×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa

Vize İşlemleri

Fransa Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Fransa'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Fransa vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Fransa Büyükelçiliği, Fransa Başkonsolosluğu

Form & Dilekçe

Fransa vize başvuru formu ve dilekçe örnekleri

Fransa Vizesi

Belirli bir amaçtan dolayı Fransa’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının seyahat amaçlarına uygun vize alması gerekmektedir. Vize muafiyetiniz yok ise vizesiz olarak Fransa’ya giremezsiniz.

Fransa vizesi alacak olan kişiler öncelikle Fransa vize türünü belirlemelidir. Vize başvuruları seyahat amacına uygun olarak yapılmalıdır. Fransa vizesi kısa süreli, uzun süreli, tek girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir.

Fransa vizesi kısa süreli ya da uzun süreli olarak verilmektedir. Fransa bir Schengen ülkesidir. Bundan dolayı kısa süreli vizeler Schengen vizesi kapsamında verilmektedir. Fransa Schengen vize başvuruları yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir. Fransa’da 90 günden fazla kalacak olan kişiler vize başvurularını Fransa’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine yapmalıdır. Fransa uzun süreli vize başvurularına Fransa ulusal vizesi de denmektedir.

Fransa vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruları sırasında istenen belgelerin eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Fransa vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Fransa’da geçerli olacak olan Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Ayrıca Fransa seyahat masraflarını karşılayabilecek olması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Çeşitleri

Fransa Turistik Vize

Tatil ya da kültürel amaçlı olarak Fransa’ya seyahatte bulunacak olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Fransa turistik vizesi alması gerekmektedir. Fransa’ya seyahat edecek olan kişiler diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi ise 180 gün içerisinde 90 gün Fransa turistik vize muafiyeti vardır.

Fransa turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını Fransa vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. Fransa turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler öncelikle, Fransa vize başvuru formunu turistik vize başvurusuna göre eksiksiz olarak doldurmalıdır. Ardından Fransa turistik vize için Fransa vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar Fransa turistik vize için gerekli olan belgeler eksiksiz hazırlanarak randevu tarihinde yetkililere teslim etmelidir. Ayrıca randevu tarihinde vize başvurusu için harç ücretini yatırmalıdır.

Fransa turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Fransa’daki seyahat masraflarını karşılayacak maddi durumunun olması gerekmektedir. Ayrıca Fransa turistik vize başvuru sahibinin uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Başvuru sahibi turistik vize ile Fransa’da 90 günden fazla konaklayamaz. Fransa’da 90 günden daha fazla konaklayacak kişilerin Fransa uzun süreli vize alması gerekmektedir.

Fransa Ticari Vize

Fransa’da konferansa, kongreye, galaya, seminere katılacak olan kişiler, satılan ürün desteği verecek ya da alınan ürün desteği alacak olan kişiler Fransa ticari vize almalıdır. Bu vize ile Fransa’da bir ürün satamaz ya da çalışamazsınız.

Fransa ticari vize alacak olan kişilerin Fransa’da bulunan ve başvuru sahibini davet eden kişi, şirket ya da kurumdan davetiye alması gerekmektedir. Fransa ticari vizesi davetiyesiz verilmemektedir.

Fransa ticari vize alacak olan kişiler vize başvurularını Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmelidir. Fransa ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruları için öncelikle Fransa ticari vize başvuru formunu ticari vize kategorisine göre doldurmalıdır. Ardından ise Fransa ticari vize için gerekli olan belgeler eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmalıdır. Fransa ticari vize belgesini hazırlayan kişiler gerekli belgeleri vize başvurusu yapacağı yere teslim etmelidir.

Fransa Konsolosluğu’na yapılacak vize başvurularında randevu alınması zorunludur. Fransa ticari vize alacak olan kişilerin Fransa seyahatlerinde yetecek kadar maddi durumunun olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ayrıca Fransa’da da geçerli olacak bir seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Fransa Transit Vize

Karayolu, demiryolu ya da havalimanı aktarmalı olarak Fransa üzerinden farklı bir ülkeye geçecek olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Fransa transit vize alması gerekmektedir. Fransa transit vizesi ülkede serbest dolaşım hakkı vermemektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport sahipleri 90 güne kadar Fransa vizesinden muaf oldukları için bu vizeyi almasına gerek bulunmamaktadır.

Fransa transit vizesi alacak olan Türk vatandaşlarının Fransa’da 5 gün konaklama hakkı tanınmaktadır. Fransa transit vizesi tek girişli veya çok girişli olarak verilmektedir. Her girildiğinde 5 gün konaklama hakkı tanınmaktadır.

Fransa transit vizesi alacak olan kişilerin öncelikle asıl olarak gidilecek olan ülkeden vize alması ve bu vizeyi Fransa transit vize başvurusu sırasında sunması gerekmektedir. Ayrıca Fransa’ya uçuş bilgileri ve asıl olarak gidilecek olan ülkeye ait uçuş bilgileri de gerekli evraklar arasında bulundurulmalıdır.

 

Fransa transit vize başvuruları Fransa vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Fransa vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin gerekli belgeleri hazırlayıp Fransa transit vize başvurusu yapacağı yere teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması zorunludur.

 

Bordo pasaportla Fransa’ya giriş yapabilmek için Schengen vizesi kapsamında başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fransa vizesi almak için konsolosluğun yetkilendirdiği ofisleri aramanız uygun olacaktır. Vizesiz bir şekilde seyahat edebilmek için siyah, gri veya yeşil pasaporta sahip olmanız ve 180 gün içerisinde 90 günlük şartı aşmamanız gerekmektedir. Böylece hem Fransa’yı, hem de diğer Schengen ülkelerini gezme hakkını elde edebileceğinizin altını çiziyoruz. Schengen üyesi olmayan Vatikan, Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan, Monaco ve San Marino gibi ülkeleri de ziyaret etmek istediğinizde Fransa vize başvurusu hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Uzmanlarımız sayesinde aile ziyaret, turistik, eğitim,ticari veya aile birleşimi gibi konularda destek alabileceğinizin altını çizmekteyiz .Sizler de seyahatlerinizin uzunluğuna göre değişen vize tipleri arasından seçimlerinizi hızla yapmaya başlayabilirsiniz.

Fransa Vizesi Başvuru Şartları

C tipi kısa süreli vize başvuruları ile D tipi uzun süreli Fransa Vize Başvuru Şartları konusunda en ince detaylarına kadar merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz. Pasaportun hangi özelliklere sahip olması gerektiğini, vize başvuru formunu hazırlarken nelere dikkat edeceğinizi, fotoğraf, kimlik gibi belgeleri hazırlarken nasıl adım atacağınızı sizler için paylaşıyoruz. Ayrıca maaş ve gelir bilgilerinizi gösterecek evrakları güncel bir şekilde ibraz etmeniz gerekmektedir. Uçak ve otel rezervasyonlarını yaptığınıza dair belgeleri ve çalıştığınız kuruma ait imzalı belgeleri sunabilmek için uzmanlarımızı aramayı ihmal etmeyin. Eksiksiz bir şekilde tamamlayacağınız evraklarınızın 3-7 iş gün içerisinde onaylanabileceğini belirtmekteyiz.

Fransa Vize Türleri

Avrupa’nın önemli ülkelerinden birisi olan Fransa Turizm potansiyeli en yüksek ülkelerden biridir. Paris gibi çok önemli şehirlerin ev sahipliğini yapan ülkenin resmi dili Fransızcadır. Oldukça merak edilen ve dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan Fransa’ya Türkiye’den gidebilmek için kişilerin vize alması zorunludur. Birçok Avrupa ülkesine komşu olması Fransa’nın kişiler arasında daha da cazip hale gelmesini sağlamıştır. Vize işlemleri sırasında kişilerin başvuru yapabilecekleri vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Turist amaçlı Fransa vizesi
  • Ticari amaç için Fransa vizesi
  • Aile birleşimi için Fransa vizesi
  • Aile ve arkadaş ziyareti Fransa vizesi
  • Eğitim vizesi

Bu vize türlerinden birini tercih ederek gerekli evrakları hazırlamanız ve ilgili kurumlara teslim etmeniz vize işlemi için gereklidir.

Fransa Vizesinin Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa vizesi alacak olan kişilerin seyahatlerinin uzunluklarına göre vize tipi seçmesi gerekiyor. Eğer kısa süreli bir seyahat düşünülüyorsa C Tipi yani kısa süreli vize alınmalıdır. Bu vize Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri tarafından da verilmektedir. Ancak Fransa’ya uzun süreli bir seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız o zaman D tipi vize başvurmanız gerekiyor. Bunun içinde şahsi olarak Fransa Konsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne gerekli evrakları teslim etmeniz gerekiyor.

Fransa Vize Başvurusunda İstenilen Evrak Türleri

Fransa vizesi almayı düşünen kişilerin öncelikle pasaport çıkartılması gerekiyor. Eskiden alınmış bir pasaport ise 10 yıldan daha eski olmaması gerekiyor. Aynı zamanda seyahatten sonra ki 3 ay sonra da geçerliliğini koruması istenilen durumlardan biridir. Pasaportta son 2 yaprağın boş olması da önemli bir kriterdir.

Vize başvuru formu İngilizce ya da Fransızca olarak doldurulmalıdır. Türkçe olarak doldurulan başvuru formları konsolosluklar tarafından kabul edilmiyor. Kişilerin eğer eski pasaportları varsa hem asıllarının hem de fotokopilerinin dosya içerisinde yer almasına önem verilmelidir. Kişiler fotoğraf konusunda da gereken hassasiyeti göstermelidir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz olacak şekilde dosyada yer almasına da özen gösterilmelidir.

Bu belgelere ek olarak Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonları, son 3 ay gösteren maaş bordrosu, banka hesap bilgileri ve hareketleri gibi belgelerinde vize dosyanızı olması gerekiyor.

Fransa Vizesi İçin Evrak Teslimi

Fransa vizesi alacak olan kişilerin evraklarını teslim edebilmeleri için vize ücretinin yatırılması son derece önemlidir. Bu harcın yatırıldığını ispatlayabilmeniz için mutlaka ilgili bankadan dekont almalısınız. Kişiler tüm belgelerini hazırladıktan sonra vize randevusu tarihinde ilgili kuruma giderek parmak izi uygulamasından geçmelidir. Bu işlem sonrasında ise belgelerinizi teslim edebilir ve en geç 3 ve 7 iş günü arasında vizenizi teslim alabilirsiniz.

 

Fransa Konsolosluğu

Fransa’nın Türkiye’deki diplomatik, ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel işlerini Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu yapmaktadır. Fransa Konsolosluğu; Türkiye ile Fransa arasında bulunan ikili ilişkileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye’de Fransa Başkonsolosluğu, Fransa Konsolosluğu, Fransa Fahri Konsolosluğu ve Fransa Konsolosluğu olmak üzere yedi adet temsilciliği bulunmaktadır. Bu Konsolosluklar Ankara, Antalya, Bodrum, Bursa, Edirne, Gaziantep ve İskenderun illerindedir.

Fransa Konsolosluğu’nun birincil amacı Türkiye’de bulunan Fransa vatandaşlarına hizmet etmektir. Bu hizmetler Fransa vatandaşlarına konsolosluk, vatandaşlık ve noterlik hizmetleri gibi hizmetlerdir. Fransa Konsolosluğu, Türkiye’de buluna Fransa vatandaşlarına doğum- ölüm, evlilik- boşanma, kimlik yenileme ve çıkarma, pasaport yenileme, ehliyet yenileme ve çıkarma gibi hizmetler sağlamaktadır. Ayrıca Türkiye’deki Fransa vatandaşlarını askerlik, vergi mükellefiyeti, vatandaşlık ve oy kullanma gibi durumlar hakkında bilgilendirmektedir.

Fransa Konsolosluğu ayrıca Türkiye vatandaşlarının Fransa seyahati için vize hizmeti sağlamaktadır. Bunun yanında Türkiye’de iş kurmuş olan Fransa vatandaşlarına destek vermektedir. Türkiye’de bulunan Fransa vatandaşlarına sağlık, eğitim ve hukuk gibi alanlarda destek olmaktadır. Türkiye ile Fransa arasındaki ikili ilişkileri olumlu yönde ilerletmeyi amaçlamaktadır.

Fransa Vize Danışmanlığı

Fransa vize danışmanlığı, Fransa vize işlemleri için başvuru sahiplerine destek olmaktadır. Fransa vize başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

Fransa vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar genellikle küçük detaylardır, ancak vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu durum da vize başvurusunu tekrardan yapacağınız ve tekrardan vize başvuru ücreti ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca vize reddi almanız durumunda sonraki vize başvurularını olumsuz etkilemektedir.

Fransa vize başvurusu için istenen evraklar eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmalıdır. Başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması için Fransa vize danışmanlığı alabilirsiniz. Fransa vize danışmanlığı alacak olan kişilere vize başvurusu sırasında destek olunmaktadır.

Vize başvurusu yapacak olan kişilerin VFS Global’den randevu alma işlemine, evrak hazırlanması sırasında ve vize başvuru merkezinde vize başvuru sırasında destek olunmaktadır. Başvuru sahibi ile Fransa Konsolosluğu arasında koordinasyon sağlamaktadır.

Fransa vize başvurusu sırasında Fransa vize danışmanlığı alacak olan kişilere karmaşık vize başvurusu sırasındaki karmaşıklıkta yardımcı olmaktadır. Fransa vize danışmanlığı alacak olan kişilerin vize başvuruları kolaylaşmış olur.

Fransa Vize Danışmanlık Firmaları

Fransa vize danışmanlığı alacak olan Türk vatandaşlarına vize başvurusu sırasında Fransa vize danışmanlık firmaları ortaya çıkmaktadır. Fransa vize başvurusu yapacak olan kişiler, danışmanlık hizmeti almak için Fransa vize danışmanlık firmaları arayışına girmektedir.

Fransa vize danışmanlığı alan kişilere Fransa vize başvurusu sırasında destek hizmeti sağlanmaktadır. Vize danışmanlığı alacak olan kişilere vize başvurusu sırasında VFS Global’den randevu alma işleminde, biyometrik veri verilmesi sırasında ve Fransa vize başvurusu için evrak hazırlama aşamalarında destek olunmaktadır.

Fransa vize başvuruları genellikle onaylanmaktadır. Ancak bazı küçük detaylar vize başvurunuzun reddedilmesine neden olmaktadır. Fransa danışmanlık firmaları bu küçük detaylarda başvuru sahibine destek olmaktadır.

Fransa vize danışmanlık firmaları; Fransa’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurularını kolaylaştırmakta ve birçok aşamayı kendileri gerçekleştirmektedir. Fransa vize danışmanlık firmaları; Fransa vize başvurusu yapmış kişi ile Fransa Konsolosluğu arasında koordinasyon sağlamaktadır.

Fransa vize danışmanlık firmalarının Fransa vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme yetkisi yoktur. Vize başvurularını kabul etme yetkisi Fransa vize başvuru merkezlerine değerlendirme yetkisi ise Fransa’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine aittir.

Fransa Vizesi Açıldı Mı?

Fransa Schengen Antlaşması taraf olmasında dolayı Fransa’ya yapılacak kısa süre (3 aydan az) seyahat için Fransa Konsolosluğu Fransa vize başvurusu yapılmalı. Fransa vizesi ücreti konsolosluk harcı olan 60 € ile yetkili kurum servis ücret olan 25 € ilgili birimlere yatırılmadan Fransa vizesi başvurusu işleme alınmamakta.
Fransa Konsolosluğu, Schengen vize başvurusunu (istisnai durum dışında) aracı kurum vasıtasıyla kabul etmekte. Fransa Schengen vize başvurusunda bulunacak kişi, seyahat amacına uygun Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vizesi, Fransa Aile Ziyareti vize ve Fransa Transit vizesi başvurusunu Fransa Konsolosluklarına ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize danışmanlıkları ile Turizm, Seyahat Acentesi aracılığı ile yapabilmekte. Fransa Schengen vize sahibi olan kişi seyahatini Fransa’dan başlatmak kaydı ile diğer Schengen ülkesine de aynı vize ile seyahat edebilir.
Fransa Konsolosluğu tarafından Schengen vize başvuruları kabul edilen kişiler, bu vize ile Schengen Bölgesi’ne en fazla 3 ay konaklama haklarına sahip olur. Ancak ilk kez Schengen vize başvurusunda bulunan kişiye (istisnai durum hariç) kısa süre konaklamak hakları tanınır. Bu süre kişilerin vizesini Schengen kuralına uygun kullanma ya da ülkeye seyahat sıklığı bağlı olarak kademe olarak uzatılmaktadır.
Fransa Konsolosluğu Uzun Süre Vize: Fransa Konsolosluk Fransa’da 3 aydan daha uzun süreli konaklamalarını gerektirecek amaçla (eğitim, aile birleşim, oturma, vb.) vize başvurusu bulunan kişinin başvurusu Fransa Konsoloslukları ve Fransa Büyükelçiliği tarafından doğruda kabul edilmekte.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

TOP