×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Konsolosluğu

İngiltere Başkonsolosluğu Hakkında 

İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere ve Türkiye arasında diplomatik ve ticari alanlardaki faaliyetleri daha iyi seviyeye getirmek için çalışmaktadır. Ayrıca Türkiye’den İngiltere’ye gitmek isteyen vatandaşların vize işlemleri de İngiltere Başkonsoloslukları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden İngiltere vatandaşları da şu işlemleri gerçekleştirebilir;

l Pasaport yenileme işlemleri

l Kimlik yenileme işlemler

l Noter ile ilgili işlemler

l Doğum ya da ölüm ile ilgili işlemler

l Evlilik işlemleri

İngiltere’nin Türkiye’de 6 adet temsilciliği bulunmaktadır.

1. İstanbul Başkonsolosluğu

Türkiye’de yaşayan vatandaşların İngiltere’ye gitmek için vize alma işlemleri buradan gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Vize Türleri

l Visitors - Standart ziyaretçi vizesi

l Study - İngiltere’de eğitim görmek için verilen vize

l Work - İngiltere’ye çalışmak için alınan vize

l Family Join - İngiltere’de ailesinin yanına gitmek için verilen vize

l Transit İngiltere’den transit geçecek yolcular için verilen vize

l Settlement – İngiltere’de yaşamak için alınan vize

İstanbul Başkonsolosluğu Görev alanında bulunan iller;

l Balıkesir l Edirne l Kocaeli
l Bursa l İstanbul l Tekirdağ
l Çanakkale l Kırklareli l Yalova

1. Ankara Büyükelçiliği: Türkiye’de yaşayan İngiltere vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumakla yükümlü alan Ankara Büyükelçiliğidir. İngiltere Ankara Büyükelçiliği iki ülke arasında temas halinde olarak müzakereleri yürütmektedir. Pek çok alanda iki ülke arasında köprü gören büyükelçilik, işbirliği için çalışmakla görevlidir.

Ankara Büyükelçiliğinin görev alanında bulunan iller;

l Afyon l Ardahan l Denizli l Gümüşhane
l Ankara l Bartın l Erzincan l Iğdır
l Aksaray l Bayburt l Erzurum l Isparta
l Amasya l Burdur l Eskişehir l İzmir
l Ağrı l Çankırı l Giresun l Karabük
l Antalya l Çorum        

1. İzmir Konsolosluğu: Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının ve Türk vatandaşlarının İngiltere’ye gitmek için vize işlemlerini halledebilmeleri için hizmet vermektedir. İzmir ve çevre illerinde ikamet eden vatandaşların vize başvuruları İzmir Konsolosluğunda yapılmaktadır.

İzmir Konsolosluğu görev yetki alanındaki iller;

l İzmir l Denizli l Uşak
l Aydın l Muğla l  

1. Antalya Konsolosluğu: Birleşik krallık vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla hizmet vermektedir. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk ve üçüncü ülke vatandaşları Antalya Konsolosluğu aracılığıyla direkt olarak vize işlemlerini yürütebilirler. Antalya ve çevre illerinde yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşamak ve ikamet etmek için izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar İngiltere vize işlemlerini direkt olarak Antalya konsolosluğu aracıyla yapabilirler.

2. Fethiye Fahri Konsolosluğu

3. Marmaris Fahri Konsolosluğu

İngiltere Konsolosluk İşlemleri

Özellikle belirtilmesi gerekir ki; İngiltere konsolosluk işlemleri, yetki sahibi olan konsolosluklardan yapılmaktadır. İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri konusunda rahatlıkla destek alabileceği genel merkezlerdir. İngiltere konsolosluğu, İngiltere'yi temsil etmektedir. Ayrıca İngiltere adına organizasyonlara, davetlere ve toplantılara katılır. İngiliz vatandaşlarının evlilik, ölüm, noter, doğum, vize ve vatandaşlık işlemlerini yapar. İngiliz vatandaşlarının sosyal güvenliğini, gelir düzeyini ve askerlik durumunu kontrol eder. Herhangi bir vize sorunu yaşandığında yardımcı olmayı hedefler.

İngiltere konsolosluk işlemleri yapılırken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunları doğrultusunda hareket edilmektedir. Ayrıca İngiltere Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile İngiltere arasındaki ticari ve diplomatik faaliyetleri geliştirmektedir. İngiliz vatandaşların kimlik ve pasaport yenileme işlemlerini yine İngiltere konsolosluğu yapmaktadır. İngiliz vatandaşların haklarını korur. İngiltere Konsolosluğu ayrıca büyükelçilik tarafından verilen diğer görevleri yerine getirir.

Bunun dışında İngiltere Konsolosluğu vize işlemleri sırasında tam yetkiye sahiptir. Vize işlemleri sırasında eğer gerek görülürse ek belge talebinde bulunabilir. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki ticari menfaatleri korumayı ilke edinmektedir. Diplomatik değer taşımayan görevleri yerine getirmeyi amaçlar. İngiltere Konsolosluğu asla Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin izni olmadan ülke içerisinde faaliyette bulunamaz. Türkiye'de İngiltere Konsolosluğu açmak için izin almak gerekmektedir. Ayrıca İngiltere Konsolosluğu seyrüsefer olarak adlandırılan ulaşım kontrolünü de yapmakla görevlidir. İngiltere Konsolosluğu’nda müsteşar, baş katip, muavin konsoloslar ve yardımcı konsoloslar görev yapmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp