×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Romanya Aile Ziyareti Vizesi

Romanya aile ziyareti vizesi Schengen vize başvurusu yapmanız gerekir. Öncelikle aile ziyareti vizesi için Romanya’da ziyaret edeceğiniz yakınınızdan gelen bir davetiye olması gerekir. Romanya’ya sizi davet eden kişinin Türkiye’den gelen ziyaretçisinin konaklama, geçinme ve dönüş masraflarını karşılama garantisi vermesi ve noter tasdikli olarak belgelemesi istenir. Pasaportunuzun ziyaret sonrası en az 6 ay geçerli olması da ilk aranan şartlardan biridir. Pasaportunuz 10 yıldan daha eski tarihli ve yıpranmış olmamalıdır. Romanya aile ziyareti vizesi için istenilen evraklar ile birlikte Romanya Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’da bulunan aile üyesinin yanına seyahatte bulunacak olan kişilerin Romanya aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir. Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını Romanya’nın Türkiye’deki temsilciliğine yapmalıdır. Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu yapacak olan kişiler ‘’Romanya aile ziyareti vizesi nasıl alınır’’ sorusunu merak etmektedir. Bu yazıda sorunun cevabı verilmiştir.

Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişiler vize başvurusu yapabilmek için Romanya’da bulunan aile üyesinin Romanya vatandaşı ya da Romanya oturum izni olması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişinin Romanya’da bulunan aile üyesi tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu Romanya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır. Başvuru için öncelikle online vize başvuru formu doldurulmalı ve başvuru için randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde gerekli olan evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir.

Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin Romanya’da da geçerli olacak Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ayrıca Romanya’da yaşayan yakınından davetiye alması gerekmektedir. Davetiyesiz başvurular kabul edilmemektedir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya’ya bulunan ailesini ziyaret etmek isteyen kişilerin Romanya aile ziyareti vizesi alamsı gerekmektedir. Bu vizeyi alacak olan kişiler bize başvurusunun ne zaman sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya vizesi kaç günde çıkar soruları yanıtlanmıştır.

Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişiler başvurularını Romanya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Başvuruda bulunacak olan kişilerin belgeleri incelenmesi için Romanya Konsolosluğu’na gönderilmektedir. Konsolosluk vize başvurularını incelemeye almakta ve sonuçlandıktan sonra pasaportu Romanya vize başvuru merkezine geri göndermektedir. Bu sürek vize başvurusunun sonuçlanma sürecini uzatmaktadır.

Romanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin vize başvuruları ortalama 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Romanya Konsolosluğu vize başvurularını sonuçlandırmak için herhangi bir süre kısıtlamasına tabi değildir.

Romanya vize başvurularının sonuçlanma süresini uzatan durumlar aşağıda verilmiştir;

 • Romanya aile ziyareti vize başvuruda bulunacak kişinin eksik belge beyan etmesi,
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin yüz yüze görüşmeye çağırması,
 • Romanya vize başvuru yoğunluğu,
 • Romanya vize başvurusu yapan kişinin başka bir amaçla Romanya’ya gideceğinden şüphelenilmesi gibi durumlarda Romanya aile vizesi sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru

Romanya’da bulunan aile üyesini ziyaret edecek ve 90 günden daha az bir süre Romanya’da konaklayacak kişilerin Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Romanya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Romanya aile ziyareti vizesi başvurusu aşağıdaki temsilciliklere yapılabilmektedir.

Romanya aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularını yapabilmek için Romanya Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu almalıdır. Randevu için öncelikle online vize başvuru formu doldurulmalı ve gerekli olan evraklar sisteme yüklenmelidir. Sisteme yüklenen belgeler sonrası onay verildikten sonra başvuru işlemi için gerekli belgeler hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Romanya’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri 90 güne kadar Romanya aile ziyareti vizesinden muaftır. Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin başvuruları ortalama olarak 10 ile iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruları inceleme yetkisi Romanya Ankara Büyükelçiliği ve Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Romanya aile ziyareti vizesi başvuru işlemi yapacak olan kişiler profesyonel destek alabilir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi İçin İstenen Belgeler

Romanya aile ziyaret vizesi için Romanya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeleri tamamlamanız Schengen vizesi alabilmeniz için zorunludur. İstenilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamadığınız sürece vize verilmeyecektir. Romanya aile ziyaret vizesi için istenen belgeler şunlardır:

*Romanya’da ziyaret edeceğiniz aile ya da arkadaştan gelen davetiyenin orijinal hali,

*Davet eden kişinin kimlik fotokopisi,

*Romanya’ya davet eden kişinin kaldığı evin tapu senedi ya da kira sözleşmesi fotokopisi,

*Romanya’ya aile ziyareti için gidecek olan kişinin en az 2 boş sayfası bulunan pasaportu ve pasaportun kimlik bilgileri içeren ilk sayfasının fotokopisi,

*3/4 boyutunda yakın zamanda çekilmiş 2 adet fotoğraf,

*Romanya’da ziyaret edeceği aile ile yakınlığını da gösteren vukuatlı nüfus örneği,

*Romanya aile ziyareti seyahat masraflarını karşılayacak gelirin olduğunu gösteren belge (en az 500 Euro bulunan banka hesap bilgileri),

*İş ve mesleki durumu gösteren belge ve SGK hizmet dökümü,

*En az 30 bin Euro teminatlı sağlık sigortası,

*Seyahat planı tarihi için seyahat evrakları(uçak bileti rezervasyonu gibi)

*Vize başvuru formu istenir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya’da bulunan aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin hazırlaması gereken evraklar gerekmektedir. Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin hazırlaması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Romanya vize başvuru formu: eksiksiz olarak seyahat amacına uygun doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet
 • Başvuru sahibinin pasaportu
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30 bin Euro ya da 50 bin USD değerinde olmalıdır.
 • Gidiş ve Dönüş ulaşım bilgileri
 • Reşit olmayan kişiler için iki ebeveynin de imzalamış olduğu muvafakatname
 • Romanya’ya bulunan yakın tarafından verilmiş davetiye
 • Romanya aile ziyareti vize başvuru dilekçesi
 • Romanya aile vize başvuru sahibinin pasaportunun kimlik bilgilerinin olduğu sayfasının fotokopisi
 • Banka hesap dökümü
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Son 10 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri fotokopisi

Çalışanların hazırlaması gereken belgeler

 • İşveren tarafından antetli kağıda yazılmış izin onayı
 • İşe giriş bildirgesi
 • Detaylı SGK hizmet dökümü
 • İmza sirküleri, faaliyet belgesi, sicil gazetesi fotokopisi
 • 3 aylık maaş bordrosu
 • Güncel vergi levhası

Öğrencilerden; öğrenci belgesi ve transkript istenmektedir. Çalışmayanlardan ise kişinin geçimini nasıl sağladığını gösteren evraklar gereklidir.

Romanya Aile Ziyareti Vizesi Ücreti

Romanya’da bulunan aile üyesini ziyaret edecek olan kişilerin, Romanya aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir. Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin gerekli olan Romanya aile ziyareti vize ücretini ödemesi gerekmektedir. Romanya aile ziyareti vizesi alacak olan kişilerin ödemesi gereken Romanya aile ziyareti vizesi ücreti aşağıdaki gibidir.

 • 6-12 yaş arası için vize ücreti 40 Euro’dur.
 • 12 yaş üstü için Romanya aile ziyareti vizesi ücreti 80 Euro’dur.

Aşağıdaki kişilerden Romanya aile ziyareti vizesi ücreti alınmamaktadır.

 • 0 ile 6 yaş arasından Romanya aile ziyareti vizesi ücreti alınmamaktadır.
 • Romanya vatandaşlarının aile üyelerinden
 • Romen vatandaşına eşlik eden kişilerden vize ücreti alınmamaktadır.

Romanya vizesi alacak olan kişilerin vize ücretine alınan ek hizmet bedelleri dahil değildir. Ek hizmet alan kişilerin ek hizmet bedeli ödemesi gerekmektedir. Romanya vize başvurusu reddedilen kişilerin vize ücreti geri ödenmemektedir.

Romanya aile ziyareti vizesi ücretini belirleme hakkı Romanya Hükümetine aittir. Bundan dolayı vize ücretleri değişiklik gösterebilir. Detaylı Romanya aile ziyareti vizesi ücreti için Romanya Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp