×

Archives

Categories

FORGOT YOUR DETAILS?

İSVİÇRE KONSOLOSLUKLARI

İsviçre Konsolosluğu

Konsolosluklar, bir milletin dış ülkelerdeki temsilcisidirler. Bu temsilciliklerdeki resmi işlerin yürütülmesini sağlayan kişilere ise konsolos adı verilir. Herhangi bir ülkenin konsolos açma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeler isterlerse özel izinler ile konsolosluk açabilirler. Konsolosluk görevlileri, hiçbir ayrıcalık ve muafiyete sahip değillerdir. Ancak bu görevlilerin, konsolosluk binalarının ve arşivlerinin dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

İsviçre Konsolosluk Hizmetleri

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, tüm Türkiye içinde konsolosluk işlemleri için görevlendirilen tek kurumdur. Yetki verdiği acente merkezlerine vize başvuruları hariç tüm işlemler burada yerine getirilmektedir. İsviçre Konsolosluk Hizmetleri şu görevlerden oluşmaktadır:

*Konsolosluğa en çok müracaat edilen işlemlerin başında vize başvuruları yer almaktadır. Vize almak, İsviçre'ye gitmek için zorunlu kılınan bir prosedürdür. Bunun için konsolosluğa İngilizce form doldurarak gerekli belgeleri tamamlayıp başvuruda bulunmak gerekmektedir. Vize işlemlerinin olumlu ya da olumsuz olacağına karar verecek olan yetkili mercii ise İsviçre İstanbul Konsolosluğu'dur.

*Pasaport çıkarma ve yenileme, kanuni, tıbbi, ulaşım ve eğitim konularında yardım sağlama, tüm bireysel vatandaşlık haklarının korunması gibi işlemler İsviçre Konsolosluğu'nun diğer hizmetleri arasında gelmektedir.

İsviçre Konsolosluk Görev Alanı

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev alanı içerisinde yer alan iller şu şekildedir: Aydın, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli, Manisa, Kırklareli, Muğla, Yalova ve Tekirdağ.

İsviçre hükümetinin İzmir'de bir de Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. İzmir ve çevresinde ikamet eden vatandaşlar, vize başvurularını buraya yapabileceklerdir.

ÜST
Open chat