×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvurusu Hakkında 

Fransa Turistik vizesi başvurularınız için, Fransa Ticari vizesi başvurularınız için ve Fransa ziyaret vizesi başvurularınız için  veya başka vize türleri için Fransa vize başvurusunda bulunacaksanız ve bu şekilde Fransa'yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız Umuma Mahsus yani Bordo pasaport  sahibiyseniz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız  Fransa vize başvurunuz için gerekli olan bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Başka  pasaportlardan olan Siyah, Yeşil ve Gri pasaport sahibiyseniz ve Türk vatandaşıysanız 180 gün içerisinde 90 günü geçemeyecek süre ile bir seyahat programladıysanız Fransa vizesinden muaf oluyorsunuz.

Fransa Başkonsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği'ne yapacağınız başvurular için şahsen başvuru kabul edilmiyor. Fransa vize başvurularınız için  Fransa konsolosluğu tarafından  veya Büyükelçiliği tarafından  yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ve seyahat acenteleri sayesinde yapabilirsiniz ve vize sürecinizi sürdürebilirsiniz. Eğer seyahat süreniz  90 günü  geçecek süre kadarsa bu  ziyaretleriniz için de Fransa konsolosluğuna direk olarak başvuru yapabiliyorsunuz.

Fransa vize başvurunuz için gereken şartları  yerine getirdikten sonra Fransa vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Fransa vizesi Schengen bölgesi dahilinde bir ülkedir. Bunun için Schengen vatandaşıysanız vize almanıza  gerek olmuyor. Fransa seyahatiniz için  Schengen vizesi aldıysanız ilk seyahatiniz için Fransa'dan başlamanız şartı ile diğer  Schengen ülkelerine ziyaret etme hakkına sahip olabiliyorsunuz .

Umuma mahsus pasaport sahibiyseniz Fransa'yı ziyareti etmek istiyorsanız yukarıda da belirttiğimiz gibi  Fransa vizesi almanız mecburidir. Fransa vizesi alabilmeniz için de bazı şartlar bulunuyor ve bu şartları eksiksiz ve doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekiyor.  Öncelikle  Fransa'ya gitme amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz duruma göre hangi vize türüne başvuracağınızı seçmeniz gerekiyor.  Ardından belirlediğiniz vize türünüze göre gerekli belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Çünkü vize türlerine göre hazırlanacak belgeler farklılık gösterebiliyor. Ayrıca vize başvurunuz için hazırlayacağınız belgeler mesleki durumunuza göre de farklılık gösterebiliyor.

Fransa vize başvurularında bölge ayrımı yapılıyor. Fransa Büyükelçiliği ve Fransa konsolosluklarının kendi görev alanında yaşıyorsanız bulunduğunuz il ve ilçelerde sizlere hizmet veriliyor.  Örneğin İstanbul Başkonsolosluğunun Fransa vizesi başvurularınız için  kapsamış olduğu  şehirler şunlardır;

Edirne, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Uşak, Denizli, Çanakkale, Aydın, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Yalova ve Tekirdağ.

Fransa Ankara Büyükelçiliği de  görev alanları için yukarıda söylemiş olduğumuz iller haricindeki illerden vize başvurularını alıyor. Ayrıca  Fransa vizesi almak istiyorsanız öncelikle   randevu almanız gerekiyor. Randevu yoğunluk durumuna göre farklılık gosterebiliyor. Bu sebepten dolayı planladığınız  seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinden vize başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz.

TOP