×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vatandaşlığı

Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır 2022?

Rusya vatandaşlığı işlemleri için ilk olarak geçici oturma izni almanız gereklidir. Bu oturma izninin alınması sırasında birtakım evraklar hazırlanması gereklidir. Geçici oturma izni 3 yıl olarak verilir ve bu süre dolduğunda da ilgili kurumlara başvuru yaparak yenilenmesini talep etmeniz gerekir.

Eğer kişiler evlenme yolu ile vatandaşlık almak istiyorlarsa yine oturum izni almak durumundadırlar. Rus vatandaşı ile evlenerek ya da burada yaşayan ebeveynlerinizin vasıtası ile Rusya vatandaşı olmaya hak kazanabilirsiniz. Bu oturma izni ve vatandaşlık işlemleri Rusya Federasyonu tarafından açıklanan kontenjanlar dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Rusya Vatandaşı Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Rusya vatandaşı olmak isteyenlerin birtakım evrakları tamamlaması gerekiyor. Bu evrakları tamamladıktan sonra evraklar konsolosluğa teslim edilebilir. Bu aşamadan sonra ise süreç başlıyor ve değerlendirme gerçekleşiyor. Eğer hızlı bir şekilde Rusya vatandaşı olmak istiyorsanız bir evlilik yapmanız en önemli adım olacaktır. En kolay Rus vatandaşı olma yolu Rus vatandaşı ile evlilik yapmaktır. Eğer bu yolla vatandaşlığa geçmeniz pek mümkün değilse bu durumda farklı yollar bulunuyor. Bunlarda süreç ise 3 aşamadan oluşuyor. Öncelikle geçici oturma izni alınması gerekiyor. Rusya geçici oturma izni aldıktan sonra ikamet ve kalıcı oturma iznine geçiş yapılması önem taşımaktadır. Bu da gerçekleştirildikten sonra son aşamada vatandaşlığa geçiliyor. İlk olarak geçici oturma izni için belgeleri toparlayarak vatandaşlık için ilk adım atılabilir. Bu evrakların tamamı eksiksiz şekilde Rus konsolosluğuna verilmelidir. Sonrasında süreç başlayacaktır. Geçici oturma izni alındıktan sonra biraz zaman alıcı olan diğer aşamalara geçilecektir. Tüm aşamalar tamamlandığında Rusya vatandaşı olabilirsiniz.

Rusya Vatandaşlığı İçin Yapılması Gerekenler

Rusya vatandaşlığına geçmenin günümüzde birden fazla yolu bulunmaktadır. En kolay yolu evlenme yolu ile vatandaşlık kazanmaktır. Ancak bunun yanında Rusya’da uzun süre yaşayan ve Rus vatandaşlığı hakkı kazanan kişilerin de kendi çocuklarını ve eşlerini bu ülkenin vatandaşlığına alabilme hakkı bulunmaktadır.

Her ne kadar kontenjan dâhilinde geçici oturma izni verilse de kişiler 3 yıllık oturma izni sonrasında belli şartları yerine getirerek Rusya vatandaşlığı kazanma hakkını elde edebilmektedir. Rusya vatandaşlığı işlemleri konusunda kişiler profesyonel hizmet alarak bu süreci daha kolay bir şekilde atlatma şansı elde edebilirler.

Rusya Vatandaşlık İşlemleri Hakkında

Rusya’da ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için Rusya vatandaşlığı kazanılabilmesi için birtakım yasalar bulunmaktadır. Rusya vatandaşlık işlemleri konusunda etkili olan birçok önemli faktör vardır. Rusya’ya gelme nedenleriniz, oturum süreniz ya da aldığınız iznin statüsü gibi konular bu işlemlere etki eden unsurlar arasında yer alır.

Bu ülkeden vatandaşlık alınabilmesi için belli aşamaların geçilmesi gereklidir. Öncelikle geçici bir oturma izni almanız gerekiyor. Sonrasında İkamet Tezkeresi almalı ve sonrasında da Rusya vatandaşlığı almanız isteniyor. Vatandaşlık kazanabilmenin en hızlı yolu ise bu ülkenin vatandaşı olan biri ile evlenmektir. Rusya vatandaşlık işlemleri için öncelikle geçici oturma izni gereksinimlerini yerine getirmelisiniz.

Rusya Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Rusya vatandaşlık işlemleri yapılabilmesi için öncelikle Rusya Federasyonu tarafından uygulamaya konulan şartların yerine getirilmesi gereklidir. Eskiden Rusya’da vatandaş olarak kalabilmek için kişilerin 3 yıl çalışması gerekiyorken günümüzde bu kural tamamen değiştirilmiş ve bir çalışmak yeterli hale getirilmiştir.

Kişiler bir yıl çalıştıklarında vatandaşlık başvuru yapabilmektedirler. Bu yasanın getirilmesindeki amaç ise iş gücünü arttırmaktır. Aynı zamanda eskiden kişilerin Türk vatandaşlığından çıkması gerekirken günümüzde hem Türk vatandaşı hem de Rus vatandaşı olabilme şansı da bulunuyor. Aynı zamanda kişilerin kendilerini maddi anlamda idare edebilecek olması da son derece önemlidir.

Rusya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

Rusya vatandaşlığı işlemleri için aldığınız geçici oturum izni sonrasında belirtilen tüm koşullar gerçekleşirse vatandaşlığa da geçilebilmektedir. Rusya vatandaşlığı için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir:

 • Vatandaşlık için başvuru formu
 • Başvuru sahibinin yazdığı yazılı dilekçe
 • Başvuru sahibinin noter tarafından tasdik edilen doğum belgesi
 • Varsa ikamet tezkeresi
 • 4 tane güncel biyometrik fotoğraf (arka fonun beyaz olması gerekiyor) 3,5x 4,5 ebatlarında olmalıdır.
 • Sabıka belgesi

Sabıka belgesinin apostilli olmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda noter tarafından belgelerinizi onaylatılmalıdır.

Rusya Oturum İzni

Rusya’da yaşamak için kişilerin oturum izni alması en önemli şartlardan biridir. Bu ülkeden oturum izni alabilmek için de hem evrakları hazırlamalı hem de istenilen şartlara uymalısınız. Rusya oturum izni üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu izinler şu şekildedir:

 • Rusya’ya geçici olarak gelenlere verilen oturum izni
 • Geçici oturma iznine sahip olan kişiler
 • Kalıcı olarak oturma iznine sahip olan kişiler

Bu oturma izinlerinin belirli süreleri vardır ve bu süreler dolduğunda mutlaka yenilenmesi gereklidir. Yenilenmesi için de başvuru sırasında kişilerden evrak talebinde bulunulabilmektedir.

Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya vatandaşlığı işlemleri konusunda birincil koşul geçici oturma izni olduğundan bu iznin alınması son derece önemlidir. Rusya’da oturum izni alabilmek için belirtilen tarihler arasında başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Her sene belli sayıda oturum izni verildiğinden bu süreçte izni alabilmeniz için her şartı eksiksiz yerine getirmeniz gereklidir. Başvurular ocakta başlayıp şubat ayında bitiyor. Başvurularınızı yaparak bu ülkede oturum izni alabilir sonra da vatandaşlık işlemlerine başvuru yapabilirsiniz.

Rusya Geçici Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya vatandaşlık işlemleri konusunda ilk aşama kişilerin geçici oturma izni alabilmesidir. Bu iznin alınabilmesi için önce normal vize ile Rusya’ya girmeli ve sonrasında kısa süre içerisinde Göçmenlik Ofisi’’ne giderek geçici oturma izni için başvuru yapmanız gereklidir. Geçici oturum izni belli prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Her sene eyalet başına yalnızca 1500 ile 3000 kişi arasında oturum izni verilmektedir.

Bu geçici oturma izni için de her sene ocak ayının başında başvurular başlıyor ve şubat ayında bitiyor. Geçici oturma iznini alabilmek için mutlaka savcılıktan suç kaydınızın olmadığını gösteren bir sabıka belgesi almanız gereklidir. Bu belgeyi eğer e devlet üzerinden alırsanız mutlaka bulunduğunuz yerde ki savcılıktan apostil yaptırmanız gereklidir.

Uluslararası bir belge olması için apostil son derece önemlidir. Ayınızı zamanda gerekli belgelerin Rusya’da ki noter tarafından da onaylanması gereklidir. Tüm belgelerle birlikte yaşamak istediğiniz yerin Göçmen Bürosu’na başvuru yapmalısınız. Oturum izni şahsen yapılmalıdır. Bu izin üç yıllık verilir ve sonrasında süre dolarsa yenilemeniz gerekir.  

Rusya Geçici Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Eğer vatandaşlık isteniyorsa önce geçici izin belgesi almak gerekiyor. Bu izin belgesi için gerekli birçok evrak vardır. Evraklardan ilki gelir beyannamesidir. Eğer gelirinizi ispatlayacak bir belgeye sahip değilseniz ne yazık ki başvuru yapmanıza izin verilmeyecektir. Diğer bir evrak ise maaş bordrosudur. Başvuru yapan kişinin maaş bordrosu en önemli evraklardan birisidir. Bu da evrakların içine konduktan sonra bir sponsor bulunması gerekiyor. Sizi destekleyecek ve sizin için kefil olacak birisini bulmanız ve evraklarını hazırlamanız önem taşıyor. Tüm bunları yaptıktan sonra nüfus cüzdanı örneği, geçici oturma izin belgesi başvuru formu da dosyaya eklenmelidir. Son olarak Rusya Göç Dairesi Başkanlığı tarafından onaylanmış olan göçmen kartı da dosyaya koyulmalıdır. Tüm bunları ayarladıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun sonuçlanması evrakların tam olması ile hızlandırılabilir. Süre ise yaklaşık olarak 3 ayı bulabilmektedir. 3 ay sonunda olumlu olması halinde vatandaşlığa kabulünüz gerçekleşir. Bu sayede Rus vatandaşların yararlandığı birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Tümü olmasa da bir kısım avantajlardan ise yararlanmanız kısıtlanır.

Rusya Geçici Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Rusya’da geçici oturma izni alabilmek için birtakım evrakları hazırlayarak kurumlara teslim etmeniz gerekmektedir. Bu evrakların güncel olması ve belirtilen tüm kriterleri taşımasına özel olarak dikkat etmeniz gerekmektedir. Rusya vatandaşlık işlemleri konusunda geçici oturum izni ilk aşama olduğundan şu evrakları mutlaka hazırlamanız gereklidir:

 • Gelir Beyannamesi ( iki nüsha şeklinde verilmeli)
 • Başvuru sahibinin bir sponsoru var ise gelir dökümleri
 • Maaş bordroları
 • Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Yıllık toplam gelir ile aylık gelirin detaylı olarak belgelendirilmesi
 • Başvuru belgesi
 • Rusya Federasyonu Göç Bürosu tarafından onaylanan göçmen kartı
 • Oturum izni için ödenen ücretin dekontları
 • Sağlık raporu
 • Oturum izni yapan kişilerin vergi verecekleri kurumlara kayıt yaptırdığını gösteren belgeler

İstenilen evraklar arasında yer almaktadır. Geçici oturum izni için bu evrakların detaylı olarak hazırlanarak teslim edilmesi gerekmektedir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp