×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvurusu Hakkında 

Fransa Turistik vizesi başvurularınız için, Fransa Ticari vizesi başvurularınız için ve Fransa ziyaret vizesi başvurularınız için  veya başka vize türleri için Fransa vize başvurusunda bulunacaksanız ve bu şekilde Fransa'yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız Umuma Mahsus yani Bordo pasaport  sahibiyseniz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız  Fransa vize başvurunuz için gerekli olan bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Başka  pasaportlardan olan Siyah, Yeşil ve Gri pasaport sahibiyseniz ve Türk vatandaşıysanız 180 gün içerisinde 90 günü geçemeyecek süre ile bir seyahat programladıysanız Fransa vizesinden muaf oluyorsunuz.

Fransa Başkonsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği'ne yapacağınız başvurular için şahsen başvuru kabul edilmiyor. Fransa vize başvurularınız için  Fransa konsolosluğu tarafından  veya Büyükelçiliği tarafından  yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ve seyahat acenteleri sayesinde yapabilirsiniz ve vize sürecinizi sürdürebilirsiniz. Eğer seyahat süreniz  90 günü  geçecek süre kadarsa bu  ziyaretleriniz için de Fransa konsolosluğuna direk olarak başvuru yapabiliyorsunuz.

Fransa vize başvurunuz için gereken şartları  yerine getirdikten sonra Fransa vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Fransa vizesi Schengen bölgesi dahilinde bir ülkedir. Bunun için Schengen vatandaşıysanız vize almanıza  gerek olmuyor. Fransa seyahatiniz için  Schengen vizesi aldıysanız ilk seyahatiniz için Fransa'dan başlamanız şartı ile diğer  Schengen ülkelerine ziyaret etme hakkına sahip olabiliyorsunuz .

Umuma mahsus pasaport sahibiyseniz Fransa'yı ziyareti etmek istiyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi  Fransa vizesi almanız mecburidir. Fransa vizesi alabilmeniz için de bazı şartlar bulunuyor ve bu şartları eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekiyor.  Öncelikle  Fransa'ya gitme amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz duruma göre hangi vize türüne başvuracağınızı seçmeniz gerekiyor. Ardından belirlediğiniz vize türünüze göre gerekli belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Çünkü vize türlerine göre hazırlanacak belgeler farklılık gösterebiliyor. Ayrıca vize başvurunuz için hazırlayacağınız belgeler mesleki durumunuza göre de farklılık gösterebiliyor.

Fransa vize başvurularında bölge ayrımı yapılıyor. Fransa Büyükelçiliği ve Fransa konsolosluklarının kendi görev alanında yaşıyorsanız bulunduğunuz il ve ilçelerde sizlere hizmet veriliyor.  Örneğin İstanbul Başkonsolosluğunun Fransa vizesi başvurularınız için  kapsamış olduğu  şehirler şunlardır;

Edirne, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Uşak, Denizli, Çanakkale, Aydın, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Yalova ve Tekirdağ.

Fransa Ankara Büyükelçiliği de  görev alanları için yukarıda söylemiş olduğumuz iller haricindeki illerden vize başvurularını alıyor. Ayrıca  Fransa vizesi almak istiyorsanız öncelikle randevu almanız gerekiyor. Randevu yoğunluk durumuna göre farklılık gosterebiliyor. Bu sebepten dolayı planladığınız  seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinden vize başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz.

Fransa Vize Başvuru İşlemleri

Fransa’ya seyahatte edecek olan kişiler, seyahat amaçlarına uygun olan Fransa vizesini almalıdır. Fransa vizesi alacak olan kişiler, Fransa vize işlemleri hakkında araştırma yapmaktadır. Bu yazıda Fransa vize başvurusu yapacak olan kişiler için Fransa vize başvuru işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Fransa vize başvuru işlemleri, Fransa vize başvurusu yapacak olan kişinin durumuna ve alacağı vize türüne göre genellikle farklılık göstermektedir. Fransa vizesi esasınsa iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar uzun süreli yani 90 günlük konaklama sürelerini geçen vizeler ve kısa süreli yani 90 günden az konaklama süresi olan vizelerdir.

Kısa süreli Fransa vize başvuru işlemlerini yapmak, uzun süreli vize başvuru işlemlerini yapmaktan saha kolaydır. Kısa süreli vize başvuruları Fransa vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılırken, uzun süreli Fransa vize başvuru işlemleri Fransa temsilciliklerine yapılmaktadır. Bu nedenle Fransa vize başvuru işlemleri için vize türünüzü doğru bir şekilde seçmeniz gerekmektedir.

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa’ya belirli bir amaçla seyahat edecek olan kişiler, Fransa seyahatlerini gerçekleştirebilmek için Fransa seyahat amaçlarına uygun olan Fransa vizesini almalıdır. Fransa vizesi alacak olan kişiler, Fransa vize başvurusunun nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Bu yazıda Fransa vize başvurusu yapacak olan kişiler için “Fransa vize başvurusu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

 • Fransa vize başvurusu için öncelikle seyahat amacınıza uygun olan Fransa vize türünü doğru bir şekilde seçmelisiniz.
 • Daha sonra ise Fransa vize başvurusu için gerekli olan evrakları eksiksiz ve güncel şekilde Fransa Konsolosluğu’nun istediği biçimde hazırlamanız gerekmektedir.
 • Fransa vize evraklarını seyahat amacına uygun hazırlayan kişiler vize başvurusu yapacağı yerden randevu almalıdır. Kısa süreli vize başvuruları Fransa temsilciliklerine, uzun süreli vize başvuruları ise Fransa temsilciliklerine yapılabilir.
 • Başvuru için randevu alan kişiler, randevu tarihinde gerekli olan evrakları yetkililere telsim ederek başvurusunu tamamlamalıdır. Başvuru için Fransa vize türüne uygun olan vize ücretinin de ödenmesi gerekmektedir.

Fransa Vize Başvuru Şartları

Fransa seyahatleri için vize alacak olan kişiler, vize başvurusunda bulunabilmek için bazı şartları yerine getirmelidir. Fransa vize başvurusu yapacak olan kişiler, Fransa vize başvurusu şartları hakkında araştırma yapmaktadır. Bu yazıda Fransa vize başvurusu yapacak olan kişiler için Fransa vize başvuru şartları hakkında bilgi verilmiştir.

 • Fransa vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Fransa vize başvurusunu seyahat amacına uygun olarak yapmalıdır.
 • Fransa vize başvurusu için istenen evrakların eksiksiz ve güncel olması zorunludur.
 • Fransa vize başvurusu için istenen evraklar Fransa seyahat amacını açıklar nitelikte olmalıdır.
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin; Fransa’da konaklama gibi her türlü masrafı karşılayacak maddi duruma sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvurusu yapacak olan kişilerin Fransa kamu düzeni ve Fransa toplum yaşamını tehlikeye sokacak durumda olmaması gerekmektedir.

Fransa Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Fransa’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahatlerini yasal bir şekilde gerçekleştirebilmek için vize almaları gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler, Fransa vize başvurularını gerçekleştirebilmek için ise gerekli olan vize evraklarını eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Fransa vize başvurusu yapacak olan kişiler, Fransa vize başvurularını gerçekleştirebilmek için gerekli olan evraklar hakkında araştırma yapmaktadır. Bu yazıda Fransa vize başvurusu için gerekli evraklar hakkında bilgi verilmiştir.

Fransa vize başvurusu için gerekli olan evraklar, başvuru yapılacak olan Fransa vize türüne göre genel olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca bu evraklar başvuru yapacak olan kişinin yaşına, mesleğine, eğitim durumuna, vatandaşlığına bağlı olarak da fark gösterebilmektedir. Aşağıda her Fransa vize başvurusu için istenen evraklar verilmiştir.

 • Geçerli pasaport,
 • Fransa vize başvuru formu,
 • Fransa vize talep dilekçesi,
 • Seyahat sigortası,
 • Adli sicil kaydı,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Fransa’da konaklama belgeleri,
 • Fransa ulaşım belgeleri,
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi,

   Fransa Vizesi Başvuru Formunu  (İndirmek İçin Tıklayınız!!)

TOP