×

Categories

Almanya Ticari Vizesi

Almanya ticari vizesi almanın bazı nedenleri vardır. Bunlar genel olarak, iş, toplantı, bir iş üzerine kısa süreli eğitim, seminer ya da farklı seyahatler olabilir. Ticari vizeler, c sınıfına ait vizelere girer. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ikamet ettiği adrese bağlı olan Almanya Konsolosluğuna başvuru yaparak, ticari vize talebinde bulunur. Almanya’dan vize alabilmek için bazı belgeler ve evraklar gereklidir. Bunlardan bazıları standart olarak adlandırılan, tüm işlemlerde gerekli olan evraklardır. Bazıları ise ticari vizeye ait olan evraklardır. İstenen tüm evraklar günümüze uygun ve asıl evrak olmalıdır. Bunun haricinde getirilen evrakları sonucunda başvuru iptal edilebilir. Almanya Ticari Vizesi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir.

Almanya Ticari Vizesi İçin Hangi Belgeler

Almanya ticari vize almak isteyen kişilerin hazırlaması gereken evraklar ise şunlardır:

 • Firma ya da kurum tarafından iletilen davetiye
 • Süresi güncel olan bir pasaport
 • Almanya Ticari Vize için gerekli bir başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının aslı
 • Geçerli bir sağlık raporu
 • Her türlü rezervasyon işlemlerinin açıklayan belge

Bunlara ek olarak en az iki tane biyometrik fotoğraf ve detaylı ikametgâh bilgileri gerekenler arasındadır.

Almanya Ticari Vizesi Nedir?

Almanya ticari vizesi nedir sorusu ticari amaçla Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Vize işlemleri konusunda birçok farklı başvuru şekli bulunuyor. Bu başvuru işlemleri sırasında vize türü büyük bir önem taşıyor. Eğer vizenizi almak için yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz bu süreçte profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. Almanya ticaret vizesi alabilmek için mutlaka belgelerinizin eksiksiz olması gerekiyor. Belgelerin yanında vize harçlarını da olması gerektiği gibi yatırmanız gerekiyor. Tüm bunların yanında seyahat sağlık sigortası da tüm seyahati kapsayacak nitelikte olmalıdır.

Almanya ticari vize işlemleri sırasında belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Belgelerin hazırlanması aşamasından teslim aşamasına kadar birçok önemli prosedür bulunur. Almanya ticari vize alırken belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Bu vize işlemleri sırasında özellikle belgelerin güncel olması en çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Evrakların güncel olmaması direkt vize reddi nedenleri arasında yer alır.

Almanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya ticari vizesi nasıl alınır sorusu da merak edilen konular içerisinde ilk sıralarda gelir. Almanya ticari vize almayı düşünüyorsanız belgeleri seyahat durumunuza göre ayarlamanız gerekiyor. Almanya ticari vize işlemleri sırasında kişiler çalışan olma ya da şirket sahibi olma durumlarına göre vize almak durumundadır. Çünkü her iki farklı durumda değişik evraklar isteniyor. Almanya ticari vize işlemleri sırasında bu belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örnek belgesi
 • 2 tane Biyometrik fotoğraf
 • Vize harç bedellerinin yatırıldığını gösteren harç dekontu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Çalışanların iş yeri belgeleri
 • Şirket sahiplerinin şirket belgeleri
 • Pasaport
 • Başvuru formu
 • Dilekçe
 • Varsa sponsor belgeleri
 • Davetiye

Gibi belgelerin hazırlanması gerekiyor. Kişi evli ise evlenme cüzdanı gibi belgeler de bu süreçte istenilen belgeler arasında yer alıyor. Vize alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu başvuru formunun mutlaka ticari vizeye uygun bir şekilde doldurulmasıdır. Aksi halde vizenizi alırken sorun yaşayabilirsiniz.

Almanya Ticari Vizesi Nereden Alınır?

Almanya ticari vizesi nereden alınır sorusu da çokça sorulan sorular arasında yer alıyor. Vize işlemleri sırasında mutlaka uygun şekilde belge hazırlamanız gerekiyor. Alman konsoloslukları, büyükelçilik, yetkilendirilen vize merkezlerinden vize alınabilir. Bu süreçte dilerseniz bu süreci takip etmesi için profesyonel bir vize danışmanlık firması ile çalışabilirsiniz. Uygun hazırlanan evrakların randevu tarihinde kuruma teslim edilmesi gerekiyor.

Tüm belgeler güncel olmalı ve özellikle pasaport içerisinde en azından iki tane boş sayfa olmalıdır. Seyahat sağlık sigortasının en az 30 bin Euro teminat içermesine dikkat etmeniz gerekiyor. Harçların mutlaka kurumlar tarafından yetkilendirilen bankalara yaptırılması gerekiyor. Bunun yanında harç bedelleri yatırıldıktan sonra bankalardan dekont alınmalıdır. Bunlara ek olarak vize için mutlaka şirket belgelerinin eksiksiz olarak dosyada olmasına dikkat edilmelidir.

Almanya ticari vizesi konferans, seminer, fuar gibi organizasyonlar için de alınabilen bir vizedir. Bu nedenle seyahat amacınızı önceden belirleyerek vize randevusunu zamanında almaya dikkat etmelisiniz.

Almanya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya ticari vizesi nasıl alınır sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda Almanya ülkesi ve Almanya Ticari vizesi hakkında detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. Almanya, Orta Avrupa kıtasında yer alan, resmi dili Almanca olan, başkenti Berlin olan ülkedir. Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahip olan ülkeye gidebilmek için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Almanya birçok sebep ile göç alan bir ülke olmaktadır. Gidiş amacına göre alınması gereken vize türü de değişmektedir. Almanya vize türleri; ticari vize, turistik vize, kısa süreli öğrenim ve staj vizesi, aile ve akraba ziyaret vizesi, kültürel, sportif faaliyet katılım vizesi gibi vizelerdir. Almanya vizeleri için yetkili kurum Almanya Konsolosluğu ve tam olarak yetkilendirilmiş olan vize merkezleridir. Başvuru için randevu alındıktan ve gereken belgeler hazırlandıktan sonra vize almak oldukça kolay olacaktır. Almanya ticari vize başvurusu herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması halinde 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eksik ya da yanlış olan bir belge teslimatı tespit edildiğinde bu süreç uzayabilecektir.

Almanya Ticari Vize Başvurusu

Almanya Ticari Vize başvurusu nasıl yapılır ve başvuru için neler gereklidir sorularının yanıtını içeriğimizin bu kısmında vermeye çalışacağız. Almanya’ ya yapılacak olan ziyaretin amacı iş, fuar, konferans gibi etkinlikler olduğunda alınması gereken vize türü ticari vize olacaktır. Ticari vize için istenen belgelerde kişi ve işe özel olarak vize merkezi tarafından belirtilmektedir. Vize başvurusunun ilk adımı internet sitesi üzerinden randevu alınması şeklinde olacaktır. Vize başvurusuna kişi bizzat yapmalıdır. Eğer bir başkası adına başvuru yapılacaksa vekaletname gibi evraklar gerekebilecektir. Ayrıca vize başvurusu konsolosluk üzerinden yapılacaksa hazırlanan belgelerin eksiksiz ve hatasız olması beklenecektir. Aksi durumda vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Vize merkezleri bu durumda başvuran kişilere destek vermekte eksik ya da yanlış olan belgeleri tamamlamaları hakkında uyarmaktadır. Vize merkezleri ayrıca belge hazırlama aşamasında da ekstra bir bedel talep ederek yardımda bulunabilmektedir. Ticari vize başvuru yaklaşık bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ticari vize başvurusunda gereken belgeler; pasaport, fotoğraf, seyahat sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, kimlik belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, hesap cüzdanı gibi belgelerdir. Ayrıca işyeri ve iş konusu hakkında da belgeler gerekecektir.

Almanya Ticari Vize Başvurusu İstanbul

Almanya Ticari Vize başvurusu İstanbul ilinde yer alan konsolosluk dışında vize danışmanlık firmaları da bulunmaktadır. Almanya Schengen vizesi ile ziyaretçi kabul eden bir ilkedir ve iş seyahatleri için de yine Schengen vizesine başvuru yapmak gerekecektir. Almanya Ticari Vizesi, son 180 gün içersinden en fazla 90 gün olacak iş seyahatleri için verilen vizenin tam adıdır. Almanya Ticari Vizesi C tipi vize kategorisine girmektedir. Başvuru yapılabilmesi için randevu alınması ve ardından randevu günü ve saatine kadar gerekli belgelerin hazırlanması beklenmektedir. Randevuya geç kalınmaması özellikle önemlidir. Belgelerin yetiştirilebileceği bir zaman dilimine randevu oluşturulmalıdır. Schengen vizesi tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan vizedir. Vize almak kolay bir işlem olmadığı gibi zaman ve maddi kayıp yaşanmaması gereken bir süreçtir. Bundan dolayı vize danışmanlık firmalarından akla takılan tüm sorulara yanıt bulunabileceği gibi her türlü desteği almak da mümkündür. Vize başvurusu için istenen belgelerin eksiksiz ve hatasız teslim edilmesi vizenin onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Aksi bir durumda vize başvurusu reddedilebilecektir. Bu hem para hem de zaman kaybına sebep olacaktır.

Almanya Ticari Vizesi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

 

 

Davetiye gelen kurum personelleri dışında başvuru yapan kişilerin vize süreçleri Almanya Ticari Vizesi reddi ile sonuçlanır. Ayrıca nerede ikametgâh ediliyorsa, oraya bağlı olan konsoloslukla irtibata geçilmelidir. Başka yerden yapılan başvurular geçersizdir. Mutlaka davetiyeye gönderen kurumun, ıslak imza attığı ve kaşe bastığı davetiye, evraklar arasında bulunmalıdır. Vize başvurusu reddedilirse, bunun sebeplerini açıklayan bir yazı, tarafınıza ulaştırılır. Mutlaka uymayan bir şart ya da belge eksikliği olabilir. Tekrar inceleme yaptıktan sonra, başvuru yapmanız da herhangi bir sakınca bulunmaz. Başvurular onaylanır ya da iptal edilirse, pasaport iadesi hemen yapılır. Kendiniz ya da vekâlet verdiğiniz birisi de pasaportunuzu geri alabilir. Başvuru sonuçları, genel de 7 gün içinde açıklanır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp