×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

Fransa Vizesi

Fransa vizesi başvurusu yaparak Fransa’ya turizm amaçlı seyahat etmek için gerekli olan Fransa vizesini alabilmeniz mümkündür. Fransa bir Schengen ülkesidir ve Fransa vizesi de Schengen vize türüne girmektedir. Fransa’ya turistik seyahat gerçekleştirmek isteyenler, vize için gerekli belgeleri hazırlayarak Fransa Konsolosluğu randevu işlemlerini tamamlayabilirler. Daha sonra da Fransa vizesi için gerekli evraklar Fransa Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Konsolosluğun resmî web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilir, Fransa Konsolosluğu Duyurular bölümünü inceleyebilirsiniz. Peki Fransa vizesi Almak İçin Neler Gerekli?

 • Geçerliliği bulunan bir pasaport
 • Geçerliliği bulunan ve en az iki sayfası boş durumda olan pasaportunuzun fotokopisi
 • Pasaportunuzun dışında önceden alınmış Schengen vizelerinin fotokopileri
 • Fransa Turist Vize Başvuru Formu
 • Taahhütname
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış olan turistik amaçlı Fransa ziyaretini açıklayıcı vize başvuru dilekçesi
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı fotokopisi ya da T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • ​Vize standartlarına uygun olarak çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Güncel tarihli tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Seyahat planında kullanılacak olan gidiş-dönüş için uçak bileti ya da rezervasyon bilgilerini içeren belge
 • Fransa’da konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgilerini içeren evraklar (mümkünse konaklanacak otele ödeme yapıldığının kanıtlanması)
 • Seyahat süresince tüm masrafların başvuru sahibi tarafından karşılanacağını kanıtlayan finansal durum gösterir evraklar
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Mesleki durum bildirir belgeler
 • Evlilik yapmış olan başvuru sahipleri için medeni durum bildirir belgeler

Fransa Vizesi Hakkında Bilgi

Fransa seyahat gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının seyahati öncesi Fransa vize alması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaporta sahip kişilerin Fransa vizesi alması zorunlu olurken resmî pasaporta (Yeşil, Gri, Siyah) sahip kişiler ise 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Fransa vize işleminden muaftır. Ayrıca Fransa vizesi başvuru işlemi için parmak iz uygulaması, özel fotoğraf çekim ve mülakat gibi vize işlemi için birtakım prosedür bulunmakta.
Başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarına uygun vize kategori ait belgeleri eksiksiz bir biçimde bir araya getirerek ve vize uyum koşulunu tamamlayarak alınabilmekte.
Fransa vize başvuru sahipleri, Fransa vize uyum koşulunun tamamlanması ardından kısa süre seyahat için (maksimum 3 ay konaklama yapma hakkı) Fransa Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezine ve yine yetkili seyahat ve turizm acentesine Fransa vize müracaatını gerçekleştirilmeli.
Fransa Konsoloslukları, Konsolosluğa direkt olarak yapılan kısa süre Schengen vizesi başvurularını kabul etmemekte. Kısa süre Fransa vize (schengen vize) başvurusu Fransa Konsolosluğu tarafından yetkili kılınmış kuruma ve seyahat acentesine gerçekleştirilmeli. Fransa vize başvuruları, işlem sonuçlanma süreleri ve verilen vize süreleri hakkında karar ise Fransa Konsolosluğa ait olacaktır. Fransa Schengen Antlaşması taraf olmasında dolayı Fransa’ya yapılacak kısa süre (3 aydan az) seyahat için Fransa Konsolosluğu Fransa vize başvurusu yapılmalı. Fransa vizesi ücreti konsolosluk harcı olan 60 € ile yetkili kurum servis ücret olan 25 € ilgili birimlere yatırılmadan Fransa vizesi başvurusu işleme alınmamakta.

Fransa Vizesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı ülkelere seyahat edebilmeleri için pasaportlarının yanı sıra vizelerinin de olması gerekmektedir. Fransa da bu ülkeler arasında yer almaktadır. Fransa’ya giriş yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunun yanı sıra vize alınmasına da ihtiyaç vardır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hususi Pasaporta, Hizmet Pasaportuna ya da Diplomatik Pasaporta sahip olan kişiler Fransa'ya 180 günden 90 güne kadar yapacakları seyahatler için Fransa Konsolosluğu'ndan vize talep etmek zorunda değildir. Ancak ne yazık ki Umuma Mahsus Pasaporta sahip T.C. vatandaşlarının Fransa’ya giriş yapabilmeleri adına Fransa Konsolosluğu'ndan vize talep etme zorunluluğu vardır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Türkiye’de yapılan vize başvuruları Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Fransa Ankara Büyükelçiliği vize bölümü tarafından incelenmeye tabi tutulmaktadır.

Covid-19 salgınından dolayı alınan önlemler çerçevesinde, pandemi koşullarına bağlı olarak Fransa’da olağanüstü hâl uygulanmaktadır, bu bağlamda, Fransa’ya ve Fransa’nın denizaşırı topraklarına erişim hakkında kısıtlamalar getirilmiştir. Türkiye ise hala Fransa tarafından SARS-CoV-2 virüsü enfeksiyonunun dolaşım bölgesi içerisinde sınıflandırılmaktadır. Söz konusu olan bu uygulama kısa süreli olarak uygulanmaktadır.

Fransa Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’ya giriş yapabilmeleri için Fransa Konsolosluğu'ndan vize talep etme zorunluluğu vardır. Fransa'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ödemesi gereken vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir.

Umuma mahsus pasaportu olan vatandaşlar Fransa'yı ziyareti etmek için Fransa vizesi almaları zorunludur. Fransa vizesi alabilmek için takip edilmesi gereken bazı adımlar ve bazı koşullar vardır. Öncelikle hangi amaç ile Fransa ziyaretinizi gerçekleştirecekseniz o vize türünde başvuru yapmanız gereklidir. Zira ihtiyacınız olan vize türüne göre evrak listesinde farklılıklar olacaktır.

Fransa’ya yapılan vize başvurularında bölgesel ayrımlar vardır. Fransa Ankara Büyükelçiliği ve Fransa İstanbul Konsolosluklarının görev alanlarında bulunan il ve ilçelerdeki vatandaşlara hizmet sağlanmaktadır.

Fransa vizesi almak için muhakkak randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihleri yoğunluğa göre farklılık gösterebildiğinden dolayı Fransa seyahatinizden en az 1 ay önce vize başvurunuzu yapmanız önerilir.

Fransa vizesi için randevu almak isteyen T.C. vatandaşları, sadece seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığı ile vize başvurusu yapabilmektedir. Fransa İstanbul Konsolosluğu ve Fransa Ankara Büyükelçiliği, belirli durumlar dışında kişilere şahsen randevu vermemektedir. Randevu saatinde konsoloslukta bulunmamanız durumunda ise randevunuz iptal edilecektir.

Fransa Vizesi Almak

Fransa vizesi almak için gerekli koşulları sağlamanın en önemli yolu konsolosluk tarafından talep edilen evrakları edinmektir. Evrakların tümü kendi içinde tutarlı olmalıdır ve tamamen gerçek bilgileri yansıtmalıdır. Eğer evrakların hazırlanmasında sahtecilik ya da eksiklik tespit edilirse konsolosluk tarafından başvuru sahibine cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bunun dışında sahtecilik, vize reddi ile karşılaşılması durumunda yapılacak olan itirazın da olumlu sonuçlanmasını zora sokmaktadır. Bu yüzden Fransa vizesi için gerekli evraklar tamamen gerçeği yansıtacak şekilde hazırlanmalı, My Vize danışmanlık şirketinden de başvuru süreci hakkında bilgi alınmalıdır.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi Schengen vizesi olduğu için Schengen vize başvurusu yapılarak alınır. Eğer Fransa’ya turistik amaçlı seyahat edecekseniz Fransa’daki bulunma süreniz en fazla 90 gün olacak şekildedir. Her başvuru sahibine Fransa vizesi 90 gün olarak verilmez. Vize başvuru dilekçesinde uzun süreli vize istendiğine dair bir talep metni yer alabilir. Eğer Fransa Konsolosluğu tarafından uygun görülürse uzun süreli vize de alınabilmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden son günlerde pandemi nedenli Fransa vizesi veriyor mu? sorusuna yanıtı evet şeklinde verebilmek mümkündür. Artık Fransa turistik vize vermektedir.

Fransa vizesi almak zor mu? sorusu Fransa turistik vize almak isteyenlerin yanıtını sıklıkla merak ettiği bir sorudur. Eğer Fransa Schengen vizesi için turistik amaçlı bir seyahat düzenlemek istediğinizi belirterek başvuruda bulunursanız, başvuru belgelerinizi eksiksiz ibraz etmeniz durumunda Fransa vizesi almak kolaydır. Değerlendirme sürecinde konsolosluk gerekli tüm şartların yerine getirildiğine kanaat getirirse vizenizi pasaportunuza ekleyerek tarafınıza teslim ederler. Peki pandemi döneminde çok da merak edilmeyen Fransa vize ücreti 2021 yılı tablosu, 2022 yılında güncellendi mi? Fransa vize ücreti 2022 yılında da aynı mı?

Fransa vizesi ücreti 2022 yılı itibarıyla yine konsolosluğa verilecek vize harç bedeli ile bağlantılıdır. Buna göre Fransa vizesi ücreti 60 euro olarak belirlenmiştir.

Fransa Vizesi Almak İçin Neler Gerekli?

Birçok kişi Fransa vizesinin nasıl alındığını merak ediyor. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Fransa’ya gitmek isteyen Türkler, kesinlikle Schengen vizesine başvurmak zorundadır. Çünkü ülkenin ana kararı bu yönde olmaktadır. Seyahatin ne kadar süreceğine bağlı olarak vize tipi de değişiklik gösteriyor. Bu tamamen kişinin kendi seçimine kalıyor diyebiliriz. Fransa yönüne seyahat etme amacınız neyse alacağınız vize de buna bağlı oluşuyor. Transit, öğrenci, gezi… Çok fazla vize türü var. Yapmanız gereken tek şey ise amacınızı belirlemek.

Şayet bir kişi Fransa yönüne doğru kısa süreli yani C tipi olan bir vize ile seyahat etmeyi düşünüyorsa, Fransa Konsolosluğu aracılığı ile yetkilendirilen kurumlardan vize işlemlerinin her birini yapmalıdır. Vize başvuru işlemlerine en az seyahatten 1 ay evvel başlanması iyi olacaktır. Aksi halde hiçbir şey yetişmez. Bu da kişiyi direkt olarak sıkıntıya sokan bir durum haline gelir. Gerekli evraklardan bir tanesi bile eksik olursa süreç uzadıkça uzar. Bu da tatsız durumlara neden olur. Üstelik vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda maddi kayıp da yaşarsınız. Çünkü ücret iadesi yapılmaz.

Fransa Schengen Vize İşlemleri Nelerdir?

Fransa Schengen vize işlemleri sürecini My Vize aracılığıyla başlatmak için, yaşadığınız bölgedeki en yakın konsolosluktan randevu almanız gerekir. Bunun dışında Fransa Schengen vizesine başvurunun diğer aşamaları şu adımları içerir:

 • Konsolosluktan Schengen vize başvuru randevusu almak,
 • Fransa Schengen vizesi için gerekli evraklar için eksiksiz bir dosya oluşturmak,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf (2 adet)
 • Pasaport (10 yıldan daha eski olmamak kaydıyla en az üç ay geçerliliği olan)
 • 000 euroluk bir seyahat ve sağlık sigortası
 • Ziyaret amacının belirtildiği bir dilekçe
 • Ulaşım bilgileri (gidiş-dönüş bileti) edinmek
 • Fransa’da konaklanacak yerin bilgilerinin yer aldığı evrakı almak
 • Medeni durum belgesi edinmek
 • Fransa’da kalınacak süre boyunca kendi giderlerini karşılayabileceklerini gösteren finansal durum evrakları edinmek
 • Konsolosluk tarafından talep edilecek diğer ek belgeleri beyan etmek

Bütün bu süreci My Vize ile yürüterek Fransa Schengen vize başvurunuzu konsolosluğun taleplerine en uygun şekilde gerçekleştirebilir, seyahat amacınız doğrultusunda Fransa Schengen vizesi almak için kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Türk Vatandaşlarının Fransa Vizesi Almaları Zorunlu mudur?

Fransa ülkesine gidecek Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vasıtası ile Fransa vizesi başvurusu yaparken Fransa Konsolosluğu’na Fransa vizesi almak için gerekli olan her bir belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu aracılığıyla belirlenen bu belge türlerinin güncel olması esastır. Bazı belgelerin ise her daim orijinal olması gerekiyor. Fransa vizesi için gerekli olan belgeler, ülkeye gidiş amacına uygun bir biçimde hazırlanarak Fransa Konsolosluğu’nun inisiyatifine sunulmaktadır.

Fakat Fransa turistik vize başvuruları Fransa Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize başvuru merkezleri ile de yapılabilmektedir. Fransa Schengen vize başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na yapılacaktır fakat ulusal yani uzun süreli vize başvurularında konsolosluğa doğrudan başvuru yapılması lazım olmaktadır.

Vize başvurusu yapmak için doldurulması lazım olan form her zaman için Schengen başvuru formu olmaktadır. Formda yer alan bilgilerin Fransa vizesi için sunulmuş olan evraklarda yer alan bilgilerle örtüşmesi temel alınır. Eksik ya da yanlış olan bilgiler vize başvurusunun reddedilmesine kadar varmaktadır. Bu sebeple de formun dikkatli şekilde doldurulması gerekir.

Fransa Vize Başvurusu Başladı Mı?

Fransa’ya vize başvurusu yapmak isteyenler 2022 yılı itibarıyla konsolosluktan randevu alabilirler. Çünkü vize randevusu alarak gerekli evraklar teslim edilebilir ve vize başvurusu yapılabilir.

Fransa vizesi Başvurusu

Fransa vize başvurusu için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Fransa vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Fransa vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Fransa seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Fransa’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 • Fransa’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Fransa Schengen turist vizesiFransa’ya seyahat amaçları doğrultusunda farklı kategoriler için alınabilen bir vizedir. Fransa Schengen vizesinin turistik amaçlar için alınmak istendiğinde başvuru sürecinden teslimine kadar ne kadar zaman geçeceği oldukça merak edilmektedir. Gerek ilk kez vize başvurusu yapacak olanlar gerekse de daha önce başvuruda bulunanlar Fransa turistik vizesinin kaç günde çıkacağı hakkında yoğun bir araştırma sürecine girebilmektedirler. Bu yüzden makalemizde Fransa vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını vereceğiz.

Fransa Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Fransa vizesi için nereye başvurulur? Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin yapması gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Fransa vize başvuru formunu indirin ve doldurun. (Başvuru formu Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinden edinilebilir.)
 • Fransa vize başvurusu için gerekli evrakların tümünü edinin.
 • Hazırladığınız tüm evrakları dosyalayıp yaşadığınız yerdeki en yakın Fransa Büyükelçiliği, Konsolosluğu ya da My Vize başvuru Merkezi’ne teslim edin.
 • Fransa vize başvuru ücretini ödeyin.
 • Vize başvurunuzun değerlendirilmesi ortalama 15 iş günü sürer. Ancak seyahat amacınıza, randevu tarihlerine ve kişisel durumunuza göre bu süre uzayabilir.
 • Eğer vize başvurunuz olumlu sonuçlandıysa vizeniz pasaportunuza işlenerek tarafınıza PTT ile gönderilir.
 • Vizeniz teslim edildiği takdirde Fransa'ya seyahat edebilirsiniz.

Ayrıca unutmayın: Fransa oturum vizesiçalışma vizesiaile birleşimi vizesi gibi uzun vadeli bir vizeye başvuracaksanız süreç daha farklı işleyebilir. Vize başvuru süreci seyahat amacına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Fransa Vize Başvuru Takip

Fransa vize başvuru takip işlemleri, Fransa’ya vize almak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. Fransa vize başvuru sürecinin kontrollü bir biçimde ilerleyebilmesinin tek yolu, prosedürlerin uygun bir şekilde yerine getirilip getirilmediğinin gözlenmesidir. Bu yüzden Fransa vize başvuru takip süreci, başvuru sahipleri tarafından özenle kontrol edilmelidir.

Fransa vize başvuru takip sistemleri sayesinde vize başvurunuzun durumunu kişisel bilgilerinizi girerek online bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür. İnternet üzerinden belirli bir vize takip platformu kurularak hizmete açılan tüm sistem, başvuru sahiplerine büyük kolaylık sağlar. Bu sayede vize başvurularını düzenli olarak kontrol edebilme imkânı bulan başvuru sahipleri, süreçten de hiç kopmamaktadırlar.

Fransa vize başvurusu takibi, sahip olunan pasaportun numarası ya da danışmanlık hizmeti alınan vize başvuru merkezleri tarafından belirlenmiş takip numaraları üzerinden yapılabilmektedir.

Fransa’ya herhangi bir amaçla seyahat planlayan herkesin vize başvurusu yapması zorunludur. Fransa vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak yapılan başvuru süreci de vize başvuru takip sistemi ile kontrol edilebilmektedir. İnternet dünyasının vize başvuru süreçlerine de büyük ölçüde katkıda bulunduğu günümüzde, artık dijitalleşen başvuru platformları, başvuruların anbean takibini de mümkün kılmaktadır.

Fransa vize işlem takip belgesi vize başvurunuzun başlangıcından sonuna kadar konsolosluk taleplerine uygun olarak koordine edilecek sürecin My Vize tarafından kontrolünün sağlanması için önemlidir.

Fransa vize işlem takip belgesi, başvuru sahibi tarafından doldurularak Fransa vizesi için gerekli evraklar ile birlikte My Vize’ye iletilmelidir. Takip belgenizi dilerseniz kargo ile dilerseniz elden teslim edebilir, Fransa vize işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için My Vize iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.

Fransa Vize Başvuru Formu

Diğer bir önemli husus da Fransa vize başvuru formu doldurmaktır. Vize randevusu almadan önce bir vize başvuru formu edinmeniz ve seyahat amacınız doğrultusunda uygun bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Fransa vize başvuru formu ile ilgili detaylı bilgiye Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçerek ulaşabilir, formun bir kopyasını konsolosluktan talep edebilirsiniz.

Ayrıca Fransa’ya vize almak isteyen herkesin doldurması gereken vize başvuru formu konsolosluğun talep ettiği tüm bilgilerin doğru bir şekilde girildiği takdirde geçerli sayılır. Eksik bilgi, birbiriyle çelişen ifadeler, vize başvurusuna uygun olmayan fotoğraf kullanımı, tükenmez kalem kullanmama, ıslak imzalı olmama gibi birçok durum Fransa vize başvuru formu için sorun teşkil etmektedir. Bütün bu durumlar ya da herhangi biri Fransa vize başvuru formunda mevcutsa başvurunuz tehlikeye atılmış olacaktır. Bu yüzden Fransa vize başvuru formu usulüne uygun olarak doldurulmalı ve mutlaka imzalanmalıdır. Peki Fransa vize başvuru formu nasıl doldurulur? Vize başvuru formunda hangi tip kalem kullanmalıyım? Fransa vize başvuru formunu doldururken hangi dili kullanmalıyım? Bütün bu soruların yanıtı makalemizin devamında.

Fransa Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
 • Tükenmez kalemle
 • Metnin tamamında büyük harfler kullanılarak
 • Tamamen gerçeği yansıtan ve eksiksiz olarak
 • Formun fotoğraf bölümüne Fransa vize başvurusu için uygun bir fotoğraf yapıştırılarak
 • Pasaportunuzda yer alan ıslak imzanızın aynısı olacak şekilde imzalanarak
 • Ve Fransa vize başvurusu için hazırladığınız diğer önemli evraklarda yer alan bilgileri destekleyici bilgiler içerecek şekilde

doldurulmalıdır.

Fransa Vize Randevusu

Fransa vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Fransa vize randevusu almak için Fransa Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Fransa vizesi için hazır bulundurulması gereken en önemli evrak pasaporttur denilebilir. Fransa vizesi 2022 yılı içinde yapılan başvuruların ret ile sonuçlanmasının büyük çoğunluğu da pasaport kaynaklı nedenlere dayanmaktadır. Bu yüzden en az bir yıl geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız ve başvuru sırasında vize evrakları içinde pasaportunuzun da yer alması çok önemlidir.

Fransa vize randevusunun yanı sıra Fransa’ya Gitmek İçin Fransa vizesi Almak Zorunda mıyım? sorusu da oldukça merak edilmektedir. Bu soruya verilecek cevap nettir. Schengen vizesi sahipleri Fransa’yı vizesiz ziyaret edebilir. Ancak vatandaşlığınız Schengen üye ülkelerinden birinde değilse Fransa Schengen vizesi almak zorundasınızdır. Ayrıca Fransa’da 90 günden fazla konaklayacak olanlar da Fransa Schengen vizesi almak durumundadır. Fransa Schengen vize randevusu alarak vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa için alınmak istenen vize randevuları seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınmalıdır. Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçerek;

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız yoksa uyruğunuz,
 • Randevuya katılacak kişi sayısı
 • Fransa’yı seyahat etme amacınız
 • Ve seyahat tarihinizi

içerecek şekilde bilgi vererek randevu talep edebilirsiniz.

Eğer Fransa’nın dışında ziyaret edilmek istenen Schengen ülkeleri de varsa en uzun süre konaklayacağınız ülkenin konsolosluğuna, tüm ülkelerde eşit sürede konaklayacaksanız ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna randevu için müracaat edebilirsiniz.

Fransa Vize Şartları

Fransa seyahati planlanıyorsa vize almak için gereken şartları da yerine getirmek zorunludur. Fransa’ya vize almak için en önemli şartlardan biri gerekli evrakların dosya hâline getirilerek konsolosluğa teslim edilmesidir. Fransa’ya seyahat amacına göre değişebilen konsolosluk talepleri eksiksiz karşılanmalı ve vize başvuru süreci kesintisiz devam ettirilebilmelidir.

Fransa vizesi almak için konsolosluğun talep ettiği başvuru evraklarını temin ettikten sonraki en önemli aşama da formların doldurulmasıdır. Fransa vize başvuru formu tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurulmalı ve sadece gerçek bilgi beyanı içermelidir. Vize başvuru dosyasında bulunan evraklarda herhangi bir uyumsuzluk saptanması durumunda konsolosluk Fransa’ya yaptığınız vize başvurusunu reddedebilir. Fransa vizesi başvurunuzun reddedilmesi durumunda hem planlanan seyahat tarihiniz sekteye uğrayacak hem de ödenen vize başvuru ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekecektir. Dolayısıyla vize başvuru reddi almamak için evraklar özenle hazırlanmalı ve herhangi bir hata yapılmamalıdır.

Fransa vizesi için gerekli evraklar, seyahat nedenine göre değişebilecek şekilde genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Seyahat amacına uygun olarak edinilmiş Fransa vizesi başvuru formu:
 • En az 1 yıl geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
 • Son 3 ay içinde çekilmiş ve vize başvuru standartlarına uygun olan 2 adet fotoğraf
 • Geçerliliği seyahat süreniz boyunca devam edecek olan seyahat sağlık sigortası
 • Planlanan seyahat tarihleri için alınmış gidiş-dönüş uçak bileti
 • Seyahat planı çerçevesinde Fransa’da konaklanacak olan otelin rezervasyon bilgilerinin bulunduğu belge
 • Seyahatiniz sırasında ortaya çıkacak tüm ödemeleri karşılayabileceğinizi belgeleyen, içinde yeterli miktarda para bulunan banka hesabı bilgileri
 • Başvuru sahibi olan kişi çalışansa maaş bordrosu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Fransa Vizesi Ücreti

Fransa vizesi ücreti ne kadar? Fransa vizesi almak için başvuruda bulunmak isteyenlerin konsolosluk tarafından belirlenen ücreti ödemesi gerekir. Fransa turistik vize ücreti 2022 yılı itibarıyla 60 euro olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu sırasında bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alınması durumunda ödenecek ek ücretler ortaya çıkabilmektedir. Schengen vize ücreti olarak da anılan, 2022 yılı Fransa vizesi için konsolosluğa ödenmesi gereken harç bedelinin makbuzu da başvuru sırasında hazırlanan evraklara eklenmelidir. Fransa’ya turistik amaçlı seyahat planlayan herkesin Fransa konsolosluklarına vize harç bedelini ödemesi ve gerekli evrakları hazırlaması önemlidir. Vize başvurusunun ret ile sonuçlanmaması için harç bedelinin ödendiğine dair makbuz da başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Fransa vize ücreti ne kadar? sorusunun yanıtı, konsolosluğa ödenecek olan 60 euroluk harç bedeli de dâhil bir dizi tutarı da içermektedir. Başvurulan vize türü turistik vize olduğu için belirlenen harç miktarının 60 euro olarak tanımlanması bir standardın gereğidir. Standart vize ücretlerine, vize danışmanlık merkezlerinden alınması muhtemel olan danışmanlık hizmetlerinin ücretleri dâhil değildir. Peki bunların dışında Fransa vizesi almak kolay mı?

Fransa vizesi almak kolay mı? sorusuna verilecek yanıt bir dizi prosedürle ilgilidir. Fransa vizesi almak, vize için gerekli tüm evraklar ibraz edilerek konsolosluğa başvuru yapıldığı takdirde 2022 yılında da oldukça kolaydır. Çünkü konsolosluğun talep ettiği önemli evrakların tümünü ibraz edebilmek, başvurunun önemli ölçüde olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Fakat başvuru sahibinin vize alma konusunda bazı özel durumları mevcutsa vize süreci ret ile sonuçlanabilmektedir. Fransa vizesi reddi ile karşılaşılması durumunda sürecin olumluya çevrilmesi Fransa vize reddi itiraz dilekçesi ile mümkündür.

Fransa vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Fransa vizesi için hesabınızda ne kadar para olması gerektiğine dair belirli koşullar çerçevesinde bir tutar söylenebilir. Buna göre eğer Fransa’ya planladığınız seyahat bir haftadan daha az bir şekilde sürecekse, otel rezervasyonu ve uçak bileti temini tamamlandıktan sonra hesabınıza 6.000 ila 7.000 Türk lirası bulunması gerekmektedir. Hesabınızdaki para bu şekilde ise, Fransa konsolosluklarına yapacağınız vize başvurunuz için sunacağınız finansal durum uygundur demektir.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa vizesi için başvuruda bulunacak olanların öncelikle hamili oldukları pasaport ve vize başvuru formu doldurma konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Fransa’ya giderken vize alınması gerektiği için Schengen turist vizesi başvurusu sırasında istenilen tüm belgelerin ve bilgilerin başvuru dosyasında eksiksiz yer alması gerekir.

Fotokopileri ve asılları bulunması gereken tüm belgelerin birbirleriyle tutarlı bir bütün oluşturması da gerekmektedir. Turistik vize için yapılan başvuru sırasında beyan edilmek üzere hazırlanan tüm evraklarda tamamen gerçeği yansıtan bilgiler yer almalıdır.

Ayrıca Fransa vizesi için gerekli evraklar arasında bulunması zorunlu olan bir diğer belge de finansal durum belirten belgelerdir. Bu belgelerin tamamı ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Fransa vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakları beyan etmektir. Buna göre Fransa vizesi başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Fransa turistik vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında)
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Fransa seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Fransa’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Fransa’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Fransa Vizesi İçin Gerekli Belgeler Neler?

Fransa vizesi almak isteyen kişilere başvuru sırasında gerekli olacak olan evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport: Fransa vizesi başvurusu yapmak için pasaportun veriliş tarihinin on seneden daha eski olmaması esasına bakılır. Pasaportun geçerli olma süresi Fransa seyahatinin bitme tarihinden sonra en az üç ay süresince devam etmelidir. Pasaportta vize giriş çıkış kaşelerinin basılması için en azından iki adet sayfanın boş olması zorunlu bir kural haline getirilmiş olmaktadır.
 • Fotoğraf: 2 adet biyometrik çekilmiş fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafların biyometrik olması zorunludur. Fotoğraf 35 mm x 45 mm şeklinde olmak zorundadır. Diğer fotoğraflar kabul edilmez ve süreç uzamış olur.
 • Kimlik: Fransa Konsolosluğu’na Fransa vize başvurusu için kişinin nüfus cüzdanı bilgilerinin beyanı; kimliğinin öndeki ve arkadaki bilgilerini gösteren bir fotokopi örneği de sunulmalıdır.
 • Fransa Vize Başvuru Formu: Fransa Turistik Vize için başvurmak amacıyla Fransa Schengen Vize Başvuru Formu her zaman doldurulmak zorundadır diyebiliriz. Bu formu doldururken dikkat edilmesi gereken şeyler ise şunlardır; eksiksiz doldurulmalıdır, yanlış bilgiler içermemelidir.
Fransa Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Fransa seyahatinden önce Umuma mahsus pasaport sahipleri Fransa’ya ziyaret etmek için Fransa Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Diğer sınıflara ait özel pasaport sahipleri ise Fransa ziyaretlerini 90 günü aşmamak kaydı ile vize almadan yani vize işlemlerinden muaf bir şekilde ziyaret edebilirler. Fransa Konsolosluğundan Schengen vizesi alan vatandaşlar, seyahatlerine Fransa’dan başlamak kaydı ile diğer 26 Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirler.

Fransa Schengen vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat acenteleri ve VFS Global internet sitesi ile randevu almaları gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlar.

 • Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması,
 • Fransa vize başvurusunda vize izninin basılabilmesi için en az 2 boş sayfa bulunması,
 • Fransa vize bitiş tarihinden sonra halen 3 ay geçerliliği bulunması,
 • Pasaportunuzda tahribat olmaması gerekmektedir.
Fransa Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar:
 1. Pasaport
 2. Fransa Schengen vize başvuru formu
 3. Fransa turistik vize ücreti dekontu
 4. Biometrik Fotoğraf
 5. Nüfus Kayıt Örneği
 6. Banka Hesap Dökümü
 7. Seyahat Sağlık Sigortası
 8. Otel/Hotel ve Ulaşım Rezervasyonları
 9. Vize Dilekçesi
 10. Finansal Yeterlilik Belgeleri
 11. Mesleksel Durumunuza Uygun Evraklar
Fransa Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar
 1. Fransa Ticari Vize Davet Belgesi
 2. Pasaport
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. Nüfus Kayıt Örneği
 5. Fransa Ticari Vize Başvuru Formu
 6. Biometrik Vesikalık Fotoğraf
 7. Banka Dökümü
 8. Fransa Ticari Vize Seyahat Sağlık Sigortası
 9. Ulaşım ve Otel Rezervasyonları
 10. Finansal Yeterliliği Destekleyici Alternatif Belgeler; Tapu, araç ruhsatı, ek hesap dökümleri, gayrimenkul kaynaklarınız ya da gelirler.
 11. Fransa Ticari Vize Mesleki Evraklar
 12. SGK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar
 • Fuar Katılımcıları için; fuar katılım kartı.
 • İşveren Yazısı
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordroları
 • İş Sözleşmesi
 • Banka Hesap Dökümü
 • Faaliyet Belgesi/Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti
 • Ticaret Sicil Gazetesi ve Güncel Vergi Levhası
 • Ek Gelir Belgeleri: Tapu, kira gelirleri, Araç ruhsatı, ek hesap dökümleri vb.
 • İş Verenler için Gerekli Evraklar; iş yerinin aidiyetine yönelik ek belgeler.
 • Emekliler için Gerekli Evraklar; Emekli maaşını belgesi, ıslak imzalı-kaşeli son 3 aylık banka onaylı hesap özeti, emekli cüzdanı kopyası.
 • Çiftçiler için Gerekli Evraklar; bağlı bulunduğu Ziraat Odası tarafından çiftçi belgesi ve arsa tapu fotokopileri.
 • Yabancılar için Gerekli Evraklar; oturma veya çalışma izni.
Fransa Transit Vize İçin Gerekli Evraklar
 1. Pasaport
 2. Biometrik Fotoğraf
 3. Fransa Vize Başvuru Formu
 4. Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri
 5. Sağlık sigortası
 6. Kişi 18 yaşından küçük ise noter onaylı orijinal muvafakatname belgesi
 7. Kişi T.C. ikamet izni
 8. Diğer Schengen ülkelerine seyahat etme durumu var ise diğer Schengen ülkelerinde yapılacak konaklama ve ulaşım bilgileri
 9. Pasaport fotokopileri

Fransa Transit Vize Çeşitleri ve koşulları aşağıda belirtilmiştir:

 1. Havaalanı Transit Vizesi: Fransa seyahatinden sonra üçüncü bir ülkeye daha seyahat etmek için Fransa havaalanında aktarma yapmanız gerekirse uluslararası transit alanı dışına çıkmamanız ve pasaport kontrolünden geçmemeniz gerekir. Büyük havaalanlarında uluslararası transit alanını terk etmeden ve yeni bir pasaport kontrolünden geçmeden uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Schengen Bölgesi Giriş Gerektiren Transit Yolculuk Vizesi: Fransa’dan sonra üçüncü bir ülkeye seyahat edebilmek için Schengen bölgesi içerisindeki en az 2 ülkeye aktarma yapılmalı ve ilk aktarmanın Fransa'daki bir havaalanında olması durumunda kesinlikle Schengen vizesi almak gerekmektedir.

Fransa Vize Reddi Çözümü

Fransa vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan süreç, bir itiraz dilekçesi ile olumlu yönde ilerleyebilmektedir. Bunun için Fransa vize reddi ile sonuçlanan başvurunuzdaki eksiklik ya da yanlışların net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Buna göre itiraz dilekçesinde de yer verilen bu hataların giderildiğine dair beyanda bulunmak önemlidir.

Fransa vize reddi itiraz dilekçesi yazılırken açık ve net bir şekilde vizenizin ret nedenine de yer vermeniz gerekir. Ayrıca ek belge talebinde bulunulması hâlinde, her konuda ayrıntılı bilgi içerecek evraklar paylaşabileceğinizi konsolosluğa beyan etmeniz gerekir. Fransa vize reddi itiraz dilekçesini elden konsolosluğa, posta yoluyla, e-postayla ya da faksla iletebilirsiniz.

Fransa Turist Vize Reddi Nedenleri

Fransa vize başvurunuzun reddedilmesinde rol oynayan başlıca nedenler vardır. Fransa Göçmen ve Sınır Yönetimi biriminin aldığı kararlar doğrultusunda uygulanan prosedürler ve belirlenen koşullar, vizenizin reddedilmesinin başlıca nedeni olabilir. Vize başvurularının reddedilmesine yol açan başlıca nedenler ise şöyle sıralanabilir:

 • Fransa vize türüne göre edinilen vize başvuru formunda doğru bilgi verilmemiş olabilir.
 • Herhangi bir şekilde daha önce adli sicilinize işlenmiş bir suç faaliyeti nedeniyle vize başvurunuz reddedilebilir.
 • Başvuru gerekçeniz açık ve net bir kararlılık içerecek şekilde yazılı olarak beyan edilmediyse. Vize başvurusu sırasında başvurulacak vize türü ve seyahat gerekçesinin yer aldığı bir dilekçe hazır bulunmalıdır. Bu dilekçede seyahat amacı ve konaklama süresi net bir şekilde belirtilmeli ve bu bilgiler ek belgelerle desteklenerek kanıtlanmalıdır. Bunlar başvuru dosyasında yer almadığında da Fransa vize başvurunuz reddedilebilir.
 • İkamet ettiğiniz ülkenin Fransa’yla diplomatik ilişkilerinde problemli bir süreç devam ediyor olması.
 • Sağlık durumunuzun bulaşıcı bir hastalık taşıdığınız şeklinde yorumlanması.
 • Pasaport kaynaklı sorunlar (Örneğin pasaportun geçerlilik süresi dolmak üzeredir ya da pasaportta yeterli sayıda boş sayfa yoktur veya sayfaları zarar görmüştür)
 • Daha önce almaya hak kazanılan bir vizenin herhangi bir gerekçe olmaksızın kullanılmamış olması
 • Konsolosluğun, başvuru sahibinin Fransa’ya gittikten sonra vatandaşı olduğu ülkeye geri dönmeme kuşkusu taşıdığı yönünde görüş bildirmesi
 • Fransa vizesi almaya uygun olunduğuna dair yeterli kanıt sağlanmadıysa (ekonomik, sosyal, medeni durum, iş vb. konularda)
 • Fransa’ya seyahat gerekçeniz yeterince geçerli bir içeriğe sahip değilse
 • Daha önce vize başvurusunda bulunanlar için, Fransa’ya önceki vize başvurularında doğru bilgi beyan edilmesi gerekliliği vb. gibi önemli normlara uyulmamasının kayıtlara geçmesi
 • Vatandaşı olduğunuz ülke ile güçlü bağlara sahip olduğunuzu yeterli kanıtla ortaya koyamamanız.
 • Başvuruda bulunmak istediğiniz Fransa vizesi türü doğru bir şekilde belirtilmediyse.
 • Fransa vizesi için önemli gerekliliklerden biri olan sağlık ve seyahat sigortasının istenilen koşullara uymaması

Eğer Fransa’ya planladığınız seyahatiniz doğrultusunda henüz otel rezervasyonu yapmamış ve uçak bileti satın almamışsanız bu durumda hesabınızda bulunması gereken para miktarı daha fazla olmalıdır. Banka hesabınızda otel rezervasyonunu yapabilmek ve uçak biletlerini satın alabilmek için 9.000 ila 10.000 Türk lirası bulunması bu durumda yeterlidir.

Fransa’ya planladığınız seyahat eğer bir hafta ve üzerinde bir süre devam edecekse bu kez konaklama masrafları için hesabınızda daha fazla para bulunması gerekmektedir. Böyle bir durumda bir hafta ve üzeri süreli konaklama ve gidiş-dönüş uçak bileti ücretini karşılayabilmek için 11.000 ila 13.000 Türk lirası hesabınızda bulunmalıdır. Hesabınızda konaklama ve bilet masraflarını karşılayabilecek kadar para bulunması durumunda Fransa konsolosluklarına yapacağınız vize başvurularında finansal açıdan herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Fransa vizesi için hesabınızda bulunması gereken para miktarını yeterli seviyede tutarak bunu belgelemeniz durumunda diğer önemli evrakları da edinerek başvuruda bulunabilirsiniz. Fransa vizesi için gerekli evraklar içinde bulunması gereken banka hesap bilgileriniz imzalı ve kaşeli olmalıdır. İmzalı ve kaşeli banka hesap hareketleri ve ayrıntılı bakiye bilgileri bulunan başvuru dosyaları konsolosluk tarafından özenle değerlendirilecektir.

Fransa vizesi Hakkında S.S.S.

Fransa Schengen Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Buna göre Fransa vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı 7 ila 15 iş günü şeklinde verilebilir. Fransa Schengen turist vize başvurusunda bulunmak isteyenler konsolosluk tarafından talep edilen şartları sağlayıp gerekli evrakları temin ederek süreci başlatırlar. Fransa vizesi başvurularının konsolosluğun çalışma saatleri ve resmî tatiller de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bulunduğunuz yerdeki en yakın konsolosluğun çalışma saatlerini ve resmî/dinî bayramları göz önüne alarak başvuru sürecinizi başlatırsanız gecikme de yaşamamanız daha mümkün olacaktır. Turist vizesinin çıkma süresinde herhangi bir aksama meydana gelmemesi için seyahat tarihinizden bir ay öncesinden vize başvuru randevu almanız tavsiye edilmektedir. Fransa’ya gideceğiniz tarihe üç ay ve daha fazla bir süre varsa, bu süre zarfında yapılan vize başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Ayrıca Fransa vizesi başvurunuzun reddi ile sonuçlanan süreç sonrasında vize sonuç tarihini izleyen ilk 8 günde itiraz hakkınız vardır. Bu yasal bir süredir ve Fransa turist vize reddi için itirazınızı bu süre içinde yapmanız gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan sürece itiraz hakkınız ortadan kalkacaktır.

Fransa turist vize başvurusu açıldı mı?

Fransa vize başvurusunda bulunmak isteyenler Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçerek, içinde bulunduğumuz 2021 yılı itibarıyla başvuru yapabilmektedirler.

2021 Yılı İtibarıyla Fransa turist kabul ediyor mu?

Fransa’ya turist vizesi alarak gitmek isteyenler, Fransa Konsolosluğu’ndan vize başvurusu sonrası kabul edilebilirler. Bunun için 2021 yılı güncel Fransa vize başvuru evrakları ile Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Fransa'ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Fransa’ya hangi amaçla gideceğinize ve ulaşım için bilet ve konaklama için otel rezervasyonlarının yapılıp yapılmadığına bağlı olarak banka hesabınızda bulunması gereken para değişkenlik gösterebilir. Ancak 30.000 euroluk seyahat sağlık sigortasına sahip olmanız ve banka hesabınızda da seyahatiniz boyunca giderlerinizi karşılayacak kadar bakiye olması önemlidir.

Fransa turist vize başvurusu açıldı mı? (2022)

Fransa Konsolosluğu’na vize için gerekli evrakları dosyalaştırarak başvuruda bulunmak isteyenler için Fransa vize başvuruları an itibarıyla açık durumdadır. Fransa Konsolosluğu’nun çalışma saatleri göz önüne alınarak randevu alınabilir ve vize işlemleri başlatılabilir.

Fransa vizesi veriyor mu?

Fransa, gerekli şartları sağlayan ve vize için gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak ibraz eden tüm başvuru sahiplerine vize vermektedir. Fransa vizesi almak için gerekli koşullar hakkında daha fazla bilgiyi Fransa konsoloslukları ya da büyükelçiliğiyle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Fransa D Tipi Vize Nedir?

D tipi Vize, Fransa Ulusal Vize kategorisine dâhil olan ve Fransa’da 90 günden daha fazla konaklamak için alınan geçici oturum iznine verilen addır. Fransa D tipi vizesi, Fransa’da yer alan herhangi bir kurum ya da şirketle anlaşmalı olarak alınabilen ve anlaşmalı olunan yerde çalışmak isteyenlerin almak zorunda oldukları vize türüdür.

Fransa vizesi kaç günde çıkar?

Fransa vizesinin kaç günde çıkacağı konusunda belirleyici olan tek birim vardır o da Fransa Konsolosluğu’dur ve Fransa vizesinin çıkma süresi 7 ila 10 gün arasında değişebilmektedir. Başvuru koşullarının yeterince sağlanıp sağlanmadığına, konsolosluğun ek belge taleplerine ve vize türüne göre vize çıkma süresi uzayıp kısalabilir.

Fransa Vize İstiyor mu?

Fransa, Schengen ülkelerinden biridir ve umuma mahsus pasaportu bulunan her kişinin Fransa’ya vize alması gerekir. Ancak diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu bulunanlar 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize uygulamalarından muaf tutulmaktadır. Dolayısıyla Fransa’ya seyahat etmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilen Fransa vize istiyor mu? sorusunun yanıtı çok açık bir şekilde “evet”tir. Bazı pasaport sahipleri için muafiyet durumu bulunmaktadır. Fransa vizesi istenmeyen pasaportlar yeşil, gri ve siyahtır. Bu renkteki pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir. Ancak Fransa vize istiyor mu? sorusunun yanıtını merak edenler genellikle Fransa turistik vizesi almak isteyenlerdir. Peki, Fransa’ya vize almak zor mu?

Fransa’ya vize almak eğer vize için gerekli tüm evraklar tamamlanarak konsolosluğa başvuruda bulunulursa hiç de zor değildir. Elbette vize işlemlerinin olumlu sonuçlanabilmesinin her kişi için geçerli olmadığını da söylemek mümkündür. Vize evraklarını eksiksiz hazırlamalarına rağmen turistik vize başvuruları reddedilen vatandaşların şahıslara özel bazı ek uygunsuzluklar içerdikleri söylenebilir. Vize verilmesi için başvuru sahibi gerçekten de titizlikle araştırılır ve bazı spesifik durumlar başvurunun turistik vize reddi ile sonuçlanmasına neden olabilir. Peki, Fransa vize başvurusu reddi almadan olumlu sonuçla karşılaşan kişilerin Fransa vizesi kaç günde çıkar?

Fransa turistik vizesi onaylanan kişilerin vizelerini pasaportlarına işlenmiş şekilde almaları için belirli bir bekleme süresi vardır. Buna göre Fransa vizesi kaç günde çıkar? Sorusunun yanıtı 5 ila 10 iş günü arasında değişebilmektedir. Fransa vizesi 5 ila 10 iş günü arasında bir süre içinde çıkabilmektedir. Tabii başvuru sürecinde gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığına ve vize türü gibi bazı durumlara göre bu süre değişebilir.

Fransa vizesiz mi?

Fransa’ya vizesiz gidilir mi? sorusu Fransa’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Fransa’ya gitmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vize almak durumundadır. Bu yüzden Fransa’ya vizesiz gidilmesi mümkün değildir. Fransa vizesi için gerekli evraklar temin edilerek yapılacak vize başvurusu sonrası konsolosluğun değerlendirmelerine göre vize verilir ya da verilmez. Fransa vizesini verebilecek tek yetkili kurum vardır. Fransa Konsolosluğu, Fransa’ya gitmek için vize almak isteyenlerin başvurularını değerlendiren ve vize verilmesine karar veren tek kurumdur.

Fransa, Schengen ülkelerinden biridir ve umuma mahsus pasaportu bulunan her kişinin Fransa’ya vize alması gerekir. Ancak diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu bulunanlar 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize uygulamalarından muaf tutulmaktadır. Dolayısıyla Fransa’ya seyahat etmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilen Fransa vizesiz mi? sorusunun yanıtı çok açık bir şekilde “evet”tir. Bazı pasaport sahipleri için muafiyet durumu bulunmaktadır. Ancak bu sorunun yanıtını merak edenler genellikle Fransa turistik vizesi almak isteyenlerdir. Peki Fransa’ya vize almak zor mu?

Fransa’ya vize almak eğer vize için gerekli tüm evraklar tamamlanarak konsolosluğa başvuruda bulunulursa hiç de zor değildir. Elbette vize işlemlerinin olumlu sonuçlanabilmesinin her kişi için geçerli olmadığını da söylemek mümkündür. Vize evraklarını eksiksiz hazırlamalarına rağmen vize başvuruları reddedilen vatandaşların şahıslara özel bazı ek uygunsuzluklar içerdikleri söylenebilir.

Fransa Vize Başvurusu ile İlgili S.S.S.
 • Fransa vizesi için 2022 yılı güncel gerekli evraklar nelerdir?

Fransa vizesi için gerekli evrakların başında Fransa vize başvuru formu, Fransa’ya seyahat amacınızı belirten başvuru dilekçesi, T.C. kimlik kartı fotokopisi, biyometrik fotoğraf, finansal durum gösterir belge, medeni durum belgesi, uçak biletleri, otel rezervasyon bilgileri ve vize türüne uygun olarak istenen diğer kişisel evraklar.

 • Fransa’ya gitmek için vize almak zorunlu mudur?

Fransa bir Schengen üye ülkesidir. Dolayısıyla Fransa’ya herhangi bir amaçla gitmek isteyen tüm T.C. vatandaşları vize almak durumundadır. Sadece yeşil, gri, siyah pasaportlu

 • Fransa vize vermiyor mu?

Fransa Pandemi önlemleri kapsamında tıpkı diğer ülkeler gibi yurt dışından girişleri ve ülkeden çıkışları kontrol altına almıştı. Ancak son dönemde gevşetilen önlemler çerçevesinde Fransa vize başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Ve şartları sağladıklarına kanaat getirilen başvuru sahiplerinin vizelerini teslim etmektedir.

 • Fransa’ya vize almak zor mu?

Fransa’ya vize almak, konsolosluğun talep ettiği tüm evraklar temin edilerek ve doğru süreç izlenerek başvuru yapıldığında elbette kolaydır. Fakat konsolosluğun ayrıntılı incelemeleri sırasında Fransa’ya girişi sakıncalı görülen ya da eksik evrak sorunuyla karşılaşan vatandaşlar, bu ve bunun gibi nedenlerle vize almakta güçlük çekebilmektedirler.

 • Fransa’ya nasıl gidilir?

Fransa’ya gitmek için öncelikle geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız ve vize almanız gerekmektedir. Fransa vize başvurusunda bulunarak gerekli tüm şartları sağladığınızı konsolosluğa kanıtladığınızda, süreç vize almanızla sonuçlanır. Vizeniz pasaportunuza işlenerek tarafınıza gönderilir. Fransa vizesi bulunan pasaportunuzla birlikte Fransa’ya girişte herhangi bir problem yaşamazsınız ve seyahatinizi güvenle tamamlayıp ikamet ettiğiniz ülkeye dönebilirsiniz.

 • Fransa vizesine başvururken nelere dikkat edilmeli?

Fransa vizesine başvuruda bulunanların dikkat etmeleri gereken başlıca konu pasaport ve gerekli evrakların konsolosluğun standartlarına uygun olmasıdır. Pasaportunuzun geçerlilik süresi dolmak üzereyse bunu yenileyerek Fransa vizesine başvurmanız gerekir. Çünkü geçerlilik süresi dolmak üzere olan bir pasaportla Fransa vizesine başvurursanız konsolosluk başvurunuzu değerlendirirken vize reddi sonucu ortaya çıkabilir. Seyahat planını olumsuz etkileyebilecek bu duruma konsolosluk titizlikle bakmaktadır ve pasaportunun geçerlilik süresi en az bir yıl olan başvuru sahiplerine herhangi bir sorun çıkarmamaktadır.

Ayrıca vize başvuru formu doldurulurken de tüm bilgilerin gerçeği yansıtması gerektiği unutulmamalıdır. Aralarında tutarsızlık bulunan herhangi vize evrakı, başvuru sürecinizin vize reddi ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bunun dışında başvuru sürecinde konsolosluğun ek evrak talepleri de özenle karşılanmalıdır. Gerektiğinde ek evrak ve ek bilgi sunmaktan kaçınılmamalıdır.

Fransa Vize Danışmanlığı

  Türkiye'deki vize işlemlerinin ana merkezi Ankara'dır. Fransa'nın vize merkezi Ankara, birçok başkonsolosluğa ya da fahri konsolosluğa ev sahibi yapmaktadır. Yüz yüze yapılan başvurular Fransa'nın vize merkezi Ankara'ya yapılmaktadır. Fransa vize danışmanlık: Fransa vize süreci tercih edildiği takdirde danışmanlık firmaları tarafından yönetilmektedir. Online ortamda Fransa vize başvuruları yapılmakta ve bu süreç online şekilde devam etmektedir. Vize danışmanlığının avantajları oldukça çoktur.

Bunlar; Uygun vize türüne başvuruda bulunulması, Büyükelçiliğe veya konsolosluğa gidilmeden vize için gerekli evrakları, son güncellemeleri kolaylıkla öğrenilebilmesi. Vize dilekçesinin Konsolosluk talebine uygun şekilde yazılması, Vize başvuru formunun uygun kategoriden seçilmesi ve sorunsuz doldurulması, Fransa vizesini hemen, hızlı almak isteyen kişiler için ekstra hizmet ücretleri hakkında bilgiler verilmesi ve başvuran kişinin onaylaması, Fransa vize randevusu günü acente temsilcisinin kişiye eşlik etmesi, Fransa vizesi için tercih edilecek birçok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu firmalar da farklı fiyat aralığı olduğu için bütçenize uyun firmaları tercih etmeniz gerekir. Bu firmalardan en iyi Fransa vize danışmanlık firması www.konsolosvize.com, www.eagvs.com, www.vizemerkezi.com firmalarıdır. Bu tarz firmalar oldukça fazla bulunmaktadır. Online işlemlerde bu siteler üzerinden işlem yapmak tercih edilmektedir. Euroasia GVS firması gibi firmalar vize işlemlerinde güvenilir bir süreç garanti etmektedir. Randevu aşamasından vizeye sahip olma aşamasına kadar beraber bir süreç yürütülmektedir. Vize danışmanlık firmaları gerekli bilgilendirmeleri yapmakta ve bu süreci size açıklamaktadır.

Fransa Vize Ücreti

Fransa vizesi ücret bilgileri ve daha birçok detay makalemizde.

TOP