Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda Konsolosluğu, Hollonda'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız ve  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız vize başvurularınız için  değerlendirme aşamasını  ve Türkiye’de yaşıyor olan Hollanda vatandaşlarının kimlik, pasaport, noterlik gibi işlemlerini  yürütmek ile görevlidir. Aynı zamanda  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkilerin de korunması konusunda çalışmalar da yapıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız veya Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşıysanız ve  Hollanda’ya  seyahat edecekseniz bu durum için işlemleriniz  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından gerçekleştiriliyor.  Hollanda vizesi işlemleriniz için karar verme yetkisi yalnızca Hollanda Konsolosluğu’na ve Hollanda Büyükelçiliği’ne ait bir durumdur.

Hollanda Schengen Antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Bu sebepten dolayı Hollanda’ya kısa süreli yani 90 günden az seyahat etmek istiyorsanız Hollanda Konsolosluğu’na Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmanız gerekiyor.

Hollanda Konsolosluğu, bizzat yapmış olduğunuz  Schengen vizesi başvurularınızı bazı durumlar haricinde kabul etmiyor.  Hollanda'ya seyahat etmelisin Schengen vizesi başvurusunda bulunacaksanız  seyahat etme  amacınıza  uygun bir  Hollanda Turistik vize, Hollanda Ticari vize, Hollanda Aile Ziyareti vizesi ve Hollanda Transit vize başvuru kategorilerinden hangisi size uygunsa belirleyip ona göre başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca Hollanda vize başvurularınız için  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen  vize danışma merkezleri ile Turizm, Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmanız gerekiyor.  Hollanda Schengen vizesi sahibiyseniz  seyahatinizi  Hollanda’dan başlatmanız şartı diğer Schengen ülkelerine de aynı vize ile seyahat etme hakkına sahip oluyorsunuz.

Hollanda Vize Başvurusu 2022

Hollanda vize başvurusu, Hollanda’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenlerin başlatması gereken işlemleri içermektedir. Hollanda vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Hollanda vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

  1. Hollanda vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
  2. 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
  3. Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
  4. Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
  5. Hollanda seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
  6. Hollanda’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
  7. Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
  8. Hollanda’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Hollanda Vize Başvurusu İşlemleri

Hollanda vize başvurusu 2022 yılı itibarıyla vize almak isteyenler tarafından yapılabilmektedir. 2022 yılı Hollanda vizesi başvuruları ister vize başvuru merkezleri ister Hollanda konsolosluğu birimleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak Hollanda vizesi verme konusundaki tek karar mercisi Hollanda konsolosluğu birimleridir. Hollanda vizesi alınabilmesi için onay ya da ret kararı tamamen Hollanda konsolosluğunun yetkileri dâhilindedir.

Hollanda Vize Başvurusu Açıldı Mı?

Hollanda vize başvurusu açıldı mı? 2022 yılında yanıtı en çok merak edilen sorulardan biridir. Hollanda Konsolosluğu’na vize için gerekli evrakları dosyalaştırarak başvuruda bulunmak isteyenler için Hollanda vize başvuruları an itibarıyla açık durumdadır. Hollanda Konsolosluğu’nun çalışma saatleri göz önüne alınarak randevu alınabilir ve vize işlemleri başlatılabilir.

Dolayısıyla Hollanda vize başvurusu başladı mı? sorusunun yanıtını “evet” şeklinde verebiliriz. Hollanda’ya vize başvurusu yapmak isteyenler 2022 yılı itibarıyla konsolosluktan randevu alabilirler. Çünkü vize randevusu alarak gerekli evraklar teslim edilebilir ve vize başvurusu yapılabilir.

Hollanda Vize Başvuru İşlemleri

Vize başvurusu için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

-Son 10 yıl içinde düzenlenmiş bir pasaport veya başka bir seyahat belgesi sunmalısınız. Bunun en az 2 boş sayfası olmalı ve Schengen bölgesinden ayrılmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

-Doldurulmuş ve imzalanmış bir seyahat formu.

-Vize başvurularının harici bir hizmet sağlayıcı tarafından işlendiği bir ülkede, çoğu durumda dijital fotoğrafınız Vize Başvuru Merkezinde çekilir. Diğer tüm durumlarda, başvurunuzla birlikte bir fotoğraf göndermeniz gerekecektir. Bu fotoğraf Hollanda standartlarını karşılamalıdır.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl binlerce gezgin, ülkenin sunduğu kaliteli yaşam arayışıyla Hollanda'ya vize başvurusunda bulunur. Dünyanın en mutlu ülkelerini ölçen bir sıralama olan Dünya Mutluluk Raporu'nda 6. sırayı alması şaşırtıcı değil. Peki, Hollanda vize başvurusu nasıl yapılır? Hollanda, kanallar boyunca uzanan birbirinden güzel kafeleri ve bu kadar güzel ve karakteristik mimarisiyle Amsterdam şehrinden çok daha fazlasıdır. Hollanda, tuğla ve parke taşı evleri olan tarihi kasabalar, birbirine bağlı bir kanal sistemi (ülkenin çoğunu tekneyle gezebilirsiniz), güzel ve geniş tarım arazileri, ikonik yel değirmenleri ve hatta birkaç plajla dolu küçük bir ülkedir. Çok popüler bir ülke olduğu için Hollanda vizesi oldukça revaçtadır. Seyahatinizin amacına bağlı olarak, Hollanda için başvurulabilecek farklı vize türleri vardır. Öncelikli olarak seyahat amacınızı net şekilde belirlemeniz ve ardından vize türünüzün gerektirdiği belgeleri toplamanız gerekmektedir. Hazırladığınız belgeleri konsolosluğa iletmeli ve vize randevusuna gitmelisiniz. Böylece vize başvurma süreciniz başlamış olacaktır.

Hollanda Vize Başvuru Şartları

Ülkeyi ziyaret etmeyi, eğitim almayı veya ülkede kalıcı olarak ikamet etmeyi planlıyorsanız, seyahatinizin amacına bağlı olarak farklı bir vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Hollanda için birkaç farklı vize türü var. Her vize çeşidinin koşulları farklı olmaktadır. Hollanda vize başvuru şartları, vize çeşidine göre değiştiği için seyahat amacınıza uygun olan vize koşullarını sağladığınızdan emin olmalısınız. Hollanda vizesi almak isteyen bireylerin konsolosluğa vize türüne göre başvurularını yapmaları gerekir. Kısa süreli ziyaretler için Schengen vizesine gereksinim vardır. Bunun için direkt olarak konsolosluğa değil, konsolosluğun yetkilendirdiği firmalara başvurunuzu iletmeniz lazımdır. Vize başvurusu için ilk olarak ikamet ettiğiniz yere en yakın konsolosluğu bulmalısınız. Sonrasında vize çeşidine göre gereken evrakları hazırlayarak randevu almanız lazımdır. Randevu zamanında evrak teslimi yapmalısınız. Buna ek olarak parmak izi taraması da yapılacaktır. Vize süresi olumlu biçimde tamamlanması adına evrakların eksiksiz ve tutarlı bir şekilde iletilmesi önem arz etmektedir.

Hollanda Konsolosluğu tarafından Schengen vizesi başvurunuz kabul edildiyse bu vizeniz sayesinde
Schengen Bölgesi’nde en çok 90 gün kalma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Eğer ilk defa  Schengen vizesi başvurusunda bulunuyorsanız  kısa süreli bir  konaklama hakkı tanınıyor.  Bu süre zarfında vizenizi  Schengen kurallarına uygun olarak kullanmanız  veya ülkeye yapacağınız  seyahat sıklığına göre aşamalı olarak uzatılabiliyor.

Schengen vizesi sahibiyseniz; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’ye serbest bir şekilde seyahat etme hakkına sahip oluyorsunuz.

Hollanda Konsolosluğu uzun süreli vize başvurunuz için  Hollanda Konsolosluğu’na Fransa’da 90 günden daha fazla kalacağımızı belirtmeniz durumunda yani  eğitim, aile birleşimi, oturum gibi vize  başvurusunda bulunmanız durumunda  başvurularınız  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından direkt olarak kabul ediliyor.

Hollanda Vize Randevu

Hollanda vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Hollanda vize işlemleri sürecinde randevu almak için Hollanda Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Hollanda vize başvurusu yapmak için bazı evrakların temin edilmesi lazımdır. Peki, Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? Vize reddi ile karşılaşmamak adına eksik evrak sunmamanız gerekmektedir. Hollanda vizeleri ortalama on beş gün içinde çıkar. Fakat oturma izni ve çalışma izni gibi durumlarda süreç biraz daha uzayabilmektedir. Seyahat planınızda herhangi bir aksaklık olmaması amacıyla seyahatten evvel en az dört hafta öncesinde vize başvurunuzu yapmanız gerekir. Vize başvurusu için gerekli olan evraklar arasında şunlar yer almaktadır: pasaport, başvuru formu, talep dilekçesi, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kayıt örneğin, konaklama kanıtı, uçak biletleri, seyahat sağlık sigortası, finansal durumu açıklayan belgeler, banka hesap dökümü, vize ücretini ödendiğini gösteren makbuz, çalışanlar için maaş bordrosu, iş yeri sahipleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, kamu çalışanları için ilgili makamlardan alınacak belge, öğrenciler için öğrenci belgeleri ve sponsor bilgileri, emekliler için emeklilik belgesi.

Hollanda Vize Ücreti

Hollanda vize ücreti ne kadar? Hollanda vizesi almak için başvuruda bulunmak isteyenlerin konsolosluk tarafından belirlenen ücreti ödemesi gerekir. Hollanda vize ücreti 2022 yılı itibarıyla 115 euro olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu sırasında bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alınması durumunda ödenecek ek ücretler ortaya çıkabilmektedir. Schengen vize ücreti olarak da anılan, 2022 yılı Hollanda vizesi için konsolosluğa ödenmesi gereken harç bedelinin makbuzu da başvuru sırasında hazırlanan evraklara eklenmelidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp