Amerika Oturum İzni

Amerika Birleşik Devletleri Oturum İzni 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak isteyen Türkiye vatandaşları Amerika Birleşik Devletleri oturum iznine sahip olmalıdırlar. Amerika Birleşik Devletleri oturum izni için kişiler gerekli şartları ve evrakları sağlayarak başvuruda bulunmalıdırlar. Amerika Birleşik Devletleri oturum izni 4 kategoriden oluşmaktadır:  

 1. Kişinin ebeveynlerden birinin Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olması 
 2. Kişinin Green Card sahibi olması 
 3. Kişinin Amerika Birleşik Devletleri’nde doğması 
 4. Kişinin Amerika Birleşik Devletleri’ne yatırım yaparak oturum izni alması 

Kişiler kişisel durumlarını göz önüne alarak ve kategori için başvuracaklarını tespit ederek oturum izni başvurularını yapmalıdırlar. Çünkü her kategori için farklı şartlar ve evraklar prosedürü izlenmektedir.  

Kişilerin Green Card sahibi olabilmeleri için DV Lottery (Diversity Visa Program) çekilişine katılmaları gereklidir. Online ve ücretsiz katılım sağlanan program, kişilere süresiz ikamet hakkı sağlar ve göçmen statüsünde olduğunuz anlamına gelir. Green Card ile kişiler Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma hakkın sahip oldukları gibi kendi işlerini de kurma hakkına sahip olurlar. Ancak, kişilerin Green Card sahibi olabilmeleri için minimum lise öğrenimi ya da buna denk bir eğitim almış olmaları gerekir. Bu şart sağlanamıyorsa minimum 2 yıl uzmanlık sağlanmış bir iş tecrübesi istenir. Bu program için başvurular Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosu tarafından yapılır ve kişiler böylece aşağıda sıralanan şartlara sahip olurlar: 

 • Kişiler Green Card sahibi olduktan sonra Türk vatandaşlıkları devam eder. 
 • Yine kişiler Türk vatandaşlıklarını kaybetmeden 5 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olma hakkına sahip olurlar. 
 • Kişilerin devletten burs alma ve indirimli öğrenim görme hakları olur. 

Peki kişiler yatırım yoluyla oturum iznine sahip olmak isterlerse ne yapmalıdırlar? Bunun için aşağıdaki prosedürü takip etmeleri gereklidir: 

 •  Kişiler E-5 vizesine sahip olmalıdırlar. 
 • Kişiler bir işletmeye minimum 500.000 dolar ila 1.000.000 dolar miktarında yatırım yapmalıdırlar. 

Amerika Oturum İzni Nasıl Alınır?

Amerika oturum izni nasıl alınır konusu kişilerin birçok detay hakkında bilgi sahibi olmasını gerekli hale getiriyor. Yabancı bir ülkede eğer uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız mutlaka o ülkeden oturum izni almanız gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında her türden belgenin hazırlanması ve daha birçok noktada kişilerin birtakım prosedürlere uyması gerekiyor. Vize işlemleri sırasında mutlaka titiz davranılması gerekiyor. Beklentilerinize en iyi şekilde yanıt veren danışmanlık firmaları bu işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmenize imkan tanıyor. Amerika oturum izni şu şekillerde alınabiliyor:

 • Anne ya da babadan birinin Amerikan vatandaşı olması
 • Green Card sahibi olabilmek
 • Amerika’da doğan kişiler
 • Yatırım yaparak vatandaşlık almak

Bu şartları sağlayan kişiler Amerika’da uzun süre kalabilme şansına sahip olabilmektedir. Bu ülkede oturum izni almak sanıldığı kadar kolay değildir. Amerika’nın göçmenlere karşı birtakım sert yaptırımları bulunmaktadır. Kişiler eğitim, çalışma ya da uzun süre kalma amacı ile Amerika oturum iznine başvurabilirler. Aynı zamanda aile bireylerinin yanında kalmak için de yine bu ülkeden oturum izini almak mümkündür.

Amerika Oturum İzni Kaç Günde Çıkar?

Amerika oturum izni kaç günde çıkar sorusuna yanıt vermek gerekirse bu iznin çıkması belli başlı durumlara bağlıdır. Öncelikle evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Birçok prosedürden sorunsuz bir şekilde geçmeniz büyük bir önem taşıyor. Bunların yanında hangi amaç ile oturum izni almak istediğinizi net bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Acil bir oturum izni almak durumundaysanız bu konuda sizlere danışmanlık hizmeti veren kişilerden hizmet de alabilirsiniz. Amerika oturum izninin alınmasında süreyi etkileyen faktörler arasında şunları saymak mümkün olabilir:

 • Belgelerinizi geç teslim etmek
 • Randevu gününde geç kalmak
 • Vize evraklarını yanlış vermek
 • Vize evraklarını eksik vermek
 • Tatiller ve bayramlar

Bu gibi durumlar oturum izninin geç alınmasına neden olmaktadır. Oturum izni almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım durumlar bulunuyor. Öncelikle oturum izni alabilmek için ödenmesi gereken harçların ve diğer prosedürlerin yerine getirildiğinden emin olmalısınız. Bu işlemleri zamanında yaptırmak son derece hızlı bir şekilde oturum izni almanızı sağlar. Oturum izni genelde 10 iş günü içerisinde verilmektedir.

Amerika Oturum İzni Başvurusu

Amerika oturum izni başvurusu yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bu işlemler sırasında eksik ya da yanlış belge vermek vize başvurunuzun iptal edilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kişilerin oturum izni alırken doğru belgeler vermesi gerekmektedir. Amerika oturum izni yatırımcı olarak alınacak ise alınması gereken izin türü E- 5 vize kapsamına girmektedir. Kişiler bu izni alabilmek için E- 5 vizesine başvuru yapmak durumundadır. Bunun yanında Green Card alarak da bu ülkede oturum izni alabilme şansınız bulunmaktadır. İzin alabilmek için şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Amerika Vize işlemleri sırasında mutlaka belirli kriterlere dikkat etmelisiniz.
 • Başvuru öncesinde vize randevusu almanız gerekiyor.
 • Vize işlemleri sırasında belgelerinizin oturum iznine uygun olması gerekiyor.
 • Vize işlemi öncesinde mutlaka başvuru ücretlerini yatırmış olmalısınız.

Bu işlemler sırasında dikkat etmeniz gereken önemli faktörler bulunuyor. Bunlara dikkat edildiği taktirde sorunsuz bir şekilde rahatlıkla oturum iznini alabilme şansı elde edersiniz. Beklentilerinize en iyi şekilde yanıt veren danışmanları bu izni alma konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

Amerika Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Amerika oturum izni için gerekli evraklar arasında birçok belge hazırlanması gerekiyor. Bu evrakların eksik hazırlanması ya da kişilerin bu belgeleri yanlış olarak vermesi izin reddine neden olmaktadır. Böyle durumlarda dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor. Vize belgelerini eksiksiz ve güncel olarak zamanında hazırlarsanız bu belgeleri randevu tarihinde kurumlara teslim etmelisiniz. Hazırlanması gereken belge türleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Oturma izni için başvuru formu
 • Pasaport ya da bunun yerine kullanılabilecek olan belgenin aslı ve fotokopisi
 • Dört tane Biyometrik çekilen vesikalık fotoğraf
 • Kalacağı süre içerisinde kendine yetecek kadar maddi imkan beyanı
 • Oturum izni için ikametgah belgesi
 • Gidilen yerde kalınacak olan yerin bilgileri
 • Geçerli sağlık sigortası

İstenilen belgeler arasında yer alıyor. Ancak bu belgeler ilk defa oturum izni alacak olan kişilerin vermesi gereken belgelerdir. Oturum izni süresi dolduysa kişilerin mutlaka bu izni yenilemesi gerekiyor. Yenileme işlemleri sırasında da kişilerin oturma belgesini tek tek hazırlaması gerekmektedir. Oturma izni için kişilerin bir harç bedeli de yatırması gerekiyor.

Amerika Oturum İzni Ücreti

Amerika oturum izni ücreti kişilerin işlem öncesinde konsolosluklara yatırması gereken bir ücret türüdür. Amerika oturum izni ücreti konusunda kişilerin ilgili bankaların hangileri olduğunu bilmesi gerekiyor. Aksi halde izni zamanında almak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Amerika oturum iznini alabilmek için hem yılın güncel rakamlarına göre para yatırmanız gerekiyor hem de bu yatırımı doğru bankalara yapmanız gerekiyor. Oturum iznini alabilmek için şu adımlara dikkat etmelisiniz:

 • Oturum izni konusunda mutlaka gerekli belgeleri hazırlayın.
 • Oturum izni sırasında ödenmesi gereken harçları yatırın.
 • Oturum izni için finansal durumunuzun yeterli olduğundan emin olun.
 • Belgeleri randevu tarihinde teslim edin.

Bu işlemler sırasında belge dosyası içerisinde mutlaka bankaya ücret yatırıldığını gösteren dekontun da olması gerekiyor. Bu işlemler için kişilerin yatırması gereken başvuru ücreti 205 Dolardır. Ancak bu oturum izni türüne göre değişebilmektedir. Kişiler yanlış ya da eksik belge teslim ettiklerinde Amerika vize reddi ile karşı karşıya kalabilirler. Böyle durumlarda da vize işlemlerinde kişilerin ödemiş oldukları vize ücretlerini alabilme şansları bulunmamaktadır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp