×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Konsolosluğu

İngiltere Başkonsolosluğu  

İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere ve Türkiye arasında diplomatik ve ticari alanlardaki faaliyetleri daha iyi seviyeye getirmek için çalışmaktadır. Ayrıca Türkiye’den İngiltere’ye gitmek isteyen vatandaşların vize işlemleri de İngiltere Başkonsoloslukları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden İngiltere vatandaşları da şu işlemleri gerçekleştirebilir;

l Pasaport yenileme işlemleri

l Kimlik yenileme işlemler

l Noter ile ilgili işlemler

l Doğum ya da ölüm ile ilgili işlemler

l Evlilik işlemleri

İngiltere’nin Türkiye’de 6 adet temsilciliği bulunmaktadır.

1. İstanbul Başkonsolosluğu

Türkiye’de yaşayan vatandaşların İngiltere’ye gitmek için vize alma işlemleri buradan gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Konsolosluk İşlemleri

Özellikle belirtilmesi gerekir ki; İngiltere konsolosluk işlemleri, yetki sahibi olan konsolosluklardan yapılmaktadır. İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri konusunda rahatlıkla destek alabileceği genel merkezlerdir. İngiltere konsolosluğu, İngiltere'yi temsil etmektedir. Ayrıca İngiltere adına organizasyonlara, davetlere ve toplantılara katılır. İngiliz vatandaşlarının evlilik, ölüm, noter, doğum, vize ve vatandaşlık işlemlerini yapar. İngiliz vatandaşlarının sosyal güvenliğini, gelir düzeyini ve askerlik durumunu kontrol eder. Herhangi bir vize sorunu yaşandığında yardımcı olmayı hedefler.

İngiltere konsolosluk işlemleri yapılırken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunları doğrultusunda hareket edilmektedir. Ayrıca İngiltere Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile İngiltere arasındaki ticari ve diplomatik faaliyetleri geliştirmektedir. İngiliz vatandaşların kimlik ve pasaport yenileme işlemlerini yine İngiltere konsolosluğu yapmaktadır. İngiliz vatandaşların haklarını korur. İngiltere Konsolosluğu ayrıca büyükelçilik tarafından verilen diğer görevleri yerine getirir.

Bunun dışında İngiltere Konsolosluğu vize işlemleri sırasında tam yetkiye sahiptir. Vize işlemleri sırasında eğer gerek görülürse ek belge talebinde bulunabilir. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki ticari menfaatleri korumayı ilke edinmektedir. Diplomatik değer taşımayan görevleri yerine getirmeyi amaçlar. İngiltere Konsolosluğu asla Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin izni olmadan ülke içerisinde faaliyette bulunamaz. Türkiye'de İngiltere Konsolosluğu açmak için izin almak gerekmektedir. Ayrıca İngiltere Konsolosluğu seyrüsefer olarak adlandırılan ulaşım kontrolünü de yapmakla görevlidir. İngiltere Konsolosluğu’nda müsteşar, baş katip, muavin konsoloslar ve yardımcı konsoloslar görev yapmaktadır.

İngiltere Vize Türleri

l Visitors - Standart ziyaretçi vizesi

l Study - İngiltere’de eğitim görmek için verilen vize

l Work - İngiltere’ye çalışmak için alınan vize

l Family Join - İngiltere’de ailesinin yanına gitmek için verilen vize

l Transit İngiltere’den transit geçecek yolcular için verilen vize

l Settlement – İngiltere’de yaşamak için alınan vize

İstanbul Başkonsolosluğu Görev alanında bulunan iller;

l Balıkesir l Edirne l Kocaeli
l Bursa l İstanbul l Tekirdağ
l Çanakkale l Kırklareli l Yalova

1. Ankara Büyükelçiliği: Türkiye’de yaşayan İngiltere vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumakla yükümlü alan Ankara Büyükelçiliğidir. İngiltere Ankara Büyükelçiliği iki ülke arasında temas halinde olarak müzakereleri yürütmektedir. Pek çok alanda iki ülke arasında köprü gören büyükelçilik, işbirliği için çalışmakla görevlidir.

Ankara Büyükelçiliğinin görev alanında bulunan iller;

l Afyon l Ardahan l Denizli l Gümüşhane
l Ankara l Bartın l Erzincan l Iğdır
l Aksaray l Bayburt l Erzurum l Isparta
l Amasya l Burdur l Eskişehir l İzmir
l Ağrı l Çankırı l Giresun l Karabük
l Antalya l Çorum        

1. İzmir Konsolosluğu: Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının ve Türk vatandaşlarının İngiltere’ye gitmek için vize işlemlerini halledebilmeleri için hizmet vermektedir. İzmir ve çevre illerinde ikamet eden vatandaşların vize başvuruları İzmir Konsolosluğunda yapılmaktadır.

İzmir Konsolosluğu görev yetki alanındaki iller;

l İzmir l Denizli l Uşak
l Aydın l Muğla l  

1. Antalya Konsolosluğu: Birleşik krallık vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla hizmet vermektedir. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk ve üçüncü ülke vatandaşları Antalya Konsolosluğu aracılığıyla direkt olarak vize işlemlerini yürütebilirler. Antalya ve çevre illerinde yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşamak ve ikamet etmek için izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar İngiltere vize işlemlerini direkt olarak Antalya konsolosluğu aracıyla yapabilirler.

2. Fethiye Fahri Konsolosluğu

3. Marmaris Fahri Konsolosluğu

Türkiye'nin İngiltere Büyükelçiliği

Türkiye’nin İngiltere’de bulunan en yetkili temsilciliği İngiltere Büyükelçiliği’dir. İngiltere’de Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri geliştirmek ve düzenlemek birincil görevidir. Türkiye’nin İngiltere Büyükelçiliği hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye’nin İngiltere’de yaşayan vatandaşlarının çıkar ver haklarını korumaktadır. İngiltere ve Türkiye arasındaki çıkar ilişkilerini korumaktadır. İngiltere’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vatandaşlık hizmeti vermektedir. Ayrıca İngiltere’den Türkiye’ye seyahat edecek olan ikinci ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir.

İngiltere’de Türkiye Cumhuriyeti vergi yükümlülüğü olan kişilerden vergi tahsil etmektedir. İngiltere’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlık, hukuk, eğitim alanında destek olmaktadır. Türkiye gündemini İngiltere hakkında bilgilendirirken, İngiltere kamuoyunu Türkiye hakkında bilgilendirmektedir.

Türkiye’nin İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere ile Türkiye arasında bulunan sosyal, kültürel, siyasal, ticari, ekonomik, toplumsal konular ile İlgilenmektedir. İngiltere’deki Türkiye etkisini yükseltmeyi ve görev yerindeki Türkiye ticaretini geliştirmeyi amaçlamaktadır. İngiltere ile Türkiye arasında sosyal ve kültürel alışveriş yapmaktadır. Türk kültürünü ve geleneklerini İngiltere’ye tanıtmaktadır.

İngiltere’de bulunan en yetkili Türk temsilciliğidir. Ülkedeki diğer Türk temsilcilikleri buraya bağlıdır. Türkiye’nin İngiltere Büyükelçiliği ise doğrudan Dışişleri Bakanlığı’na bağlıdır.

Türkiye'nin İngiltere Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye’nin İngiltere’de bulunan en yetkili temsilcisi Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisidir. Türkiye’nin İngiltere Büyükelçilisi doğrudan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na bağlıdır. Bakanlığın verdiği görevleri İngiltere’de yerine getirmeyi amaçlamaktadır. İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkilerde en belirleyici kişilerdendir. Bu yazıda “Türkiye’nin İngiltere Büyükelçilisi kimdir?” sorusu cevaplandırılmıştır.

Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın’dır. Ümit Yalçın 1967 yılında Ankara’da doğmuştur. 1989 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirmiştir.

Ümit Yalçın 1989 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı’nda görev almaya başlamıştır. Öncelikle Rotterdam Başkonsolosluğu’nda daha sonra ise Bağdat Büyükelçiliği, Moskova Büyükelçiliği’nde görev almıştır.

2005 ile 2009 yılları arasında Filibe Başkonsolosluğu’nda görev yapan yalçın 2009 yılında Dubai Başkonsolosu oldu. Bu görevini 2012 yılına kadar sürdürdü. 2012 yılında ise Kuveyt Büyükelçisi oldu.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nda İkili Siyasal İşler Genel Müdürlüğü ve İkili Siyasi İlişkiler Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 2016 ile 2018 yılları arasında ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 1 Ekim 2018 tarihinde ise Türkiye’nin İngiltere yani Birleşik Krallık Büyükelçiliği’ne atanmıştır.

İngiltere Büyükelçiliği Görev Ve Yetkileri

Birçok kişi Türkiye’nin İngiltere’de bulunan Büyükelçiliği’nin görev yetkilerini merak etmektedir. Bu yazıda İngiltere Büyükelçiliği görev ve yetkileri detaylı olarak anlatılmıştır. İngiltere Büyükelçisi, Türkiye devlet Başkanı tarafından güven mektubu ile atanmış ve İngiltere’deki en üst düzey temsilciliktir.

İngiltere Büyükelçiliği görev ve yetkileri aşağıda verilmiştir.

 • İngiltere’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanını temsil etmektedir.
 • Türkiye ile İngiltere arasındaki siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve sosyal bağların güçlendirilmesini amaçlamaktadır.
 • İngiltere’de bulunan diğer temsilciliklerin yönetimini ve koordinasyonunu sağlamaktadır.
 • İngiltere’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ekonomi, hukuk ve sağlık alanında hizmet sağlamaktadır.
 • İngiltere Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi; Türkiye Cumhuriyeti ve İngiltere’de yaşayan ikinci ülke vatandaşlarına hizmet sağlamaktadır.
 • Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Birleşik Krallık vatandaşlarına vize hizmeti sağlamaktadır.
 • Birleşik Krallık’a seyahat edecek olan Türk diplomatları karşılamakta ve ağırlamaktadır.
 • Ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çıkar ve haklarını korumaktadır.
 • İngiltere’de Türkiye Cumhuriyeti hak ve çıkarlarını korumayı amaçlamaktadır.
 • İngiltere’de ticaret yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ticaretleri konusunda destek olmaktadır.
 • İngiltere Kamuoyunu Türkiye Cumhuriyeti hakkında bilgilendirmektedir.

İngiltere Büyükelçiliği Görevleri yukarıda verilmiştir. Detaylı bilgi için Büyükelçilik ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Büyükelçiliği Görev Alanı

İngiltere’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları işlemlerini İngiltere Büyükelçiliği’nde yapabilmektedir. İngiltere Büyükelçiliği, Londra şehrinde bulunmaktadır. İngiltere Büyükelçiliği’nde işlem yapacak olan kişiler, İngiltere Büyükelçiliği görev alanını merak etmektedir. Bu yazıda İngiltere Büyükelçiliği’nde işlem yapacak olan kişiler için İngiltere Büyükelçiliği görev alanı verilmiştir.

İngiltere Büyükelçiliği Londra’da bulunmasına rağmen herhangi bir görev alanı kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle İngiltere’de bulunan tüm şehirlerdeki Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları işlemlerini İngiltere Büyükelçiliği’nde yapabilir. İngiltere Büyükelçiliği sadece İngiltere ülkesi için görevlendirilmemiştir.

İngiltere bir Birleşik Krallık ülkesidir. Bu nedenle İngiltere Büyükelçiliği bütün Birleşik Krallık ülkelerinde Türkiye’yi temsil etmektedir. İngiltere Büyükelçiliği’nde İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda vatandaşları da işlem yapabilmektedir.

Kısacası İngiltere Büyükelçiliği görev alanı olarak bir görev bulunmamaktadır. İngiltere Büyükelçiliği’nde Tüm Birleşik Krallık ülkelerinde ikamet eden Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları işlem yapabilir.

İngiltere Büyükelçiliği’nde konsolosluk, noter, evrak yenileme, evrak tasdiki, vize işlemleri yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için İngiltere Büyükelçiliği ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Büyükelçiliği Adres Ve İletişim Bilgileri

İngiltere Büyükelçiliği’nde işlem yapacak olan kişiler, İngiltere Büyükelçiliği’nin adres ve iletişim bilgilerine merak etmektedir. İngiltere Büyükelçiliği’ne seyahat etmeden önce Büyükelçilik ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İngiltere Büyükelçiliği adres ve iletişim bilgileri verilmiştir.

İngiltere Büyükelçiliği Adresi:

43 Belgrave Square, London SW1X 8PA, Birleşik Krallık

İngiltere Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Telefon numarası: 0 (850) 346 84 93

Mail Adresi: [email protected]

Posta Adresi: Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge, London SW7 1BW, United Kingdom

İngiltere

İngiltere Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği

Telefon Numarası: 0 (850) 346 84 93

Mail Adresi: [email protected]

İngiltere Büyükelçiliği, acil telefon numarası haricinde mesai saatleri dışında diğer iletişim numaraları ile iletişim sağlanamamaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti resmi tatilleri ve Birleşik Krallık resmi tatillerinde de İngiltere Büyükelçiliği ile iletişim sağlanamamaktadır. Öneri ve şikayetlerini için Büyükelçilik ile iletişime geçebilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp