×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Konsolosluğu

Türkiye vatandaşları ya da Türkiye’de yasal yollarla ikamet eden üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşları, Fransa’ya gitmek ya da konsolosluk işlemleri için Fransa Konsolosluklarına başvuru yapabilirler. Ayrıca Fransa konsoloslukları ve temsilcilikleri, kendi bölgelerine ayrılan şehirlerde yaşayan vatandaşları için hizmet vermektedirler.

Türkiye’nin Fransa Büyükelçiliği

Türkiye’nin Fransa Büyükelçiliği Fransa’da bulunan tek yetkili temsilciliktir. Türkiye Fransa Büyükelçiliği, Türkiye ve Fransa ile siyasi, kültürel ve diplomatik konularda birbirlerine katkı sağlarlar.

Fransa’da yaşamakta olan Türk vatandaşlarının haklarını korumakla görevlidir. Fransa’da bulunan bütün Türk Konsoloslukları büyükelçiliğe bağlı olarak çalışmalar yaparlar. Türkiye’nin ekonomik, siyasal ve ekonomik konularında Fransa’da çalışmalar yapmaktadır. Diplomatik yetkiye sahip bir temsilciliktir. Türkiye’den almış olduğu yetkiye göre hareket eder.

Fransa’da Türkiye’nin tanıtımı için gerekli çalışmalarda bulunur. Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının ölüm, evlenme, pasaport, nüfus cüzdanı gibi işlemlerinde hizmet verir. Türkiye ve Fransa arasında her hangi bir olumsuzluk olması durumunda buna engel olacak iyi işlemler yaparlar.  

Fransa’da bulunan Türk vatandaşlarının vize konularında ve pasaport gibi işlemlerinde yardımcı olmaktır. Pasaport yenileme, vize işlemlerinde vize süresinin yenilenmesinde detaylı olarak bilgiler vererek hizmet sunarlar. Türkiye Fransa Büyükelçisi iki ülke arasındaki ikili işlerde yardımcı olmaktır. Vize konularında gerekli evrakların hazırlanması için bilgiler verir. Türkiye tarafından atanmış diplomatik yetkisi olan temsilcilikler olarak hizmet vermeye devam eder.

Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi kimdir? Türkiye’nin Fransa Büyükelçi Türkiye’yi Fransa’da temsil eden en üst düzeyde olan Diplomatik görevli kişidir. Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi, 15 Mart 2021 yılından bu yana Ali Onaner görevi yürütmektedir.

Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi, Türkiye’yi Fransa ülkesinde en üst düzeyde temsil eden diplomatik bir yetkiye sahip resmi kurumdur. Türkiye’nin çıkarlarını Fransa ülkesinde korumaktır. Fransa ile Türkiye arasındaki ticari gelişmeleri en üst düzeye çıkarma çalışmalarını yapmak olmaktadır. Fransa’da bulunan Türk vatandaşlarının konsolosluk işlemlerinde hizmetlerini vermektedir. Türk vatandaşlarının Fransa’daki haklarını koruma görevini üstlenmektedir. Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin Türkiye vizesi konusunda tek yetkisi bulunan kurumdur.

Fransa’da yaşamakta olan Türk vatandaşlarının bütün haklarını koruma görevini yapmaktadır. Fransa ve Türkiye arasındaki siyasi, kültürel ve diplomatik konularında Türkiye’ye bilgi vermek olacaktır. Türkiye Fransa Büyükelçiliği Fransa’da bulunan tek yetkili kurumdur. Büyükelçiler Türk hükümeti tarafından atanmaktadır. Siyasi ve diplomatik yetkiye sahip olmaktadır. Türkiye’yi Fransa’da en iyi şekilde tanıtmayı hedef alırlar. Türkiye’den aldıkları yetkiyle görev yaparlar.

Fransa Büyükelçiliği Görev Yetkileri

Fransa Büyükelçiliği görev yetkileri, Fransa devletinin Türkiye’de bulunan en yetkili dış temsilcisidir. Fransa Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkarmaktır. Türkiye’de bulunan Fransız vatandaşlarının haklarını korumak, ölüm, evlilik, pasaport gibi işlemlerinde hizmet vermektedir.

Fransa Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının ve diğer ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirip olumlu veya olumsuz olmalarına karar veren tek yetkili kurumdur. Fransız Büyükelçiliği’nin görev kapsamında bulunan şehirlerden bazıları şunlardır. Ankara, Adıyaman, Adana, Niğde, Samsun, Isparta, Sivas, Zonguldak, Kayseri, Kars, Van, Tunceli, Yozgat, Malatya, Ordu, Osmaniye, Trabzon ve Tokat olmaktadır.

Fransa Büyükelçiliği, Türkiye ve Fransa arasında siyasi ve ticari konularda birbirlerine destek olmasıdır. Fransa Büyükelçiliği bağlı olduğu ülkesini temsil etmektedir. Fransa ülkesi adına verilen davetlere katılmak, Fransız vatandaşlarının konsolosluk işlerini yürütmektir. Gerektiği durumlarda Fransa vatandaşlarını sosyal güvenlik ve askeri durumlarda bilgilendirmek olacaktır. Fransa devletinin sanayi alanındaki işlemleri takip etmektir.

Genel Olarak Fransa ve Türkiye arasında siyasi, ekonomik ve kültürel konularda birbirlerine destek vermek olmaktadır.

Fransa’nın Türkiye’deki Temsilcilikleri

Fransa’nın Türkiye’nin 8 şehrinde temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan 8 Temsilciliği aşağıdadır.

1. Ankara Büyükelçiliği

2. İstanbul Başkonsolosluğu

3. İzmir Fahri Konsolosluğu

4. Antalya Fahri Konsolosluğu

5. Bursa Fahri Konsolosluğu

6. Bodrum Fahri Konsolosluğu

7. İskenderun Fahri Konsolosluğu

8. Edirne Fahri Konsolosluğu

Vize işlemleri ile ilgili işlem yapmak isteyen vatandaşların, ikamet ettiği yere en yakın konumda bulunan konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.

1. Ankara Büyükelçiliği Görev Yetkisi Alanında Bulunan Şehirler:

l Afyon l Bartın l Erzincan l Gümüşhane
l Ankara l Denizli l Erzurum l Iğdır
l Aksaray l Bayburt l Eskişehir l Isparta
l Amasya l Burdur l Giresun l İzmir
l Ağrı l Çankırı l Karabük l Çorum
l Ardahan            

1. İstanbul Başkonsolosluğu Görev Yetkisi Alanında Bulunan Şehirler:

l Çanakkale l Kırklareli l Balıkesir l Yalova
l Edirne l Tekirdağ l Kocaeli l Bolu
l İstanbul l Bursa        

1. İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Yetkisi Alanında Bulunan Şehirler:

İzmir ve Ege bölgesinde ikamet eden Türkiye’de resmi yollarla ikamet eden üçüncü dünya vatandaşları ve Türkiye vatandaşları, vize işlemleri için Fransa İzmir Fahri Konsolosluğuna giderek işlemlerini halledebilirler. Bu nedenle Ege bölgesinde ikamet eden vatandaşların, İzmir Fahri konsolosluğu dışında başka bir konsoloslukta işlemlerini gerçekleştiremezler.

1. Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Yetkisi Alanında Bulunan Şehirler:

Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya ilinde ve ilçelerinde ikamet eden ayrıca Akdeniz bölgesindeki şehirlerde ikamet eden kişilerin işlemlerini gerçekleştirmektedir. Burdur, Antalya ve Isparta şehirlerinde yaşayan, üçüncü ülke vatandaşları ve Türkiye vatandaşları konsolosluk işlemlerini Antalya Fahri Konsolosluğunda yapabilirler.

1. Edirne Fahri Konsolosluğu Görev Alanında Bulunan Şehirler:

Edirne ve Trakya bölgesinde yaşayan Türkiye ve üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini gerçekleştirebilirler.

1. Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Alanında Bulunan Şehirler:

Bursa ve çevre illerinde yaşayan vatandaşlar işlemlerini Bursa Fahri Konsolosluğunda gerçekleştirebilirler. Bu nedenle Bursa’da ya da yakın illerinde olan kişiler vize işlemlerini yakın olan Bursa’da gerçekleştirmeliler.

1. İskenderun Fahri Konsolosluğu Görev Alanında Bulunan Şehirler:

Hatay ve çevre illerinde yaşayan vatandaşlar vize işlemlerini İskenderun Fahri Konsolosluğunda gerçekleştirebilirler.

1. Bodrum Fahri Konsolosluğu

TOP