×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Romanya Çalışma İzni

Romanya Çalışma İzni Nedir?

Romanya’da çalışmayı isteyen kişinin Romanya oturma izni alması gerekmektedir. Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomi Alanı vatandaşının Romanya çalışma izni alması gerek bulunmamakta.
Romanya çalışma iznini alacak olan kişinin, Romanya’da bir iş bulması gerekmekte. Romanya çalışma izni alabilmesi için Romanya’da bulunan o pozisyon da çalışacak Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya Romanya vatandaşı olamaması gerekmekte. Ayrıca iş pozisyonları için yeterli eğitim, tecrübe ve yetkilere sahip olması gerekmekte. Bunun yanında yapılcak engel olan bir sağlık engelleri bulunmamalı. Ayrıca Romanya düzenini tehlikelere atacak olan bir suç kaydı olmaması gerekmektedir.
Romanya çalışma izni aşağıda ki durumda verilebilmekte.
Romanya’da stajyer çalışma izin
Romanya’da daimi işçi
Romanya’da mevsimlik işçi
Romanya’da ev yardımcılığı izin
BİT çalışma izin
Yüksek nitelikli işçi için çalışma izini
Sınır ötesi işçi
Romanya’da görevlendiren işçi için

Romanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Romanya'ya çalışma için gitmek isteyen her Türk vatandaşları çalışma üzerinde oturma başvurusunu Türkiye’de bağlı olduğu Romanya Başkonsolosluğuna ya da Büyükelçiliğe yapması gerekmektedir. Romanya çalışma vizesi oturum izni, vize türü kategorisine yer almakta olup D tipi vize başvuru kapsamına girmektedir. Çalışma vizesi izni almanız için pasaportu en az 10 yıl içerisinde almış olmanız gerekmektedir. Yeni almış olduğunz pasaport ile geçerlilik süresi 2 yıl olması gerekmekte. Bununla birlikte pasaportun arka sayfasında karşılıklı minimum bir sayfa boş olması gerekmektedir. Oturum vize almak isteyen kişi ise bordo renk pasaport ile yeşil renk pasaport bulunan 90 günden daha fazla uzun kalacağı için ekstra çalışma vize başvurusu yapması gerekmektedir.
Çalışma vizesi izin başvuru için Romanya eyaleti çalışmak istediğiniz iş yeri Romanya Göçmen Bürosunun düzenlediği çalışma izni belgeleri aslının size iletmesi gerekmekte. 

Romanya Çalışma İzni Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Romanya ‘da çalışmak isteyen vatandaşların Türkiye’deki bağlı oldukları Romanya Başkonsoloslukları ya da Büyükelçiliğinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Romanya çalışma vizesi D tipi vize başvuru kategorisinde bulunmaktadır. Çalışma vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun en az 10 sene içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin 2 yıl veya karşılıklı 1 sayfasının boş bulunması gerekmektedir.

Romanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Romanya çalışma izni başvurusu Romanya Göçmen Bürosu tarafından 30 gün içinde sonuçlandırılmakta. Ek incelemelerin gerekli olması durumlarında başvuru sonuçlarının açıklanması 15 gün kadar uzayabilmekte.Romanya çalışma vizesi oturum izni, vize türü kategorisine yer almakta olup D tipi vize başvuru kapsamına girmektedir. Çalışma vizesi izni almanız için pasaportu en az 10 yıl içerisinde almış olmanız gerekmektedir. Yeni almış olduğunz pasaport ile geçerlilik süresi 2 yıl olması gerekmekte. Bununla birlikte pasaportun arka sayfasında karşılıklı minimum bir sayfa boş olması gerekmektedir. Oturum vize almak isteyen kişi ise bordo renk pasaport ile yeşil renk pasaport bulunan 90 günden daha fazla uzun kalacağı için ekstra çalışma vize başvurusu yapması gerekmektedir.
Çalışma vizesi izin başvuru için Romanya eyaleti çalışmak istediğiniz iş yeri Romanya Göçmen Bürosunun düzenlediği çalışma izni belgeleri aslının size iletmesi gerekmekte. 

Romanya Çalışma İzni Kaç Aylık/Yıllık Verilir?

Romanya'da yüksek nitelikli işçi için çalışma izini, Romanya'da yüksek nitelik isteyen bir iş için süresiz ya da en az 1 yıl sabit vadeli iş sözleşmeleri bulunan yabancıya verilen çalışma iznidir. Romanya çalışma iznini alacak olan kişinin, Romanya’da bir iş bulması gerekmekte. Romanya çalışma izni alabilmesi için Romanya’da bulunan o pozisyon da çalışacak Avrupa Birliki, Avrupa Ekonomik Alanı veya Romanya vatandaşı olamaması gerekmekte. Ayrıca iş pozisyonları için yeterli eğitim, tecrübe ve yetkilere sahip olması gerekmekte. Bunun yanında yapılcak engel olan bir sağlık engelleri bulunmamalı. Ayrıca Romanya düzenini tehlikelere atacak olan bir suç kaydı olmaması gerekmektedir. Romanya çalışma izni başvurusu Romanya Göçmen Bürosu tarafından 30 gün içinde sonuçlandırılmakta. Ek incelemelerin gerekli olması durumlarında başvuru sonuçlarının açıklanması 15 gün kadar uzayabilmekte.Romanya çalışma vizesi oturum izni, vize türü kategorisine yer almakta olup D tipi vize başvuru kapsamına girmektedir. 

Romanya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Romanya vizesine başvuru yapacak olan kişiler öncelikle Romanya’da faaliyet göstereceği iş kollarını kanıtlamalıdır. Bazı vize türünde iş sözleşmesi ve işveren başvuru gerekir. Romanya kamu düzeni ve güvenliği tehlikeye sokmayacağınız konsolosluğa veya büyükelçiliğe bildirmelisinz. İstenen belge vize türüne göre değişmekte. Ayrıca Konsolosluk sizden ek belgeler talep edebilir. Romanya çalışma vize için gerekli belgeler;
İş sözleşmeleri
Banka hesap döküm
Tam vukuatlı nüfus kayıtı örneği
Pasaport
Kimlik
Maddi durumu kanıtlayan belge
Seyahat ve konaklaması belgeleri
Diploma ile CV
İş durumunu kanıtlayan belge ve hangi iş koluna çalışacağınızı kanıtlayan belge
Romanya Vizesi başvuru form ve vize başvuru dilekçeleri

Romanya Dil Okulu Çalışma İzni

Romanya’da ki uluslararası öğrenci, ülkede okumak için oturum iznine sahip olduğu sürece dil kursu giderken aynı zamanda çalışabilmekte. Romanya’da öğrencinin çalışma izni olmaksız günde 4 saat çalışması izin verilmektedir. Romanya’ya dil okul vizesi alacak olan kişi Romanya vizesi başvurusunun Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliğine şahsen giderek ya da akredite acente aracılığıyla yapılmakta.
Romanya dil okulu vizesi için gerekli evraklar toplanması ve randevu saatinde vize başvuru merkezi ziyaret ederek, istenilen evrakla birlikte doldurulan Romanya dil okul vizesi başvuru form teslim edilmelidir. Bir sonra ki aşamada ise Romanya dil okul vizesi için başvuru ücretleri ödenmelidir. Son olarak Romanya dil okulu vizesi başvuru sonuç beklenmelidir. Romanya dil eğitim veren ülke arasında yer almaktadır. Romanya ana dil olan Rumence’yi öğrenmek isteyen kişi için Romanya tercih edilebilcek en iyi yerdir. 

Romanya Çalışma İzni Alma Şartları Nelerdir?

Çalışma vizesi almak isteyen bordo pasaport veya yeşil pasaporta sahip kişiler üç aydan uzun kalacakları için çalışma vize kategorisine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çalışma vize başvurusu için öncelikle Romanya’da çalışmak istediğiniz şirketin Romen Göçmen Bürosu’ndan alınan çalışma izin evrakının aslını tarafınıza iletmesi gerekmektedir. Çalışma izin evrakınızda Romanya‘da ne iş yapacağınızın, mesleğiniz detaylı olarak açıklanması gerekmektedir. İzin belgenizde mesleğiniz, çalışma şartlarınız, hangi iş grubunda çalışacağınız, mesai saatleriniz, aylık maaş miktarınız gibi detaylarınızın yazılması ve açıklanması gerekmektedir. Başvurularda her mesleğin evrakları, istenilen belgeleri farklı olup kişisel hazırlanması gerekmektedir. Başvuru sonuçları kısa sürede açıklanmaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp