×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Rusya Vize İşlemleri

Rusya vize işlemleri için başvurmanız gerekiyorsa, başvurunuzun bir parçası olarak birkaç belge sunmanız gerekecektir. Bu belgeler, Rusya'ya giriş kriterlerini yerine getirdiğinizin kanıtı olarak gereklidir.

Kendi şehrinizdeki Rus büyükelçiliği ya da konsolosluğu, size vize verilip verilmeyeceğine, bunlara dayanarak karar verecektir. Bu nedenle bu belgelere tam olarak dikkat etmelisiniz. Gerekli belgelerin uyruğunuza göre farklılık gösterdiğini unutmayın. Başvurduğunuz vize türüne göre ek belgeler de sunmanız gerekecektir.

Rusya Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Rusya’ya belirli bir amaçla seyahat edecek olan kişilerin Rusya seyahat amacına uygun vize alması gerekmektedir. Rusya vizesi alacak olan kişiler vize işlemlerinin ne kadar süreceğini merak etmektedir. Bu yazıda Rusya vizesi alacak olan kişiler için “Rusya vize işlemleri ne kadar sürer?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Rusya vize işlemleri birçok aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan birisi başvuru için gerekli olan vize evraklarının hazırlanmasıdır. Bu aşama ortalama olarak 3 iş günü sürmektedir. Ayrıca Başvuru için randevu almış olan kişiler ortalama 3 ile 5 gün randevu süresini beklemektedir. Sonraki aşama ise vize başvurusunun sonuçlanma süresini beklemektir.

Rusya vize başvurularının sonuçlanması normal şartlarda ortalama olarak 10 gündür. Ancak daha fazladan ek hizmet ücreti ödeyerek bu işlem süresini hızlandırabilirsiniz. Başvurular için ek ücret ödeyerek bedelini ödeyen kişilerin başvuru incelenme süresi ortalama olarak 3 iş günüdür.

Rusya vize başvurularının incelenmesi toplamda ortalama olarak 15-20 gün almaktadır. Ancak ek hizmet bedeli ödeyerek bu süre 7 ile 10 gün arasına düşürülebilir. Detaylı bilgi için Rusya temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Rusya Vize İşlemleri İçin Randevu

Vize kabulü için Rusya konsolosluğuna veya Rusya'yı temsil eden vize merkezine gerekli belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir. Başvurunuzu Rusya Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde yapacaksanız önceden randevu almanız gerekmektedir. Başvuru merkezleri ise ön başvuru kabul etmektedir. Yani randevu zorunlu değildir. Başvuranların çoğu bir görüşmeye katılmak zorunda değildir. Yine de elçilik gerekli görürse, başvurunuzun sunulması üzerine bir görüşme için davet edilebilirsiniz. Rusya Büyükelçiliği başvurunuz hakkında karar verdikten sonra size bildirim gönderilir. Vizeniz onaylanırsa pasaportunuza işlenecektir.

Rusya Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Rusya Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Vize Türlerine Göre Vize İşlemleri

Rusya’ya belirli bir amaçla seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını vize türlerine uygun olarak hazırlamalıdır. Rusya vizesi alacak olan kişiler yapacağı vize türüne göre hangi işlemleri yapması gerektiğini merak etmektedir. Bu yazıda Rusya vizesi alacak olan kişiler için vize türlerine göre vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya vizesi alacak olan kişiler, kısa süreli Rusya vizesi ve uzun süreli Rusya vizesi için farklı işlemleri yetine getirmelidir.

 • Kısa Süreli Rusya Vize İşlemleri: Kısa süreli Rusya vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ve Rusya vize başvuru merkezlerine yapabilmektedir. Başvuru için gerekli evrakalar hazırlanarak başvurunun yapılacağı yere teslim edilmelidir. Başvuru için teslim edilen evraklar Rusya Konsoloslukları tarafından imzalanmakta ve sonuçlandırılmaktadır.
 • Uzun Süreli Rusya Vize İşlemleri: Uzun süreli Rusya vize başvuruları Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Başvuru için gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve Rusya vize başvurusu yapılacak olan temsilcilikten randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde bu evraklar yetkililere teslim edilmelidir. Başvuruları Rusya temsilcilikleri, Rusya Göç Ofisi ve Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından incelenmektedir.

Rusya Turistik Vize İşlemleri

Turistik amaçlı olarak Rusya’ya seyahatte bulunacak olan kişilerin alması gereken vize türü Rusya turistik vizedir. Rusya turistik vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuru için gerekli olan işlemleri merak etmektedir. Bu yazıda Rusya turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişiler için Rusya turistik vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin Voucher belgesi alması gerekmektedir. Rusya turistik vizesi için gerekli olan bu belgenin Rusya’da bulunan tur operatörleri tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Rusya turistik vize başvuruları Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri Rusya vize başvuru merkezleri ve seyahat acentelerine yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli olan belgeler teslim edilmelidir. Hazırlanan evraklar Rusya turistik vize başvurusu yapılacak olan yere teslim edilmelidir.

Rusya turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler, Rusya’da bulunduğu süre boyunca seyahat masraflarını karşılayabilecek ekonomik duruma sahip olması gerekmektedir. Ayrıca Rusya’da geçerli olan Seyahat Sağlık Sigortası da yaptırılmalıdır. Rusya turistik vize başvurusunun şahsen yapılabileceği gibi başvurular aracı kurumlar ile de yapılabilir. Burada önemli olan gerekli olan evrakların Rusya Konsolosluğu’na ulaştırılmasıdır.

Rusya Ticari Vize İşlemleri

Rusya ticari vizesi, Rusya’ya bir davete katılma ya da iş görüşmesi yapma amacı ile gidecek olan kişilere verilmelidir. Rusya ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler, Rusya ticari vize işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Rusya ticari vize alacak olan kişiler için Rusya ticari vize işlemlerinin nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmıştır.

 • Rusya ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler başvurularını Rusya vize başvuru merkezlerine, Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ve seyahat acenteleri aracılığı ile yapılabilmektedir.
 • Rusya ticari vize başvurusu yapacak olan kişiler, Rusya’da bulunan ve ziyaret edeceği kişi, kurum ve şirketten davetiye almalıdır.
 • Rusya ticari vize başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve Rusya vize başvurusu yapılacak olan yere teslim edilmelidir.
 • Rusya ticari vize başvurularını inceleme yetkisi Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine aittir.
 • Rusya ticari vize başvuruları 3 ya da 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruların 3 iş günü içerisinde sonuçlanması için ek hizmet bedeli ödenmelidir. 4

Rusya ticari vizesi için gerekli olan vize evraklarının eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir. Rusya temsilciliği bu gibi durumlara çok fazla dikkat etmektedir.

Rusya Transit Vize İşlemleri

Rusya transit vizesi, Rusya üzerinden farklı bir ülkeye gidecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Rusya transit vizesi alacak olan kişiler, Rusya ticari vizesinin nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Rusya transit vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

 • Rusya transit vizesi alacak olan kişilerin öncelikle asıl olarak gideceği ülkeden vize alması gerekmektedir. Rusya transit vizesi alacak olan kişiler, asıl olarak gidilecek olan ülkenin vize fotokopisini gerekli olan evraklar arasına eklemelidir.
 • Rusya transit vizesi alacak olan kişiler hangi ulaşım arası ile Rusya üzerinden transit geçeceğini belirlemelidir. Sadece havayolu ile transit geçecek olan kişilerin Rusya Havayolunda 24 saat vizesiz olarak bekleme hakkı vardır.
 • Başvuruda bulunacak olan kişiler, Rusya temsilciliklerine, Rusya vize başvuru merkezlerine ve seyahat acenteleri aracılığı ile başvuruda bulunulabilir. Gerekli olan evraklar hazırlanmalı ve başvuru yapılacak olan yere teslim edilmelidir.

Havayolu ile Rusya üzerinden geçecek olan kişilere 3 gün transit vize verilmektedir. Karayolu ile gidecek olan kişilerin ise en kısa geçiş yolu hesaplanmaktadır. Kara ve tren yolu ile Rusya’dan transit olarak geçecek kişilere en fazla 10 gün Rusya transit vize verilmektedir.  

Rusya Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Her Rusya vize başvuru sahibinin sunması gereken belgeler vardır. Başvuru sahibinin uyruğuna veya Rusya gezisinin amacına bakılmaksızın gereklidirler. Rusya Vizesi için Standart Gereksinimler olarak bilinen bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Vize Başvuru Formu: Cevaplarınızın doğru olduğundan emin olun ve ardından formu yazdırın.
 • Geçerli Pasaport: Başvurunuzun geçerli olabilmesi için pasaportunuzun taşıması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler şunlardır:
  • Pasaportunuzun geçerlilik süresi, başvurduğunuz vizenin bitiminden sonra en az altı ay daha olmalıdır.
  • Pasaportunuzun ardışık olması gerekmeyen en az iki boş sayfası olmalıdır.
 • Yakın tarihli bir vesikalık fotoğraf: Bu fotoğrafın Rusya Vizesi fotoğrafı gereksinimlerine uygun olduğundan emin olun. Bu fotoğrafı basılı başvuru formunda belirtilen alana yapıştırın.
 • İkametgâh: Kendi ülkenizden değil, ikamet ettiğiniz bir ülkeden başvuruyorsanız, o ülkede son 90 güne ait ikamet belgesi sunmalısınız. İkamet belgesi üzerindeki tarih bir aydan eski olmamalıdır. Bu belge aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
  • Pasaportunuzda ikamet ettiğiniz ülke tarafından verilmiş geçerli bir vize.
  • Adınızı ve adresinizi içeren faturalar.
  • İşe başlama tarihini belirten işveren mektubu.
  • Üniversite/kolej/okuldan kayıt tarihini belirten kabul mektubu.
 • Vize desteği: Bu, Rusya'ya seyahat etmek için bir davettir. Bu olmadan, Rusya Vizesi başvurunuzu başlatamazsınız. Aşağıda vize desteği ve bu belgenin her bir vize türü için ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 • Son üç aya ait banka hesap özetleri: Yalnızca serbest meslek sahibiyseniz, şirket yöneticisiyseniz, evden çalışıyorsanız veya işsizseniz gereklidir. Bu banka hesap özetleri, Rusya'da kalmayı planladığınız her gün için en az 115 euroya sahip olduğunuzu kanıtlamalıdır.
 • Sağlık sigortası poliçesi belgesi: Bu belge, yabancı bir sigorta şirketi veya bir Rus sigorta şirketi tarafından düzenlenmeli ve şunları içermelidir:
  • Tam adınız.
  • Anlaşmanın imzalandığı tarih.
  • Sigortacının poliçe numarası ve tüm detayları.
  • Geçerlilik tarihleri. Tek girişli ve çift girişli vizeler için politikanın Rusya'da kalış süresinin tamamını kapsaması gerektiğini unutmayın. Öte yandan, çok girişli vizeler için ilk seyahatin süresini kapsaması gerekir.
  • Sigortanın kapsadığı tıbbi hizmetlerin listesi, ölüm hâlinde ülkeye geri gönderilme dâhil.
  • Sigortanın kapsadığı coğrafi bölge. Rusya'yı içermelidir.
 • Rusya'da şirket tarafından verilen davetiye: Rusya ve AB arasında 25.05.2006 tarihli Anlaşmaya göre Bireysel Vergi Numarasını içermelidir. Rusya Federasyonu'nun bir tüzel kişiliği, şirketi, kuruluşu, kuruluşu, kuruluşu veya şubelerinden, eyalet ve yerel makamlarından, organizasyon komitelerinden yazılı bir talep.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp