×

Categories

Almanya Turistik Vize

Almanya her yıl birçok farklı ülke vatandaşı tarafından ziyaret edilen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Son derece yüksek yaşam standartlarında bir ülke olan Almanya’ya seyahat için kişilerin vize alması gerekiyor. Vize türüne uygun evraklar hazırlayarak ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Tüm belgelerinizin de mutlaka vize türüne uygun hazırlanması son derece önemlidir. Almanya turistik vizesi kişiler tarafından genel olarak ziyaret vizesi ile karıştırılıyor. Bu nedenle de evrak hazırlama süreci öncesinde mutlaka bu iki vize ayrımının iyi bilinmesi gerekiyor.

Almanya Turistik Vize Nedir?

Her ne kadar kimi filmlerde Almanya yaşanan süreçlerden ötürü acı vatan olarak adlandırılsa da iki ülke arasında yaşanan güçlü bağlar nedeni ile Almanya ile son derece güçlü bağlarımız vardır. O yüzden Almanya ile sürekli olarak iletişim halinde olan bir toplumuz. Bu noktada bu ülkeye gidecek olan kişilerin karşısına çok değişik türden vizeler çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de Almanya turistik vizesidir. Bilmeyenler için Almanya Turistik Vize nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi bu ülkeye turist olarak gidip ülkenin değişik yörelerini görmek isteyenlerin alacakları kısa süreli olan bir vize türüdür. Almanya turistik vize turist vizesi olarak adlandırılan bir vize türüdür. Almanların C tipi vize kategorisinde olan bir vize türüdür. Bu vizeye sahip olanlar 90 gün boyunca bu ülkede kalabilirler.

Almanya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Bir dönem Doğu Almanya ve batı Almanya olarak ikiye ayrılan Almanya’da başta Berlin olmak üzere görülebilecek çok sayıda yer vardır. Birçok insan da tam bu noktada acaba Almanya Turistik Vizesi nasıl alınır diye merak ediyorlar. Almanya turistik vizesi alınması için turistik vize için istenen evrakların tam ve eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekir.

Almanya turistik vizesi için istenen evraklar şunlardır:

  • En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport
  • 2 adet güncel tarihli olan biometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Tam vukuatlı olan nüfus kayıt örneği
  • Almanya vize başvuru formu
  • Kişinin maddi durumunu kazancını gösteren her türden evrak
  • SGK dökümü
  • Almanya vize talebi yaptığına dair hazırlanan dilekçe
  • Uçuş ve konaklama bilgileri
  • Vize başvuru ücreti ödeme dekontu başvurunun ilk adımıdır.

Almanya Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Yukarıda olan evraklar hazırlandıktan sonra şimdi de Almanya Turistik Vizesi nereden alınır derseniz onun yanıtı da son derece açık ve nettir. Almanya turistik vizesi her ne kadar C tipi olarak da adlandırılsa bir Schengen vizesi türüdür. O yüzden Almanya Hükümetine dair gerek ülkemizde gerek dünyanın diğer yerlerinde olan Almanya Büyükelçilikleri ve Almanya Konsoloslukları Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olduğu için doğrudan başvuruları kabul etmez. Bunun yerine Alman Hükümeti ilgili birimleri tarafından kabul edilip onaylanan akredite olmuş olan kuruluşlara üstte belirtilen evraklar ile bizzat başvuru yapılması gerekir. Bu kurumların neler olduğu Alman Konsolusluğundan öğrenilebilir. İnternette ufak çaplı bir araştırma yapıldığı zaman da bu bilgiler net bir biçimde öğrenilebilir. Burada bilinmesi gereken şey doğru bir firma ile çalışılması gerektiğidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Almanya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Peki ama bu ülkeye gidip göreceğim de Almanya Turistik Vizesi kaç günde çıkar diye düşünüyor iseniz tam olarak değişkenlik gösterebilmekle beraber ortalama olarak 22 günde Almanya turistik vizesi net bir biçimde çıkabilmektedir. Elbette özel günler olmaması, uzun bayram vb. tatillerin olmaması pandemi vb. süreçlerin olmaması ve de başvuru yapılan kurumun aşırı iş yoğunluğunun olmamasına bağlı olarak değişen bir durumdur.  Lakin eğer istenen evraklarda bir hata ve/veya bir eksik var ise o zaman süre bu durumun düzeltilmesi için biraz daha uzayabilir. İşte olası tüm sorun ve risklere karşı en doğru yapılması gereken şey ortalama olarak 45 gün öncesinden başvuru yapılması gerektiğidir. Kimi zaman da tam aksine Almanya turistik vizesi dönemsel bazlı ve firmanın yoğunluğuna bağlı olarak çok daha kısa sürede çıkabilir.

Almanya Turistik Vize Başvurusu  

 

Almanya'ya seyahat edecek (Umuma mahsus) Pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından, Almanya turistik vize başvurusunda bulunurken Almanya  Konsolosluğuna, Almanya turistik vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş bu belgelerin güncel olmalarına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olmaları gerekmektedir. Almanya turistik vizesi başvuru için ilk adım schengen başvuru formu doldurmaktır. Bu adım formu doğru bilgilerle doldurulduğunda, gerçek dışı beyan olmadığına ve tüm bilginin eksiksiz yer aldıklarına emin olması gereklidir. Eksik ya da yanlış bilgi ile doldurulmuş form vize başvurusunun ret cevabı ile sonuçlanması neden olabilmektedir. Schengen vize için doldurulan formda yer alan bilgi süzgeçten geçirilmesi doğruluğu kontrol edilmeli ve seyahat amaçlarını net belirtmelidir. Almanya turistik vizeleri için gerekli belgeler, Almanya'ya gidiş amacına uygun hazırlanarak Almanya Konsolosluğu dikkatine sunulur. Ancak Almanya turistik vizeleri başvurusu Almanya konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve vize akredit acentesi aracılığı ile yapılmaktadır. Almanya Schengen vizesi başvuruları doğrudan Almanya  Konsolosluğuna veya Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Ancak uzun süreli ulusal vize (D tipi vize) başvurusunda  Konsolosluğuna doğrudan başvuru yapılabilmektedir. 

Almanya Turistik Vize Başvurusu Ankara

Almanya'ya seyahat edecek (Umuma mahsus) Pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından, Almanya turistik vize başvurusunda bulunurken Almanya Ankara Konsolosluğuna, Almanya turistik vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş bu belgelerin güncel olmalarına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olmaları gerekmektedir. Almanya turistik vizeleri için gerekli belgeler, Almanya'ya gidiş amacına uygun hazırlanarak Almanya Konsolosluğu dikkatine sunulur. Ancak Almanya turistik vizeleri başvurusu Almanya konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve vize akredit acentesi aracılığı ile yapılmaktadır. Almanya Schengen vizesi başvuruları doğrudan Almanya Ankara Konsolosluğuna veya Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Ancak uzun süreli ulusal vize (D tipi vize) başvurusunda Ankara Konsolosluğuna doğrudan başvuru yapılabilmektedir.  Almanya turistik vizesi için başvuru yapılırken seyahat tarihlerinin de diğer belgelerde yazan tarihlerle aynı olmalarına özen gösterilmelidir. Almanya konsolosluğunun yetkilendirilmiş olduğu vize başvuru merkezlerinden evrakınızı tam eksiksiz olarak öğrenerek bu noktaya yine vize başvuruları gerçekleştirebilirsiniz. Vize merkezleri başvurusu onaylama ile yükümlü değildir. Sadece konsolosluğa bu belgeleri iletmek ile yükümlü.

Almanya Turistik Vize Başvurusu İstanbul 

Almanya'ya seyahat edecek (Umuma mahsus) Pasaport hamilleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından, Almanya turistik vize başvurusunda bulunurken Almanya İstanbul Konsolosluğuna, Almanya turistik vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirtilmiş bu belgelerin güncel olmalarına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olmaları gerekmektedir. Almanya turistik vizesi başvuru için ilk adım schengen başvuru formu doldurmaktır. Bu adım formu doğru bilgilerle doldurulduğunda, gerçek dışı beyan olmadığına ve tüm bilginin eksiksiz yer aldıklarına emin olması gereklidir. Eksik ya da yanlış bilgi ile doldurulmuş form vize başvurusunun ret cevabı ile sonuçlanması neden olabilmektedir. Schengen vize için doldurulan formda yer alan bilgi süzgeçten geçirilmesi doğruluğu kontrol edilmeli ve seyahat amaçlarını net belirtmelidir. Almanya turistik vizeleri için gerekli belgeler, Almanya'ya gidiş amacına uygun hazırlanarak Almanya Konsolosluğu dikkatine sunulur. Ancak Almanya turistik vizeleri başvurusu Almanya konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve vize akredit acentesi aracılığı ile yapılmaktadır. Almanya Schengen vizesi başvuruları doğrudan Almanya İstanbul Konsolosluğuna veya Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Almanya Turistik Vizesi Başvuru Evrakları

Almanya turistik vizesi başvurusu yapacaksanız hazırlamanız gereken evraklar içerisinde şunları saymak mümkündür:

- Seyahat bitiminden sonra devam eden 3 ay daha geçerli olan pasaport

- Başvuru formu

- Biyometrik iki tane fotoğraf

- Finansal belgeler

- Nüfus Cüzdanı fotokopisi

- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

- Seyahat sağlık sigortası

Bunların yanında vize dilekçesi gibi evraklar da gereklidir. Kişilerin mesleki ve eğitim durumuna göre de ek belgelerin verilmesi gerekebilecek durumlar arasında yer alıyor. Almanya turistik vize işlemlerini tamamlamak için her belgenin mutlaka güncel ve doğru bilgiler olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle pasaportun son on yıl içerisinde alınmış ya da güncellenmiş olmasına bilhassa dikkat edilmelidir.

Almanya Turistik Vizesi Ücretleri

Almanya turistik vizesi için gerekli harçların yatırılması gerekir. Bu harçlar eğer turizm acentesi ile seyahat edilecekse firma tarafından yatırılabilir. Fakat kendiniz gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka ilgili bankalara yatırmalı ve karşılığında da yatırıldı dekontunu almalısınız. Bu dekontun da mutlaka dosyanızda olması gerekiyor. Tüm evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanmışsa eğer kişiler vizelerini 10 gün içerisinde alabilirler. Almanya turistik vize işlemleri bazen ek evrak talebi nedeni ile gecikebilir. Bu nedenle kişilerin seyahatlerinden 1 ay öce bu işlemleri yaptırmaya başlamak durumundadırlar.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp