Kanada Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kanada ülkesine seyahat edebilmeleri için seyahatin amacına göre kısa süreli ya da uzun süreli vize kategorisinde yer alan vizelerden birini olarak seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Kanada vizesi alabilmek için öncelikle Türkiye’de resmi temsilcilik olarak hizmet sunan Kanada Büyükelçiliği’ne hitaben dilekçe yazılmalı ve dilekçe içeriğinde seyahatin amacı, seyahatin süresi, seyahat bittikten sonra tekrar Türkiye’ye dönüleceğinin ve seyahat masraflarının karşılanacağının taahhüt etmeleri gerekiyor.

Kanada vize işlemleri yapılırken mutlaka Büyükelçilik tarafından vize alınabilmesi için hazırlanması gereken evrak ve belgelerin resmi prosedürlere uygun olarak tanzim edilmesi ve eksik herhangi bir belge bulunmaması, belgelerde yazılan bilgilerin başvuru sahibine ait doğru bilgiler olması zorunludur. Aksi takdirde başvurunun reddedilmesi sonucu ortaya çıkacaktır.

Kanada Vize İşlemleri Nelerdir?

Kanada vize işlemleri nelerdir sorusunu sorduğunuzu ta ötelerden duyar gibiyiz. O halde bugün sizlere bu sorunun yanıtları ile geldiğimizi söylemeliyiz. Siz de bu sene Kanada’ya yolculuk etmek istiyorsanız bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Kanada vizesi almanız gerektiğini bilmelisiniz. Peki ama Kanada vizesini nasıl alabilirsiniz? Haydi gelin bu detayları hep birlikte öğrenelim. Öncelikle Kanada konsolosluğuna başvuruda bulunmalısınız. Vize randevu günü aldığınız zaman bu işleme dair ilk adımı tamamlamış olacaksınız. Kanada vize işlemleri son derece yoğun olduğu için konsolosluk size altı ya da sekiz hafta sonrasına randevu verecektir. O zamana kadar da sizden vize belgelerinizi hazırlamanızı isteyecektir. İstenen her bilgiyi doğru bir biçimde hazırlamalısınız. En ufak bir bilgi hatası ya da belge yanlışlığı vize reddi almanıza neden olabilir. Her açıdan sorunsuz bir süreç geçirmek istiyorum diyorsanız da mutlaka sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamamız gerektiğini bilmenizi isteriz.

Kanada Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada vize işlemleri nasıl yapılır sorusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. O zaman bu sorunun cevabını hep beraber öğrenmiş olalım, ne dersiniz? Eğer siz de Kanada’ya gitmek istiyorsanız ve vize almaya karar verdiyseniz Kanada vize işlemlerinin neler olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kanada vize işlemlerine Kanada vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurarak başlangıç yapabilirsiniz. Bu taze başlangıçtan sonra yapmanız gereken şeyler aslında az çok bellidir. Vize başvuru formunda yer alan bilgileri doldurup sizden istenen diğer belgeleri de hazırladıktan sonra randevu gününde ve saatinde Kanada konsolosluğunda bulunarak Kanada vize başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz. Böylece her şey daha da kolay bir şekilde biçimlenmiş olur. Kanada vize işlemlerinizi tamamladıktan sonra konsolosluğun size sonucu bildirmesini bekleyeceğiniz süreç başlayacaktır. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmeye de özen göstermelisiniz. Şimdiden herkese büyük kolaylıklar diliyoruz. İyi kalın.

Kanada Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Kanada ülkesine herhangi bir amaçla seyahat gerçekleştirmek isteyenler vize almak zorundadır. Kanada vize işlemleri ne kadar sürer sorusu bu noktada sıklıkla sorulmaktadır. Hizmet, bordo, diplomatik ve hususi pasaportu bulunan bireyler vize almakla yükümlüdür. Başvurusu sonrasında genel olarak vize on gün içinde çıkabilmektedir. Ancak vize sürecinin tamamlanması, başvuru gerçekleştirdiğiniz vize türüne göre değişebilmektedir. Uzun süreli vizelerin çıkış süresi ise ağırlıklı olarak 3-6 ay kadar sürebilmektedir. Kanada ülkesi 2021 senesinden sonra parmak izi uygulamasına geçmiştir. Vize başvurusu yapmak isteyen bireylerin biyometrik verileri alınmaktadır. Biyometrik veri beyanında bulunmak isteyenler ise vize başvuru merkezine müracaat etmelidir. Kanada vize başvuruları büyükelçilik tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri tarafından yapılmaktadır. Vize başvuruları ise genelde on gün içinde sonuçlanır. Fakat Kanada büyükelçiliğinin resmî tatilleri, konsolosluğun yoğunluğu ve başvuru evraklarında eksiklik olması gibi durumlardan dolayı da vizenin sonuçlanması uzayabilmektedir. Bundan dolayı seyahatten en az üç hafta öncesinde başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Kanada Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Kanada vizesi alabilmek için vize için gerekli olan evrak ve belgelerin, resmi usullere göre tanzim edilmesinden sonra Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne teslim edilir. Tüm evrak ve belgeler Kanada Büyükelçiliği tarafından değerlendirilir. Genellikle Kanada vize başvuruları, 10-12 iş günü içerisinde değerlendirilerek neticelendirilir. Ancak eksik evrak bulunması veya yetkililer tarafından ek evrak talep edilmesi halinde belirtilen bu süreç uzayabilir. Bununla birlikte vize başvurusunun resmi tatillere denk gelmesi, büyükelçiliğin yoğunluğu gibi durumlarda vize başvurusunu değerlendirme süresi 30 iş gününe kadar uzayabilir.

Vize Türlerine Göre Kanada Vize İşlemleri

Vize türlerine göre Kanada vize işlemleri de biraz değişim gösterebilir. Örneğin Kanada’ya gezme amacı ile gidecekseniz almanız gereken vize türünün turistik vize olduğunu biliyor olmalısınız. Çalışmak için gidecekseniz çalışma vizesi, yaşamaya gidecekseniz oturma vizesi, eğitim için gidecekseniz Erasmus vizesi ve ticaret yapma amacı ile gidecekseniz ticari vize almalısınız. Her bir vizeye başvurma şekli birbiri ile aynı olsa da sizden istenecek olan belgeler bazı durumlarda değişim gösterebilir. Örneğin Erasmus vizesi için sizden okuduğunuz okula dair birçok bilgi istenebilir. Fakat turistik vize için okulla alakalı hiçbir şey istenmez. Sonuç olarak her vize türünün belgeleri bazı zamanlar bazı yönleri ile birbirinden tamamen farklı olabilir. Bu fark sizi yanıltmasın, konsolosluk hangi belgeleri ibraz etmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Siz de buna uygun bir biçimde her bir belgeyi tamamlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Kanada Turistik Vize İşlemleri

Kanada ülkesine turistik seyahat gerçekleştirmek isteyen ülkemiz vatandaşlarının turistik vize almaları lazımdır. Kanada turistik vize işlemleri için konsolosluğa müracaat etmek gerekmektedir. Kanada turistik vizesi almak isteyen bireylerin ilk olarak talep edilen belgeleri hazırlaması lazımdır. Kanada turistik vizesi almak istiyorsanız öncelikle olarak pasaportunuzun bulunması gerekir. Sahip olduğunuz pasaport, seyahat sonunda en az altı ay geçerli olmalıdır. Ayrıca en az iki sayfasının da vize mührü için boş olması önemlidir. Vize başvurusu yapmak için bir başka önemli belge ise vize başvuru formudur. Bu formun eksiksiz ve tutarlı veriler ile doldurulması istenir. Kanada aile bilgi formu da gereken evraklardan biridir. Bütün form doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Turistik vize almak isteyenlerin biyometrik fotoğrafı talep edilir. Sunulacak olan fotoğrafların son üç ay içinde çekilmiş olması lazımdır. Kanada turistik vize için seyahatinizin amacını belli eden bir dilekçe yazmanız istenir. Diğer belgeler arasında otel kanıtı ve uçak bileti, banka hesap dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmaktadır.

Kanada Ticari Vize İşlemleri

Ticari sebeplerden dolayı Kanada ülkesine gidecekseniz, Kanada ticari vize işlemleri için başvuru gerçekleştirmelisiniz. Kanada ticari vize başvurusu yapacak olan bireylerin parmak izi için konsolosluğa gelmeleri gerekmez. Ülkemizde ikamet izni sahibi olan başka ülke vatandaşlarının Kanada kısa zamanlı vize başvuruları ortalama olarak bir ay içinde sonuçlanır. Son on sene içinde Kanada ülkesine seyahat gerçekleştirmiş ya da ABD vizesi almış olanlar da Kanada vize başvurusu gerçekleştirebilirler. Ancak ABD vizesinin geçerliliği kalmamış, son on sene içinde giriş çıkış yapmış olanları da kapsar. Pasaportta vize kaşesinin olması lazımdır. Kanada ticari vize almak için en önemli başvuru evraklarından birisi şüphesiz ki pasaporttur. Kanada ticari vizesine başvuru yaparken istenen belgeler arasında bir diğeri de vize talep dilekçesi olmaktadır. Seyahatinizin amacını bu dilekçede net olarak belirtmeniz önemlidir. Bu belgede aynı zamanda başvuru sahibinin ne meslekle ilgilendiği ve ne amaç için Kanada’ya gitmek istediği de yazmalıdır.

Kanada Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Kanada vize işlemleri için gerekli evraklar herkesin kafasını kurcalar. Bu yüzden de sizlere net bilgilerle gelmek istedik. Kanada’ya gitmek için alabileceğiniz vize çeşitleri farklıdır. Belgeler farklılık gösterebilir. Fakat farklılık göstermeyen yani her daim aynı olan belgeleri sizlere bu yazımızda anlatıyor olacağız. Kanada vize işlemleri için gereken evrakları şu şekilde sıralayabiliriz: On seneden daha eski olmadığından emin olduğunuz bir pasaport (iki sayfası da boş olmalı), biyometrik fotoğraflarınız, geçerliliğini henüz yitirmemiş olan bir seyahat sağlık sigortası, uçak rezervasyon bilgileriniz, kalacağınız yere dair bilgilerin kanıtlandığı birtakım evraklar ve daha sayısız belge Kanada Konsolosluğu tarafından sizden istenecek olanlardan sadece bazılarıdır. Kanada’ya gitmek istiyorsanız tüm bu belgeleri ibraz etmeniz gerektiğini de biliyor olmalısınız. Ancak bu şekilde sorunsuz bir Kanada vizesi başvuru süreci yaşayabilirsiniz. Şimdiden sizlere bu konuda kolaylıklar dileriz. Görüşmek üzere.

Kanada Vizesi Çeşitleri

Kanada vizesi alabilmek için kısa süreli vizeler ya da uzun süreli vize türlerinden birisi talep edilerek resmi işlemler başlatılmalıdır. Kısa dönem ve uzun vize kategorisinde yer alan vizeler ise şunlardır:

l Kanada Turistik Vizesi

l Kanada Öğrenci Vizesi (öğrenci vizesi, kısa dönem ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılır.)

l Kanada Aile Ziyareti Vizesi

l Kanada Arkadaş Ziyareti Vizesi

l Kanada Transit Vize

l Kanada Ticari Vize

l Kanada Oturum İzni

l Kanada Vatandaşlık

Vize çeşitleri ile seyahatiniz için gerekli tüm evrakları hazırlama imkânı elde edebilirsiniz.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp