Amerika Konsoloslukları

Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu

Konsolosluk Nedir?

Devletler, başka devletlerin büyük ve gelişmiş ticari şehirlerinde bulunan amirleri ile temas kurmak, evlilik belgeleri, vize, doğum belgeleri, ölü belgeler, pasaport işlemleri ile ilgili sorunların çözüme ulaştırması vatandaşlarını herhangi bir hukuki, sağlık, eğitim gibi alanlarda çözüm üretmek amacıyla kurulan merkezlere konsolosluk denir.

Uluslararası hukuk devletlerine göre devletlerin başka devletlerde konsolosluk açması mecburi bir eylemdir. Diğer devletlere karşı çıkarlarını korumak ve o ülkede yaşayan vatandaşlarının haklarını korumak ve sıkıntılarına çözüm üretmek amacıyla konsolosluklar kurulur. Lakin konsolosluk açmak için, konsolosluk açacak ülkenin izli ile mümkündür.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’de 4 Konsolosluğu bulunmaktadır:

1. Amerika Ankara Büyükelçiliği

2. İstanbul Başkonsolosluğu

3. Adana Konsolosluğu

4. İzmir Fahri Konsolosluğu

Amerika’nın Türkiye’deki Temsilcilikleri ve Görev Yetkisi Altında Bulunan İlleri;

1. Ankara Büyükelçiliği: Ankara Bulvarı Kavaklı dere mevkiinde bulunan Ankara Büyükelçiliği Türkiye’nin tüm şehirlerinde yaşayan vatandaşların vize ve konsolosluk işlemlerinin gerçekleştirebildiği yerdir.

2. İstanbul Başkonsolosluğu: Sarıyer, İstinye Mahallesi Poligon Caddesinde bulunan İstanbul Başkonsolosluğu Tüm Türkiye’de yaşayan vatandaşların vize ve pasaport işlemlerini tamamlamak ile yükümlüdür.

Amerika Başkonsolosluğunun Görevleri

l Amerika Başkonsolosu ve Başkonsolosluğu, ABD’nin çıkarlarına hizmet etmek ve korumak ile görevlidir.

l Amerika Başkonsolosluğu, ABD ve Türkiye arasındaki ticari alandaki gelişmeleri daha iyiye gitmesini sağlamak ve Türkiye’de bulunan Amerikan vatandaşlarına rehberlik ve yardımcı olmakla görevlidir.

l Amerika Başkonsolosluğu, ABD’ye olan borçlulardan borçlarını almak için vergileri alır.

l Amerika Başkonsolosluğu, ABD’yegitmek isteyenlerin vize işlemleri ile ilgili işleri gerçekleştirmek için işlemler yapar.

l Türkiye’de yaşayan ABD vatandaşlarının ölüm belgeleri, doğum belgeleri, noter, askerlik vb. işlemleri yapar.

1. Adana Konsolosluğu: Adana Konsolosluğu, Türkiye’nin 22 şehrinde görev alanı bulunmaktadır. Bu 22 şehirde yaşan vatandaşların ABD’ye gitmek için vize işlemlerini yapmakla görevlidir.

Adana Konsolosluğunun Görev Alanında Bulunan İller:

l Adana l Elazığ l Kilis l Şanlıurfa
l Adıyaman l Gaziantep l Malatya l Şırnak
l Batman l Hakkâri l Mardin l Tunceli
l Bingöl l Hatay l Muş l Van
l Bitlis l İçel l Osmaniye l Siirt
l Diyarbakır l Kahramanmaraş        

1. İzmir Fahri Konsolosluğu: İzmir Fahri Konsolosluğu görev alanında 5 şehir bulunmaktadır.

İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Alanında Bulunan İller

l İzmir l Denizli l Uşak
l Aydın l Muğla

Türkiye’ nin Amerika Büyükelçiliği

Amerika Büyükelçiliği, Amerika’ nın Türkiye’ de bulunan en yetkili resmi temsilciliğidir. Ülke sınırları içerisinde yer alan diğer resmi Amerikan temsilcilikleri Amerika Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’ nin Amerika ile siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin olumlu olarak ilerlemesi ve istenmeyen aksaklıkların olmaması için önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Amerika Büyükelçiliğinin yetkileri Amerika’ nın belirlediği sınırlar içerisinde olup bu sınırlar içerisinde ülkesini temsil ederek görevlerini yerin getirmektedir.

Amerika Büyükelçiliği’ nin görevleri arasında Türkiye’ de yaşayan Amerikan vatandaşlarına da hizmet etmek vardır. Amerikan vatandaşları doğum, ölüm, evlenme, boşanma, pasaport yenileme, veraset başvuruları ve noter işlemleri gibi resmi evrakların da düzenlenmesi gerektiği taleplerinin yerine getirilmesinde yardımcı olur. Ayrıca Amerikan vatandaşlarının Türkiye sınırları içerisinde uğrayabilecekleri bir haksızlığa karşı haklarını da koruma ile görevlidirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Amerika Büyükelçiliğinden Amerika’ ya seyahat etmeden önce ihtiyaçları olan vizelerin başvurularında ve vizelerin sonuçlanma aşamasında Büyükelçiliğin görev bölgesi dahilinde iletişime geçerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Türkiye’ nin Amerika Büyükelçisi Kimdir?

Amerika Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake 2022 yılının Ocak ayında Türkiye’ de göreve başlamıştır. Göreve başlamadan önce Amerika’ da görev yapan Flake 13 Temmuz 2021 tarihinde Amerikan Başkanı Biden tarafından Amerika Türkiye Büyükelçiliği’ ne aday olarak gösterilmiş ve 26 Ekim 2021 tarihinde Amerikan Senatosu tarafından adaylığı onaylanmıştır.

Amerika’nın şimdiki Ankara Büyükelçisi Flake, 31 Aralık 1962 tarihinde Arizona’ da doğmuştur. Flake lisans eğitimini Brigham Young Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlamış olup yine aynı üniversitede Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans programını da derece ile bitirmiştir. Evli ve beş çocuk babası olan Amerika Büyükelçisi Flake Büyükelçilik görevine başlamadan önce Arizona Devlet Üniversitesi’nde Seçkin Akademi Üyesi ve Brigham Young Üniversitesi’nin Sorensen Ahlaki ve Etik Liderlik Merkezi’nde Akademi Üyesi olarak görev almıştır.

Amerika Türkiye Büyükelçisi Flake 2022 yılının başından beri yaptığı çalışmalarla ülkesine hizmet etmekte Türkiye ile Amerika arasında siyasal ilişkilerin darbe olmadan istenilen seviyelerde ilerlemesine çaba göstermektedir.

Amerika Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Amerika Büyükelçiliği, Amerika’ nın Türkiye’ de bulunan en yetkili resmi temsilciliğidir. Ülke sınırları içerisinde yer alan diğer resmi Amerikan temsilcilikleri Amerika Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’ nin Amerika ile siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin olumlu olarak ilerlemesi ve istenmeyen aksaklıkların olmaması için önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Amerika Büyükelçiliğinin yetkileri Amerika’ nın belirlediği sınırlar içerisinde olup bu sınırlar içerisinde ülkesini temsil ederek görevlerini yerin getirmektedir.

Amerika Büyükelçiliğinin görev ve yetkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Amerika’yı temsil edip, Amerikan vatandaşlarının ve haklarını ve çıkarlarını korur.
 • Amerika’yı Türkiye’de temsil eden en yetkili kurum olduğu için sürekli olarak Türk diplomatlar ve Amerikan diplomatlar ile iletişim halinde olmalıdır.
 • Amerika ve Türkiye arasında dostluk ilişkilerinin kurulmasına ve devamlığın sağlanmasında köprü görevi görmektedir.
 • Türkiye’ de ikamet eden Amerika vatandaşlarına konsolosluk işlemlerinde yardımcı olur. Noter, askerlik işlemleri, oy kullanma gibi konularda Amerikan vatandaşlarını bilgilendirir. Gerekli durumlarda vergi toplama yetkisi bulunmaktadır.
 • Amerikalı iş adamları için Türkiye’ de yapılacak olan yeni yatırımlar için araştırmalar yapar.
 • Bünyesinde bulundurduğu vize bölümü ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize hizmeti verir.

Amerika Büyükelçiliği Görev alanı

Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güney doğu Anadolu ile İç Anadolu Bölgesinde bulunan iller: Afyon, Ağrı, Amasa, Antalya, Aksaray, Ardahan, Bartın, Burdur, Çankırı, Çorum, Bayburt, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Isparta, İzmir,  Karabük, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde, Muğla, Ordu; Amerika Büyükelçiliği Amerika'da Türkiye Cumhuriyetini temsil eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ve uyrukluğu taşıyan tüzel kişilerin çıkarını korurlar. Bulunduğu ülkenin resmî kurumları ile gerekli temasları kurarak ilişkinin kolay ilerlemesi sağlar. Uzlaştırmacı bir ortam yaratır. Amerika'da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği bu 2 ülke arası bağın kuvvetlemesi adına önemli roller oynar. Her diplomat temsilciliğin bulunduğu ülke ile kendi ülkesi arasında köprü görevleri görür. Yurt dışına yaşayan kendi ülke vatandaşlarına ve bulunduğu ülke vatandaşlarına farklı konuda hizmet verir. Görev çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyet vatandaşına yetki alanına giren konularda hizmet verir. Bu hizmet arasında; Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hakkını korumak ve korunması için çaba göstermek. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına doğum, ölüm, evli nüfus, asker, noter işlemi, vatandaşlık ile adli konuda destek sağlamasın tescil işlemini yapmak.

Amerika Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri

Amerika Türk Büyükelçiliği Adresi: Kavaklıdere, Atatürk Blv No:110, 06100 Çankaya/Ankara

Amerika Türk Büyükelçiliği Telefon Numarası: +35 9 2 935 55 00

Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma 09.00-12.30 ve 14.00-18.00 arası

Amerika Büyükelçiliği Amerika'da Türkiye Cumhuriyet temsil eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilerin çıkarını korur. Bulunduğu ülkenin resmî kurumları ile gerekli temasları kurarak ilişkinin kolay ilerlemesini sağlar ve uzlaştırmacı bir ortamı yaratır. Amerika'da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin iki ülke arasında bağın kuvvetlenmesi adına önemli roller oynar. Her diplomat temsilciliği bulunduğu ülke ile kendi ülkesi arasında köprü görevi görmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde bulunduğu ülkenin yasası izin vermesi durumunda her 2 vatandaş Türk olması koşuluyla evlilik işlemleri temsilciliğini yapabilir. Evlenmek isteyen çift temsilciliğe şahsen gelip formları doldurarak evlilik başvurusunda bulunur. Bunun için gerekli belgeler ve şahit hazırlanmalıdır. Görev çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyet vatandaşına yetki alanına giren konularda hizmet verir. 

Amerika Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Amerika'nın başkentine bulunan Türkiye Cumhuriyeti Amerika Büyükelçiliği, 2 ülke arasındaki komşuluk ile dostluk ilişkilerinin ilerlemelerine ve gelişmesine katkı sağlar. Amerika'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hukuki, idarî, medeni durum ile ilgili hizmetler sunar. Amerika Büyükelçiliği  Adresine, şehrin her noktada ulaşım imkânları oldukça kolay olurken, Kızılay Meydanında  zaman geçirilebilecek bir yerdir. Ankara Oyuncak Müzesi, Zağfiran Han, Augustus Tapınak ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine Amerika Büyükelçiliği Ankara adresine kısa mesafededir. Ayrıca Ankarayla özdeşleşmş olan Kuğulu Parkı ve Tunaı Hilmi Caddesi yine bu bölgede yer alır. Amerika Büyükelçiliği Ankara Çevresine Bulunan Bazı Oteller: Dedeman Ankara, Divan Ankara, rRamada Ankara, Ankara Hilton, Rixos Grand Ankara

Amerika Büyükelçiliği Ankara Gitme İçin Bazı Otobüs Numarası:

 • Ego 115 Opera Birlik Mahalle
 • Ego 112 Kızılay Gazi osmanpaşa
 • Ego 135 Oran Site Ulus
 • Ego 413 Altın park Çankaya
 • Ego 413-3 Altın park Çankaya
 • Ego 113 Opera Birlik Mahalle
 • Ego 408 Güneşev Hasköy S.Lojmanları
 • Ego 188 Oran Site Keçiören

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp