetiniz memurdan soru sormamalıdır.
 • Belgelerle ilgili sorunlar: Eksik bir belge paketi veya yanlış doldurulmuş bir DS-160 Formu vize reddine neden olacaktır. DS-160 başvuru formu talimatlarına bir göz atın. Bu uzun, hoş olmayan bir belgedir, ancak onsuz görüşmeye gelemezsiniz ve sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne gidemezsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi Almak Zor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri'ne öğrenci vizesi yalnızca bir I-20 üniversitesinden davetiye ile verilebilir. Sürecin en zor kısmı tüm evrakları toplamak ve büyükelçilikte mülakata katılmaktır.

Ayrıca Amerika öğrenci vizesinin verilmesi 2 ila 3 haftayı bulmaktadır. Myvize Vize Başvuru merkezi ile gerçekleştirdiğiniz başvurular daha hızlı sonuçlandırılabilmektedir. Amerika öğrenci vizesi almanın zahmetli sürecini Myvize ile atlatmak için hemen iletişime geçin.

ABD'de Okurken Çalışmak

Amerika F-1 vizesi, öğrenci haftada en fazla 20 saat çalışmanıza izin verir. Bu kural çoğu üniversitede geçerlidir, ancak her yerde geçerli değildir: önceden kolej veya üniversitenin kendisiyle görüşmek daha iyidir. Eğitimin ikinci yılında öğrenci kampüs dışında bir iş bulabilir.

Amerika Öğrenci Vizesi Amerika’da Çalışma İzni Verir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan ve öğrenci vizesi alarak Amerika’ya giden öğrencilerin çalışmasına izin verilmektedir. Amerika öğrenci vizesi almak aynı zamanda öğrencilere ABD’de çalışma iznini resmî olarak vermektedir. Buna göre Amerika öğrenci vizesi ile çalışma durumu aşağıdaki gibidir:

 • Herhangi bir seviyede öğrenci olanlar öğrenimleri sırasında üniversitelerinin kampüsünde haftada 20 saate kadar çalışabilirler.
 • Amerika’da 2 yıl kaldıktan sonra öğrenciler kampüs dışında da çalışmaya hak kazanırlar.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

F ve M kategorisi Amerika öğrenci vizelerine başvururken aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekir:

 • Göçmen Olmayan Vize için Elektronik Başvuru Formu (DS-160 Formu)
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde amaçlanan kalış süresinden en az altı ay daha uzun geçerlilik süresi olan geçerli bir uluslararası pasaport (ilgili uluslararası anlaşmalar başka şartların uygulanmasına izin vermedikçe)
 • Bir fotoğraf (5 x 5 cm)
 • Eğitim kurumu veya program yöneticisi tarafından onaylanmış I-20 Formu

Ayrıca bu belge ve bilgilere ek olarak, bu hizmeti kullanarak bir görüşme için randevu aldığınıza dair bir görüşme davet mektubu ibraz etmeniz gerekmektedir. Bir görüşme için, sizce konsolosluk memuruna verilen bilgileri doğrulayan herhangi bir belge alabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrenci vizesi ne kadar süreyle verilir? F-1 vizesinin geçerlilik süresi bireysel olarak belirlenir ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eğitim programının uzunluğuna bağlıdır. Toplam vize geçerlilik süresi 1 yılı geçmez. Amerika'da 1 yıldan fazla eğitim almayı düşünüyorsanız, sürekli eğitime dayalı olarak öğrenci vizenizi yıllık olarak yenilemeniz gerekecektir. Müfredata ve diğer faktörlere bağlı olarak, vize memuru Amerika Birleşik Devletleri'ne tek veya çok girişli vize verebilir.

amerika vizesi

ABD vizesi ile Amerika'yı yakından tanıyın.

Amerika Sağlık ve Tedavi Amaçlı Amerika Vizesi (B2)

Tıbbi tedavi, sağlık amacıyla Amerika Birleşik Devleti’ne gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları B2 Ziyaret Vizesi başvurusu yapmak zorundadır. Amerika Konsoloslukları vize merkez ofisine yapılan başvuru sırasında parmak izi verme işlemi yapılmalıdır. Yapılan vize alma mülakatına katılma zorunluluğu olduğundan dolayı başvuru yapan kişilerin başvuruya şahsen gitmeleri önemle gerekmektedir.

Amerika B2 tedavi amaçlı ziyaret vize kategorisinde birden fazla aile üyesi başvuruda bulunacaksa, her aile ferdî için vize işlemi ayrı ayrı incelenmeye alınacak ve değerlendirilecektir.
Her türde Amerika vize başvuru prosedürlerinde bulunduğu gibi B2 sınıf ziyaret vizesinde de başvuru yapma işlemi yükü ağırdır.

Green Card Başvuru Şartları

Green Card, ya da resmî adıyla Daimî İkametgâh Kartı , Birleşik Devletler Göçmen ve Vatandaşlık Yasa uyarınca Birleşik Devletlerin'de kalıcı ikamet ve çalışma hakkına sahip ve bu hakkı da verildiğine ispat olması için verilen bir evrakıdır.

Green Card'a sahip olan kişiler, 'Yasal Daimî İkamet ya da "Green Card sahibi" olarak bilinmektedirler. Her yasa kalıcı oturma izni sahip olan göçmen hükûmet tarafından Daimî İkamet Kart verilir, fakat yeşil renginden dolayı bu resmî karta 'Yeşil Kart' da denilmektedir ve bu isim daha çok kullanılır daha popülerdir.

Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşim hakkı kazanmış olan yaklaşık 13,2 milyon kişi Green Card sahibinin olduğu da bunların arasında yaklaşık 8,9 milyon insanın Amerika Birleşik Devleti vatandaşlığına geçtiğı tahmin edilmektedir.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'na hizmet veren 65 bin kişi personel Green Card sahibidir. Green Kard sahipleri, Amerika Birleşik Devletlerin'de en az 5 yıl devamlı bulundukları ve iyi ahlakî karakterlere sahip oldukları göstermek için bu sürede hiç suç işlemediklerini evraklarla ispatladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olurlar.

Amerika vize

ABD vizesi başvurunuzu Myvize ile güvence altına alın.

18 yaşından daha küçük olan kişiler ise, minimum bir Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ebeveyne sahip olma şartıyla vatandaşlık alabilir. Green Card başvuru sonuçlarını Amerika Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmen Hizmeti tarafınca belirlenen, fakat bazı zamanlar da Göçmen Temyiz Kurulu üst yetkilisi, herhangi bir yargıç, ya da Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı adına harekette eden bir yargıç, mahkeme emrini imzalayarak veçıkararakk kişiye özel kalıcı ikamet iznini verebilir.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvurusu her yıl Ekim ve Kasım ayında Amerika Birleşik Devleti Dış İşleri Bakanlığına Göçmen Bürosu resmî web internet sitesinde online şekilde yapılmaktadır. Sisteme sadece 1 kez olmak üzere giriş izniniz vardır. Bu sebeple formu ilk defada doldurup tamamlamanız gerekmektedir. Formu tekrar düzenleme şansınız olmayacaktır. Yanlış ve eksik bilgilerle nedeniyle Türkiye’den yapılan yaklaşık 100 bin gibi başvurulardan sadece 20 bin kabul edilmektedir. Bununla beraber Green Card başvurusunu kayıt dönemi başlarında yapmanızı öneririz. Çünkü kayıt dönemi sonunda doğru yoğunluk oluştuğundan dolayı sistem yavaşlayabilir ve de başvurunuzu gerçekleştiremeyebilirsiniz.
Green Card başvurusu formu internet üzerinden online olarak doldurulur. Formda bulunan adres kısmı Türkçe olmalıdır. Form da kendi yazdığınız bilgiler doğru olmalıdır ve bu durumdan emin olmalısınız.
14 Adet tamamlanan form da sizden şahsi bilgileriniz istenir.
Green Card Başvuru Formunda cevaplanması istenen 14 soru şunlardır:

 • 1. İsim ve soy isminiz
 • 2. Doğum Tarihi
 • 4. Doğduğunuz Şehir
 • 5. Doğduğunuz Ülke
 • 6. DV programına katılım için uygun olduğunuz ülke
 • 7. Fotoğraf
 • 8. Posta Adresiniz
 • 9. Şu anda yaşadığınız ülke
 • 10. Telefon numarası
 • 11. E-posta adresi
 • 12. Eğitim Seviyesi
 • 13. Medeni Hal
 • 14. Çocukların Sayısı

Amerika Vize Reddi 2022

Vize başvurularının reddi sebepleri genel olarak çoğu ülke için aynıdır. Amerika reddi durumu mülakat gününde başvuru yapan kişiye verilen belge ile sonlanır. Verilen bu belgede madde halinde belirtilen başvuru reddi sebebi detaylı bir şekilde açıklama bulunmaz. Amerika Vize Reddi başlıkları kısaca şunlardır:

 • Eksik veya yanlış bilgi beyanında bulunmak,
 • Finansal kaynaklarınızın yetersiz olması,
 • DS-160 formunu eksik veya yanlış doldurmanız,
 • Amerika vizesi yanlış kullanmak

Eksik belge durumu konsolosluk içinde en hafife alınan red kararından biridir. Amerika Vize başvuru süreci seyahat amacınıza uygun hazırlamış olduğunuz belgeler başvurduğunuz vize türüne göre olmalıdır. Turist bir vize başvuru yaptıktan sonra aile ziyaret için gerekli belge sunamazsınız.

amerika vizesi

ABD vizesi ile muhteşem güzellikler sizleri bekliyor.

Amerika Vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahatini gerçekleştirmesi ve Amerika da oluşabileceği bütün masrafları karşılaması için bankalarda bulunan bakiye tutarının seyahat zamanınca yeterli olması gerekmektedir. Bunun yanına eğer seyahat masraflarını karşılayacak tutarda paranız yoksa sponsor gösterebilme imkânınız bulunmaktadır. Sponsorunuzun buna maddi açıdan elverişli olması gerekmektedir. Finansal kaynaklar yetersiz olduğu durumda örneklemek gerekirse A kişisi asgari ücretle çalışan olsun. 1 haftalık süre içeren turist bir seyahat belirledi. Bankasında 5000 USD miktarında parası bulunsun. Bununla beraber başvurusu bu şekilde gerçekleştirilsin. Konsolosluktan görüşme esnasında aylık kazancı ne kadardır? Bankada bulunan tutar ne şekilde biriktirildi? Şeklinde soru gelebilir. Bankada fazla para bulundurmak veya aylık kazanç tutarının az olması ne yazık ki eksi bir durum oluşturabilir. Bu gibi durumlarda yapılan başvuru Amerika vize reddi almanızı sağlamaktadır.

Amerika Vizesi Red Sebepleri Nelerdir?

Amerika Vizesi Red sebeplerinin en çok yaşandığı durumlardan birisi de DS-160 formunun hatalı ve eksik doldurulmasıdır. Amerika Vizesi DS-160 form vize başvurusunda en önemli kısımlardan birisidir. Başvurunun incelenmesi form üzerinde yapılmaktadır.
Turistik, genel ziyareti kapsamında alınmış olunan vizenin öğrenci vizesi olarak kullanamazsınız. Ülkede yapılan girişler sorun yaşamamış olsanız dahi bu durum sınır dışı edilme ihtimalini ortadan kaldırmaz. Amerika vize türü seyahat amacına göre değişkenlik göstermektedir. B1/B2 kategorisi bulunan vize türü genel ziyaretçi kapsamına girmektedir.

Farklı bir iyi konudan bahsetmek gerekirse ailenizi, akrabanızı ziyaret etmek istiyorsunuz. Ancak davetiye alamadınız ya da o kişiden formda bahsetmek istemiyorsunuz. Mülakat sırasında turistik olarak gideceğiniz, seyahat edeceğinizi belirttiğiniz veya Amerika’da tanıdık biri olmadığını söylediğinizde. Bu ortaya çıktığı, anlaşıldığı anda takdirde seyahat amacı gerçekçi bulunmayacaktır. Yani gerçekleştirmiş olduğunuz Amerika Vizesi başvurusunda iyi niyet görülmediği sebebiyle red almış olacaksınız.

Amerika'ya Vize Almak İçin İpuçları

Konsolosluk finansal gelirinizi kanıtlamanızı isteyebilir. Amerika seyahatinizin maliyetinden birkaç kat daha düşük olan mütevazı bir gelir belirtirseniz, bu şüpheleri artıracaktır. Seyahatiniz için başka biri ödeme yapıyorsa, sponsor hakkında bilgi vermeye hazır olun: çalışmalarından alınan sertifikalar, aile bağlarının teyidi vb.

İngilizce bilgisi çoğu başvuru sahibi için ABD vizesi için bir gereklilik değildir. Turistik veya tıbbi amaçlarla seyahat ediyorsanız, hiç kimse kötü konuşma dilinize dikkat etmeyecektir. Bununla birlikte, geleceğin Amerikan üniversite öğrencileri için dil çok önemlidir ve dilin bilinmemesi reddetme nedeni olabilir. Bu durumda görüşmeden önce bilginizi geliştirmenizi öneririz.

Vize için gerekli belgelere gelince, yukarıda sayılan evraklar dışında özel bir gereklilik yoktur. Ana konu, kasıtlı olarak yanlış bilgi vermemek ve ABD Göçmenlik Bakanlığı'nın web sitesinde İngilizce olarak doldurulmuş bir form teslim etmektir.

Belgelerin hazırlanması ve yürütülmesi ile kendi başınıza başa çıkabileceğinizden ve bir görüşmeyi başarıyla geçebileceğinizden emin değilseniz, yardım için vize yöneticilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Belgelerin doğruluğunu kontrol edecekler, formları dolduracaklar ve ayrıca konsolosluktaki görüşme sırasında size nasıl doğru davranacağınızı ve ne cevap vereceğinizi ayrıntılı olarak anlatacaklardır.

Vize görevlilerine getirdiğiniz tüm belgeler ikinci derecede önemlidir. Çok daha önemli olan, görüşmenizdeki soruları hangi içerikle ve nasıl yanıtlayacağınızdır. Vize memurları, mülakat konusunda engin deneyime sahip mükemmel psikolojik analiz becerisine sahiplerdir. Vize başvuru sahiplerinin yanıtlarındaki tutarsızlıkları çabucak bulurlar. Bu nedenle vize memurunun olası tüm sorularının cevaplarını önceden detaylı olarak düşünmek önemlidir. Mülakatı düzgün bir şekilde ele alırsanız vizenizin onayını büyük ölçüde garanti altına almış olursunuz.

Amerika Vize Mülakatında Sorulan Sorular
 • ABD'ye seyahatiniz hakkında sorular.
 • Kiminle seyahat ettiğinizle ilgili sorular.
 • Amerika’da kimi ziyaret edeceğinize ilişkin sorular.
 • Seyahatinizin sponsoru hakkında sorular.
 • ABD'deki tanıdıklarınız hakkında sorular.
 • Başvuranın çalışma durumuyla ilgili sorular.
 • Başvuranın daha önce çalıştığı yerler hakkında sorular.
 • Akrabalarla ilgili sorular.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ne geçmiş ziyaretlerle ilgili sorular.
 • Yurtdışına seyahat ile ilgili sorular.
 • DS-160 başvuru formu ile ilgili sorular.
 • İngilizce dil bilgisi ile ilgili sorular.
 • Ve son olarak sıradan günlük konuşmalar.
Amerika Vize Merkezi

Amerika İstanbul Başkonsolosluk ve Amerika Ankara Büyükelçilik başvurular değerlendirirken genel kuralları, yasaları göz önünde bulundurmaktadır. Amerika vizesi başvurusu yapmadan önce seyahat amacınız doğru bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Seyahat amacına uygun vize türü ile başvuru gerçekleştirilmelidir.

Amerika Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 • ABD vizesi nedir?

ABD vizesi Amerika’ya herhangi bir amaçla giriş yapmak isteyenlerin alması gereken izindir. ABD’ye seyahat etmek isteyenler Amerika konsolosluğu ya da büyükelçiliğinin yetkileri dâhilinde olan vize onayını almak zorundadır.

 • Amerika vizesi için gerekli evraklar Türkçe olabilir mi?

Hazırlanması gereken tüm belgeler orijinalleri ve İngilizce çevirileri ile birlikte ibraz edilmelidir. Türkçe ya da başka bir dilde ifade içeren belgeler kabul edilmemektedir.

 • Başvurumu tüm belgeleri eksiksiz ibraz ederek yaptım. Vizem kesin onaylanır mı?

Amerika vizesi başvurusu sırasında bu belgeleri ibraz etmeniz vizenizin kesin olarak onaylanacağı anlamına gelmez. Vize onayları mülakatınızı gerçekleştiren konsolosluk görevlisinin değerlendirmelerine tabidir. ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’na uygunluğunuz konsolosluk yetkilisi tarafından titizlikle değerlendirilir ve son kararı o vermektedir

 • DS-160 Amerika vize başvuru formu nasıl doldurulur?

DS-160 başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Forma, konsolosluğun resmî web sitesinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca form, randevu tarihinden en az 3 iş günü önce doldurularak hazır hâle getirilmesi gerekiyor.

 • Amerika vize başvurusundaki biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır?

Amerika vize fotoğrafı için belirlenen ölçü 5×5 santimdir. Ayrıca başvuru sahibinin fotoğraf çekilirken beyaz fon önünde olması gerekmektedir. Bu arada pasaportta yer alan başka vizelerde kullanılmış fotoğraflar, yeni vize başvurusunda kullanılamaz.

 • Amerika vize başvuru ücreti 2021’de ne kadar oldu?

Amerika vize başvuru ücreti 2021 yılında 250 ABD doları olarak güncellenmiştir.

 • Amerika vize işlemleri sürecinde konsolosluk ya da büyükelçilikte mülakata girmem gerekir mi?

Eğer 14 yaş altı ya da 80 yaş üstü bir birey değilseniz vize işlemleri sürecinde mülakata girmeniz hangi tip pasaporta sahip olduğunuza bakılmaksızın zorunludur.

 • Amerika çalışma vizesi türleri nelerdir?

Amerika çalışma vizesi türleri;

Amerika H-1B Vizesi, Amerika H-2A Vizesi, Amerika H-2B Vizesi, Amerika H3 Vizesi, Amerika L Vizesi (L-1A VE L-1B), Amerika L2 Vizesi, Amerika P Vizesi (P-1A, P-1B, P2, P3, P4), Amerika Q1 Vizesi, Amerika R Vizesi ve Amerika O Vizesi şeklindedir.

 • Amerikan Konsolosluğu ne zaman açılacak?

Amerikan konsolosluğu çalışma saatleri hafta içi 08:30 ile 17:00 arasındadır. Dolayısıyla hafta sonları hariç Amerika konsolosluğu çalışma saatleri içerisinde açıktır.

 • Amerika vizeleri ne zaman Açılacak?

Amerika turist vizesi açık mı? Amerika turist vizesi hakkında en çok sorulardan biri de pandemi döneminde kapatılan ülke girişlerinin açık olup olmadığıdır. Amerika’ya seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Amerika Konsolosluğu tarafından alınan vize başvuruları, gevşetilen pandemi önlemleri kapsamında artık açıktır.

 • Amerika vize başvuruları ne zaman başlayacak? 2022

ABD vize başvuruları Amerikan konsolosluğu ya da büyükelçiliğine yapılmaktadır. Amerika vize başvurusunda bulunmak isteyenler resmî tatil günleri ve hafta sonları hariç Amerika konsolosluğu ile hafta içi saat 08:30 ile 17:00 arasında ne zaman olursa iletişime geçebilirler.

 • Amerika Türkiye’ye vize veriyor mu?

Amerika Türkiye’ye vize vermektedir. İçinde bulunduğumuz dönem itibarıyla Amerika ile ilişkilerimizde herhangi bir diplomatik sorun bulunmamaktadır. Ayrıca Pandemi önlemleri de gevşetilmiş, ülkeye giriş ve ülkeden çıkış yasakları da kaldırılmıştır. Dolayısıyla başvuruda bulunan T.C. vatandaşlarına Amerika vize verebilmektedir.

 • Amerika vizeleri neden durdurdu?

Amerika vizeleri COVID-19 Pandemisi önlemleri çerçevesinde durdurmuştu. Ancak gevşetilen önlemler sonrası Amerika vizeleri yeniden başlamıştır.

Amerika Vize Danışmanlığı

     Amerika vize danışmanlık: Amerika vize süreci tercih edildiği takdirde danışmanlık firmaları tarafından yönetilmektedir. Online ortamda Amerika vize başvuruları yapılmakta ve bu süreç online şekilde devam etmektedir. Vize danışmanlığının avantajları oldukça çoktur.Bunlar: Uygun vize türüne başvuruda bulunulması, Büyükelçiliğe veya konsolosluğa gidilmeden vize için gerekli evrakları, son güncellemeleri kolaylıkla öğrenilebilmesi. Vize dilekçesinin Konsolosluk talebine uygun şekilde yazılması, Vize başvuru formunun uygun kategoriden seçilmesi ve sorunsuz doldurulması, Amerika vizesini hemen, hızlı almak isteyen kişiler için ekstra hizmet ücretleri hakkında bilgiler verilmesi ve başvuran kişinin onaylaması, Amerika vize randevusu günü acente temsilcisinin kişiye eşlik etmesi, Amerika vizesi için tercih edilecek birçok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu firmalar da farklı fiyat aralığı olduğu için bütçenize uyun firmaları tercih etmeniz gerekir. Bu firmalardan en iyi Amerika vize danışmanlık firması www.brsvize.com, www.eagvs.com, www.vizemerkezi.com firmalarıdır. Bu tarz firmalar oldukça fazla bulunmaktadır. Online işlemlerde bu siteler üzerinden işlem yapmak tercih edilmektedir. Vize merkezi firması gibi firmalar vize işlemlerinde güvenilir bir süreç garanti etmektedir. Randevu aşamasından vizeye sahip olma aşamasına kadar beraber bir süreç yürütülmektedir. Vize danışmanlık firmaları gerekli bilgilendirmeleri yapmakta ve bu süreci size açıklamaktadır.

      Türkiye'deki vize işlemlerinin ana merkezi Ankara'dır. Amerika 'nın vize merkezi Ankara, birçok başkonsolosluğa ya da fahri konsolosluğa ev sahibi yapmaktadır. Yüz yüze yapılan başvurular Amerika 'nın vize merkezi Ankara'ya yapılmaktadır.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

Gaziantep

0850 346 68 74
İncilipınar Mahallesi 3.Cd
Çayırlı İş Merkezi
A Blok No:4
Şehitkamil / Gaziantep

İzmir

+90 232 404 85 00
Kıbrıs Şehitleri Cd.
No:66/2
Alsancak / İzmir

İran

0 098 212 637 99 28
No 1008- 10th floor
Atlasmal complex
Nyavan ST
Tehran / Iran

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp