GREEN CARD - AMERİKA VATANDAŞLIĞI

Amerika Vatandaşlığı Alma Yolları

Amerika vatandaşı olmayı birçok kişi istiyor. Bunu başarmak içinse bazı şartları sağlamak ve birtakım evrakları tamamlamak gerekiyor. Öncelikle şartları sağladığınızdan emin olmanız lazım. Şartları sağladığınız taktirde Amerikan vatandaşı olmak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Amerika vatandaşı olmanın sağladığı birçok avantaj mevcuttur. Bu avantajları elde etmek ve güzel bir hayat sürmek için siz de başvuru yapabilirsiniz. Öncelikle Amerika’da sürekli kalabilmek için sürekli oturma statüsünün 5 yıl boyunca korunması ve iptal edilmemiş olması şartı aranıyor. Bu şart sağlanırsa başvurular daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Diğer bir önemli şart ise 5 yıl boyunca Amerika’da oturduğunu ispat etmek. Diğer bir şart ise tüm ülkelerin olmazsa olmazı dil şartıdır. Temel düzeyde de olsa İngilizce konuşabilme, anlaşabilme, yazabilme şartı aranmaktadır. Bir diğer şart ise Amerikan yasalarına ve prensiplere bağlı olduğunu ifade etmektir. Buna ek olarak ABD’ye bağımlılık yemini de istenen şartlardandır.

Amerika Vatandaşı Olmak İçin Gerekli Evraklar Listesi

Eğer Amerika vatandaşı olmak için gerekli evraklar tamamlanırsa süreç daha hızlı ilerleyecektir. Şartlar sağlandığı taktirde bu evrakları tamamlayarak konsolosluğa başvuru yapılabilir. İlk evrak N-400 formudur. Bu formun doldurulmuş olması ve 725 dolar ile başvurunun yapılması gerekiyor. Dosyaya biyometrik fotoğraf da eklenmelidir. Diğer bir önemli evrak ise parmak izleridir. Parmak iziniz ve biyometrik verileriniz kaydedilmelidir. Bunun için verilen randevu saatinde gidip işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Dil bilginizi ispatlayacak belgelerinizi de dosyaya eklemeniz gerekir. Tüm bu evraklar hazırlanarak başvuru yapıldıktan sonra süreç ilerleyecektir. İlk olarak başvurunun sonucu açıklanacaktır. Başvuru sonucu ret olarak gelirse bu durumda evraklarda düzenleme yaparak tekrar başvuru yapılabilir. Eğer başvuru sonucu olumlu gelirse, süreç 2. Aşamaya geçecektir. Bu aşamada önce bağlılık yemini etmeniz istenir. Bağlılık yemininiz bildirim şeklinde alınır ve dosyaya eklenir. Sonrasında ise vatandaşlığa kabul töreninde sözlü olarak yemin etmeniz istenecektir. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra yurttaşlığa kabul belgesi tarafınıza verilir. Bu belgeyi aldıktan sonra tam anlamıyla Amerika vatandaşı olacaksınız. Süreç yaklaşık olarak 6 ay ile 1 sene arasında değişebilmektedir. Evrakların düzgün hazırlanmış olması süreci hızlandıran en önemli faktördür.

GREEN KART

Amerika Birleşik Devletleri büyüklüğü bakımından dünyanın en geniş ülkeleri arasında yer. Ülke Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık ülkedir. Bu kadar fazla göç almasının en önemli nedeni ise gelişmiş ekonomisi, sağlık sistemleri, eğitim olanakları ve yaşam şartlarıdır. Yeraltı kaynakları bakımından zengin olan Amerika özgürlükler ülkesi olarak bilinir. Türkiye'de yaşayan vatandaşların birçoğu Amerika'da yaşamak için Amerika oturum vizesi alarak ülkeye yerleşirler. Amerika'da oturum vizesi alarak ülkede kalmanın birkaç yolu bulunuyor. Bunlar ebeveynlerden birinin Amerikan vatandaşı olması, iş amaçlı yatırım yaparak oturum izni almak, yeşil kart sahibi olmak ve Amerika'da doğmuş olmak gerekir. Her yıl Türkiye'den bir birçok kişi Amerika'ya iş, eğitim, ziyaret ve turistik amaçlı gider.

Green Card Nasıl Alınır?

Green card daimi oturma izni anlamına gelir. Green card sahipleri göçmen konumuna geçerek Amerika'da yaşama hakkı elde edenler. Green card başvurusu için ABD resmi göçmenlik bürosuna gitmek gerekir. Green card sahipleri Amerika'da birçok avantajı elde edebilirler. Bu kart sayesinde kazanılan haklar şu şekildedir:

l Green cardla Türk vatandaşlığı devam eder hem de Amerika göçmenlik statüsü kazanılır.

l Kartı aldığınız tarihten sonra yani 5 yıl içerisinde muhafaza etmeniz halinde Amerikan vatandaşı olma hakkı elde edilir.

l Green card sayesinde isteğe bağlı olarak devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışma hakkı elde edilir.

l Kart sahipleri Amerika'da şirket kurabilirler.

İndirimli eğitim ve burs alma imkânları elde edilir. Green kart 21 yaş altı vatandaşlar tarafından da alınabilir.

İş Amaçlı Amerika Oturum Vizesi

Türkiye'den Amerika'ya gitmek isteyenler yatırım yaparak da burada sürekli oturum izni alabilirler. Bu kapsamda hak sahipleri E5 vizesi alarak göçmenlik dilekçesini doldurup oturma iznini alabilirler. Yatırım amaçlı Amerika'ya gidecek olanlar şu aşamaları takip eder: E-5 vizesine sahip olmak. Amerika'da bulunan yatırım amaçlı işletmeye 500 bin dolar ile 1 milyon dolar arası yatırım yapmak. Tüm bu yatırım işlemlerinin yasal yollardan düzenlenmesi. Yapılacak olan yatırımın daha çok işsizliğin yoğun olduğu alanlarda yapılması öngörülüyor. Bu şekilde yatırım amaçlı oturum izni alınır.

 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp