×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İtalya

İtalya Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

İtalya Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

İtalya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

İtalya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Form ve Dilekçe

İtalya Vize Başvuru Formu, İtalya Vize Dilekçesi

Konsolosluk

İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Büyükelçiliği

İtalya'ya Gitmek

İtalya çok güzel tarihi değerleri ile Avrupa’nın küçük ama gözde ülkeleri arasında yer alıyor. Sevimli şehirleri ve farklı tatları ile dünyanın birçok yerinden turisti de kendine çekiyor. Ancak İtalya seyahati için kişilerin mutlaka vize işlemi yaptırması gerekiyor. Özel geziler için gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka turist vizesi alınması şartı bulunuyor.

İtalya vizesi alacak kişilerin pasaportlarının güncel olması son derece önemlidir. Bununla birlikte başvuru formlarının eksiksiz doldurulması da aranılan önemli bir kriterdir. Kişiler turistik vizeyi yalnızca belirli bir süre için alabilir. Bu nedenle vize alırken turistik vize kriterlerine uygun davranmaya dikkat etmek gerekiyor.

İtalya Vizesiz mi?

İtalya, Schengen ülkelerinden biridir ve umuma mahsus pasaportu bulunan her kişinin İtalya’ya vize alması gerekir. Ancak diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu bulunanlar 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize uygulamalarından muaf tutulmaktadır. Dolayısıyla İtalya’ya seyahat etmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilen İtalya vizesiz mi? sorusunun yanıtı çok açık bir şekilde “evet”tir. Bazı pasaport sahipleri için muafiyet durumu bulunmaktadır. Ancak bu sorunun yanıtını merak edenler genellikle İtalya vizesi almak isteyenlerdir. Peki İtalya’ya vize almak zor mu?

İtalya’ya vize almak eğer vize için gerekli tüm evraklar tamamlanarak konsolosluğa başvuruda bulunulursa hiç de zor değildir. Elbette vize işlemlerinin olumlu sonuçlanabilmesinin her kişi için geçerli olmadığını da söylemek mümkündür. Vize evraklarını eksiksiz hazırlamalarına rağmen vize başvuruları reddedilen vatandaşların şahıslara özel bazı ek uygunsuzluklar içerdikleri söylenebilir. Vize verilmesi için başvuru sahibi gerçekten de titizlikle araştırılır ve bazı spesifik durumlar başvurunun vize reddi ile sonuçlanmasına neden olabilir. Peki İtalya vize başvurusu reddi almadan olumlu sonuçla karşılaşan kişilerin İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya vizesi onaylanan kişilerin vizelerini pasaportlarına işlenmiş şekilde almaları için belirli bir bekleme süresi vardır. Buna göre İtalya vizesi kaç günde çıkar? Sorusunun yanıtı 5 ila 10 iş günü arasında değişebilmektedir. İtalya vizesi 5 ila 10 iş günü arasında bir süre içinde çıkabilmektedir. Tabii başvuru sürecinde gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığına ve vize türü gibi bazı durumlara göre bu süre değişebilir.

İtalya Vizesi

İtalya'ya gitmek isteyenlerin Umuma Mahsus Pasaport(Bordo) taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye' de kalan üçüncü bir ülke vatandaşlarının Italya'ya giriş yapmak için Italya konsolosluğuna giderek İtalya vizesi için başvuru yapmaları gerekiyor. Pasaportlarında çok girişli ve geçerliliği devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler Schengen ülkelerine giriş izni olması sebebi ile İtalya seyahatlerini de bu vize sayesinde gerçekleştirebiliyorlar.Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaport (Gri) ve  Diplomatik Pasaport (Siyah ve Kırmızı) pasaportlarına sahip olanlar 180 gün içinde 90 günü aşmayacak kadar İtalya seyahatleri yapmak isterlerse İtalya vizesinden sorumlu tutulmuyorlar. Uzun zaman boyunca çalışmaya veya oturmaya gitmek için konum değiştirmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vizesine başvurmasının zorunlu olduğunu belirtmek isteriz. Şunu da söyleyelim İtalya vize başvurularınızı İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliği'ne yapmanız gerekiyor. Eğer kısa süreli bir seyahat planlıyorsanız İtalya vize başvurunuzu direk İtalya Konsolosluğuna yapamıyorsunuz. Bu sebepten dolayı kısa bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız İtalya Konsolosluğunun yetkilendirmis olduğu kurumlara başvurabiliyorsunuz. Başka bir seçenek olarak da Turizm-Seyahat Acentelerini kullanarak başvuru yapabiliyorsunuz.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi alacak olanlar önce gidecekleri ülkeye hangi amaç doğrultusunda gitmek istediklerini belirlemeli gerekiyor. En fazla 90 gün konaklayacaklar için İtalya vizesi başvurusu yapmaları gerekiyor. Ancak İtalya vizesini gerçekleştirmek için direkt İtalya Konsolosluğuna başvuru yapılamıyor. İtalya Schengen vizesi başvurusu icin başvuru merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Başvuru yapan herkesin Italya'ya ne için gittiği önemli bir durum teşkil ediyor. Schengen üye devletlerinden birine oturum izni bulunanlar eğer ikamet ettiği yerdeki oturum iznini uzatmazsa ve Türkiye'den başvuru yapmak isterlerse yapacakları başvurular reddediliyor.İtalya'ya 90 günden fazla konaklama yapmak istiyorsanız İtalya Ulusal Vizeleri olarak kabul edilen İtalya Konsolosluğunun D Tipi vize kategorilerine başvuru yapmanız gerekiyor .
İtalya D Tipi vize için  başvuru yapacak olanların İtalya Konsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor.  İtalya Erasmus vizesi veya  İtalya eğitim vizeleri için başvuru yapacaksanız da İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. İtalya vizesi başvurusu yapmak isteyenler için  İstanbul’dan başvuru yapabileceğiniz  şehirler; Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Pasaport içerisinde geçerli İtalya Schengen vizesi bulunan vatandaşlar İtalya seyahati için ayrıca İtalya Vizesi başvurusunda da bulunma sürecinden muaf tutulmaktadır. İtalya Schengen vizesi, seyahat gerçekleştirilecek kişiler Schengen üye ülke sınırları içerisinde en fazla 3 ay konaklama hakkı tanınmaktadır. İlk kez Schengen vize başvurusu bulunan vatandaşlar 7 gün gibi kısa süre vize verilmektedir. Vize süre daha sonra seyahatler için kademeli olarak artırılarak 3 aylık süreye çıkarılmakta. İtalya seyahatleri sıklığı ve vizenin kullanım şeklini verilen vize süresi doğrudan etkilemektedir. İtalya schengen vize başvurusunda bulunurken elçilikten ya da konsolosluktan randevu alındığında gerekli belgeler bizzat elden teslim etmek gerektiğini unutmamalısınız.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen vize başvurularınız için ortalama olarak sonuçlanma süresi 3 ile 10 iş günü arasında oluyor. İtalya VIP başvurusunda bulunuyorsanız da  başvuru tarihi sonrasında  48 ile 72 saat arasında sonuçlanıyor. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluğun durumlarına göre değişebiliyor.Başvuru yapan kişinin  durumuna bağlı Konsolosluk Vize işlemleri için bazı farklı belgeler istenebiliyor.  İtalya vize işlemleriniz için seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce başlamanızı öneriyoruz.  Çünkü vizenizi seyahat tarihinize yetişmesi gerekiyor. Yoksa tüm hazırlıklarımız ret alma durumunuzda boşa gidebilir. İtalya vize işleminizin  değerlendirilmesinde   sizin için uzun bir alacak olduğunda ya da  bir başka ülkeye seyahat etmek isteyerek pasaportunuza ihtiyaç duyduğunuzda bu durumunuzu ispat eden belgelerinizi örneğin konaklama bilgilerinizi, uçak rezervasyonlarınızı da başvuru dosyanızın içerisine ek olarak eklemeyi unutmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

İtalya Vizesi Çıkma Süresi Nedir?

İtalya vizenin alınabilmesi için mutlaka dikkat edilen birtakım hususlar vardır. Her ayrıntıya önem verilmiş ise vizenizi alma süresi 7 iş günüdür. Bu süre kurumların yoğunluğuna göre biraz daha uzun olabilir. Vize talebi sırasında sizlerden ek belge de istenebilir. Tüm bunlar süreç üzerinde en çok etkili kolan faktörler arasında yer alır. Vize başvurusu yapacak olan kişiler bu süreçte mutlaka erken tarihte işlemlere başlamalıdır. Aksi halde seyahat sonrasına vize alımı uzayabilir.

İtalya Turistik Vize

İtalya’ya tatil, sosyal ya da kültürel amaçlı olarak seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde İtalya turistik vizesi alması gerekmektedir. İtalya’ya seyahat edecek olan kişiler diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi ise 180 gün içerisinde 90 gün İtalya turistik vize muafiyeti vardır.

İtalya turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını İtalya vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. İtalya turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler öncelikle, İtalya vize başvuru formunu turistik seyahat amacına uygun olarak eksiksiz olarak doldurmalıdır. Ardından İtalya turistik vize için İtalya vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar İtalya turistik vize için gerekli olan belgeler eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmalı ve randevu tarihinde yetkililere teslim etmelidir. Ayrıca randevu tarihinde vize başvurusu için harç ücretini yatırmalıdır.

İtalya turistik vize başvuruları İtalya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. İtalya turistik vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Başvuru sırasında biyometrik veri verileceğinden dolayı başvuruda şahsen bulunulması gerekmektedir.

İtalya turistik vizesi kısa süreli bir vize olduğundan dolayı başvurular İtalya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Başvuruları değerlendirme yetkisi İtalya diplomatik temsilciliklerine aittir.

İtalya Ticari Vize

İtalya’da konferansa, seminere, kongreye, galaya katılacak olan kişiler, İtalya’ya satılan ürün desteği verecek ya da alınan ürün desteği alacak olan kişiler İtalya ticari vize almalıdır. Bu vize İtalya’da bir ürün satma ya da çalışma hakkı tanımamaktadır.

İtalya ticari vize alacak olan kişilerin İtalya’da bulunan ve başvuru sahibini davet eden kişi, şirket ya da kurumdan davetiye alması gerekmektedir. İtalya ticari vizesi davetiyesiz alınamamaktadır.

İtalya ticari vize alacak olan kişiler vize başvurularını yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilmelidir. İtalya ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruları için öncelikle İtalya ticari vize başvuru formunu ticari vize kategorisine uygun olarak doldurmalıdır. Ardından ise İtalya ticari vize için gerekli olan belgeler eksiksiz ve güncel olarak hazırlanmalıdır. İtalya ticari vize belgesini hazırlayan kişiler gerekli belgeleri vize başvurusu yapacağı başvuru merkezine teslim etmelidir.

İtalya ticari vize başvuruları İtalya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. İtalya ticari vize başvurusu için randevu alınmalıdır. İtalya ticari vize başvurularında biyometrik veri verilmesi zorunluluğu olduğundan dolayı başvuru sahibinin vize başvurusunu şahsen yapması gerekmektedir.

İtalya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Schengen bölgesine ilk girişinizi İtalya üzerinden yapmanız şartı  ile Schengen kapsamındaki 26 ülkeye seyahat edebiliyorsunuz.  İspanya Fransa, Yunanistan, Norveç, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, , İsveç, Belçika, Portekiz, Slovakya. Slovenya, Letonya, Litvanya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg.
Schengen Vizesi;
Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden birine seyahat edenlerin seyahat için turizm veya iş amacı bulunarak 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vize türü için kullanılıyor.Schengen vizesinin Avrupa için en yaygın vize türü olduğunu söyleyebiliriz.  Vize sahibi olanların bir Schengen Bölgesi içinde rahatça seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerinden dönüş yapmasına izin veriliyor. Schengen Bölgesi için gümrük kontrolleri bulunmuyor. Eğer Schengen üyesi ülkelerden birinde 90 günden fazla süre boyunca kalmayı planlıyorsanız Schengen Vizesi yetmiyor. Ayrıca  bulunacağınız Avrupa ülkesinin ulusal vizesine başvurmanız gerekiyor.

İtalya vizesi İçin Gerekli Belgeler

İtalya’ya gitmek ve oraların tarihi dokusunu yakından görmek isteyen Türk vatandaşlarının mutlaka vize evrakı hazırlaması gerekiyor. Hazırlanması gereken evraklar ise şunlardır:

 • Başvuru formu, pasaport ve dilekçe
 • Vize davetiyesi (genelde turizm acenteleri hazırlıyor)
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren dekont
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi arkalı önlü
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası (acenteler tarafından hazırlanıyor)

Tüm bu evrakların eksiksiz hazırlanması turist vizesi için oldukça önemlidir. İtalya Vize başvuru formu İtalyanca hazırlanması da önemli bir kriterdir. Eğer kişiler 18 yaşın altında ise tüm işlemlerde ailelerinden gerekli izinlerin alınmış olması şartı vardır.

İtalya Vizesi İşlem Süresi 

Başvurular, planlanan seyahatin başlamasından üç ay önce yapılamaz. Bu nedenle, usulüne uygun olarak tamamlanmış başvurular, teyit edilen seyahat tarihinden üç ay önce yapılabilir. 

 • İki nüsha olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu gereklidir. 
 • Geçerli orijinal pasaport, kalan geçerlilik süresinin en az altı ay olması. 
 • İki adet vesikalık fotoğraf (biyometrik fotoğraf şeklinde) 
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont (nakit veya banka havalesi/posta yoluyla) 
 • Önceki 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalı ve geçerlilik süreleri 10 yılı geçmemelidir; 
 • Amaçlanan kalıştan sonra en az 3 ay geçerli olmak; 

İtalya Konsolosluğu

İtalya’nın Türkiye’de İstanbul, Antalya, Bodrum, Bursa, Gaziantep, İskenderun, Nevşehir, İzmir ve Ankara’da temsilcilikleri bulunmaktadır. İtalya Konsolosluğu görevleri arasında İtalya seyahatleri için vize başvurularını kabul etme ve değerlendirme, İtalya vatandaşlarına vatandaşlık ve noterlik işlemlerinde destek olma, İtalya vatandaşlarına eğitim, sağlık ve hukuk konusunda destek olma gibi işlemleri vardır.

İtalya Konsolosluğu görevleri arasında İtalya vatandaşlarına kimlik yenileme, pasaport yenileme, değerli kağıt yenileme gibi görevleri vardır. İtalya Konsolosluğu Türkiye’de İtalya adına çalışmalarda bulunma, İtalya adına Türkiye’de yeni yatırım alanları ortaya çıkarma gibi görevleri vardır.

İtalya Konsolosluğu Türkiye’de iş kurmuş olan Türk vatandaşlarına ya da Türkiye ile ticaret yapan Türk vatandaşlarına destek olmaktadır. Türkiye ile yeni ticaret anlaşmaları yapılmasını, yeni diplomatik anlaşmalar yapılmasını, yeni kültürel anlaşmalar yapılmasını amaçlar.

İtalya’nın Türkiye’de bulunan konsoloslukları şu şekildedir;

 • Ankara İtalya Konsolosluğu
 • İstanbul İtalya Konsolosluğu
 • İzmir İtalya Konsolosluğu
 • Antalya İtalya Konsolosluğu
 • Bodrum İtalya Konsolosluğu
 • Bursa İtalya Konsolosluğu
 • İskenderun İtalya Konsolosluğu
 • Gaziantep İtalya Konsolosluğu
 • Nevşehir İtalya Konsolosluğu

İtalya Konsolosluğu, İtalya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri düzenlemektedir. İtalya Konsolosluğu, Türkiye’ye seyahat edecek olan Türk diplomatlarını karşılamaktadır. İtalya Konsolosluğu, İtalya gündemini Türkiye hakkında bilgilendirmektedir. Türkiye’de İtalya adına basın açıklaması yapmaktadır.

İtalya Vizesinden Kimler Muaftır?

İtalya’ya gelecek olanların Umuma Mahsus Pasaport sahibi iseniz vizeye tabi tutuluyorsunuz. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi iseniz 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyle vizeden muaf tutuluyorsunuz. İtalya da tıpkı  diğer AB ülkelerinde olduğu gibi, üçüncü ülkelerden gelmek isteyenlere Schengen vizesi uyguluyor. İtalya'ya geliş amacınızı, kalacağınız yer bilginizi, otel rezervasyonunuzu,dönüş uçak biletinizi bildirmediğiniz de İtalya'ya girişinize izin verilmiyor. Bu sebepten dolayı belgelerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. İtalya, Schengen Anlaşması’nı, bütün sınırları itibariyle uyguluyor. Schengen üyesi diğer AB ülkelerinde bulunanların pasaportlarını, oturma izinlerini ve feribot rezervasyonlarını belirtmek şartı ile vizesiz olarak  İtalya’dan transit geçebiliyorlar. Bununla birlikte, Schengen üyesi olmayan ülkede bulunuyorsanız ve İtalya üzerinden Türkiye’ye gidecekseniz veya Türkiye’den İtalya’ya gelecekseniz İtalyan Konsolosluklarından transit geçiş vizesi almanız gerekiyor.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının vize muafiyeti yoksa İtalya vizesi alması gerekmektedir. İtalya’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizeden muaftır. 90 günü geçen İtalya seyahatleri için her Türk vatandaşının vize alması gerekmektedir.

İtalya vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize başvurusunu nereye yapacağı alacağı vize türüne göre değişmektedir. Kısa süreli İtalya vize başvurusu İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Uzun süreli İtalya vize başvurusu ise İtalya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır.

İtalya vize başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle İtalya vize başvuru formu doldurmalıdır. Vize başvuru formunu dolduran kişiler vize başvurusu için randevu almalıdır. Kısa süreli İtalya vize başvuruları için randevular İtalya vize başvuru merkezine, uzun süreli İtalya vize başvuruları ise İtalya Konsolosluğu’na yapılmalıdır.

İtalya vize başvurusu için randevu alan kişilerin randevu tarihine kadar İtalya vizesi için gerekli olan belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Belgeleri hazırlayan kişilerin belgeleri randevu tarihinde yetkililere teslim etmesi gerekmektedir.

İtalya’ya turistik ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü İtalya turistik Schengen vizesidir. Ziyaretçilere 180 gün için 90 gün boyunca İtalya’da kalış hakkı tanıyan vize aynı zamanda diğer Schengen ülkelerine de seyahat hakkı sağlar.

İtalya vizesi için İtalya dış temsilciliklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli evrakların hazırlanabilmesi için kişiler İtalya dış temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri veya yetkili seyahat acenteleri ile görüşebilirler.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya'ya gitmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle başvuru evraklarını tamamlaması gerekiyor. Daha sonra kısa süreli bir seyahat yapacaksa (resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret)  İtalya Konsolosluğuna giderek İtalya Schengen vizesi için başvuruda bulunmaları gerekiyor. 90 günü geçecek seyahat yapacaksanız İtalyan Ulusal vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.İtalya Devleti Schengen devletlerinden olduğu için  Schengen Anlaşmasına dahil bir ülke olduğunu söyleyelim. Bu sebeple İtalya Schengen vizesi sahibi iseniz seyahat etmeye İtalya'dan başlama şartı ile diğer Schengen Anlaşmasına dahil ülkeleri de seyahat edebiliyorsunuz.Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında seyahat özgürlüğü veren Schengen sözleşmesi 1995 yılında imzalanıyor.Schengen Bölgesi toplamda 26 ülkeyi kendine dahil ediyor. .Bu ülkeler ;Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan hem Avrupa Birliği hem de Schengen Bölgesi üyeliğine dahil olduğunu söyleyebiliyoruz.  İsviçre, İzlanda ve Norveç ülkeleri ise AB’ye üye olmayan ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bu ülkeler işe özel bir anlaşma ile Schengen Bölgesine üye oluyorlar. Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları aracılığı ile kısa süreli yani 90 günden az bir zaman seyahat etme izni adına verilen vize türü için kullanılıyor.

İtalya Vize Başvuru İşlemleri

Öncelikle İtalya Konsolosluğu tarafından istenilen evraklar ve  başvuru formunu eksiksiz ve tam bir şekilde  doldurmanız gerekiyor. Başvuru yapanların kullanacağı pasaport en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda üzerindeki bilgiler okunmayacak kadar yıpranmamış olmaması gerekiyor. Pasaportunuza İtalya vizesi basılabilmesi için pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekiyor.
Vize başvuru formunuzu doldurduktan sonra istedikleri bilgiler için herhangi bir çelişki olduğu görülürse vizeniz İtalya Konsolosluğu tarafından direkt olarak reddediliyor. Ayrıca bu durumda yine zararlı siz oluyorsunuz başvuru için ödediğiniz ücret ret almanız durumunda geri verilmiyor. Yanı yeni bir başvuru yapmanız durumunda tekrardan ücret ödemeniz gerekiyor. Schengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz varsa bunu belirten belgeleri de dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Aileniz ile yapacağınız seyahatler için herkes için yeni dosyalar hazırlanması gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklara hazırlanan belgeler için ise  imza ebeveynleri tarafından atılıyor.  Hazırladığınız evrakların içine seyahat boyunca nerede kalacağınızı, masraflarınız hakkında da bilgi vermeniz başvurunuzun onaylanma süresini hızlandırıyor.

İtalya Vize Başvuru Takip

İtalya vize başvuru takip işlemleri, İtalya’ya vize almak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. İtalya vize başvuru sürecinin kontrollü bir biçimde ilerleyebilmesinin tek yolu, prosedürlerin uygun bir şekilde yerine getirilip getirilmediğinin gözlenmesidir. Bu yüzden İtalya vize başvuru takip süreci, başvuru sahipleri tarafından özenle kontrol edilmelidir.

İtalya vize başvuru takip sistemleri sayesinde vize başvurunuzun durumunu kişisel bilgilerinizi girerek online bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür. İnternet üzerinden belirli bir vize takip platformu kurularak hizmete açılan tüm sistem, başvuru sahiplerine büyük kolaylık sağlar. Bu sayede vize başvurularını düzenli olarak kontrol edebilme imkânı bulan başvuru sahipleri, süreçten de hiç kopmamaktadırlar.

İtalya vize başvurusu takibi, sahip olunan pasaportun numarası ya da danışmanlık hizmeti alınan vize başvuru merkezleri tarafından belirlenmiş takip numaraları üzerinden yapılabilmektedir.

İtalya’ya herhangi bir amaçla seyahat planlayan herkesin vize başvurusu yapması zorunludur. İtalya vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak yapılan başvuru süreci de vize başvuru takip sistemi ile kontrol edilebilmektedir. İnternet dünyasının vize başvuru süreçlerine de büyük ölçüde katkıda bulunduğu günümüzde, artık dijitalleşen başvuru platformları, başvuruların anbean takibini de mümkün kılmaktadır.

İtalya vize işlem takip belgesi vize başvurunuzun başlangıcından sonuna kadar konsolosluk taleplerine uygun olarak koordine edilecek sürecin My Vize tarafından kontrolünün sağlanması için önemlidir.

İtalya vize işlem takip belgesi, başvuru sahibi tarafından doldurularak İtalya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte My Vize’ye iletilmelidir. Takip belgenizi dilerseniz kargo ile dilerseniz elden teslim edebilir, İtalya vize işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için My Vize iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.

İtalya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu doldurmak için başvuruda bulunduğunuzda basvuru formu İngilizce veya İtalyanca olarak doldurulabiliyor. Başvuru formunu doldurma işlemi esnasında tükenmez kalem kullanmanız gerekiyor. Büyük harflerle doldurmanız gerekiyor. Ayrıca başvuru belgelerinde bulunan bilgilerinizle doğru orantıda olması gerektiği için bu duruma özen göstermeniz gerekiyor. Kurşun kalemle başvuru formu doldurursanız başvuru formunuz kabul edilmiyor. İtalya vize başvuru formunu doldurmak için farklı bir seçenek olarak bilgisayarınıza indirerek internet ortamında da başvuru formunu doldurmanız imkan veriliyor.  Daha sonra İtalya Konsolosluğunun belirlediği ve söylediği ölçülerde olan biyometrik fotoğrafınızı da form üzerinde bulunan fotoğraf yerine yapıştırmanız gerekiyor. Ardından vize başvuru formunun en alt köşesinde bulunan imza bölümü bulunuyor. Buraya imzanızı atmaniz gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra vize başvuru formunu doldurma işlemini tamamlamış oluyorsunuz.Ayrıca şunu da belirtelim ki imza atılması gereken yere atacağınız imzanın pasaportunuzda bulunan imzanız ile aynı olması gerekiyor.Italya Konsolosluğu bu duruma da dikkat ettiği için vize işlemlerinizi yaparken birbiriyle aynı olan imzalar atmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.İtalya vize başvurusu yapacaksanız  vize talep dilekçesi yazmanız bir zorunluluk olarak karşınıza çıkıyor. Şahsi durumunuza uygun olarak bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu dilekçeyi konsolosluğa hitaben yazmanız gerekiyor. Ayrıca seyahat amacınızı da  açık bir şekilde  belirtilmeniz gerekiyor. Dilekçenizde  seyahatiniz için zamanı ve palanını yaptığınız  seyahatinizin masraflarını kimin karşılayacağını da net bir şekilde  belirtmeniz gerekiyor. İtalya vize başvurusunda bulunacaksanız ve şirket sahibiyseniz dilekçenizi şirketinizin kağıdına kaşeli ve ıslak imzali olacak şekilde hazırlamanız gerekiyor. Şirket sahibiyseniz İtalya ticari başvurularınız için seyahatinizin masraflarını şirketiniz karşılayacaksa dilekçenizde masraflarınızın şirketiniz tarafından karşılanacağını da belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca  sponsor dilekçesi yazacaksanız ve seyahat edecek  kişi sizseniz yine masraflarınızın  karşılanacağını bildirmeniz gerekiyor.

İtalya Online Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi için başvuru formu doldurmak istiyorsanız İtalya vize başvuru formunu İtalya Konsolosluğu'nun kendi resmi internet sitesinden bulabiliyorsunuz. Bilgisayardan İtalya Konsolosluğu'nun internet sitesine girerek başvuru formunu indirmeniz gerekiyor ve kayıt yapmanız gerekiyor. Daha sonra basvuru belgesini yazıcıdan çıkararak gerekli bilgileri gerektiği şekilde doldurmanız gerekiyor. Ardından da başvuru işlemi için görevli olan yetkililere teslim edilmesi gerekiyor.Bunun haricinde vize başvuru merkezlerinden de İtalya için vize başvuru formuna ulaşabiliyorsunuz. Bu merkezler sadece danışmanlık yapıyorlar. Aynı zamanda vize başvuru formu da bulunduruyorlar.Bu merkezlerden aldığınız vize basvuru formlarını da gerekli bilgileri gerektiği şekilde İtalyanca olarak doldurarak teslim etmeniz gerekiyor. Şu noktada sizi uyaralım doldurduğunuz bilgiler sistemlerdeki bilgileriniz ile aynı doğrultuda olması gerekiyor. Şunu da söyleyelim farklı bir bilgi için ispat istenirse sizden ek evrak istenebiliyor.Daha sonra belirli bir süre verdiğiniz evraklar gözden geçiriliyor. Vizeniz onaylayabiliyor veya red cevabı alıyorsunuz. Red almanızı da makalenin ilerleyen yerlerinde anlatacağız.

İtalya Vize Randevusu

İtalya vize başvurusu yapmanız için parmak izinizin alınması gerekiyor. Bu durumda da randevu almadan başvuru yapmanız mümkün olmuyor.İtalya vize başvurusu yapacak olanların direkt kurumdan randevu alarak parmak izini vermesi ve evraklarını teslim etmesi gerekiyor. Eğer uzun süreli sehayat için vize başvurusunda bulunuyorsanız yine randevu almanız gerekiyor. Her konsolosluk kendi bölgesi adına hizmet veriyor. Direkt yapacağınız başvurular için Konsolosluğa gitmeniz isteniyor.Eğer başvuru işleminiz Visa center hizmeti ile yapıyorsanız İtalya vizesi başvurusu için bulunduğunuz yere en yakın olan yetkili kurumla görüşmeniz gerekiyor.Bu sayede şehir değiştirmeniz gerek kalmadan işlemlerinizi halledebiliyor oluyorsunuz.İtalya vize başvurusu için hangi kurumdan randevu alacaksanız kuruma iletişim bilgileri sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede aradığınız kurumun çalışma saatlerini de  dikkate alarak uygun zamnalı bir randevu talebinde bulunabiliyorsunuz. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki birçok Visa center online randevu sistemi ile de randevu alıyor. Vize işlemleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız konsolosluk ile mutlaka iletişime geçmeniz gerekiyor. İtalya konsolosluğundan vize almak için arayabiliyorsunuz ve ya yüz yüze iletişime geçebiliyorsunuz.

İtalya Vize Türleri Nelerdir?

Eğer İtalya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız İtalya vize başvurunuzu hangi amaçla yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. İtalya konsolosluğu İtalya vizesi türlerini yapacağınız seyahatin amacı ve kalacağınız süre dahilinde değerlendiriyor.
Italya vize türleri şunlardır;

-İtalya Turistik Vizesi
-İtalya Aile Ziyareti Vizesi
-İtalya Ticari Vizesi
-İtalya Oturma Vizesi
-İtalya Çalışma Vizesi gibi kategorilere ayırmıştır.
-İtalya Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi):
Burada eğer  İtalya’ya, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat edecekseniz  İtalya Schengen Vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor.
-İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize:
Burada ise eğer  İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklayacaksanız öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı gibi durumlar sebebi ile ikametiniz için verilen vize türüne deniliyor.

İtalya Ekspres vize uygulaması bulunuyor.Italya Ekspres vize uygulamasının  2014 yılında başladığını biliyoruz. İtalya Ekspres vize uygulamasına başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize başvuruları 24 saat içinde tamamlanıyor.

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim tüm Schengen  ülkeleri için geçerli olan veriliş zamanı 10 yıldan eski olan pasaportlara vize verilmiyor. Bu durum sadece yeni başvurularda geçerlidir.  Eski pasaportunuzda Schengen vizeniz varsa geçerlilik süresi son bulana kadar seyahatleriniz için  eski pasaportunuzu kullanabiliyorsunuz.Resmi olarak İtalyan Cumhuriyeti Güney Avrupada büyük çoğunlukla İtalya Yarımadası üzerinde yer alıyor. Çalışan, şirket sahibi, emekli ve öğrencilerin İtalya vize başvurusu için hazırlaması gereken belgeler;

-Pasaport
-Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
-Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
-İtalya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
-Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
-2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
-Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
-Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
-Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
-Mesleki Belgeler
-Finansal Belgeler gerekiyor.

İtalya Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?
 • Dilekçe İtalyanca, İngilizce veya Türkçe olarak yazılabilmektedir.

 • Dilekçe İtalya Başkonsolosluğa ya da İtalya Büyükelçiliğe hitaben yazılmalıdır.
 • Dilekçenin tarihi eklenmelidir.
 • Yine başvuru sahipleri kimlik bilgilerini ve pasaport numaralarını dilekçelerine eklemelidirler.
 • İtalya turistik vize başvuru sahibi seyahat başlangıç ve bitiş sürelerini net bir şekilde belirtmelidir.
 • İtalya turistik vize başvuru sahibi seyahat sebebini net bir şekilde ifade etmelidir.
 • İtalya’ya turistik ziyarette bulunacak kişiler konaklama ya da otel rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler.
 • İtalya’ya turistik ziyarette bulunacak kişiler uçak rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler.
 • Başvuru sahibi eğer daha önce vize aldıysa ya da vize reddi ile karşılaştıysa bu konulara dilekçesinde yer vermelidir.
 • İtalya seyahat masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. 
 • Var ise başvuru sahibi sponsoru için ek dilekçe kullanmalıdır.
 • Başvuru sahibi ülkesine dönüşünü kanıtlayacak bilgileri dilekçesine aktararak kanıtlamalıdır.

Vize Başvurusu Online Dilekçe Örneği

İtalya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya Konsolosluğu vize işlemleri aksamasın diye erkenden başvuru yapılması gerektiğini öneriyor. İtalya Konsolosluğuna başvuru yapıyorsanız  seyahat edeceğiniz  tarihten en az 15 gün,  en fazla üç ay önce yapmanız gerekiyor.İtalya vizesi işlemleri yapmak istiyorsanız eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklarınızı hazırlamanız gerekiyor. Vize merkezlerine çalışma saatleri dahilinde başvuru yapmanız gerekiyor.İtalya Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinizin herhangi bir sorun oluşmadan devam ediyor olması halinde vize işleminizin sonuçlanması  5 ile 7 iş günü içinde sonuçlanabiliyor. İtalya ekspres vize başvuruları  da yapabiliyorsunuz. Bu başvurunuzun sonuçlanması da  48 saat içinde olabiliyor. Tabii İtalya ekspres vize başvurusu yapmanızın bir koşulu vardır. Bu koşul; daha önce almış olduğunuz bir Schengen vizenizin bulunması gerekliliğidir. Eğer ki daha önce hiç Schengen vizesi başvurusu yapmadıysanız  İtalya ekspres vize başvurusu yapamıyorsunuz.İtalya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacaksanız hem İtalya'nın hem Türkiye'nin resmi tatillerine denk gelebilecek işlemleriniz olabilir. Bu sebeple resmi tatilleri de göz önünde bulundurarak başvurularınızı Yapmaniz gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtelim Italya Konsolosluğu bazı durumlarda sizden ek belge talep edebiliyor. Bu durum da İtalya vize sonucunuzun çıkış süresini uzatabiliyor.

İtalya Vizesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru sahiplerinin seyahat sürelerini göz önüne alarak birden fazla seyahat yapma durumları var ise dilekçelerinde çift veya çok girişli seçeneklerini belirtmelidirler.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

-İtalya Schengen vizesi için başvuru yapacak olanların vize başvuruları direkt olarak İtalya Konsolosluğuna yapılmıyor. Vize işlemleri için  yetkili olan merkezlere ve ya seyahat acentelerinden yapılıyor.
-İtalya vizesi için hazırlamanız gereken belgeler yapacağınız seyahat türüne göre değişiklik gösteriyor. Evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Eksik evraklarla yapılan başvurular kabul edilmiyor.
- Başvuru için hazırladığınız belgeler güncel tarihe uygun olması gerekiyor.
- İtalya vize  başvurusu yapmanız için randevu almanızın  bir zorunluk olduğunu söyleyelim. Randevunuza onay verilmeden başvuru işlemine başlayamazsınız.
- İtalya vize başvuru formunuz için bazı durumlarda ek evrak istenebiliyor.
- İtalya vize başvurunuz için eksiksiz bir şekilde  verdiyseniz rahatlıkla vizenizi alabiliyorsunuz.
- İtalya vize başvurunuz olumsuz bir sonuç aldıysa ücret iadesi yapılmıyor. Gerekli belgeleri gerektiği şekilde doldurmak tamamen sizin sorumluluğunuz olduğunu unutmamanızı öneriyoruz. Eksiksiz bir şekilde ve şartlara uygun olarak  doldurmanız gerekiyor.
- İtalya vize başvuru işleminiz sonuçlanmadan otel veya uçak bileti almamanızı öneriyoruz. Bu konu da da tamamen siz sorumlusunuz. Rezervasyon yapma imkanınız varsa rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.
- İtalya vize başvurusunu grup halinde yapacak olan kişiler bu durumu temsilcilere söylemesi gerekiyor. Çünkü gerekli evraklar bu durumda değişiklik gösteriyor.

Vize Türleri

İtalya Vizesi Parmak İzi İşlemi

Eğer son beş yıl içerisinde Schengen vizesi başvurusu yaparken parmak iziniz alınmadıysa  iDATA ofislerine bizzat giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için sizden alınan  parmak izlerinizin geçersiz olduğunu unutmamanız gerektiğini söyleyelim.
-Bir evlilik ya da boşanma durumunuz olduysa soyadınızın değişmesi sebebi ile yeniden parmak izi vermeniz gerekiyor.
-Pasaport işleminiz için Türkiye' de verdiğiniz parmak izleri vize işlemleri için kullanılamıyor.
-Adınızda ya da soyadınızda ''Ö'' ve ''Ü'' harfi bulunuyorsa eğer daha önce bir  Schengen Konsolosluğuna parmak  izi verdiyseniz yapacağınız ilk italyan vize başvurunuz için yeniden parmak izi vermeniz gerekiyor.
-Daha önce yaptığımız Schengen vizesi başvurusu için parmak izi vermiş olabilirsiniz ancak bazı durumlarda Başkonsolosluk parmak izi verme işleminin tekrarlanması için iDATA ofisine çağırabiliyor.
-Türkiye dışında başka bir ülkede doğduysanız ve yakın zamanda  parmak izi vermiş olsanız bile tekrardan  parmak izi vermeniz gerekiyor.
-Yabancı ülke vatandaşı iseniz  başka bir ülkede Schengen Konsolosluğunda parmak izi vermişseniz bile  yapacağınız ilk italyan vizesi başvurusu için  parmak izi vermeniz gerekiyor.

İtalyada Erasmus Eğitimi için ne Yapılmalı?

İtalya’ya Erasmus Programı için gidecekseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencisiyseniz İtalya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş olan İtalya Erasmus vizesi için gerekli  belgeleri İtalya Konsolosluklarına eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekiyor. Belirlenen bu belgelerin güncel olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu da bulunuyor. Gerekli evrakların, İtalya'ya gidiş amacınıza uygun bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Bu noktada tüm belgelerin asıllarının ve ikişer adet fotokopilerinin İtalya Konsolosluğu'na sunulması gerekiyor. Türkçe belgeleriniz bulunuyor işe  İtalyanca diline çevrilmiş biçimi  başvuru evraklarınızın arasında bulunması gerekiyor. Bakınız bir de başvurunuz için İtalya'dan başvurunuzu kabul eden okulun gönderdiği mektubun aslının bulunması çok önemlidir söylemek isteriz. Konsolosluk bu belgeyi mutlaka görmek istiyor. Bundan sebeple bu belgeyi başvurunuzu yapmadan önce kesinlikle almanız gerekiyor.Ebeveynleriniz tarafından verilen taahhütnamenin, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmesi gerekiyor ve ödemenin garanti edilmesi gerekiyor.Verilen taahhüt ile ödehebileceğinize  dair ebeveynlerinizin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlıklarının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü adına tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 fotokopisinin de evrakların arasına eklenmesi gerekiyor. Gelir evraklarının tercümesinin yapılmasına gerek olmadığını da belirtmek istiyoruz. Taahhütnameyi verenin imzasınında noter tarafından onaylanması gerekiyor.

İtalya Vizesi Ücreti 2022

İtalya vize ücreti, seyahat edenin nedenine göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak 2 Şubat 2020 tarihinden beri vize başvuru işlemi için ödenmesi gereken vize ücreti 80 Euro olarak başvuru yapandan isteniyor. Bu nedenle başvuru yapan kişinin başvuru yapmadan önce araştırması yapması gerekiyor. Ücreti de doğru zamanda ödemesi gerekiyor.  Ayrıca 6 ve 12  yaş arasında olan çocuklar için 35 Euro dan 40 Euro ya kadar başvuru üceti bulunuyor. Bu başvuru ücretinin de zamanında ödenmesi gerekiyor.Schengen ülkeleri  içerisinde olan İtalya vize başvurularını kabul ediyor. Konsolosluk ile gerçekleştireceğiniz görüşme sonucunda yapacağınız başvurunun içeriği incelenir. Bu durumlara göre vize başvurunuz sonuçlanıyor.

2021 D tipi ulusal vize ücretleri için:

 • İtalya Ulusal vize ücreti: 116 € / 706 TL
 • İtalya 90 gün altı eğitim vizesi ücreti: 0
 • İtalya 90 gün üstü eğitim vizesi ücreti: 50 €

vize ücreti

İtalya Vize Reddi

İtalya vize başvurusu yaptıysanız ve İtalya Konsolosluğu tarafından ret kararı aldıysanız  bu karara karşı yasal bir yola başvurabiliyorsunuz. İtalya Konsolosluğu tarafından verilen İtalya Schengen vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri size mutlaka bildiriliyor. Ayrıca yasal bir süreç başlatmak isterseniz diye bunun için de belirli bir süre tanınıyor. Ancak  yeni bir başvuru yapmadan önce vize başvurunuzun neden reddedildiğini inceleyerek buna göre yeniden evraklarınızı düzenleyerek tekrardan başvuru yapmanızı öneriyoruz.  Çünkü bahsettiğimiz gibi red sonucunda ücretiniz geri iade edilmiyor. İtalya Konsolosluğu kişinin İtalya vizesi başvurusunu yapanın başvurusunu uygun görmezse reddedebiliyor. Başvuru sürecinde belgelerinizin eksik olması da red almanız için bir sebeptir bunu da belirtmek isteriz. Tabii İtalya vizeniz reddedildi diye İtalya’ya  gidemeyecek değilsiniz . İtalya vize reddine karşı itiraz etme hakkınızı kullanabiliyorsunuz. Yeniden İtalya vizesi başvurusu yapabiliyorsunuz. Ancak başvuru yapmadan önce gerekli evrakları doğru bir şekilde hazırlamanız gerekiyor ki yeniden red almayasınız.

İtalya Konsolosluğu Vize Danışmanlığı

İtalya Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti, İtalya vize işlemleri için başvuru sahiplerine destek olmaktadır. İtalya vize başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının İtalya seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

İtalya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar genellikle küçük detaylardır, ancak İtalya vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu durum da İtalya vize başvurusunu tekrardan yapacağınız ve tekrardan vize başvuru ücreti ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Yani hem para kaybı hem de vakit kaybı yaşamış olurusunuz. Ayrıca İtalya vize reddi almanız durumunda sonraki vize başvurularını olumsuz etkilemektedir.

İtalya vize başvurusu için istenen evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması için İtalyan vize danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. İtalya Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti alacak olan kişilere vize başvurusu sırasında destek olunmaktadır.

İtalya vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize randevu alma işlemine, evrak hazırlanması sırasında ve İtalya vize başvuru merkezinde vize başvuru sırasında destek olunmaktadır. Başvuru sahibi ile İtalya Konsolosluğu arasında koordinasyon sağlamaktadır.

İtalya vize başvuruları prosedürleri biraz karmaşıktır. Bundan dolayı başvuruda bulunacak olan kişilerin İtalya Konsolosluğu vize danışmanlığı hizmeti alması önerilmektedir.

İtalya Vize Danışmanlığı Firmaları

İtalya’ya seyahat edecek olan kişilerin İtalya vizesi almalıdır. İtalya’ya gidecek olan kişilerin seyahat amacına uygun vize alması gerekmektedir. İtalya gerekli olan şartlar karşılandığı zaman vize başvurularını büyük oranda kabul etmektedir. Ancak başvuruların yaklaşık olarak yüzde 5’lik kısmı reddedilmektedir. İtalya vize başvurusu için işlemleri doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bunun için de İtalya vize danışmanlığı firmaları yardımı alabilirsiniz.

İtalya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda hem vakit hem de zaman kaybı yaşamış olursunuz. İtalya vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda ayrıca sonraki İtalya vize başvurunuz olumsuz yönde etkilenmektedir. Ayrıca İtalya’nın bir Schengen ülkesi olmasından dolayı Schengen ülkesi vize başvuruları da olumsuz yönde etkilenmektedir.

İtalya vize başvurusu sırasında hem para hem de vakit kaybı yaşamamak için İtalya vize danışmalığı firmaları desteği alabilirsiniz.

İtalya vize başvuru prosedürleri biraz karmaşıktır. Bundan dolayı başvuru sahiplerinin İtalya vize danışmanlığı firmaları hizmeti alması önerilmektedir. Firmalar başvuru sahiplerine vize başvurusunun her aşamasında destek olmaktadır. İtalya Konsolosluğu ile başvuru sahibi arasındaki iletişimi sağlar. Başvuru için randevu alma işlemlerinde ve evrak hazırlama aşamalarında destek olur.

İtalya Vize Merkezi

İtalya vizesi başvuruları için prosedür, randevu alma işlemi, başvuru durumunuza bağlı olarak lazım olan belgeleri hazırlamanız adına size yardımcı olacak olan danışmanlar bulunuyor. Bu danışmanlar doğru hazırlanmış olan başvuru dosyanızı başvuru merkezlerine teslim ediyor. Bu sayede hem çok uğraşmamış oluyorsunuz hem de evraklarınızın düzenlenmesini sizin yerinize yapan sizi karmaşadan kurtaran danışmanlar ile başvuru işleminizi daha kısa sürede tamamlamış oluyorsunuz. Vize Merkezi, eğer son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeniz var ise vize başvurunuzu sizin adınıza başlatabiliyor.15 günlük bir değerlendirme sürecinden geçiyorsunuz. Daha sonra pasaportunuz adresinize teslim edilmek üzere yola çıkıyor. İtalya vize başvurusu yapmak istiyorsanız ve gerekli evrakların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, vize danışmanlarından yardım isteme imkanınız bulunuyor. Vize danışmanları gerekli olan 2022 güncel evraklarını ve vize ücreti hakkında bilgilendirmeyi size yapıyor. Gerekn durumlara eğer siz talep ederseniz uçak ve konaklama rezervasyonunuzu, seyahat sağlık sigortanızı da yapıyorlar. Sonuç olarak gereken belgeleri vize başvurunuzun eksiksiz olması için doğru bir şekilde ilgili konsolosluğa teslim ediyorlar.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp