×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Oturum İşlemleri

İngiltere Oturum İzni Hakkında

Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer alan İngiltere, birçok kişinin uzun süre kalmak istediği son derece güzel bir ülkedir. Eğitim, yaşam şartları, iş olanakları sayesinde birçok kişi İngiltere’de kalabilmenin yollarını arıyor. Günümüzde son derece yüksek standartlarda yaşam şartlarına sahip olması Türkiye’den de İngiltere’ye olan ilgiyi artırmaktadır. İngiltere oturum izni alarak bu ülkede uzun bir süre kalabilmek mümkün oluyor.

Bu izni alabilmek için kişilerin birtakım şartları yerine getirmesi ve kurumlara çeşitli evrakları teslim etmesi gerekmektedir. İngiltere oturum izni alabilmek için öncelikle pasaport türünde birçok resmi evrakı önceden temin etmeniz gerekiyor.

İngiltere Oturum İzni Nedir?

Ülkede 6 aydan daha uzun süre ikamet edecek olan ve İngiltere vatandaşlığı bulunmayan kişilerin başvuru yapması gereken izin türüne İngiltere oturum izni adı verilmektedir. İngiltere’ye herhangi bir sebeple uzun dönemli vize alarak giden bireyler, 6 aydan fazla ülkede kalabilmek amacıyla oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Çünkü gerekli oturum iznine sahip olmayan kişilerin ülkede ikamet etmesine yasal olarak izin verilmemektedir. İngiltere oturum izni;iş, evlilik,aile birleşimi ve eğitim gibi farklı kategorilere ayrılan vize türlerinden oluşmaktadır.

Oturum izni için yapılan başvurular, genel olarak 12 hafta içinde karara bağlanmaktadır. İngiltere’de 5 sene ikamet etmiş olan kişiler, sınırsız oturum iznine de başvuru gerçekleştirebilmektedir. 6 aydan daha kısa sürecek olan seyahatler için şahısların İngiltere’de oturum alma gibi herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat uzun dönemli İngiltere vizeleri için bir oturum izni alınması şarttır. Oturma izni alınmasını gerektiren durumlar için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu durumlara kısaca şu şekilde değinebiliriz:

*Ülkede sınırsız oturum iznine sahip olan kişilerin İngiltere’de ikamet edecek eş,çocuk, partner ve ebeveyn gibi aile üyeleri,

*Uzun dönem çalışma vizesine sahip olan kişiler,

*Uzun dönem öğrenci vizesi sahibi olan kişiler,

*İltica başvurusu onaylanmış olan bireyler.

Yukarıdaki şartları yerine getiren tüm kişiler, İngiltere oturum iznine başvurarak süreci devam ettirebilirler.

Bu da ilginizi çekebilir: İngiltere Çalışma İzni

İngiltere oturum izni alan kişilerin, ülkede eğitim görme ve iş bulup çalışma gibi imkanlardan yararlanabilme hakları mevcuttur. Süresiz oturum izni elde eden başvuru sahipleri ise, bir İngiliz vatandaşının faydalandığı tüm yaşama hakkına sahip olmaktadırlar. Ayrıca bu kişiler, çeşitli yardım ve devlet fonlarına da başvuru hakkı kazanarak konut yardımı, gelir desteği gibi devlete ihtiyaç duyulan alanlarda destek alma hakkı elde edebilmektedirler.

İngiltere Oturum İzni Alma

İngiltere’de oturum izni almak için şartlar kişilere farklılık göstermektedir. Eğitim, iş, aile birleşimi gibi farklı kategorilerde verilen bu izin daha çok aile birleşimi ile ilgili olarak veriliyor. Eğer bu ülkenin vatandaşı olan biriyle evliyseniz ya da aile üyelerinizden birisi İngiltere’de yaşıyor ise aile birleşimi vizesi başvurusu yaparak oturum izni alabilme şansı elde edebilirsiniz. Eş olarak İngiltere’de oturum izni almak istiyorsanız şu şartların olması gerekiyor.

 • İngiliz vatandaşı olan biri ile evlenmek
 • İngiltere’de sınırsız oturma izni olan biri ile evlenmek
 • Mülteci olarak insani koruma altında olan biriyle evlenmek
 • Başvuru sürecinde en iki yıllık bir birliktelik olması
 • Evlilik bağı olmayan kişilerin en az iki senelik ilişki için yerleşme işlemi sonrasında ki 6 ay içerisinde evlenme niyetinin bulunması
 • Eş olanların yerine getirmesi gereken şartlar arasında bulunuyor. Aynı zamanda bu kişilerde İngilizce konusunda dil yeterliliğinin de bulunması gereklidir. Kişiler çalışma izni alarak da yine bu ülkede uzun süre kalabilirler. Çalışma vizelerinde farklı kategoriler bulunmaktadır.

İngiltere Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de oturum izni almak bu ülkede 6 aydan daha fazla kalacak olan kişilerin yaptırması gereken bir işlemdir. İngiltere’de uzun dönemli kalmayı planlıyorsanız tek yapmanız gereken evrakları hazırlayarak İngiltere konsolosluğuna uzun süreli vize başvurusunda bulunmak olmalıdır. Ancak bu oturum izni için de birtakım kategoriler vardır ve bu kategorilere göre vize alınması gereklidir.

Kişiler bu oturum iznini evlenme, iş, aile birleşimi ya da eğitim gibi durumlar için alabilme şansına sahiptirler. Oturum izni genellikle 12 hafta içerisinde karara bağlanan bir izin türüdür. Bu nedenle seyahat tarihiniz belli ise aylar öncesinden oturum izni için işlemlerinize başlamanız gereklidir. Eğer İngiltere’de 5 yıldan daha fazla ikamet ediyorsanız sınırsız olarak oturum iznine başvuru yapabilme şansınız bulunuyor.

İngiltere Oturum ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere oturum izni almak istiyorsanız, İngiltere’de 6 aydan uzun süre kalacaksanız İngiliz vatandaşlığınız bulunmuyorsa başvuru yapmanız gereken izin türüne İngiltere oturma izni deniliyor. İngiltere’ye uzun dönemli vize türü için gidecekseniz, 6 aydan fazla ülkede kalmak istiyorsanız bunun için oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Oturum iznine sahip değilseniz o ülkeede kalmanız kanunen yasal olmuyor. İngiltere oturum izni başvurusu yapabilmeniz için çeşitli kategoriler bulunuyor. Evlilik, eğitim, iş, aile birleşimi gibi farklı türlerde oturum iznine sahip olabiliyorsunuz. Oturum izni başvurularınız için sonuç genelde 12 hafta içerisinde karara bağlanıyor. İngiltere’de 5 yıl ikamet ettiyseniz sınırsız oturum iznine de başvuru yapabiliyorsunuz. İngiltere uzun dönemli çalışma vizeleriniz ile 5 yılı tamamlamanız durumunda süresiz oturum izni almanız mümkün olabiliyor. Tier 2 çalışma vizesi , Tier 1 Girişimci ve Yatırımcı vizesi , Ankara Antlaşması vizesi gibi çeşitli çalışma vizeleri sayesinde İngiltere’de uzun süreli kalabilmeniz için imkan sağlanıyor.

İngiltere’de geçici olarak çalışmak istiyorsanız: Tier 5 Hayır Kurumu İşçisi vizesi , Tier 5 Sanatçı ve Sporcu vizesi, Tier 5 Devlet Yetkilisi Değişim vizesi, Tier 5 Uluslarası Sözleşmeli İşçi vizesi, Tier 5 Din İşçisi vizesi, Tier 5 Mevsimlik İşçi vizesi ve Tier 5 Gençlik Hareketlilik Programı vizelerine başvuru yapma imkanınız bulunuyor.

İngiltere uzun süreli çalışmak istiyorsanız: Tier 2 genel vizesi olarak bilinen ve ismi değişen Nitelikli İşçi Vizesi, Tier 2 Din Adamı Vizesi, Tier 2 Sporcu Vizesi, Sağlık Ve Bakım Çalışanı Vizesi ve Tier 2 Şirket İçi Transfer vizesi başvurusu yapma imkanınız bulunuyor

Tüm bu vizeler dışında İngiltere’ye çalışmaya gitmek için Ankara Anlaşması vizesi, Tier 1 Yatırımcı ve Girişimci vizeleri, Türk İş Adamı Vizesi ve Türk İşçi vizelerine de başvuru yapma imkanınız bulunuyor.

İngiltere Oturum İzni Başvurusu

Öncelikle İngiltere oturum izini başvurusu yapmak için kişinin göç idaresinden online randevu işlemini başlatması gerekmektedir. Ardından gerekli evraklar düzenlenip, konsolosluğa sunulmalıdır. Online başvuru sonrasında düzenlenmesi gereken belgeler ise;

 • Yerleşim yeri belgesi
 • İkamet izin başvuru formu
 • Beyaz fon üzerinde çekilmiş olan 4 adet biyometrik resim
 • Adres belgeleri
 • Noter onaylı kira sözleşmesi
 • Pasaport fotokopisi
 • Misafir olarak kalınacak ise noter huzurunda onaylanmış misafir taahhütnamesi
 • 18 yaş altı çocuklar için doğum belgesinin yer aldığı noter onaylı tercüme kağıdı
 • Kira sözleşmesinin yanı sıra tapu fotokopileri
 • Ev sahibinin kimlik fotokopileri
 • Tapu müdürlüğünden mülkiyete dair yazı
 • Kişinin medeni durumu evli ise evlilik cüzdanının ilk 4 sayfasının fotokopisi
 • Eşinin gelir bilgisi
 • Adli sicil kaydı ve eşinin vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekli evraklar arasında yer alır.

Bunun dışında kişinin anne ve babası boşanmış ise mutlaka velayet belgesi istenilir. Eğer anne ve babasını kaybetmişse de ölüm belgesi istenilir. İngiltere oturum iznine sahip olan kişiler, İngiltere’de eğitim görme, çalışma gibi imkanlardan rahatlıkla faydalanabilir. Ayrıca kişi çeşitli devlet fonlarına ve yardımlarına başvuru hakkı kazanabilmektedir. Özellikle konut yardımı, gelir desteği gibi devlete ihtiyaç duyulan noktalarda destek alma hakkı bulunmaktadır. Bir İngiltere vatandaşı veya İngiltere’de süresiz oturum iznine sahip olan herhangi bir ülke vatandaşı ile evli olan kişiler,  İngiltere’de eş durumundan İngiltere oturum izni başvurusu yapma hakkına sahiplerdir.

İngiltere’de Oturum İzni Almak İçin Şartlar

İngiltere dünya genelinde ve Türkiye’de birçok kişinin uzun sürek almak istediği ülkeler arasında yer alıyor. Eğitimden iş olanaklarına kadar türlü nedenlerle birçok kişi uzun dönemli olarak İngiltere oturum izni alabilmek mümkün oluyor. Gerekli şartları yerine getirdiğinizde ve İngiltere konsolosluklarına uygun evrakları teslim ettiğinizde vize işlemlerinizi de başlatmış oluyorsunuz. Ancak oturum izni uzun dönemli vize türleri içerisinde olduğundan sonuçlanması biraz uzun sürebilmektedir.

Oturum izni alma aşamasında profesyonel destek almak ek evrak prosedürleri ile uğraşmanızı da engelleyecektir. İngiltere’de oturum izni bu ülkede 6 aydan fazla kalacaksanız almanız gereken bir izin türüdür. Uzun süreli kalmak için kişiler bu izni almadıklarında ülkede belirtilen süreden fazla kalabilme şansına sahip olamıyorlar.

İngiltere’de Oturum İzni Almayı Gerekli Kılan Durumlar

Ziyaretçi vizeleri genelde 6 aydan daha kısa süreli durumlar için verilmektedir. Ancak bu kişiler 6 aydan daha uzun süre kalabilme şansına sahip değildirler. Ancak uzun dönemli olarak bu ülkede kalmak isteyen kişiler için İngiltere uzun dönemli vize almak gerekir. Kişiler aile birleşimi durumu için oturum iznine başvurabilirler. Uzun dönemli çalışma, öğrenci ya da iltica başvurusu gibi durumlar için başvuru yapılabilmektedir. İngiltere oturum izni 2022 genel şartlarına göre profesyonel yardım alarak bu işlemleri zamanında yapabilirsiniz.

İngiltere Oturum İzni Avantajları

İngiltere oturum izni 2022 yılında da oldukça yoğun ilgi gören vize türleri arasında yer alıyor. Kişiler bu ülkede oturum izni aldıklarında farklı avantajlara sahip olabiliyorlar. Bu ülkenin en iyi üniversitelerinde eğitim alabilirler. Aynı zamanda çalışma haklarından yararlanabilirler. Bunların yanında devletin sağladığı birçok fondan yararlanabilme hakkı da vardır. Kişiler gelir desteğinden ve konut yardımı gibi konularda da son derece avantajlı olmaktadır.

Oturum izni ile ilgili olarak en çok karıştırılan konulardan birisi de oturma ve çalışma izninin aynı şeyler olduğudur. Aslında her iki izin türü birbirinden farklıdır. Fakat sizler İngiltere’de oturum izni alırsanız bu izin sayesinde bu ülkede çalışma hakkı da elde ediyorsunuz. Çalışma iznine dair tüm bilgiler biyometrik oturum kartınızda detaylı olarak yer alıyor.

İngiltere Ankara Antlaşması Oturum İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çeşitli hakları tanıyan Ankara Antlaşması İngiltere’de iş kurma imkânı sağlayan önemli bir vize türüdür. 18 yaşını dolduran ve yeterli finansal olanağı bulunan kişiler eğer İngiltere’de kendi işini kurma düşüncesine sahiplerse bu antlaşma maddelerince oturum izni alabilme şansına sahip olabilmektedir. İngiltere oturum izni 2022 şartları doğrultusunda profesyonel destek alabilirsiniz.

İngiltere Oturum İzni ile Avrupa Seyahati

İngiltere dünyanın en gözde Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Yaşam konusunda ki rahatlığı, eğitim olanakları, çalışma koşulları yönü ile İngiltere beklentilere en iyi şekilde yanıt veren ülkelerden biri oluyor. Bu nedenle de oturum izni gibi konularda en çok başvuruyu alan ülkeler arasında bulunuyor. İngiltere oturum iznini alabilmek için ise çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İngiltere oturum izni alabilmek için kişiler farklı kategorilerde başvurularını yapabilirler. Eğitim, evlenme, çalışmak ya da kendi işini kurmak gibi durumlarda oturum izni almak mümkün olabiliyor. Bu süreçte kişiler birtakım evrakları hazırladıklarında oturum izni haklarından yararlanabilirler.

İngiltere’de Oturum İzni Alarak Diğer Avrupa Ülkelerini Gezmek

İngiltere’de oturum izni almak konusunda en çok merak edilen konu diğer Avrupa ülkelerini gezebilme durumudur. Oturum izni kişilerin Avrupa seyahati konusunda ayrıcalıklı olmasında etkili değildir. Bu izni almak yalnızca İngiltere’de uzun süre kalabilmeniz için avantaj yaratır. Ancak uzun bir süre sonra şartları yerine getirdiğinizde İngiltere vatandaşı olursanız ve bu ülkenin kimlik belgesini alırsanız diğer Avrupa ülkelerini vizesiz olarak gezebilirsiniz.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp