×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Polonya Vatandaşlığı

Polonya Vatandaşı Olmak

Polonya vatandaşlığı almak isteyen kişiler, Polonya vatandaşlığı için araştırma yapabilmektedir. Polonya vatandaşı olmak isteye kişiler için bu yazıda bilgi verilmiştir.

Polonya vatandaşlığı almak isteyen kişiler, bazı durumlarda Polonya vatandaşlığı alınabilir. Polonya vatandaşı olmak isteyen kişiler aşağıdaki nedenler ile Polonya vatandaşlığı alabilmektedir.

 • Evlilik yolu ile Polonya vatandaşlığı almak,
 • Evlat edinme yolu ile Polonya vatandaşlığı almak,
 • Çocuklar için Polonya vatandaşlığı almak,
 • Yatırım yolu ile Polonya vatandaşlığı almak,
 • Mülteci statüsü ile Polonya vatandaşlığı almak,
 • İstisnai durumlarda Polonya vatandaşlığı almak; Polonya Cumhurbaşkanı’nın Polonya vatandaşlığı verme yetkisi vardır. Polonya ülkesinin itibarını arttırarak olan kişilere vatandaşlık verebilmektedir.

Polonya vatandaşlık başvurusu Polonya’da ikamet ediliyor ise ikamet edilen bölgeden sorumlu olan eyalet valisine başvuru yapabilmektedir. Türkiye’de ikamet ediliyor ise Polonya Konsolosluğu’na başvurulmalıdır. Polonya vatandaşlık başvurusu yapacak olan kişiler, Polonya vatandaşlık şartlarını yerine getirmelidir.

Polonya Vatandaşlığı için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

 

Polonya vatandaşlığı için başvurular Polonya Cumhuriyeti konsolosluk ofislerine yapılmaktadır. Başvuru hakkında gözetimler konsoloslukça sağlanmaktadır. Ülkede yaşamaya devam eden yabancılar ise valilik aracılığı ile başvurularını yerine getirebilir. Başvurular şahsen yapılacak olduğu gibi e-posta kullanılarak da iletilebilmektedir. Başvurunun e-posta yolu kullanılarak gönderilmesi halinde ise imzanın öncelikle tasdik edilmesi gerekir. 16 ile 18 yaş arasında bulunan çocuklar ise konsolosluğa sunacağı beyan ekiyle kendileri için Polonya vatandaşlığı verilmesi için onayları istenmektedir.

 

 

Başvuru öncesinde e-konsulat sistemi kullanılarak randevu işlemlerini yerine getirilmelisiniz.

Polonya'da Çifte Vatandaşlık Var Mı?

Polonya vatandaşlığı alacak olan kişiler, Polonya Devleti’nin çifte vatandaşlığa izin verip vermediğini araştırmaktadır. Bu yazıda Polonya vatandaşlığı alacak olan kişiler ve Polonya’nın çifte vatandaşlığa izin verip vermediğini merak eden kişiler için “Polonya’da çifte vatandaşlık var mı?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Polonya çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Polonya vatandaşlığı alacak olan kişilerin asıl vatandaşı olduğu ülke de çifte vatandaşlığa izin vermekte ise Polonya vatandaşlığı alabilirsiniz. Asıl vatandaşı olduğunuz ülke eğer çifte vatandaşlığa izin vermiyor ise asıl vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Polonya vatandaşlığı almak isteyen kişiler, çifte vatandaşlık alabilir. Türkiye Cumhuriyeti ve Polonya çifte vatandaşlığa izin vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti hukukunda çifte vatandaşlığa açıkça izin vermektedir. Ancak Polonya kanunlarında çifte vatandaşlık ile ilgili kesin bir tanım yoktur. Yani çifte vatandaşlık verilip verilmediği hakkında bir bilgi yoktur. Bu nedenle Polonya’nın çifte vatandaşlığa izin verdiği varsayılmaktadır.

Polonya Vatandaşlık Şartları

Polonya vatandaşlığı almak isteyen kişiler Polonya vatandaşlık şartları hakkında araştırma yapmaktadır. Polonya vatandaşlığı 7 gruba ayrılmıştır. Bu grupların vatandaşlık şartları da farklıdır. Bu şartlar aşağıda verilmiştir.

Grup 1

 • Polonya’da en az 3 yıl kesintisiz ikamet etmiş olmak,
 • Polonya’da düzenli bir gelire sahip olmak,
 • Polonya’da ikamet edilen konutta oturma hakkına sahip olmak

Grup 2

 • Polonya’da en az 2 yıl kesintisiz yaşamak,
 • Bir Polonya vatandaşı ile en az 3 yıl evli olmak ya da vatansız olmak,

Grup 3

 • Mülteci oturma izni ile kesintisiz en az 2 yıl Polonya’da ikamet etmiş olmak,

Grup 4

 • 18 yaşından küçük olmak,
 • Avrupa Birliği’nde daimi oturma izini ya da daimi ikamet hakkı ile Polonya’da ikamet etmiş olmak
 • Ebeveynlerden en az birisinin Polonya vatandaşı olması,
 • Diğer ebeveynin, çocuğunun Polonya vatandaşlığını onaylamış olması,

Grup 5

 • 18 yaşından küçük olmak,
 • Daimi oturma izni ile Polonya’da ikamet etmiş olmak,
 • Ebeveynlerden birisinin Polonya vatandaşlığının geri iade edilmiş olması
 • Polonya vatandaşı olmayan diğer ebeveynin çocuğunun Polonya vatandaşlığı için rıza göstermesi,

Grup 6

 • Kesintisiz olarak en az 10 yıl Polonya’da ikamet etmiş olmak,
 • Polonya’da düzenli ve istikrarlı bir gelire sahip olmak,
 • İkamet edilen konutta oturma hakkının bulunması

Grup 7

 • Polonya kökenli olan kişilere verilen Polonya oturum izni ile Polonya’da kesintisiz olarak en az 1 yıl ikamet etmiş olmak

Polonya Vatandaşı Olmanın Avantajları

Polonya vatandaşlığı almak isteyen kişiler, Polonya vatandaşı olmanın avantajlarını araştırmaktadır. Bu yazıda Polonya vatandaşı olmak isteyen kişiler için Polonya vatandaşı olmanın avantajları verilmiştir.

 • Poloya çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Asıl vatandaşı olduğunuz ülke de çifte vatandaşlığa izin veriyor ise çifte vatandaşlık alabilirsiniz. Böylece hem Polonya vatandaşlık haklarından hem de asıl vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlık haklarından yararlanabilirsiniz.
 • Polonya bir Avrupa Birliği ülkesidir. Polonya vatandaşlığı almış olan kişiler, ayrıca Avrupa Birliği vatandaşlığı da almış oldur.
 • Polonya Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından her yıl yayınlanmakta olan İnsani Gelişme endeksi içerisinde üst sıralarda yer almaktadır.
 • Polonya bir Schengen ülkesidir. Bu nedenle Polonya vatandaşlığı alan kişiler, Schengen bölgelerine vizesiz olarak seyahat edebilir.
 • Polonya pasaportu güçlü bir pasaporttur 180’den fazla ülke ve bölgeye vizesiz olarak ya da kapıda vize uygulaması ile seyahat edebilirsiniz.

Polonya Vatandaşlığı için Gereken Belgeler

l  Polonya vatandaşlığı kazanılmasına yönelik başvuru formu,

l  Pasaport kriterlerini sağlayan fotoğraf

l  Başvuru sahibi yabancı ise gelir durumunu gösteren belgeler

l  Evli olması halinde eş hakkında bilgiler

l  Çocuk sahibiyse çocukların hakkında bilgiler

l  Polonya vatandaşı olan ebeveynlerin hakkında bilgiler

l  Başvuru sahibine ait eğer bulunuyor ise geçmişte yaptığı başvuru bilgileri

l  Başvuru sahibine ait kimlik

l  Polonya Cumhuriyeti topraklarında ikamet edilmesine dair izin alınan belgeler

l  Evli olması durumunda çocuklar ve eşler ile ilgili kimlik fotokopileri

l  Geçmiş zamanda Polonya vatandaşlığı almaya hak kazanmış ise, bu durumu gösterir belgeler.

l  Gelir durumunu kanıtlar belgeler

l  Siyasal, sosyal aktiviteler ve mesleki açıdan başarılarını gösterir belgeler

Polonya Vatandaşlığı için Çocuklar Dahil Ediliyor ise;

l  Çocuğa ait doğum belgesi

l  Çocuğun vatandaşlık sahibi olabilmesine ilişkin eş tarafından hazırlanan muvafakat belgesi

l  Başvuru yapacak olan çocuk 16 yaş üzerinde ise, Polonya vatandaşlığından çıkmasına yönelik çocuktan alınmış yazılı beyan konsolosluk tarafından talep edilmektedir.

Başvuru formu Lehçe ile doldurulması şartı aranmaktadır. Hazırlanacak olan tüm belgeler aslına uygun bir şekilde fotokopi edilmeli ve asıllarıyla birlikte beyan edilmelidir. Yabancı dillerde olan belgelerin yeminlik tercümanlar tarafından Lehçe’ye çevrilmesi şartı aranır. Avrupa Birliği ülkelerinde hazırlanmış olan belgeler için ise tercümelerin yapılması yerine 2016/1191 sayılı olan tüzüğe bağlı kalarak makam tarafından yayınlanan standart form beyan edilebilir. Başvuruların değerlendirilmesi konusunda net bir süre verilebilmesi mümkün değildir. Başvuru sonucunuz kabul edilmesi halinde belgeler belirttiğiniz adrese posta yoluyla gönderilebilir ya da bizzat kendiniz gidip teslim alabilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp