×

Categories

Almanya Vize Randevusu

Almanya Vize Randevusu İle İlgili

Uluslararası yolculuklarda vize almak gerekebilir. Bunlar her ülkede olmasa bile bazı ülkelere giriş için vize almamız gerekir. Bu ülkelerden birisi de Almanya’dır. Almanya’ya seyahat için vize almamız gerekir. Almanya Schengen bölgesinde olduğundan Almanya Schengen vizesi almamız gerekir. Daha öncesinde farklı ülkelerden Schengen vizesi almışsanız Almanya seyahatiniz için tekrardan almanıza gerek yoktur.  Peki bu vizeyi nasıl alabiliriz? Öncelikle Almanya Konsolosluğundan veya büyükelçiliğinden Almanya vize randevusu almamız gerekir. Bu randevuyu alırken işlemler uzun sürebileceğinden seyahatten en az 1 öncesine almamız gerekir.

Almanya Vize Randevusu Hakkında

Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahat amacına uygun olarak Almanya vizesi alması gerekmektedir. Almanya vizesi alacak olan kişiler başvuru için randevu almalıdır. Randevu alacak olan kişiler Almanya vize randevusu nereden, nasıl, ne zaman alınır sorularını merak etmektedir. Bu yazıda Almanya vize randevusu hakkında bilgiler yer almaktadır.

Almanya vizeleri kısa süreli ya da uzun süreli olarak alınmaktadır. Kısa süreli vize başvuruları yani Schengen vize başvuruları ya da uzun süreli yani ulusal vize başvuruları için randevular Almanya vize başvuru merkezlerinden alınabilir. Türkiye’de yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi İDATA isimli şirkettir.

İDATA internet sitesi üzerinden Almanya vize randevusu alabilirsiniz. Almanya vize randevusu internet üzerinden alınabilir, iptal edilebilir ya da ertelenebilir.

İDATA üzerinden randevu alan kişiler randevu tarihinde gerekli olan evraklar ile vize başvuru merkezinde bulunmalıdır. Randevu tarihinde bu belgeler yetkililere teslim edilmeli ve parmak izi verisi verilmelidir. Randevu tarihinde ayrıca vize harç ücreti ödenmelidir.

Almanya vize randevusu genellikle ertesi iş gününe verilmektedir. Ancak bu süre vize başvuru yoğunluğuna göre uzayabilmektedir.

Almanya Vize Randevusu Veriyor mu?

Almanya vize randevusu veriyor mu sorusunun yanıtı çok açıktır: Almanya her daim vize randevusu vermekte olan bir ülkedir. Eğer siz de Almanya’ya doğru bir seyahat gerçekleştirmek niyetindeyseniz hiç beklemeyin: Hemen Almanya vizesi için randevu alın ve sizden istenen evrakları hazırlamaya koyulun. Böylece hiçbir problem yaşamadan Almanya vize randevunuzu alıp işlemlere bir başlangıç verebilirsiniz. Almanya’ya gidiş nedeniniz yerleşmek, eğitim görmek, çalışmak, gezmek veyahut da ticaret yapmak için olabilir. Amacınıza ve elbette niyetinize en uyumlu olacak vize türünü seçmeniz lazımdır. Ancak bu şekilde sorunsuz bir süreç geçirebilmiş olursunuz. Almanya vize randevusunu aldıktan sonra tüm işlemler akıcı bir biçimde gerçekleştirilir ve Almanya yolculuğunuz da tam olarak bu kısımda başlamış olur. Dilerseniz bir vize başvuru merkezinden bu süreçte yardım alarak tüm vize işlemlerinin tek bir kanaldan sonuca ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

25 Haziran 2021 tarihine kadar korona virüs sebebiyle seyahat kısıtlaması vardı. Ancak 25 Haziran 2021 tarihinden itibaren Türkiye’den Almanya’ya tüm kategorilerde (turistik dahil) aşılanan kişiler seyahat edebilecek. Vize başvurusu için herhangi bir aşı şartı olmadığından yolculuk planı yapan herkes vize başvurusu yapabilir.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır? (Almanya Vize Randevusu Alma)

Almanya’ya seyahat için almamız gereken vize Schengen vizesidir. Almanya vizesi randevusu buraya tıklayarak alabilirsiniz. Almanya konsoloslukları ve Almanya konsolosluklarının verdiği yetkili merkezler randevusuz işlem vermemektedir. Bu nedenle mutlaka randevu almanız gerekir. Ayrıca Alacağınız Schengen vizesi Schengen bölgesindeki ülkeler tarafından da geçerli olacağından tekrar o ülkeler için almanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca turizm acenteleri aracılığıyla başvurunuzu daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Vize Randevusu Almak İçin Neler Yapılır?

Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurusunda bulunabilmek için randevu alması gerekmektedir. Almanya vize randevusu alacak olan kişiler için ‘’Almanya vize randevusu nasıl alınır’’ sorusu cevaplanmıştır. Randevu almak isteyen kişiler aşağıdaki yolu izleyebilir.

 1. Öncelikle İDATA internet sitesine girin ve vize işlemleri seçeneğini tıklayın. Açılan sayfada Schengen vizesi ya da ulusal vizeyi seçin.
 2. Ardından randevu al seçeneğini tıklayınız. Karşınıza çıkan ekrandaki bilgileri doldurun ve ileri seçeneğini tıklayın.
 3. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandaki kişisel bilgilerinizi girin ve ileri butonunu tıklayın.
 4. Karşınıza ön izleme ekranı gelecek, bilgilerinizi kontrol edin ve doğru ise ileri seçeneğini tıklayın.
 5. Ardından randevu almak istediğiniz tarihi ve saati seçin. Daha sonra ise ileri seçeneğini tıklayın.
 6. Karşınıza gelen ekranda almak istediğiniz ek hizmet var ise seçebilirsiniz. Yok ise ileri seçeneğini tıklayın.
 7. Açılan ekranda 150 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödeme randevu alıp gitmeyenler için önlem olarak yapılmıştır. 150 TL başvuru tarihinde vize hizmet bedelinden düşülmektedir. Ödeme sonrası randevu iptaliniz gerçekleşmektedir. İptal edilen randevularda ücret geri iade edilmektedir.

Almanya Vize Randevusu Nereden Alınır?

Almanya vize randevusu nereden alınır biliyor musunuz? Kısa zamanlı bir Almanya vizesine başvuracaksanız şayet konsolosluğa ya da konsolosluk tarafından yetki verilen vize başvuru merkezlerine gidebilirsiniz. Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapacaksanız da Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu’ndan randevu almakla yükümlüsünüz. Bu şekilde sistematik olarak ilerleme kaydederseniz Almanya vizesi işlemlerini olabilecek en kısa zaman dilimi içerisinde sonuca bağlamış olursunuz. Almanya vize randevunuzu kaçırmamanızı öneririz çünkü konsoloslukların Almanya bölümünde her daim yüksek düzeyde bir başvuru yoğunluğu olur, bu da otomatikman size yeniden verilecek Almanya vize başvurusu randevusu tarihini çok ileri bir güne atacaktır. Bunun gibi durumlarda biletiniz yanabilir, konaklama yerinizle sorunlar yaşayabilirsiniz. O nedenle daha temkinli adımlar atmak ve Almanya vize randevunuzu kaçırmamak yapabileceğiniz en güzel şey olacaktır. Daha dikkatli hareket etmek sizi olumlu bir sonuca götürür. Kolaylıklar dileriz.

Almanya Vize Randevusu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

Almanya vize randevusu başvuru talebinde en erken süreye randevu verilir. Sonuçlar ise 5-7 gün arasında belli olur. Trabzon -Bursa gibi illerde bu süre uzayabilir. Ayrıca Türkiye’den başvuru yapan farklı uyruklu insanların sonuçlanma süresi 30 güne kadar uzayabilir. Bunların dışında Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Paskalya Bayramı gibi çeşitli bayramların olduğu tarihlerde süreç uzayabilir.  Konsolosluğun yoğunluğuna göre de değişebilir. Ayrıca başvuru için en az 15 en fazla 180 gün öncesinden randevu almanız gerekir.

Almanya Vize Randevusuna Gecikirsem...

Almanya vize randevusuna gecikirsem neler olur sorusunu soruyorsunuz. O halde sizin için bu soruyu en özet hali ile yanıtlandıralım mı ne dersiniz? Almanya’ya herhangi bir nedenden ötürü gitme kararı aldınız, vize randevu gününüz de geldi. Fakat günlük yaşam koşulları nedeni ile randevunuza geç kaldınız. Beş dakikadan daha fazla geç kalmadıysanız hiçbir sorun yoktur, gönül rahatlığıyla içeri girip işlemlerinizi halledebilirsiniz. Fakat beş dakikayı geçen tüm gecikmelerde ne yazık ki sistem tarafından randevunuz direkt iptal edilir ve işlem yapamazsınız. O nedenle her türlü ihtimali (yoğun haldeki trafik ya da herhangi bir özel durum) göz önünde bulundurarak hareket etmeniz en mantıklısıdır. Böylece sorunsuz bir Almanya vizesi başvuru evresi geçirerek keyifli bir biçimde bu süreci tamamlarsınız. Aksi halde yeniden randevu almanız zorlaşabilir. Oldukça ileri bir tarihe yeniden Almanya vizesi randevusu alabilmiş olacaksınız.

Almanya Vize Randevuma Gitmezsem Ne Olur?

Almanya vize randevuma gitmezsem ne olur sorusunun yanıtı: Vize randevunuza gitmezseniz hiçbir şey olmaz. Randevunuz beş dakika gecikme neticesinde iptal edilir. Fakat ödemiş olduğunuz vize harcı size hiçbir biçimde iade edilmez. Bu tutar direkt olarak sizin açınızdan yanmış olacak demektir. Bu yüzden mümkünse bu randevuya mutlaka gelmelisiniz. Almanya vize randevunuza yerinize başka birini de gönderemezsiniz, şahsen gelmeniz gerekecektir. Geç kalacağım yerime biri gitsin mantığı bu prosedür içerisinde asla ama asla yer almaz. Almanya Konsolosluğu’nda size verilen gün ve saatte şahsen bulunmalısınız. Almanya vize randevunuza gitmezseniz bir sonraki randevu için çok fazla beklemiş olacaksınız. Çünkü zaten ilk vize randevusu bile kolay biçimde alınamazken ikinci randevular yoğunluktan ötürü hep ileri bir tarihe atmaktadır. Bu durumun bilincinde olarak hareket etmek ise size yüksek düzeyde birçok farkındalık katacaktır diyebiliriz.

Almanya Vize Randevusuna Nasıl Gidilir?

Almanya seyahati için Almanya vize randevusu almış olan kişiler Almanya randevusu sırasında Almanya vize başvurusu yapacağı yerde bulunmalıdır. Randevu tarihinde Almanya vize randevusuna gidecek olan kişiler randevuya nasıl gideceğini ne gibi hazırlıklar yapması gerektiğini bilmemektedir. Bu yazıda ‘’Almanya vize randevusuna nasıl gidilir’’ sorusu cevaplanmıştır. Almanya vize randevusuna gidecek olan kişiler aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.

 1. 18 yaş altı kişilerin başvuruları sırasında yanında velisinin de olması gerekmektedir.
 2. Almanya vize randevusu almış olan kişiler randevu tarihinden ve randevu saatinden 15 dakika önce vize başvurusu yapacağı yerde olması tavsiye edilmektedir.
 3. Almanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Almanya vize başvurusu için gerekli olan belgeleri hazırlayıp randevu tarihinde teslim etmesi gerekmektedir. Evrakların eksiksiz ve güncel olması gerekmektedir.
 4. Randevu tarihini ve saatini kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Randevu tarihini kaçıran kişilerin yeniden randevu almanız gerekebilir.
 5. Randevu tarihinde vize harç ücretini yanınızda bulundurmalısınız.
 6. Schengen vizesi alacaksanız ve seyahatinize 180 günden fazla süre var ise başvuru yapamazsınız.

Almanya Vize Randevu Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Almanya vize randevusu aldığınız takdirde belirlenen günde gitmeniz gerekir. İnsanlık hali olur da bir işiniz çıkar ve randevu tarihini değiştirmek isterseniz buraya tıklayın. 0 850 460 84 93 numarasını arayarak vize işlemlerinizi yönetebilirsiniz. Bu link ile randevu işlemlerini halledebilirsiniz.  Ayrıca randevuyu iptal edip yeni randevu da alabilirsiniz.

Almanya Vize Randevu Sorgulama

Schengen vizesi için aldığınız Almanya vize randevusunu takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu site aracılığı ile başvuru takibi yapabiliriniz. Turizm acenteleri tarafından yapılan başvuruları turizm acentelerinden sorgulayabilirsiniz.  Veya 0 850 460 84 93 numarasını arayarak detaylı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede Almanya vize randevu sorgulama işlemini bu sayede gerçekleştirmiş olursunuz.

Almanya Vize Randevu Ücreti

Schengen vizesini alabilmek için Almanya vize randevusu almamız gerekir. Bunun için bir başvuru bedeli vardır.  Başvuru ücreti 30 EURO olarak belirlenmiştir. Bu fiyata vize harç ücreti dahil değildir. Vize harç ücreti 60 EURO olarak belirlenmiştir. Ayrıca ek ücret ödeyerek danışmanlık da alabilir. Bu fiyat ise 40 EURO olarak belirlenmiştir. Tüm hizmetlerden yararlanmak için 130 EURO ödenmesi gerekir. Çalışma vizesi ve aile birleşim vizesi için 250 EURO ödenmesi gerekir.

Almanya Vize Randevu İptali (Almanya Vize Randevu Erteleme)

Almanya vize randevusu aldığımız zaman belirtilen tarihte gitmemiz gerekir. İşimiz çıktığında veya planımız iptal olduğunda bu randevuyu iptal etmemiz gerekir. Olası durumlarda iptal etmek için buraya tıklayın. Veya 0 850 460 84 93 numarasını arayarak vize işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Almanya Vize Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Almanya’ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Almanya vize randevusu almalıdır. Almanya vize randevusuna gidemeyecek olan kişiler ya da Almanya’ya seyahat etmekten vazgeçen kişiler vize randevularını iptal etmek istemektedir. Bu yazıda ise Almanya vize randevusu almış ve iptal etmek isteyen kişiler için ‘’Almanya vize randevusu nasıl iptal edilir’’ sorusu cevaplandırılmıştır.

Almanya vize randevusu nasıl iptal edilir;

 • Almanya vize randevusunu iptal etmek isteyen kişiler randevu aldıkları İDATA sistemi üzerinden iptal edebilir.
 • Başvuru sahiplerinin öncelikle randevu düzenle ekranına gelmesi gerekmektedir. Bu ekrana randevu alma sayfasından gelebilirsiniz.
 • Randevu düzenleme ekranında bulunan bilgileri doğru bir şekilde girmelisiniz. Burada girmeniz gereken bilgiler pasaport numarası, doğum tarihi ve işlem yapılmak istenen ülke bilgileridir.
 • Bilgileri doldurduktan sonra devam butonu tıklanmalı ve açılan pencerede randevu iptali seçeneği tıklanarak randevu iptal edilmelidir.

Randevusunu iptal edecek olan kişiler randevu tarihine 72 saatten az bir süre kaldı ise randevusunu iptal edemez. 72 saatten az süre kalmış ise randevunuzu erteleyebilirsiniz. Ayrıca iptal edilen randevular geri alınmamaktadır.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Ertelenir?

Almanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının seyahat amacına uygun vize alması gerekmektedir. Almanya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Almanya vize randevusu almalıdır. Almanya vize randevusu almış olan ancak randevu tarihinde vize başvuru merkezinde bulunamayacak olan kişiler Almanya vize randevusunu ertelemek istemektedir. Bu yazıda Almanya vize randevusunu ertelemek isteyen kişiler için ‘’Almanya vize randevusu nasıl ertelenir’’ sorusu cevaplanmıştır.

Almanya kısa süreli ve uzun süreli vize randevusu İDATA üzerinden ertelenmektedir. Almanya vize randevusu aşağıdaki şekilde ertelenmektedir.

Almanya vize randevusu nasıl ertelenir;

 1. Almanya vize randevusunu ertelemek isteyen kişiler İDATA internet sitesine girmelidir. Sitede randevu düzenleme bölümüne gelinmelidir.
 2. Randevu düzenleme ekranında yer alan bilgiler girilmelidir. Burada girilmesi gereken bilgiler doğum tarihi, başvuru yapılan ülke ve pasaport numarasıdır.
 3. Bilgiler girildikten sonra devam butonu tıklanmalıdır. Karşınıza randevu bilgi ekranı çıkmaktadır. Burada randevu erteleme seçeneği tıklanmalıdır. Burada randevunuzu ertelemek istediğiniz tarihi seçmelisiniz.

Almanya vize randevusuna 24 saatten az süre kalmış ise randevunuzu erteleyemezsiniz. Randevu planlamanızı bu süreye göre yapmalısınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp