×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İngiltere Oturum İzni

İngiltere oturum izni vizesi uzun süreli bir vize türüdür. 6 aydan kısa sürecek olan ziyaretleriniz için oturum izni almanıza gerek yoktur. Ancak 6 aydan uzun süreli ziyaretlerinizde bazı durumlar için oturma izni alınması gerekmektedir. 5 yıl İngiltere’de ikamet eden kişilere süresiz oturum hakkı tanınmaktadır. Ancak kişi bunun için 5 yıl boyunca düzenli olarak İngiltere’de ikamet ettiğini kanıtlamalıdır.

Bu durumlar şu şekildedir;          

 • Uzun süreli İngiltere çalışma vizesine sahip olanlar
 • Uzun dönem öğrenci vizesine sahip olanlar
 • İltica başvurusu onaylanmış olanlar
 • İngiltere’de oturmakta olan aile bireyleriniz var ve onun yanında ikamet etmek istiyorsanız.

İngiltere Oturum İzni 2022

İngiltere’ye 6 aydan fazla süreyle ikamet etmek isteyen Türkiye vatandaşları İngiltere oturum iznine sahip olmalıdırlar. İngiltere oturum izni için kişiler gerekli şartları ve evrakları sağlayarak başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuru sahipleri vize talep süreçlerini İngiltere Türkiye temsilciliklerinden randevu alarak yürütebilirler. İngiltere oturum izni 4 kategoriden oluşmaktadır:    

 1. Evlilik 
 2. Eğitim 
 3. İş 
 4. Aile birleşimi  

Kişiler İngiltere’de 5 yıl ikamet ettikten sonra sınırsız oturum iznine başvuru yapabilirler. 

Kişiler kişisel durumlarını göz önüne alarak ve kategori için başvuracaklarını tespit ederek oturum izni başvurularını yapmalıdırlar. Çünkü her kategori için farklı şartlar ve evraklar prosedürü izlenmektedir. Başvuru işlemleri için önce başvurulacak temsilcilikten randevu alınması gerekmektedir.  

İngiltere’de eş olarak oturum izni için yerine getirilmesi gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:   

 • Kişilerin İngiliz vatandaşı ya da İngiltere de sınırsız oturum hakkına sahip bir kişi ile evli olmaları 
 • Mülteci konumunda ya da insani koruma altında bulunan biri ile evli olmak 
 • Evliliği henüz gerçekleşmemiş kişilerin İngiltere’ye yerleştikleri tarihten itibaren 6 ay içerisinde evlenecekleri beyanında bulunmaları istenir. 
 • Kişilerin başvuru sürecinde en az 2 yıl birlikteliğe sahip olmaları şartı aranır. 
 • IELTS sınavından minimum A1 düzeyinde sonuç almak gereklidir. 
 • Kişinin İngiltere’ye yerleşiminden sonra masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamalıdır. 

İngiltere’de çalışma vizesi ile oturum iznine sahip olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:   

 • Kişiler uzun dönem vizeleri ile İngiltere’de çalışıp 5 yıl ikamet ettikleri taktirde süresiz oturum iznine başvuruda bulunma hakkına sahip olurlar. 

İngiltere’de öğrenci vizesi ile oturum iznine sahip olmak için yerine getirilmesi gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:   

 • Kişiler İngiltere öğrenci vize süreleri içerisinde eğitimlerini tamamlayamayan kişiler İngiltere ikamet haklarını uzatmak için başvuru hakkına sahiptirler. 

İngiltere Oturum İzni İle İlgili

Eş veya Partner Olarak Oturma İzni Başvurusu:
Bir eş ya da partner olarak başvurma için hem sizin hem de eş ya da partnerinin 18 yaş ve üstü olma gerekmekte. Ayrıca eş ya da partneri ya İngiliz vatandaşı olması ya İngiltere’ye yerleşmiş sürekli ikamet belgesi sahibi olması ya da İngiltere'de mülteci statüsünde ya da insani koruma altı da olmasıdır. Ek olarak yerleşim vizesi başvurdukdan sonra eş/partneriniz ile birlikte İngiltere’de kalıcılık olarak yaşama niyeti de olmak şarttır.
İngiltere oturma iznine başvurabilmek için aşağıdakiden en az birine uygun olmalı:
İngiltere'de tanınan bir sivil partner ilişkisi içerisinde ya da evlisiniz
Başvurduğunuz da en az 2 yıldır beraber yaşadığınız bir ilişki içinde
Nişanlı ya da evlilik teklifi ettiği bir ilişki içinde ve İngiltere’ye varışınızda itibaren 6 ay içerisinde evleneceksiniz
Ayrıca bu 2 şartı da mutlaka yere getirebiliyor olmak gerekmekte:
İyi dereceden İngilizce bilme
Kendi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiyi maddi olarak destekleyebilme
Yukarıda ki şartı yerine getiremiyorsa hala oturma izni için başvurmak hakkınız vardır. Bunun içinde durumunuz aşağıdakiden en az birine uygun olmaları gerekmekte:
İngiltere'de bir İngiliz vatandaşları olan ya da 7 yıldır İngiltere'de yaşayan bir çocuk var ve Birleşik Krallıkdan ayrılma için mantıklı bir sebep yok ise Birleşik Krallık dışı da bir çift olarak beraber yaşamak, siz ve eş için üstesinde gelinmeyecek çok önemli bazı zorluğa sebep olacaksa
Birleşik Krallık gelmeniz engellemek ya da sizi terk etmenizi sağlama insan hakkınızı ihlal edecekse
Nişanlı ya da evlilik teklif etmiş birisi olarak başvuruyorsa.

İngiltere Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere oturum izni başvuruları İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği’ne değil konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır. Türkiye’de 7 ilde vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Bu iller İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Antalya ve Gaziantep’tir.

İngiltere oturum izni vizesi başvurusu için online vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır. Daha sonra yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. İngiltere Vize başvuru formu büyük harfler ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bu formda neden İngiltere’ye gideceğinizi detaylı bir şekilde belirtmelisiniz. Formdaki bilgiler ile diğer belgelerdeki bilgiler arasından uyuşmazlık olmamalıdır.

Daha sonra gerekli belgeler hazırlanmalı ve vize harç ücreti yatırılmalıdır. Başvurunuzu tamamladıktan sonra randevu gününde vize başvuru merkezine gitmeniz zorunludur. Bunun nedeni biyometrik bilgilerinizin alınmasıdır.

Başvurular 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazen bu süre uzamaktadır Eksik belge, hatalı belge, belgeler arası uyuşmazlık gibi nedenler bu süreyi uzatabilir. Ayrıca İngiltere Konsolosluğu sizden ek belge talep etme hakkına sahiptir ve sizi mülakata çağırabilir.

Vize başvurunuz un sonucu bir posta ile bildirilecekti. Eğer İngiltere oturum vize başvurunuz reddedilirse bunun nedeni mektupta detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Bu duruma itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Vize itiraz dilekçesi yamalı ve en fazla 30 gün içerisinde bu dilekçeyi konsolosluğa ulaştırmalısınız. İtiraz dilekçesini belgeler ile destelemelisiniz. Başvurunuz eksik ya da hatalı belgeden dolayı reddedildiyse bu eksik belgeleri tamamlayabilirsiniz. Ancak vize başvurunuz bir daha reddedilirse tekrardan başvurmanız gerekmektedir.

İngiltere Süresiz Oturum İzni

İngiltere oturum izni vizesi aldıktan sonra eşiniz ya da partneriniz ile aralıksız 5 yıl İngiltere’de yaşadıktan sonra süresiz oturum izni için başvuru yapılabilmektedir. Bunun için iyi derecede İngilizce konuşuyor, anlıyor ve okuyabiliyor olmalısınız. Kendi yaşamınızı ve eşinizin yaşamını kamu desteği olmadan sağlıyor olmalısınız.

İngiltere süresiz oturum izni elde edebilmek için İngiltere’de bir vukuata karışmamış olmalısınız.

İngiltere Eş veya Partner Olarak Oturum İzni Başvurusu

İngiltere’de oturma izni olan veya İngiliz vatandaşı olan birisi ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere oturum izni vizesi almalıdır. Bu başvuru için iki eşin de 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Oturum iznini almak için evliliklerini İngiltere’de idame edeceklerini gösteren çeşitli ekonomik belgelerin sunulması gerekmektedir.

Bir İngiliz vatandaşı, İngiltere’de oturum izni olan vatandaşlar ve mülteci statüsünde yer alanlar ile evli olanların İngiliz oturum izni alma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca en az 2 yıllık bir ilişkisi olanlar İngiliz oturum izni başvurusu yapma hakkına sahiptir. 2 yıllık ilişki için İngiltere’ye yerleşenlerin ilk 6 ay içerisinde evleneceklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

İlk etapta alınan oturum izni başvuru sahiplerine 2 yıl 9 ay oturum izni sağla. Uzatma başvurusunda bulunanların oturum izni 2 yıl 6 ay daha uzatılmaktadır. İngiltere’de 5 yıl boyunca ikamet edenlere sınırsız oturum izni verilmektedir.

İngiltere Ebeveyn Olarak Oturma İzni Başvurusu

İngiltere’de oturan ya da İngiltere vatandaşı olan çocuğunuzun yanında ikamet etmek için İngiltere oturum izni vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Bunun için çocuğunuzun mutlaka İngiltere’de yaşıyor olması gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuz başvurduğunuz tarihte 18 yaşının altında olabilir, bağımsız yaşamıyor olabilir, bağımsız yaşıyor olabilir.

Çocuğunuzun yetiştirilmesinde etkin olduğunuzu ve İngiltere’ye yerleştiğinizde de bunu devam ettireceğinizi kanıtlamalısınız. İyi derecede İngilizce bilmelisiniz. Devlet desteği olmadan çocuğunuzun ve kendi geçiminizi sağlamalısınız.

İngiltere Kalıcı Yerleşim İçin Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

Kalıcı yerleşim için İngiltere’de en az 5 yıl kesintisiz yaşamanız gerekmektedir. İlk İngiltere oturum izni 2 yıl 9 ay olarak verilir. Bu süre sonunda uzatma talebinde bulunabilirsiniz.  Başvurunuz kabul edilirse bu süre 2 yıl 6 ay daha uzatılır. 5 yılınızı tamamladıktan sonra İngiltere süresi oturum izni alabilirsiniz.

İngiltere Çocuk Olarak Oturma İzni Başvurusu

Ebeveynlerinden en az birisinin İngiltere’ye yerleşmiş olan çocuklar İngiltere oturum izni vizesine başvurabilmektedir. 18 yaşından küçüklerin evli olmamaları, bağımsız bir hayat sürmemeleri gerekmektedir. Ayrıca ebeveynlerden en az birisinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

18 yaşından büyüklerin ise evden ayrılmamış bağımsız bir hayat yaşamamaları ve çocuk sahibi olmamaları gerekmektedir.

Bir Akrabası Tarafından Bakılmak Üzere İngiltere’ye Gidecek Bir Yetişkin Olarak Oturma İzni Başvurusu

İngiltere’de kalıcı bir şekilde yaşayan ebeveyn, kardeş, çocuk tarafından uzun süreli bakıma ihtiyacınız var ise İngiltere oturum izni başvurusunda bulunma hakkınız vardır.

Size bakacak olan kişinin bir İngiltere vatandaşı ya da İngiltere’de oturum izni olan birisi olması gerekmektedir. Bakıma ihtiyacınız olmalı ve 18 yaşından büyük olmalısınız. Size Türkiye’de bakacak birisi olmamalıdır. İngiltere’de size bakacak olan birisinin en az 5 yıl kamu desteği olmadan size bakabilecek durumu olmalıdır. Size bakacak olan kişi İngiliz vatandaşı ise ya da süresiz oturum iznine sahip ise ek uzatma talebinde bulunmadan İngiltere’de kalabilirsiniz.

İngiltere Özel Yaşamınız Temelinde Oturma İzni Başvurusu

Bu kategoride oturum izni vizesi başvurusu yapacaksanız hali hazırda İngiltere’de yaşıyor olmanız gerekiyor. 18 yaşının altında olanların en az 7yıldır İngiltere’de yaşıyor olması 18-24 yaş aralığındakilerin ise yaşamının en az yarısını İngiltere’de geçirmiş olması gerekmektedir. 25 yaş ve üzeri için ise 20 yıldır kesintisiz olarak İngiltere’de yaşamış olmalıdır.

Oturum izni başvurusu yaparken İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamalısınız. Bu durum çocuklar, yaşlılar ve engelliler için gerekli değildir.

İngiltere Oturma İzni Başvurusu İçin İbraz Etmeniz Gereken Gelir Şartları

Eş ya da partner olarak İngiltere oturma izni başvurusu yapıyorsanız eşiniz ile birlikte yılda en az 18.600 İngiliz Sterlini (GBP) birikmiş paranız olmalıdır. Çocuklarınız için de başvuru yapıyorsanız ilk çocuk için 3.800 GBP, daha sonraki her çocuk için ise 2.400 GBP birikmiş para beyanında bulunulması gerekmektedir. Ayrıca bunların yanında diğer varlıklarınızın dökümünü verebilirsiniz.   

İngiltere Oturum Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Eski pasaportunuz
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Daha önce göçmenlik başvurusu yaptıysanız bu başvuruya ait ayrıntılar
 • Adli sicil kaydı
 • Varsa sigorta numarası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelirinizi gösteren banka dekontu
 • 6 aylık maaş dekontu
 • İngiltere’deki işveren tarafından yazılmış resmi yazı
 • Diğer varlıklarınızın dökümü
 • İngilizce dil yeterliliği sınavından geçer not alınması. Bu sınava IELTS denmektedir ve en az 4.0 puan alınmalıdır. Bu kural 65 yaş üstü, çocuklar ve engelliler için geçerli değildir.

Bu belgelerin onaylanmış İngilizce çevirileri olmalıdır. Ayrıca belgelerin hepsi birbiri ile uyumlu olmalıdır. İngiltere vize başvurularını ayrıntılı bir şekilde inceleme ve hiç kimseye imtiyaz sağlanmamaktadır. En ufak uyumsuzluk veya eksik olmamalıdır.

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp