Amerika Vize İşlemleri

Amerika Birleşik Devletlerine seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerinin; uzun ve kısa süreli seyahatlerinde vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Amerika vize başvuruları, Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından kabul edilip değerlendirilir.

Vize başvurusunda bulunan kişilerin, ABD Konsolosluğu’na seyahat amacını uygun şekilde vize başvuruları yapmaları gerekir. Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin güvenliği açısından vize başvurularında titiz ve dikkatli hareket eder. Bu nedenle vize başvurularında gerekli evrakların ve belgelerin hazırlanması, vize randevusu oluşturma, vize ücreti yatırılması gibi tüm vize işlemlerinin eksiksiz ve prosedüre uygun şekilde hazırlanması konusunda çok dikkatli davranılmalıdır.

Amerika Vize İşlemleri Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus yani bordo pasaport sahibi, gri, siyah veya yeşil pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirmek adına Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmakla yükümlüdür. Amerika Birleşik Devletleri vizeleri sadece bir Amerikan Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu tarafından verilebilmektedir.

Vize almak, kişiye Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etme ve giriş yapma izni siteme hakkını sunar. Fakat kişinin ülkeye girecek olma durumunu net bir şekilde garanti etmez. Bu hep böyle olur. Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmeyi amaç edinen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’ndan randevu alıp gerçekleştirecekleri seyahatin amacı dahilinde vize başvurularını yapabilirler.

Giriş kısmında yer alan göçmenlik memuru, vize sahibi olan kişinin Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmak için uygun olup olmadığına bakılır. Ardından da giriş ile alakalı olan son karar verilmiş olur. Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan vizeler ve bunun yanı sıra göçmen vizeler olacak biçimde iki farklı vize türü vardır. Göçmen olmayan vizeler, eğitim ve ziyaret amaçlıdır. Diğerleri ise çalışma izni ile alakalıdır.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi Amerika Birleşik Devletleri’ne çeşitli nedenlerden dolayı seyahat etmek istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen kişilerin, vize başvurularını önceden randevu almak suretiyle Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusunun en temel yolu bu şekildedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen kişiler her zaman için vize işlemlerini konsolosluğun resmi tatil ve benzeri bazı nedenlerden dolayı uzayabileceğini bilerek seyahat tarihinden altı ila sekiz hafta öncesinden yapmak zorundadır. Bu en garanti olanıdır. Aksi halde başvuru süreci başarısız olur ve kişi hem para hem de zaman kaybı yaşar. Vizenin reddedilme durumu da göz önünde bulundurulursa çok daha iyi olur.

Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapan kişiler kişisel bilgilerini ve vizeyle alakalı olan evraklarını eksiksiz bir biçimde sunmak zorundadır. Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu, vizenin değerlendirilerek sonuca ulaştırılma kısmında lüzum görüldüğü halde ek evrak talebinde bulunabilir diyebiliriz. Ayrıca kişi, başvurusunu seyahat tarihinden uzun zaman önce yaparsa çok daha iyi olur.

Amerika Vize Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Amerika vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Vize başvurularında, vize dosyası içerisinde bulunması gereken pasaportun yıpranmamış ve eskimemiş olmalıdır. Amerika vize başvuru formu içerisinde yer alan bilgilerin, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Resmî bir evrak olan vize başvuru formunda, eksik ve yanıltıcı bir bilginin olması kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmasına neden olabilir. Vize talep dilekçesi, pasaport, başvuru formu gibi evraklar içerisinde yer alan bilgilerin birbiriyle aynı olması gerekir. Amerika vize başvurusunda gerekli evrakların ve belgeler, vize türüne uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Amerika Vize Başvurusuna Şahsen Gitmem Gerekiyor Mu?

Birçok kişi Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusuna şahsen gidilip gidilmeyeceğini merak ediyor. Esasen bu sorunun sayısız yanıtı var.

 • Amerika’ya gitmek isteyen bordo pasaport, gri pasaport, siyah pasaport ve yeşil pasaport hamili olan bütün insanlar Amerika Birleşik Devletleri vizesi başvurusu yapmakla yükümlüdür.
 • Amerika’ya gitmek isteyen on dört yaş altı ve seksen yaş üstü olan kişiler ise gereken olanakları taşımak kaydıyla vize başvurusu yapmak için konsolosluğa şahsen gitmekle yükümlendirilmemiştir.
 • Amerika vizesi işlemleri için kullanılan pasaport ise seyahat tarihinden önce en az altı ay geçerli süreye sahip olmalıdır. Aksi halde kişinin pasaportunun süresini uzattırması lazımdır.
 • Amerika vizesi başvurusu gerçekleştirilmeden evvel kısa zamanlı seyahatler açısından uygun olan elektronik göçmen olmayan formu doldurulmalı ve Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’ndan randevu alınmak zorundadır.
 • Amerika Konsolosluğu başvurulan vize çeşidine bağlı olarak ek evrak ve bilgi talebinde bulunma hakkını her zaman saklı tutar.
 • Amerika vizesi başvurusu yapan kişiler resmi tatil gibi durumları da göz önüne alarak başvurularını her zaman için seyahatten sekiz hafta öncesinde yapmalıdır.

Amerika Vizesi Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Birçok kişi Amerika vizesi başvurularının ne kadar sürede sonuçlandığını merak ediyor. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Amerika Birleşik Devletleri çıkma süresi, pasaportun Konsolosluk aracılığı ile basılıp gönderilme zamanı ile aynı olmaktadır. Öteki ülkelerdeki gibi evrakları bir hafta inceleyerek sonrasında karar verme uygulaması Amerika açısından geçersiz bir durumdur.
 • Mülakat günü geldiğinde vize memuru kişiye sonucu söyler. Eğer vie reddedildiyse pasaport mülakat sonunda kişiye kesinlikle geri verilecek demektir.
 • Amerika Konsolosluğu kişilerin başvurularını çok nadiren de olsa araştırmaya sokabilmektedir. Şayet araştırmaya girerse vizeden sonuç alınması süresi de gitgide uzayacak demektir. Vize başvurusu bazen bir hafta, bazen ise bir ayda sonuçlanabilir.
 • Daha da uzun süren araştırmalar da olabilir. Bu tür durumlar tamamen nadirdir. Bu yüzden de Amerika vizesi başvuruları ne kadar sürede sonuçlanır sorusunun yanıtı tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur.
 • Amerika uzun zamanlı eğitim vizesine başvuru yapacak olan her insanın hazırlaması gereken evraklar da bulunmaktadır. Bu duruma dikkat edilirse vize işlemleri sorunsuzca ilerleyecek demektir.

Amerika Vizesi Başvurusu İçin Randevu Almak Zorunlu Mu?

Birçok kişi Amerika Birleşik Devletleri vizesi başvurusu yapmak için randevu almanın zorunlu olup olmadığını merak ediyor. Bu soruyu şu şekilde cevaplandırabiliriz:

 • Amerika Birleşik Devletleri randevu meselesinde Amerika Konsolosluğu nezdinde 2020 senesinde Covid-19 nedeniyle bütün randevuları kapatmıştır. Bu nedenle de Amerika vizesi almak isteyen her insana 2021 senesinde randevu verilmiştir. Bundan ötürü yeni gidecek olan kişilerin Amerika vizesi almak istediği zaman randevu almak amacıyla Amerika Konsolosluk sitesine girince gidiş tarihine uyum sağlayan bir randevu tarihi bulamaz.
 • Eğitim vizesi veya da oturum vizelerinde de yakın randevu günleri bulunması imkansız gibidir. Amerika vizesi başvurusu yapmak için randevu almak zorunlu olmaktadır. Bu randevuyu almak isteyen kişiler ilk olarak başvuru yapacağı vize çeşidine karar vermelidir. Mutlaka DS-160 formu doldurulmalıdır. Kişi, direkt bir şekilde kredi kartı ile online biçimde Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluk başvuru ücretini ödeyerek randevu işlemine geçebilir.
 • Anne ya da babasından herhangi biri Amerika vizesi almış olan on dört yaş altı çocuklar Amerika vizesi randevusu almak zorunda değildir, bu bilgi önemlidir.

Amerika Vize Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Amerika vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Vize başvurularında, vize dosyası içerisinde bulunması gereken pasaportun yıpranmamış ve eskimemiş olmalıdır. Amerika vize başvuru formunun içerisinde yer alan bilgilerin, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Resmi bir evrak olan vize başvuru formunda, eksik ve yanıltıcı bir bilginin olması kişiler hakkında yasal işlemler başlatılmasına neden olabilir. Vize talep dilekçesi, pasaport, Amerika vize başvuru formu gibi evraklar içerisinde yer alan bilgilerin birbiriyle aynı olması gerekir. Amerika vize başvurusunda gerekli evrakların ve belgeler, vize türüne uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Göçmen Olmayan Amerika Vize Başvurusu için Gereken Evraklar

Göçmen olmayan ABD vizesi almak istiyorsanız aşağıda yer alan evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamalısınız:

 • Amerika DS-160 Başvuru FormuBaşvuru sırasında göçmen olmayan Amerika Birleşik Devletleri vize işlemleri bakımından Amerika DS-160 başvuru formu tamamen eksiksiz olarak İngilizce dilinde doldurulmalıdır. Elektronik ortamda doldurulması ise zorunlu bir durum olmaktadır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu ve Göçmen Olmayan Vize başvuru kısmında istenen biyometrik fotoğrafın son altı ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda fotoğraf boyutunun 5 x 5 cm kadar olması zorunludur, buna dikkat edilmelidir.
 • Amerika Göçmen Olmayan Vize Talep Dilekçesi: Amerika göçmen olmayan vize talep dilekçesi, başvuru sahibi olan kişinin adına Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’na hitaben düzgün bir biçimde yazılmalıdır. Dilekçede her bilginin yer aldığından emin olunmalıdır.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Amerika Birleşik Devletleri seyahati süresince meydana gelebilecek masrafların karşılanması için olan bakiyenin açıklanması lazımdır. Seyahat masrafları kadar bakiye her zaman için başvuruyu yapan kişinin kendi banka hesabında yer almalıdır. Para birimi Euro, dolar ve TL olmalıdır.

​​​​​Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Hakkında

Dünyada belki de en çok vize başvurusu yapılan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Hem sunduğu imkânlar hem de başka nedenlerden dolayı, her yıl milyonlarca kişi ABD’ye vize almak için uğraşır. ABD’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da vize alması gerekmektedir. ABD için vize alacak vatandaşlar, konsolosluğun sayfasında yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Bu belgeler hazırlandıktan sonra İstanbul, Ankara ya da Ankara’daki konsolosluk binalarına gidilerek randevu saati beklenmelidir. Salgın koşullarından dolayı kişinin ağzını ve burnunu kapatan bir maske takması gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri için vize randevusu alacak kişilerin İstanbul, Ankara ya da Adana’daki konsolosluklardan randevu alması gerekmektedir. İlgili site üzerinden uygun randevu tarihlerini kontrol etmeniz mümkündür. Şu an yaşanan salgın dolayısıyla, konsolosluk sınırlı sayıda randevu vermektedir. Dolayısıyla randevu alacak kişilerin online olarak dolduracağı başvuru formunu doğru bir şekilde doldurması gerekir. Aksi halde konsoloslukta yapılacak işlemler aksayabilir. Bununla beraber kişinin randevu günü tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamış olarak, ilgili kuruma gelmesi gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Sorgulama

Amerika Birleşik Devletleri’nin vize randevuları açıldığı zaman kısa süreler içinde dolmaktadır. Bu nedenle ABD seyahati planlayan kişilerin seyahatlerinden birkaç ay önce konsolosluk sitesine girerek düzenli aralıklarla randevu sorgulaması yapmaları gerekir. Aksi halde yapılan konaklama rezervasyonları ya da alınan uçak biletleri boşa gitmiş olur. Bu nedenle ABD için önceden randevu bulmak hem zor hem de önemli bir aşamadır.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Ücreti

Amerika Birleşik Devletleri özelinde alınan vize ücretleri, içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Turistik, ticari ve ziyaret (B1/B2) vizesi için 160 USD’lik bir bedel yatırmak gereklidir. Bununla beraber ABD’den transit geçiş yapacak kişiler de 160 USD harç öderler. Öğrenciler ya da gazetecilerin alacakları vize ücreti de 160 USD’dir. Olağanüstü yeteneğe sahip kişiler ve sanatçı ya da sporcuların alması gereken vizenin bedeli ise 190 USD’dir.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

Şu an içinden geçtiğimiz COVID-19 salgını nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri hükümeti yalnızca acil vize randevuları vermektedir. Bunun haricinde yapılacak turistik seyahatler için belirlenen bir tarih söz konusu değildir. Ancak insanların büyük kısmının aşılanması ve havaalanında alınan önlemlerin daha da artırılması sonucunda, kısa bir süre içinde turistik ve diğer vize türlerinin randevularının alınacağı da öngörülmektedir. Dolayısıyla yakın tarihlerde çeşitli nedenlerden dolayı Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen vatandaşların, bu süre zarfından ilgili kurumların talep ettikleri belgeleri toparlamaları sağlıklı olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevu Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri içi vize randevusu alan kişiler, istedikleri takdirde başvuru sistemine girişi yaparak vize randevu gününde ve saatinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. ABD vize randevusunun tarihini değiştirmek isteyen insanlar sisteme giriş yaptıktan sonra devam butonuna basarak, randevuyu yeniden zamanla seçeneğine tıklamalıdır. Burada çıkan ekranda randevuyu yeniden oluşturmak olanaklı olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

Amerika Birleşik Devletleri içi vize randevusu alacak kişilerin merak ettiği konulardan biri de randevunun kaç gün sonraya verildiğidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, en çok başvurulan vizelerden biri olan ABD vizesi için birkaç ay önceden randevu almak gerekebilir. İnsanlar ortalama olarak 1 ay sonrasına Amerika Birleşik Devletleri için vize randevusu almaktadır. Son zamanlarda ABD hükümeti daha kısa zaman aralıklarında randevu tarihleri verdiği için, başvurular hızlı bir şekilde dolmaktadır. Bu sürecin sonucunda da genellikle, 15 ile 45 günlük bir süre zarfı içinde Amerika vizesi için randevu alabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevu İptali

Amerika Birleşik Devletleri için vize başvurusunda bulunan kişilerin randevuları çeşitli nedenlerden dolayı iptal olabilmektedir. Eğer elektronik ortamda doğru bir şekilde doldurulmamış DS-160 formu söz konusu ise, kişinin başvurusu iptal olur. Böylesi bir durumda, kişinin konsolosluğu arayarak yeniden randevu talep etmesi gerekmektedir. Kişi iptal durumunda yeniden randevu almak için ne kadar hızlı davranırsa, randevuyu o kadar kısa sürede alabilecektir.

Amerika Vize Süreci

Amerika vize işlemleri meşakkatli görünse de aslında hiç öyle değildir. Amerika vizesi almak için konsolosluğa verilecek olan form ve dilekçe örneklerini her zaman için internet ortamından bulabilirsiniz. Amerika vizesi başvurusu yapılırken özel ve mesleki durumunuz ile alakalı olan bilgileri vize uzmanınıza iletmeyi unutmamalısınız. Muhtemelen o size hatırlatacaktır zaten.

Amerika vizesi işlemleri, seyahat tarihine yetişsin diye doksan gün evvelinden işlemlere başlamak zorunludur. Seyahat planlarının aksamaması bakımından konsolosluk resmi tatil günlerini de göz önüne almak şattır. Aksi halde her iş aksamaya başlar ve durum içerisinden çıkılmaz bir hal alır. Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusu mülakat günü neticeye kavuşur.

Vize başvurunuz onay almışsa randevu alırken belirtilen PTT merkezinde üç iş günü içerisinde gönderilmektedir. Amerika Konsolosluğu yetkilileri vize başvurusu sonuçlanmadan evvel uçak bileti ve otel ile alakalı işlem yapmamanızı isteyecektir. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olan bütün insanları Amerika vizesi almakla yükümlendirmiştir. Bu artık uzun senelerdir alışıldık bir durum haline gelmiştir. Uyulması zorunlu bir kural niteliğindedir. Amerika vizesi başvurunuzda belgeleri ve evrakları eksiksiz getirmelisiniz.

Amerika DS-160 Formu Örneği

Amerika Birleşik Devletleri seyahatlerinde bütün vize türleri için şart olarak gösterilen DS-160 formunun eksiksiz bir biçimde İngilizce dili ile doldurulması lazımdır. DS-160 formunda Türkçe karakterlere asla yer verilmemelidir, aksi halde başvurunuz geçersiz sayılır. Birçok kişi formda Türkçe karakterlere yer verme hatasına sık sık düşmektedir, dikkatli olmakta fayda var.

İsteğe bağlı olan bölümler, yani optional olarak görünen kısımlar boş bırakılabilir. Sizinle alakalı olmadığını bildiğiniz bölümlere geçerli değil, yani does not apply yazabilirsiniz. Fakat Amerika Birleşik Devletleri DS-160 formunun doldurulması konusunda kesinlikle gerçeğe zıt olan beyanlar, eksiz ve tamamen yanlış olan bilgiler sunmamalıdır. Yanlış bilgi sunmak vizenizin reddedilmesi durumunu ortaya çıkarabileceği gibi bilgiye göre suç da sayılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri DS-160 formu ile başvuru yapan kişinin vize randevu tarihinden en az 3 gün önce doldurması lazımdır. Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusu yapmak için hazırlanması gereken evraklarda ve ABD vizesi için konsoloslukta verilmesi lazım olan mülakatta gösterilecek bilgilerin tamamının bütün halinde birbirleriyle uyumlu olması lazımdır.

Amerika Vizesi İçin Örnek Fotoğraf

Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu ve göçmen olmayan vize başvuru kısmında istenen biyometrik fotoğrafın son altı ay içinde çekilen bir görsel olması gerekmektedir. Fotoğraf boyutunun 5 x 5 cm kadar olması zorunluluğu da vardır. Fotoğraf çözünürlüğü ise en az 600 x 600, en fazla 1200 x 1200 piksel olmalıdır.

Biyometrik görselin online yerde doldurulan DS-160 vize başvurusuna eklenmesi için dijital olarak yüklenmesi lazımdır. Başvuru yapan kişinin son altı ayda çekilen tüm yüzünü gösteren bir fotoğraf sunması gerekir. Kişi direkt olarak kameraya bakmalıdır. Doğru biyometrik fotoğraf çekimi tam olarak bu olacaktır.

 • Yüz, fotoğrafın hemen hemen yüzde ellisini kapsamalı. Bu önemlidir.
 • Fotoğrafın arkası beyaz renkte olmak zorundadır.
 • Fotoğrafın boyutu 50 mm x 50 mm olmak zorundadır ve baş fotoğrafın tam olarak ortasında yer almalı. Saçın üst bölgesinden çenenin alt bölgesine dek olan baş mesafesi 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi ise fotoğrafın alt kısmı itibarı ile tam olarak 28 mm – 35 mm olmalıdır.
 • Daha fazla bilgi için: Amerika Vize Fotoğraf Ölçüleri

Amerika Vizesi Mülakatında Neler Sorulur?

Amerika vizesi mülakat soruları, birçok kişinin aklında soru işaretlerine neden olmaktadır. Bu soruları ve cevaplarını sizlere şu şekilde anlatabiliriz:

 • Neden Amerika’ya Gitmek İstiyorsunuz?

Bir tura katılmak ve Amerika Birleşik Devletleri’nin neler vadedebileceğini görmek istediğinizi ifade edin. Neticede ABD turizm vizesi için başvuruda bulundunuz, bu sebeple cevabını bu kadar net olmalıdır.

 • Daha Evvel Amerika’ya Hiç Gittiniz mi?

En iyi yanıtın evet olduğunu sanıyor olabilirsiniz. Fakat Amerika’ya gitmediyseniz asla yalan söylemeyin. Dürüst olun. Çünkü yalan söylediğiniz belgelerinizden anlaşılır ve başvurunuz direkt olarak reddedilir.

 • Neden Şu An Seyahat Etmek İstiyorsunuz?

Basit bir biçimde en uygun zamanınızın bu olduğunu ifade edin. Başka sebepleriniz varsa onları da dâhil edin.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ne Kiminle Gideceksiniz?

Akrabalarınız ya da arkadaşlarınızla gidiyor olabilirsiniz. Beraber gideceğiniz insanların kimlik bilgilerini mutlaka bilmelisiniz.

 • Amerika’da Nerelere Gitmek İstiyorsunuz?

Mülakat öncesinde ziyaret etmek istediğiniz her yeri bir güzel araştırın. Sonra zorluk çekmeyin.

 • ABD’de Konaklamanın Size Ne Kadar Meblağ Harcatacağını Düşünüyorsunuz?

Seyahat planı yaparsanız bu soruya rahatlıkla yanıt verebilirsiniz. Tatil süresince ne denli harcama yapacağınıza da böylece bakmış olursunuz.

Amerika Vizesi Ücretleri

Amerika vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması için vize ücretinin ödenmesi gerekir. Vize ücreti, her yıl değişir. Ayrıca vize başvurularında, kişilerin seyahat süresine ve vize türüne göre vize ücreti farklılık gösterir.

Bütçe planlaması yapılabilmesi için vize türünün ve seyahat süresinin belirlenmesi gerekir. Amerika vize başvurularının olumsuz yönde sonuçlandığı durumlarda, vize ücretleri iade edilmez. Bu yüzden vize işlemleri yapılırken, her detaya dikkat edilerek usule uygun olarak evrak ve belgeler tanzim edilmelidir.

Amerika vizesi ücretleri 2021 senesinde aşağıdaki gibidir:

Turistik, ticari, ziyaret yani B1 ve B2 vizeleri, Amerika’dan Transit Geçiş vizeleri, mürettebat vizesi, akademik öğrenci vizesi, akademik olmayan vize, gazeteci ve basın mensubu vizesi konsolosluk harcı 160 dolardır.

Değişim programı ve staj vizesi, geçici işçi ve stajyerler vizesi, olağan üstü yetenek vizesi, sanatçı ve sporcular vizesi, kültürel değişim programı vizesi, din görevlileri vizesi ve şirket içi transfer vizesi ise 190 dolarlık bir konsolosluk harcına sahip olması ile dikkat çekmektedir diyebiliriz.

Tüccar, yatırımcı ve Amerika vatandaşının eşi ya da nişanlısı olma durumunuzda ise 265 dolar ödemeniz gerekecek demektir. Bu meblağlar 2021 senesine aittir.

Amerika Birleşik Devletleri vize ücretleri Schengen ülkelerine benzememektedir. Amerika’da yaş durumu doğrultusunda vize ücreti değişmez. Çocuklar için de aynı ücret geçerli olmaktadır. Herhangi bir muaf durumu söz konusu olamaz. Konsolosluğun sizden alacağı net para yalnızca bazı vize türlerinde değişiklik olmasına neden olur. Gerekli bilgilerin her birini müracaat edeceğiniz yerlerden de alabilirsiniz.

Amerika Vize Ücreti ile İlgili

Amerika vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması için vize ücretinin ödenmesi gerekir. Amerika Vize ücretleri, her yıl değişir. Ayrıca vize başvurularında, kişilerin seyahat süresine ve vize türüne göre vize ücreti farklılık gösterir.

Bütçe planlaması yapılabilmesi için vize türünün ve seyahat süresinin belirlenmesi gerekir. Amerika vize başvurularının olumsuz yönde sonuçlandığı durumlarda, vize ücretleri iade edilmez. Bu yüzden vize işlemleri yapılırken, her detaya dikkat edilerek usule uygun olarak evrak ve belgeler tanzim edilmelidir.

Amerika vize ücretleri hakkında daha fazla bilgi için: Amerika Vize Ücretleri 2022

Vize Merkezi Amerika Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Vize merkezlerinin Amerika Birleşik Devletleri seyahat planınıza sağladığı birçok katkı vardır. Bunları birer birer anlatabiliriz:

 • Kişi eğer vize başvuru sürecine dair hiçbir şey bilmiyor ve hepsini öğrenmek istiyorsa vize merkezi bu anlamda büyük bir yardımcı etken olacaktır.
 • Kişi Amerika vizesi başvurusu için gerekli evrakları ve bu evrakların detaylarını henüz öğrenmemişse yine vize merkezi ona her konuda yardımcı olacaktır.
 • Vize merkezlerinde çalışmalarını yürüten vize danışmanları, formların doldurulmasına yardım eder. Vize ya da göçmenlik başvurusunda bulunacak olan ülkenin istediği evrakları danışmanlara bildirir.
 • Vergi levhasının fotokopisi, ticari sicil gazetesinin fotokopisi, şirketin imza sirküleri, davetiyeler, biyometrik fotoğraf ve teminatlı seyahat sağlık sigortası gibi belgeler konusunda bilgilendirme yapar.
 • Elçilik ve şirket randevularını belirler.
 • Schengen ya da özel prosedürle çalışmalarını yavaşça yürüten öteki ülke ve bölgelerle alakalı önemli olan detayları danışanlarıyla paylaşır. Sonuç olarak bir vize merkezi ile çalışma yürüttüğünüz zaman seyahat planınızı daha düzgün yapmış olursunuz. Böylece asla herhangi bir pürüz de meydana gelmemiş olur.
Amerika Vizem Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Vize başvurusunun reddedilme nedenleri genel manada birçok ülke için aynı olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ret durumu ise mülakat günü başvuru yapan kişiye verilmiş olan evrak ile bitirilir. Maddeler halinde açıkça ifade edilmekte olan ret nedeninde detay içeren herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. INA adlı yetkili bir kurum, ret nedenlerini şu şekilde sıralamaktadır:

 • Eksik bilgi vermek
 • Bilgilerin yanlış olması
 • DS-160 formunun tamamen ya da bir kısmının yanlış doldurulmuş olması
 • Amerika Birleşik Devletleri vizesini yanlış bir şekilde kullanmış olmanın sonuçları

Mülakatta vize başvurusu reddedildiyse ve konsolosluk memuru kişiden daha çok belge sağlamasını istediyse, görüşme sonrasında kişiye verilmiş olan mektupta yer alan yönergeler takip edilmelidir. Bunun sonucunda da belirtildiği biçimde belgeler gönderilmelidir.

Kişiye verilen mektupta bulunan yönergeler, konsolosluk kısmının Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri adlı ofisine gönderilenler de eklenmek üzere, eksik evraklar kabul edebileceği tek yöntem olduğunu asla unutmayın deriz. Amerika vize reddi nedenlerini daha detaylı olarak inceleyerek bu hataları yapmamaya özen gösterirseniz vize başvurusu esnasında ve neticesinde asla sorun yaşamazsınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp