Hollanda Konsolosluğu

Hollanda Başkonsolosluğu

Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları, Hollanda’nın Türkiye’de açtığı temsilcilikleri ile işlemlerini halledebilmektedir. Ayrıca bu temsilcilikler sayesinde iki ülke arasındaki ticari ve siyasal ortaklıklar kurularak iki ülke çıkarları gözetilmektedir.

Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşlarını;

l Pasaport Çıkartma l Kimlik Kartı yenileme l Doğum Belgesi
l Pasaport Yenileme l Doğum Belgesi l Ölüm Belgesi

İşlemlerini yapabilmektedir. Türkiye’de bulunan Hollanda konsoloslukları, diplomatik olarak temsilcilik görevlerini üstlenmektedir.

Yani;

l Ekonomik l Ticari ilişkiler l Siyasi İlişkiler
l Kültürel l Askeri ilişkiler    

Yukarıda belirtilen alanlarda çalışmalar yürüterek Hollanda ve Türkiye arasında köprü görevi görerek çalışmalar yürüterek işbirliğini daha fazla güçlendirmektedirler. Ayrıca Türkiye vatandaşları Hollanda vizesi almak için bu temsilciliklere giderek işlemlerini halledebilirler.

Hollanda’nın Türkiye’de 6 Temsilciliği bulunmaktadır.

Bunlar;

1. İstanbul Başkonsolosluğu;

İstanbul Başkonsolosluğu görev alanında bulunan bölgeler;

l Antalya l Bursa l Karabük l Sakarya
l Artvin l Çanakkale l Kastamonu l Samsun
l Aydın l Denizli l Kırklareli l Sinop
l Balıkesir l Edirne l Kocaeli l Tekirdağ
l Bartın l Giresun l Manisa l Trabzon
l Bilecik l İstanbul l Muğla l Yalova
l Bolu l Isparta l Ordu l Zonguldak
l Burdur l İzmir l Rize    

Yukarıdaki şehirlerde ikamet eden vatandaşlar, Hollanda vizesi için İstanbul Başkonsolosluğuna başvurabilirler.

1. Ankara Büyükelçiliği:  Ankara Büyükelçiliği yetki alanında Türkiye’nin tüm illeri bulunmaktadır.

2. Antalya Başkonsolosluğu:

Antalya Başkonsolosluğu Görev Alanında Bulunan İller;

l Isparta l Karaman l Burdur l Antalya

1. İzmir Fahri Konsolosluğu: İzmir Fahri Konsolosluğunun yetki alanında 13 şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerde yaşayan vatandaşlar vize işlemleri için İzmir Fahri Konsolosluğuna Başvuru yapabilirler.

İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Alanında Bulunan İller;

l İçel l Şanlıurfa l Van l Kahramanmaraş
l Adana l Mardin l Bitlis l Adıyaman
l Hatay l Siirt l Hakkâri l Diyarbakır
l Gaziantep            

1. Marmaris Fahri Konsolosluğu: Muğla’da yaşayan vatandaşlar, vize işlemleri için Marmaris Fahri Konsolosluğuna başvuru yapabilirler.

Marmaris Fahri Konsolosluğunun Görev Alanında Bulunan İller;

l Muğla

1. Gaziantep Fahri Konsolosluğu: Gaziantep görev alanında 5 şehir bulunmaktadır. Bu 5 şehirde ikamet eden vatandaşlar vize işlemleri için Gaziantep Fahri konsolosluğuna başvuru yapabilirler.

Gaziantep Fahri Konsolosluğu Görev Alanında Bulunan İller;

l Kahramanmaraş l Adana l Hatay
l Gaziantep l Mersin    

Hollanda konsoloslukları, acil durumlarda ya da hukuki alanlarda Hollanda Konsolosluklarına başvurarak yardım talep edebilirler. Bu nedenle herhangi bir olumsuz durumların gelişmesi durumunda, konsolosluklar ya da fahri konsolosluklara gidilerek başvuru yapabilirler.

Türkiye'nin Hollanda Büyükelçiliği

Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkisi 1612 yılında ilk Hollanda Büyükelçisinin İstanbul da görevlendirilmesiyle başlamışdır. Hollanda’da ilk mukim Büyükelçi Yahya Karaca Paşa 1856 yılında görevlendirmiş olup, ilk yerleşik temsilciliği 1859 yılında faaliyete geçmişdir. Büyükelçilik konutu ve hâli hazırda müşavirlikimizin bulunduğu bina 1938 yılına satın alınmıştır. Büyükelçilik Kançılaryası olarak kullanıln bina ise 1996 yılında satın alınmışdır. Silahlı Kuvvetler Ataşeliki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliki, Din Hizmetleri Müşavirliki, Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Ticaret Müşavirliği, Emniyet Müşavirliği, Eğitim Müşavirliği, Basın Müşavirliği ve Adalet Müşavirliği Büyükelçiliğimize bağlı olarak görevler yapmaktadır. Konsolosluk hizmeti Amsterdam, Deventer ve Rotterdam Başkonsolosluğumuz tarafından sağlanmaktadır. Amsterdam Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi Noord Hollanda, Flevoland ile Utrecht eyaletini; Deventer Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi Groningen, Frieslad, Drenthe, Overijssel, Gelderlad ve Limburg eyaletini; Rotterdam Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi Zuid Holland, Zeeland ve Noord Brabant eyaletini kapsamaktadır.

Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisi Kimdir?

22 Şubat 1958 de Sakarya Geyve de doğdu. Babası adı Aslan Annesi adı Saniye’dir. Orta Doğu Teknik Üniversite İdari İlimler Fakültes Ekonomi ve İstatistik Bölümü bitirdi. Yüksek lisansı New York Eyalet Üniversitesinde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı. Harvard Üniversitende üst düzey yöneticilik programı katıldı.

Hollanda’da Banka Genel Müdürlüğü yaptı. Yurt dışı Bankalar Birliği Kurucusu ile Yönetim Kurulu Üyeliği görevine bulundu. Adalet ve Kalkınma Parti Kurucu Üyesi oldu.

22. Dönem Sakarya Milletvekili seçildi. Ak Parti Dış İlişkiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıkı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu.

26. Dönem Sakarya Milletvekilliğine seçildi. Avrupa Birliği Uyum Komisyon Başkan Vekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi, Ak Parti Ekonomi İşden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıkı

İyi düzeyde İngilizce, Fransızca ile Hollandaca bilen Dişli, evli 3 çocuk babasıdır.

Hollanda Büyükelçiliği Görev ve yetkileri

Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği hangi konsolosluk hizmetini vermektedir. Hollanda Konsolosluk görev ile yetkileri aşağıdaki gibidir.

  • Ankara, İstanbul ile görev alanına giren ilde yaşayan Hollanda vatandaşına konsolosluk hizmetlerinde bulunur.
  • Hollanda vatandaşının pasaport işlemleri ile ilgili konularda yetki sahibidir.
  • Hollanda vatandaşının ölüm işlemlerinin düzenlenmesinde yetkilidir.
  • Doğum söz konu olduğunda doğum belgeleri ve diğer kişisel bilgisinin düzenlenme konusunda hizmet verir.
  • Evlilikler konusu da yetki sahibidir.
  • Vatandaşlık ile ülke sınırı içinde gerekli bazı önemli evrakın onaylanmasında yetkilidir.
  • Noter ve nüfus işlemi konusunda Hollanda vatandaşına hizmet sunar.
  • Boşanma İşlemi
  • Kimlik İşlemi

Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Ankara ili sınırı içinde büyükelçilik olarak hizmet vermektedr. Hollanda Ankara Büyükelçiliği olarak da anılmaktadr. Hollanda Büyükelçiliği Ankara birimi görev ve yetkileri çevre illerde ki vatandaşları da kapsamaktadır.

Hollanda Büyükelçiliği Görev alanı

Afyon, Ankara, Aksaray, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Amasya, Ağrı, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Erzurum, Eskişehir,  İzmir, Karabük  ilinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşı ile Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşının Hollanda Konsolosluğunda yapması gereken işlem Hollanda Ankara Büyükelçiliğinin yükümlülüğünde yer almaktadır. Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası hukuk teamüline uygun olarak Türkiye'nin başkenti Ankara da bulunmaktadır. Hollanda Ankara Büyükelçiliği Hollanda'nın Türkiye'de ki resmi diplomat temsilciliği pozisyonundadr. Türkiye ile Hollanda arasındaki politik, ekonomi, kültürel ve diplomatik ilişkinin geliştirilmesi ile görevli olan Hollanda Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde ki konsolosluk ve vize bölüm ile Hollanda'ya seyahat etmesini isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vize işlemi ile Türkiye'de ikamet eden Hollanda vatandaşının konsolosluk işlemini yerine getirmekle görevlidir.

Hollanda Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgileri

Adres :Turan Güneş Bulvarı Hollanda Caddesi No: 5 06 550 Ankara

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Telefon: 0850 346 84 93

Hollanda Ankara Büyükelçiliği E-posta: [email protected]

Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası hukuk teamüline uygun olarak Türkiye'nin başkenti Ankara da bulunmaktadır. Hollanda Ankara Büyükelçiliki Hollanda'nın Türkiye'de ki resmi diplomat temsilciliği pozisyonundadr. Türkiye ile Hollanda arasındaki politik, ekonomi, kültürel ve diplomatik ilişkinin geliştirilmesi ile görevli olan Hollanda Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde ki konsolosluk ve vize bölüm ile Hollanda'ya seyahat etmesini isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vize işlemi ile Türkiye'de ikamet eden Hollanda vatandaşının konsolosluk işlemini yerine getirmekle görevlidir.

Türkiye'de yaşayan Hollanda vatandaşı pasaport- kimlik yenilemek, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemi konusunda Hollanda Ankara Büyükelçiliğinden, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğundan ve diğer Hollanda Konsoloslukundan destek alabilmektedir.

Hollanda Ankara Büyükelçisi: Marcel Kurperhoek

Hollanda Büyükelçiliği ulaşım

Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Yıldız mevkiine yer almaktadır. Hollanda Ankara Büyükelçiliğine ulaşmak için aşağıda yer alan hat numaralı otobüs kullanılabilir.

Ego 115: Opera Birlik Mahallesi

Ego 135: Oran Sitesi Ulus

Ego 112: Kızılay Gaziosmanpaşa

Ego 413: Altınpark Çankaya

Ego 113: Opera Birlik Mahallesi

Ego 413-3: Altınpark Çankaya

Ego 408: Güneşevler Hasköy S.Lojmanları

Ego 188: Oran Sitesi Keçiören

Ego 388: Opera Yukarı Ayrancı Küçükesat

Ego 318: Bağcılar Ulus

Ego 160: Opera Kızılay Esat Caddesi, Seyranbağları

Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası hukuk teamüline uygun olarak Türkiye'nin başkenti Ankara da bulunmaktadır. Türkiye ile Hollanda arasındaki politik, ekonomi, kültürel ve diplomatik ilişkinin geliştirilmesi ile görevli olan Hollanda Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde ki konsolosluk ve vize bölüm ile Hollanda'ya seyahat etmesini isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vize işlemi ile Türkiye'de ikamet eden Hollanda vatandaşının konsolosluk işlemini yerine getirmekle görevlidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp