Amerika Turistik Vize

Amerika turistik vize ya da diğer adıyla Amerika turist vizesi 2022 yılında en çok başvuru yapılan vize kategorilerinden biridir. ABD turistik vize ile Amerika’ya turist olarak gitmek isteyenlerin sayısı da günden güne artmaktadır. Vize için gerekli evrakları temin ederek başvuru yapabilir, süreci güvenle yönetebilirsiniz. ABD vize işlemleri süresince verilecek tüm onay ve ret kararları tamamen konsolosluk ve büyükelçiliğe bağlıdır. Amerika vize reddi ya da onayı konusunda tek karar mercisi bu iki birimdir.

Amerika Vizesiz Mi? 

Amerika’ya turizm amaçlı seyahatler için Amerika Turist Vizesi almak zorunludur. Bu yüzden Bordo, Gri, Siyah ve Yeşil Pasaport sahibi T.C. vatandaşları ABD Konsolosluğu’na turistik vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

Herhangi bir tipteki Amerika vizesi sadece ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından verilmektedir. ABD vizesi alınması durumunda ABD’ye giriş yapma izni ve seyahat talebinde bulunma hakkı doğar. Ancak bu, ABD’ye giriş yapabilmeyi kesin hâle getirmez. Bu yüzden ABD’ye gitmek isteyen T.C. vatandaşları ABD Konsolosluğu’ndan randevu almalı ve seyahat sebebi belirterek vize başvurusunda bulunmalıdır.

Amerika Turist Vizesi Açık mı?

Amerika, gerekli şartları sağlayan ve vize için gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak ibraz eden tüm başvuru sahiplerine vize vermektedir. Amerika vizesi almak için gerekli koşullar hakkında daha fazla bilgiyi Amerika konsolosluğu ya da büyükelçiliğiyle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Amerika Konsolosluğu’na vize için gerekli evrakları dosyalaştırarak başvuruda bulunmak isteyenler için Amerika vize başvuruları an itibarıyla açık durumdadır. Amerika Konsolosluğu’nun çalışma saatleri göz önüne alınarak randevu alınabilir ve vize işlemleri başlatılabilir.

Amerika turist vizesi açık mı? Amerika turist vizesi hakkında en çok sorulardan biri de pandemi döneminde kapatılan ülke girişlerinin açık olup olmadığıdır. Amerika'ya seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Amerika Konsolosluğu tarafından alınan vize başvuruları, gevşetilen pandemi önlemleri kapsamında artık açıktır.

Bu yüzden “Amerika turist vizesi açık mı” sorusuna verilebilecek yanıt “evet”tir. Amerika’ya seyahat nedenlerinin turistik amaçlar doğrultusunda gerçekleşeceğini belirtir bir vize başvuru dilekçesi ve Amerika Turist Vizesi başvuru formuyla birlikte, diğer tüm önemli belgeleri konsolosluğa ibraz ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi için gerekli evrakların eksiksiz ve tamamen gerçeği yansıtan bilgilerle doldurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde Amerika Turist Vizesi başvuruları, konsolosluk tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ret alabilmektedir. Eğer Amerika Turist Vizesi başvurunuzun reddedilmesini istemiyorsanız, konsolosluk tarafından belirlenen gerekli evrak listesine ulaşmalı ve konsolosluğun talep ettiği tüm önemli belgeleri ilgili birimlere ulaştırmalısınızdır.

Amerika konsolosluklarına sunulacak olan başvuru dosyasında mutlaka yer alması gereken bir diğer önemli evrak da pasaporttur. Geçerliliği olan bir pasaportla başvuru yapılmalı ve vize süreci zora sokulmamalıdır.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Turist Vizesi almak için başvuruda bulunmak gerekir. ABD turistik vize başvuru işlemlerini başlatmak, Amerika’ya gitmek için ilk aşamadır. Bu yüzden Amerika vizesi almak için başvuru işlemleri sırasında;

 • ABD turistik vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulur.
 • Buraya tıklayarak bir hesap oluşturulur.
 • Seyahat sebebine uygun olarak başvuruda bulunulmak istenen vize türü seçilir.
 • Başvuruda bulunmak isteyen kişi kimlik bilgilerini eksiksiz girer.
 • Pasaportun verileceği ilgili PTT şubesi belirlenir.
 • Amerika vize başvuru ücreti tahsil edilebilmesi için bir ödeme yöntemi belirlenir.
 • Vize randevusu almak için tarih ve saat belirlenir.
 • Tüm işlemler kontrol edilerek onaylanır.

Amerika Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’ya gitmek isteyenler vize başvurularını randevu alarak Amerika Konsolosluğu’na ya da ABD Büyükelçiliği’ne yapabilmektedirler. ABD Konsolosluğu’ndan vize başvuru randevusu almak isteyenlerin, randevularını 6 ila 8 hafta öncesinden almaları önerilir. Konsolosluğun çalışma planındaki resmî tatil günleri hesaba katılmalıdır.

Bunların dışında Amerika Turist Vizesi için başvuruda bulunurken kişisel bilgilerin bulunduğu ve diğer önemli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Vize işlemleri sürecinin kesintisiz ilerlemesi için ABD vizesi başvuru evrakları talep edildiği şekilde konsolosluğa ibraz edilmelidir. Ayrıca konsolosluk eksik evrak tespiti durumunda sizden ek evrak isteyebilir.

Amerika Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Amerika Turist Vizesi almak için nereye başvurulacağı konusu da başvuru sahipleri tarafından oldukça merak edilmektedir. Buna göre Amerika Turist Vizesi için gerekli evraklar özenle temin edildikten sonra Amerika Büyükelçiliği ya da konsolosluklarına müracaat edilebilir ve başvuru yapılabilir. Amerika vizesi ücreti, başvuru sahipleri tarafından ödenmesi zorunlu olan bir harçtır. Başvuru evraklarının içinde bu harç ücretinin yatırıldığına dair dekont da hazır bulunmalıdır. Amerika Turist Vizesi almak için işlemler başladıktan sonra başvuruları değerlendirilerek son kararı verecek tek merci Amerika konsolosluğu ya da büyükelçiliğidir. Amerika Turist Vizesi başvurularının kabul ya da ret alması, bu mercilerin sorumluluğundadır.

Bunların dışında Amerika vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan önemli bir form da vize başvuru formudur. Amerika vize başvuru formu tamamen gerçeği yansıtan bilgilerle doldurulmalı ve zorunlu alanlar boş bırakılmamalıdır. Amerika vize başvuru formu Amerika konsolosluklarının ya da büyükelçiliğinin resmî web siteleri üzerinden edinilebilir.

Başvuru evraklarının tamamı kendi içinde tutarlı olmalı ve birbirleriyle asla çelişmemelidir. Herhangi bir belgenin içinde yer alan kişisel bilginin diğeri ya da diğerleriyle uyumsuz olması Amerika vize reddi almanıza neden olabilir. Bu durumda hem planladığınız Amerika seyahati sekteye uğrayacaktır hem de ödediğiniz vize harcını tekrar ödemek durumunda kalırsınız. Dolayısıyla Amerika turist vizesi başvurusunda bulunurken konsolosluk ya da büyükelçilikten randevular dikkatle alınmalı, gerekli evraklar titizlikle hazırlanmalı ve randevu tarihinde de konsolosluk ya da büyükelçiliğin ilgili birimlerinde hazır bulunulmalıdır.

My Vize Aracılığı ile Amerika Vize Başvurusu

My Vize Danışmanlık ile Amerika vize başvurusu yapmak isteyenler birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Uzman kadrosu ile Amerika vize departmanlarımız sizlere her süreçte profesyonelce hizmet sunmaktadır. Örneğin Amerika kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu önemlidir çünkü birçok başvuru sahibi Amerika kapıda vize uygulamasının kullanıldığını düşünerek süreç başlatmaktadır. Bu da vize alma işlemlerini sekteye uğratabilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli konu da vize başvuru formunun doldurulmasıdır.

Amerika vize başvuru formu (DS-160) doldururken alacağınız My Vize danışmanlığı sayesinde konsolosluklar ya da büyükelçiliklerin taleplerine en uygun formu iletmek mümkündür. Çünkü Amerika vize başvuru formu doldururken dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Bu konuda bilgi almak için My Vize Danışmanlık ile iletişime geçebilir, Amerika vize sürecini güvenle başlatabilirsiniz. Peki My Vize ile Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesi almak için en önemli koşul geçerlilik süresi en az 1 yıl olan bir pasaporta sahip olmaktır. Geçerliliği bulunan bir pasaportla yapılması gereken vize başvuruları, diğer önemli evraklar da tamamlandıktan sonra güvenle yürütülebilir. Peki Amerika vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Amerika vize başvurusu için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Amerika vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • DS-160 Amerika vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • C. Kimlik Kartı (ya da nüfus cüzdanı) ve evlilik cüzdanı
 • Meslek durumunu belirtir belgeler
 • Finansal durumu belirtir belgeler
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları

 

Amerika Turist Vizesi

Amerika Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Amerika Vize Başvuru Takip

Amerika vize başvuru takip işlemleri, Amerika’ya vize almak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. Amerika vize başvuru sürecinin kontrollü bir biçimde ilerleyebilmesinin tek yolu, prosedürlerin uygun bir şekilde yerine getirilip getirilmediğinin gözlenmesidir. Bu yüzden Amerika vize başvuru takip süreci, başvuru sahipleri tarafından özenle kontrol edilmelidir.

Amerika vize başvuru takip sistemleri sayesinde vize başvurunuzun durumunu kişisel bilgilerinizi girerek online bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür. İnternet üzerinden belirli bir vize takip platformu kurularak hizmete açılan tüm sistem, başvuru sahiplerine büyük kolaylık sağlar. Bu sayede vize başvurularını düzenli olarak kontrol edebilme imkânı bulan başvuru sahipleri, süreçten de hiç kopmamaktadırlar.

Amerika vize başvurusu takibi, sahip olunan pasaportun numarası ya da danışmanlık hizmeti alınan vize başvuru merkezleri tarafından belirlenmiş takip numaraları üzerinden yapılabilmektedir.

Amerika’ya herhangi bir amaçla seyahat planlayan herkesin vize başvurusu yapması zorunludur. Amerika vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak yapılan başvuru süreci de vize başvuru takip sistemi ile kontrol edilebilmektedir. İnternet dünyasının vize başvuru süreçlerine de büyük ölçüde katkıda bulunduğu günümüzde, artık dijitalleşen başvuru platformları, başvuruların anbean takibini de mümkün kılmaktadır.

Amerika vize işlem takip belgesi vize başvurunuzun başlangıcından sonuna kadar konsolosluk taleplerine uygun olarak koordine edilecek sürecin My Vize tarafından kontrolünün sağlanması için önemlidir.

Amerika vize işlem takip belgesi, başvuru sahibi tarafından doldurularak Amerika vizesi için gerekli evraklar ile birlikte My Vize’ye iletilmelidir. Takip belgenizi dilerseniz kargo ile dilerseniz elden teslim edebilir, Amerika vize işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için My Vize iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.

Amerika Vize Randevusu

Amerika vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Amerika vize randevusu almak için Amerika Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Amerika turist vizesi için hazır bulundurulması gereken en önemli evrak pasaporttur denilebilir. Amerika turist vizesi 2021 yılı içinde yapılan başvuruların ret ile sonuçlanmasının büyük çoğunluğu da pasaport kaynaklı nedenlere dayanmaktadır. Bu yüzden en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız ve başvuru sırasında vize evrakları içinde pasaportunuzun da yer alması çok önemlidir.

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır. Amerika Konsolosluğu ile iletişime geçerek;

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz,
 • Randevuya katılacak kişi sayısı
 • Amerika’yı seyahat etme amacınız
 • Ve seyahat tarihinizi

içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Amerikan Konsolosluğu’nun çalışma saatlerine ve yoğunluk durumuna göre verilen vize randevuları seyahat planlanan tarihin 6 ila 8 hafta öncesinden alınabilmektedir. Amerika Ticari Vize, Amerika Turist Vizesi, Amerika Öğrenci Vizesi, Amerika Tıbbi Tedavi Vizesi, Amerika Transit Vize tipleri de dâhil olmak üzere Amerika Turist Vizesi için;

 • Ankara’da Amerika Büyükelçiliği’nden,
 • İstanbul’da da Amerika Başkonsolosluğu’ndan

randevu alabilmeniz mümkündür.

Bunun dışında;

 • Turistik vize randevunuz için hazırlanması gereken zorunlu evrak listesi, başvurmak istediğiniz vize türüne göre değişiklik gösterebilir.
 • Tüm vize türlerinin mülakatlarında parmak izi alma uygulaması yer almaktadır.
 • Ebeveynlerinden birinin geçerli bir Amerika pasaportu bulunan 14 yaş altı çocuklar ve daha önce Amerika’ya vize almış 80 yaş üstü bireyler mülakattan muaftır.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

 • ABD'ye seyahat tarihinden sonra 6 ay geçerliliği olan Pasaport
 • Daha önce kullanılmış tüm eski pasaportlar
 • DS-160 Amerika vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik Kartı (ya da nüfus cüzdanı) ve evlilik cüzdanı
 • Meslek durumunu belirtir belgeler
 • Finansal durumu belirtir belgeler
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları
 • Gerekliyse davetiye mektubu
 • Amerika vize ücreti ödendi makbuzu

Amerika Turist Vizesi Ücreti

Ödenmesi gereken Amerika Turist Vizesi ücreti 2022 yılında 250 dolar olarak belirlenirken, farklı yaş gruplarına göre harç ücretinin sınıflandırılışı aşağıdaki gibidir. Amerika vize ücreti, Amerika’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenlerin harç olarak ödemeleri gereken bir tutardır. Amerika’ya vize başvurusu yaparken oluşturulan gerekli evraklar dosyasının içinde Amerika vize ücreti ödendiğine dair çıktı da yer almalıdır. Dolayısıyla Amerika vizesi başvurusu yapanlar Amerika vize ücreti ödeyerek makbuz almalı ve bu makbuzu da başvuru dosyalarının içine yerleştirmelidir.

Bunların dışında Amerika vize ücreti, Amerika’ya yapılacak seyahatin amacına ve kişisel durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika vize reddi ile karşılaşmamak için, Amerika vizesi için gerekli evraklar dosyasını hazırlarken mutlaka Amerika vize ücreti ödendiğine dair makbuz da dosyaya eklenmelidir. Aksi takdirde Amerika vize başvuru süreci konsolosluk tarafından olumsuz olarak yanıtlanarak vize reddi ile sonuçlanabilir. Bu durumun yaşanmaması ve planlanan seyahat tarihlerinde Amerika’da bulunabilmeleri için başvuru sahiplerinin Amerika vize ücreti ödenmesi konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Amerika Turist Vizesi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Turist Vizesi başvurusu öncesinde sadece kısa süreli seyahatlerde gerekli olan online “Göçmen Olmayan Vizesi Başvuru Formu” doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğu’ndan Amerika vizesi randevu işlemleri bu form doldurulduktan sonra başlatılmalıdır.
 • Amerika’ya gitmek isteyen Bordo, Gri, Siyah ve Yeşil Pasaport sahiplerinin tümü, Amerika vize başvurusunda bulunmak zorundadır.
 • Amerika’ya gitmek isteyen 14 yaş altı çocuklar ve 80 yaş üstü bireyler vize başvurularını Amerika Konsolosluğu’na şahsen yapmak zorunda değillerdir.
 • Amerika vize işlemleri sürecinde kullanılacak pasaport en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Geçerlilik süresi dolmuş pasaportların süreleri, sahipleri tarafından uzatılmalı ve başvurular bu şekilde yapılmalıdır.
 • Amerika Konsolosluğu başvurduğunuz vize türü için, gerekiyorsa sizden ek evrak talep edebilmektedir.
 • Amerika vize başvurusu için randevular resmî tatil günleri ve konsolosluğun hizmet yoğunluğu düşünülerek alınmalıdır. Vize işlemlerinin aksamaması için bu durum büyük önem arz etmektedir. Seyahat planlanan tarihin 6 ila 8 hafta öncesine kadar vize başvurusunda bulunulabilmektedir.

Amerika Turist Vizesi Başvurusu Destekleyici Evraklar

 • Amerika’ya giriş yapılacak olan tarih itibarıyla en az 6 ay geçerli pasaport
 • DS-160 başvuru formunun sadece onay sayfasının çıktısı
 • Beyaz fon önünde ve son 6 ay içinde çekilmiş, 5x5 boyutlu fotoğraf (1 adet) Not: Gözlüklü fotoğrafların artık geçerliliği bulunmamaktadır.

Göçmen Olmayan Vize’ye başvuruda bulunan tüm İran vatandaşları için:

 • Askerî kart (orijinal) ve İngilizce çevirisi
 • Doğum belgesi
 • Kimlik kartı
 • Tüm eski pasaportlar.

 

amerika turist vizesi

Amerika Turist Vizesi Başvurusu Destekleyici Evraklar Nelerdir?

 

DS-160 Amerika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • DS-160 Amerika vize başvuru formu vize türlerinin tamamı için doldurulması zorunlu olan bir evraktır.
 • Form, vize randevu tarihinden asgari üç gün önce doldurulur.
 • DS-160 başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Formda hiçbir şekilde Türkçe ifadeler yer almamalıdır.
 • Formun isteğe bağlı doldurulabilen bölümlerinde “Optional” ibaresi bulunur.
 • Doldurulmayacak olan bölümlere “Does not apply” notu düşülebilir.
 • Formda beyan edilen bilgilerin tamamen gerçeğe uygun olması gerekir.
 • Doldurulması zorunlu alanlar eksiksiz ve hatasız olmalıdır.
 • Form, Amerika vize başvuru sürecinde ve konsolosluk mülakatı sonrası hazırlanan destekleyici evraklarla birlikte beyan edilmelidir.

Amerika Turistik Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Ek Evraklar

 • SEVIS ücretinin ödendiğine dair dekont
 • SEVIS sisteminin oluşturduğu ve okul tarafından verilen I-20 formu
 • Kayıtlı olduğunuz programın masraflarını karşılayabileceğinizi gösterir belgeler
 • Özgeçmiş (CV)
 • Öğrenci davet mektubu
 • Askerlik kartı
 • Araştırma planı

Sadece göçmen olmayan vize kategorilerine başvuran İran vatandaşları için:

 • Orijinal askerî kart ve İngilizce çevirisi
 • Doğum belgesi
 • Kimlik kartı
 • Tüm eski pasaportlar.
 • İran vatandaşları için: F1 ve J1 vize türlerine başvuruda bulunanlar bu belgelere, özgeçmişini (CV), davet mektuplarını, askerlik kartlarını ve araştırma planlarını da eklemelidir.

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası, göçmen olmayan vize kategorisinde bulunan bazı vize türlerine başvuru yapanların ülkelerine bağlılıklarını kanıtlamalarını istemektedir. Bu yüzden vize randevusu sırasında konsolosluklar söz konusu belgelere ek olarak başka belgeler de talep edebilmektedirler. Dolayısıyla başvuruda bulunanların tümü, konsoloslukların taleplerini karşılayabilecek bağlılık belgelerini beyan etme konusunda titiz olmalıdırlar. Amerika’ya seyahat etme amacınızı ve bir süre sonra ülkenize döneceğinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Ülkenize Bağlılığınızı Kanıtlar Belgeler

 • Çalışma durumunuzu gösterir belge
 • Çalışma kartı
 • Gelirinizi kanıtlayan maaş bordrosu
 • Banka hesap cüzdanı
 • Şirketiniz varsa şirketin finansal durumunu gösterir belgeler
 • Vergi mükellefi olduğunuzu belgeleyen evraklar
 • Çalışanlarınızın maaş bordroları
 • Para giriş çıkışını gösterir banka dekontları
 • Kâr-zarar durumunuzu gösterir belgeler

Bunların dışında üçüncü ülke vatandaşları için geçerli olacak şekilde;

 • Doğum sertifikası ya da kimlik kartı (İran vatandaşları için shenasname)
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı
 • Başvuru yapan 18 yaş ve üstü erkeklerin askerlik belgeleri ya da askerlikten muafiyetlerini gösterir belge

getirilmesi gerekmektedir.

Amerika’ya Gitmek İçin Gerekenler

Amerika seyahati planlanıyorsa Amerika’ya gitmek için gerekenler mutlaka yerine getirilmelidir. Amerika vizesi almak için belli şartları da yerine getirmek zorunludur. Amerika’ya vize almak için en önemli şartlardan biri gerekli evrakların dosya hâline getirilerek konsolosluğa teslim edilmesidir. Amerika’ya seyahat amacına göre değişebilen konsolosluk talepleri eksiksiz karşılanmalı ve vize başvuru süreci kesintisiz devam ettirilebilmelidir. Peki Amerika’ya gitmek için gerekenler nelerdir?

Amerika vizesi almak için konsolosluğun talep ettiği başvuru evraklarını temin ettikten sonraki en önemli aşama da formların doldurulmasıdır. Amerika vize başvuru formu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurulmalı ve sadece gerçek bilgi beyanı içermelidir. Vize başvuru dosyasında bulunan evraklarda herhangi bir uyumsuzluk saptanması durumunda konsolosluk Amerika’ya yaptığınız vize başvurusunu reddedebilir. Amerika vizesi başvurunuzun reddedilmesi durumunda hem planlanan seyahat tarihiniz sekteye uğrayacak hem de ödenen vize başvuru ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekecektir. Dolayısıyla vize başvuru reddi almamak için evraklar özenle hazırlanmalı ve herhangi bir hata yapılmamalıdır.

Amerika’ya gitmek için gerekenler arasında bazı önemli evraklar bulunmaktadır. Seyahat nedenine göre değişebilecek bu evraklar genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Seyahat amacına uygun olarak edinilmiş DS-160 Amerika vize başvuru formu
 • En az 1 yıl geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
 • Son 3 ay içinde çekilmiş ve vize başvuru standartlarına uygun olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği seyahat süreniz boyunca devam edecek olan seyahat sağlık sigortası
 • Planlanan seyahat tarihleri için alınmış gidiş-dönüş uçak bileti
 • Seyahat planı çerçevesinde Amerika’da konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgilerinin bulunduğu belge
 • Seyahatiniz sırasında ortaya çıkacak tüm ödemeleri karşılayabileceğinizi belgeleyen, içinde yeterli miktarda para bulunan banka hesabı bilgileri
 • Başvuru sahibi olan kişi çalışansa maaş bordrosu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Amerika Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Amerika vizesi için banka hesap bakiyesinde ne kadar para olması gerektiği önemli bir konudur ve konaklanacak her bir gün için yaklaşık bir miktar belirlenebilir. Örneğin Amerika’da konaklanacak her bir gün için 90 ila 100 dolar hesabınızda olmalıdır. Bu yüzden bir haftalık Amerika vizesi ile ülkede konaklamanız hâlinde hesabınızda bulunması gereken miktar 650 ila 700 dolar civarında olmalıdır.

Buna göre eğer Amerika’ya planladığınız seyahatiniz bir haftadan daha kısa sürecekse otel rezervasyonu ve uçak bileti temini tamamlandıktan sonra hesabınızda 650 ila 700 dolar bulunması gerekmektedir. Hesabınızdaki para bu şekilde ise, Amerika konsolosluklarına yapacağınız vize başvurunuz için sunacağınız finansal durum uygundur demektir.

Eğer Amerika’ya planladığınız seyahatiniz doğrultusunda henüz otel rezervasyonu yapmamış ve uçak bileti satın almamışsanız bu durumda hesabınızda bulunması gereken para miktarı daha fazla olmalıdır. Banka hesabınızda otel rezervasyonunu yapabilmek ve uçak biletlerini satın alabilmek için 1.000 ila 1.500 dolar bulunması bu durumda yeterlidir.

Amerika’ya planladığınız seyahat eğer bir hafta ve üzerinde bir süre devam edecekse bu kez konaklama masrafları için hesabınızda daha fazla para bulunması gerekmektedir. Böyle bir durumda bir hafta ve üzeri süreli konaklama ve gidiş-dönüş uçak bileti ücretini karşılayabilmek için 1.500 ila 2.000 dolar hesabınızda bulunmalıdır. Hesabınızda konaklama ve bilet masraflarını karşılayabilecek kadar para bulunması durumunda Amerika konsolosluklarına yapacağınız vize başvurularında finansal açıdan herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Amerika vizesi için hesabınızda bulunması gereken para miktarını yeterli seviyede tutarak bunu belgelemeniz durumunda diğer önemli evrakları da edinerek başvuruda bulunabilirsiniz. Amerika vizesi için gerekli evraklar içinde bulunması gereken banka hesap bilgileriniz imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmzalı ve kaşeli banka hesap hareketleri ve ayrıntılı bakiye bilgileri bulunan başvuru dosyaları konsolosluk tarafından özenle değerlendirilecektir.

 

Amerika turistik vize reddi

Amerika turistik vize reddi almanız durumunda uygulanması gereken bazı prosedürler vardır.

 

Amerika Turist Vizesi Reddi ve Çözümü

Amerika vizesi için yapılan başvuruların değerlendirilmesi neticesinde vize reddi ile karşılaşılabilmektedir. Bu durum, Amerika’ya yaptığınız vize başvurunuzun herhangi bir nedenle onaylanmadığı anlamına gelir.

Vize reddi genel anlamıyla belirli bir ülkeyi vize ile ziyaret edebilme hakkının kazanılamadığı anlamına gelir ancak bu, her şeyin sonu değildir. Vize reddi ile sonuçlanan başvuruların çoğunluğunda ret gerekçesi, talep edilen vize evraklarının doğru ve eksiksiz bir şekilde beyan edilememesi olmaktadır. Bu yüzden Amerika vizesi başvuruları reddedilenler, ret gerekçelerini öğrendikten sonra yeniden başlattıkları başvuru sürecinde benzer bir hata yapmamalıdırlar. Bu sayede başvurusu reddedilenler, yeni bir vize başvurusu ile sürecin olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirler.

Amerika Turist Vizesi Reddi Çözümü

Amerika vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan süreç, bir itiraz dilekçesi ile olumlu yönde ilerleyebilmektedir. Bunun için Amerika vize reddi ile sonuçlanan başvurunuzdaki eksiklik ya da yanlışların net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Buna göre itiraz dilekçesinde de yer verilen bu hataların giderildiğine dair beyanda bulunmak önemlidir.

Amerika vize reddi itiraz dilekçesi yazılırken açık ve net bir şekilde vizenizin ret nedenine de yer vermeniz gerekir. Ayrıca ek belge talebinde bulunulması hâlinde, her konuda ayrıntılı bilgi içerecek evraklar paylaşabileceğinizi konsolosluğa beyan etmeniz gerekir. Amerika vize reddi itiraz dilekçesini elden konsolosluğa, posta yoluyla, e-postayla ya da faksla iletebilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Reddi Nedenleri

Vize başvurunuzun reddedilmesinde rol oynayan başlıca nedenler vardır. Amerika Göçmen ve Sınır Yönetimi biriminin aldığı kararlar doğrultusunda uygulanan prosedürler ve belirlenen koşullar, vizenizin reddedilmesinin başlıca nedeni olabilir. Vize başvurularının reddedilmesine yol açan başlıca nedenler ise şöyle sıralanabilir:

 • Amerika vize türüne göre edinilen vize başvuru formunda doğru bilgi verilmemiş olabilir.
 • Herhangi bir şekilde daha önce adli sicilinize işlenmiş bir suç faaliyeti nedeniyle vize başvurunuz reddedilebilir.
 • Başvuru gerekçeniz açık ve net bir kararlılık içerecek şekilde yazılı olarak beyan edilmediyse. Vize başvurusu sırasında başvurulacak vize türü ve seyahat gerekçesinin yer aldığı bir dilekçe hazır bulunmalıdır. Bu dilekçede seyahat amacı ve konaklama süresi net bir şekilde belirtilmeli ve bu bilgiler ek belgelerle desteklenerek kanıtlanmalıdır. Bunlar başvuru dosyasında yer almadığında da Amerika vize başvurunuz reddedilebilir.
 • İkamet ettiğiniz ülkenin Amerika’yla diplomatik ilişkilerinde problemli bir süreç devam ediyor olması.
 • Sağlık durumunuzun bulaşıcı bir hastalık taşıdığınız şeklinde yorumlanması.
 • Pasaport kaynaklı sorunlar (Örneğin pasaportun geçerlilik süresi dolmak üzeredir ya da pasaportta yeterli sayıda boş sayfa yoktur veya sayfaları zarar görmüştür)
 • Daha önce almaya hak kazanılan bir vizenin herhangi bir gerekçe olmaksızın kullanılmamış olması
 • Konsolosluğun, başvuru sahibinin Amerika’ya gittikten sonra vatandaşı olduğu ülkeye geri dönmeme kuşkusu taşıdığı yönünde görüş bildirmesi
 • Amerika vizesi almaya uygun olunduğuna dair yeterli kanıt sağlanmadıysa (ekonomik, sosyal, medeni durum, iş vb. konularda)
 • Amerika’ya seyahat gerekçeniz yeterince geçerli bir içeriğe sahip değilse
 • Daha önce vize başvurusunda bulunanlar için, Amerika’ya önceki vize başvurularında doğru bilgi beyan edilmesi gerekliliği vb. gibi önemli normlara uyulmamasının kayıtlara geçmesi
 • Vatandaşı olduğunuz ülke ile güçlü bağlara sahip olduğunuzu yeterli kanıtla ortaya koyamamanız
 • Başvuruda bulunmak istediğiniz Amerika vizesi türü doğru bir şekilde belirtilmediyse.
 • Amerika vizesi için önemli gerekliliklerden biri olan sağlık ve seyahat sigortasının istenilen koşullara uymaması
Amerika Turist Vizesi İçin Ülkeye Giriş Onayı

ABD’ye giriş için ilgili birimde hazır bulunan göçmenlik memuru, vize alan kişinin uygunluğunu değerlendirir ve durumu kabul ya da ret şeklinde belirleyebilir. ABD’ye giriş konusunda son karar göçmenlik memuru tarafından verilir.

Amerika Vize Türleri

Amerika vizesi türleri iki farklı grup ile tanımlanır. Bunlar:

 • Göçmen Vize
 • Göçmen Olmayan Vize

şeklindedir.

Göçmen Vizesi Nedir?

Amerika'da uzun süreli kalmak için gereken Göçmen vizesi, ABD’de çalışma ya da süresiz oturum izni almak isteyenlerin başvuruda bulunduğu vize uygulamasıdır. Göçmen vizesi kalıcı bir vize türüdür. Göçmen Vizesi de kendi içinde kategorize edilebilir:

 • Aile Nedenli Göçmen Vizeleri
 • Nişanlılık Vizesi
 • İşveren Nedenli Göçmen Vizesi
 • Green Card (Yeşil Kart) Vizesi
 • Yerleşik Yabancıların Geri Dönüş Vizesi
Göçmen Olmayan Vize

Bir diğer vize türü Göçmen olmayan vize ise, ABD’ye belirli bir süreliğine seyahat, eğitim ya da çalışma gibi amaçlar doğrultusunda gitmek isteyenlerin tabi olduğu bir vize uygulamasıdır. Göçmen Vizesi’nin aksine Göçmen Olmayan Vize, geçici seyahatleri kapsayan bir vize türüdür. Göçmen Olmayan Vize türü de kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır:

 • Diplomatik ve Resmî Vize
 • İş, Tıbbi Tedavi Vizesi
 • Turistik vize
 • Mürettebat Vizesi
 • Tüccar / Yatırımcı Vizesi
 • Amerika’dan Transit Geçiş Vizesi
 • Akademik Eğitim ya da Dil Okulu Öğrencisi / Mesleki ya da Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri
 • Değişim Programı Vizesi
 • Geçici İşçi / Çalışma ya da Staj Vizesi
 • Basın Mensubu ve Gazeteci Vizesi
ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp