FORGOT YOUR DETAILS?

Yunanistan Vize İşlemleri

Türkiye ile sınır komşusu olan Yunanistan'a seyahat için Konsolosluk tarafından belirlenmiş vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Yunanistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize işleminde zorunlu tutulan pasaport grubudur.

Ancak Schengen vizesi sahibi olan kişilerin, vize geçerlilik süresi boyunca Yunanistan’a seyahat etmeleri mümkündür. Bordo pasaport dışında kalanlar ise 180 günü içinde 90 günlük seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Yunanistan kısa süreli vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Ancak bazı durumlarda Konsolosluk yetkilileri, kişileri davet edebilir. Yunanistan vize başvurusunda bulunacak kişilerin; aile ziyareti, turistik, ticari gibi vize türüne göre talep edilen evrakları ve belgeleri uygun şekilde hazırlanması gerekir. Yunanistan vize başvuruları için talep edilen evrak ve belgelerin teslim edilmesi için vize randevusu oluşturulmalıdır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar ve Belgeler

Yunanistan vize başvurularında talep edilen evrak ve belgeler; kişilerin talep ettiği vize türüne, seyahat süresine ve Türkiye’deki iş statülerine göre farklılık gösterir. Ancak vize başvurusunda bulunan kişilerin, vize türü fark etmeksizin ortak olarak hazırlamak zorunda olduğu evrak ve belgeler bulunur. Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve belgeler şunlardır:

l En az 6 ay geçerliliği bulunan, vize işlemleri için en az 2 sayfası boş olan pasaport

l Yunanistan vize başvuru formu

l Vize talep dilekçesi

l Biyometrik fotoğraf

l T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi

l Sağlık sigortası poliçesi

l Seyahat masraflarını karşılayacak miktarda bankada para

Yunanistan’a seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, vize başvurularını şahsen yapmaları gerekir. Ayrıca vize başvurusunda bulunan kişinin, polio aşısı yapmış olduğunu gösteren belge de evraklar içerisinde yer almalıdır. Türkiye sınırları içerisinde Yunanistan'a geçiş yapacak kişiler, Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetki verilen kurumlar ile de bu işlemlerini tamamlayabilirler.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp