Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletlerine gitmek birçok insanın en büyük hayalleri arasında yer alır. Lakin bu ülkeye gitmek için yapılan işler diğer ülkelerden biraz daha farklıdır. Süreç biraz daha farklı ilerler. Bu noktada ilk işlemlerin ilgili konsolosluğun resmi internet sayfasından yapılması gerekir. Bunun yanı sıra Amerika vizesi kendi içinde göçmen olmayan vize türleri ve göçmen olanlar için olan vize olarak ikiye ayrılır. Bu yazıda göçmen olmayanlar için  Amerika Vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun yanıtı ticari vize ve transit vize için verilecektir. Standart olarak istenen evraklar arasında vize türü ne olursa olsun aşağıda detayları ayrıntılı bir biçimde verilen pasaport, son altı ay içinde çekilmiş olan biometrik fotoğraf, Amerika Konsolosluk sayfasında yer alan DS-160 sayfasının çıktısı. Nüfus cüzdan fotokopisi her tür göçmen olmayan vize türü için istenen evraklardır. Diğer evraklar Amerikan Hükümetine göre destekleyici belge olarak geçen evrak türleridir.

Amerika Vizesi İçin Ne Gerekiyor?

Amerika Birleşik Devletleri birçok insan için düşler ülkesi gibi. Birçok insan Amerika Birleşik Devlerine gitmek istiyor. Kimi insanlar çalışmak için, kimi insanlar okumak için, kimi insanlar bu ülkeyi görmek için. Her nasıl ve ne nedenle olursa olsun Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin öncelikli olarak vize alması gerekiyor. Bu noktada da insanlar doğal olarak Amerika vizesi için ne gerekiyor diye merak ediyor. Biz de bu yazıda bu sorunun en doğru en güncel yanıtlarını  vereceğiz.

Her ne kadar dışarıdan kolay gibi görünse de Amerika Birleşik Devletlerine gitmek çok da kolay değildir. Süreç uzundur ve istenen evrakların eksiksiz, hatasız olarak istenen bir biçimde hazırlanması gerekir. Bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ki Amerika Birleşik Devletlerinin vize lçin policy sayılabilecek bir Amerikan Vize Prosedürü vardır. Buna uygun olarak bu prosedür iyice incelendikten sonra aşağıda adı geçen evraklar ile vize başvuru yapılması gerekir.  Amerika Birleşik Devletlerine hangi amaçlar için gidilecek olursa olsun yetkili olan ABD Büyükelçiliği ve Amerika Konsoloslukları ile bu konuda yetkilendirilmiş olan vize merkezleridir.

Amerika Vize Başvurusu

Her ülkenin kendi içinde kendi ülkelerine gidecek olan kişiler için istediği farklı türden vizeler var ve yine  her ülkenin vize başvuruları temelde aynı olsa bile ufak tefek farklılıklar gösteriyor. Burada Amerika vize başvurusu için  adım adım yapılması gerekenleri ifade edeceğiz. İşte o adımlar

 • Öncelikli olarak www.usvisa-info.com adresine giriniz
 • Bu aşamadan sonra sırada ikinci aşama var. Bu noktada da sitede Sağ üst köşede bulunan “Hesap Oluştur”'a tıklayınız.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra ya da öncesinde tüm vize başvurularının olmazsa olmazı olan DS-160 formunu online ortamda eksiksiz ve tam olarak en ufak bir yanlış bilgi vermeden doldurunuz.
 • Bu aşamada tamamlandıktan sonra sırada Amerika Birleşik Devletlerine hangi amaç için gidecek iseniz onunla ilgili internet sitesi üzerinden o amaç için olan vize türünü seçin.
 • Burada Amerika Birleşik Devletlerine gidecek olan kişinin kimlik bilgilerinin girilmesi gerekir. Burada da yine doğru bilgilerin eksiksiz ve güncel biçimde girilmesi gerekir.
 • Sonrasında randevu alınır ve belirleen gün ve saatte gidilerek istenen evraklar ile başvuru yapılır.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 Amerika Turist vizesi için gerekli evraklar tam olarak aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:

 • İstenen evrakların başında 10 yıldan uzun süreli olmayan en az 6 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası olan pasaport
 • Amerika DS-160 Vize Başvuru formu. Bu form Amerika Konsolosluğunun resmi internet sitesi üzerinden İngilizce olarak doldurulur.
 • 2 adet yeni çekilmiş arka fonu beyaz olan vesikalık biometrik fotoğraf
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi. Eğer evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Amerika Turistik Vize başvurusu
 • Amerika Turist Vizesi Vize Talep Dilekçesi 
 • Amerika turistik vize başvurusu
 • Amerika B1/B2 vize başvurusu
 • Vize ücretinin ödenediği gösteren dekont
 • Banka hesap cüzdanı
 • Gelir durumunu gösteren belge.
 • Kişi eğer kendisine ait bir işyeri var ise o zaman şirketinin vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri gibi evraklar da istenmektedir.

Yukarıda belirtilen evraklar turist vizesi için istenen  standart olan evrakladır. Bunlar dışında başka her bir vize türü için ekstra olarak istenen başka evraklar vardır.

Amerika Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Amerika Ticari Vizesi B1 vize olarak adlandırılır. Standart olarak istenen evrakların yanı sıra sadece ticari vizeye özel istenen evraklar da vardır. İşte Amerika Ticari Vize için gerekli evraklar aşağıda yazılı olduğu biçimdedir.

Ticari vize için istenen ve olması gereken ilk evrak bu ülkede herhangi onaylı bir ticari firmadan gelen ticari davetiye mektubudur. Bunun dışında istenen diğer evraklar ise kişinin çalışan ya da kendine ait işyeri olsun işyeri durumunu gösteren evraklar. E-devlet üzerinden alınan SGK dökümü.  SGK girişi. SGK dökümünü gösteren belgeler. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Kişinin finansal durumunu gösteren her türlü doküman.  Davetiye gönderen firmanın sponsor olduğunu belgeleyen veriler. Kişinin güncel tarihli olan fotoğrafı. Pasaport konusu son derece önemli olan bir durumdur. Burada en önemli olan husus pasaportun Amerika Birleşik Devletlerine giriş yaptıktan itibaren en az altı ay boyunca geçerliliği olmasıdır.

Amerika Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Son olarak da Amerika Transit Vize için gerekli evraklar noktasında bilgi vermek gerekir ise o noktada da verilebilecek olan bilgiler şunlardır. Öncelikli olarak Amerika transit vize nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Amerika transit vizesi Amerikan Hükümeti tarafından C vize olarak adlandırılan bir vize türüdür. Amerika Birleşik Devletlerinden geçen kısa süreli olarak bu ülkede olanların alması gereken bir vize türüdür. Genel belgeler dışında hazırlanması gereken evraklar arasında gidilecek olan ülkenin vizesi, kişinin maddi durumunu gösteren belgeler, banka hesap dökümü, üstte detayları verildiği biçimde pasaport. Vize talep dilekçesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, biometrik fotoğraf, Amerika Birleşik Devletleri üzerinden gidilecek olan ülkeye dair olan uçak bileti ve eğer kişinin yapacağı seyahati bir başkası finanse ediyor ise o kişi sponsor olduğu için banka hesap bilgileri ve maddi durumunu gösteren diğer evraklar. Tüm belgeler İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizeleri çok çeşitli olmakla birlikte son zamanlarda en çok tercih edilen vize aile birleşim vizesi olmaktadır. Vize başvuru yaptıktan sonra istenen belgelerin hazırlanması ve teslim edilmesi süreci başlayacaktır. Amerika vize türlerine göre istenen belgelerde de değişiklikler olabilmektedir. Amerika aile birleşim vizesi için istenen belgeler; uygun pasaport, uçak bileti rezervasyonları, ikamet bilgiler, son üç aya ait hesap dökümleri, vize başvuru formu, 2 adet fotoğraf, başvuran kişinin nüfus kayıt örneği, Amerika’da yaşayan aile bireyinin maaş bordrosu, hesap dökümleri, işine ait belgelerdir. Eşi Amerika’da yaşayan kişiler bu vizeye başvurmak zorundadır. İstenen belgelerin belli koşulları yerine getirmesi beklenmektedir. Örneğin pasaportun 8 ay geçerli olması beklenmektedir. Vize başvuru formunda özellikler doldurulması gereken bazı önemli bilgiler de bulunmaktadır. Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde vize başvuru formunda yer almalı ve diğer belgelerle de desteklenmelidir. Ayrıca evlilik cüzdanı, mahkeme ve varsa hapishane kayıtları, çocuklara ait belgeler, doğum belgeleri de bu vize için oldukça önemlidir.

Amerika Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Amerika’da çalışabilmek için çalışma izni alınması gereklidir. Çalışma izni alabilmek için bazı belgeleri hazırlamak ve bazı şartları yerine getirmek gerekecektir. Amerika çalışma izni için gerekli olan belgeler; pasaport, fotoğraf, vize talep dilekçesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, vize başvuru formu gibi belgeler gerekli olacaktır. Amerika çalışma vizeleri birçok çeşide sahiptir. Amerika sınırları içerisinde uzun süre çalışmak ve yaşamak için E1-E2 vizelerine başvuru yapılması gerekecektir. Ayrıca H-1B, H-2A, H-2B, H3 ve L vize türleri Amerika’da çalışmak için başvurulması gereken vize türleri arasında yer almaktadır. L vizesi şirket içi transfer vizesi olarak da adlandırılmaktadır. H-1B vizesi belli bir konuda eğitimli ve uzmanlaşmış kişilere uygun olan bir geçici süreli çalışma vizesidir. H-2A vizesi geçici süreli tarım işçileri ve benzer iş kolları için uygun olan vize türüdür. H-2B vizesi ise mevsimlik tarım işçileri dışı işçiler için istene vize türüdür. H3 vizesi de tıbbı, akademik eğitimler dışında kalan engelli çocukların eğitimi için alınması gereken vizesidir.

Amerika Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Amerika oturum izni almak için gerekli olan belgelerin ne olduğunu yazımızın bu kısmında kolayca bulabileceksiniz. Green Card sahibi olan kişiler dışında kalanlar Amerika’da oturmak için oturum izni almak zorundadır. Oturum izni almanın yollarından biri Green Card başvurusu yapmaktır. Çalışma izni almak da bir diğer oturum izni sağlayan durumdur. E1 ve E2 vizeleri ile H1-B vizeleri kişiye oturum izni sağlayan bir vize türüdür. Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisleri (USCIS) tüm bu süreçler hakkında detaylı bilgi paylaşımını talep eden kişilere yapmaktadır. Ayrıca Amerika’da ev alarak da oturum izni hakkına sahip olunabilir. Ev alma şartında önemli olan noktalar, istihdam koşulu ve minimum yatırım bedeli koşullarının yerine getirilmesidir. Ev alınması durumunda Amerika vatandaşı olma şartı aranmamaktadır. Ev alma olanağı varsa kira getirisi imkânı ile de oldukça karlı bir alternatif olmaktadır. Amerika’da ailesi olan kişiler de aile birleşim vizesi ile Amerika’da yaşama imkânı bulabilecektir. Amerika vatandaşlığını alabilme şartları aynı zamanda oturum iznini beraberinde getirecektir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp