FORGOT YOUR DETAILS?

Yunanistan Vize İşlemleri

Türkiye ile sınır komşusu olan Yunanistan'a seyahat için Konsolosluk tarafından belirlenmiş vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Yunanistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize işleminde zorunlu tutulan pasaport grubudur.

Ancak Schengen vizesi sahibi olan kişilerin, vize geçerlilik süresi boyunca Yunanistan’a seyahat etmeleri mümkündür. Bordo pasaport dışında kalanlar ise 180 günü içinde 90 günlük seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Yunanistan kısa süreli vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Ancak bazı durumlarda Konsolosluk yetkilileri, kişileri davet edebilir. Yunanistan vize başvurusunda bulunacak kişilerin; aile ziyareti, turistik, ticari gibi vize türüne göre talep edilen evrakları ve belgeleri uygun şekilde hazırlanması gerekir. Yunanistan vize başvuruları için talep edilen evrak ve belgelerin teslim edilmesi için vize randevusu oluşturulmalıdır.

Yunanistan Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Türkiye Cumhuriyeti sınırı içinden gerçekleştirilen Yunanistan vize başvurusu Yunanistan Konsolosluğu tarafından 7 ile 15 gün içinde değerlendirilerek sonuçlandırılır. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinin vize başvurusunu değerlendirme ve onay verme yetkileri bulunmamaktadır. Konsolosluk yoğunlukları, resmî tatiller, başvuru sahiplerinden ek evrak talep edilmesi veya  mülakata tabii tutulması gibi durumda vize başvuru sonuçlanma sürelerinin değişikliğine uğramasına neden olmaktadır. Yunanistan vizesi başvurusu seyahat tarihlerinin 3 ay öncesinde gerçekleştirilebilmekte. Umuma Mahsus Pasaport sahibi olarak veya diğer pasaport türleri ile 3 aydan daha uzun süre Yunanistan sınırı içerisinde bulunacak vatandaşın ikamet etmekte oldukları il ve ilçelere hizmet veren Yunanistan Konsolosluğu vize departmanı ile ilgili bilgiler sahibi olarak başvuru işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu görev bölgesine bulunan vatandaşın vize başvurusunu konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize merkezi üzerinden kabul etmektedir.  

Vize Türlerine göre Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Devleti sınırları içine 90 günden kısa süreliğine tur, tatil ve gezi amaçlı seyahat edecek Umuma Mahsus pasaport sahipleri ve Türkiye Cumhuriyeti oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşın Yunanistan Turistik vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yunanistan seyahatini iş görüşmesi, toplantı, fuar gibi ticari amaç doğrultusunda gerçekleşecek vatandaşın Yunanistan ticari vize sahibi olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ticari vizesi başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirmiş vize merkezleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yunanistan sınırında yaşayan aile, akraba ve arkadaş ziyaretleri amacı ile gerçekleşecek seyahat için Yunanistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize sahibi olmak için yetkili vize merkezi üzerinden başvuru yapılmaktadır. Yunanistan Devleti üzerinden  başka ülkelere transit geçiş gerçekleştirerek seyahat edecek vatandaşın Yunanistan Transit Vize sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yunanistan'a gemi ile seyahat edecek vatandaşın Yunanistan Gemici Vizesini, şoför olarak ticari nedenle seyahat edecek vatandaşın ise Yunanistan Şoför Vizesi sahibi olması gerekmektedir.  

Yunanistan Turistik Vize İşlemleri

Yunanistan sınırları içine 90 günden kısa süreliğine tatil, gezi ile tur gibi turistik amaç doğrultusunda seyahatler gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşın Yunanistan Turistik vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaport sahipleri olarak Yunanistan'a seyahat edilebilmektedirler. 180 gün içinde 90 ikamet gününü aşmayacak şekilde turistik seyahati gerçekleştirecek vatandaşın Yunanistan Turistik Vizesi sahibi olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Pasaport içinde geçerli Schengen vize  bulunan vatandaş Yunanistan seyahati için ayrıca Yunanistan Turistik Vizesi başvurusunda bulunma sürecinde muaf tutulmaktadır. Schengen vize, seyahat gerçekleştirecek Schengen üye ülkesi sınırı içinde en fazla 90 gün konaklama hakkını tanımaktadır. İlk kez Schengen vizesi başvurusunda bulunan vatandaşa  1 hafta gibi kısa süre vize verilmektedir. Vize süreleri daha sonraki seyahat için kademeli olarak artırılarak 3 aylık süreye çıkarılmaktadır.  

Yunanistan Ticari Vize İşlemleri

Yunanistan ülke sınırı içerisine iş toplantısı, fuar, seminerler gibi  ticari nedenden dolayı seyahat edilecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşın pasaportunda geçerli bir Schengen vizesini bulunmadığı durumda Yunanistan ticari vizesi sahip olması gerekmektedir. Ticari nedenden dolayı Yunanistan'a seyahat edecek Hususi Pasaport, Diplomatik Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşın 180 içinde 90 günü aşmayan ziyareti için Yunanistan Ticari Vizesi sahibi olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Yunanistan Ticari Vizesi başvuruları doğrudan Yunanistan Büyükelçiliğine ve Yunanistan Konsolosluğuna yapılabildiği gibi yetkilendirmiş vize başvuru merkezi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ticari vizesi başvuruları seyahat tarihlerinin en fazla 3 ay öncesinde yapılabilmektedir. Yunanistan Ticari Vizesi başvurusunda şirket sahibi ve şirket çalışanı bulunabilmektedir. Yunanistan Ticari vizesi sahipleri seyahatine Yunanistan sınırından başlamak kaydıyla diğer Schengen üye ülkesine aynı vize ile giriş yapabilmektedir.

Yunanistan Transit Vize İşlemleri

Yunanistan transit vize işlemleri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinden Yunanistan sınırlarına transit geçiş noktasını kullanarak başka bir ülkeye gidilmesi durumunda Yunanistan transit vizesi alınması gerekir. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Yunanistan transit vizesi almaları gerekir. Schengen vizesi bulunan veya Hususi pasaport, Diplomatik pasaport ile Hizmet pasaportu olan kişiler, Yunanistan transit geçişi yapmaları durumunda transit vize almalarına gerek yoktur.

Yunanistan transit vizeleri çift girişli veya çok girişli olarak 6 ay ile 1 yıl süreli olarak verilmektedir. Yunanistan transit vize evrakları şunlardır.

  • Yunanistan transit vizesinin başvuru formu
  • Pasaport Vize başvuru sahibine ait olacak
  • Seyahat sigortası
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Gelirleri gösteren belgeler
  • Seyahat evrakları
  • Eski vizelerin fotokopileri
  • Biyometrik işlemler

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılan Yunanistan transit başvuru işlemleri konsolosluk tarafından 3 veya 7 iş gününde açıklanmaktadır. Transit vize başvuru sonuçları Yunanistan Konsolosluğu’nun yoğunluk durumuna göre değişim yapmaktadır. Transit vize başvuruları bir ay önce yapılması uygun olur. Yunanistan transit vize başvurularını Türkiye’den yapmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni olması gerekir.

Yunanistan Aile Birleşimi Vizesi İşlemleri

Yunanistan aile birleşimi vizesi işlemleri, yapabilmeniz için evli olmanız gerekir. Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Türk Konsoloslukları, üllke kanunlarına uygun olması durumunda yalnızca Türk vatandaşları arasında evlenme işlemleri yapılmaktadır. Evlenecek kişilerden biri çift uyruklu olması durumunda evlilik işlemleri Başkonsolosluk içerisinde yapılmaz. Başkonsolosluklar nikah işlemlerini Başkonsolosluk binası içerisinde yapma yetkisine sahiptir.

Yunanistan aile birleşim vizesi 90 günden fazla kalmak için Ulusal D tipi vize türüne dahildir. Yunanistan’da bulunan eş tarafından gönderilecek ve kendi el yazısı ile yazmış olduğu davet dilekçesini Yunanca yazarak Yunanistan Konsolosluğu’na vermesi gerekir. Diğer yandan Yunanistan yetkili makamlarından alınan evlilik bildirim onayının bulunması gerekir. Konsolosluğun istemiş olduğu belgeler Yunanca yazılması gerekli. Yunanistan aile birleşim vizesi için hazırlanmış evraklar Yunanistan Konsolosluğu’na teslim edilir. Yunanistan aile birleşim vizesi işlemlerinde çocuklar bulunuyorsa her çocuk için ayrı ayrı vize başvuru formu doldurulması zorunludur. Yunanistan aile birleşim vizesi başvuru işlemleri bittikten sonra en az 3 veya 6 ay gibi süre içerisinde açıklanır.

Yunanistan Çalışma İzni İşlemleri

Yunanistan çalışma izni işlemleri, Yunanistan’da 3 aydan fazla kalmak isteyen kişiler Yunanistan çalışma vizesi almaları zorunludur. AB ülkeleri ile İsviçre vatandaşları bu vizeden muaftırlar. Diğer ülke vatandaşları bu vizeden almaları gerekir. 90 günden fazla kalınacaksa schengen vizesinden farklı olmaktadır. Yunanistan çalışma vizesi başvuru işlemleri, Türkiye’de bir meslek sahibi olmanız durumunda kolay bir şekilde alınır. Türkiye sınırları içerisinde bir iş yapmıyorsanız, Yunanistan’da öğrenci olmanız gerekir ve eğitiminizin durumuna göre, çalışma iznine başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan’da çalışma vizesi şartları, Yunan hükümetinin yasalarına göre AB vatandaşı olmayan kişilerin Yunanistan çalışma vizesi almaları gerekir. Çalışma izni başvuruları, çalışma ofisleri aracılığıyla yapılmaktadır. Çalışma izinleri Yunanistan’da aynı iş alanında istihdam durumu her yıl belirlenen durumlara göre alınmaktadır.

Yunanistan çalışma vizesine Umuma mahsus, pasaporta sahip olan ve gerekli şartları taşıyan kişiler başvuru yapabilmektedir. Yunanistan’da çalışmanız için Yunanistan’da bulunan bir firmadan davet edilmeniz gerekir. Türkiye’de çalışmanız yok ve Yunanistan’da da iş bulamadığınız durumda, Yunanistan’da üniversite eğitimi almış iseniz Yunanistan hükümetinin belirlediği şartları taşımanız durumunda Yunanistan çalışma ve oturma iznine başvuruda bulunabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar ve Belgeler

Yunanistan vize başvurularında talep edilen evrak ve belgeler; kişilerin talep ettiği vize türüne, seyahat süresine ve Türkiye’deki iş statülerine göre farklılık gösterir. Ancak vize başvurusunda bulunan kişilerin, vize türü fark etmeksizin ortak olarak hazırlamak zorunda olduğu evrak ve belgeler bulunur. Yunanistan vizesi için gerekli evraklar ve belgeler şunlardır:

l En az 6 ay geçerliliği bulunan, vize işlemleri için en az 2 sayfası boş olan pasaport

l Yunanistan vize başvuru formu

l Vize talep dilekçesi

l Biyometrik fotoğraf

l T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi

l Sağlık sigortası poliçesi

l Seyahat masraflarını karşılayacak miktarda bankada para

Yunanistan’a seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, vize başvurularını şahsen yapmaları gerekir. Ayrıca vize başvurusunda bulunan kişinin, polio aşısı yapmış olduğunu gösteren belge de evraklar içerisinde yer almalıdır. Türkiye sınırları içerisinde Yunanistan'a geçiş yapacak kişiler, Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetki verilen kurumlar ile de bu işlemlerini tamamlayabilirler.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp