Hollanda Turistik Vize

Hollanda turistik vizesi alımı için kişilerin standart vize belgeleri yanında özel birtakım belgeler de hazırlamak zorundadır. Bu vize işleminin yapılabilmesi için kişilerin bu evrakları güncel veriler üzerinden hazırlaması şartı bulunuyor. Eksik olan ya da herhangi bir şekilde yanlış verilen evraklar vizenin reddedilmesine neden olabiliyor. Vize evrakları konusunda en güncel bilgilere göre dosya hazırlamak sürecin hızlandırılması açısından son derece önemlidir. Bu işlemin yapılabilmesi için kişilerin seyahatlerinden en az bir ay önce vize işlemlerine başlaması gerekir.

Hollanda Turistik Vizesi Nedir?

Hollanda ve Türkiye Devleti arası turist seyahatlerde dahil vize uygulaması mevcuttur. Hollanda'ya gerçekleştirmesi istenilen turistik amacı seyahat için pasaportta Hollanda turistik vize olması gerekmektedir. Hollanda turistik vizesi tek giriş olup kısa süreli bir vizedir. Hollanda'ya kısa bir süreli için seyahat etmeyi istediğiniz, planladığınız seyahat okuma ve ziyaret gibi başka bir amaçları içermiyorsa başvuruda bulunmanız gereken vizesi Hollanda turist vizesidir. Hollanda turist vizesi ve Hollanda çalışma imkânları yoktur, bu vize ve çalışılmaları durumunda ise cezai uygulamak ile karşılaşılmaktadır. Hollanda turistik vizesi işlemleri için pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı, 6 aydan eski olmaması, pasaportta en az 2 tane boş vize sayfası olması gerekmektedir. Yıpranmış, hasar görmüş ya da 10 yıldan daha eski pasaporta yapılmayı istenen vizesi başvurusu kabul etmemektedir.

Hollanda Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda turistik vizesi süresi minimum 30 gün, maksimum 90 gün olarak verilmekte. Size verilmiş Hollanda turist vizesi süresi planladığı seyahatlerin süresi kadar olmaktadır. Hollanda seyahatler süresince vize süre aşılmamasına dikkat ediniz. Vizeniz size sağladığı yasal kalış süresinden daha fazla kalmak durumunda para cezası uygulaması ile karşılaşabilir, sınır dışı edilebilirsiniz. Hollanda'dan kendiniz ayrılma durumunda da Hollanda'da size verilen asal kalış süresinden fazla kaldığınız tespit edinirse para ceza uygulamaları ile karşılaşılabilip ülkeden ayrılmaya ceza ücretini ödemeden ayrılmanıza izin verilmeyebilir. Bu nedenle alacağınız Hollanda turistik vizesi kalış süresi seyahatiniz için önem taşımaktadır. Bununla birlikte Hollanda turist vize tek girişli bir vizedir. Hollanda'dan elinizde ki vizenin geçerliliği süresinde önce ayrılmak durumunda bir daha bu vize ve giriş yapamamaktadır, Hollanda'ya tekrar giriş için yeniden vize almak zorundasınız. Bu sebeple Hollanda seyahati öncesi seyahat planını iyi belirlemelisiniz.

Hollanda Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Hollanda'ya gerçekleştirmeyi istediğiniz seyahat turist amaçlar taşıyorsa seyahatiniz öncesi pasaporta Hollanda turist vizesi olmalıdır. Hollanda turist vizesi iki şekilde alınır. Birinci seçenekte Hollanda Konsolosluğuna şahsi başvuru yaparak alınmalıdır. Ancak, Hollanda turist vizesi Türkiye'den sadece Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliğinin tarafından verilmektedir. Türkiye başka bir şehrine Hollanda vizesini vermekle yetkili Hollanda makamlığı bulunmamaktadır. Bu sebeple Hollanda turistik vizesi için şahsi başvuruda bulunmak istiyorsanız Ankara'ya gitmek durumundasınız. Vize başvurusu için başka bir seçenekse şahsi başvuruda bulunmadan Hollanda turistik vize için faaliyet gösteren temsilcilikler aracılığıyla gerçekleştirecek başvurulardır. Bu temsilciliğe vize için gereken evraklarınızı teslim etmeniz durumunda Hollanda'nın Ankara'da ki büyükelçiliğine sizin adı başvuruda bulunmuş olur. Hollanda turist vizesi alması için vize için istenilen gerekli evraklar listesi eksiksiz ve doğru olarak verilmek ile beraber vize başvuru ücretini ödemelisiniz. Eksik evrak teslimi Hollanda turist vizesinin alımı olumsuz etkileyebilmektedir.

Hollanda Turistik Vize KGünde Çıkar?

Hollanda turistik vizesi başvurunuz randevu tarihlerinden itibaren genellikle 5 ve 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Hollanda turistik vize başvurusunu yapan yabancı pasaport sahipleri kişinin vize başvurusu vize çıkış süreli pasaportun ülkesi göre değişiklikler gösterebilmektedir. Hollanda turistik vizesi tek giriş olup kısa süreli bir vizedir. Hollanda'ya kısa bir süreli için seyahat etmeyi isteyen planladığınız seyahat okuma ve ziyaret gibi başka bir amaçları içermiyorsa başvuruda bulunmanız gereken vizesi Hollanda turist vizesidir. Hollanda turist vizesi ve Hollanda çalışma imkânları yoktur, bu vize ve çalışılmaları durumunda ise cezai uygulamak ile karşılaşılmaktadır. Hollanda turist vizesi alması için vize için istenilen gerekli evraklar listesi eksiksiz ve doğru olarak verilmek ile beraber vize başvuru ücretini ödemelisiniz. Eksik evrak teslimi Hollanda turist vizesinin alımı olumsuz etkileyebilmektedir. Resmî pasaporta sahip 90 günü geçmeyen turistik seyahatler için vize alınmasına gerek yok, ama umumî pasaport sahipleri bütün turistik seyahat öncesi vize almalıdır.

Hollanda Turistik Vize Kaç Günde Alınır?

Hollanda turistik vizenin alınması için banka dekontu da almanız gerekiyor. Bu dekont vize harcı yatırıldığında veriliyor. Bu işlemi yaptıktan sonra evraklarınızı teslim etmelisiniz. Evrak teslimi eğer resmi uzun bir tatile denk gelmemiş ise en geç 7 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Hollanda Turistik Vize Başvurusu

Turist olarak Hollanda’ya gidecek olan Türk vatandaşları Hollanda turistik vize başvurusu gerçekleştirmeliler. Hollanda için temel olarak iki tür vize vardır: kısa süreli vize (Schengen) ve uzun süreli vize (MVV). Her biri farklı amaç ve koşullar gerektirir. Turist vizesi olarak da bilinen Schengen, kısa süreli (90 güne kadar) bir vizedir. Bu nedenle, seyahate çıkmadan önce tüm belgelerle hazırlanmak önemlidir. Hollanda için alınan turistik vize, 180 gün için doksan gün süresince Hollanda ülkesinde kalmanıza ve diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmenize olanak tanır. Fakat bu süre, vize alan kişinin doksan gün boyunca Hollanda ülkesinde kalacağı anlamına gelmemektedir. Bu süre zarfında dilekçenizde belirttiğiniz zamanlar arasında Hollanda ve diğer Schengen bölgelerinde kalabilirsiniz. Başka bir Schengen ülkesinden almış olduğunuz Schengen vizenizle Hollanda ülkesine giriş gerçekleştirebilirsiniz. Hollanda vize başvuru formu ve dilekçenizde vereceğiniz bilgilerin tutarlı, güncel ve doğru olması çok önemlidir.

Hollanda Turistik Vize Randevusu

Hollanda turistik vize almak amacıyla ilk olarak yapmanız gereken şey Hollanda turistik vize randevusu almaktır. Randevu öncesinde ise sizden talep edilen vize evraklarını hazır etmeniz gerek. Vize başvurusunda kullanacağınız pasaportunuz son on sene içinde çıkarılmış olmalıdır. Kişinin Hollanda gezisi sonrasında da en az üç ay kadar geçerliliği bulunmalıdır. Bununla beraber, vize mührünün basılabilmesi adına en az iki sayfalık boş alanı olmalıdır. Pasaportun deforme olmamış olması da önemlidir. Turistik vize için önemli olan bir başka evrak ise vize başvuru formudur. Bu formun doğru, tutarlı ve eksiksiz olarak doldurulması önem arz etmektedir. Başvuru formunda yer alan herhangi bir hata sebebi ile vize reddi durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten ötürü vize başvuru formunu dikkatli olarak doldurmaya özen göstermenizde fayda vardır. Sonuç olarak vize başvuru sürecinizin problemsiz tamamlanması adına bu çok önemlidir. Diğer belgeleri de tamamladıktan sonra vize başvurunuz için randevu alabilir ve süreci başlatabilirsiniz.

Hollanda Turistik Vize Evrakları

Hollanda seyahatine çıkacak kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de detaylı evrak listesidir. Bu evrak listesinde yer alan tüm belgeleri doğru bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Başvuru formunun dil kriterlerine uygun doldurulması en önemli koşullardan biridir. Bunun yanında başvuru formunda bulunan vize türü olarak turistik kısmının işaretlenmesi de gerekiyor. Kalan bilgilerin tamamı da bu vize türünü destekleyecek nitelikte olmalıdır. Hollanda turistik vizesi için diğer standart evraklar şunlardır:

- Seyahat bitiminden sonra 3 daha kullanılabilir durumda olan pasaport olmalıdır. Son on yıl içerisinde alınmış olması ve iki tane de boş yaprağı bulunmalıdır.

- Seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Turla seyahate çıkacak olanlar genelde bu işlem acenteler tarafından gerçekleştirilir.

- Nüfus cüzdan fotokopisi ve kayıt örneği gerekiyor.

- İki tane biyometrik fotoğraf bulunmalıdır.

Kişiler tüm bu evrakları hazırlarken aynı zamanda seyahat amacını açıklayan dilekçe de yazmalıdır. Başvuru formunu İngilizce, Türkçe ya da Felemenkçe olarak doldurma imkânınız bulunuyor.

Hollanda Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Hollanda turistik vize için bazı evrakları temin etmeniz önemli. Peki, Hollanda turistik vize için gerekli evraklar neler? Hollanda'dan ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün geçerli olması gereken orijinal pasaport ve bir kopyası, Doldurulmuş ve imzalanmış form, Hollanda pasaport standardına göre 3,5 x 4,5 cm boyutlarında iki yeni renkli fotoğraf, iade tarihinden itibaren en az 90 gün geçerliliği olan kimlik kartı, bilet rezervasyonu (gidiş-dönüş), vize işleminin en az iki (2) hafta sürdüğünü dikkate alarak ve vize onayından önce bilet almanızı önermiyoruz. Otel rezervasyonu kanıtı veya Schengen bölgesinde yaşayan referans kişiden bir davet mektubu, Schengen bölgesinde kalmak için yeterli finansal olanaklara sahip olduğuna dair kanıt veya aynı finansal kanıtlar (son üç aya ait maaş çeki) dahil olmak üzere Schengen bölgesinde irtibat kişisi tarafından imzalanmış bir garanti beyanı, seyahatin masraflarını üçüncü bir şahıs karşılıyorsa: Pasaport fotokopisi ve fon sağlayanın kimlik belgesi ve mali kanıt, işverenden alınan yazı veya beyan veya menşe/ikamet edilen ülkeye geri dönüldüğünü kanıtlayan diğer belgeler.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp