Hollanda Çalışma İzni

Hollanda Çalışma İzni Hakkında

Hollanda’da bir işveren tarafından istihdam edildiyseniz Hollanda çalışma izni almanız gerekir. Hollanda vatandaşı olmayan tüm çalışma adayları, konsolosluğa istihdam için izin başvurusunda bulunmalıdır. Çalışma izni vizesi için gerekli tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız, başvurunun ilk aşamasıdır. Peki Hollanda çalışma izni şartları nelerdir? Hollanda’ya çalışmak için nasıl gidilir?

Hollanda Konsolosluğu başvuru sahiplerinin tüm belgelerini çalışma vize şartlarına uyup uymadığınız hususunda titizlikle inceler. Çalışma adayının dürüstlüğünden ve yasalara bağlılığından emin olmak için ek belgeler isteyebilir. Çalışma izni alabilmek için taşımanız gereken nitelikler ve sağlamanız gereken şartlar şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti’nde ya da herhangi bir Schengen ülkesinde adli sicil kaydınız olmamalıdır.
 • Hollanda'da gayrimenkul veya uzun süreli kiralık konut sahibi olmanız şart değildir ancak izin almanıza yardımcı olabilir.
 • Vergi borcunuz olmamalıdır. Ya da ödenmemiş faturanız, hacizlik bir durumunuz, para cezanız olmamalıdır.
 • Hollanda'da çalışma izni vizesi için banka hesabınızda yeterli miktarda para olmalıdır.
 • Ayrıca daha önce Avrupa Birliği göç yasalarını hiçbir şekilde ihlal etmemiş olmanız da şarttır.

Hollanda’da çalışmak isteyenlerin başvuru yapabileceği üç tür çalışma vizesi vardır:

 • Hollanda A tipi çalışma vizesi: Hollanda'da 5 yıldan fazla ikamet edenlere veya basitleştirilmiş vatandaşlık kaydı yapma hakkına sahip kişilere (ülkesine geri dönenler veya bir Hollanda vatandaşıyla evli olanlara) verilen bir tür daimî çalışma iznidir.
 • Hollanda B tipi çalışma vizesi: B tipi çalışma vizesi sayesinde aldığınız izin yalnızca belirli bir işveren için çalışabileceğiniz anlamına gelir. 1 yıllık verilir. Uzatma imkânı vardır.
 • Hollanda C tipi çalışma vizesi: Mevsimlik / Belirli bir dönemliğine çalışma izni veren vizedir. Yenileme imkânı yoktur ve 1 yıllığına verilir.

Hollanda Çalışma İzni Nedir?

Bulunduğum ülkeden taşınmak istiyorum, başka bir ülkede çalışacağım diyorsanız size birçok bilgi vermeye geldik. Hollanda çalışma izni nedir sorusu son zamanlarda sık soruluyor. Birçok birey Hollanda’da çalışma yaşamına devam etmekten yanadır. Bunun için Hollanda çalışma izni almak gerekir. Hollanda çalışma izni, Hollanda ülkesinde kalıcı olarak çalışma yaşamını sürmek isteyen herkesin alması gereken bir vize türü olarak dikkat çeker. Siz de bu çalışma iznini almak istiyorsanız Hollanda oturum iznini almanız gerektiğini bilmelisiniz. Sizden istenen belgeleri de her zaman için doğru ve eksiksiz şekilde hazırlayıp teslim etmelisiniz. Herhangi bir belgenizin yanlış ya da eksik olması gibi durumlar tamamen vize reddi almanıza neden olur ve bunun olmasını istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Her açıdan Hollanda’ya gidip çalışma yaşamınıza bir an evvel başlamak istiyorsanız lütfen dikkatli şekilde belgeleri hazırlayınız. Aksi halde süre kaybı yaşar ve demotive olursunuz. Dikkatli olmanız gerekmektedir.

Hollanda Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?Hollanda Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Hollanda'da çalışmak istiyorsanız, uzun süreli vizeye veya oturma izni ve çalışma izni almanız gerekir. Çalışma iznini Hollanda Konsolosluğu’na başvuru yaparak alabilmeniz mümkündür. Oturma izni ve çalışma izni alıp almayacağınız, nasıl istihdam edildiğinize ve ne tür bir iş yapmak istediğinize bağlıdır.

Serbest meslek sahibi olmayı planlıyorsanız, Hollanda çalışma iznine yalnızca bir işveren başvurabilir. Kendiniz başvuru yapamazsınız. Ayrıca Hollandalı bir işverenden resmî bir iş teklifi almanız gerekir.

Hollanda'da veya Hollanda'nın başka bir ilinde kendi işinizi kuracaksanız, Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Dairesi ile ilgili belgeleri tamamlamanız gerekir.

Oturma izni almak genellikle 2-3 ay sürer. Hollanda şehir göçmenlik bürosunda şahsen check-in yapmayı unutmayın. Bu, Hollanda’ya varışınızdan en geç 8 gün sonra yapılmalıdır.

Hollanda Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Hollanda çalışma izni çıkarmak için konsolosluğun vize başvurunuzu değerlendirme süresi yaklaşık 90 gündür. Çalışma izni aynı zamanda bir oturum izni de gerektirir. Bir an önce çalışma izni alıp Hollanda’da istihdam edilmek isteyenler başvurularını yakından takip etmektedir. Bu yüzden de hâliyle başvuru sahipleri de “Hollanda oturum izni ne kadar sürede çıkar” sorusuna sıkça cevap arar. Hollanda çalışma vizesi alırken vakit kaybetmemek için belge hazırlığınızı seyahat tarihinizden en az üç ay önce yapmaya başlamanız gerekir.

Hollanda Çalışma İzni Kaç Aylık/Yıllık Verilir?

Birçok kişinin sorduğu Hollanda çalışma izni kaç aylık/yıllık verilir sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Hollanda’da çalışmak için süresiz oturum izni de almanız gerekebilir. Şayet iş yerinin sahibi sizseniz iş yerinizin en az 1.5 sene evvel açılmış olması lazımdır. Eğer on yıl aralıksız oturum izniyle ikamet sağladıysanız çalışmasanız bile süresiz oturum izni kullanabilirsiniz. Öte yandan 1 sene ila 3 sene arasında da çalışma izni alabiliyorsunuz. Süre bittikçe bu işlemi yenilemeniz de büyük önem arz ediyor, sınır dışı edilmemek adına bu tür durumlara dikkat etmek büyük önem arz ediyor diyebiliriz. Bu yüzden daha dikkatli bir şekilde her işleminizi zamanında yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde her şey daha sağlam adımlarla çözüme ulaştırılacaktır ve akabinde hiçbir sorun da çıkmamış olacaktır. Her açıdan zaman kaybını önlemiş olursunuz. Hollanda çalışma izni başvurusu esnasında da tutarlı bilgiler içeren belgeler teslim etmeniz gerekmektedir.

Hollanda Çalışma İzni Başvurusu

Çalışma izni başvurusu Hollanda'daki işçi sigorta dairesine sunulmalıdır ve bu daire genellikle beş hafta içinde nihai kararı verir. İşçi Sigorta Kurumu Hollanda'da çalışma izni başvurusunda bulunmadan önce Hollanda ve AB'de öncelikli aday bulmak için yeterli çabanın gösterilip gösterilmediğini değerlendirir. Ayrıca, işçi sigorta kurumu yabancı bir vatandaşın maaşının Hollanda piyasa koşullarına uygun olup olmadığını ve müstakbel çalışanın yaşam koşullarının uygun şekilde organize edilip edilmediğini değerlendirir. Yasal istihdam için, çalışma izni başvurusu ile aynı zamanda Hollanda vizesi veya oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Başarılı bir çalışma izni başvurusu iyi bir hazırlık süreci gerektirir. Hollanda Çalışma İzni Danışmanlık şirketi MyVize ile tüm süreci başarılı bir şekilde yürütebilirsiniz.

Hollanda Çalışma İzni Şartları

Günümüzde herkesçe merak edilen bir konu vardır. Herkes Hollanda çalışma izni şartları hakkında ayrıntılı bilgi almak istemektedir. O halde sizlere en ufak ayrıntısına değin Hollanda çalışma izni şartlarından bahsetmiş olalım. Bir işte çalışmanız, medikal tedavi için gitmeyi amaçlamanız, oturum izni olan bir tanıdığınızın yanında kalma, stajyer çalışan olmanız, evlatlık şekilde ikamet etmeniz, aile birleşimi vizesi almanız ve eğitim nedenli ikamet etmeniz gereken durumlarda Hollanda çalışma izni alabilirsiniz. Böylece her anlamda sonuca doğru ilerleyen bir sürece başlamış olursunuz ve bu sizi yoğun anlamda konforlu hissettiren bir durum olur. Bu sürecin kolay geçmesinden yanaysanız sizden talep eden belgelerin her birini doğruluğundan kesinlikle emin olduğunuzu düşündüğünüz bilgilerle doldurup o şekilde teslim etmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak bu biçimde Hollanda çalışma izninizi alabilirsiniz, vize reddi almamanızın tek yolu bu olacaktır. Lütfen bu ayrıntıyı hiçbir zaman unutmamaya özen gösterin.

Hollanda Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

Hollanda çalışma izni belgeleri yalnızca şahsen ve yalnızca orijinalleri ile sunulabilir. Hollanda Konsolosluğu, belgeleri posta veya elektronik olarak kabul etmeyecektir. Hollanda çalışma izni vizesi için belge hazırlığını MyVize Hollanda Vize Danışmanlık ile yapın. Her belge Hollanda yasalarına uygun ve bu ülkenin resmî diline çevrilmiş olarak hazırlanmalıdır. Hollanda'ya çalışma izni başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Uluslararası Pasaport

Pasaportunuzun geçerlilik süresi Hollanda vizenizin bitiş tarihinden itibaren birkaç ay olmalıdır. Pasaportunuzun dönüşünüzden sonra en az 6 ay geçerli olması en iyisidir.

 • Hollanda Çalışma İzni Başvuru Formu

D tipi vize için formu doldurunuz Formu Hollanda'nın resmî dillerinden birinde, yani Hollanda'da doldurmanız gerektiğini lütfen unutmayınız. (İngilizce veya Hollandaca)

 • Adli Sicil Kaydı Bulunmadığına Dair Belge

Böyle bir sertifika, vize başvurusundan hemen önce alınmalıdır. Çünkü belge sadece 6 ay geçerlidir. Resmî dile tercüme de gereklidir.

 • İş Sözleşmesi

Çalışma vizesi almak için Hollanda'da bir işverenle sözleşme yapmanız gerekir. Bu sözleşmeye dayanarak bir de iş davetiyesi almanız gerekir.

 • İş Davetiyesi

Böyle bir davetiye, sizi Hollanda'da işe alan şirketin direktörünün veya CEO'sunun kaşesi ve imzası ile onaylı olmalıdır.

 • Tıbbi Sertifikalar

HIV, AIDS ve diğer tehlikeli enfeksiyonlar için test yaptırmanız gerekir. Bu hastalıklardan hiçbirini taşımıyor olmanız önemli bir şarttır.

 • Diploma ya da Sertifika

Tipik olarak, girdiğiniz işe uygun niteliklerinizin olduğunu kanıtlamanız gerekir. Onay olarak, bir yüksek veya orta özel eğitim diploması, bir uzmanlık alanında bir lisans veya sertifika uygundur.

 • Fotoğraf (2 Adet)

Fotoğraflar renkli, 3,5 x 4,5 cm boyutlarında, çerçevesiz beyaz arka plan üzerine olmalıdır. Herhangi bir AB ülkesi için normal vize fotoğrafı geçerlidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasına da ihtiyacınız vardır. Sigortanın geçerlilik süresi, Hollanda'da kalış süresinin tamamını kapsamalıdır.

 • İkamet Belgeleri

Hollanda'da tüm konaklama süreciniz için kiralama sözleşmesidir. Bir ev satın aldıysanız tapu belgelerini sunmanız gerekir.

 • Banka Hesap Ekstresi

Bankadan bir hesap ekstresi sipariş edin. İlk maaşınızı veya diğer gelirinizi almadan önce Hollanda'da ilk kez kalmak için paranız olmalıdır.

 • Konsolosluk Ücretlerinin Ödenmesi

Vize başvurusunda bulunmadan önce ücreti ödemeniz önerilir. Aksi takdirde belgeler değerlendirmeye alınmayabilir. Prensip olarak başvurunun ardından ücreti ödemek için hâlâ 3 haftanız vardır, ancak bu son çaredir.

Ek belgeler istenirse, konsolosluğa yaptığınız ziyaretten sonraki bir ay içinde eksik bir belge paketi ile sağlanabilir. Genellikle tüm vize başvuruları konsolosluktan Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Dairesi’ne iletilir. Ek belgeler sunmak için zamanınız yoksa vizeniz reddedilebilir.

Hollanda Çalışma İzni Ücreti

Çalışma iznine başvurmanız için Hollanda Konsolosluğu’na vize ücreti ödemeniz gerekir. Çalışma izni ücretleri için belirlenen konsolosluk ücreti vize türüne bağlıdır.

 • C tipi vize (kısa süreli) - 35 euro
 • D tipi vize (uzun süreli) - 90-250 euro

Ücretin tutarı sürekli güncellenmektedir. Bu yüzden başvuru yaptığınız dönemdeki Hollanda çalışma vizesi ücretlerini MyVize’den öğrenebilirsiniz. Ayrıca konsoloslukta ek hizmetler için ödeme yapmanız gerekebilir, bu nedenle lütfen yanınızda fazladan para getirin.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp