Kanada Konsolosluğu

Kanada Başkonsolosluğu Hakkında 

Kanada’nın Türkiye’de iki temsilciliği bulunmaktadır. Kanada Ankara Büyükelçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğudur. Büyükelçilik ve Başkonsoloslukların görevlerini inceleyelim.

1.Kanada İstanbul Büyükelçiliği: Kanada’nın Türkiye’deki iki temsilcisinden biri olan İstanbul Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşatan vatandaşların vize işlemlerini yapmakla görevli değildir. Bu nedenle Kanada’ya seyahat etmek için vize başvurularınızı Kanada Ankara Büyükelçiliğinde yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükelçiliğinin Görevleri: İstanbul Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Kanada pasaportu – kimliği taşıyan vatandaşlarının şu işlemlerini;

l Noter l Evlenme l Nüfus Cüzdanı l Vatandaşlık
l Ölüm l Doğum l Pasaport    

 İle ilgilenmektedir.

Vize işlemlerine yetkili olmayan Kanada İstanbul Başkonsolosluğu sadece kendi vatandaşlarına hizmet etmektedir. Bu nedenle vize ile ilgili tek kurum Ankara Büyükelçiliğidir.

İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri:

Pazartesi: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Salı: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Çarşamba: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Perşembe: 08.30 ile 12.30 -- 13.30 ile 16.45

Cuma: 08.30 ile 13.00

Cumartesi: KAPALI

Pazar: KAPALI

2. Ankara Büyükelçiliği: Kanada’yı Türkiye’de temsil eden en üst kurum Ankara Büyükelçiliğidir. Kanada Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ticari, siyasi vb. alanlarda köprü görevi görerek iki ülke arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmakla görevlidir. Ayrıca Türkiye’deki vatandaşların Kanada’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapacağı tek kurum Ankara Büyükelçiliğidir. Ayrıca Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşların pasaport, doğum belgesi, evlenme ya da noter vb. işlemleri buradan yönetilmektedir.

Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Bulunan İller: Ankara Büyükelçiliği görev alanında Türkiye’nin tüm illeri bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin neresinde olursanız olun Kanada Vizesi başvurusu yapabilmek için Kanada Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ankara Büyükelçilik Çalışma Saatleri?

Aşağıda Büyükelçilik saatleri verilmiştir. Ankara Büyükelçiliğine gitmeden önce saatleri kontrol ederek randevu ile gitmeniz gerekmektedir.

Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri:

Pazartesi: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Salı: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Çarşamba: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Perşembe: 08.00 ile 12.00 -- 12.30 ile 16.45

Cuma: 08.00 ile 12.30

Cumartesi: KAPALI

Pazar: KAPALI

Not: Randevu almadan vize işlemlerine başvuru yapamazsınız. Yukarı verilen bilgiler tamamen bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır.

Kanada Türkiye Konsolosluğu

Kanada Türkiye Konsolosluğu, Türkiye ve Kanada arasında bulunan ilişkiyi geliştirmeyi ve belirli bir düzeyde ilerletmeleri amaçlamaktadır. Türkiye ve Kanada arası bulunan diplomat, sosyal, kültür, askeri ilişkisi geliştirmeyi amaçlamakta.

Kanada Türkiye Konsolosluğu’nun bir başka amacıysa Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekde olan Kanada vatandaşına, vatandaşlık ve konsolosluk hizmetleri vermektedir. Kanada vatandaşı, Kanada Türkiye Konsolosluğu’nda doğum işlemleri, tasdik işlemi, ölüm işlemleri, vergi işlemleri, askerlik işlemi gibi hizmeti yapabilmektedir.

Kanada’da seyahat edecek olan Türk vatandaşı işlemini, Kanada Türkiye Konsolosluğu aracılığı ile sağlamakta. Kanada’da seyahat edecek olan Türk vatandaşı vize başvurusu yapılması ve olumlu vize sonucunu alması gerekmekte. Kanada vizesi başvurusunu inceleme ve karar vermek yetkisi Kanada Türkiye Konsolosluğa aittir.

Kanada Türkiye Konsolosluğu, Türkiye ve Kanada arası ticari ilişkinin daha ileri seviye gitmesini amaçlamakta. Türkiye’de iş kurmuş olan Kanada vatandaşına işleri konusunda destek olmaktatır.

Türkiye’de bulunan ve eğitim alan Kanada vatandaşına destek olmaktadır. Kanada Türkiye Konsolosluğu, Türkiye’de bulunan ve yasal olarak ikamet eden Kanada vatandaşına ayrıca sosyal alanlarda destek olmaktadır. Kanada Konsolosluğu vize başvuruları öncesinde pasaport geçerlili süresi Kanada vizesi başvurulan tarihten ileri doğru en az 180 gün olması konusunda başvuru yapacağı uyarmakta.Kanada vizesi işlemi için başvuruda bulunulacak pasaport 10 yıldan eski olmaması; vizenin basılabilme için en az 2 sayfa boş olması; eski ve yıpranmış olmaması özen gösterilmeli. 

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp