Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda Konsolosluğu, Hollonda'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız ve  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız vize başvurularınız için  değerlendirme aşamasını  ve Türkiye’de yaşıyor olan Hollanda vatandaşlarının kimlik, pasaport, noterlik gibi işlemlerini  yürütmek ile görevlidir. Aynı zamanda  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkilerin de korunması konusunda çalışmalar da yapıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız veya Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşıysanız ve  Hollanda’ya  seyahat edecekseniz bu durum için işlemleriniz  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından gerçekleştiriliyor.  Hollanda vizesi işlemleriniz için karar verme yetkisi yalnızca Hollanda Konsolosluğu’na ve Hollanda Büyükelçiliği’ne ait bir durumdur.

Hollanda Schengen Antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Bu sebepten dolayı Hollanda’ya kısa süreli yani 90 günden az seyahat etmek istiyorsanız Hollanda Konsolosluğu’na Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmanız gerekiyor.

Hollanda Konsolosluğu, bizzat yapmış olduğunuz  Schengen vizesi başvurularınızı bazı durumlar haricinde kabul etmiyor.  Hollanda'ya seyahat etmelisin Schengen vizesi başvurusunda bulunacaksanız  seyahat etme  amacınıza  uygun bir  Hollanda Turistik vize, Hollanda Ticari vize, Hollanda Aile Ziyareti vizesi ve Hollanda Transit vize başvuru kategorilerinden hangisi size uygunsa belirleyip ona göre başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca Hollanda vize başvurularınız için  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen  vize danışma merkezleri ile Turizm, Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmanız gerekiyor.  Hollanda Schengen vizesi sahibiyseniz  seyahatinizi  Hollanda’dan başlatmanız şartı diğer Schengen ülkelerine de aynı vize ile seyahat etme hakkına sahip oluyorsunuz.

Hollanda Vize Başvuru İşlemleri

Vize başvurusu için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

-Son 10 yıl içinde düzenlenmiş bir pasaport veya başka bir seyahat belgesi sunmalısınız. Bunun en az 2 boş sayfası olmalı ve Schengen bölgesinden ayrılmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

-Doldurulmuş ve imzalanmış bir seyahat formu.

-Vize başvurularının harici bir hizmet sağlayıcı tarafından işlendiği bir ülkede, çoğu durumda dijital fotoğrafınız Vize Başvuru Merkezinde çekilir. Diğer tüm durumlarda, başvurunuzla birlikte bir fotoğraf göndermeniz gerekecektir. Bu fotoğraf Hollanda standartlarını karşılamalıdır.

Hollanda Konsolosluğu tarafından Schengen vizesi başvurunuz kabul edildiyse bu vizeniz sayesinde
Schengen Bölgesi’nde en çok 90 gün kalma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Eğer ilk defa  Schengen vizesi başvurusunda bulunuyorsanız  kısa süreli bir  konaklama hakkı tanınıyor.  Bu süre zarfında vizenizi  Schengen kurallarına uygun olarak kullanmanız  veya ülkeye yapacağınız  seyahat sıklığına göre aşamalı olarak uzatılabiliyor.

Schengen vizesi sahibiyseniz; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’ye serbest bir şekilde seyahat etme hakkına sahip oluyorsunuz.

Hollanda Konsolosluğu uzun süreli vize başvurunuz için  Hollanda Konsolosluğu’na Fransa’da 90 günden daha fazla kalacağımızı belirtmeniz durumunda yani  eğitim, aile birleşimi, oturum gibi vize  başvurusunda bulunmanız durumunda  başvurularınız  Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından direkt olarak kabul ediliyor.

Hollanda Vize Başvurusu 2022

Hollanda vize başvurusu, Hollanda’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyenlerin başlatması gereken işlemleri içermektedir. Hollanda vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Hollanda vize başvurusu için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

  1. Hollanda vize başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
  2. 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
  3. Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
  4. Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
  5. Hollanda seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
  6. Hollanda’da ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
  7. Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
  8. Hollanda’da kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Hollanda Vize Başvurusu İşlemleri

Hollanda vize başvurusu 2022 yılı itibarıyla vize almak isteyenler tarafından yapılabilmektedir. 2022 yılı Hollanda vizesi başvuruları ister vize başvuru merkezleri ister Hollanda konsolosluğu birimleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak Hollanda vizesi verme konusundaki tek karar mercisi Hollanda konsolosluğu birimleridir. Hollanda vizesi alınabilmesi için onay ya da ret kararı tamamen Hollanda konsolosluğunun yetkileri dâhilindedir.

Hollanda Vize Başvurusu Açıldı Mı?

Hollanda vize başvurusu açıldı mı? 2022 yılında yanıtı en çok merak edilen sorulardan biridir. Hollanda Konsolosluğu’na vize için gerekli evrakları dosyalaştırarak başvuruda bulunmak isteyenler için Hollanda vize başvuruları an itibarıyla açık durumdadır. Hollanda Konsolosluğu’nun çalışma saatleri göz önüne alınarak randevu alınabilir ve vize işlemleri başlatılabilir.

Dolayısıyla Hollanda vize başvurusu başladı mı? sorusunun yanıtını “evet” şeklinde verebiliriz. Hollanda’ya vize başvurusu yapmak isteyenler 2022 yılı itibarıyla konsolosluktan randevu alabilirler. Çünkü vize randevusu alarak gerekli evraklar teslim edilebilir ve vize başvurusu yapılabilir.

Hollanda Vize Randevu

Hollanda vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Hollanda vize işlemleri sürecinde randevu almak için Hollanda Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Hollanda Vize Ücreti

Hollanda vize ücreti ne kadar? Hollanda vizesi almak için başvuruda bulunmak isteyenlerin konsolosluk tarafından belirlenen ücreti ödemesi gerekir. Hollanda vize ücreti 2022 yılı itibarıyla 115 euro olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu sırasında bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alınması durumunda ödenecek ek ücretler ortaya çıkabilmektedir. Schengen vize ücreti olarak da anılan, 2022 yılı Hollanda vizesi için konsolosluğa ödenmesi gereken harç bedelinin makbuzu da başvuru sırasında hazırlanan evraklara eklenmelidir.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp