Amerika Aile Ziyareti Vizesi

Amerika aile ziyareti vizesi, Amerika’da ikamet eden aile ve akrabaların ziyareti için alınan B2 adı verilen kısa süreli vizedir. Başvuru için öncelikle DS-160 adı verilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulup imzalanması, MRV adı verilen başvuru ücretinin ödenmesi ve Amerika Konsolosluğu’ndan randevu alınması gerekir. Randevu günü Amerika vizesi için istenen belgeler ile birlikte başvuru yapılmalıdır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Amerika aile ziyareti vizesi nedir sizce? O halde şu şekilde özetlemiş olalım: Amerika Birleşik Devletleri’nde eşiniz, anneniz, babanız veyahut çocuğunuz yaşıyorsa Amerika aile ziyareti vizesi alarak Amerika’ya doğru güzel bir seyahate çıkabilirsiniz. Bu vizeyi alabilmeniz için bazı temel koşulları da karşılamanız gerekecektir. Sizden istenen evrakları da kısa bir zaman dilimi içerisinde derlerseniz hiçbir sorun çıkmayacaktır. Günümüzde birçok kişi Amerika’ya çeşitli amaçlardan ötürü gitmek ister. Eğer siz bu ülkeye aileniz için gitmek istiyorsanız kesinlikle Amerika aile ziyareti vizesi almalısınız demektir. Çünkü başka bir vize almanız tamamen gereksiz bir biçimde işlemleri uzatacaktır. Amerika aile ziyareti vizesi ise bu durumda tam olarak ihtiyacınız olan vize türüdür diyebiliriz. Eğer bu sizin için de uygunsa hemen Amerika aile ziyareti vizesi almak için vize randevusu oluşturabilir, işlemlere kesin bir başlangıç verebilirsiniz.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

 Amerika aile ziyareti vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan aile üyelerini kısa süre ile ziyaret edebilmeye olanak sağlar. Bu vize kalıcı oturum ya da çalışma izni tanımamakla beraber tek işlevi aile bireylerinizden birini ziyaret edebilmektir. Vize başvurusunda Amerika’da bulunan kişinin eşleri ve o kişinin evli olmayan çocukları faydalanabilir. Ayrıca vize başvurusunda bulunacak çocukların yaşlarının bir önemi yoktur. Bu vize (B2) kısa dönemli bir vizedir. Vizenin süresi dolmadan Amerika’dan ayrılmak zorundasınız. Eğer kalıcı olarak kalmak istiyorsanız daha farklı vizelere başvurulması gerekmekte.

 

 Bütün Amerika vize başvuruları için doldurulan online form olan DS-160 formu eksiksiz olarak doldurulduğu taktirde Amerika Aile Birleşimi Vizesi başvurusunun ilk adımı atılmış olacaktır. Bu form sayesinde randevunuzu alabilir ve eksiksiz doldurmaya dikkat ederek doldurduğunuzda ise kolaylıkla Amerika’da bulunan aile bireyinizi ziyaret edebilme fırsatı bulabilirsiniz. Bununla birlikte gerekli birçok belge vardır. Bu belgeleri düzenli ve doğru şekilde vize başvurusunu yapacağınız kuruma götürmeniz gerekir.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika aile ziyareti vizesi nasıl alınır sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Amerika’da yaşayan bir akrabasını veyahut da aile üyelerinden birini kısa süreli olarak görmek isteyenlerin başvuru yapması gereken bu vize türüne başvuracak olanlar eşleri ya da yaş fark etmeksizin evlenmemiş olan evlatları içermektedir. Amerika aile ziyareti vizesi konusundaki vize başvurusu için önce DS-160 başvuru formunu doldurmalı ve sonrasında da Amerika Konsolosluğu’ndan vize başvuru randevusu almalısınız. B2 yani Amerika ziyaretçi vizesi randevusu almak için Amerika vizesi başvuru sahibinin pasaport numarası, doğum günü, uyruk verileriyle bireysel bir profil meydana getirilmelidir. Amerika aile ziyareti vizesi çevrimiçi randevu alımı durumu esnasında pasaportun verileceği PTT şubesi de işaretlenir. Böylece ödeme şeklinizi de belirlemiş olursunuz. Size uygun bir randevu tarihini onaylamanız durumunda da randevuyu almış olursunuz. Şimdiden herkese bu konuda kolaylıklar diliyoruz.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Almak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

 Öncelikle Amerika aile ziyareti vizesini alabilmek için Amerika’da yaşamakta olan aile üyeniz olmalıdır. Bu kişi eşiniz ya da babanız olmak üzere bir akrabalıkta bulunmalıdır. Vizeyi alabilmek için ilk olarak online formu doldurup bir başvuru süreci başlatmalısınız. DS-160 online formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bu yüzden iyi İngilizce bilen biri yardımıyla formunuzu doldurmanız tavsiye edilir. Form özenle doldurulmalı çünkü en ufak bir hata yüzünden başvurunuz iptal edilebilir. Ardından size yakın bir konsolosluktan randevu alınmalıdır. Amerika ziyaretçi vizesi için (B2) bir bireysel hesap oluşturulup gerekli bilgiler girilmelidir. Bu bilgiler uyruk, doğum tarihi ve pasaport numarasıdır. Hesap açıldıktan sonra ise randevu alma sırasında pasaportun alınacağı PTT ve ödeme şekli işaretlenmelidir. Birçok farklı şekilde ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Kendinize en uygun olan ödeme şeklini seçebilirsiniz. Örneğin Amerika Konsolosluğu’na ait resmi websitesinden ödeme yapılabilmektedir. Böylelikle vizeyi alabilmek için bir randevunuz oluşmuş olacaktır. Bu ise vizeyi alabilmek için tamamlanan en önemli adımlardan biridir. 

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Nereden Alınır?

Amerika aile ziyareti vizesi nereden alınır sorusunun en net yanıtı Amerika Konsolosluğu’dur. Amerika Konsolosluğu’nu arayarak ya da çevrimiçi şekilde konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden aile ziyareti vizesi için randevu alabilirsiniz. Size verilen randevu gününde de Amerika Konsolosluğu’na gitmelisiniz. Saat çok önemlidir. Tam saatinde orada olmaya özen göstermenizi ciddi anlamda rica ediyoruz. Çünkü ancak bu biçimde verimli bir Amerika aile ziyareti vizesi başvuru süreci geçirmiş olacaksınız. Bu sayede de herhangi bir problemle karşılaşma olasılığınız tamamen yok olacak demektir. Bahsi geçen vize başvuru sürecinde kendinizi konforlu hissetmeniz her şeyden öte gelir. Sizden istenen belgelerin hepsini de doğru sırada hazırlayarak konsolosluğa teslimini sağlamalısınız. Çünkü bu belgelerin hepsi de vize almanız konusunda aktif rol oynayan evraklar arasında daimi bir şekilde yer almaktadır. Bu misyonu başarı ile yerine getireceğinizden de eminiz.

Amerika Aile Ziyareti Vizesini Nereden Almalıyım?

 Vize işlemlerinin tamamı Amerikan Konsoloslukları’ndan yapılmaktadır. Amerika aile ziyareti vizesi de bu konsolosluklardan alınabilmektedir. Randevunuzu almalısınız ardından gerekli belgeleri toparladıktan sonra size en yakın konsolosluğa başvurup bu vizeye ulaşabilirsiniz. Birçok şehirde bulunan konsolosluğun, internetten yapacağınız basit bir araştırmayla, konumunu öğrenebilirsiniz. Ankara, İzmir ve İstanbul’da Amerika konsoloslukları bulunmaktadır. Sizin şehriniz için hangi konsolosluğun görev yaptığına resmi siteden kontrol edebilirsiniz. 

 

 Amerika aile ziyareti vizesi nerden alınır sorusuna cevap konsolosluklar olmakla birlikte birçok belgeyi hazır etmeniz gerekmektedir. Ayrıca vize alabilmek için aracı kurumlar bulunmaktadır. Bu aracı kurumlar ve konsolosluklara internet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Vize işlemlerinizi gerçekleştiren kurumlar belirli ücretlerle Amerika aile ziyareti vizenizi alabilmenizi sağlamaktadır. Vize işlemleri kurum ve konsoloslukların yanında hava limanlarında ve sınır kapılarında yapılmaktadır. Vize işleminiz uzun bir vakit alacağından dolayı kurumlar veya konsolosluklardan vize işlemi yapılması tavsiye edilmektedir. Amerika vize işlemleri için e-vize işlemleri de internetten yürütülmektedir. 

Amerika Aile Ziyareti Vizesi KGünde Çıkar?

Amerika aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını veriyoruz. Amerika aile ziyareti vizesi ekstrem bir durum yaşanmadığı sürece 15 ila 20 iş gününde sonuçlanacaktır. Fakat dünya genelinde meydana gelecek bir salgın gibi durumlar vize başvurunuzu sekteye uğratır. Bunun haricinde de dosyanızda herhangi bir sorun yer alıyorsa ve bilgilerinizde herhangi bir yanlışlık varsa süreciniz uzayacaktır. Hatta bu durumda vize reddi ile de karşılaşabilirsiniz. Vize reddi alırsanız bir dahaki vize başvurunuzu ileri bir tarihte yeniden yapmanız gerekebilecektir. O nedenle temkinli olmalı ve sizden istenen her belgeyi doğru formda teslim etmelisiniz. Amerika aile ziyareti vizesinin çıkma tarihi böylece daha erkene çekilmiş olacaktır. Sorun yaşamadan Amerika aile ziyareti vizenizi alarak ailenizin yanına daha kısa zamanda gidebilirsiniz. Şimdiden belgeleri hazırlamaya başlamalı, randevu gününüzde de bizzat konsolosluğa bu belgeleri sunmalısınız.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Amerika aile ziyareti vizesi başvurusunda istenen evraklar en az 3 ay içerisinde alınmış güncel belgeler olmalıdır. Bazı evraklar fotokopi bazıları ise orijinal olarak sunulmalıdır. Amerika aile ziyareti vizesi için istenen belgeler şunlardır:

*Amerika seyahatinin sonlanma tarihinden itibaren 6 ay geçerli, 10 yıldan eski olmayan, en az 2 sayfası boş olan pasaport (eski pasaportlar varsa bunlarında sunulması istenir)

*5*5 ölçülerinde, daha önce vize işlemlerinde kullanılmamış bir adet biometrik fotoğraf,

*Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,

*Evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi,

*DS-160 vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulup imzalanmalıdır,

*Vize talep dilekçesi,

*Çalışanlar için personel kartı, maaş dökümü, banka cüzdanı fotokopisi, banka hesap dökümü,

*Amerika aile ziyareti vizesi alacak olan kişi seyahat masraflarını kendisi karşılayamayacaksa sonsor olan kişiye ait gelir belgeleri istenir,

*Destekleyici belge olarak kişinin mülk belgeleri de sunulur.

Amerika Vize Ücreti ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp