×

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İspanya Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni

İspanya Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni

Türkiye’de oturum ve çalışma izni alacak olan İspanya vatandaşlarının, başvurularını İspanya’da bulunan Türk temsilciliklerine ya da Türkiye’deki valiliklere yapabilmektedir.

Türkiye oturum izni alacak olan İspanya vatandaşları, başvuru için öncelikle oturum izni başvurusu için geçerli bir neden sunması gerekmektedir. Geçerli bir nedeni olan kişiler oturum izni başvuru formu doldurmalı, Türkiye oturum izni için gerekli olan belgeleri hazırlayıp başvuruda bulunmalıdır. Türkiye oturum izni başvurusunda bulunacak olan İspanya vatandaşlarından oturum izni talep türüne göre davetiye sunması gerekebilir.

Oturum izni talebince bulunacak olan İspanya vatandaşlarının, Türkiye’de yaşayabilecek ekonomik durumunun olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye sosyal yaşamı ve kamu düzenine uyum sağlayabileceğini kanıtlamalı. Türkiye resmi dili olan Türkçeyi iyi derecede biliyor olması gerekmektedir.

İspanya vatandaşları, Türkiye’de çalışmak istiyorsa Türkiye çalışma izni alması gerekmektedir. Türkiye çalışma izni başvurusu yapacak olan İspanya vatandaşlarının Türkiye’de bir iş bulması gerekmektedir. Bununla eş zamanlı olarak İspanya vatandaşına iş veren konumunda olan kişiler, Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na İspanya vatandaşını işe alım için başvuruda bulunmalıdır.

İspanya Vize Başvuru Formu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

 İspanya Vatandaşları İçin Türkiye'de Oturum İzni

Türkiye'de ikamet etmeyi isteyen İspanya vatandaşının ikamet tezkeresi (oturum izini) için başvurular ikamet edilecek il valiliği tarafından alınır. Geçerli ikamet iznine sahip İspanya vatandaşı vize izninden muaf şekildedir ülkeye giriş ya da ülkeden çıkış yapabilir. Oturum izni süresi sona ermeye yaklaşan İspanya vatandaşı, ikamet iznini uzatmak amacı ile yine ikamet etmekte olduğu ilin valiliğine başvuru yapabilir. İkamet (oturum) izni başvurusu İspanya vatandaşı tarafından bizzat yapılabilecekleri gibi yabancı şahsın yasal temsilcisi ya da avukatı aracılığıyla da yapılabilmekte. Ancak yine de İspanya vatandaşlarının başvuru sırasında hazır bulunması koşul çerçevesinde talep edilmekte. 6458 sayılı kanuna göre yabancı çalışma izni ikamet izin yerine geçmiştir. Bu yasaya göre İspanya vatandaşlarının yabancı çalışma izni alması halinde oturma izni almasına gerek kalmamakta. Yabancı çalışma izni süreleri boyunca İspanya vatandaşı ülkede kalma hakkına sahiptir.

İspanya Vatandaşları Türkiye'de nasıl oturum izni alır?

Geçerli oturum izni sahibi İspanya vatandaşı Türkiye sınır kapısından vize almadan giriş yapabilir.
İspanya vatandaşlarının Türkiye’de sahip olduğu çalışma izni ya da çalışma izni muafiyet belgeleri, oturum izni yeri sayılır.
Türkiye’de, vizenin ya da vize muafiyetinin tanıdığı süre ya da doksan günden fazla kalacak İspanya vatandaşının oturum izni alması zorunludur.
Oturum izni başvuru, İspanya'da ki Türk temsilciliğinde yapılır. Ancak, oturum izni başvuru yapmadan Türkiye’ye vize süresiyle ya da vize muafiyetiyle gelen Kazakın oturum izni başvuru, ikinci bir düzenlemeye kadar Valilikce de alınmaya devam edilecektir.
Oturum izni için başvurcak İspanya vatandaşında, talep ettiki oturum izni süresinden altmış gün daha uzun süre pasaport ya da pasaport yere geçen belgeye sahip olması şartı aranır.
Türkiye içinden başvurunun, İspanya vatandaşlarının sahip olduğu vize süresi ya da vize muafiyeti sona ermesinden önce yapılması esasdır.

Türkiye'de oturum izni kaç günde çıkar?

Çalışma izni başvurusunun sonucu ilgili iş verene Bakanlık tarafında e-posta yoluyla bildirilr. Yurt dışından yapılan başvurunun sonucu ayrıca ilgili TC konsolosluğa bildirimi yapılır. İspanya vatandaşlarının Türkiye'de yabancı çalışma izini başvurusunun olumlu sonuçlanmaları halinde başvuru yaptığı dış temsilcilik ya da konsolosluğa giderek çalışma ve oturum izini ve vize harç bedelini ödemesi zorunludur. Harç ödenmediği taktirde ülkeye giriş yapılan İspanya vatandaşlarının çalışma izni herhangi bir geçerlilike sahip olmaz. Konsolosluk İspanya vatandaşlarının pasaporta vize etiketini yapıştırarak onay verilmesinden sonra bu kişi Türkiye'ye giriş yapılabilir ve harç bedelini ödediyse çalışma izni geçerlilik kazanır. İspanya vatandaşları için düzenlenene çalışma kart PTT üzerinden işverenin adrese ulaştırılmaktadır. İspanya vatandaşlarının Türkiye'de çalışma izni onaylandıkdan sonra çalışma izin kartı PTT Kargo ile işveren adrese gönderilir. Elden teslimat yapılmamakta. Gönderi takibi PTT Kargo interneti adresinden sorgulanabilmektedir.

İspanya Vatandaşları için Türkiye'de oturum şartları

Türkiye'de çalışacak olan İspanya vatandaşı oturum izni olarak bilinen ikamet teskeresi alması ve akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığa başvurarak yabancı çalışma izni alması kanuni bir zorunluluktur. Oturma izni almak isteyen İspanya vatandaşı, kendi ülkelerinde bulunan İspanya - Türkiye Konsolosluğuna başvuru yaparak, oturma izni işlemlerini başlatabilirler. İspanya vatandaşlarının Türkiye'de çalışacağı kurum ya da işveren ise gerekli belgeyi hazırlamalı. İlk defa oturum iznine başvuran İspanya vatandaşının sistem tarafından kendisine verilen randevu gün ve saatlerinde bulunduğu ilde ki İl Göç İdaresine bulunması gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurusuna bulunulması halinde istenen evrak PTT iade taahhütlü ya da kargo aracılığıyla ikamet edilcek ildeki İl Göç İdaresine gönderilmelidir. İspanya vatandaşının oturum süresinin dolması altmış gün kalmasından itibaren oturma izni uzatma başvurusunda bulunması gerekir. 

İspanya Vatandaşları için Türkiye'de oturum işlemleri

Türkiye'ye çalışma amacı ile gelen İspanya vatandaşı için çalışma izni başvuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yabancının oturma İzini Daire Bakanlığına yapılan müracaatla gerçekleşmekte. oturma izin başvuru yabancı İspanya vatandaşını istihdam etmek isteyen işveren, kişi veya kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir. Yapılan başvuru ise yurt içi ve yurt dışı başvurusuna göre değişiklik gösterecektir.
İspanya'da yaşayan ve Türkiye de oturma için oturma izni almak isteyen İspanya vatandaşı Türkiye Cumhuriyeti diplomatik temsilciliğine yaparlar. Bu başvuruda Türkiye'de çalışacak olduk işverenle imzaladığı iş sözleşmesini  söz konu TC temsilciliğine ibraz eder. Başvuru kabul edildiği taktirde oturma izni talebinde bulunan İspanya vatandaşlarına bir referans numara verilir. Türkiye'de ikamet eden işveren ya da vekili PTT'den e-devlet şifre alarak söz konusu referans numarası e-devlet sisteminden İspanya vatandaşları için oturma izni başvurusunda bulunur. 

ÜST
Telefon Yol Tarifi WhatsApp