×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İtalya

İtalya Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İtalya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2020 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

İtalya Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

İtalya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

İtalya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Form ve Dilekçe

İtalya Vize Başvuru Formu, İtalya Vize Dilekçesi

Konsolosluk

İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Büyükelçiliği

İtalya Vizesi

İtalya'ya gitmek isteyenlerin Umuma Mahsus Pasaport(Bordo) taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye' de kalan üçüncü bir ülke vatandaşlarının Italya'ya giriş yapmak için Italya konsolosluğuna giderek Italya vizesi için başvuru yapmaları gerekiyor. Pasaportlarında çok girişli ve geçerliliği devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler Schengen ülkelerine giriş izni olması sebebi ile İtalya seyahatlerini de bu vize sayesinde gerçekleştirebiliyorlar.Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaport (Gri) ve  Diplomatik Pasaport (Siyah ve Kırmızı) pasaportlarına sahip olanlar 180 gün içinde 90 günü aşmayacak kadar İtalya seyahatleri yapmak isterlerse İtalya vizesinden sorumlu tutulmuyorlar. Uzun zaman boyunca çalışmaya veya oturmaya gitmek için konum değiştirmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vizesine başvurmasının zorunlu olduğunu belirtmek isteriz. Şunu da söyleyelim İtalya vize başvurularınızı İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliği'ne yapmanız gerekiyor. Eğer kısa süreli bir seyahat planlıyorsanız İtalya vize başvurunuzu direk İtalya Konsolosluğuna yapamıyorsunuz. Bu sebepten dolayı kısa bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız İtalya Konsolosluğunun yetkilendirmis olduğu kurumlara başvurabiliyorsunuz. Başka bir seçenek olarak da Turizm-Seyahat Acentelerini kullanarak başvuru yapabiliyorsunuz.

 

İtalya Vize Merkezi

İtalya vizesi başvuruları için prosedür, randevu alma işlemi, başvuru durumunuza bağlı olarak lazım olan belgeleri hazırlamanız adına size yardımcı olacak olan danışmanlar bulunuyor. Bu danışmanlar doğru hazırlanmış olan başvuru dosyanızı başvuru merkezlerine teslim ediyor. Bu sayede hem çok uğraşmamış oluyorsunuz hem de evraklarınızın düzenlenmesini sizin yerinize yapan sizi karmaşadan kurtaran danışmanlar ile başvuru işleminizi daha kısa sürede tamamlamış oluyorsunuz. Vize Merkezi, eğer son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeniz var ise vize başvurunuzu sizin adınıza başlatabiliyor.15 günlük bir değerlendirme sürecinden geçiyorsunuz. Daha sonra pasaportunuz adresinize teslim edilmek üzere yola çıkıyor. İtalya vize başvurusu yapmak istiyorsanız ve gerekli evrakların neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, vize danışmanlarından yardım isteme imkanınız bulunuyor. Vize danışmanları gerekli olan 2021 güncel evraklarını ve vize ücreti hakkında bilgilendirmeyi size yapıyor. Gerekn durumlara eğer siz talep ederseniz uçak ve konaklama rezervasyonunuzu, seyahat sağlık sigortanızı da yapıyorlar. Sonuç olarak gereken belgeleri vize başvurunuzun eksiksiz olması için doğru bir şekilde ilgili konsolosluğa teslim ediyorlar.

 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi alacak olanlar önce gidecekleri ülkeye hangi amaç doğrultusunda gitmek istediklerini belirlemeli gerekiyor. En fazla 90 gün konaklayacaklar için İtalya vizesi başvurusu yapmaları gerekiyor. Ancak İtalya vizesini gerçekleştirmek için direkt İtalya Konsolosluğuna başvuru yapılamıyor. İtalya Schengen vizesi başvurusu icin başvuru merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Başvuru yapan herkesin Italya'ya ne için gittiği önemli bir durum teşkil ediyor. Schengen üye devletlerinden birine oturum izni bulunanlar eğer ikamet ettiği yerdeki oturum iznini uzatmazsa ve Türkiye'den başvuru yapmak isterlerse yapacakları başvurular reddediliyor.İtalya'ya 90 günden fazla konaklama yapmak istiyorsanız İtalya Ulusal Vizeleri olarak kabul edilen İtalya Konsolosluğunun D Tipi vize kategorilerine başvuru yapmanız gerekiyor .
İtalya D Tipi vize için  başvuru yapacak olanların İtalya Konsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor.  İtalya Erasmus vizesi veya  İtalya eğitim vizeleri için başvuru yapacaksanız da İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. İtalya vizesi başvurusu yapmak isteyenler için  İstanbul’dan başvuru yapabileceğiniz  şehirler; Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak olduğunu söyleyebiliriz.

 

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya'ya gitmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle başvuru evraklarını tamamlaması gerekiyor. Daha sonra kısa süreli bir seyahat yapacaksa (resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret)  İtalya Konsolosluğuna giderek İtalya Schengen vizesi için başvuruda bulunmaları gerekiyor. 90 günü geçecek seyahat yapacaksanız İtalyan Ulusal vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.İtalya Devleti Schengen devletlerinden olduğu için  Schengen Anlaşmasına dahil bir ülke olduğunu söyleyelim. Bu sebeple İtalya Schengen vizesi sahibi iseniz seyahat etmeye İtalya'dan başlama şartı ile diğer Schengen Anlaşmasına dahil ülkeleri de seyahat edebiliyorsunuz.Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında seyahat özgürlüğü veren Schengen sözleşmesi 1995 yılında imzalanıyor.Schengen Bölgesi toplamda 26 ülkeyi kendine dahil ediyor. .Bu ülkeler ;Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan hem Avrupa Birliği hem de Schengen Bölgesi üyeliğine dahil olduğunu söyleyebiliyoruz.  İsviçre, İzlanda ve Norveç ülkeleri ise AB’ye üye olmayan ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bu ülkeler işe özel bir anlaşma ile Schengen Bölgesine üye oluyorlar. Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları aracılığı ile kısa süreli yani 90 günden az bir zaman seyahat etme izni adına verilen vize türü için kullanılıyor.

 

İtalya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu doldurmak için başvuruda bulunduğunuzda basvuru formu İngilizce veya İtalyanca olarak doldurulabiliyor. Başvuru formunu doldurma işlemi esnasında tükenmez kalem kullanmanız gerekiyor. Büyük harflerle doldurmanız gerekiyor. Ayrıca başvuru belgelerinde bulunan bilgilerinizle doğru orantıda olması gerektiği için bu duruma özen göstermeniz gerekiyor. Kurşun kalemle başvuru formu doldurursanız başvuru formunuz kabul edilmiyor. İtalya vize başvuru formunu doldurmak için farklı bir seçenek olarak bilgisayarınıza indirerek internet ortamında da başvuru formunu doldurmanız imkan veriliyor.  Daha sonra İtalya Konsolosluğunun belirlediği ve söylediği ölçülerde olan biyometrik fotoğrafınızı da form üzerinde bulunan fotoğraf yerine yapıştırmanız gerekiyor. Ardından vize başvuru formunun en alt köşesinde bulunan imza bölümü bulunuyor. Buraya imzanızı atmaniz gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra vize başvuru formunu doldurma işlemini tamamlamış oluyorsunuz.Ayrıca şunu da belirtelim ki imza atılması gereken yere atacağınız imzanın pasaportunuzda bulunan imzanız ile aynı olması gerekiyor.Italya Konsolosluğu bu duruma da dikkat ettiği için vize işlemlerinizi yaparken birbiriyle aynı olan imzalar atmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.İtalya vize başvurusu yapacaksanız  vize talep dilekçesi yazmanız bir zorunluluk olarak karşınıza çıkıyor. Şahsi durumunuza uygun olarak bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu dilekçeyi konsolosluğa hitaben yazmanız gerekiyor. Ayrıca seyahat amacınızı da  açık bir şekilde  belirtilmeniz gerekiyor. Dilekçenizde  seyahatiniz için zamanı ve palanını yaptığınız  seyahatinizin masraflarını kimin karşılayacağını da net bir şekilde  belirtmeniz gerekiyor. İtalya vize başvurusunda bulunacaksanız ve şirket sahibiyseniz dilekçenizi şirketinizin kağıdına kaşeli ve ıslak imzali olacak şekilde hazırlamanız gerekiyor. Şirket sahibiyseniz İtalya ticari başvurularınız için seyahatinizin masraflarını şirketiniz karşılayacaksa dilekçenizde masraflarınızın şirketiniz tarafından karşılanacağını da belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca  sponsor dilekçesi yazacaksanız ve seyahat edecek  kişi sizseniz yine masraflarınızın  karşılanacağını bildirmeniz gerekiyor.

Vize Başvuru Dilekçe Örneği

İtalya Online Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi için başvuru formu doldurmak istiyorsanız İtalya vize başvuru formunu İtalya Konsolosluğu'nun kendi resmi internet sitesinden bulabiliyorsunuz. Bilgisayardan İtalya Konsolosluğu'nun internet sitesine girerek başvuru formunu indirmeniz gerekiyor ve kayıt yapmanız gerekiyor. Daha sonra basvuru belgesini yazıcıdan çıkararak gerekli bilgileri gerektiği şekilde doldurmanız gerekiyor. Ardından da başvuru işlemi için görevli olan yetkililere teslim edilmesi gerekiyor.Bunun haricinde vize başvuru merkezlerinden de İtalya için vize başvuru formuna ulaşabiliyorsunuz. Bu merkezler sadece danışmanlık yapıyorlar. Aynı zamanda vize başvuru formu da bulunduruyorlar.Bu merkezlerden aldığınız vize basvuru formlarını da gerekli bilgileri gerektiği şekilde İtalyanca olarak doldurarak teslim etmeniz gerekiyor. Şu noktada sizi uyaralım doldurduğunuz bilgiler sistemlerdeki bilgileriniz ile aynı doğrultuda olması gerekiyor. Şunu da söyleyelim farklı bir bilgi için ispat istenirse sizden ek evrak istenebiliyor.Daha sonra belirli bir süre verdiğiniz evraklar gözden geçiriliyor. Vizeniz onaylayabiliyor veya red cevabı alıyorsunuz. Red almanızı da makalenin ilerleyen yerlerinde anlatacağız.

Vize Başvurusu Online Dilekçe Örneği

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

-İtalya Schengen vizesi için başvuru yapacak olanların vize başvuruları direkt olarak İtalya Konsolosluğuna yapılmıyor. Vize işlemleri için  yetkili olan merkezlere ve ya seyahat acentelerinden yapılıyor.
-İtalya vizesi için hazırlamanız gereken belgeler yapacağınız seyahat türüne göre değişiklik gösteriyor. Evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Eksik evraklarla yapılan başvurular kabul edilmiyor.
- Başvuru için hazırladığınız belgeler güncel tarihe uygun olması gerekiyor.
- İtalya vize  başvurusu yapmanız için randevu almanızın  bir zorunluk olduğunu söyleyelim. Randevunuza onay verilmeden başvuru işlemine başlayamazsınız.
- İtalya vize başvuru formunuz için bazı durumlarda ek evrak istenebiliyor.
- İtalya vize başvurunuz için eksiksiz bir şekilde  verdiyseniz rahatlıkla vizenizi alabiliyorsunuz.
- İtalya vize başvurunuz olumsuz bir sonuç aldıysa ücret iadesi yapılmıyor. Gerekli belgeleri gerektiği şekilde doldurmak tamamen sizin sorumluluğunuz olduğunu unutmamanızı öneriyoruz. Eksiksiz bir şekilde ve şartlara uygun olarak  doldurmanız gerekiyor.
- İtalya vize başvuru işleminiz sonuçlanmadan otel veya uçak bileti almamanızı öneriyoruz. Bu konu da da tamamen siz sorumlusunuz. Rezervasyon yapma imkanınız varsa rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.
- İtalya vize başvurusunu grup halinde yapacak olan kişiler bu durumu temsilcilere söylemesi gerekiyor. Çünkü gerekli evraklar bu durumda değişiklik gösteriyor.

Vize İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim tüm Schengen  ülkeleri için geçerli olan veriliş zamanı 10 yıldan eski olan pasaportlara vize verilmiyor. Bu durum  sadece yeni başvurularda geçerlidir.  Eski pasaportunuzda Schengen vizeniz varsa geçerlilik süresi son bulana kadar seyahatleriniz için  eski pasaportunuzu kullanabiliyorsunuz.Resmi olarak İtalyan Cumhuriyeti Güney Avrupada büyük çoğunlukla İtalya Yarımadası üzerinde yer alıyor. Çalışan, şirket sahibi, emekli ve öğrencilerin İtalya vize başvurusu için hazırlaması gereken belgeler;

-Pasaport
-Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
-Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
-İtalya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
-Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
-2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
-Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
-Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
-Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
-Mesleki Belgeler
-Finansal Belgeler gerekiyor.

Vize İçin Gerekli Evraklar

İtalya Vize Türleri Nelerdir?

Eğer İtalya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız İtalya vize başvurunuzu hangi amaçla yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. İtalya konsolosluğu İtalya vizesi türlerini yapacağınız seyahatin amacı ve kalacağınız süre dahilinde değerlendiriyor.
Italya vize türleri şunlardır;

-İtalya Turistik Vizesi
-İtalya Aile Ziyareti Vizesi
-İtalya Ticari Vizesi
-İtalya Oturma Vizesi
-İtalya Çalışma Vizesi gibi kategorilere ayırmıştır.
-İtalya Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi):
Burada eğer  İtalya’ya, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat edecekseniz  İtalya Schengen Vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor.
-İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize:
Burada ise eğer  İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklayacaksanız öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı gibi durumlar sebebi ile ikametiniz için verilen vize türüne deniliyor.

İtalya Ekspres vize uygulaması bulunuyor.Italya Ekspres vize uygulamasının  2014 yılında başladığını biliyoruz. İtalya Ekspres vize uygulamasına başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize başvuruları 24 saat içinde tamamlanıyor.

Vize Türleri

İtalya Vize Randevusu

İtalya vize başvurusu yapmanız için parmak izinizin alınması gerekiyor. Bu durumda da randevu almadan başvuru yapmanız mümkün olmuyor.İtalya vize başvurusu yapacak olanların direkt kurumdan randevu alarak parmak izini vermesi ve evraklarını teslim etmesi gerekiyor. Eğer uzun süreli sehayat için vize başvurusunda bulunuyorsanız yine randevu almanız gerekiyor. Her konsolosluk kendi bölgesi adına hizmet veriyor. Direkt yapacağınız başvurular için Konsolosluğa gitmeniz isteniyor.Eğer başvuru işleminiz Visa center hizmeti ile yapıyorsanız İtalya vizesi başvurusu için bulunduğunuz yere en yakın olan yetkili kurumla görüşmeniz gerekiyor.Bu sayede şehir değiştirmeniz gerek kalmadan işlemlerinizi halledebiliyor oluyorsunuz.İtalya vize başvurusu için hangi kurumdan randevu alacaksanız kuruma iletişim bilgileri sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede aradığınız kurumun çalışma saatlerini de  dikkate alarak uygun zamnalı bir randevu talebinde bulunabiliyorsunuz. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki birçok Visa center online randevu sistemi ile de randevu alıyor. Vize işlemleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız konsolosluk ile mutlaka iletişime geçmeniz gerekiyor. İtalya konsolosluğundan vize almak için arayabiliyorsunuz ve ya yüz yüze iletişime geçebiliyorsunuz.

 

İtalya Vize Başvurusu 2021

Öncelikle  İtalya Konsolosluğu tarafından istenilen evraklar ve  başvuru formunu eksiksiz ve tam bir şekilde  doldurmanız gerekiyor. Başvuru yapanların kullanacağı pasaport en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda üzerindeki bilgiler okunmayacak kadar yıpranmamış olmaması gerekiyor. Pasaportunuza İtalya vizesi basılabilmesi için pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekiyor.
Vize başvuru formunuzu doldurduktan sonra istedikleri bilgiler için herhangi bir çelişki olduğu görülürse vizeniz İtalya Konsolosluğu tarafından direkt olarak reddediliyor. Ayrıca bu durumda yine zararlı siz oluyorsunuz başvuru için ödediğiniz ücret ret almanız durumunda geri verilmiyor. Yanı yeni bir başvuru yapmanız durumunda tekrardan ücret ödemeniz gerekiyor. Schengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz varsa bunu belirten belgeleri de dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Aileniz ile yapacağınız seyahatler için herkes için yeni dosyalar hazırlanması gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklara hazırlanan belgeler için ise  imza ebeveynleri tarafından atılıyor.  Hazırladığınız evrakların içine seyahat boyunca nerede kalacağınızı, masraflarınız hakkında da bilgi vermeniz başvurunuzun onaylanma süresini hızlandırıyor.

Vize Başvuru Formu

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Schengen vize başvurularınız için ortalama olarak sonuçlanma süresi 3 ile 10 iş günü arasında oluyor. İtalya VIP başvurusunda bulunuyorsanız da  başvuru tarihi sonrasında  48 ile 72 saat arasında sonuçlanıyor. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluğun durumlarına göre değişebiliyor.Başvuru yapan kişinin  durumuna bağlı Konsolosluk Vize işlemleri için bazı farklı belgeler istenebiliyor.  İtalya vize işlemleriniz için seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce başlamanızı öneriyoruz.  Çünkü vizenizi seyahat tarihinize yetişmesi gerekiyor. Yoksa tüm hazırlıklarımız ret alma durumunuzda boşa gidebilir. İtalya vize işleminizin  değerlendirilmesinde   sizin için uzun bir alacak olduğunda ya da  bir başka ülkeye seyahat etmek isteyerek pasaportunuza ihtiyaç duyduğunuzda bu durumunuzu ispat eden belgelerinizi örneğin konaklama bilgilerinizi, uçak rezervasyonlarınızı da başvuru dosyanızın içerisine ek olarak eklemeyi unutmamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

 

İtalya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Schengen bölgesine ilk girişinizi İtalya üzerinden yapmanız şartı  ile Schengen kapsamındaki 26 ülkeye seyahat edebiliyorsunuz.  İspanya Fransa, Yunanistan, Norveç, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, , İsveç, Belçika, Portekiz, Slovakya. Slovenya, Letonya, Litvanya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg.
Schengen Vizesi;
Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden birine seyahat edenlerin seyahat için turizm veya iş amacı bulunarak 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vize türü için kullanılıyor.Schengen vizesinin Avrupa için en yaygın vize türü olduğunu söyleyebiliriz.  Vize sahibi olanların bir Schengen Bölgesi içinde rahatça seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerinden dönüş yapmasına izin veriliyor. Schengen Bölgesi için gümrük kontrolleri bulunmuyor. Eğer Schengen üyesi ülkelerden birinde 90 günden fazla süre boyunca kalmayı planlıyorsanız Schengen Vizesi yetmiyor. Ayrıca  bulunacağınız Avrupa ülkesinin ulusal vizesine başvurmanız gerekiyor.

Schengen Ülkeleri

İtalya Vizesi Ücreti 2021

İtalya vize ücreti, seyahat edenin nedenine göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak 2 Şubat 2020 tarihinden beri vize başvuru işlemi için ödenmesi gereken vize ücreti 80 Euro olarak başvuru yapandan isteniyor. Bu nedenle başvuru yapan kişinin başvuru yapmadan önce araştırması yapması gerekiyor. Ücreti de doğru zamanda ödemesi gerekiyor.  Ayrıca 6 ve 12  yaş arasında olan çocuklar için 35 Euro dan 40 Euro ya kadar başvuru üceti bulunuyor. Bu başvuru ücretinin de zamanında ödenmesi gerekiyor.Schengen ülkeleri  içerisinde olan İtalya vize başvurularını kabul ediyor. Konsolosluk ile gerçekleştireceğiniz görüşme sonucunda yapacağınız başvurunun içeriği incelenir. Bu durumlara göre vize başvurunuz sonuçlanıyor.

2021 D tipi ulusal vize ücretleri için:

  • İtalya Ulusal vize ücreti: 116 € / 706 TL
  • İtalya 90 gün altı eğitim vizesi ücreti: 0
  • İtalya 90 gün üstü eğitim vizesi ücreti: 50 €

vize ücreti

İtalya Vizesi Parmak İzi İşlemi

Eğer son beş yıl içerisinde Schengen vizesi başvurusu yaparken parmak iziniz alınmadıysa  iDATA ofislerine bizzat giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için sizden alınan  parmak izlerinizin geçersiz olduğunu unutmamanız gerektiğini söyleyelim.
-Bir evlilik ya da boşanma durumunuz olduysa soyadınızın değişmesi sebebi ile yeniden parmak izi vermeniz gerekiyor.
-Pasaport işleminiz için Türkiye' de verdiğiniz parmak izleri vize işlemleri için kullanılamıyor.
-Adınızda ya da soyadınızda ''Ö'' ve ''Ü'' harfi bulunuyorsa eğer daha önce bir  Schengen Konsolosluğuna parmak  izi verdiyseniz yapacağınız ilk italyan vize başvurunuz için yeniden parmak izi vermeniz gerekiyor.
-Daha önce yaptığımız Schengen vizesi başvurusu için parmak izi vermiş olabilirsiniz ancak bazı durumlarda Başkonsolosluk parmak izi verme işleminin tekrarlanması için iDATA ofisine çağırabiliyor.
-Türkiye dışında başka bir ülkede doğduysanız ve yakın zamanda  parmak izi vermiş olsanız bile tekrardan  parmak izi vermeniz gerekiyor.
-Yabancı ülke vatandaşı iseniz  başka bir ülkede Schengen Konsolosluğunda parmak izi vermişseniz bile  yapacağınız ilk italyan vizesi başvurusu için  parmak izi vermeniz gerekiyor.

 

İtalyada Erasmus Eğitimi için ne Yapılmalı?

İtalya’ya Erasmus Programı için gidecekseniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencisiyseniz İtalya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş olan İtalya Erasmus vizesi için gerekli  belgeleri İtalya Konsolosluklarına eksiksiz bir şekilde sunmanız gerekiyor. Belirlenen bu belgelerin güncel olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu da bulunuyor. Gerekli evrakların, İtalya'ya gidiş amacınıza uygun bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Bu noktada tüm belgelerin asıllarının ve ikişer adet fotokopilerinin İtalya Konsolosluğu'na sunulması gerekiyor. Türkçe belgeleriniz bulunuyor işe  İtalyanca diline çevrilmiş biçimi  başvuru evraklarınızın arasında bulunması gerekiyor. Bakınız bir de başvurunuz için İtalya'dan başvurunuzu kabul eden okulun gönderdiği mektubun aslının bulunması çok önemlidir söylemek isteriz. Konsolosluk bu belgeyi mutlaka görmek istiyor. Bundan sebeple bu belgeyi başvurunuzu yapmadan önce kesinlikle almanız gerekiyor.Ebeveynleriniz tarafından verilen taahhütnamenin, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmesi gerekiyor ve ödemenin garanti edilmesi gerekiyor.Verilen taahhüt ile ödehebileceğinize  dair ebeveynlerinizin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlıklarının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü adına tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 fotokopisinin de evrakların arasına eklenmesi gerekiyor. Gelir evraklarının tercümesinin yapılmasına gerek olmadığını da belirtmek istiyoruz. Taahhütnameyi verenin imzasınında noter tarafından onaylanması gerekiyor.

Erasmus

İtalya Vizesinden Kimler Muaftır?

İtalya’ya gelecek olanların Umuma Mahsus Pasaport sahibi iseniz vizeye tabi tutuluyorsunuz. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi iseniz 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyle vizeden muaf tutuluyorsunuz. İtalya da tıpkı  diğer AB ülkelerinde olduğu gibi, üçüncü ülkelerden gelmek isteyenlere Schengen vizesi uyguluyor. İtalya'ya geliş amacınızı, kalacağınız yer bilginizi, otel rezervasyonunuzu,dönüş uçak biletinizi bildirmediğiniz de İtalya'ya girişinize izin verilmiyor. Bu sebepten dolayı belgelerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. İtalya, Schengen Anlaşması’nı, bütün sınırları itibariyle uyguluyor. Schengen üyesi diğer AB ülkelerinde bulunanların pasaportlarını, oturma izinlerini ve feribot rezervasyonlarını belirtmek şartı ile vizesiz olarak  İtalya’dan transit geçebiliyorlar. Bununla birlikte, Schengen üyesi olmayan ülkede bulunuyorsanız ve İtalya üzerinden Türkiye’ye gidecekseniz veya Türkiye’den İtalya’ya gelecekseniz İtalyan Konsolosluklarından transit geçiş vizesi almanız gerekiyor.

 

İtalya Vize Reddi

İtalya vize başvurusu yaptıysanız ve İtalya Konsolosluğu tarafından ret kararı aldıysanız  bu karara karşı yasal bir yola başvurabiliyorsunuz. İtalya Konsolosluğu tarafından verilen İtalya Schengen vize başvurusu ret kararı ve ret nedenleri size mutlaka bildiriliyor. Ayrıca yasal bir süreç başlatmak isterseniz diye bunun için de belirli bir süre tanınıyor. Ancak  yeni bir başvuru yapmadan önce vize başvurunuzun neden reddedildiğini inceleyerek buna göre yeniden evraklarınızı düzenleyerek tekrardan başvuru yapmanızı öneriyoruz.  Çünkü bahsettiğimiz gibi red sonucunda ücretiniz geri iade edilmiyor. İtalya Konsolosluğu kişinin İtalya vizesi başvurusunu yapanın başvurusunu uygun görmezse reddedebiliyor. Başvuru sürecinde belgelerinizin eksik olması da red almanız için bir sebeptir bunu da belirtmek isteriz. Tabii İtalya vizeniz reddedildi diye İtalya’ya  gidemeyecek değilsiniz . İtalya vize reddine karşı itiraz etme hakkınızı kullanabiliyorsunuz. Yeniden İtalya vizesi başvurusu yapabiliyorsunuz. Ancak başvuru yapmadan önce gerekli evrakları doğru bir şekilde hazırlamanız gerekiyor ki yeniden red almayasınız.

 

İtalya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya Konsolosluğu vize işlemleri aksamasın diye erkenden başvuru yapılması gerektiğini öneriyor. İtalya Konsolosluğuna başvuru yapıyorsanız  seyahat edeceğiniz  tarihten en az 15 gün,  en fazla üç ay önce yapmanız gerekiyor.İtalya vizesi işlemleri yapmak istiyorsanız eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklarınızı hazırlamanız gerekiyor. Vize merkezlerine çalışma saatleri dahilinde başvuru yapmanız gerekiyor.İtalya Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinizin herhangi bir sorun oluşmadan devam ediyor olması halinde vize işleminizin sonuçlanması  5 ile 7 iş günü içinde sonuçlanabiliyor. İtalya ekspres vize başvuruları  da yapabiliyorsunuz. Bu başvurunuzun sonuçlanması da  48 saat içinde olabiliyor. Tabii İtalya ekspres vize başvurusu yapmanızın bir koşulu vardır. Bu koşul; daha önce almış olduğunuz bir Schengen vizenizin bulunması gerekliliğidir. Eğer ki daha önce hiç Schengen vizesi başvurusu yapmadıysanız  İtalya ekspres vize başvurusu yapamıyorsunuz.İtalya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacaksanız hem İtalya'nın hem Türkiye'nin resmi tatillerine denk gelebilecek işlemleriniz olabilir. Bu sebeple resmi tatilleri de göz önünde bulundurarak başvurularınızı Yapmaniz gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtelim Italya Konsolosluğu bazı durumlarda sizden ek belge talep edebiliyor. Bu durum da İtalya vize sonucunuzun çıkış süresini uzatabiliyor.

vize reddi itiraz dilekçe örneği

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp