×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları seyahat amacına göre İngiltere vizesi başvurusu yapmalıdır. İngiltere vize başvurusu İngiltere Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Başvurular bunun yerine İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Türkiye’de 7 ilde vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Bu iller Ankara, Adana, Bursa, Antalya, İzmir, İstanbul ve Gaziantep’tir.

Vize başvurusu yapmadan önce vize amacı belirlenmelidir. Vize amacı belirlendikten sonra online İngiltere vize başvurusu formu doldurulmalıdır. Vize başvurusu formu doldurulduktan sonra vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Randevu gününde ve saatinde vize başvuru merkezinde bulunmanız gerekmektedir. Vize başvuru merkezinde biyometrik verileriniz alınmaktadır. Vize başvuru merkezine gitmeden başvuru için gerekli belgeleri de yanınızda götürmelisiniz.

Vize başvuru merkezine başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru talebiniz belgeler ile beraber İngiltere Konsolosluğuna iletilmektedir. Başvuru talebiniz 21 gün gibi bir sürede ilgilenmektedir. Bunun nedeni İngiltere Konsolosluğunun vize başvuru taleplerini detaylı bir şekilde incelemesinden kaynaklanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu, vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacak ek hizmetler vermektedir. Vizenizin 5 gün gibi bir sürede sonuçlanması için İngiltere Ekspres vize başvurusu ya da 24 saatte sonuçlanması için İngiltere Süper Ekspres vizesi başvurusu ile başvuru yapılabilmektedir. Ancak bu vize başvurusu, vize başvurusunun sonucunu olumlu bir etki sağlamamaktadır. Sadece vize başvurusunu hızlı sonuçlandırmaktadır.

Vize başvurusu sonucu bir mektup ile başvuru sahibine bildirilir. Başvuru sonucu olumsuz sonuç aldıysa vize reddine itiraz edebilirsiniz. Ancak bunun için vize reddi itiraz dilekçesi yazarak konsolosluğa iletebilirsiniz.

İngiltere Vize İşlemleri Hakkında 

İngiltere ile Türkiye  arasında birçok bakımdan ilişkilerin devamlılığı açısından çeşitli vize anlaşmaları bulunuyor. İngiltere vizesi ile birleşik krallık üyesi ülkelere de geçiş yapılabilir. vize başvurusu yaparak gerekli izinleri alabilmek için kişilerin öncelikle evrakları hazırlamaları gerekiyor. Bu evrakların hazırlanması sürecinde kişiler hem mesleki hem de kişisel evrakları teslim etmelidir. 

İngiltere Konsolosluğu tarafından talep edilen vize evrakları içerisinde yer alan bilgilerin, vize başvurusunda bulunan kişiye ait gerçek bilgiler olması gerekir. İngiltere Konsolosluğu, ülkenin güvenliği açısından vize başvurularında titizlikle hareket eder. Vize işlemlerinden en önemli hususlardan birisi; pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması en önemli kriterlerden biridir. Bununla birlikte içerisinde de en az 2 sayfasının boş olmasına ve sayfaları eskimemiş/yıpranmamış olması esastır. Aksi takdirde başvuru, ret ile sonuçlanır.

Hızlı İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere'ye seyahat etme isteyen Türk Vatandaşı ve Türkiye'de ikamet izni bulunan yabancı ülkeler vatandaşı için daha kolay ve gelişmiş İngiltere Vizesi Başvuru Süreci hizmet sunulmaktadır. İngiltere Konsolosluk tarafından Öncelikli Vize Hizmeti ile vize başvurusu kişinin kendi koşuluna uygun olarak planlanabilmektedir ve başvuru işlemi hızlandırılabilmekte.
İngiltere Süper Ekspres Vizesi, Super Priority Visa Service
İngiltere’ye gerçekleştirecek seyahat aciliyet bulunuyorsa, başvuru sonrası ortalama olarak 24 saat de sonuçlanan, Süper Öncesi Vize Servisi- Super Priority Visa Service başvuru hizmetinde yararlanılabilmekte. Katma değerli bu hizmetten yalnızca İstanbul’da ki vize başvuru merkezleri aracılığı ile randevu alan bireyin faydalanması izin verilmiştir. Süper Öncelikli Vizesi Servisi Hizmet Bedelleri £ 956,00 (İstanbul ilinde yapılan başvuru için vize sonucu 24 saat de almak isteyen kişiye sunulan hizmet)
Aşağıda ki kategoriden birine başvuran pasaport sahibi ve onların bakmakla yükümlülüğü olduğu kişi bu hizmetten yararlanabilir:
Türkiye’de ikamet izni bulunan Yabancı Uyruk Kişinin Turist Vize ve Kısa Süre Ziyaret Vizesi:
Türkiye’de ikameti izni bulunan Yabancı Uyruklu Kişinin Puan Taban Sistem 2 (PBS Tier 2) ile Puan Taban Sistem 5 (PBS Tier 5) Başvuru Sahibi
Pasaportsuz olarak İngiltere Vizesi Başvuru İşlemi gerçekleştirilebilmekte. Pasaport aslı olmadan yalnızca fotokopi ile yapılan İngiltere Vizesi başvuru işlemi katma değerli bir hizmettir. Pasaportsuz yapılacak başvuru imkânı tercih edilen vize başvuru merkezleri ofisin de bulunup bulunmadığı randevu gün öncesinde sistem üzerinden kontrol edilmeli.

İngiltere Vize Başvurusu

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin hangi ülkelere yönelik taleplerinin olacağını değerlendiriyoruz. Buna göre İngiltere Vizesi almak istediğinizde nereden ve nasıl başlamanız gerektiğini net biçimde aktarmaktayız. Sizler de online olarak doldurabileceğiniz başvuru formunda hiçbir hatanın yer almaması için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Aksi halde vize başvurularınızın reddi yanıtını almanız kaçınılmaz olacaktır. Online olarak hazırlanacak olan İngiltere Vize Başvurusu evrakları ve formları için nasıl bir içeriğin yer alması gerektiğini aktarmaktayız. Sizler de bordo pasaportlarınızla yapacağınız seyahatlerde hazırlamanız gereken evrakları bizlerden güncel olarak öğrenebilirsiniz. İngiltere Vize Başvurusu için olumlu sonuçları alabilmek adına ziyaret nedenlerinizi açık bir şekilde beyan etmeniz gerekmektedir. Bilgi ve belgeler arasındaki tüm uyuşmazlıkların olumsuz bir sonuç getirebileceğini vurguluyoruz.

İngiltere Vize Başvuru İşlemleri

İngiltere, doğal ve kültürel yapısıyla her yıl birçok Türk vatandaşının ziyaret ettiği ülkelerden birisidir. İngiltere’ye vize başvurusu yapılmadan önce, ülkeye seyahat nedeninin belirlenmesi gerekir. Vize başvurularında en önemli evrak olan vize başvuru formu, eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Kişilerin ülkeye seyahat nedenleri, evraklarla ispatlanmalıdır.

Vize başvurusunda bulunan vatandaşlar, Konsolosluk tarafından belirlenen vize ücretini yatırmaları zorunludur. Vize için talep edilen evraklar içerisinde vize başvuru sahibine ait olmak üzere iş durumu, özel durum, mali durumu gibi detaylar yer almalıdır.

İngiltere Vize Başvuru Şartları

Tüm evraklarınızın doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasının ardından temsilciliklerden alınması gereken randevular için harekete geçmekteyiz. Evrak teslimi yapılacağında mutlaka hazır bulunmanız gerektiğini aktarmaktayız. İngiltere Vize Başvuru Şartları arasında yer alan evraklardan bazıları şu şekildedir:

 • Eski ve yeni pasaportlarınızın fotokopisi ve geçerli olması şartı,
 • Kimlik ve nüfus kayıt örneği fotokopilerinin ilave edilmesi,
 • İngiltere vize başvuru formunun ve talep dilekçelerinin dosyaya eklenmesi,
 • Fotoğraf, vize ücretinin ödenmesi, finansal dokümanlar,
 • 18 yaşının altında olan kişilerin ebeveynlerinin yasal muvaffakatname hazırlamasıdır.

Tüm bu evrakları ve daha fazlasını sorunsuz biçimde hazırladığınızda 1-3 haftalık süreçte sonuçları alabilirsiniz. Yerleşim vizesine başvurmanız halinde ise 60 günlük süreçte başvurularınız sonuçlanabilecektir.

İngiltere Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını detaylı bir şekilde incelemektedir. Bundan dolayı vize başvurularının sonuçlanması biraz uzun sürmektedir. İngiltere Konsolosluğu tarafından incelenen vize başvuruları ortalama 21 gün gibi uzun bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu süre göz önüne alındığında başvurunuzu seyahatinizden yaklaşık olarak 3 ay önce yapmalısınız.

İngiltere vize başvurusu öncelikle online vize başvuru formunun doldurulması ile başlamaktadır. Daha sonra ise vize başvuru merkezlerinden alınan randevu ile devam etmektedir. Ancak bu randevu ortalama olarak en erken 5- 6 gün sonrasına verilmektedir. Randevu tarihinde ve saatinde vize başvuru merkezine giderek biyometrik verilerinizi vermelisiniz. Biyometrik verilerinizi verirken ayrıca İngiltere vize başvurusu için gerekli olan evrakları da teslim etmelisiniz. Vize başvuru merkezi bu aşamadan sonra vize başvuru talebinizi belgeler ile beraber İngiltere Konsolosluğuna iletmektedir. Başvuru talebiniz İngiltere Konsolosluğuna ulaştıktan sonra başvurunuz incelemeye alınmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu başvuruları büyük titizlik ile incelemekte ve kimseye bir imtiyaz sağlamamaktadır. Ancak acil olarak İngiltere’ye gitmesi gereken birisinin bu süreyi hızlandırma olanağı vardır. Bunun için vize başvuru merkezinden randevu alırken ek hizmetlerden vize başvurusunu 5 günde sonuçlandıran İngiltere Ekspres vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya da başvurunuzu 24 saat içerisinde sonuçlandıran İngiltere Süper ekspres başvurusunda bulunabilirsiniz. Ek hizmetler ile vize başvurusu yapacak birisi bu sürelerin vize başvuru merkezinden başvuru yaptıktan sonra geçerli olduğunu unutmamalıdır.

İngiltere Konsolosluğu başvuru sahibinden bazen ek belge talep edebilir ya da başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Bu durumlar başvurunun sonuçlanma sürecini uzatacaktır.

Türk Pasaport Sahipleri İngiltere Vizesi Başvurusu

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, etmek istedikleri seyahat türüne göre vize almak zorundadır. Vize başvurularında ise pasaport sunmaları gerekmektedir. İngiltere’ye seyahat edecek olanlar Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (Gri) Hususi Pasaport (Yeşil) sahipleri İngiltere vizesi almak zorundadır. Diplomatik Pasaport (Siyah) sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile İngiltere seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaf tutulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanan vize süreci, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan kısa süreli İngiltere vize prosedürü ile aynıdır. Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri vize başvurularını İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Gaziantep ve Bursa’da bulunan vize başvuru merkezlerinde pasaportları ile vize başvurularını yapabilmektedir. Vize başvuru merkezinden vize başvurusu yapmadan önce online vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra gerekli evraklar hazırlanarak vize başvuru merkezine müracaat edilmelidir.

İngiltere Vize başvurusu sonrası başvuruların sonuçlanması hakkında karar verme yetkisi İngiltere Başkonsolosluğuna aittir. İngiltere’ye seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere seyahati öncesi İngiltere vize başvuru merkezlerinden vize başvurusunda bulunmalıdır.

Kısacası Umuma Mahsus Pasaportu, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahibi vatandaşlar seyahatlerine uygun vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretlerinde vize almalarına gerek yoktur. Vize başvuruları İngiltere vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Başvuruları değerlendirme yetkisi İngiltere konsolosluğuna aittir.

İngiltere Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar 2022

İngiltere vize başvurusu yapacak kişiden istenen evraklar başvuru sahibinin seyahat amacına ve türüne göre farklılık göstermektedir. Başvuru sahibinin Türkiye’ye döneceğini kanıtlayan belgeler sunmalıdır.

İngiltere vizesi için başvuracak kişilerden seyahat amacına göre farklı belgeler istenmektedir. Başvuru sahibinin mesleğine, yaşına, statüsüne göre farklılık göstermektedir. Ancak her başvuru türünde istenen belgeler vardır. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Son üç yıl içerisinde çıkarılmış ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
 • İnternet üzerinden doldurulan vize başvuru formu: Bu form İngilizce olarak ve büyük harfle doldurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gidiş- dönüş uçak bileti rezervasyonu
 • İngiltere’de konaklanacak otel rezervasyonu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İngiltere vize talep dilekçesi
 • Banka hesap dökümü

İngiltere vize başvurusuna göre istenen belgeler farklılık göstermektedir. İngiltere vize başvurusu yapabileceğiniz vize türleri şu şekildedir;

 • İngiltere ticari vize
 • İngiltere turist vizesi
 • İngiltere aile ziyareti vizesi
 • İngiltere oturum izni vizesi
 • Tıbbi amaçlı İngiltere vizesi
 • İngiltere Öğrenci vizesi

İngiltere vize türleri genel olarak bu şekildedir. Ancak bu vize türlerinin de birçok alt vize türü bulunmaktadır. İngiltere vize başvurusu yaparken istenen belgeler çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bunun nedeni İngiltere Konsolosluğunun vize başvurularını sıkı bir şekilde denetlemesidir. İngiltere vize başvuruları bu sıkı denetleme sonrası ortalama 21 günde sonuçlanmaktadır. Vize başvuruları eksik veya hatalı belgelerde anında reddedilmektedir. Ayrıca İngiltere konsolosluğu bazı durumlarda başvuru sahibine 10 yıl İngiltere vizesi reddi vermektedir. Vize başvurunuzun reddedilmemesi için belgeleri vize türüne uygun şekilde hazırlamalısınız.

İngiltere Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşları seyahat amaçlarına uygun olarak İngiltere vizesi almak zorundadır. Vize başvurusunda bulunacak kişi öncelikle seyahat amaçlarına göre online vize başvuru formunu İngilizce ve büyük harfler ile doldurmalıdır. Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri İngiltere seyahatleri için vize başvurusunda bulunmak zorunda iken, Diplomatik Pasaport sahipleri 90 günlük seyahatleri için seyahat amaçları ne olursa olsun vize başvurusu yapmaktan muaf tutulmuştur.

İngiltere vize başvurularında işlenen prosedürler seyahat amacına uygun yapılmalıdır. Seyahat amacına uygun yapılmayan başvurular reddedilmekte ve çoğu zaman kabul edilmemektedir. İngiltere vizesi seyahat amacına göre İngiltere ticari vize, turist vizesi, öğrenci vizesi, aile ziyareti vizesi, tıbbi tedavi amaçlı vize, transit vize olarak bilinen vize kategorilerinde 180 güne kadar kısa süreli vizeler alınabilmektedir. Ayrıca oturum vizesi, çalışma vizesi ve uzun süreli öğrenci vizesi gibi uzun süreli vize başvuruları da kabul edilmektedir.

İngiltere seyahatleri için birçok farklı vize türü bulunmaktadır. Vize başvuru kategorisinin doğru bir şekilde belirlenmesi İngiltere vize başvurusu için çok önemlidir. Bunun nedeni her vize başvuru türü için farklı evrakların istenmesidir. Vize başvurusu için gereken belgelerin doğruluğu açısından vize kategorisi çok önemlidir.

İngiltere vize başvurusu için seçilecek kategori vize sonucunun olumlu olması için çok önemlidir. Yanlış kategorinin seçilmesi İngiltere Konsolosluğu tarafından bilerek yapılmış bir şey olarak görülebilmektedir. Bu durumda İngiltere Konsolosluğu’nun başvuru sahibine şüphe ile yaklaşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda İngiltere Konsolosluğu 10 yıl vize reddi verebilmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu İçin Randevu Alma 2022

İngiltere vize başvurusu yapacak kişiler başvuru öncesinde online vize başvuru formunu seyahat amaçlarına göre doldurmalıdır. Online vize başvuru formu doldurulduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.

İngiltere vize başvurusunda bulunacak kişilerden biyometrik veriler alınmalıdır. Biyometrik verileri ise İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri almaktadır. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Bursa olmak üzere 7 ilde İngiltere vize başvurusu yapılabilecek vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Vize başvuru merkezleri başvuruları kabul etmekte, 10 parmak izi alınmakta ve biyometrik fotoğraf çekilmektedir.

İngiltere vize başvurusu için vize başvuru merkezlerinden randevu almak isteyen birisi öncelikle online vize başvuru formunu doldurmalıdır. Ardından ise vize başvuru merkezlerinden randevu almak için ekran açılacaktır. Buradan vize başvurusu yapacağınız vize başvuru merkezini seçebilirsiniz. Buradan size uygun tarih ve saatte randevu alabilirsiniz. Ayrıca randevu alırken yararlanmak istediğiniz hizmetleri de seçebilirsiniz. Bu hizmetler Pasaportsuz vize başvurusu, ekspres İngiltere vize başvurusu, süper ekspres İngiltere vize başvurusu, VİP hizmet gibi hizmetler olabilmektedir. Bu hizmetlerden yararlanmak için ek hizmet bedeli ödenmelidir. Ayrıca bu hizmetleri başvuru sonucunda hiçbir etkisi olmayacaktır.

Vize başvurusu için aldığınız randevuya bizzat gitmeniz gerekmektedir. Randevuya gününde ve saatinde gitmez iseniz başvurunuz iptal edilecektir. Bunun için yeniden randevu almanız gerekmektedir. Ancak İngiltere konsolosluğunun randevu almadan ya da öncelikli randevu alarak vize başvurusu yapabileceğiniz ek hizmetleri bulunmaktadır. Randevu almak istemiyorsanız bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

İngiltere Vize Ücreti Nedir?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip diğer ülke vatandaşları seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vize başvurusu incelenirken de masrafların karşılanması için İngiltere Konsolosluğu tarafından vize ücreti alınmaktadır. Alınan vize harç ücreti vize türüne ve koşullarına göre farklılık göstermektedir.

İngiltere vizesi ücreti vize türüne ve süresine göre farklılık göstermektedir. İngiltere vizesi 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık, 5 yıllık ve transit geçiş olarak verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Birleşik Krallık ülkeleri vatandaşlarından birisi ile evli olunması durumunda İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenen harç ücreti farklılık gösterebilmektedir. 18 yaş altı 0- 12 yaş arası için vize ücretleri farklılık gösterebilir.

İngiltere vize ücreti tek girişli ya da çok girişli olması durumunda değişiklik göstermektedir. Ayrıca İngiltere vizesi başvurusu yaparken VİP hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri ek hizmet bedeli ödemelidir. Bunun yanında başvuru sırasında profesyonel destek alınacak ise ek ücret karşınıza çıkmaktadır.

İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan birisi aynı zamanda Birleşik Krallık vize başvurusu yaptığını unutmamalıdır. Birleşik Krallık vize ücretleri tüm Birleşik Krallık ülkeleri için aynıdır. Bu ülkeler Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler ve İngiltere’dir.

Kısacası İngiltere vize ücreti vize süresine, türüne, koşuluna göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda alınan ek hizmetlerde de ek ücret talep edilmektedir. İngiltere vize başvurusu reddedilirse başvuru sahibi hem harç ücretini hem de ödediği ek hizmet bedellerini geri alamamaktadır.

Vize Merkezi Temsilcileri İngiltere Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

İngiltere vize başvurunuzu İngiltere Konsoloslukları yerine İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Türkiye’de Adana, İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Gaziantep olmak üzere 7 ilde İngiltere vize başvuru merkezi bulunmaktadır.

Vize başvurusu için ilk önce online vize başvuru formu doldurulmalı ardından vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Daha sonra ise vize türüne göre vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır. Randevu tarihine kadar vize başvurusu için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde ve saatinde biyometrik verilerin alınması ve belge teslimi için vize başvuru merkezinde bulunulmalıdır. Vize başvuru merkezi biyometrik verilerinizi aldıktan sonra başvurunuzu İngiltere Konsolosluğuna göndermelidir.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını detaylı ve çok titiz bir şekilde incelemektedir. Bundan dolayı vize başvurularının çoğu reddedilmekte ya da kabul dahi edilmemektedir. Bunu birçok nedeni olabilir. Ancak vize başvurusunun reddedilmesinin en büyük nedenlerinden birisi eksik ya da hatalı belge beyan etmektir. Böyle durumlarda İngiltere Konsolosluğu başvuru sahibine şüphe ile yaklaşmakta ve 10 yıl İngiltere vize reddi verebilmektedir.

Bu gibi sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız bütün aşamalarda başvuru sahibine Vize Merkezi destek olmaktadır. Vize başvuru formunun doldurulması, vize başvurusu için otel ve uçak rezervasyonları, dilekçe yazımı gibi konularda Vize Merkezi Temsilcilerinden destek alınabilmektedir. Ayrıca randevu tarihinde ve saatinde biyometrik verilerin alınacağı zamanda başvuru sahibine yardımcı olmak için randevu sırasında başvuru sahibine refakat etmektedir.

İngiltere Vizesi ‘Pasaport Çekme’ Hizmeti

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını çok detaylı ve çok titiz bir şekilde incelemektedir. Bundan dolayı vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzun olmaktadır. Konsolosluğun ek belge talep etmesi durumunda ya da başvuru sahibini mülakata çağırması durumunda vize başvurusunun sonuçlanma süresi de uzamaktadır. Bir İngiltere vize başvurusu ortalama olarak 15- 21 gün arasında sonuçlanmaktadır.

İngiltere vize başvurusu yapan birisinin vize başvurusu için hazırladığı evraklar, başvuru sonuçlanana kadar İngiltere Konsolosluğu’nda kalmaktadır. Bu evraklardan birisi de pasaporttur. Yoğun seyahat programı içerisinde olan birisinin de pasaportuna her zaman ihtiyacı vardır. İngiltere Konsolosluğu da seyahatini acil olarak yapması gereken kişilerin ya da yoğun seyahat programı içerisinde olan kişilerin vize başvurusunda bulunmalarını kolaylaştıracak çözümler sunmaktadır. Yoğun seyahat programı olan birisine pasaportu her zaman lazım olacağından İngiltere Konsolosluğu ek hizmet bedeli ödenmesi karşılığında Pasaport Çekme hizmeti olarak da bilinen pasaportsuz İngiltere vizesi başvurusu sunmaktadır.

Pasaportsuz vize başvurusu yapacak birisi vize başvuru merkezinden aldığı randevuya giderken pasaportunun orijinalini de yanında götürmesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezinde ek hizmet bedelinin ödenmesi karşılığında pasaportunuzun fotokopisi çekilerek başvurunuz kabul edilir. Başvuru incelemesi pasaportunuzun fotokopisi üzerinden yapılır ve pasaportun aslı başvuru sahibine geri verilir. Ancak vize başvurunuz olumlu sonuç aldıysa vize basımı için pasaportunuzun aslı istenecektir.

Başvuru olumlu sonuç alırsa bu durum e-posta ile başvuru sahibine bildirilmekte ve pasaportu 7 gün içerisinde konsolosluğa ulaştırması istenmektedir. Aksi taktirde vize başvurusu reddedilmektedir.

İngiltere Vizesi ‘Walk-in’ Hizmeti

İngiltere vizesi başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak isteyenler ilk önce İngiltere online vize başvuru formunu doldurmalıdır. Ardından Ankara, Adana, Antalya, İzmir, İstanbul, Bursa ya da Gaziantep’te bulunan vize başvuru merkezlerinden biyometrik veri randevusu alınmalıdır. Randevu sahibinin randevu tarihi ve saatinde randevu aldığı vize başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir.

İngiltere vize başvuru merkezlerinden alınan randevular genellikle 5- 7 iş günü sonrasına verilmektedir. Vize başvurularının yoğunluğuna göre bu süre daha da uzayabilmektedir. Ancak bazı başvuru sahipleri bu randevu tarihini beklemek istemeye bilir ya da randevu saati başvuru sahibine uygun olmayabilir. Ya da acil olarak seyahat etmesi gerekebilir. İngiltere Konsolosluğu bu gibi durumlarda başvuru sahibinin yararlanabileceği Walk-in Hizmeti vermektedir.

Walk-in hizmeti Türkçe olarak Randevusuz Giriş Servisi anlamına gelmektedir. Başvuru sahipleri randevu almadan Walk-in Hizmeti ile vize başvurusu yapabilmektedir. Başvuru yapacak kişiler bu servisin vize başvuru merkezlerinde hafta içi 08.30 ile 15.30 arası açık olduğunu unutmamalıdır. Bu servisten yararlanmak isteyenler ek bir ücret ödeyerek yararlanabilirler. Ek hizmet bedeli vize başvuru merkezlerinden nakit olarak veya kart ile alınmaktadır. Bu hizmet Türkiye’de bulunan bütün İngiltere vize başvuru merkezlerinde verilmektedir.

Bu hizmet vize başvurunun daha hızlı sonuçlanmasını sağlamamaktadır. Vize başvurunuzun daha hızlı sonuçlanması için İngiltere vize başvuru merkezlerinin sunduğu İngiltere Ekspres vize başvurusu ya da İngiltere Süper Ekspres başvurusu yapabilirsiniz.

İngiltere Vize Reddi

İngiltere vize başvurularında bazı durumlarda İngiltere Konsolosluğu veya Büyükelçiliği, vize başvurularını ret ile sonuçlandırabilir. Vize başvurularının ret ile sonuçlanması, genellikle vize evraklarının ve belgelerinin eksik veya yanlış olarak hazırlanmasından kaynaklanır. kişiler vize başvuruları iptal edilirse başvuru ücretlerini geri alamazlar. Bu durumda vize reddi için itiraz süresi vardır. Ancak genelde bu itirazlar pek olumlu olarak sonuçlanmaz.

Vize başvuruları ret ile sonuçlanması halinde, vize ücreti ve evrakları tamamlarken harcanan paralar kişilere iade edilmez. İngiltere vize başvurularının reddedilmesi halinde, başvuru sahibi redde itiraz hakkı bulunur. Redde itiraz konusunda, çözümlenebilir engel kaldırıldığında tekrar vize başvurusu oluşturulabilir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp