Amerika Green Card Çekilişi

Her sene binlerce kişi tarafından başvurusu yapılan Green Card, ikametgâh kartı anlamına gelmektedir. ABD göçmenlik ve vatandaşlık yasalarınca bu ülkede kalıcı olarak kalabilmek ve çalışma hakkı kazanabilmek için Green Card başvurusu yapılmaktadır. Bu karta sahip olan kişiler yasal olarak ikamet iznine sahip olurlar. Birçok hakkı Amerika’da yasal olarak kullanma şansına da sahip olurlar. Yeşil kart olarak da isimlendirilen Green Card, her sene binlerce kişi tarafından başvurusu gerçekleştirilen bir karttır.

 Amerika Green Card Çekilişi Ne Zaman?

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamak ve bu ülkenin vatandaşı olmak birçok insanın en büyük hayalleri arasında yer alan bir olgudur. Bu ülkenin vatandaşı olmak isteyen çok sayıda da Türk insanı vardır. Bunlar için işleyen süreç ise öncelikle Green Card başvurusu yapmak akabinde de yapılan başvuruya istinaden çekiliş sonuçları beklemektedir. Tam da bu noktada acaba  Amerika Green Card Çekilişi ne zaman sorusu gündeme gelmektedir. Hemen bu sorunun yanıtını vermek gerekir ise başvurular bir yıl önce yapılır. Bir sonraki yılda çekiliş yapılır ve yapılan başvuru sonuçları bildirilir. Bu yıl yani 2022 senesinde 7 Mayıs 2022 günü saat 19.00 itibarı ile çekiliş yapılarak sonuçları açıklanmıştır.  Bu çekiliş 2023 senesi için olan çekiliş sonuçlarıdır. 2024 senesi için ise sonuçların ne zaman açıklanacağına dair henüz yapılan resmi bir açıklama mevcut değildir.

Amerika Green Card Çekilişi Başvuru Tarihleri

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra gelelim bir diğer önemli olan olguya. O da Amerika Green Card Çekilişi başvuru tarihleri için zamanın ne olduğudur. Dilerseniz şimdi de hemen bu sorunun yanıtını verelim. Genelde dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak her yıl farklı tarihlerde Amerikan Green Card başvuruları olabilmektedir. Bu sene için açıklanan başvuru tarihi ise ilgili kurumlar tarafından yapılan resmi açıklamalara göre 4 Ekim 2022 tarihi ile 8 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilir. Burada bilinmesi gereken temel husus bu tarihten önce ve bu tarihten sonra yapılan başvuruların hiçbir biçimde kabul edilmeyeceğidir. Yine bu noktada bilinmesi gereken bir diğer husus da yapılacak olan başvurunun Amerika Birleşik Devletleri Green Card başvuru formu olan DV-2024 doldurularak yapılacağıdır. Form İngilizce olarak tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır

Amerika Green Card Başvuru Şartları Neler?

Green Card başvuru şartlarını taşımayan kişiler bu kartlardan yararlanamazlar. Başvuru şartları arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Green Card başvurusu yapılabilmesi için mutlaka kişilerin lise mezunu olması gerekmektedir. Aynı zamanda son beş yıl içerisinde de uzmanlık gerektiren bir alanda 2 sene deneyimli olduğunuzu belgelemeniz gereklidir.
  • Başvuru şartında 18 yaş sınırı vardır.
  • Başvurular web üzerinden gerçekleştirilmektedir. Posta ya da başka bir yol ile yapılan başvurular kabul edilmiyor.
  • İstenilen fotoğrafın kriterlere uygun olması son derece önemlidir. Hatta bu kritere uymayan birçok kişi elenmektedir.
  • Başvuru formu doldurulunca verilen konfirmasyon numarasını mutlaka saklamalısınız. Bu numara ikinci defa alınamıyor.
  • Başvuru için maddi anlamda bir şart aranmıyor.

Bunların yanında kişilerden herhangi bir düzeyde İngilizce yeterliliği de aranmıyor. Amerika Green Card çekilişi 2022 başvurusu yaparak birçok kişi Amerika’da çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olabilmektedir. Son derece avantajlı olan bir kart türüdür.  

Amerika green kart

Green Card Nedir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan bir kişinin ABD’de kalıcı olarak yaşamasına iz.in veren bir oturma izni türüdür. .
ABD hükümeti tarafından her yıl bir milyonun üzerinde Green Kart verilmektedir. Vizelerin genellikle çoğu, Amerika’da ikamet edenlerin aile üyelerine verilir.

Green Card kaç TL?GREEN CARD BAŞVURUSU KATILMAK ÜCRETLİ MİDİR?

 Green Kart çekilişine katılmak amacıyla internet üzerinden, Amerika  Dışişleri Bakanlık web sitesinden başvuru yapmak ücretsizdir.

⦁  Green Card çıkma ihtimali yüzde kaçdır?

2020’ye kadar türkiye’den başvuranlara çıkma ihtimali %1 ile *rası iken 2021 ve sonrası için

  ABD’de Green Card Alma Yolları

Green Kart almanın alternatif yollar vardır. ABD-DE Green Card almak için en etkili altı yöntem:

1.    Evlilik
2.    Yatırım
3.    İş
4.    Öğrenci
5.    Başarı
6.    Çekiliş
 Green Kart ve türlerini tanıyalım.

ABD Green Card Türleri 

Koşullarınıza ve nasıl almayı planladığınıza bağlı olarak çeşitli ABD Green Kart türleri mevcuttur. ABD Yeşil Kartlar, her biri kendi olmaksızın vize ve gereksinimlerine sahip dört ana kategoriye ayrılabilir.

Aile Temelli Green Card

Bu tür Green Kart, ABD vatandaşı olduğunuzda verilir. Birinci dereceden aile üyelerinin arasında eşler, çocuklar, kardeşler ve ebeveynler bulunur.

2024 Amerika Green Card Çekiliş Takvimi

1.    5 Ekim 2022: Green Card çekiliş başvuru başlangıcı
2.    8 Kasım 2022: Green Card çekiliş başvuru bitişi
3.    6 Mayıs 2023: Green Card çekiliş sonuçlarının açıklanması
4.    1 Ekim 2023: Green Card çekilişi kazananların mülakatlıarının başlangıcı
5.    30 Eylül 2024: Green Card çekilişi kazananlara mülakatlarının bitişi. Bu tarihi kadar vize almazsanız şansınızı kaybedersiniz.

Green Card Çekilişine Başvurma

Yeşil kart başvurusu yapmak için Elektron Çeşitlilik Vize Giriş Formu gerekmekdedir. Artık girişinizi posta ile gönderemezsiniz.
Kişi başına bir başvuru sınırı vardır. Ne olursa olsun, birden çok başvuru alınması durumunda anında diskalifiye edilecektir.
Yeşil kart başvurunuz Kabul edildiğinde,ABD Dışişleri Bakanlığı size veya temsilcinize bir elektron onay bildirim e-postası gönderecektir.
Eşiniz ve 21 yaşın altındaki çocuklarınız da olmak üzere tüm aile üyeleri, en son bireysel fotolarını göndermelniz gerekdir. Tüm üvey çocukları ve yasal olarak evlat edinilen çocuklar dahil edilmelidir. Bunlar, DV piyango başvurunuza eklenmeli ve elektron olarak gönderilmelidir.
Fotoğraflarınız elektron olarak gönderilmelidir. Geleneksel bir kağıt fotoğrafın elektron bir kopyasını oluşturmak için dijital bir foto çekin veya bir tarayıcı kullanın.
https://dvprogram.state.gov adresinde ABD Çeşitlilik Vizesi Çekilişine bedava olarak katılabilirsiniz.
Not: Bu çekilişe başvurmak için pasaporta gerek yok. Daha sonra kabul edilirseniz, çıkarmanız gerekir.

Green Card şirketleri dolandırıcı mı?

 

Biri sizi arayıp, “bize şu miktarı siz verin sizi kazandıran listeye biz sokalım” vs bu tarz avantaj sağlayan tekliflerde bulunan kişilerden kaçın. Bunlara inanmayın çünkü gerçek dışılar. Kendiniz başvuru yapın ve sonuçları görün. Amerika Green Kart çekilişi başvurusu için herhangi bir aracıya ihtiyacınız yoktur.

Amerika Oturum İzni ile ilgili bilgi almak için arayınız.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp