×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vize Randevusu

Birçok kişi, çeşitli nedenlerden ötürü Fransa’yı ziyaret etmek isteyebiliyor. Kimisi gezi, kimisi yerleşme, kimisi de eğitim için Fransa’ya gitmek istiyor. Fransa, vize isteyen bir ülkedir. Bu nedenle oraya gitmek için yapılması gereken ilk şey de vize randevusu almaktır. Fransa Konsolosluklarının bölge ayrımı vardır. Vize servisini arayıp hangi şehirde ikamet ettiğinizi belirttiğiniz takdirde müşteri temsilcisi size hangi şehirdeki işlem merkezinden parmak izi vermeniz gerektiği bilgisini detaylı olarak verecektir. Fransa vize başvuru formu online başvuru sistemi ile doldurulabilmektedir. Başvuru formunu sunduğunuz bilgiler doğrultusunda vize işlem merkezlerine de doldurtabilirsiniz. Bahsi geçen formu doldurduktan sonra ise kişinin kendi adına en erken randevuyu alması gerekir. Randevu tarihi ve saati bilgisi kişiye gönderilir. Randevu saatinden en az 15 dakika öncesinde başvuru merkezinde olmak ise zorunludur. Parmak izi işlemi en fazla on dakika süren bir işlem olmaktadır. Fakat başvuru yoğunluğundan ötürü bir şekilde bazen 1-2 saatlik bekleme durumu söz konusu olabilir. Fransa Turistik vizesini almak için de aynı yolları izlemek gerekiyor. Kişi her zaman vize randevusu sürecinde doğru ve eksiksiz bilgiler sunmak ile yükümlüdür. Yanlış bilgi beyanı vize reddi almanıza neden olabilir. Ret almış olan bir vize pek hoş karşılanmaz. Bu nedenle ileriki vize başvuru süreçlerinize de kötü anlamda etki edebilir. Bu yüzden tamamen dikkatli bir biçimde doğru ve eksiksiz bilgi beyanı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun sonucunda başvuracağınız vize çok daha düzgün olacaktır. Böylece ret almamış olursunuz, siciliniz de temiz olur. Fransa vize randevusu alma kısmı meşakkatli değildir, ilerleyen kısımlar biraz zorlu geçecek olsa da panik yapmanıza hiç mi hiç gerek yok. Yeterli bilgileri toplayarak evraklarınızı oluşturursanız her şey yolunda gidecektir.

Avrupa Birliği üyelerinden olan ve turistlerin yoğun bir biçimde tercih ettikleri ülkelerden Fransa’ya gidecek vatandaşların, vize alması gerekmektedir. Pek çok kişinin Fransa için vize başvurusu yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, seyahatten birkaç ay önce başvuru yapmak mantıklı olacaktır. Aksi halde randevu bulmak güç olabilir. Randevusunu alan kişiler, yetkili kurumun belirtmiş olduğu tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Bu aşamadan sonra yapılacak tek şey, randevu tarihinde tüm belgelerle birlikte ilgili kurumda olmaktır.

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa vize randevusu online bir biçimde alınan bir randevu türüdür. Bahsi geçen bu randevu, online başvuru formu özenli ve eksiksiz, doğru bilgilerle doldurulduktan sonra alınır. Kişi, başvurusunu vize servisi ile yaptığı takdirde vakit alan her bir işlemden kurtularak başvurusunu şirkete yaptırabilir. İstiyorsa kendisi de yaptırabilir. Bireysel bir biçimde başvuruda bulunmak isteyen bireyler, Fransa vizesi randevularını aşağıda yer alan her bir ibare ve yönergeye uygun bir biçimde takip ederek almalıdır.

 • Fransa için olan vize randevusu Fransız Hükümeti’nin resmi web sitesi üzerinden alınmak zorundadır.
 • Akabinde ise Effectuez votre demande de visa sekmesi üzerinden üyelik oluşturmak gerekmektedir.
 • Başvuru formu tamamen eksiksiz bir biçimde, yönergelere uyularak doldurulmalıdır. Form direkt olarak İngilizce dilindedir.
 • Formu doldurma işlemi bittikten sonra bilgisayara formu kaydedip çıktısını almayı unutmamalısınız.
 • Tüm bu işlemlerin her birinin tamamlanmasının akabinde sadece Fransız vizesi için randevu almak lazım oluyor.
 • Fransa vize randevusu alırken ise ad, soyadı, e-mail adresi, telefon numarası eksiksiz bir biçimde girilerek kayıt oluşturulması lazımdır.
 • Şifreyi oluşturunca ise Prendre rendez-vous sekmesine tıklamak kafidir.
 • Bu işlemlerin sonrasında randevu belgesi alınabilir.
 • Seyahat amacı ve mesleki duruma göre belirlenmiş olan evrakları da eksiksiz bir biçimde hazırlayıp başvuru dosyasını oluşturmak gerekiyor.
 • Fransa İstanbul Fahri Başkonsolosluğu direkt olarak vize başvurusu kabul etmez. Tüm başvurular ise işlem merkezi tarafından toplanır ve İstanbul Konsolosluğu’na gönderilir. Fransa vize randevusu almadan evvel pasaport süresinin seyahat bitiş akabinde en az altı ay boyunca geçerli olmasına ve gümrük döviz kayıtları dışında pasaportta en az iki tane boş vize sayfasının olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Eksik ya da yanlış bilgilerle Fransa vize başvurusu yapmak kötü sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle her daim doğru bilgi aktarımı yapılması en iyisidir.

Fransa Vize Randevusu Almak 

Fransa’ya seyahat planı yapan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekir. Seyahatin süresine göre vizenin içeriği değişmektedir. Fransa’ya kısa süreli yani C tipi bir seyahat söz konusu ise, Fransa Konsolosluğu’nun yetki verdiği kurumlardan vize işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fransa’ya 90 günden daha fazla olan seyahatler içinse D tipi vize almak gerekmektedir. Bu vize için bireysel olarak doğrudan Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekir. Vize işleminin sonucuna büyükelçilik veya konsolosluk vermektedir. Bu aşamadan sonra vize başvurusu olumlu olduğu takdirde kişi hazırlıklarını yapmaya başlayabilir.

Fransa vize randevuları online olarak alınmaktadır. Randevu, online başvuru formunu doldurulduktan sonra alınabilmekte. Bireysel olarak başvuru yapmak isteyen kişiler vize randevusunu aşağıdaki yönergeyi takip ederek alabilirler.
Fransa vize randevu Fransız Hükûmetini resmî web sitesinden alınmaktadır.
Sonrası, “Effectuez votre demade de visa” sekmesinde üyelik oluşturulur.
Başvuru form eksiksiz ve yönergeye uygun şekilde doldurulur. Formu İngilizce'dir.
Formu doldurdukdan sonra bilgisayara kaydederek çıktısı almanız gerekecektir.
Bütün bu işlemin tamamlanması ardından fakat Fransa vizesi için randevular almanız gerekmektedir.
Fransa vize randevusunu alırken (ad, soyad, e-mail adresi, telefon numarası) eksiksiz girerek kayıt oluşturmanız gerekecektir.
Şifre oluşturdukdan sonra “Prendre rendez-vous” sekmesi tıklamanız gereklidir.
Bu işlemi tamamladıktan sonra randevu belgesi alabilirsiniz.
Seyahat amacına ve mesleksel duruma göre belirlenen evrakı eksiksiz olarak hazırlayarak başvuru dosyası oluşturmalısınız.
Fransa vize randevu almadan önce pasaport süresinin seyahat bitiş sonrası en az 180 gün geçerli olması ve Gümrük, döviz kayıtı haricî pasaport da en az 2 adet boş vize sayfaları bulunmasına dikkat ediniz.

Fransa Vize Randevusu Kaç Günde Verilir?

Birçok kişi Fransa’ya yolculuk etmek istiyor. Bu nedenle de Fransa vize randevusunun ve sonuçlarının kaç günde geldiğini merak ediyor. Fransa vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı ise şöyle; Fransa vizesinin çıkma süresi, evrakların tamamlanması ve Fransa Konsolosluğu’nun ek evrak talebinde bulunması haline göre değişim gösterir. Fransa Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru evraklarına ek evrak talep eder. Bu durum da vize çıkış sürenizi yavaşlatacak demektir. Fransa vizesi, bütün olasılıkların göz önüne alınarak başvurulması gereken bir vize türüdür. Hemen hemen üç ila on beş iş günü içerisinde sonuç alınacak demektir. Fransa D vize başvuruları çok daha uzun zamanlarda sonuçlanır. Tabii bu durum başvurunun niteliğine göre Fransa Konsolosluğu’ndan bilgi alınarak takibinin de bu seviyede yapılması gerektiğini beyan eder. Fransa Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu kurallar dahilinde Fransa vizesi için seyahatinize en ama en geç on beş gün kala başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Fransa vizesi başvuruları seyahat tarihinden en çok üç ay evvel başlatılır. Üç aydan daha evvel başvuru yapılması imkansızdır, böyle bir sistem hiçbir ülkenin vize başvuru işlemleri sırasında mevcut değildir. Randevu online olarak sistemden başvuru formu doldurmak sureti ile yapıldığı için belirli bir gün yoktur. Fransa Hükümeti’nin web sitesine girerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eksiksiz bilgi temel bir şart ve kural dahilindedir. Eksik bilgi beyanında bulunan ve yanlış bilgiler sunan kişilerin vize başvurusu ret yanıtı alır. Ret yanıtı alan başvurular ise mimlenir. Bunun sonucunda da vize almak son derece zor bir hale gelir. Tüm bunların yaşanmaması ve her işin doğru yöne gidebilmesi adına vereceğiniz bilgilerde dürüst davranmalı, vize başvuru formunda yer alan her bir boşluğu da düzgün bir şekilde doldurmalısınız.

Fransa Vize Randevusu Kaç Gün Sonraya Veriliyor?

Her ne kadar yoğunluk yaşansa da Fransa’ya vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kısa süreler içinde vize randevusu alabilmektedir. Ancak sırf bu nedenden dolayı, seyahate yakın bir tarihe randevuyu bırakmak da mantıklı değildir. Çünkü dönemsel yoğunlukların akabinde randevu bulmak kimi zaman zorlaşabilir. Fakata genellikle 1 hafta sonrasında kişiye vize randevusu verilmektedir. Bu sürecin sonunda da, 3 ile 15 iş günü içerisinde vize işlemi sonuçlanır.

Fransa Vize Randevusu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok kişi Fransa vize randevusu alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini merak ediyor. Size bu yazıda bunu detaylı olarak anlatıyor olacağız. Fransa vize işlemlerine her zaman için yenilenmiş olan bir pasaport ile başlamanızı öneriyoruz. On seneden daha eski olan pasaportlar ile gerçekleştirilen başvuru işlemlerinizi Fransa Konsolosluğu hiçbir zaman onaylamaz. Bunun nedenini birazdan detaylarıyla vereceğiz. Bunun yanı sıra yıpranan ve her türlü hasar gören pasaportlar ile gerçekleştirilmiş olan başvurularda Fransa vize başvuru işlemleri de çoğu zaman onaylanmaz. Bu tarz bir durumda Fransa Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerini onaylasa dahi ülkeye girişiniz her zaman için ülkede yer alan sınır görevlilerinin sorumluluğunda kalır. Fransa seyahati için vize alınması zorunluyken, iki ülke resmi pasaport sahibi olanlar ise doksan günü aşmamak kaydıyla Fransa vize işlemlerinden muaf olmaktadır. Türkiye vatandaşlarının olası Fransa seyahatleri öncesinde Fransa vizesi almaları lazımdır. Fransa Konsolosluğu, Fransa vizesi için gerçekleştirilen başvuruları onaylamazken, Fransa Konsolosluğu aracılığı ile yetki verilmiş danışmanlık firmaları vasıtasıyla Fransa vizesi talebinde bulunabilir. Fransa vize işlemlerinin her biri için yenilenen ve son on sene içerisinde alınan, seyahat bitim tarihinden itibaren en az üç ay geçerlilik vakti olan pasaportla vize başvurusunda bulunulmalıdır. Yıpranan ve hasar gören pasaportlar kullanmak vize randevusunu riske atan durumlardan sadece birkaçıdır. Fransa vize mülakatı için tam zamanında randevu yerinde olunmalı ve eksik evraklarla gerçekleştirilecek her başvuru işlemini de başarısız bir müracaat gerçekleşmesine neden olacağı unutulmamalıdır. Fransa vizesi için gereken belgeleri eksiksiz olarak toplayarak Fransa Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize merkezlerden vize alınabilir. Fransa Konsolosluğu şahsi gerçekleştirilen vize başvurularını onaylamaz, bu asla unutulmaması gereken bir detaydır. Aksi halde işlemlerinizi hiçbir şekilde halledemezsiniz.

Fransa Vize Randevusu Sorgulama

Fransa’ya gidecek olan kişilerin gitmeden belirli bir süre önce vize randevularını kontrol etmesi gerekmektedir. Seyahatten en az 90 gün önce ve seyahate en geç 15 gün kala başvurunun yapılması önerilmektedir. Aksi takdirde yaşanan yoğunluklardan dolayı seyahat sürecinde bir gecikme söz konusu olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için kişinin erkenden randevusunu alarak belgelerini toparlaması gerekmektedir. Fransa Konsolosluğu ve yetkili vize merkezleri üzerinden, Fransa’ya gidecek vatandaşlar istedikleri tarihler özelinde vize randevusu sorgulaması yapabilirler. Bu noktada 1 ay sonrasına da randevu almak olanaklıdır. Dolayısıyla seyahat hazırlığı yapmak kadar erken randevu almak da bir o kadar önemlidir.

Fransa Vize Randevu Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Fransa’ya seyahat edecek kişiler başlangıçta almış olduğu randevu tarihlerini, hesapta olmayan nedenlerden ötürü değiştirmek durumunda kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda maddi açıdan herhangi bir zarara uğramamak için bir an önce konsolosluk ya da vize merkezi ile iletişime geçmek gerekir. Buradaki yetkililere randevunun neden iptal edileceği hakkında bilgi verildikten sonra, eğer takvim müsaitse kısa bir süre sonrası için yeni bir randevu oluşturulabilir.

Fransa Vize Randevusu Ücreti

Fransa’ya seyahat edecek kişilerin gitme nedenlerine bağlı olarak alacakları vize tiplerinin ücretleri değişkenlik gösterir. Fransa için turistik vize alacak kişiler 80 Euro harç bedeli ödemek durumundadır. Fransa için ticari vize almak isteyen kişiler ise 110 Euro bedel öderler. Bunula beraber Fransa’daki ailelerinin yanına gidecek kişilerin de toplamda 110 Euro’luk bir harç bedelini gözden çıkarması gerekmektedir. Fransa’da şoförlük ve gemicilik yapmak isteyen kişilerin alması gereken vize ücreti de 80 Euro’dur.

Fransa Vize Randevu İptali

Çeşitli nedenlerden ötürü vize randevusunu iptal etmek isteyen kişiler, Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezleriyle iletişime geçmelidir. Kişi eğer vize randevusunu ileri bir tarihe taşımak istiyorsa, bunu yetkililere belirtmelidir. Bunun haricinde randevuyu komple iptal etmek isteyen kişiler, bunun nedenini beyan etmek durumundadır. Bu iptal sonucunda vize için yatırılmış olan tutar kişiye geri verilmemektedir.

TOP