×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere

İngiltere Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İngiltere Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

İNGİLTERE

Vize İşlemleri

İngiltere Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

İngiltere'de oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Öğrenci

Çalışma

İngiltere vatandaşlık işlemleri

Form & Dilekçe

İngiltere Vize Başvuru Formu, İngiltere Vize Dilekçesi

Konsolosluk

İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Başkonsolosluğu

İngiltere Vizesi

İngiltere vize konusunda,  titiz bir inceleme ve değerlendirme süreci yürüten ülkelerden biridir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden İngiltere'ye gidecek olan kişilerin mutlaka vize işlemi sırasında gereken özeni göstermesi gerekir. Vize işlemleri esnasında kişiler İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere Fahri konsoloslukları ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden hizmet alabilirler.

Türkiye’den İngiltere’ye giden Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin hemen hepsinin vize işlemi yaptırması zorunlu koşullardan biridir. Bununla birlikte Diplomatik ve Hususi hizmet pasaportlarına belirli vize muafiyetleri vardır. Vize işlemleri sırasında gerek evraklar gerekse vize ücretlerinin yatırılmasında kişiler profesyonel destek de alabilirler. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi parmak izi uygulamasıdır.

İngiltere Vizesi İşlemleri

İngiltere’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları seyahat amacına ve statüsüne göre İngiltere vizesi almak zorundadır. İngiltere vizesi almayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye girememektedir. İngiltere vizesi almış olan birisi aynı zamanda Birleşik Krallık vizesi almış olur. Bundan dolayı istediği Birleşik Krallık ülkesinde serbestçe dolaşabilir. Birleşik Krallık vizesi alan birisi İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere’ye girebilmektedir. İrlanda Cumhuriyeti’ne (Güney İrlanda) girmek isteyen birisi girişini İngiltere üzerinden yapmak zorundadır. Daha sonra ise İrlanda’ya geçiş yapabilir.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurusunu doğrudan kabul etmemektedir. Başvuruları yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Türkiye’de vize başvurusu yapabileceğiniz toplam 7 adet vize başvuru merkezi vardır. Bu vize başvuru merkezleri Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İzmir ve İstanbul’da bulunmaktadır. Başvuru için öncelikle online vize başvuru formunu büyük harfle ve İngilizce olarak doldurmalısınız. Daha sonra ise vize başvuru merkezinden randevu almalısınız. Bu sırada gerekli evrakları hazırlamalı ve vize harç ücretini yatırmayı unutmamalısınız. Randevu tarihi ve saatinde İngiltere vize başvuru merkezinde olmalısınız. Burada yetkililer 10 parmak izi ve biyometrik fotoğraf alacak.

Belgeleri vize başvuru merkezindeki yetkililere teslim etmelisiniz. Başvuru merkezi vize başvurunuzu İngiltere Konsolosluğu’na iletecektir. Başvuru talebiniz iletildikten sonra detaylı bir inceleme yapılacaktır. Bu inceleme süresi ortalama 21 gündür. Başvuru sahiplerinin hiçbirine imtiyaz ve ayrıcalık tanınmamaktadır. Bundan dolayı belgeleri çok dikkatli hazırlamalısınız. İngiltere Konsolosluğu en ufak hatada vize başvurusunu reddetmekte ve bazı durumlarda 10 yıllık vize reddi verebilmektedir.

Ortalama 21 günde vize başvurunuz sonuçlanmaktadır. Vize başvurunuzun sonucu posta yolu ile bildirilir. Başvuru reddedildiyse başvuru sahibine bu durum detayları ile anlatılır. Vize başvurunuz reddedilirse buna itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için vize reddi itiraz dilekçesi yazarak İngiltere Konsolosluğu’na iletmelisiniz.

İngiltere Vize Merkezi

İngiltere Konsolosluğu kendilerine yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Bunun yerine vize başvurularınızı İngiltere vizesi başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. İngiltere vizesi başvuru merkezi Türkiye’de 7 ilde bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan vize başvuru merkezleri Adana, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Bursa ve İstanbul’dadır. İkametinizin bulunduğu vize başvuru merkezlerinde vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ancak vize başvuru merkezine de doğrudan vize için başvuramazsınız. Bunun için ilk olarak online vize başvuru formunu doldurmalısınız. Online vize başvuru formunu Büyük harfler ile ve İngilizce olarak doldurmalısınız. Daha sonra karşınıza vize başvurusu için randevu çıkacaktır. Buradan ikametinize en yakın vize başvuru merkezinden randevu alabilirsiniz. Randevular genellikler 5- 7 iş günü arasında verilmektedir. Bu süre vize başvuru yoğunluğuna göre artıp azalabilmektedir.

Bazı durumlarda başvuru sahiplerinin günü ve saati randevu gün ve saatleri ile uyuşmamaktadır. İngiltere Konsolosluğu bu durumlar için başvuru sahiplerine bazı seçenekler sunmaktadır. Ek hizmet bedeli ödeyen kişiler vize başvurusu için randevu almadan başvuru yapabilirler. Bu sisteme Walk-in Servis denmektedir. Bu servis bütün vize başvuru merkezlerinde bulunmaktadır. Walk-in Servisi hafta içi her gün saat 08.30 ile 15.30 arası hizmet vermektedir. Aynı zamanda VİP servisten yararlanarak randevu saatini belirleyebilirsiniz. Bunlar için ek hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Randevu saatinde ve tarihinde vize başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezinde 10 parmak iziniz ve biyometrik fotoğrafınız alınacaktır. Bundan dolayı randevu saatini kaçırırsanız yeniden randevu almanız gerekecektir. Biyometrik verilerinizi verdikten sonra vize başvuru merkezi vize talebinizi İngiltere Konsolosluğu’na iletecektir. İngiltere vizesi başvuru merkezlerinin vize başvurularını değerlendirme gibi bir yetkisi yoktur. Vize başvurularını İngiltere Konsolosluğu değerlendirmektedir. Vize başvuru merkezleri sadece vize başvuru talebinizi alır ve İngiltere konsolosluğuna iletir.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları seyahat amaçlarına uygun olarak vize almaları gerekmektedir. İngiltere’ye turistik, ticari, çalışma, ziyaret, yerleşim amacı seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvurusu yapacak kişiler başvurularını doğru vize türüne göre yapmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri vize başvurularını yanlış kategoride yapmışsa vize başvuruları dikkate alınmayacaktır.

İngiltere seyahatlerinizde yapılacak vize kategorileri; eğitim vizeleri, çalışma vizeleri, oturum vizeleri ve standart vize kategorileri altında sınıflandırılabilir. Bu vize kategorileri çok farklı vize türüne sahiptir. Vize başvurularını doğru vize türüne göre yapmak istenen evrakların doğru bir şekilde hazırlanması için önemlidir. Her vize kategorisi için zorunlu olarak hazırlamanız gereken evraklar vardır. Aynı zamanda vize harç ücretleri de başvuru kategorisine göre değişmektedir.

İngiltere vizesi türleri aşağıda verilmiştir. Vize başvurunuzu doğru kategoride yapmanız çok önemlidir. Bundan dolayı seyahat amacınızın hangi kategoriye girdiğini bilmelisiniz.

Standart İngiltere ziyaretçi vizesi; Bu vize türü arasında İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere turistik vize, İngiltere ticari vizesi girmektedir.

 • Kısa süreli İngiltere öğrenci vizesi
 • Tier 4 İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi
 • İngiltere Tier 1 Vizesi; Bu vize türü genellikle yatırımcılara, girişimcilere ve üstün yeteneklilere verilmektedir
 • İngiltere Tier 2 çalışma vizesi; İngiltere’de çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür.
 • İngiltere Tier 5 kısa süreli çalışma vizesi
 • İngiltere Ankara Antlaşması vizesi
 • İngiltere transit vize
 • İngiltere yerleşim vizesi
 • İngiltere ev hizmetlileri vizesi
 • İngiltere Eea Family Permit vizesi

İngiltere Konsolosluğu vize incelemelerini çok detaylı bir şekilde incelemektedir. Vize başvuruları en ufak hatada reddedilmektedir. Bundan dolayı alınması en zor olan vizelerdendir. Vize başvurunuzun reddedilmemesi için vize türünü doğru bir şekilde seçmelisiniz. Vize türünü doğru seçen başvuru sahipleri uygun evrakları hazırlarsa vize başvurusunun olumlu sonuçlanması yüksek ihtimaldir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi işlemlerinde konsolosluk memurları evrakların eksiksiz olmasına ve doğru olmasına büyük önem veriyor. Bu evrak listesinde önem verilen konu başvuru formunun İngilizce olarak doldurulmasıdır. Bununla birlikte başvuru formunda istenilen her bilginin tam yazılması aranılan en önemli kriterlerden biridir. Vize türünü mutlaka belge üzerinde belirtmeye dikkat etmelisiniz.

İngiltere vizesi alırken pasaportun mutlaka son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport olmasına içindeki sayfaların okunabilir nitelikte olmasına ve 2 tane de boş yaprağının olmasına dikkat edilmelidir. Vize işlemleri sırasında kişiler eğer daha önceden vize almışlarsa bu vizelerin fotokopilerin de dosyaya eklemelidir.

Önceden alınmış iptal edilmiş veya zamanı geçmiş bir pasaportunuz varsa bunu da yeni pasaportunuz ile birlikte dosyaya koymalısınız. Vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir diğeri ise seyahat sağlık sigortasının kapsamıdır. Belli bir bedeli karşılayabilecek düzeyde olması ve tüm seyahati kapsaması seyahat sağlık sigortası açısından son derece önemli bir noktadır.

İngiltere vizesi başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezine yapılmalıdır. İngiltere’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle vize türlerine uygun olarak vize başvurusu gerçekleştirmelidir.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını çok detaylı incelemektedir. Bundan dolayı İngiltere vizesi başvurusu için gerekli prosedürleri yerine getirmelidir. Vize başvurusunda bulunacak kişiler öncelikle online olarak doldurulmuş olan vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Daha sonra vize harç ücreti ödenmelidir. Bu sırada vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Online vize başvuru formu doldurulduktan sonra biyometrik verilerin verilmesi için vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihinde ve saatinde bizzat vize başvuru merkezinde bulunulması gerekmektedir. Vize başvuru merkezinde 10 parmak izi ve biyometrik fotoğraf verisi alınmaktadır. Vize başvuru merkezine olan başvurunuzdan sonra başvuru talebiniz İngiltere Konsolosluğu’na gönderilmektedir. Randevu tarihinde ve saatinde vize başvuru merkezine gidilmemesi durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.

Bu aşamadan sonra vize başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır. Başvuru sürecinde vize ücreti, eğer ek hizmet alındıysa ek hizmet bedeli ödenmeli ve gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Vize harç ücretinin ödenmesi de elektronik ortamda yapılmaktadır.

İngiltere vizesi başvuru formu vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için çok önemli bir yere sahiptir. Vize başvuru formu büyük harfle ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda yanlış bilgilerin olması, yanlış vize kategorisinin seçilmesi, çelişen bilgilerin verilmesi gibi nedenlerle vize başvurusu reddedilebilmektedir.

Gerekli evrakların seyahat nedenine ve başvuru sahibinin statüsüne uygun olmalıdır. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını detaylı bir şekilde incelemektedir. Vize başvuruları ortalama 21 gün gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Vize sonucu posta ile gönderilen bir mektupta bildirilmektedir. Vize başvurusu olumsuz sonuçlanırsa vize reddine itiraz edebilirsiniz. Bunun için vize reddi dilekçesi yazmalısınız. Vize reddi almanız durumunda vize harç ücreti iade edilmemektedir.

İngiltere Vizesinde Önemli Evraklar Hangileridir?

İngiltere vizesi alacak olan kişilerin temin etmesi gereken evraklar içerisinde nüfus cüzdanı ve biyometrik fotoğraf son derece önemlidir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, girişi küçükler için izin belgesi, finans durumunu gösteren mali belgeler, çalışanlar için şirketten alınan çalışma belgeleri ve maaş belgeleri, iş yeri sahipleri için de iş yeri ile ilgili vergi levhası gibi belgeler gereklidir.

Bu belgelerin tamamı vize dosyasında olması gerekirken aynı zamanda sizlerden ek belge talebi de yapılabilir. Bu belge talepleri karşısında kişilerin vize alma süreci uzayabilir. Böyle durumlarda ise kişiler vize işlemlerini seyahatlerinden bir ay önce başlatmaları oldukça önemlidir. Evrakların tamamlanması ve teslim edilmesi sonrasında kişiler vizelerini yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde alabilirler.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

İngiltere vizesi için gerekli evraklar vize başvuru türüne ve başvuru sahibinin statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Bunun için hangi vize türünden başvuru yapacağınızı doğru seçmelisiniz. İngiltere vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: İngiltere seyahatinden önce pasaportunuzun ne kadar geçerli olduğunu öğrenmeniz gerekmektir. Pasaportun İngiltere vizesi tarihinizin başlamasından sonra en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.
 • Online olarak doldurulmuş vize başvuru formu: İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden online vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu formun çok dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu formda bulunan bilgiler ve diğer belgelerde bulunan bilgiler arasında tutarsızlık olmamalıdır. İngiltere Konsolosluğu bu belgeleri birbirleri ile karşılaştırmaktadır.
 • Uçuş rezervasyonları: İngiltere Konsolosluğu başvuru sahibinden İngiltere’ye yapacağı seyahatinde kullanacağı uçuş bilgilerini istemektedir. Ayrıca İngiltere’den dönüşünüzü gösteren uçak bileti rezervasyonunu istemektedir.
 • Konaklama bilgileri: İngiltere Konsolosluğu ülkesine seyahat edecek olan yabancılardan nerede konaklayacağı hakkında bilgi istemektedir.
 • Davetiye: İngiltere’ye ticari amaçlı ya da bir organizasyona katılmak için seyahat edecekseniz İngiltere Konsolosluğu’na davetiye sunmalısınız. Ayrıca davet eden kuruma ait bilgilerde gerekmektedir.
 • Sponsor Bilgileri: İngiltere seyahatinizi başka bir kişi karşılayacaksa sponsorlardan istenen belgeler gerekmektedir.
 • Vize başvuru dilekçesi: İngiltere’ye yapacağınız seyahatinizin amacını açıklayan bir dilekçe olmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: İngiltere Konsolosluğu başvuru sahibinden İngiltere seyahatinizde masraflarınızı karşılamanızı istemektedir. Bunun için banka hesap dökümü istemektedir. Hesaplarınızda en az 7000 TL birikim olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: İngiltere Konsolosluğu başvuru sahibinden aile bilgilerini ve adreslerini de istemektedir. Bunun içim Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarmalısınız.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: İngiltere seyahatiniz sırasında başınıza bir şey gelmesi durumunda masrafların ödenmesi için uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası istenmektedir.

Bu belgeler her vize türü için istenen belgelerdir. Vize türüne göre ek belge hazırlamanız gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu 2021

İngiltere’ye seyahat etmeyi düşünen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere Konsolosluğu’na vize başvurusu yapması gerekmektedir. Ancak İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir. Bunun yerine vize başvuruları Adana, Ankara, Antalya, İzmir, İstanbul, Bursa ve Gaziantep’te bulunan vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını değerlendirmeye yetkili tek kurumdur.

İngiltere vizesi için ilk önce internet üzerinde vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize harç ücreti ödenmeli ve vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu alındıktan ve vize harç ücreti ödendikten sonra gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Belgeler taranarak başvuru sistemine yüklenmelidir. Bu işlemi ek ücret karşılığında vize başvuru merkezinde yapabilirsiniz. Başvuru sahibi randevu tarihinde ve saatinde vize başvuru merkezinde bulunmalıdır. Burada 10 parmak izi ve biyometrik fotoğraf verisi alınmalıdır. Randevuya gitmeyen başvuru sahiplerinin vize talebi reddedilmektedir.

Biyometrik verilerinizi verdikten sonra vize başvuru merkezi vize başvurusunu İngiltere Konsolosluğu’na iletmektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını çok detaylı bir şekilde incelemektedir. Kimseye bir ayrıcalık ya da imtiyaz sağlanmamaktadır. Belgeleri birbirleri ile karşılaştırmaktadır. Vize başvurusu 21 gün gibi bir sürede sonuçlanmaktadır. Ancak alacağınız ek hizmetler ile bu süreyi kısaltabilirsiniz. Bunun için ek hizmet bedeli ödemelisiniz. Alınan ek hizmetler ile bu süre 24 saat veya 5 gün sürmektedir.

21 gün sonunda vize başvuru sonucu başvuru sahibine posta yolu ile bildirilmektedir. Vize başvuru sonucunuz olumsuz sonuçlanırsa bunun nedenleri detaylı bir şekilde mektupta anlatılmaktadır. Vize başvurunu olumsuz sonuçlanırsa buna itiraz edebilirsiniz. İlk önce vize reddi itiraz dilekçesi yazmalısınız. Bu dilekçeyi diğer belgeler ile desteklemelisiniz, eksik belge nedeni ile ret aldıysanız eksik belgeleri tamamlamalısınız. Vize reddi itiraz dilekçesini İngiltere Konsolosluğu’na bildirmelisiniz. Konsolosluk itiraz talebinizi inceleyecek ve dönüş yapacaktır.

İngiltere Vize Başvuru Formu 2021

İngiltere’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları İngiltere seyahatleri öncesi İngiltere vizesine ihtiyaç duymaktadır. Hususi, Hizmet, Umuma Mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vize almak zorundadır. Ancak Diplomatik Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek ziyaretleri için vizeden muaf tutulmuştur.

İngiltere Konsolosluğu seyahat edecek vize başvuru sahiplerinden bir takım belgeler istemektedir. Bu belgelerin vize başvuru sırasında hazır bulunması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinden finansal durumunu gösteren belgeler, ailesi ile ilgili bilgileri gösteren belgeler, gelirlerini gösteren belgeler, seyahat geçmişini gösteren belgeler istenmektedir. Ancak başvurunun kabul edilmesi için gerekli olan en önemli evrak online vize başvuru formudur.

İngiltere vizesi başvuru formu tüm başvuru sahipleri için ayrı ayrı olarak doldurulmalıdır. Form İngilizce olarak ve büyük harfler ile doldurulmalıdır. Formun içerisinde şahsi bilgiler, seyahat edilecek ülkeye ait bilgiler, seyahat amacı, alınmak istenen vize türü gibi bilgiler yer almaktadır.

İngiltere online vize başvuru formu dolduran kişilerin en büyük hatası formu yanlış doldurmaktır. Bu durum ise vize talebinin reddedilmesine sebep olacaktır. Bu durum en çok karşılaşılan vize reddi nedenidir. Yanlış beyanlar, yanlış kategori seçimi, gelir ve harcamalara dair yapılan hatalı girişler başvurunun reddedilmesine neden olur. Online vize başvuru formunda girilen bilgilerin diğer belgeler ile uyuşmalıdır.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını detaylı bir şekilde incelemektedir. Online vize başvuru formuna girilen veriler ile diğer istenen belgelerdeki veriler birden çok kez karşılaştırılmaktadır. En ufak bir hatada vize başvurusu reddedilmektedir. Bazı durumlarda İngiltere Konsolosluğu bu uyuşmazlığı kasten yapılmış bir şey olarak görmektedir. Konsolosluk yanlış bilgi beyanının kasten yapıldığını düşünürse vize başvurusunu reddetmektedir. Bazı durumlarda başvuru sahibine 10 yıl vize reddi verebilmektedir.

İngiltere Vize Randevusu 2021

İngiltere’ye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları seyahat amaçlarına göre İngiltere vizesi almalıdır. Vize başvurusu için öncelikle vize başvuru formu doldurulmalı ve vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.

İngiltere vizesi başvuruları İngiltere vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir sadece vize başvurularını değerlendirmektedir. Vize başvurusu yapılacak ve randevu alınacak vize başvuru merkezleri Türkiye’de 7 ilde bulunmaktadır. Bu iller Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul ve Gaziantep’tir.

İngiltere vizesi başvurusu için öncelikle resmi web sitesi üzerinden online vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra vize harç ücreti ödenmelidir. Ardından ikametinizi kapsayan vize başvuru merkezinden İngiltere vizesi başvurusu için randevu alınmalıdır. Online vize başvuru formunu doldurmadan ve vize harç ücreti ödenmeden vize randevusu alınmamaktadır.

Vize başvuru randevusu internet üzerinden alınmaktadır. Çağrı merkezi üzerinden vize başvuru randevusu alınmamaktadır. Randevular genelde ortalama 5 ve 7 iş gün sonrasına verilmektedir. Bazı durumlarda randevu tarihi ve saati başvuru sahibine uymamaktadır. İngiltere Konsolosluğu bu gibi durumlar için ek hizmetler vermektedir. Ek hizmet alarak randevu beklemeden vize başvuru merkezinde vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda ek ödeme yaparak VİP servisten yararlanarak randevu tarihini ve saatini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde mesai saati dışında da vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak bunun için ek ödeme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ek hizmet için istenen ücret vize başvuru merkezinde nakit ya da kart ile ödenebilmektedir.

İngiltere vizesi başvurusu için aldığınız randevuyu katılmayacaksanız randevu gününden önce iptal edebilirsiniz. Ayrıca randevu tarihi ve saatini kaçırırsanız vize harcı için ödediğiniz vize harç ücretini geri alamazsınız. Randevu tarihi ve saatinde vize başvuru merkezinde bulunmalı ve biyometrik verilerinizi vermelisiniz.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesi başvurusu için öncelikle vize başvuru formu doldurmalıdır. Daha sonra Adana, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa, Gaziantep ve İstanbul’da bulunan vize başvuru merkezlerinden birinden randevu almalıdır. Randevu tarih ve saatinde vize başvuru merkezinde olunması zorunludur. Burada parmak izi ve biyometrik fotoğraf vermelisiniz. Belgelerinizi de burada teslim etmek zorundasınız. Başvuru incelemeniz bu aşamadan sonra başlamaktadır. İngiltere vizesi başvuru merkezi vize başvuru talebinizi evraklar ile beraber İngiltere Konsolosluğu’na göndermektedir.

İngiltere vizesinin sonuçlanma süresi biyometrik veri verildikten sonra başlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını ortalama 21 gün gibi bir sürede sonuçlandırmaktadır. Bunun nedeni İngiltere Konsolosluğu’nun vize başvurusunu detaylı ve dikkatli bir şekilde incelemesidir. Ayrıca vize başvurusu sırasında hiç kimseye imtiyaz sağlanmamaktadır. Vize başvuru süresi İngiltere Konsolosluğu’nun ek belge talep etmesi ve başvuru sahibini mülakata çağırması gibi durumlarda başvuru süresi uzayabilmektedir. İngiltere vizesi başvurunuzu bu süreyi hesaba katarak yapmanız tavsiye edilmektedir. Yerleşim vizesi taleplerinde bu süre 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Başvuru sahiplerinin İngiltere’ye acil seyahat etmesi gerekebilir. İngiltere Başkonsolosluğu bunun için başvuru sahiplerine bazı hizmetler vermektedir. Bu hizmetlerden vize harç ücretinin dışında ek hizmet bedeli ödeyerek yararlanabilirsiniz. Bu hizmetler ile vize başvurunuzun sonuçlanma süresi 24 saat ve 5 iş gündür. Bu hizmetlerden faydalanmanız vize başvurunuza olumlu bir sonuç sağlamayacaktır. Bu hizmetler şu şekildedir;

 • İngiltere Ekspres Vizesi: İngiltere Ekspres Vizesi ile vize başvurusu yapan başvuru sahiplerinin vizeleri 5 iş günü gibi kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu hizmet için 220 Pound ek hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret randevu tarihinde vize başvuru merkezine nakit veya kart ile ödenebilmektedir.
 • İngiltere Süper Ekspres Vizesi: İngiltere’ye acil olarak seyahat etmek istiyorsanız ya da 21 günlük süreyi beklemek istiyorsanız vize başvurunuzu Süper Ekspres Vizesi ile yapabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanan başvuru sahibinin vize başvurusu 24 saatlik bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu hizmet için 956 Pound ek hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret randevu tarihinde vize başvuru merkezine nakit veya kart ile ödenebilmektedir.

İngiltere Vize Ücreti 2021

İngiltere’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları İngiltere vize başvurusu yapmak ve vize harç ücreti ödemek zorundadır. Standart vize, öğrenci vizeleri, oturum vizeleri ve çalışma vizelerinin tamamında vize harç ücreti ödenmelidir.

İngiltere vizesi başvurusu yapacak kişinin statüsüne ve başvuru türüne göre harç ücretleri değişiklik göstermektedir. İngiltere standart vize başvuru ücreti 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık süreler için değişiklik göstermektedir. Vize başvurusunda bulunacak kişi seçtiği vize süresine göre vize harç ücreti ödemesi yapacaktır. 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuruları için istenen harç ücretleri aşağıda verilmiştir.

 • 6 aylık vize harç ücreti 130 Amerika Doları
 • 2 yıllık vize harç ücreti 495 Amerikan Doları
 • 5 yıllık vize harç ücreti 896 Amerikan Doları
 • 10 yıllık vize harç ücreti 1124 Amerikan Doları

Bu vize harç ücretlerinin yanında ek olarak başvuru yapacağınız vize başvuru merkezine ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında vize başvuru merkezlerinde daha hızlı, daha konforlu ya da daha kısa sürede vize başvurusu yapmak isterseniz İngiltere Konsolosluğu tarafından ek hizmetler sunulmaktadır. Bu ek hizmetlerden ek hizmet bedeli ödeyerek faydalanabilirsiniz.

İngiltere vizesi harç ücretleri internet üzerinden ödenmektedir. Vize harç ücretini kredi kartı ya da banka kartı ile ödeyebilirsiniz. Ek hizmet bedeli vize başvuru merkezlerine nakit ya da kart ile ödenebilmektedir. Vize başvurusu reddedilirse vize harç ücreti ve ek hizmet bedeli iade edilmemektedir.

Vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için İngiltere Ekspres vizesi ya da İngiltere Süper Ekspres Vizesi ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun için ek hizmet bedeli ödemelisiniz. İngiltere Ekspres vize ile vize başvurunuz 5 iş günü içerisinde, İngiltere Süper Ekspres Vize ile 24 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ekspres İngiltere vizesi

İngiltere’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre İngiltere vizesi almalıdır. İngiltere vizesi alacak olan birisi öncelikle online vize başvuru formu doldurmalıdır. Daha sonra vize harç ücreti ödemeli ve vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihinde ve saatinde İngiltere vizesi başvuru merkezinde bulunmaları gerekmektedir. Vize başvuru merkezinde biyometrik verilerinizi verdikten sonra başvurunu İngiltere Konsolosluğuna iletilir.

Başvurunu belgeler ile beraber İngiltere Konsolosluğu’na iletildikten sonra vize başvurunuz İngiltere Konsolosluk yetkilileri tarafından incelenmektedir. Başvuru inceleme süresi çok uzun sürmektedir. Bunun nedeni İngiltere Konsolosluğu’nun vize başvurusunu çok detaylı bir şekilde incelemesinden kaynaklanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını incelerken belgeleri birbirleri ile defalarca karşılaştırmakta ve en ufak uyumsuzlukta reddedecektir.

İngiltere vizesi başvurularını uzun sürede sonuçlandırmaktadır. Bu süre ortalama 21 gün sürmektedir. Ancak bazı başvuru sahiplerinin acil olarak İngiltere’ye seyahat etmesi gerekebilir ya da uzun bekleme süresini beklemek istemeyebilir. İngiltere Konsolosluğu bu gibi durumlar için başvuru sahiplerine ek hizmetler vermektedir. Ek hizmetler vize başvurunuzun İngiltere Konsolosluğu tarafından daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlamaktadır. Acil olarak İngiltere’ye gitmek isteyenler ya da uzun süre beklemek istemeyenler bu hizmetlerden yararlanabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu tarafından verilen İngiltere Süper Ekspres vize ile vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için vize başvuru merkezinden randevu alırken ek hizmetlerden İngiltere Süper Ekspres vizeyi seçmelisiniz. Ancak bunun için ek hizmet bedeli ödeyeceğinizi unutmayın. Bu bedel vize başvuru merkezlerine nakit ya da kart ile ödenebilmektedir. İngiltere Ekspres vize ile vize başvurunuz 5 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre randevu tarihinden sonra başlamaktadır. Ayrıca İngiltere Süper Ekspres vize başvurusundan da yararlanabilirsiniz. Bu vize türü ile vize başvurunuz 24 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaportuna sahipse İngiltere vizesi başvurusu yapmalıdır. Diplomatik Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen ziyaretlerinde vize başvurusundan muaf tutulmuştur.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını çok detaylı bir şekilde incelemektedir. Bunun için vize başvurusu 21 gün gibi uzun bir sürede sonuçlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını kontrol ederken belgeleri birden çok kez karşılaştırmaktadır. Başvuru sahibinin ekonomik durumunu, daha önceki yurtdışı ve İngiltere seyahatlerini, aile durumunu incelemektedir. Bundan dolayı İngiltere vizesi alınması en zor vizelerdendir.

İngiltere Konsolosluğu başvuru sırasında yaşanan en ufak olumsuzlukta vize başvurusunu reddetmektedir. Vize başvurusunda bulunurken en çok dikkat etmeniz gereken belge online vize başvuru formudur. Bu formu internet üzerinden doldurmalı ve çıktısını almalısınız. Seyahat amacınız, aile bilgileriniz, ekonomik durumunuz, uçuş rezervasyonlarınız, konaklama bilgileriniz, kimlik bilgileriniz gibi bilgiler bu formda yer almalıdır. Online vize başvuru formu İngilizce ve büyük harfler ile doldurulmalıdır. Ancak teslim edilen her belgede çok dikkatli olmalısınız. Belgeler arasındaki en ufak uyumsuzluk vize reddine neden olmaktadır. İngiltere Konsolosluğu bazı durumlarda 10 yıl vize reddi verebilmektedir.

Vize başvurunuz 21 gün sonunda sonuçlanmakta ve başvuru sonucu başvuru sahibine posta ile gönderilen bir mektupta bildirilmektedir. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize reddi nedenleri bu mektupta detaylıca anlatılmaktadır. Vize reddi alan birisi vize reddine itiraz edebilir. Bunun için vize reddi itiraz dilekçesi doldurmalısınız. Vize reddi itiraz dilekçesi vize reddinden en fazla 30 gün içerisinde İngiltere Konsolosluğu’na ulaştırılmalıdır. Vize reddiniz eksik evrak nedeni ile olduysa eksik belgeleri de bu dilekçe ile beraber göndermelisiniz. Vize reddi itiraz dilekçesi diğer belgeler ile desteklenmelidir. Vize reddi alan birisinin vize harç ücreti iade edilmemektedir.

İngiltere Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvuruları sırasında dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Vize başvurusunda bulunurken gerekli koşulların yerine getirilmesi tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun için bazı prosedürler dikkate alınmalıdır.

 • Vize başvurusu yapılmadan önce gerekli evraklar detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Bunun için ise vize kategorinizi belirlemelisiniz. Gerekli evraklar vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. İstenen evraklar seyahat amacınızı, ekonomik durumunuzu, güncel durumunuzu belirten evraklardır. Eksik ve hatalı evrak sunumu ya da evraklar başvuru esnasındaki beyanlarınızı desteklemelidir.
 • En önemli kurallardan birisi seyahat amacının belirlenmesidir. Seyahat amacı belirlendikten sonra uygun koşullar araştırılmalıdır.
 • İngiltere vizesi başvurusu için evraklarınız vize başvuru merkezinde taratılarak İngiltere Konsolosluğu’na gönderilmektedir. Ancak bu işlemi başvuru sahibi de yapabilmektedir. Vize başvuru merkezi bunun için ek ücret talep edecektir. Başvuru sahipleri belgeleri kendisi taratırken yanlışlık yapabilmektedir. Bunun için profesyonel destek alınabilir.
 • İlk defa İngiltere vizesi talebinde bulunacak kişinin ilk vize başvurusunu 6 ay olarak yapması tavsiye edilmektedir.
 • Vize başvurunuzun değerlendirilmesi başvuru formunda verilen beyanlar dikkate alınarak yapılmaktadır. Bundan dolayı başvuru yapılırken kişisel bilgiler eksiksiz ve hatasız girilmelidir. Özellikle finansal sorulan hatasız bir şekilde cevaplanmalıdır. Bu form büyük harfler ile İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bu formda hata ile karşılaşılırsa vize başvurusu reddedilmektedir. Bazı durumlarda 10 yıllık İngiltere vize reddi verilebilmektedir.
 • Schengen vizesi sahipleri İngiltere’ye seyahat edememektedir. Ancak İngiltere’ye seyahat etmek için vize başvurusu yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler Birleşik Krallık ülkelerine seyahat edebilmektedir. Bu ülkeler İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere’dir.
 • l Bütün belgelerin onaylı İngilizce çevirisi olmalıdır. İngilizce çevirisi olmayan belgeler kabul edilmeyecektir. Bu durumda vize başvurusu reddedilmektedir.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp