Kanada Turistik Vize

Kanada seyahati düşünen kişilerin seyahatlerine uygun bir şekilde vize alması zorunlu durumlar arasında yer alıyor. Bu vize türleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi de kanada turistik vizesidir. Kanada Vize işlemleri sırasında dikkat edilen konular arasında evraklar en önemlisidir. Bu evraklar içerisinde standart belgeler dışında da birçok farklı evrak bulunuyor. Kişiler bu evrakları hazırlarken mutlaka doğruluktan emin olmak durumundadır. Aksi halde evrak nedeni ile iptal ile karşılaşma riski bulabilirler.

Kanada vizesi alımında dikkat edilen en önemli konulardan birisi de pasaportun güncel olmasıdır. Eğer pasaportunuz on yıldan daha eski ise mutlaka değiştirilmelidir. Değiştirme işlemi yaparsanız eski pasaportlarınızın da belgelerini mutlaka dosyanıza eklemeniz gerekir. Kanada turist vizesi için gerekli başka evraklar daha vardır.

Kanada Turistik Vize Nasıl Alınır?

Turistik, tatil ve gezi amacı ile Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişiler Kanada turistik vizesi almalıdır. Kanada’ya turistik amaçlı olarak gidecek olan kişiler Kanada turistik vizesinin nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Kanada turistik vizesi alacak olan kişiler için ‘’Kanada turistik vize nasıl alınır’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Kanada’ya turistik amaçlı olarak seyahat edecek olan kişilerin vize muafiyeti bulunmuyorsa Kanada turistik vizesi alması gerekmektedir. Kanada ile Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması olmadığından pasaport türü fark etmeksizin herkesin Kanada turistik vize alması gerekmektedir.

Kanada turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle CIC sistemi üzerinden online başvuru yapılmalıdır. Online vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Daha sonra Kanada turistik vize harç bedeli internet üzerinden ödenmelidir. Başvuru için Kanda Konsolosluğu tarafından biyometrik parmak izi randevusu verilmektedir. Başvurular ayrıca Kanada vize başvuru merkezlerine da yapılabilmektedir.

Kanada turistik vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi Kanada temsilciliğine aittir. Başvurular 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin Kanada’da bulundukları süre boyunca masraflarını karşılayacak ekonomik durumunun olması gerekmektedir. Detaylı bilgi için Kanada temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada Turistik Vizesi İşlem Süresi 

 

 

Turistik Vizesi işlem süresinin biyometrinizi gönderme süresini içermediğine dikkat edilmelidir. Öte yandan, Ziyaretçi Vizesi başvurunuzda biyometrik vermeniz gerekebilir. Başvurunuz tüm doğru bilgilerle tamamlanmamışsa gecikebilir veya iade edilebilir. Ziyaretçi/Turist vizesi işlem süresi, IRCC'nin başvurunuzu aldığı günden başlar ve başvurunuzla ilgili nihai kararı verene kadar sona erer. Kesin işlem sürelerini tahmin etmek zor olduğundan, hiçbir kurum başvurunuzu işleme koymanın ne kadar süreceğini tam olarak garanti edemez. 

 

 

Kanada Turist Vizesi sahibinin aşağıdaki amaçlarla Kanada'ya gitmesine izin veren Kanada için Geçici İkamet Vizesidir: 

 

 

 • Kanada'da turizm veya tatiller. 
 • Aile ziyareti. 

 

 

Kanada Turist Vizesi, bir Kanada giriş limanına gitmenize ve ülkeye giriş için izin istemenize izin verir. Sınır Devriye Memurları, belgelerinize ve durumunuza göre girişinizi kabul etme veya reddetme yetkisine sahip kişilerdir. 

 

 

Size Kanada'ya Turist Vizesi verildiyse ve memurlar herhangi bir suç niyetiniz olmadığını tespit ederse, giriş limanını geçmenize ve Kanada'da tatil veya aile ziyaretinize başlamanıza izin verilecektir. 

 

 

 • Kanada Turist Vizesi Başvuru Formu. 
 • Kanada seyahatiniz için yeterli paranız olduğunu kanıtlamak için bankanız veya diğer mali tablolarınız. 
 • Ailenizi ziyaret ediyorsanız ilişkinin kanıtı. 

 

 

 • Ziyaret ediyorsanız, ailenizin veya arkadaşlarınızın göçmenlik durumları. 
 • Arkadaşlarınızın veya ailenizin banka hesap özetleri veya diğer mali tabloları, onları ziyaret ediyorsanız. 
 • Sizden Kanada Hükümeti'ne, size neden Turist vizesi vermeleri gerektiğini açıkladığınız bir Beyan Mektubu. 
 • Bir özgeçmiş veya diploma yoluyla istihdam veya eğitim durumunuzun yanı sıra işvereninizden yerine getirmeniz gereken sözleşme yükümlülükleriniz olduğunu ve kendi ülkenize geri dönmeniz gerektiğini belirten bir mektup. 
 • Kanada'da kalış sürenizin geçici olduğuna ve ziyaretiniz sona erdiğinde ülkenize geri döneceğinize dair kanıt, örneğin kira, mülk tapusu vb. 

 

 

 • Kanada'da çalışmayı veya okumayı planlamadığınızın kanıtı. 
 • Temiz bir suç geçmişiniz olduğunu kanıtlayan mahkeme belgeleri. 

 

 

Kanada Ziyaretçi Vizesi başvurusunu başlatmak için, başvuru sahibi olarak izlemeniz gereken birkaç form ve adım vardır. Kanada ziyaretçi vizesi başvuru adımları aşağıda açıklanmıştır: 

 

 

 1. Kanada ziyaretçi vizesi için uygunluğunuzu onaylayın. 
 2. Kanada turist vizesi için gerekli belgeleri tamamlayın. 
 3. Kanada Turist Vizesi Başvuru formunu gönderin. 
 4. İşlenmeyi bekleyin ve ek bilgi isteklerine yanıt verin. 
 5. Pasaportunuzu damgalama için gönderin. 

 

 

Belgeler 

 

 

 • Ödeme makbuzları 
 • Pasaport sayfalarının fotokopileri. Şunları içermelidir: 

 

 

 • İsim ve doğum tarihi 
 • Pasaport numarası 
 • Son kullanma tarihi 
 • Kanada'ya en son girişinizin damgası 
 • Diğer tüm işaretli sayfalar 

 

 

 • Pasaport ile girmediyseniz: Diğer seyahat veya kimlik belgelerinizin fotokopileri. Bu bir yabancı kayıt kartı, doğum belgesi, vatandaşlık belgesi vb. olabilir. 
 • Varsa: Mevcut göçmenlik belgenizin fotokopisi. 
 • Varsa: Evlilik cüzdanı. 
 • Yeterli finansal araçların kanıtı. 

 

 

Çevrimiçi uygulamanın çok daha hızlı ve daha kullanışlı olduğunu belirtmekte fayda var. Doğrudan gönderebilirsiniz, daha hızlı işlenir ve daha fazla belge sağlamanız durumunda anında çevrimiçi yapabilirsiniz. Ayrıca taşıyıcı ve posta ücretlerinden de kaçınabilirsiniz. 

Kanada Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Turistik amaçlı olarak Kanada’ya seyahat edecek olan kişilerin alması gereken Kanada vizesi Kanada turistik vizedir. Kanada turistik vize alacak olan kişiler, Kanada temsilcililerine ya da yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Kanada turistik vize başvurusu yapan kişiler vizenin ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Kanada turistik vizesi alacak olan kişiler için “Kanada turistik vizesi kaç günde çıkar” sorusunun cevabı verilmiştir.

Kanada turistik vize başvurularının sonuçlanması için belirli bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Kanada turistik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin vize başvurularını inceleyen Kanada Ankara Büyükelçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğu bir süre kısıtlamasına tabi değildir.

Kanada turistik vizesi başvurularının sonuçlanmasına birçok durum etki etmektedir. Bunlardan en önemlisi Kanada turistik vize başvurusunu inceleyen Kanada temsilciliğinin yoğunluğudur. Bunun yanında Kanada turistik vize başvurusu incelenirken Kanada temsilciliğinden ek belge talep edilmesi ya Kanada temsilciliğinin başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırması gibi durumlar başvuruların sonuçlanma süresini etkilemektedir.

Kanada turistik vize başvurusu ortalama olarak 1 ile 2 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Kanada Turistik Vize Başvuru

Kanada’ya turistik amaçlı olarak seyahat edecek olan kişilerin Kanada turistik vizesi alamsı gerekmektedir. Kanada turistik vizesi alacak olan kişiler Kanada turistik vize başvuru işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Kanada turistik vize başvuru ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Kanada turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını iki şekilde yapabilmektedir. Başvurular online olarak ya da vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.
 • Online başvuru için Kanada CIC sistemi üzerinden online Kanada vize başvuru formu turistik seyahat amacına uygun doldurulmalıdır. Ayrıca gerekli olan vize evrakları sistem üzerinden yüklenmelidir. Daha sonra ise internet üzerinden vize ücreti ödenmelidir. Kanada Konsolosluğu biyometrik parmak izi verisi verilmesi için randevu tarihi verilmektedir.
 • Diğer seçenek ise Kanada vize başvuru merkezleri üzerinden vize başvurusu yapılmasıdır. Bunun için gerekli evraklar hazırlanmalı ve Kanada vize başvuru merkezi ziyaret edilerek başvuru işlemi başlatılmalıdır.

Kanada turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişiler Kanada’da bulunduğu süre boyunca seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik durumunun olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibi Kanada’da geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Kanada Turistik Vize Başvurusu İşlemleri

Kanada’ya turist vize alabilmek için Kanada Konsolosluğu talep ettiği evrakın tümü eksiksiz olarak ibraz edilmeli. Kanada Konsolosluğu gerekli gördükleri takdirde ek belge talebinde bulunabilir ve başvuru sahiplerine mülakata çağırabilir.
Kanada’ya kültürel amaçlarla seyahat edecek Bordo (Umum Mahsus) Pasaport, Gri (Hizmeti), Diplomat (Siyah) ve Yeşil (Husus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyet vatandaşı Kanada turistik vize için Kanada Konsolosluğu başvuruda bulunmalı. Kanada turistik kısa süre vize başvurusunda bulunacak şahıs Kanada Konsolosluğu yetkilendirdiği seyahat acentesi aracılığı ile başvurusunu tamamlayabilirler.
Kanada Konsolosluğu gerçekleşecek mülakatta başvuru sahipleri neden Kanada’yı ziyaret etme istediğinizi ve Türkiye’ye geri dönecek olan, Türkiye’deki bağı olduğu konusunda ikna edici olmalı.
Türkiye’de ikamet iznine sahibi üçüncü ülke vatandaşının Kanada kısa süre vize başvurusu yaklaşık 1ay içinde sonuçlanmakta.
Amerika Birleşik Devletleri vizesi geçerliliği sona ermiş, fakat son 10 yıl içerisinde giriş çıkış yapmış olan kişiyi de kapsamakta. Pasaportta ülkeye giriş-çıkış kaşesi gözükmesi şartı bulunmakta. Bu vize sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için geçerlidir. Bu durumda Kanada vize başvurusu 5 çalışma günü içinde sonuçlanmaktadır.
Kanada başvurusunda başvuru form ve aile bilgi form gibi 2 farklı form bulunduğunda dolayı tekmil nüfus kayıt örneği başvuru belgeleri arasında bulunmalıdır.
Kanada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından transit vize isteyen ülkeden biridir. Kanada üzerinde başka bir ülkeye geçiş yapacak seyahatine başlamadan önce Kanada transit vize temin etmelidir.

Kanada Turistik Vize Başvurusu  

Kanada’ya turistik ziyarette bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü Canada Temporary Resident Visa- TVR’dır. 

Kanada Turistik Vizesinin Süresi 

Çok Girişli: 6 ay süresi boyunca vize sahipleri ülkeye giriş çıkış yapabilirler. Bu vize kişinin pasaport süresi kadar ya da 10 yıllık süre kadar da verilebilir. Fakat vize sahipleri ülke de maksimum 6 ay kalabilirler. 

 

Kanada Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Turistik amaçlı olarak Kanada’ya seyahat edecek olan kişilerin yerine getirmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan birisi de Kanada turistik vize başvurusu için gerekli olan evrakların hazırlanmasıdır. Bu yazıda Kanada turistik vizesi alacak olan kişiler için “Kanada turisti vizesi için gerekli evraklar” listesi verilmiştir.

Kanada turistik vize başvurusu için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Kanada turistik vize başvurusu için eksiksiz olarak hazırlanan evraklar vize başvurusu yapılacak olan yere teslim edilmelidir.

Hazırlanması gereken evraklar her başvuru sahibi için farklılık göstermektedir. Başvuru sahibinin yaşı, eğitim durumu, mesleki durumu Kanada turistik vizesi için hazırlanması gereken evrakları etkilemektedir. Ancak her başvuru sahibinden istenen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport
 • Kanada vize talep dilekçesi
 • Kanada Vize Başvuru Formu
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaportun kimlik bilgilerini içeren kısmının fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sağlık raporu
 • Ulaşım bilgileri
 • Adli sicil kaydı
 • Konaklama yeri rezervasyonları
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Kanada konsolosluğu vize başvurusunun incelenmesi sırasında yukarıdaki belgelere ek belge talep edebilmektedir.

Kanada Turistik Vizesi Evrakları

Kanada turistik vize alacak olan kişilerden birtakım evraklar isteniyor. Bu evrakların en önemlisi başvuru formudur. Pasaport kadar önemli olan bu belge sayesinde kişiler kendilerini ve seyahat amaçlarını daha iyi bir şekilde anlatabilme imkanı elde ediyorlar. Bu form üzerinde mutlaka vize türü işaretlenmelidir. Eğer vize türüne uygun evrak hazırlamazsanız vizeniz reddedilir. Başvuru formunda da bu nedenle tüm seyahat detaylarına yer vermeniz gerekir.

Turistik vize işlemleri sırasında dilekçe yazımı da önemlidir. Bu dilekçenin ıslak imzalı olmasın ve üzerinde tarih bulunmasına önem vermeniz gerekiyor. Sonrasında seyahatinizin tüm detaylarını yine dilekçede belirtmeniz isteniyor.

Diğer evraklar içerisinde seyahat sağlık sigortası, fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, evlenme cüzdanı, finansal bilgiler, çalışma belgeleri gibi belgelerin de bulunması şartı bulunuyor. Kişiler vize ücretlerini yatırarak kanada turistik vizelerini kolaylıkla alabilirler. Bu süreçte hemen her detaya dikkat edilmesi vizenizi zamanında alabilmeniz için son derece önemlidir. Vize işlemleri tamamlandıktan sonra en geç yedi iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Kanada Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?  

 • Dilekçe İngilizce veya Kanada dilinde yazılmalıdır. 
 • Dilekçe A4 kâğıda yazılmalıdır. 
 • Dilekçe altında başvuru sahibinin ıslak imzası olmalıdır. 
 • Dilekçenin tarihi mutlaka eklenmelidir. 
 • Yine başvuru sahipleri kimlik bilgilerini ve pasaport numaralarını dilekçelerine eklemelidirler. 
 • Kanada turistik vize başvuru sahibi seyahat başlangıç ve bitiş sürelerini net bir şekilde belirtmelidir. 
 • Kanada turistik vize başvuru sahibi seyahat sebebini net bir şekilde ifade etmelidir. 
 • Kanada’ya turistik ziyarette bulunacak kişiler konaklama ya da otel rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler. 
 • Dilekçenin Kanada’nın hangi dış temsilciliğine ve hangi departmanına hitaben yazdığına dikkat edilmesi gerekir. 
 • Kanada’ya turistik ziyarette bulunacak kişiler uçak rezervasyon bilgilerini dilekçelerine eklemelidirler. 
 • Kanada seyahat masraflarının kim tarafından ve nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir.  
 • Var ise başvuru sahibi sponsoru için ek dilekçe kullanmalıdır. 
 • Başvuru sahibi ülkesine dönüşünü kanıtlayacak bilgileri dilekçesine aktararak kanıtlamalıdır. 

Kanada Turistik Vize Ücreti

Kanada’ya turistik amaçlı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin vize muafiyeti bulunmuyorsa Kanada turistik vizesi almalıdır. Kanada turistik vizesi alacak olan kişiler başvuruda bulunabilmek için Kanada turistik vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri bu vizeden muaf olduğu için vize ücreti ödemesine gerek yoktur.

Kanada turistik vize ücretini belirleme yetkisi Kanada Hükümeti’ne aittir. Kanada Hükümeti her yıl vize ücretini yeniden belirlemektedir. Bu nedenle vize ücretleri her yıl farklılık gösterebilir. Güncel Kanada turistik vize ücreti için Kanada temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz. Kanada turistik vize ücreti aşağıda verilmiştir.

Kanada turistik vize harç ücreti 100 Kanada Dolarıdır. Kanada vize başvurusu için biyometrik veri verilmesi gerekmektedir. Biyometrik veri ücreti ise 85 Kanada Dolarıdır. Başvuruda bulunacak kişilerden bu ücretler dışında bir ücret talep edilmemektedir. Ancak Kanada vize başvurusu sırasında ek hizmet alınmış ise Kanada ek hizmet bedeli ödenmelidir.

Kanada turistik vizesi başvurusu yapan kişilerin vize ücreti reddedilirse vize ücreti geri iade edilmemektedir.  Başvurusu reddedilen kişilerin yeniden başvuru yapması ve vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

TOP ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp