×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Romanya Erasmus Vizesi

Romanya Erasmus Vizesi Hakkında

Romanya'da belli başlık konsolosluk binaları bulunmaktadır. Bu binalara giderek istediğiniz eğitim türü için vize başvurusu yapmanız mümkündür. Bu binaların bazı ayrımları bulunur. Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan konsolosluk binaları vize başvurusu için ayrımları bulunur. Eğer vizeyi eğitim amaçlı alacak iseniz uzun süreli vizeye başvurmanız ve sebebini iletmeniz gerekir. Ayrıca Romanya Erasmus vizesi almak için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekir.

Romanya Erasmus Vizesi Nedir?

Romanya’da Erasmus eğitimi ya da stajı yapacak olan kişilerin Romanya Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Romanya Erasmus vizesi alacak olan kişiler, Erasmus vizesinin ne olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda “Romanya Erasmus vizesi nedir?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya Erasmus vizesi; Romanya’ya öğrenci değişimi programları kapsamında gidecek ve Erasmus eğitimi ya da stajı alacak olan kişilerin alması gereken yasal izindir. Romanya Erasmus vizesi Romanya Hükümeti tarafından verilen bir izin belgesidir. Romanya Erasmus vizesi olmadan Romanya’da Erasmus eğitimi alınamaz Erasmus stajı yapılamaz.

Romanya Erasmus vize başvuruları Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri tarafından yapılmalıdır. Başvuru için Romanya temsilciliğinden randevu alınmalı ve randevu tarihinde gerekli olan vize evrakları yetkililere teslim edilmelidir.  

Romanya Erasmus vizesi nedir? sorusuna yukarıda cevap verilmiştir.  Ancak kısaca özetleyecek olursak; Romanya’da bulunan bir üniversitede Erasmus eğitimi almak isteyen ve üniversite tarafından kabul edilen kişilerin alması gereken yasal izin belgesidir. Romanya Erasmus vizesi Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri tarafından verilmektedir. Romanya Erasmus vizesi olmadan ülkeye girilerek erasmus eğitimi alınmamaktadır.

Romanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya Erasmus Vizesi için kişiye uzun süreli bir eğitim programı hazırlanır. Talep edilen pasaport belgesi için başvuruda 3 ay önceki süreye ait olması gerekir. Pasaportunu 10 yıldan az ve kesinlikle bir zarar görmemiş olması gerekir. Yabancı kişiler için ilk 3 ay sonrasında kalıcı Romanya oturum izni kartı verilmektedir.

Geziye çıkmadan önce kesinlikle konaklama belge ispatı olmak zorundadır. Eğer başvuruyu yapacak kişi 18 yaşından küçük ise notere giderek muvafakat name alarak vizeye başvurması gerekir. Romanya vizelerin sürelerine göre değişerek fiyat bilgisi verilir. Ayrıca randevunuz gerçekleştikten 3 gün sonra vizenin sonucu açıklanır. Bu şekilde Romanya Erasmus vizesi alabilirsiniz.

Romanya Erasmus Vizesi Nereden Alınır?

Romanya’da Erasmus eğitimi alacak olan kişiler, Romanya Erasmus vizesi almalıdır. Romanya Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişiler Romanya Erasmus vizesinin nereden alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişiler için “Romanya Erasmus vizesi nereden alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya Erasmus vize başvuruları Türkiye’de bulunan Romanya temsilciliklerine yapılmalıdır. Romanya Erasmus vizesi başvurularını inceleme yetkisi de Romanya Ankara Büyükelçiliği ve Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Romanya Erasmus vizesi başvuruları incelendikten sonra olumlu sonuçlanırsa Romanya Erasmus vizesi pasaporta basılır.

Pasaporta basılan Romanya vizesi istenirse Romanya temsilciliğinden alınabilir. Ayrıca kargo hizmeti ile pasaportun adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz. Ancak bunun için ek hizmet bedeli ve kargo hizmeti bedeli ödemeniz gerekmektedir. Romanya Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişiler vizelerini Romanya temsilciliklerinden alır.

Romanya Erasmus vizesi nereden alınır? sorusuna kısaca Romanya temsilciliği cevabı verilebilir. Romanya Erasmus vizesi başvurusu Romanya temsilciliklerine yapılabilir başvuruları inceleme yetkisi yine Romanya temsilciliğine aittir.

Romanya Erasmus vizesi hakkında merak ettiğiniz soruları Romanya temsilciliklerine yapabilirsiniz.

Romanya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya’ya Erasmus amacı ile gidecek olan kişiler, Erasmus seyahatlerini gerçekleştirebilmek için Romanya Erasmus vizesi almalıdır. Romanya Erasmus vizesi alacak olan kişiler başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya Erasmus vizesi alacak olan kişiler için “Romanya Erasmus vizesi kaç günde çıkar?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Romanya vize başvuruları başvuru sahibinin durumuna göre farklı prosedürler ile değerlendirilmektedir. Bu nedenle Erasmus vizesinin çıkma süresi de farklılık göstermektedir. Her ne kadar her başvuru farklı farklı değerlendirilse de ortalama olarak 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda 1 ayı bulabilmektedir.

Romanya Erasmus vizesi başvurularının sonuçlanmasına birçok durum etki etmektedir. Romanya Erasmus vizesi başvurularının sonuçlanma süresine etksi olan durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Romanya temsilciliğinin başvuru sahibinden ek belge talep etmesi,
 • Romanya temsilciliğinin başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırması,
 • Romanya Erasmus vize başvurusu sırasında yanlış ya da eksik belge beyanı
 • Romanya Erasmus vize başvurusu sırasında hatalı bilgi beyanı
 • Romanya Erasmus vize başvurusunu inceleyen Romanya temsilciliğinin yoğunluğu
 • Erasmus başvurusu yapan kişilerin yaşı, eğitim durumu, mesleği Romanya Erasmus vize başvurusunun sonuçlanma süresini etkilemektedir.

Romanya Erasmus Vize Başvurusu

Romanya’da Erasmus eğitimi ya da Erasmus stajı yapacak olan kişilerin alması gereken vize Romanya Erasmus vizesidir. Romanya Erasmus vizesi alacak olan kişiler Romanya Erasmus vize başvurusu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Romanya Erasmus vize başvurusu yapacak olan kişiler için Romanya Erasmus vize başvurusu hakkında ilgi verilmiştir.

Romanya’daki üniversiteler, öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı kriterlerine göre seçmektedir. Romanya’da Erasmus eğitimi alacak olan kişiler için en önemli şart Romanya’da gidilecek olan üniversitenin Türkiye’de bulunan üniversite ile anlaşması olmasıdır. Romanya’da bulunan her üniversite Erasmus vize başvuruları için kendi seçim ve sınav tarihlerini kendi akademin takvimine göre yapabilmektedir. Üniversiteler Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı kriterlerine göre belirlenmektedir.

Romanya Erasmus vizesi için bir üniversite tarafından kabul edildikten sonra Romanya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır. Başvuru için Romanya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar vize başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır.  Romanya Erasmus vize başvurusunun yapılacağı temsilcilikten alınan randevu tarihinde vize evrakları yetkililere teslim edilmelidir.

Romanya Erasmus Vize Başvurusu İstanbul

Romanya’ya Erasmus eğitimi almak ya da Erasmus stajı yapacak olan kişilerin Romanya Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Romanya Erasmus vizesi alacak olan kişiler İstanbul ve çevresinde ikamet ediyorsa işlemlerinin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda Romanya Erasmus vize başvurusu İstanbul için bilgi verilmiştir.

Romanya Erasmus vizesi başvuruları Romanya’nın Türkiye temsilciliklerine yapılmalıdır. İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişiler başvurularını Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilmektedir.

 • Romanya Erasmus vizesi başvurusu İstanbul Başkonsolosluğu’na yapacak olan kişiler Romanya temsilciliğinden randevu almalıdır.
 • Randevu tarihine kadar Romanya Erasmus vize başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır.
 • Hazırlanan evraklar Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na randevu tarihinde teslim edilmelidir.
 • Romanya Erasmus vize başvurularını değerlendirme yetkisi Romanya’nın İstanbul temsilciliğine aittir.  Başvurular otalama olarak 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İstanbul ve çevresinde ikamet eden ve Romanya Erasmus vize başvurusu yapacak olan kişiler işlemlerini yerine getirmek için profesyonel destek alabilir. Romanya Erasmus vize başvurusu yapacak olan kişilerin Romanya’da geçerli olan seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Ayrıca Romanya’da bulunduğu süre boyunca seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik durumunun olması gerekmektedir.

Romanya Erasmus İçin Gerekli Evraklar Listesi

Romanya Erasmus vizesine başvuru için kişiden bazı evraklar talep edilir. Romanya Erasmus için gerekli olan evrakların tamamlanması durumunda işleme alınırsınız. Bu nedenle gerekli olan evrakların hazır olması gerekir. Romanya Erasmus için gerekli olan evrakları şu şeklide sıralayabiliriz.

 1. Pasaport
 2. Romanya Vize Başvuru formu
 3. Vesikalık fotoğraf
 4. Banka hesap dökümü
 5. Sağlık sigortası
 6. Konaklama izin belgesi
 7. Ulaşım ile ilgili rezervasyon belgeleri
 8. Okul kabul belgeleri
 9. Muvafakatname gibi belgeler isteyerek vizeye başvuru gerçekleştirilir.

Bu belgelere sahip olan insanlar Romanya Erasmus vizesi alabilmektedir. Bu nedenle gerekli belgelerin eksik olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp