Hollanda Transit Vize

Hollanda Transit Vize Hakkında

Hollanda transit vize işlemleri diğer vize işlemlerinden farklıdır. Hollanda transit vizesi schengen ülkesine Seyahat ediyorsanız bu isteğinize imkân tanımaz. Bu durumda kısa süreli schengen vizesi almanız gerekmektedir. Schengen bölgeleri ve ABD oturum izniniz varsa veya vizeniz varsa, Kanada, Japonya gibi ülkelerde süresiz kalıcılık temin eden oturum iziniz varsa Hollanda transit vize almanıza gerek yoktur. Bunun dışında AEA, AB veya İsviçre vatandaşıysanız da transit vizeye ihtiyaç duymadan geçişlerinizi sağlamanız mümkündür. Diplomatik pasaportunuz varsa veya ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) mensubuysanız da Hollanda transit vize imkanlarından yararlanabilirsiniz veya buna ihtiyaç bile duymayabilirsiniz. Belgeler ve düzenlemeler de diğer ülkelere göre farklılık gösterir. Örneğin son 10 yıl içinde düzenlenmiş bir pasaport örneği sunmanız gerekmektedir. Aynı durum seyahat izin belgeleri için de geçerlidir. Vize başvuru formunuzun ve imzalanmış bir PDF dosyasında sunmanız gerekmektedir. Kimlikte sunmuş olduğunuz fotoğraf Hollanda’nın kişilerle alakalı tercihlerine uygun olmalıdır. Planladığınız tarihten en az 3 ay önce başvuru işlemlerinizi başlatmanız, işlemlerin hızlanması ve düzgün ilerlemesi adına oldukça önemlidir. Başvurularınız SIS ve VIS tarafından kontrol edilecek ve ancak bu şekilde onaylanacaktır. Türkiye’den başvuruda bulunacaksanız özellikle büyük şehirlerden yapmış olduğunuz başvurular daha hızlı bir şekilde sonuç verecektir. Hollanda transit vize işlemleri için ayrıca tercümana ihtiyaç duyulan durumlarda yeminli tercüman bulunması şarttır. Aile bireylerin birisi tercüman olarak gösterilemez ve kayıtlara geçirilemez.

Hollanda Transit Vize Nedir?

Hollanda üzerinden aktarması ya da kendi aracı ile başka bir ülkeye gidecekse Hollanda transit vize alınmalıdır. Bu vize gideceği ülkeye Hollanda üzerinde geçişiniz sağlamaktadır. Ancak Hollanda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını transit A tip vize türünde muaf tutmaktadır. Yani Hollanda üzerinde üçüncü bir ülkeye aktarması olarak geçecekseniz Hollanda transit vize almanıza gerek yoktur. Bunun için hava alanının transit geçişi alanını terk etmemelisinz.
Türk vatandaşı Hollanda transit vize almaktan muaf tutulmuşdur. Ancak bu vize türü bir Schengen vizesi türü olmadığından Havaalanı terk etme ve serbest dolaşma hakkı tanımaz. Aynı şekilde kendi aracı ile Hollanda’dan transit olarak geçecekse transit vize almak zorunda değilsiniz. Ancak sınırlı süre de ülkede kalmanız gerekmekte. Hollanda transit vize işlemi için kişiden belli başlı ücret ve evraklar istenmektedir. Bu evrakın eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilme durumunda ise transit vize işlemi tamamlanmış olmakta. 

Hollanda Transit Vize İstiyor mu?

1 Temmuz 2021 tarihinde itibaren Hollanda’ya seyahat yasağı kaldırılmışdır. Hollanda Turistik vizesi dahil olmak üzere tüm vize kategorileri için Hollanda vizesi başvurusu yapılabilir.
Hollanda vize başvurusu yapmak isteyen kişi 2 doz Biontech veya Sinovac aşı olmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte, Hollanda vize belgesine ek olarak İngilizce ya da Flemenkçe olmak şart ile aşı sertifika da vize başvuru sırasında sunmak gerekmekte.
Hollanda transit vizesi sahip olan kişiye ülke toprakını transit geçme hakkı tanır. "B" sembol transit vize ile başvurduğu ülkeden maksimum 5 gün kadar konaklama hakkı bulunmaktadır. Hollanda transit vizesi tek girişli, çift giriş veya çok giriş olabilir. Tüm geçiş için vize sahipleri 5-10 güne kadar kalış hakkı sahip.
Hollanda transit vize işlemlerinizde Hollanda Konsolosluğa bağlı olduğu seyahat tarihleri en fazla 15 gün önce başvuru işlemini gerçekleştirmeli.

Hollanda Transit Vize Veriyor mu?

Hollanda üzerinden aktarması ya da kendi aracı ile üçüncü bir ülke gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hollanda havalimanında transit bölümünde ayrılmamak şartı ile transit vizesinden muaf tutulmuştur. Ancak transit bölümünde ayrılacak ise transit vizesi almalıdır. Hususi Pasaport, Diplomat Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi 180 gün içindeki ziyaretinde Hollanda vizesinden muaf oldukları için transit vizesi almasına gerek yoktur. Ayrıca seyahat edilecek üçüncü ülkeler Schengen ülkesi, Avrupa Birliği ülkesi veya  Avrupa Ekonomi Alanı ülkesi ise Hollanda transit vizesi almanıza gerek yoktur. Transit vizesi Hollanda’da serbest dolaşma hakkı tanımamaktadır.
Hollanda transit vizesi başvurusu için öncelikle asıl olarak gidecek ülkenin vize alınmalıdır. Bu vize Hollanda transit vizesi başvurusunda istenmekte. Ayrıca asıl olarak gidilecek olan ülkelere ait uçuş bilgisi de istenmektedir.
Hollanda transit vizesi başvuru Hollanda vizesi başvuru merkezi aracılığı ile yapılmakta. 

Hollanda Transit Vize Nasıl Alınır?

Hollanda transit vize alması gereken ülke şu şekildedir; Irak, İran,  Nijerya, Afganistan, Bangldeş, Somali, Kongo Demokrat Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, SriLanka, Suriye ve Gana. Türkiye’de oturum izni olan bu ülke vatandaşı başvurularını vize başvuru merkezi aracılığı ile yapabilmekte. Başvurudan önce Hollanda transit vize harcı yatırılmalı. Başvuru ortalama 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Hollanda transit vize işlemi bir kişinin Hollanda havaalanında başka bir ülkeye gitme için sorunsuz bir şekilde aktarmalar yapmasını sağlayan belge. Bu belgeyi alma için ise Ankara’da bulunan Hollanda Büyükelçiliği ya da İstanbul’da bulunan Hollanda Büyükelçiliğe başvurulması gerekmekte. Bunun harici ise transit vize başvurusu için seyahat acentesi ile Hollanda dış temsilciliği ile başvurularını yapabilmekte. Hollanda transit vizesi başvuru Hollanda vizesi başvuru merkezi aracılığı ile yapılmakta. 

Hollanda Transit Vize Nereden Alınır?

Ankara’da bulunan Hollanda Büyükelçiliği ya da İstanbul’da bulunan Hollanda Büyükelçiliğe başvurması gerekmektedir. Bunun harici ise transit vize başvuru için seyahat acentesi ile Hollanda dış temsilciliği ile başvurularını yapabilmekte. Seyahat acentesi ile yapılacak bu işlem için ise güvenilir bir firma bulunması ve yapılacak bu görüşmelerin vize işlemine ek olarak yansıtılacağı bilinmesi gerekmektedir. Hollanda transit vize harcı yatırılmalı. Başvuru ortalama 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Hollanda transit vize işlemi bir kişinin Hollanda havaalanında başka bir ülkeye gitme için sorunsuz bir şekilde aktarmalar yapmasını sağlayan belge. Bu belgeyi alma için ise Ankara’da bulunan Hollanda Büyükelçiliği ya da İstanbul’da bulunan Hollanda Büyükelçiliğe başvurulması gerekmekte. Bunun harici ise transit vize başvurusu için seyahat acentesi ile Hollanda dış temsilciliği ile başvurularını yapabilmekte. 

Hollanda Transit Vize KGünde Çıkar?

Hollanda transit vize başvurusu genel olarak 15 takvim gün içinde açıklanmaktadır. Hollanda transit vize sonucu, vize merkezinin ve Hollanda Konsoloslunun yoğunluğa göre değişiklik göstermekte.
Hollanda transit vize için hazırlanan evrak eksik ya da yanlış olması durumuna da sonuçlanma süreleri 45 güne kadar uzayabilmekte ya da Hollanda havaalanı transit vizesi başvuru iptal edilebilmekte. Hollanda Transit vize, havaalanı transit vizesi adı altında geçmektedir. Hollanda havaalanı transit vize, Schengen üye ülkesi dışındaki bir ülkeye seyahat etme amacıyla Hollanda havaalanında uçak değiştirme hak tanımaktadır.  Hollanda transit vize, Hollanda’da ya da diğer Schengen üye ülkesinde konaklama ve seyahat hakkı tanımamakta. Hollanda havaalanı transit vize alınması halinde, havaalanı kapsadığı uluslararası bölge terk edilememektedir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp