×

Categories

Almanya

Almanya Vize (Schengen) başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Almanya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

ALMANYA

Vize İşlemleri

Almanya Turistik, Ticari vize işlemleri

Oturum

Almanya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Ankara Antlaşması

Almanya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Vatandaşlık

Almanya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Almanya Başkonsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Almanya Vize Başvuru Formu, Almanya Vize Dilekçesi

Almanya Vize İşlemleri

Almanya Vize Başvuru İşlemleri Hakkında Her Şey

Her sene birçok kişi Almanya vize işlemlerini tamamlayarak gerek kültürel anlamda, gerekse iş anlamında Almanya'yı bol bol ziyaret ediyor. Fakat buraya gidebilmek için ilk olarak vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Bu sebeple vize başvuru olanakları, konsolosluk aracılığıyla istenen belge ve evraklar, başvuru ücretleri gibi mevzular Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin merak ettiği konulardan oluyor. Almanya’nın vize başvurusu konusunda bazı şartları var. Bu şartları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Schengen vizesi için başvuracak olan kişilerin konsolosluktan randevu alması şarttır. Bu şart uzun senelerdir vardır, değişmesinin mümkünatı yoktur.
 • Bahsi geçen randevunun seyahat tarihinden en az on beş gün evvel alınması en sağlıklı karar olacak demektir.
 • Konsolosluk ya da elçilikten alınmış olan randevudan sonra istenen evrakların tümü elden teslim edilmek zorundadır.
 • Önceki alınan vizelerin ve pasaportların bütün kopyalarının seyahat tarihinden evvel en az üç ay kadar geçerli olması lazımdır. Pasaportlarda da en az 2 sayfanın boş olması şartı aranır. Bu durum son derece önemlidir.
 • İlk defa Schengen vizesi için başvuracak kişilerin randevu alıp parmak izi vermesi de zorunludur. Parmak izi tam olarak beş sene süre ile geçerli olmaktadır. Bununla beraber, 02.02.2015 tarihinden evvel Avusturya vizesi için alınmakta olan parmak izleri, Almanya Konsolosluğu tarafından onaylanmamaktadır.
 • On seneden çok daha eski olan pasaport türlerinde Almanya ülkesine seyahat edilmesinin imkanı bile yoktur. Buna dikkat edilmelidir.

Almanya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Resmî ismi Almanya Federal Cumhuriyeti olan bu ülke, Orta Avrupa dolaylarında konumlanmıştır. Parlamenter sistemle yönetilen bir cumhuriyettir. Her bir tanesi alt bölgelere ayrılan toplamda on dört farklı eyalet ve iki tane de serbest şehirden meydana gelmektedir.

Başkenti ise Berlin olmaktadır. Berlin’den sonraki en büyük boyuta sahip olan şehri Hamburg, Köln, Münih, Stuttgart, Frankfurt ve Düsseldorf oluyor. Dünya genelinde üçüncü büyük ekonomiye sahip ülke olan Almanya, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonraki en çok göç almakta olan ülke olma özelliğini taşımaktadır. Bu yönüyle çok dikkat çeker.

Burada seksen üç milyon küsur insan yaşam sürmektedir. Almanya’ya gidebilmek için Almanya Schengen vizesi alınması zorunludur. Pasaport da zorunludur. Almanya Umuma Mahsus yani bordo olan pasaport sahiplerinin ülkeye bize alarak girmesini istiyor. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin de yüz seksen gün içinde doksan günlük bir zaman diliminde vizesiz olarak girmesine müsaade ediyor.

Fakat Almanya bir Schengen ülkesidir. Bu nedenle de Almanya seyahatinde kullanılacak olan pasaportta önceden alınan çoklu ve geçerliliği güncel olarak süren bir Schengen vizesi olması halinde bunun yanı sıra Almanya vizesi alınması zorunlu bir kural değildir. Almanya vizesinin birçok türü vardır. Kişi direkt olarak seyahat amacına göre bir vize türüne başvurmalıdır. Aksi halde sorunlar yaşanabilir. Amacına uygun bir hizmet alınabilmesi için bu durumun netleşmesi çok önemlidir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize başvurusu yapmanın iki farklı şekli vardır. Şayet kişi uzun süreli Almanya vizesi başvurusu yapacaksa, konsolosluğa direkt olarak başvuru yapabilme hakkına her zaman için sahiptir. Kısa süreli olan vize başvurusu için ise, yetki aktarımı yapılan acente şirketlerine başvurulması gerekir.

İlk önce randevu alınması lazımdır. Tabii Almanya’ya hangi amaç ile gidilecek ise başvuru ona göre doldurulmalıdır. Formda yer alan bilgileri tasdikler seviyede evraklar hazırlanmalıdır. Randevu tarihi süresince istenen yerde bulunulması da önemlidir. Evraklar, vize harç bedeli ile beraber konsolosluğa verilir. Böylece başvuru süreci başlangıcını yapmış olur. Devamında yapılması gereken birçok şey vardır.

Almanya ülkesinin vizeler için istediği ücretler hiçbir zaman sabit olmaz. Ücretler genelde dönemsel şekilde değişir. Almanya vizesi başvurusunun gerçekleştirilebilmesi için ücretlerin net bir biçimde ödenmesi lazımdır. Vize harç bedeli ise hemen hemen altmış Euro olmaktadır. Şayet öteki ek hizmetler de alınırsa, vize paraları yüz otuz Euro civarında olabilir. Ücretlendirmeler her sene değişiklik gösterdiği için sık sık takip edilmesi en sağlıklısı olacak demektir.

Almanya vize başvurusunu gerçekleştirmeden evvel, konsolosluktan veyahut vize merkezlerinden bahsi geçen ücretlerin net biçimde ne kadar olduğu öğrenilebilmektedir. Ödenmesi gereken ücretler, vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması halinde geri ödenmediğinden belgeler dikkatli olarak hazırlanmalıdır. Bu belgeler layığıyla teslim edildiği sürece başvuru sırasında ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanmamış olur.

Almanya Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Elbette ki Almanya Schengen vizesi almanın birtakım şartları vardır. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda başvuru gerçekleştirilir ve vize alınır. Almanya’ya seyahat etme amacına bağlı olarak, tamamen duruma göre uygulanabilecek değişik vize türleri de vardır.

Gezi, eğitim ya da oraya yerleşmek gibi amaçlarla alakalı olarak farklı bir Schengen vizesine başvuru yapmak da gerekebilir. Almanya’nın Avrupa Birliği üyesi ülke olması bakımından Schengen Bölgesi içerisinde bir yer olduğu 1995 senesi itibarı ile tamamen net bir hal almıştır.

Eğer Schengen vizesi için başvuruda bulunacak kişi işe girmiş biriyse; istihdam sözleşmesi, işverenden izin belgesi, son altı aya ait olduğu belli olan cari banka hesap özeti ve gelir vergisi beyanı formu sunmalıdır. Gelir vergisi beyanı formu yoksa maaş kaynağında kesilmiş olan gelir vergisi belgesini de sunabilir.

Eğer kişi kendi işinin sahibiyse; iş ruhsatının bir fotokopisi, şirketinin son altı aya ait olan banka hesap özeti ve gelir vergisi beyanı sunması gerekir. Başvuruyu yapan öğrenci ise; kayıt kanıtı sunmalıdır. Bunun yanı sıra okuldan sakıncasızlık belgesi almalıdır.

Kişi emekli biriyse; son altı aya ait olan emekli maaşı hesap özeti yeterli olacaktır. İmzalı olan başvuru formu içerisine yukarıda ifade ettiğimiz zorunlu belgelerin arta kalanı eşlik etmelidir. Çünkü bu zorunlu bir kural olarak onaylanmıştır. Uyulmaması halinde vize almak da imkansız hale gelir.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Schengen vize başvurusu yapmak için birkaç adımı düzenli olarak yerine getirmek gerekmektedir. Almanya vizesini almak için; uzun zamanlı yolculuk planı varsa Almanya Büyükelçilik ya da Konsolosluğuna, kısa zamanlı bir yolculuk olacaksa da Almanya Konsolosluğu aracılığı ile yetki verilen vize merkezlerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuru yapabilmek için ilk olarak randevu almak lazımdır.

Randevu alma esnasında dikkatli olunması gereken bir nokta da başvuru süresi olmaktadır. Yoğun olan günlerde başvurunun sonuç vermesi uzun sürebilir. Başvurunun seyahatten en az bir ay ya da en çok üç ay öncesinden yapılması problemsiz bir süreç geçirilmesi bakımından ehemmiyet taşır. Randevu alan bireyin belirlenmiş randevu saatinde başvuru merkezinde bulunması önemlidir. Bunun nedeni ise zamanlamanın kaçırılması halinde yeni randevu alınması lazımdır. Randevu kaçırılırsa yeni randevu almak gerekir, bunun sonucunda işlemler uzar. İşlemlerin uzamaması için her şeyi vakitlice yapmak önemlidir.

Almanya vizesi almak için; vize talep dilekçesi, Almanca ve Türkçe dilinde vize başvuru formu, seyahat bitiminden sonra en az üç ay daha geçerliliği sürer ve iki boş sayfası bulunan bir pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, 3,5 ve 4,5 cm boyutlarında iki adet ve son üç ay içinde çekilen biyometrik fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, mali durumu gösteren belgeler, seyahatle alakalı belgeler ve kalınacak yer nere ise ora ile alakalı belgelerin sunulması gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Kategorileri

Almanya Schengen vizesinin birden fazla kategorisi vardır. Kişinin seyahat etme amacına bağlı olarak, alacağı vizenin türü de değişmektedir. Herhangi bir Schengen Bölgesi ülkesinin konsolosluğu ya da büyükelçiliği tarafından düzenlenmiş olan alakalı vize çeşidine göre olan seyahatin farklı kısıtlamaları olur. Bunları şu şekilde detaylandırmak da pekala mümkündür:

 • USV (Tek Tip Schengen Vizeleri): Tek tip Schengen vizesi, Schengen bölgesine üye olan ülkelerden bir tanesinin giriş tarihinden başlayıp altı ayda bir kez en fazla doksan güne dek süre ile istenen bölgeden geçmek ya da orada kalmak ile alakalı olan iznini temsil etmektedir. Başvuran kişinin tek tip Schengen vizesi alınca seyahat edebileceği ülkeler ise tam olarak şu şekildedir: Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Fransa, Macaristan, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya, Slovakya, İsveç ve İsviçre’dir.
 • LTV (Sınırlı Bölgesel Geçerliliğe Sahip Vizeler): Alınmış olan bu vize çeşidi, yalnızca vizeyi düzenlemekte olan Schengen ülkesinde ya da diğer durumlarda vize başvurusunda belirtilen Schengen ülkelerinde seyahat edilmesine direkt olarak olanak verir.
 • Ulusal Vizeler: D kategorisinde yer alan ulusal vize ile Schengen ülkelerinden bir tanesinde eğitim görecek, işe girecek ya da ikamet etmeye başlayacak kişilere verilen vize türü olmaktadır. Bu tür amaçlarla Almanya yoluna düşecek herkesin şartları net bir biçimde bilmesi gerekmektedir.

Almanya Turistik Vize (Almanya Turist Vizesi)

Almanya turistik vize tam olarak ne olduğunu birçok kişi merak ediyor. Almanya turistik vizesi, Almanya’ya gezi, tatil ve eğlenmek amacıyla gitmek isteyen kişilerin başvurması lazım olan kısa süreli bir vize türü olmaktadır.

Almanya Devleti Schengen Anlaşması’nda yer aldığından Almanya turistik vizesinin öteki adı Schengen vizesidir. Almanya turistik vizesi alan kişiler ülke genelinde 90 gün konaklama hakkına sahip olur.

Almanya Konsolosluğu aracılığıyla C tipi vize kategorisi içerisinde değerlendirilmekte olan Almanya Turistik vizesinin süresi oldukça kısadır. Bu vizeye sahip kişiler bu vize sayesinde Almanya’da 90 gün süresince kalabilir.

Almanya Schengen Bölgesi üyesi olduğu için vizesi de Schengen özelliğini her daim taşımaktadır. Almanya vize ücreti ise seyahat süresi ve vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Almanya turistik vizesi konusunda başvuru yapan on iki yaş altında yer alan çocuklar, Almanya turistik vizesi harç bedelini ödemekle yükümlü değildirler. Almanya; Ermenistan, Arnavutluk, Gürcistan, Makedonya, Moldovya, Rusya, Karadağ ve Ukrayna vatandaşlarına bu vizenin harç bedeli ödemeleri konusunda indirim fırsatı da sunulur.

Biyometri işlemi yaptırmak da zorunludur. Almanya turistik vizesinden almak isteyen herkes kimlikte çalıntı durumu olmaması adına kesinlikle biyometri işlemi yaptırmalıdır. Bu işlem için parmak izi örneği verilir ve biyometrik fotoğraf çektirilir. Böylece işlem tamamlanmış olur. Bu tip durumlara dikkat etmekte fayda var. Aksi halde türlü sorunlar çıkabilir.

Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi de bir vize türü olmaktadır. Almanya’ya eş dost ziyareti yapmak için giden herkes gerekli koşulları yerine getirdiği sürece bu vizeyi almaya hak kazanacak demektir. Almanya aile ziyareti vizesi, Almanya’da yaşayan yakınlarını görmek isteyen kişiler içindir.

C tipi bir vize türü olmaktadır diyebiliriz. Almanya’ya gidecek umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vasıtasıyla, Almanya vizesi başvurusu sırasında Almanya Konsolosluğu’na bu vize için gereken evrakların tamamı sunulmak zorundadır. Aksi halde işlem başlatılamaz.

Almanya Konsolosluğu aracılığı ile belirlenen bu evrakların her biri kesinlikle güncelliğini koruyor olmalıdır. Bazı evrak türlerinin ise orijinal olması şarttır, fotokopi halleri kabul edilmez. Almanya vizesi almak için gereken evraklar, Almanya’ya gitme amacına uygun bir biçimde hazırlanarak Almanya Konsolosluğu’nun inisiyatifine sunulmak zorundadır.

Kişilerin yakınlarını ziyaret etme amacı ile yapacağı vize başvurusu için birçok belgeyi hazırlaması gerekiyor. Öncelikle Almanya vize davetiyesi yani istek mektubu gereklidir. Finansal durumu gösteren belgeler de sunulmalıdır. Almanya vize talebini belirten dilekçe vermek de gerekmektedir.

Bununla da bitmiyor. Son üç sene içerisindeki vizelere ait birer tane fotokopi, vize harcı, seyahat sağlık sigortası, uçuş rezervasyonuna dair belge, gelir belgeleri ve Almanya’da kalınacak süredeki masrafların nasıl halledileceğine dair belge de gerekmektedir. Bu belgelerin sunulması halinde işlemler daha rahat bir şekilde başlatılacak demektir.

Almanya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

Almanya iş, ticari vize ve fuar vizesi almak isteyen bireylerin yapması gereken birkaç prosedür var. Almanya ülkesine herhangi bir ticari durum için, iş görüşmesi ya da toplantısına katılmak, fuar, kongre ya da seminere gitmek için seyahat etmek isteyenlerin başvurması gereken vize türü bu olmaktadır. Bu aslında şu anlama gelir; kısa süreli iş ziyareti için Almanya’ya gitmek isteyen herkes bu vizeyi almakla yükümlüdür. Aksi iddia edilemez.

Almanya Ticari ve Fuar Vizesi; kısa süreli bir vize olduğu için Schengen vizesi olarak da bilinmektedir. Vize başvurusu ise Federal Almanya hükümetinin yetki verdiği vize başvuru merkezleri ve yetki verilmiş seyahat şirketleri ile yapılabilmektedir. Bu şirketleri internet aracılığı ile kolaylıkla bulabilmek de mümkün olmaktadır. Herkes istediği acenta şirketi tam olarak hangisi ise onunla çalışabilir, bu çok normal bir durumdur. Önemli olan her şeyin zamanında yerine getirilmesi ile alakalıdır.

Bu vizenin alınabilmesi için Almanya Schengen vizesi başvuru formu, pasaportun aslı, davet mektubu, kimlik fotokopisi, oturum izni, iki tane biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası aslı, uçak bileti ibrazı, otel rezervasyonu ibrazı, şirkete ait olan güncel banka hesap dökümü, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ek gelir belgeleri sunmak gerekmektedir. Bu belgelerin bir tanesi bile eksik olursa süreç uzar, başvuru sekteye uğramaya başlar. Bunun yaşanmaması için herkesin başvurusunu vaktinde yapması gerekmektedir.

Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

Almanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi, en çok başvuru yapılan vize türleri arasında yer almaktadır. Almanya ülkesine konferans, sportif ya da kültürel bir etkinliğe gitmek amacı ile seyahat edecek olan kişiler bu vizeye kesinlikle başvurmak zorunda olmaktadır. Başvurmamaları halinde Almanya yönüne seyahat etmelerinin hiçbir olanağı yoktur. Bu nedenle her bir başvuru belgesi özenle hazırlanmalıdır, vize başvuru geçmişinde bir red varsa bu da sıkıntı yaratabilir. Olumsuz durumlar olmamalıdır.

Almanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi asla doksan günden daha fazla olamaz. Bundan ötürü kısa süreli vize kapsamına girdiği için Schengen vizesi olmaktadır diyebiliriz. Almanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi için Almanya genelinde organizasyon gerçekleştiren kurum ya da kişilerden alınan davet mektubu ya da sözleşme sunulması lazımdır. Davet mektubu ya da sözleşmesi olmadan başvuru işlemlerinin başlatılmasının imkanı yoktur. Bu yüzden istenen her bir belge eksiksiz şekilde büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır.

Bu vizeye başvuru yaparken genel birkaç evrak sunmak gerekmektedir. Bunlar; Almanya Schengen vize başvuru formu, davetiye ya da sözleşme, pasaportun aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortasının aslı, otel rezervasyonları ve uçak biletleri, vukuatlı nüfus kaydı örneği, güncel banka hesap dökümü, gelir durumunu belli eden belgeler sunulmak zorundadır. Böylece Almanya kültürel ve sportif etkinlik vizesi başvuru süreci resmen başlamış olur.

Almanya Erasmus, Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Almanya Erasmus eğitim ve öğrenci vizesi; 90 gün ve üzeri bir vizedir. Almanya Ulusal Vizesi kategorisinde yer alır. Almanya, araştırma ve bilimin uluslararası olan bir seviyede etkin olmasını sağlamak ve uzun vadede sürdürülebilen iletişim ağlarının kurulması gayesi ile nitelikli yabancı öğrencilerin Alman okullarında eğitim görmesini amaç edinen Erasmus Programı için istenen vize türü ulusal vize olmaktadır. Öğrenci olan kişi şahsen konsolosluğa giderek başvurusunu gerçekleştirmekle yükümlüdür diyebiliriz.

Avrupa Birliği üniversite öğrencileri değişim programı Erasmus programı sınırlarında Almanya, Türkiye’nin en mühim partner ülkesi olmaktadır. Erasmus değişim programı ile öğrencilerin uluslararası tecrübe kazanabilmesi, yabancı dil bilgisi ve kültürlerarası olan yeterlilik kazanabilmesi, meslek yaşamına bir adım önden başlayabilmeleri hedefleniyor. Erasmus programı ek olarak öğrencilere uluslararası manada bir özgeçmiş sunma imkanı da tanır. Avrupa Birliği Erasmus programı 1987 senesinden bu yana uygulanmaya devam etmektedir.

1987 senesinden bu yana hemen hemen bir nokta dört milyon kadar üniversite öğrencisine Avrupa’nın otuz ülkesinde öğrenim görme olanağı sağlamıştır. Erasmus programı Türkiye genelinde ilk olarak 2004 ve 2005 eğitim öğretim döneminde uygulanmaya başlamıştır. 2004 ve 2005 senesinden bugüne değin T.C. üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerinin hemen hemen yüzde yirmi beşlik bir kısmı eğitimini Erasmus programlarına katılarak devam ettirmiştir. Erasmus eğitim programının herkes için önemli bir katkısı vardır. Bu programa katılmaya hak kazanan herkes belgelerini hazırlamalı ve yurt dışına gitmelidir.

Almanya Öğrenci Gezileri için Vize

Almanya öğrenci gezi vizesi, Almanya’ya giderken en sık alınan vize türlerinden biri olmaktadır. Almanya vize işlemlerinin her biri, 2020 senesine ait güncel belge ve bilgileri içermek zorundadır. Almanya öğrenci gezi vizesi başvurusu Schengen kısa süreli vize kapsamı içerisinde yer aldığından bu vize tipi seçilmesi gereken vizedir.

Almanya’ya altı aylık bir zaman içerisinde en çok doksan gün süreli olan öğrenci gezisi düzenlenecek ise katılım sağlamak açısından turistik bir vize türü haline gelen öğrenci gezi vizesine başvuru yapmak gerekmektedir. Almanya yönüne öğrenci gezisi için vize başvurusu yapılırken, öteki turistik vize çeşitlerinde de olduğu üzere hazırlanması şart olan evraklar olduğu doğrudur.

Her bir evrak özenle ve tamamen eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Belgeler başvuru klasörü içerisine eklenmek zorundadır. Başvurular Almanya Konsolosluğu’nun vermiş olduğu yetkili vize danışmanı olan kurumlar üzerinden de sağlanabiliyor. Eksik ve hatalı olan evrak teslimi sağlanmaması ve vize reddi almamak amacıyla dikkatli olunması gerekmektedir.

Almanya öğrenci gezi vizesine başvuruda bulunacak ve on sekiz yaşını doldurmuş olan bütün öğrencilerin başvurularını kendileri gerçekleştirmelidir. On sekiz yaş altında yer alan başvuru sahibi kişilerin başvurularını yasal velileri yapmak zorundadır, bu bir kuraldır. Almanya yönüne öğrenci gezisi için vize başvuru işlemleri sırasında Alman konsolosluğunun ek belge ya da belge değişiklik talepleri de olabilir. Bu tamamen olağan bir durum olmaktadır.

Almanya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Almanya ülkesine her daim gezi ya da iş için gidilecek diye bir kaide elbette ki yok. Hayatta ne olacağı belli olmadığı için Almanya sağlık ve tedavi sebepli vize de bazen bazı kişiler açısından oldukça gerekli olabiliyor. Bu vizeyi alabilecek kişiler genelde Almanya’da tedavi görmesi gereken ve ciddi hastalığa sahip olan kişilerdir. Bu durumların elbette acil olduğu zamanlar da vardır.

Kişi eğer kendinde değilse tüm işlemleri bir yakını ya da vekil olarak gördüğü kişi tarafından yapılmaktadır. Bu pekala mümkündür. Tabii kişinin seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı da sunulmalıdır. Yine birçok belge gerekecektir fakat az evvel de belirttiğimiz gibi bu işlemlerin her birini vekil olan kişi yapar. Bu her zaman için böyledir. Aksi türlüsü asla iddia edilemez. Kişi kendinde değilse işleri onun yapması da hiçbir hükümet tarafından beklenemez.

Vekil olarak seçilen kişinin yükümlülükleri aslında bellidir. Hasta olan ve yurt dışına çıkması gereken kişinin belgelerini ibraz etmek zorundadır. Bu ibraz ise her zaman için Almanya Başkonsolosluğu’na ya da hangi ülkeye gidilmesi gerekiyorsa oranın başkonsolosluğuna yaptırılmalıdır. Böylece işlemler hız kazanır. Hastanın durumu acilse işler ekstrem bir olay olduğu için daha fazla hız kazanacak demektir. Alman Konsolosluğu bu tür konularda son derece titiz olması ile dikkat çeken bir ülkedir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşanmaz.

Almanya Vizesi için Gerekli Evraklar

Almanya vizesi almak için birkaç evrak almak ve bunları ibraz etmek gerekiyor. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pasaport (pasaport aslı her zaman için lazımdır.)
 • Vize başvuru formu ve taahhütnamesi
 • Mesleki belgelerin tamamı (mesleki belgeler her zaman için sunulması gereken evraklar içerisinde yer almaktadır)
 • Pasaportun fotokopisi ve Schengen vizelerinin fotokopisi
 • Almanya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış olan seyahat amacını açıklar nitelikte bir şahsi dilekçe örneği
 • Seyahat masraflarına dair belgeler
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi örneği (üzerinde kimlik numarası görünmelidir)
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi aslı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devlet üzerinden alınabilir)
 • Gidiş ve dönüş uçak rezervasyonu ve otel ile ilgili rezervasyon

Bu belgelerin her biri zorunlu olarak ibraz edilmesi gereken belgeler olmaktadır. Biri bile eksik olursa başvurunuz alınmaz. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekiyor. Başvuru sürecinizin uzamaması ve sekteye uğramaması için her belgeyi bulmalı ve buna göre ibraz etmelisiniz. Aksi halde Almanya’ya gidiş süreniz gitgide uzamaya başlayacak demektir. Bu da birçok şeyin önüne set çeker.

Biyometrik işlemlerinizi de tamamlamayı unutmamalısınız. Parmak izi örneğinizi vermeniz gerekmektedir. Aksi halde kimlikte sahtecilik durumu oluşabiliyor. Bu nedenle biyometrik işlemler her zaman için önem arz ediyor. Parmak iziniz uzun süreli olarak geçerli olmaktadır. Detaylı bilgileri her zaman için anlaşmalı olduğunuz acenteden almayı unutmayınız. En doğru bilgiyi çoğu zaman onlardan alacaksınız.

Bizim Firma Danışmanlık ile Almanya Vize Başvurusu

Almanya vizesi almak, Bizim Firma Danışmanlık sayesinde çok daha kolay hale geliyor! Başvuru yapmak isteyen kişi evraklarını getiriyor ve tüm süreç en hızlı şekilde başlamış oluyor. Sürecin hızlı ilerlemesi konusunda en önemli detay ise bu şirketin her zaman için müşterisinin mutluluğunu düşünmesidir.

Almanya vize başvurusu yapmak birçok kişinin gözünde büyüyen bir durum haline gelmiş haldedir. Fakat Bizim Firma Danışmanlık, Almanya vizesi başvurusunda bulunmak isteyen herkese ivedilikle kusursuz hizmet sunar. Böylece işlemler bir anda kolay hale gelmeye başlayacak demektir.

Senelerdir süren müşteri memnuniyeti kapsamlı hizmet anlayışı sayesinde her zaman sorunsuz bir hizmet vermektedir. Disiplinli bir iş anlayışı olduğundan hiçbir vize işleminiz aksamamış olur. Böylece her şey yolunda gider.

Bizim Firma Danışmanlık; araştırmacıdır, düzgün diksiyona önem verir, sistemli çalışır, takım çalışması sayesinde hizmetini en üst seviyeden verir. Sektörün öncü şirketlerinden biri olduğu için herhangi bir problem yaşamamış olursunuz.

Uzman ekibi ile birlikte Schengen vizesi başta olacak şekilde tüm yurt dışı seyahatlerinizde gerekli olan vize işlemlerinin birer birer takip edilmesi meselesinde yardımcı olmaktadır.

Gerekli her bir evrakın eksiksiz biçimde hazırlanması meselesinde her daim Bizim Firma Danışmanlık şirketine başvurabilirsiniz. Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirilebilecek olan değişiklikler nedeni ile, vize başvuruları konusunda gerekli evrakların en güncel formunu öğrenmek için burada yer alan uzmanlardan yardım talep edebilirsiniz.

Almanya Vizesi Almanın Kolay Yolu

Almanya vizesi almanın birçok yolu vardır. Fakat siz bu meselenin kolay yolunu tercih etmek istiyorsanız her daim güvenilir bir firma ile çalışmalısınız. Bizim Firma Danışmanlık tam olarak çalışmak isteyeceğiniz bir şirket olarak karşınıza hemen hemen her yerde çıkmaktadır. Bu şirket, çalışabileceğiniz en iyi seçenektir. Tüm vize başvuru sürecinizi bura ile yürüttüğünüz için asla pişman olmayacaksınız. Çünkü burası Almanya vizesi almanın en kolay yolunu size sunar.

İşlemlerinizin her daim hızlı şekilde ilerlemesini istiyor, bir an evvel Schengen vizesi alarak yurtdışına gitme hayalleri kuruyorsanız kesinlikle beraber çalışmanız gereken şirket kesinlikle bu şirket demektir. Böylece vize başvuru süreciniz sorunsuz bir şekilde ilerler ve her şey yolunda gitmiş olur. En ufak bir sorunda şirket sizin yanınızda yer alır. Bol bol bilgi verir ve sizi doğru bir biçimde yönlendirmiş olur. Size de arkanıza yaslanıp süreci daha rahat takip etme şansı kalır.

Gerekli belgeleri ibraz ettiğiniz sürece bahsi geçen evre daha da hızlı ilerleyecek demektir. Zaten Bizim Firma Danışmanlık hiçbir zaman eksik belge ibraz etmenize müsaade etmez, sizi her türlü duruma karşı uyarmaktadır. Hemen hemen her konuda bilgilenmiş olduğunuz için belgelerinizde de herhangi bir eksik görülmez. Almanya’ya ya da başka bir ülkeye çok daha zamanında gitmiş olursunuz. Sorunsuz ve iyi hizmet için her zaman burayı seçin deriz.

Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Birçok kişi Almanya vize ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyor. Almanya vize ücreti 2021 senesinde biraz daha artmış oldu. Almanya vize ücreti tamamen vizenin türünden türüne değişen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç vize türü dışında hepsi aynı fiyattadır. Detaylar ise tam olarak şu şekilde oluyor:

 • Turistik, ticari, aile arkadaş ziyareti, transit, şoför, öğrenci, kültürel ve kısa süreli eğitim vizesi: Vize harç ücreti 60 EUR, danışmanlık alınacaksa bunun hizmeti için 40 EUR, toplam vize başvuru bedeli ise 130 EUR oluyor. Bu birçok kişi için makul olmaktadır.
 • Aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi ve Blue kart çalışma vizesi ise totalde 250 EUR olarak hesaplanmaktadır.
 • Bazı ülkeler Almanya ülkesini altı ay içinde doksan gün boyunca vizesiz ziyaret edebilme imkanına sahiptir. Türkiye için ise bordo pasaport sahipleri vize almakla yükümlüdür. Gri, yeşil ve siyah pasaportu olanlar Almanya’ya 180 gün içinde 90 gün boyunca vizesiz girme hakkına sahiptir.
 • Vize ücretleri her sene yenilendiği için güncel bilgiler her daim kontrol edilmelidir. Aksi halde ekonomik anlamda sorunlar yaşanmaya başlayacak demektir.
 • Şunu da hatırlatmakta yarar var: Bir kişinin Almanya vizesi alabilmesi için Almanya Büyükelçilik ya da Konsolosluğu’na başvurması zorunludur. Vize ücreti ibrazı da tam olarak orada yapılır. her işlem güvenli bir ortamda gerçekleştirildiği için herhangi bir şüphe unsuru yer almaz.

Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası Ücretleri

Zorunlu seyahat sağlık sigortası ücretleri 2021 senesi itibarı ile tamamen yenilenmiştir. Detaylar şu şekildedir:

 • 3 günlük ücret 57 TL,
 • 5 günlük ücret 70 TL,
 • 7 günlük ücret 116 TL,
 • 10 günlük ücret 101 TL,
 • 365 günlük ücret, 593 TL olmaktadır. Bu ücretler Avrupa ülkeleri bazında geçerlidir.

Bu bilgilerde yer alan seyahat sigortası ücretleri, güncel olmaktadır. Peki seyahat sağlık sigortası tam olarak nedir? Aslında seyahat sağlık sigortası, yurt içi ve dışı olan seyahatlerde karşılaşılacak herhangi bir kaza, sağlık problemi, bagaj kaybı gibi durumlara karşı teminat limiti dahil edilerek güvencede tutulan bir sigorta türü olmaktadır. Seyahat sigortası en çok da yurt dışı seyahatleri için vize başvurusu yapmadan evvel zorunlu hale getirilen bir sigorta türüdür.

Seyahat sigortası alırken, bahsi geçen poliçenin başlama ve bitme durumu ziyaret edilecek olan ülkenin vize şartlarına denk gelmek zorundadır. Seyahat sigortasının fiyatının belirlenmesinde bazı ölçütler baz alınır. Bu konuda; sigorta gün sayısı, seyahat edecek kişilerin sayısının tamamı, gidilecek olan ülke, poliçede bulunan ek teminatlar ve kişilerin yaşları göz önünde bulundurulur. Seyahat sağlık sigortasının süresi ise planlanmış olan seyahatin zamanına ve ziyaret edilecek olan ülkenin kriterleri doğrultusunda ayarlanmalıdır. En az 3 gün en fazla ise senelik olarak düzenlenebilmektedir. Sigortanın ücretlendirilme kısmı ise seyahatin ne kadar süreceği ile ilintili olmaktadır.

Almanya Vizesi Hakkında Merak Edilen Diğer Sorular

Almanya vizesi ile ilgili merak edilen birçok detay var. Her bir sorunun cevabı aşağıdaki gibidir.

Almanya Vizesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Pasaport, pasaportun fotokopisi, eski vizelerin fotokopisi, vize başvuru formu ve taahhütnamesi, mesleki evraklar, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 tane biyometrik görsel, nüfus cüzdanı fotokopisi, gidiş dönüş uçak rezervasyonunu kanıtlayan belge, yine aynı şekilde konaklanan otelin belgesi gibi evrakların sunulması zorunlu bir kuraldır.

Almanya Schengen Üyesi midir?

Evet, Almanya Schengen Bölgesi ülkelerinden biri olmaktadır. Bu nedenle de Schengen vizesi olmadan ülke ziyaret edilemez. Birçok kişi Almanya’yı Schengen vizesi olmadan ziyaret etmenin hayalini kurar fakat şu anlık böyle bir şey mümkün olmamaktadır.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği’nde 1995 senesinde yürürlük kazanan Schengen Sözleşmesi sayesinde ortaya Schengen vizesi çıkmıştır. Bu oluşum aslında totalde 26 tane ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkeler şunlardır: Belçika, Danimarka, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Estonya, Hollanda, Finlandiya, İspanya, Fransa, İsveç, Liechtenstein, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Portekiz, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan bu ülkelerin tamamıdır.

Bu ülkelerin tamamını gezebilmek için yapılması gereken tek şey bir Schengen vizesi almak için başvuru yapmaktır. Vizeyi aldıktan sonra herkes bu ülkeleri çeşitli amaçlar dahilinde ziyaret edebilmektedir. Önemli olan ise kişinin ziyaret amacının ne olduğunu belirtip kuralları yerine harfiyen getirmesidir. Bunlar olduğu sürece sorun da çıkmamış olur.

Almanya Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Birçok kişi Almanya vize başvurusu yapmak istiyor. Bu başvuruyu gerçekleştirebilmek için banka hesabınızda belli bir miktarda para bulunması gerekiyor. Ancak bu şekilde başvurunuz onaylanma sürecine girebiliyor. Bunun temel nedeniyse karşılıklı olarak güven oluşturmaktır.

Almanya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin son üç aylık bir aktif banka hesap özetini evrak olarak getirmesi gerekmektedir. Kişinin kendisine ait olan şahsi banka hesap özeti içerisinde son üç aylık aktif banka hesap hareketleri de yer almalıdır. En az üç bin TL kadar bakiyesi olmalıdır. Banka kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber hazırlanması gerekmektedir.

Aksi halde başvuru değerlendirme sürecine bile dahil edilmeyecektir. Birçok insan bu duruma dikkat etmeyebiliyor. Bunun sonucunda da başvurusu olumsuz yanıtlanıyor ya da direkt iptal oluyor. Aslında bunun istenmesinin bir başka nedeni de gidiş dönüş uçak biletinin alınıp alınmadığı ile alakalı olmaktadır. Airbnb ve otel gibi bir konaklamanın satın alınıp alınmadığına da bakılır.

Kişinin ülkesine geri dönebilecek bir parasının olup olmadığına bakılması ise esastır. Schengen vize başvurularında konsoloslukların kişinin banka hesabında görmek istediği para miktarı seneye göre bir miktar da olsa değişiklik gösterebilmektedir. Eğer hesaba yüklü para yatıyorsa bu durum bir şekilde konsolosluğa açıklanmak zorundadır. Daha sonrasında ise işlemler başlatılır. Başvuran kişi en fazla on gün sonra sonucunu öğrenmiş olur.

Almanya Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Birçok kişi, Almanya Schengen vizesi aldığı zaman hangi ülkeleri ziyaret edebileceğini merak ediyor. Aslında hemen hemen her Avrupa ülkesini bu vize sayesinde gezmek mümkündür. Bu ülkelerin her birini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Avusturya
 • Danimarka
 • Belçika
 • Estonya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Finlandiya
 • İsveç
 • Fransa
 • Hollanda
 • Letonya
 • İtalya
 • Macaristan
 • İspanya
 • Malta
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Portekiz
 • Polonya
 • Slovenya
 • Yunanistan
 • Slovakya

Avrupa Birliği’ne üye olmayan İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lichtenstein ülkeleri de Schengen bölgesi içerisinde yer almaktadır, buralar da ziyaret edilebilir. Birçok kişi Letonya, Litvanya ve Polonya’yı ziyaret ediyor. Bu ülkelerde bulunan imkanlar çok daha geniş ve uygun fiyatlıdır. Tabii seçim yolculuk eden kişiye kalmış oluyor.

Schengen vize rejimi ile alakalı olan yönetmelik gereği, vizenin alınmış olduğu ülkeye ilk giriş yapma zorunluluğu vardır. Örneğin; Almanya için alınan bir Schengen vizesi ile ilk önce İtalya’ya gidilemez. Fakat bir kez Almanya’ya gidilmişse sonrasında İtalya’ya gidilebilir. Çıkış da yine vizenin alındığı yerden yapılmak zorundadır. Schengen vizesinin en önemli kurallarından biri budur.

Birçok kişi İngiltere vizesi ile Avrupa ülkelerine seyahat edilip edilemeyeceğini soruyor. Hayır böyle bir şey mümkün değildir. İngiltere’den başka bir Avrupa ülkesine gitmek isteyen kişiler kesinlikle Schengen vizesi almakla yükümlüdür. Aksi halde yolculuk etmeleri imkansız hale gelir. Schengen vizesinin sağladığı kolaylıklar göz önüne alındığı zaman bu durum daha net anlaşılıyor.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

Gaziantep

0850 346 68 74
İncilipınar Mahallesi 3.Cd
Çayırlı İş Merkezi
A Blok No:4
Şehitkamil / Gaziantep

İzmir

+90 232 404 85 00
Kıbrıs Şehitleri Cd.
No:66/2
Alsancak / İzmir

İran

0 098 212 637 99 28
No 1008- 10th floor
Atlasmal complex
Nyavan ST
Tehran / Iran

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp