×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Romanya Vize

Romanya Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Romanya Vize Merkezi’ni arayarak ücretsiz olarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan 2022 vize evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere ücretsiz olarak gönderecektir. Vize Merkezi telefonla vize başvuru randevusu alma hizmeti vermemektedir.

Vize İşlemleri

Romanya Turistik, Ticari, Aile Birleşimi vize işlemleri

Oturum

Romanya'da oturum ve çalışma için tüm işlemlerinizi yürütüyoruz.

Vatandaşlık

Romanya vatandaşı olmak için gerekli işlemler

Konsolosluk

Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği

Form & Dilekçe

Romanya Vize Başvuru Formu, Romanya Vize Dilekçesi

Romanya Vizesi Hakkında Bilgi 2022

Romanya’ya her sene Türkiye’den binlerce kişi çeşitli nedenlerle Romanya vize işlemleri yaparak seyahat etmektedir. Bu seyahatleri sırasında kişilerin vize alması zorunlu durumlar arasındadır. Vize işlemlerinde herhangi bir aksama meydana gelmemesi için de profesyonel vize desteği alınması bu süreçte önem verilen bir konudur. Romanya vizesi almak isteyen kişiler öncelikle muafiyet durumları hakkında bilgi edinmelidir.

Romanya vize işlemleri konusunda Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin mutlaka vize alması şartı konulmuştur. Bunun dışında Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaportu olan kişilerin vize alma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kişiler 180 gün içerisinde 90 günden daha fazla olacak seyahatleri için vize almak zorundadırlar. Ancak daha az seyahatlerde karşılıklı olarak vize talebi bulunmuyor.

Romanya vize başvurusu sırasında kişiler birçok önemli belgeyi bir araya getirerek Romanya Büyükelçiliği, konsolosluklara ve yetkili merkezlere teslim etmelidirler. Bu kişiler aynı zamanda Romanya vize ücreti konusunda da yatırım işlemi yapmalıdırlar. Vize işlemlerinde herhangi bir sorun olmadan sürecin ilerlemesi için seyahat tarihinden en az 1 ay önce vize işlemlerinize başlamanız gerekmektedir.

romanya vize işlemleri

Romanya vize işlemleri yaparak siz de Romanya'ya kolayca seyahat edin.

Romanya Vize Merkezi Hakkında Bilgi

Romanya vizesi için profesyonel destek almak isterseniz vize merkezi aracılığı ile işlem yapabilirsiniz. Profesyoneller sizlere en iyi standartlarda vize alabilme imkânı sunmaktadır. Belgelerin hazırlanması, Romanya vizesi başvurusu için randevunun alınması, ücretlerin yatırılması bu süreçte sizlere verilen profesyonel destekler arasında yer almaktadır. Vize işlemi yaptırmak isteyen kişilerin her türlü detay ile ilgilenmesi bazen zor olabilmektedir.

Bu süreçte profesyoneller Romanya vizesi işlemleri konusunda sizlere son derece yardımcı olarak bu süreci en kolay şekilde atlatmanıza yardımcı oluyorlar. Vize alım sürecinde pasaport ve biyometrik fotoğraf gibi güncel olması gereken belgeler hakkında da yine profesyonel danışmanlar sizlere bilgi vermektedir. Böylece vize işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamdan Romanya vizenizi alabilirsiniz.

Romanya vizesi ücreti konusunda gerekli her türden titizliği göstermeniz gerekiyor. Çünkü vize ücretleri yatırıldıktan sonra geri iade edilmiyor. Dolayısı ile yanlış yatırılan vize ücretlerini bir daha geri alamama durumu bulunuyor. Aynı zamanda vize reddi sorunu yaşayan kişiler de yine bu süreçte vize ücretlerini geri iade alamamaktadırlar.

Romanya Vize Başvuru Süreci: Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi nasıl alınır sorusu günümüzde bu ülkeye seyahat planlayan herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu ülkeye seyahat edebilmek için vize işlemlerinin mutlaka yapılması gereklidir. Özellikle Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin hiçbir şekilde vize muafiyeti bulunmuyor. Romanya vizesi başvuru sürecinde sizlerden istenilen tüm belgeleri hazırlayarak ilgili kurumlara vize randevusu tarihinde teslim etmelisiniz.

Vize işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için son derece titiz davranmanız gerekiyor. Bu süreçte mutlaka vize evraklarınızı güncel olarak hazırlamanız gereklidir. Romanya vizesi işlemleri için profesyonel olarak destek de alabilirsiniz. Ancak bu süreçte işlemlerinizi kendiniz yürütmeniz gerekiyor ise mutlaka güncel evrak ve Romanya vizesi ücreti konusunda detaylı olarak bilgi sahibi olmalısınız.

Vize işlemleri sırasında belgeler içerisinde başvuru formu, dilekçe, seyahat sağlık sigortası, davetiye ve biyometrik fotoğraf gibi her türlü belgenin bulunması gereklidir. Romanya vizesi için mutlaka randevu da almanız gerekiyor. Bu süreçte vize evraklarınızı detaylı olarak hazırlamalı ve kurumlara teslim etmelisiniz. Ancak bu işlem için seyahat tarihinden 1 ya da 1.5 önce işlemlere başlamanız önerilmektedir. Böylece seyahat tarihinden önce tüm gecikmelere rağmen vizenizi alabilirsiniz.

Romanya Vize Çıkma Süresi: Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi almak sanıldığı kadar kolay değildir. Ülkenin vize yetkilileri vize sürecinde son derece titiz davranmaktadır. Her türden vizenin alımı sırasında eğer süreniz kısıtlı ise profesyonel destek almak sizin bu süreçte zaman kaybetmenizi engeller. Romanya vizesi kaç günde çıkar sorusu genelde kişilerin yanıt aradığı ancak kesin olarak bir yanıtı olmayan sorulardan biridir. Çünkü bu süreçte vizenin alım süresini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Romanya vizesi başvurusu için mutlaka gereken her türlü önlemin önceden alındığından ve evrakların eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Romanya vizesi işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu süreçte evraklarınızın güncel ve tam olmasıdır. Pasaportun içerisinde boş yaprak olması ve başvuru formunun online ortamda kusursuz olarak doldurulması son derece önemli detaylardır. Evraklarınız içerisinde mesleki belgeleriniz, finansal durumunuzu gösteren evraklar, kimlik belge fotokopilerine yer vermeniz gerekir. Bu süreçte en önemli noktalardan birisi vize ücretlerinin yatırılmasıdır.

Romanya vizesi ücreti eksiksiz olarak yatırıldığında bu ücretlerin mutlaka karşılığında bankadan dekont almanız gerekiyor. Dekontun üzerinde birtakım bilgilerin olması gerekiyor. Tüm evraklarınızı eksiksiz bir şekilde teslim ettiğiniz takdirde vizenizi en geç on iş günü içerisinde alabilirsiniz. Ancak bu süreçte resmi ve dini bayramlar, hafta sonları vizenizi uzatabilen durumlardır.

Romanya Vize Uygulamasından Kimler Muaftır?

Romanya vizesi işlemleri birçok kişinin Romanya’yı seyahat edebilmesi için yapması gereken evraklardan biridir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken detay vize işlemlerinin seyahatin türüne göre yapılmasıdır. Bu vize işlemlerinden muafiyetlik durumu da her iki ülke arasında düzenlenen konular arasında bulunmaktadır. Romanya vizesi alan kişiler mutlaka titiz bir vize dosyası hazırlamalıdır. Bu süreçte vize dosyası hazırlamak için de gerekirse profesyonel bir vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ancak vize başvurusu konusunda muafiyet kapsamında olan kişilerin bir vize evrakı ibraz etmesine gerek yoktur.

Romanya vizesi ücreti de yine muaf olan kişilerin yatırmasına gerek olmayan bir ücrettir. Vize işlemleri sırasında mutlaka muafiyet kapsamında olanlar Diplomatik, Hususi, Hizmet pasaportu olan kişilerdir. Bu ülkeye kişiler görevli olarak gidiyorlarsa iki ülkesinde ki karşılıklı vize antlaşması kapsamında vize almak zorunda değildirler. Bu kişiler 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen süreler için vizeden muaf tutulmaktadırlar. Ancak bu süreyi geçme durumu varsa kişilerin vize alması gereklidir.

Vize işlemleri sırasında eğer muafiyet kapsamında değilseniz tüm belgeleri hazırlayarak teslim etmeniz gerekiyor. Tüm belgelerinizi hazırlayarak düzenli tek bir dosya halinde kuruma sunmalısınız. Vize işlemleri sırasında ret kararı ile karşılaşırsanız itiraz süreniz bulunmaktadır. İtirazlardan da olumlu sonuç alınamaz ise kişiler tüm vize işlemlerini yeniden yapmalıdır.

romanya vize

Romanya vize işlemleri nasıl yapılır?

 

Romanya Vize Almak İçin Parmak İzi İşlemi

Romanya vize başvurusu yapacak olan kişiler için belgelerin tam olması ve resmi bir dille hazırlanmış olarak kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir. Vize işlemlerinizin eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için mutlaka randevu ve parmak izi aşamalarını da kusursuz olarak geçmeniz gerekiyor. Romanya'ya vize işlemleri sırasında kesinlikle randevusuz olarak işlem yapılması kabul edilmiyor. Bu süreçte kişilerin evrak hazırlama sürecine girdiğinde mutlaka randevu tarihini de alması gerekmektedir.

Vize işlemleriniz için seyahatinizden 3 ay öncesinden başlayarak bu süreci başlatabilirsiniz. Böylece vize işlemleriniz nedeniyle herhangi bir gecikme durumu ile karşı karşıya kalmazsınız. Romanya vizesi alacak olan kişilerin parmak izi uygulamasından da geçmesi gerekmektedir. Bu işlem vize alacak olan herkes için zorunlu tutulmaktadır.

Romanya vize ücreti de yatırdıktan sonra randevu tarihinde kuruma giderek bu süreci başlatabilirsiniz. Son derece profesyonel olarak yönetilmesi gereken bu işlem sürecinde parmak izi uygulaması herkes için zorunlu tutulmaktadır. Yalnızca vize alma zorunluluğu olmayan kişilerin parmak izi vermesine gerek duyulmamaktadır.

Romanya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya vize işlemleri konusunda birçok önemli püf nokta bulunmaktadır. Süreç konusunda yeteri kadar deneyimli değilseniz mutlaka vize işlemleri sırasında profesyonel bir destek de almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında özellikle evrakların doğru ve güncel olması son derece önemlidir. Romanya vizesi alacak olan tüm Türk vatandaşları bu işlemler için Romanya büyükelçiliği, konsolosluklar ile yetkilendirilen vize merkezlerinden başvurularını tamamlamalıdırlar.

Romanya vize başvurusu formu doldurulurken online işlem yapmaya özen göstermeniz gerekiyor. Dilekçe gibi belgelerde ıslak imza olması son derece önemlidir. Tüm bunların yanında eğer yaşınız yasal işlem yapacak kadar olgun değilse işlemler sırasında mutlaka ailenizin rızasının olduğu belgeyi de evrak listesine eklemeniz gereklidir. Romanya vize ücreti yatırılırken de dikkat edilecek çok önemli detaylar vardır. Bu vize ücretleri ilgili bankalara yatırılmalı ve karşılığında da vize ücreti yatırıldı belgesi alınmalıdır. Bunlara ek olarak vize işlemleri sırasında olası sorunlara karşın mutlaka işlemlerinize bir ay öncesinden başlamanız gerekmektedir.

Romanya Vize Başvurusu 2022

Romanya vizesi kişilerin Romanya seyahatlerini tamamlayabilmeleri için almaları gereken bir izindir. Bu iznin alınabilmesi için birçok belgenin hazırlanması ve konsolosluklara verilmesi gerekmektedir. Romanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkat edeceği en önemli husus güncel bir pasaporttur.

Güncel bir pasaportu olmayan kişilerin vize işlemlerini de yaptırması mümkün değildir. Pasaportunuzu aldıktan sonra eğer kullandığınız eski pasaportlarınız da varsa mutlaka vize dosyalarına dâhil etmeniz gerekmektedir. Romanya vizesi işlemleri sırasında başvuru formu ve dilekçe gibi evrakların titizlikle yazılması gerekmektedir. Bu belgelerin doldurulması sırasında gerekirse vize uzmanlarından yardım da alabilirsiniz. Çünkü vize dilekçesinde birçok detay olmalı ve Romanya Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dil kullanılmalıdır.

Romanya vize ücreti de yatırılmalı ve bu ücretin yatırılması ile bankadan bir dekont almalısınız. Dekont üzerinde mutlaka gerekli bilgiler bulunmalıdır. Dekont alınmadan kişilerin işlem yaptırması mümkün değildir. Tüm evraklarınız eksiksiz bir şekilde tamamlandıysa rahatlıkla belgelerinizi vize randevusu sırasında teslim edebilirsiniz. İşlemleriniz eksiksiz evrak teslim ettiğinizde kısa sürede tamamlanır ve vizenizi en geç 10 iş günü içerisinde alabilirsiniz.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Romanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin evraklarını önceden hazırlaması ve randevu zamanında kurumlara teslim etmesi gereklidir. Vize başvurusu sırasında evraklarınızın içerisinde pasaport mutlaka olması gereken bir belgedir. Bu belgenin eksiksiz bir şekilde doldurulmasında profesyonel olarak hizmet almanız sizi için son derece avantajlıdır.

Romanya vizesi için pasaportun son on yıl içerisinde alınmış olması büyük bir önem taşımaktadır. İçerisinde en azından 2 tane boş yaprak olması ve okunabilir nitelikte olması gereklidir. Romanya vizesi işlemleri konusunda son derece detaylı bilgiler istenmektedir. Kişiler çalışma ya da öğrencilik durumlarına göre bilgiler vermelidir. Vize işlemleri sırasında belgelerinizin eksiksiz olması ve başvuru için randevu tarihini de geçirmemeniz gereklidir.

Romanya vize ücreti de son derece önemli bir konudur. Bu konuda profesyonel olarak işlem yapmalı ve ücretleri güncel veriler üzerinden yatırmanız gereklidir. Vize işlemleri sırasında ücretlerin eksik olması son derece ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Aynı zamanda yatırılan ücretler için bir de dekonta ihtiyacınız bulunuyor. Dekontun da dosyanızda bulunduğundan emin olmanız gereklidir.

Romanya Vize Randevusu

Romanya vizesi alırken birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor. Vize işlemleri sırasında mutlaka belgelerin eksiksiz hazırlanması ve uygun bir zamanda konsolosluklara teslim etmektir. Bu süreçte vize işlemlerini eksiksiz yaparken aynı zamanda vize randevusunu da almayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Romanya vize işlemleri sırasında mutlaka randevunun daha erken bir tarihte alınması gereklidir. Çünkü Romanya vize randevusu için kurum bazen çok yoğun olabilmektedir. Böyle zamanlarda tek yapmanız gereken vize işlemlerine başladığınızda vize randevusunu da almak olmalıdır. Romanya vizesi işlemleri başladıktan sonra randevuda geç kalırsanız daha da ileri bir tarihe ertelenebilir. Bu nedenle vize işlemleri yaptırmadan önce randevuyu almış olmanız gerekiyor.

Romanya vize ücreti yatırıp vize dosyanızı ekledikten sonra dosyanızı randevu tarihinde teslim edebilirsiniz. Bu süreçte en çok dikkat göstermeniz gereken detay ise vize randevusu sırasında sizlere yöneltilen sorulardır. Bu sorunlara doğru bir şekilde yanıt vermeli ve vize işlemlerinde kesinlikle tutarlı hareket etmeniz gerekir. Vize türüne aykırı şekilde sorulara yanıt vermek işlemlerinizin reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vize başvurusu formu vize işlemleri sırasında son derece önemlidir. Sizi tanımlayan en iyi belge olması Romanya vizesi için de önemini artırmaktadır. Romanya vizesi başvuru formu doldurulurken belli başlı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu belge üzerinde ki tüm bilgilerin tam olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda belge içinde bulunan tüm bilgilerin güncel olması da önemlidir.

Bu belge online ya da elde doldurulması istenen belgelerdendir. Bu nedenle de Romanya vize işlemleri sırasında hangi belgenin nasıl doldurulması gerektiğini bilmeniz gereklidir. Romanya vizesi başvuru formu 18 yaşından küçüklerin aileleri tarafından doldurulması gereken bir belgedir. Kimlik, adres ve telefon, seyahat detayları ve daha birçok belge bu aşamada önem taşımaktadır. Vize işlemlerinizin eksiksiz devam etmesi açısından bu belgeyi her türlü bilgi ile doldurmanız gerekmektedir.

Romanya vizesi ücreti ödendikten ve başvuru formu gibi evraklar hazırlandıktan sonra işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Vizenizi zamanında alabilmek için her türlü vize detayını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Vize evraklarınızda herhangi bir eksiklik olursa işlemleriniz de iptal edilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya vize başvurusu yaparken hazırlanması gereken evrakların ilk sırasında başvuru formu gelmektedir. Başvuru formunun düşündüğünüzden daha önemli bir belge olması başvuru formunu doldururken titizlik gerektirmektedir. Romanya vizesi işlemleri aşamasında en önemli evraklardan biridir. Bu nedenle bu evrak doldurulurken mutlaka profesyonel bir vize desteği almanız gerekir.

Romanya vizesi alırken başvuru formunu online olarak doldurmanız gereklidir. Bu formu Romanya konsolosluklarının resmi web sitesi üzerinden doldurmanız istenmektedir. Başvuru formunu kurumun web sitesinde vize bölümünde bulabilirsiniz. Bu belgeyi doldururken mutlaka içindeki bilgilerin doğru olduğundan emin olarak doldurmanız gerekiyor. Aksi halde bilgiler kurumlar tarafından geçersiz sayılırsa vize işlemleriniz reddedilmektedir.

Romanya vize ücreti ödenmesi ve başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması son derece önemlidir. Bu sürede vize işlemlerini yaparken gerekli tüm detaylara da yer vermeniz gerekir. Eğer seyahati sponsor aracılığı ile yapıyorsanız bu kişinin ya da kurumun bilgilerini de yazmanız gerekiyor. Gidiş ve dönüş tarihleri gidilen yerde nerede kalınacağı gibi konulara dikkat etmelisiniz. Bu bilgiler eksik olmamalı ve doğru olmalıdır.

romanya vize ücretleri

Romanya vize ücretleri 2022 yılında ne kadar?

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Romanya vizesi için kişilerin hazırlaması gereken evraklar vardır. Bu evrakların içerisinde bazıları son derece önemlidir. Romanya vizesi işlemleri için gerekli olan evraklar son derece titiz bir şekilde hazırlanması gereken evraklardır. Bu evrakların sorunsuz bir şekilde hazırlanıp teslim edilmesi için profesyonel bir destek de alabilirsiniz. Kalite standartları yüksek bir evrak hazırlama süreci vizenizi daha kolay şekilde almanıza yardımcı olacaktır. Romanya vizesi başvurusu sırasında teslim etmeniz gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport (son on yılda alınmış olmalıdır. En az iki tane de boş yaprak olmalıdır.)
 • Başvuru formu (online olarak doldurulabilir. İstenilen dil kriterine uygun davranılmalıdır.)
 • Biyometrik fotoğraf
 • Davetiye ve dilekçe
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Meslek belgeleri
 • Yaşı küçüklere verilen aileden izin belgesi

Finansal durumu gösteren belgeler de dosyada olmalıdır. Bu evraklara aynı zamanda Romanya vize ücreti dekontu da eklenmelidir. Son derece önemli olan bu belgenin mutlaka gerekli kriterleri taşıdığından emin olmanız gereklidir.

Romanya Vize Türleri Nelerdir?

Romanya vizesi alırken hangi amaçla vize başvurusu yaptığınızı bilmeniz gerekmektedir. Seyahat amacınızı bilmeden vize başvurusunda bulunmak son derece ciddi sorun yaşamanıza neden olabilmektedir. Romanya vize işlemleri konusunda herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız profesyonel bir firma ile çalışmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bu firmalar sizlere hangi vize türünde işlem yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgi sağlayabilmektedir. Romanya vizesi başvurusu sırasında başvuru yapabileceğiniz vize türleri şunlardır:

 • Turistik Vize: Romanya’da bulunan gezilecek yerleri görmek için kısa vadeli olarak alınan vize türüdür. Son derece olay bir şekilde alınabilir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: Bu vize türü ile Romanya’da yaşayan aile üyelerini ziyaret edebilir ya da arkadaşlarınızı görebilirsiniz.
 • Ticaret Vizesi: Ticaret vizesi ile ticari faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çalışma Vizesi: Başka firmalarda çalışma amacı ile alınan uzun vadeli vize türlerindendir.
 • Romanya Transit Vize: Romanya üzerinden başka bir ülkeye gitmeyi planlıyorsanız almanız gereken vize türüdür.

Aile birleşim vizesi ise aile bireyleriniz ile bir araya gelmek için almanız gereken vize türüdür. Bu vizeye aynı zamanda Romanya vatandaşı biriyle evli olanlar da başvurabilirler. Romanya vizesi ücreti de bu vize türlerine göre belirlenmektedir.

Romanya Vize ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Romanya vizesi almak bu ülkeyi gezebilmeniz için en önemli koşuldur. Vize işlemleri sırasında sizlerden birçok belge de istenmektedir. Ancak Romanya vizesi işlemleri sırasında bu belgeler eksik olarak verilirse vize işlemleri yapabilme gibi bir durumunuz da olmaz. Vize işlemleriniz sırasında vermeniz gereken evraklar içerisinde pasaport, başvuru formu, dilekçe, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf olmalıdır. Aynı zamanda eski pasaportlar da mutlaka olmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, seyahat belgeleriniz, mesleki ve finansal bilgileriniz de dosya içerisinde yer almalıdır.

Eğer Romanya dışında farklı bir ülke gezecekseniz ve Romanya yalnızca sizin için aktarma yapılacak bir ülke ise mutlaka Romanya transit vize başvurusu yapmanız gereklidir. Romanya vizesi başvurusu sırasında vize türlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Romanya’ya seyahati için eğer Schengen vizesi aldıysanız bu vize ile Romanya’dan sonra diğer Schengen ülkelerini de gezebilme şansınız bulunmaktadır. Romanya Schengen vizesi ile gezilebilen ancak bu vizeyi verme yetkisi olmayan ülkeler arasında yer alır. Romanya vize ücreti de yatırıldıktan sonra başvurularınızı tamamlama şansı bulabilirsiniz.

Romanya Vize Ücreti 2022

Romanya vizesi almak isteyen kişilerin bilmesi gereken konu ücretlerdir. Vize ücretleri yatırılmadığı takdirde vize reddi ile karşılaşırsınız. Vize ücreti konusunda her zaman güncel veriler üzerinden yatırım işlemi yapmanız gerekmektedir. Tüm vize işlemleri sırasında mutlaka konsolosluklar tarafından belirlenen vize ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. Romanya vizesi işlemleri sırasında eğer kişiler vize reddi ile karşılaşırlarsa vize ücretlerini geri alamazlar. Bu durumda yeni bir başvuru sırasında da mutlaka yeniden vize ücreti ödemeleri gereklidir.

Romanya vizesi başvurusu sırasında ödenen ücretler konusunda ilgili bankalardan dekont alınması da gereklidir. Bu dekont üzerinde mutlaka gerekli olan tüm bilgilerin yer alması gereklidir. Yanlış bankaya yatırılan ya da yanlış işlem yapılan durumlarda yine vize ücretlerinin iadesi yapılamıyor. Bu nedenle de vize ücreti yatırılacaksa ya da kişiler vize işlemi yapacaksa profesyonel vize desteği almalıdır. Vize işlemleriniz sırasında tüm belgeler eksiksiz olmalı ve vize ücretleri de kurumlara zamanında yatırılmalıdır.

Romanya vize ücreti 2022 yılında da güncellenmiştir. Bu verilere göre ise turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, transit vize için kişilerin 80 Euro ödemesi gerekmektedir. Eğer bu işlemi bir vize merkezi aracılığı ile yapacaksanız bu işlemler için ek olarak bu merkezlere de ödeme yapmanız isteniyor. Vize başvuruları sırasında kişilerden 40 Euro hizmet bedeli de alınmaktadır. Tüm vizeler 80 Euro olarak belirlenmişken Romanya çalışma vizesinin bedeli 200 Euro’dur.

Romanya’da Erasmus Eğitimi İçin Ne Yapılmalı?

Romanya eğitim açısından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Sınırsız avantajlar sunması ve öğrenciler için kaliteli eğitim alabilme şansının sunulması Romanya’yı uluslararası alanda çok tercih edilir bir ülke haline getirmektedir. Gençlerin en çok başvurduğu eğitim programlarından birisi de ERASMUS programıdır. Bu program dâhilinde öğrenciler farklı alanlarda Romanya’da eğitim görebilme şansına sahip oluyor. Romanya vizesi alırken de mutlaka kişilerin ERASMUS vizesi alması gereklidir. Bu süreçte vize belgelerinizin de bu vize türüne uygun olmasına önem vermeniz gerekiyor.

Romanya vize başvurusu yaparken öğrencilerin mutlaka Romanya’da ki okuldan kabul edildiklerini gösteren belgeyi almaları gereklidir. Aynı zamanda kendi okulları tarafından da bu eğitime uygun görüldüklerini gösteren bir izin belgesine ihtiyaçları vardır. Bu belgeler olmadan diğer tüm belgeler tam olsa dahi vize işlemleri tamamlanamaz. Öğrenciler Romanya vize işlemleri sırasında eğer 18 yaşın altında ise mutlaka ailelerinden de vize için izin belgesi almalıdırlar. Aynı zamanda dilekçe ve başvuru formu gibi evraklar da yine aileler tarafından hazırlanmalıdır.

Romanya vize ücreti yatırılacağı zaman da kişilerin mutlaka ERASMUS vizesi için ücret yatırması gerekmektedir. Vize ücreti yatırıldıktan sonra mutlaka sizlere verilen dekontu da ERASMUS vize dosyanıza eklemeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Bu işleme başlamak için Romanya’da ki okuldan kabul mektubunuzun gelmesini bekleyin. Sonrasında başvurunuzu detaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya Vize Reddi

Romanya vizesi alacak olan kişilerin tüm evrak sürecini profesyonel bir şekilde yürütmesi gerekmektedir. Bu işlemler sırasında herhangi bir sorun olmaması için mutlaka evraklarınızın eksiksiz olması gerekiyor. Eğer belgeleriniz güncel değilse ve eksik belge varsa vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Romanya vize işlemleri her zaman olumlu sonuçlanan vizeler değildir. Vize türünüze göre yaptığınız işlemler zaman zaman kurumlar tarafından reddedilebilir. Ancak haksızlık olduğu düşünüldüğünde kişilere bu vize reddi konusunda birtakım itiraz hakları da verilmektedir.

Romanya vize başvurusu sırasında vize reddine neden olan durumların başında evrakların yanlış olması gelmektedir. Eğer vize evraklarınız eksikse ve tamamlanması çok süre alacak ise vizeniz iptal edilebilmektedir. Romanya vize ücreti eksik yatırıldığı durumlarda da kişiler vize reddi ile karşılaşabilirler. Vize reddine neden olan birçok durum bulunmaktadır. Bu sürede eğer her iki ülke arasında siyasi bir gerilim varsa ya da ülkelerin kendi içinde kaynaklı bir idari problem yaşanıyorsa yine vize işlemleri durdurulabilir ya da mevcutta ki başvurular reddedilebilir.

Vize reddine neden olabilecek birçok faktör vardır. Kişisel durumunuz, vize işlemleri sırasında yeterli evrak vermemeniz, finansal durumunuz, vize görevlilerini ikna edemiyor olmanız bu süreçte en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Her durumda vize reddi için de itiraz hakkınız olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Romanya Vize Danışmanlığı 

Romanya’ya yolculuk yapacak olan kişilerin Romanya vizesine sahip olmaları gerekir. Bu kişiler vize başvurularını Romanya Fahri konsolosluğundan, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Başkonsolosluklarına şahsen giderek veya Vize Danışma Merkezleri, Seyahat/ Turizm acenteleri aracılığıyla bu başvuruları yapabilirler. Vize başvurusu yapan kişiler doldurulmuş vize başvuru formuyla beraber başvuru yapacaklardır.

Romanya vize danışmanlık: Romanya vizesinin prosedürünün karışık olmasından dolayı en çok danışmanlık hizmeti alan vize hizmetidir. Romanya vize süreci tercih edildiği takdirde danışmanlık firmaları tarafından yönetilmektedir. Online ortamda Romanya vize başvuruları yapılmakta ve bu süreç online şekilde devam etmektedir. Büyükelçiliğe veya konsolosluğa gidilmeden vize için gerekli evrakları, son güncellemeleri kolaylıkla danışmanlık firmalarından öğrenebilirsiniz. Romanya vizesi için tercih edilecek birçok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu firmalardan en iyi Romanya vize danışmanlık firması global vize ve Euroasia GVS firmalarıdır. Bu tarz firmalar oldukça fazla bulunmaktadır. Online işlemlerde bu siteler üzerinden işlem yapmak tercih edilmektedir. Global vize ve Euroasia GVS firması vize işlemlerinde güvenilir bir süreç garanti etmektedir. Randevu aşamasından vizeye sahip olma aşamasına kadar beraber bir süreç yürütülmektedir. Vize danışmanlık firmaları gerekli bilgilendirmeleri yapmakta ve bu süreci size açıklamaktadır. Türkiye'deki vize işlemlerinin ana merkezi Ankara'dır. Romanya'nın vize merkezi Ankara, birçok başkonsolosluğa ve fahri konsolosluğa ev sahibi yapmaktadır. Yüz yüze yapılan başvurularda Romanya'nın vize merkezi Ankara'dır.

İletişim

Ankara

+90 312 426 66 60
Cinnah Cad. No: 29/A
Çankaya / Ankara

İstanbul Avrupa

+90 212 232 00 88
İnönü Mahallesi
Papa Roncalli Sk.No:13/2
Harbiye / Şişli / İstanbul

İstanbul Anadolu

+90 216 345 44 66
Söğütlüçeşme Cd.
Derici Zeynel Sk.
Karacahan İş Hanı 19/7
Kadıköy/İstanbul

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp