Kanada Konsolosluğu

Kanada Başkonsolosluğu Hakkında 

Kanada’nın Türkiye’de iki temsilciliği bulunmaktadır. Kanada Ankara Büyükelçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğudur. Büyükelçilik ve Başkonsoloslukların görevlerini inceleyelim.

1.Kanada İstanbul Büyükelçiliği: Kanada’nın Türkiye’deki iki temsilcisinden biri olan İstanbul Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşatan vatandaşların vize işlemlerini yapmakla görevli değildir. Bu nedenle Kanada’ya seyahat etmek için vize başvurularınızı Kanada Ankara Büyükelçiliğinde yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükelçiliğinin Görevleri: İstanbul Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Kanada pasaportu – kimliği taşıyan vatandaşlarının şu işlemlerini;

l Noter l Evlenme l Nüfus Cüzdanı l Vatandaşlık
l Ölüm l Doğum l Pasaport    

 İle ilgilenmektedir.

Vize işlemlerine yetkili olmayan Kanada İstanbul Başkonsolosluğu sadece kendi vatandaşlarına hizmet etmektedir. Bu nedenle vize ile ilgili tek kurum Ankara Büyükelçiliğidir.

İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri:

Pazartesi: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Salı: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Çarşamba: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Perşembe: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Cuma: 08.30 ile 13.00

Cumartesi: KAPALI

Pazar: KAPALI

2. Ankara Büyükelçiliği: Kanada’yı Türkiye’de temsil eden en üst kurum Ankara Büyükelçiliğidir. Kanada Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ticari, siyasi vb. alanlarda köprü görevi görerek iki ülke arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmakla görevlidir. Ayrıca Türkiye’deki vatandaşların Kanada’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapacağı tek kurum Ankara Büyükelçiliğidir. Ayrıca Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşların pasaport, doğum belgesi, evlenme ya da noter vb. işlemleri buradan yönetilmektedir.

Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Bulunan İller: Ankara Büyükelçiliği görev alanında Türkiye’nin tüm illeri bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin neresinde olursanız olun Kanada Vizesi başvurusu yapabilmek için Kanada Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Aşağıda Büyükelçilik saatleri verilmiştir. Ankara Büyükelçiliğine gitmeden önce saatleri kontrol ederek randevu ile gitmeniz gerekmektedir.

Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri:

Pazartesi: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Salı: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Çarşamba: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Perşembe: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Cuma: 08.00 ile 12.30

Cumartesi: KAPALI

Pazar: KAPALI

Not: Randevu almadan vize işlemlerine başvuru yapamazsınız. Yukarı verilen bilgiler tamamen bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır.

Kanada Türkiye Konsolosluğu

Kanada Türkiye Konsolosluğu, Türkiye ve Kanada arasında bulunan ilişkiyi geliştirmeyi ve belirli bir düzeyde ilerletmeleri amaçlamaktadır. Türkiye ve Kanada arası bulunan diplomat, sosyal, kültür, askeri ilişkisi geliştirmeyi amaçlamakta.

Kanada Türkiye Konsolosluğu’nun bir başka amacıysa Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekde olan Kanada vatandaşına, vatandaşlık ve konsolosluk hizmetleri vermektedir. Kanada vatandaşı, Kanada Türkiye Konsolosluğu’nda doğum işlemleri, tasdik işlemi, ölüm işlemleri, vergi işlemleri, askerlik işlemi gibi hizmeti yapabilmektedir.

Kanada’da seyahat edecek olan Türk vatandaşı işlemini, Kanada Türkiye Konsolosluğu aracılığı ile sağlamakta. Kanada’da seyahat edecek olan Türk vatandaşı vize başvurusu yapılması ve olumlu vize sonucunu alması gerekmekte. Kanada vizesi başvurusunu inceleme ve karar vermek yetkisi Kanada Türkiye Konsolosluğa aittir.

Kanada Türkiye Konsolosluğu, Türkiye ve Kanada arası ticari ilişkinin daha ileri seviye gitmesini amaçlamakta. Türkiye’de iş kurmuş olan Kanada vatandaşına işleri konusunda destek olmaktatır.

Türkiye’de bulunan ve eğitim alan Kanada vatandaşına destek olmaktadır. Kanada Türkiye Konsolosluğu, Türkiye’de bulunan ve yasal olarak ikamet eden Kanada vatandaşına ayrıca sosyal alanlarda destek olmaktadır. Kanada Konsolosluğu vize başvuruları öncesinde pasaport geçerlili süresi Kanada vizesi başvurulan tarihten ileri doğru en az 180 gün olması konusunda başvuru yapacağı uyarmakta.Kanada vizesi işlemi için başvuruda bulunulacak pasaport 10 yıldan eski olmaması; vizenin basılabilme için en az 2 sayfa boş olması; eski ve yıpranmış olmaması özen gösterilmeli. 

Türkiye’ nin Kanada Büyükelçiliği

Türkiye’ nin Kanada Büyükelçiliği, Türkiye’ de yer alan ve Kanada’ yı temsil eden en yetkili resmi kurumdur. Uluslararası kurallar gereğince Kanada Büyükelçiliği Ankara’ da bulunup Kanada ile Türkiye arasındaki ticari, kültürel, siyasi ve dostluk ilişkilerinin bozulmaması aynı seviyede seyir etmesinde görevlidir. Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Kanada vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, kimlik belgesi, askerlik işlemleri, pasaport yenileme, vize başvuruları, vergi gibi tüm resmi işlerinde ve evrak hazırlanması taleplerinde Kanada Büyükelçiliği yardımcı olmaktadır. Türk vatandaşlarının veya Türkiye sınırları içerisinde oturum izni bulunan farklı ülke vatandaşları vize işlemlerini Kanada Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Kanada Konsolosluğu’ ndan gerçekleştirebilirler.

Kanada Ankara Büyükelçiliği hafta içi Pazartesi – Perşembe günleri arasında 08:00 – 12:00 ve 12:30 – 16:45 saatleri arasında Cuma günleri ise 08:00 – 12:30 saatleri arasında hizmet verir. Büyükelçiliğe gelmeden önce randevu alınmalı ve verilen randevu tarihine göre ziyaret edilmelidir.

Türkiye’ nin Kanada Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye’ nin Kanada Büyükelçisi 7 Ocak 2022 tarihinde göreve başlayan Jamal Khakhar’ dır. Türkiye’ nin Kanada ile olan ekonomik, siyasi, kültürel ilişkilerinin olumlu olarak ilerlemesi ve aksaklıklar olmaması açısından görevli olan Jamal Khakhar Kanada’ nın Türkiye’ de bulunan en yetkili temsilcisi olarak kabul edilir. Yetkileri Kanada ülkesinin belirlediği sınarlar içerisinde olan Kanada Büyükelçisi yaptığı çalışmalarla ülkesine hizmet etmektedir. Görev yaptığı süre boyunca düzenlediği organizasyonlar ve katıldığı toplantılarda ülkesini iyi bir şekilde temsil etmektedir. Büyük elçilik kapsamında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ de bulunan Kanada vatandaşlarına ve Türkiye vatandaşlarına hizmetlerde bulunmayı ilke edinmiştir. Büyükelçilik kapsamında dahil olduğu ve yönettiği hizmetler sıralanmak istenirse;

Kanada Büyükelçisi olarak Türkiye’ de yaşayan Kanada vatandaşlarının tüm resmi evrakları Büyükelçilik’ te hazırlanarak onun onayından geçer.

Kanada Büyükelçiliği’ nin görev bölgesi olan Ankara ve çevre illerden yapılan vize başvuruları kabul ederek onaylanma sürecinde de sorumlulukları vardır.

Kanada Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri

Kanada Büyükelçiliği’ nin görev ve yetkileri arasında ilk olarak ülkesini Türkiye’ de temsil etmesi gelecektir. Kanada’ nın Türkiye’ de bulunan en yetkili resmi temsilcisi Kanada Büyükelçiliği’ dir.

Kanada Büyükelçiliğinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  • Kanada Büyükelçiliği ülkesini Türkiye’ de temsil ederken verilen yetkilerin çerçevesinde bir temsil yapabilir. Kanada ile Türkiye arasındaki ilişkileri düzenlerken sınırsız bir yetkiye sahip değildir. Ancak iki ülke arasında politik ve kültürel bağların kurulması ve güçlenmesinde sorumluluklar alır.
  • Kanada Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’ de yaşayan Kanada vatandaşlarının evlenme, doğum, kimlik belgesi, noter işlemleri, askerlik başvuruları, ülkesine ait vergi ödemeleri, vize ve pasaport gibi resmi kanallarla yapılması gereken evrak işlerinin yürütülmesinde en yetkili kurumdur.
  •  Kanada ile Türkiye arasında ticari bağların gelişmesinde ve yeni ticari bağlantıların oluşturulmasında da çalışmalar yaparlar.
  • Kanada’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarının ve Türkiye’ de ikamet eden farklı ülke vatandaşlarının vize başvurularının sonuçlanması Kanada Büyükelçiliği’ nin sorumluluğundadır.

Kanada Büyükelçiliği Görev Alanı

Kanada Büyükelçiliği görev alanı genel olarak tüm Türkiye’ yi kapsamaktadır. Kanada vatandaşlarının başvurularında il farkı bakılmaksızın hizmet verir. Politik, ticari ve kültürel hayatı kapsayan organizasyonlarda ve çalışmalarda Kanada Büyükelçiliği için hizmet alanı gibi bir sınırlama söz konusu olamaz. Türkiye’ nin her yerinde davetli olduğu ülkesiyle ilgili organizasyonlara katılabilir veya görüşmeler yapabilir. Vize işlemlerinin sonuçlanması aşamasında Ankara ve çevre illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve farklı ülkelerinin vatandaşlarına hizmet verir. Kanada Büyükelçiliği 2013 yılından itibaren vize başvurularını direk olarak almayıp Kanada vize başvuru merkezleri ya da vize danışmanlığı yapan firmalar aracılığıyla kabul etmektedir. Kanada Büyükelçiliği’ nin vize başvurularını kabul ettiği iller; Ankara, Adana, Ağrı, Hakkari, Hatay, Bayburt, Çorum, Düzce, Çankırı, Bitlis, Bartın, Eskişehir, Diyarbakır, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Batman, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük, Konya olarak sıralanabilir.

Kanada Trabzon Konsolosu Kimdir?

Kanada'nın Türkiye temsilciliğinden birisi de Kanada Trabzon Konsolosluğudur. Kanada Trabzon Konsolosluğu’nun yönetiminde sorumlu olan kişiler ise Kanada Trabzon Konsolosu’dur. Kanada Trabzon Konsolosluğunda işlemleri yapacak olan kişi, Kanada Trabzon Konsolosu’nun kim olduğu merak etmektedir. Bu yazı da Kanada Trabzon Konsolosu’nun kim olduğu merak eden kişi için “Kanada Trabzon Konsolosu kim?” sorusunun cevabı verilmiştir. Kanada Trabzon Konsolosu’nun kim olduğu hakkında bilgiler bulunmamaktadır. Kanada Trabzon Konsolosu’nun görevi ve amacı aşağıda verilmiştir. Kanada Trabzon Konsolosu’nun en büyük amaçları Kanada ve Türkiye arasında ki ilişkiyi düzenlemek, geliştirmek veya belirli  seviyelerde tutmaktadır. Kanada Trabzon Konsolosu, görev bölgesi içinde yaşayan Kanada vatandaşının sorunlarıyla ilgilenmektedir. Kanada Trabzon Konsolosu, Kanada'yı ile Kanada kültürü Türkiye’de tanıtmayı amaçlamakta. Kanada Trabzon Konsolosu, Türkiye ve Kanada arasında yeni ekonomi işbirliğinin yapılmasını ve Kanada adına Trabzon ve çevresine yeni yatırım alanının ortaya çıkarmasını amaçlamaktadır.

Kanada Trabzon Konsolosluğu Vize İşlemleri

 Kanada vizesini alacak olan kişi vize başvurusunu Kanada Trabzon Konsolosluğuna yapabilmektedir. Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvurusunu yapacak olan kişi, Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize işlemini merak etmektedir. Bu yazı da Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişi için Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize işlemi hakkında bilgiler verilmiştir.

Kanada Trabzon Konsolosluğu vize işlemi aşağıdaki gibi yapılabilmekte;

  • Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvurusu işlemi için öncelikle Kanada seyahat amaçlarına uygun olarak vize türü belirlemelidir.
  • Kanada seyahat amaçlarına uygun vize türü belirleyen kişi, Kanada vize işlemi için gerekli olan evrakı hazırlamalıdır. Evrakın eksiksiz ve güncel olacak biçimde hazırlaması gerekmektedir. Kanada vize evrakı Kanada Trabzon Konsolosluğunun istediği sırada hazırlaması gerekmektedir.
  • Hazırlanan Kanada vize evrağı Kanada Trabzon Konsolosluğuna teslim edilmelidir. Başvurular için randevu zorunluluğu bulunmamakta.
  • Kanada Trabzon Konsolosluğuna yapılan vize başvurusunu inceleme ve değerlendirmek yetkileri Kanada Ankara Büyükelçiliğine ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğuna aittir.

Kanada Trabzon Konsolosluğu Vize Başvurusu

Kanada'ya  seyahat edecek olan kişinin, Kanada seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir. Kanada seyahati için vize alacak olan kişi ve Trabzon çevresine ikamet eden kişi, Kanada vize başvurusunu Kanada Trabzon Konsolosluğuna yapabilmektedir. Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişi, Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvuruları için araştırma yapmaktadır. Bu yazı da Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvuruları hakkında bilgiler verilmiştir. Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişi, seyahat amaçlarına uygun olan vize türü belirlemelidir. Ardındansa Kanada Trabzon Konsolosluğu’nun vize başvuruları için istediği evrak hazırlamalıdır. Hazırlanan evrak Kanada Trabzon Konsolosluğuna teslim edilmelidir. Başvuru için Kanada Trabzon Konsolosluğundan randevu almasına gerek yoktur. Kanada Trabzon Konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişinin dikkat etmesi gerekilen; Başvuru yapacak olan kişinin Kanada'da geçerli olan seyahat sağlık sigortalarını yaptırması gerekmektedir. Kanada Trabzon Başkonsolosluğuna başvuru yapacak olan kişi seyahat masrafını karşılayacak ekonomi duruma sahip olmalıdır.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp